No. T8374 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 26 Januari. Tweede Blad Anno 1&20. SPORT FEUILLETON. Met de Lappen op het Hoogland. KUNST EN LETTEREN, VOETBAL De uitslagen van. gisteren lu-idonf NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. WesteJ. te klasse: H. Y. V—D. F. C. 2—0; U. V. V.—Aja.x 1—0; V. O. C H. F. G. 3—0; Bl.-WitH. B. S. 42; HaarlemSparta 02. Overgangscompetitie: V. U. G.W. F. C. 0—0; Stormv-ogelsFeijcnoortl 53; V. V. A.Con cordia 4—1; S. V. V.—Spartaan 2—0; R. F. C Horcolee 12; 't GooiD. V. S. 00. Derde klasse D.: A. S. C.—B. M. T. 2—3; D. V. C Delfia 3—0. Oostel. 1e* klasse: P. W.Tuhantia 13; QuickBe-Quick 00; Hengelo—Enschedé 01 Zuidel. 1e klasse: V. V. V.—N. 0. A. D. 1—0; Willem II't Zesde 10; BredaniaMiddel burg 11. Noordel. 1e klasse: VelocilasAchillea 23; VeendamForward 10. LEIDSGHE VOETBALBOND. Ie kl. D. L. Y. I—A. S. O. II 2-1. 2e kl. Beresteyn IIL. F. C. III 4—1. 3e kl. A. S. G. IIIBeresteyn IH 01. Overzicht. H. B. S. is na de nederlaag tegeu V. O. O. verleden week haar zelfvertrouwen kwijt. Gisteren werd van Blauw Wit ver loren, zoodat de kansen op een kampioeD- sohap der zwarte Hagenaars aanmerkelijk beginnen te dalen. Daartegenover worden do kansen van de ,,groote Haagscho" steeds beter. Gisteren werd werd 2—0 van D. F. O. gewonnen. Jammer dat H. V. V. het misschien binnenkort zonder de Kesslers moet stellen, hetgeen een zeer gevoelige verzwakking van bet elftal zal beteeken en. V. O. C. dat nog het makkelijkste wed strijdprogramma heeft af te werken en op papier althans de ernstigste candidaat voor de eerste plaats is, won gistoren mot 30 van H. F. O. U. V. V. handhaafde zich in de bovenste lagen door Ajax met 1—0 te slaan, terwijl Haarlem het noodig vond om Sparta twee punten rijker te maken. Met A. S. C. wilde het gisteren ook niet lukken. In 't veld waren de Leidenaars dik wijls de sterkeren, maar voor het doel was het een hopeloos gepingel en gepruts. Met een elftal dat zoo speelt als gisteren, is elke nederlaag van A. S. O. ten volle ver diend, want de heeron kennen er werkelijk niete van. In den L. Y. B. brachten de A. S. O. elf tallen er al evenmin iets van terecht. D. L. V. wist met 21 te winnen van A. S. C. II, en de jongste A. S. C. generatie moeet op Beresteyn do beide puntjes ook achterlaten. Intusschen schijnt Beresteyn IDE daarvoor heel hard gewerkt te hebben. L. F. O. III dat met nogen man speelde, hield den ongelijken strijd tegen het veel sterkeren Beresteyn II dapper vol, maar verloor ten slotto met 41. A. S. C.—B. M. T. 2—3. A'. S» O. kwam met de volgende combina tie 'uit: Walstra (s.), Wamsteker, Freeken (a), Kreuls, Roem, Wijnaendts (m.), Meers hoek Horten Jr., Wijnbrecht, Hoften Sr., Valk (v.). Als de scheidsrechter beginnen fluit, ent- wikkelt zich dadelijk een verrassend vlug spel, dat echter niet lang wordt volgehou den. Na plm. 15 min. spelen, weet de rechts buiten van B. M. T. zijn club de leiding te geven, doordat de backs van A. S. C. te ver opgedrongen warfen. Niet lang hierna volgt het 2e pnntje, door een fout v. dL linksback .Ofschoon A. S. C. nu verschillende aanvallen onderneemt en aardig samenspel vertoont, komt geen tegenpuntje, daarentegen weet B. M. T. door een fout v. d. rechtsback voor rust nog eenmaal te doelpunten. Na rust speelt A. S. C. met de zon in den rag en is, dank zij deze verandering! aanmerkelijk beter. De verschillende opge legde kansen, die de voorhoede krijgt, wor den echter niet benut. Eerst een kwartier voor 't einde weet Hoften Sr. door een keihard schot in den hoek, het eerste tegen- puntje te forceereo. B. M. T. tracht zijn score te verkoogen en zeer gevaarlijke uitvallen zijn hiervan het gevolg. De achterhoede van A. S. C. en vooral de keeper voorkomen echter verder doelpunten. Een minuut voor t eind, komt van A. S. C.'a kant net 2e Een beschrijving van het dagelijksch noma denleven, zooals het gezien en meege maakt werd door de schrijfster EMHJE DEMANT—HATT. Uit het- Dcensch vertaald door M. D. Z. (Nadruk verboden.) ■1) I. 3 Juni! En overal sneeuw! Dit jaar valt er tweemaal lente voor mij te beleven. Thuis, in Jutland, had de fjord reeds zijn zomerkleurcn on toen ik den 23eten Mei 's nachts reisde over heide tusschen Viborg •en Langaa, zag ik boven de donkere heu vels dien groenachtigen kring om do maan, die bij het licht worden der nachten is waar to nemen, terwijl vogelvluchten noord waarts trokken. Overal ligt nog sneeuw, maar de veeren van de boschkoon- dera krijgen reeds haar bruine zomert-int. Gisteren woei hier een sneeuwstorm, van daag hebben wij zonnewarmte, en dikke wolken dreigen met onweer. Nachtrust gunt de zon zich niet en zij berooft anderen er van. De sneeuw smelt in groote haast. Het water komt overal vandaan, vloeit overal heen en wekt leven, waar het komt. Het spoelt rondom de wortels dor planten, en knoppen en sprieten vortoonen zich. Het stroomt over rotsstukken en waait als grijs haar breed-uit in den wind. Het ruischt en bruist, het woelt en klotst en vult de lucht -met zijn moedwil en zijn geluiden. De koe- tegenpunt uit een zeer fraai genomen ge-* nalty. Hefe B. M. T.-elftal speelde, wat betreft de voorhoede keurig samen; de halflinie legde zich te veel *coe op verdedigen, terwgl de beido backs en vooral do keeper hun doel gtea verdedigden. Hefc A. S. C.-elftal speelde lang niet zoo goed als tegen Alphen. Het samenspel in. do voorhoede werd gebroken door 't pinge len van eenige apelers. Wijnaendts, die na rust rechtsbuiten speelde, bleek daar veel beter op zijn plaats. De ha]f-]ioie steunde met uitzondering van de linkshalf, die zich weer te veel op verdedigen toelegde, de voorhoede goed. De backs waren niet erg op dreef, wat ook eonigszins lag aan 't feit dat zo elkander met goed begrepen. De keeper wist verschillende zeer lastige ballen te hou den en liet, wat betreft zijn opstelling en wegwerken n'efcs te wenschen over. Beresteijn IIIA. S. C.,111 10. Direct na den aftrap pakt A. S. C. flink aan en wordt de achterhoede van Bere steyn aan het werk gezet, doch blijkt voor hun taak berekend. Vooral is het K. Zwarts die verscheidene malen .flink op 't doel in loopt doch voor 't doel keihard overschiet. Dan een doorbraak van Beresteyn die door de voorhoede benut wordt. Met 10 voor Beresteyn gaat de rust in. Na do rust .denkt men dat A. S. C. het op zal haleD, doch voor het doel gekomen is het of zij niet gelijk mogen maken. Vermeld dient te worden een keihart schot van K. Zwarts, dat tegen de bovenlat van dool ter.ug in bet veld kaatste. In den staaid kwaÈa ech ter geen verandering en onverdiend ver loor A. S. C. met 1—0. Lugdumun IIDe Hugenoot 10. Als dc scheidsrechter beginnen blaast 6tellen beide elftallen zich op. Lugd. heeft een invaller, de Hugenoot is compleet. Direct na den aftrap pakken beide ploe gen flink aan. Lugd. is steeds in de meer derheid doch alle aanvallen worden onder schept door Kimmenade, die als achfcer- spolor goed voldoet. Nog eenige boek-^ schoppen worden er genomen, welke niets opleveren. Met blanken stand komt do rust. Na de rust neemt Lugd. het spel in handen, ctocb door slechte schieten wordt er niet gedoelpunt. Vermeld dient te wor den, dat Lugd. een vrijen schop te nemen kreeg, die door den keeper heel aardig gehouden werd. Direct hierna wist Lugd. te scoren. Bij Lugd. waren de keeper, do beide achterspel era goed. Bij de Huge noot keeper en Kimmenade. Volgons de „Tel." zal de wedstrijd Nederland Denemarken vermoedelijk op 5 April in het Stadion 'tc Amstordam plaats vinden. HOCKEY. NED. HOCKEY- EN BANDY-BOND. Gisteren speeldo het Leidscho dames-elftal voor de competitie in Den Haag tegen H. O. C. II en wist met niet minder dan 111 to win nen, waarmee do Leidscho dames zich van het kampioenschap haTer ai deeling verzekerd hebben. Hot eerste heorenelilal speelde hier ter stede tegen no. 1 der 2 A-afdeeling. Deze wededrijd, dio een zeer spannend verloop had, eindigde in oen gelijk spel 33, hetwelk do verhouding juist weergaf. Verdero uitslagen: 1st© Klasse. Den Haag; TogoAmsterdam 50. H. D. M.Bloemendaal 25. Rotterdam: VictoriaH. 0. C. 39. Reserve eerste klasse. Amsterdam; Amsterdam nTogo II 02. Bloemendaal: Bloemendaal IIH.D.M. 13. Oostelijke Competitie. Zwolle: ZwolleArnhem 50 (w. n. O-) Zuidelijke Competitie. Venlö: VenioEindhoven 23. DAMES-HOCKEY-BOND. Tweedo klasse. Den Haag: G. H. V B. D. H. G. II 0—7. Hilversum: H. H. G.H. D. M. II 10. KORFBAL Uitslagen. West IA: Vitesse (L.)—D. T. V. 3—3. D. V. D.—D. E. D. 32. koek roept zonder ophouden, het fijne ber- kenloover schittert met glanslicht in de zon. Troepen grijze rendieren bewegen zich tua- fichen de slanke, wit-geplekte stammenin hun fluweelachtig bekleed, bloedrijk nieuw gewei klopt driftig de levensader van de lento. Bij een donker beekje schuifelt een dikke aardmuis. Zij heeft veel van een geel een- dlenkuiken. Grooto, bruingestreepte bijen gonzen in de lauwzachte lucht. Het ijs op het Forne-moeras is, zegt men, nog een meter dik, maar zoo broos, dat men er door zou zakken. De Lappen en Finnen steken nog op sneouwschoenen het meer over. Het vorige jaar was dat den 18den Juni ijsvrij; dit jaar zal het later zijn, als en niet spoedig storm komt. Den 20sten Juni kwam do stormhet meer kreeg blauwe plekken, en het ijs dreef naar Torrakoski af. Een dag later kwam Furi 1) met zijn boot, om volgens belofte mij bij de Lappen te brengen. Het was na middernacht, eer wij weg kwamen in den lichten tijd vragen de Lap pen er nooit naar of het nacht is of dag; zij vertrekken als zij klaar zijn. Dien avond was de zon bedekt door matgrijze wolken, en het water onbewogen als dauw op het land; in do verte riep een duikereend en voorspelde regen. Nadat wij aan den over kant van befc meer bij een vuurtje koffie en wat eten hadden gehad, haalde Furi de houtstukken wéér uiteen, en tegen twee uren begaven wij ons met onze zakken op den rug op weg naar Kattuvuoma, dwars door het bosch. Het regende nu gestadig 1 Furi, een bekende Lap, die een boek over de Lappen heeft geschreven. West IB: DeetosA. L. 0. 60. 0. S. G. R.Vite?se (H.) 7—1. West I G: HaarlemA. W. 53. D. 0. S. 0.Advendo 42. West HE: H. S. V. IIHaarlem II 5—0 (regl.) Oost IA: E. C. K. A.—Be Quick 2—5. Oost IB: WilhelminaA. K. G. 31. Overzicht. Bijzonder fraai weer begunstigde gisteren de wedstrijden. Men kon het dan ook den spe- lcrs(sters) aanzien, dat zij op zoon „zomerschea dag" meer zouden prestoeren dan in vorige da gen. Er is dan ook hier een prachtwedelrijd ge leverd, zooals wij hem in geen tijd hadden ge zien. Van beido kanten word goed en mooi sa menspel geleverd en was bet tempo op sommige oogonblikken zóó vlug, dat het haast niet te volgen was. Tocb verschilde het spel beider twaalftallen zeer veel. Bij Vitesse (L.) zagen wij weer eens hel oude fnuikende korte sametrspel, vol truc3 en handigheden, terwijl bij D. T. V. meer de verre worpen en het hoogo spel te be wonderen vielen. De aanvaHen van de Leide- naara waren prachtig opgezet, maar voor doel waren zij minder gevaarlijk aks de Amsterdam mers, die, hoewol minder vrijkomende als haar gasthcoren, veel gebruik maakten van de bijna niet te dekken schouderschoten en daarmeo zeer gevaarlijk zijn. Het middenvak?pel der Sleutelstadbewoners was echter beter en meer af dan van de Mokumers. Het eenjgete, wat er by Vitesse nog hapert, is misschien nog de ver dediging, die o.i. te veel afstand houdt tus schen haar tegonpartij, zoodoende deze meer gelegenheid gevende op minder mooie manier te doelen. De wedstrijd zelf was ten slotte nog een onaangename verrassing, daar, toen het vijf minuten voor tijd nog met 31 voor Vitesse stond, het met ieedo oogen moest aanzien, dat de bijna zeker gewaande overwinning, ten slotte nog in een gelijk spel veranderde. Hoe wel Vitesse in het begin zeer in do meerder heid was, kon zij dit niet in doelpunten uit drukken en was het zelfs D. T. V., dat door middel van den extra-langen Van Vueren de leiding nam Geen vijf minuten daarna was het echter gelijk door toedoen van Nieuwen- huizen. Als daarna een dubieuse strafworp aan Vitesse wordt toegekend, wordt deze opzettelijk naast geschoten. Uit do scrimage, die daarop volgde, ontstond echter het tweede punt. De tweede helft gaat dan in met een 21-voor sprong. In deze helft is echter van een meer derheid niot veel meer sprake Het duurt echter lang eer mej. Ballego de voon-prong vergroot. Dan breken de fatale vijf minuten aan. Sieg- mund weet eerst minder fraai 32 te noteeren om kort daarop met een hoog, gelukkig schot gelijk te maken, waarmede dan ook inrukken werd geblazen. Do scheidsrechter, hoewel on partijdig, mag voortaan wel wat resoluter op treden, daar dit te lange onderbreking van het spel zal voorkomen D. E. D. heeft ook haar ièatslen wedstrijd in dezo competitie verloren en staat er daardoor zeer bedenkelijk voor. Deze club, dio eerst als de ernstigste candidaat voor het kampioenschap gerekend werd ia door vijf opeenvolgende ne derlagen in eens op de laatste plaats gearri veerd en zou daarvan alleen verdreven kunnen wordon door Vitesse, D. V. D. on Fluks, die ieder op 't oogenblik 7 punten hebben, maar nog qpkelo wedstrijden te spelen hebben, ter wijl D.' E. D. uitgespeeld is. Wij gelooven dan ook niet, dat de genoemde clubs aanspraak maken voor deze plaats. D. V. D. schijnt ook de ernst Yan haar positie tc gaan inzien en heeft dan ook door hard zwoegen het tot een over winning met den oneven goal tegen D. E. D. weten te brengen. De verdere wedstrijden hadden allo een nor maal verloop en zijn onze voorspellingen in geen enkel geval mis geweest. Deetos won normaal met 00 van het oude A. L. O., dat door haar primitief aanvalsspel geen doelpunten wist te maken. De andere hooggeplaatste) I B'er won met ongeveer hetzelfde verschil van Vitesse (H.) dat oen zeer slechten wedstrijd speeldo. Tegen over do 7 punten der Rotterdammers kon zij slechts 1 punt stellen, wat ook al wijst op geen al te bosten aanval. Haarlem won slechts met 2 punten verschil vaai A. W. Langen tijd was het dubieus, wie er zou winnen. Ten slotte was Haarlem gelukki ger damde Amsterdammers, die niet over zoo veel doelcapaciteiten beschikken als de Haar lemmers. Do andere Haarlemsche chib moest een nederlaag slikken tegen D. 0. S 0., dal daardoor haar kansen zeer verbeterde. Toch en nogal hard. Furi zei ,dat regen, wanneer men voor hefc eerst ergens komfc, geluk be te ekent. Tegen den morgen, om een uur of vier, konden wij van af een hoogte de vijf kleine huisjes van een Finnen-kolonie zien liggen, en daarachter een paar Lappenhutten. „Hier moeten wij een uurtje slapen", zei Furi. Het was nog te vroeg, om bij de men- schen aan te komen. Hij deed zooals hij zei. ging liggen, waar hij stond, en trok zijn dunne, versleten buitenste pels over zijn hoofd ter beschutting tegen de muggen, waarvan do lucht grauw zag mij gaf hij voor hetzelfde doel een oud stuk linnen. Het dikke mos was doornat; doornat was ik zelf, maar warm. Toen wij dien tocht naar beneden voort zetten, steeg er uit de reusachtige schoor- steenen van de kleine huisjes rook op, de menschen waren dus wakker en bozig met hun morgenkoffie. Een halfuur later stap ten wij over een hoogen drempel oen van die Finsche pórt-s" binnen. Het was eon ruim vertrek, en in een hoek brandde bet vuur op de breede open stookplaats. In hot rond langs do grove houten balken lagen in bedden of op klap- banken kinderen in iedere grootte geheel gekleed te slapen. Onder één van de ra men bij de tafel zat een vrouw haar koffie te drinken. Zij was mager en haar vel leek een stuk vuil katoen, dat door de zon en regen was uitgebleekt; zij zag er tot in haar ziel verlept uit. Een paar half vol wassen meisjes waren ook opéén stond er bij de tafel en ontbeet met koude visch. Zij had den heelen visch in haar hand en plukte met haar vingers stukjes er af, tot alleen de graat overbleefdie werd op hefc raamkozijn gelegd. Het andere meisje hing wordt zo nog bedreigd door D. D. V. en Haar lem en ook in deze klasse is nog niet met-ze- korhoid de a.s. kampioen aan to wijzen. In de West. IIE-klasse nu ook eens een pa pieren overwinning, welko H. S. V. II van Haarlem, in haar zak mocht steken. Zooals to verwachten was, heeft E. C. K. A. het op haar eigen terrein niet kunnen bolwer ken tegen Be-Quick, die haar gastheer met 52 versloeg. Verder behaalde Wflhelmina, thuis spelende, ecu magere overwinning op de Al- meloen?. Leicteche Sporf-Yereeniging. Do Leickche Sportvereeniging is aangesloten Lij do Nederl. KrachlsporÜxnkL Zondag 1 Fehr. a.s. zal de tweede wedstrijd plaats hebben over 1500 Meter hardloopen onf de zilveren, medaille. Deze medaille moot drie maal achtereen of vier maal in het geheel ge wonnen worden, wil zij eigendom zijn. Voor de eerste maal werd winnaar de heer J. H. Keunen. LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. LEZING JUST HAVELAAR. DE BETEEKENIS DER AMBACHTSKUNSTEN. 23 JAN. 1920. In de intieme, gmaakvol-cenvoudig gemeu bileerde clubzaal van de meisj es-Student en in het Nutsgebouw, bereidwillig afgestaan aan de kleine schaar aanwezigen, hield Just Ha- velaar zijn i-ede, een rede die waard was door veel en veel meer belangstellenden ge volgd te worden, een rede van groote cul- tureele waarde, een rede die veel urgente kwesfces op aiesfchetisch gebied nader tot hou oplossing brengt. Alleen om deze redenen wil ik pogen den afwezigen eenig denkbeeld van inhoud en strekking te geven. Voor degenen die er belang in stellen, zij vermeld, dat deze lezing volledig zal verschijnen in het komende jaarboek vo>r kunstnijverheid. De heer Havelaar dan begon met als in leiding een zuivere définieering te geven van waaruit het zichtbare deel onzer samen leving bestaat; n.l. lo. de maaltijd en 2o. woning, huisraad, kleeding. De maaltijd doet ons niet onderscheiden van de dieren en is niet- tot schoonheid op te voeren, wel tot weelde en overdaad. De woning evenwel heeft een positief ideëele zin. De primitieve mensch had hetgeen hem tot woning strekte gemeen met het dier, n.L het hol. Maar in do woning is eeoi gestadige ontwikkeling te bespeuren. Hierin toonde de mensch zich geestelijk wezen. „De woning is de tempel van het gezinsleven", en wanneer een ge heel volk zich 'als gezin voelt ontstaat: het Godshuis, de Tempel. Hiermede wordt dan het gebied der kunst betreden. Het huisraad en de kleeding staan hiermee in het nauwste verband. Hefe huisraad houdt gelijkon tred met de zich ontwikkelende woning. De wo- tmigbauw, de architectuur is dus de moeder der andere kunsten. Ook in de kleeding is schoonheid te be speuren, maar daarnaast is ze sterk onder hevig aan mode. Kleeding en huisraad zijn ondergeschikt aan de woiling, hefc vereenigingspunt Egt in de traditie. „Alle ambachtskunsfc, van het aarden kruikje tofc de tempelbouw toe is daad van tiaditie. Zij zeggen wat er aan geestelijke kracht leeft in eeo volk. Wanneer een cul tuur, een levensstijl, een were'db. schouwing zoo diep geworteld zijn in de ziel van oen volk, dat zij die volksziel zelve geworden is, dan steunt en stuwt de traditie. Dan is er eenheid, zekerheid en richting. Dat, wat men tjjdgeesfe noemt, die verborgen, alles doordringende geestelijke kracht, welke de geniale persoonlijkheid beheers'cht, zoowel als hefc millioenenleger der anonymen: hefc is traditie. Alle geloofseenheid is traditie. Eh de ambachtskunst is de aesthet'sche incarna tie van dit stijlbegrip." „De mode is de vluch tige gedaante der traditie; is de laatste dood dan viert de griEige mode hoogtij." „De m-ode is het redmiddel der onpersoonlijk heid'". „De mode verhoudt zich tot de tra ditie als de artisticiteit tofc de kunst." „De tiaditie is het cement der samenleving en wordt op hefc gebied der beeldende kunsten vertegenwoordigd door de ambachtskunst." De waarachtige kunstenaar heeft zijn am- voor ons den koffieketel boven het vuur en nam toen het huilende jongste kind uit de wieg, een Lapsohe „gietka", die aan de zoldering hing. Het kind, dat een schoon katoenen jurkje aan had, over het bloot© lijfje, werd aan de moeder gegeven. De moeder bevredigde aanstonds den dorst van het kind en deed hefc huilen ophouden. Het halfvolwassen zusje moest toen opnieuw het kleintj-Q vasthouden en hefc duurde niet lang, of de melk kwam in veranderden toe stand terug en stroomde over de handen en- langs den schoot van hefc meisje op den grond. De baby werd toen bij een ander zusje in bed gestopt en hefc meisje met de nafcto handen begon koffieboonen te malen en voor ons koffie te zetten. Wij dronken de koffie in de melkkamer. waar het ook vol was van slapende kinderen. Toen bracht Furi mij naar hefc verst gele- tegen en kleinste huis. Daar was een mooie knappe huisvrouw, nog heel jong, zoodafc haar kinderschaar vijf meisjes zich nog niet had uitgebreid tot in de melkka mer. In dat smalle vertrekje kreeg ik een klapbank voor mij alleen en rust tot eenige uren slaap. Zulk een overdadig aantal kinderen als hier in Kattuvuoma heb ik nooit vroeger gezienhet krioelde van kinderen overal, alsof hefc veldmuizen waren. Vijf gezinnen waren er. Do mannen waren lang en forsch met donkere gezichten, wat barsch van uitdruk king. Bij een van die Finnen-families waren twee oude vrouwen van Lapsche afkomst in gekocht, omdat zij niet meer bestand wa ren tegen het harde leven in de open lucht hefc heele jaar door. Zij leken wel heksen uit tooversprookjes, als zij op haar stok bacbfc lief, de artist ziet er op neer al3 minderwaardig en burgerlijk. De arfcist voelt zich enkeling en nog nooit in heel de be schavingsgeschiedenis der menschheid id daardoor de verwildering zoo alc/mheerschend geweest als tegenwoordig. Nooit is do kunsfc zoo vergood en nooit nog was de wereld armer aan eigen schoonheidsbesef. „Duizenden artisfc?n beteekenen niets vooc de fcoekomstige cultuur. Zoove'on die in jjdel dilettantisme ten gronde gaan, zoadeu aid amtachfcskunstenaars b:langrgk wark k»ia-ien verrichten, zij zouden m nederigheid de schoonheid dienen, die zij nu veirkracnten, zij zouden hun geestelijk evenwicht herwin nen en stoffelijk de wereld niet langer ton laste zijn." Waarom trekt de kunstgevt slige geest der menschheid tegenwoordig zoo naar de Oes ter sche wereld? Omdat daar rust 19, een eenheid van uiting, zoowel in kunst als in fïïosenhie, omdat daar niet hinderlijk 't in dividu alle aandacht; voor zich vraagt. Be* treiLrenswaardïg dat ook daar de traditie wordt pr ijsgegeven voor de Europeesche mode. „De kunst moet dagelijks worden, wil ze eeuwig worden" ze moet een daad der mas3a zijn. eo geen weelde, geen luxe voor enkelen. Hieiin kan de ambachtskunst ons den wog wijzen. Denk eens aan de oude stoel. Hoe zijn we aan haar gehecht. We waardeerea in haar niet de maD, die haar maakte, maar de geest waarvan zij de ranke vertolkster is. Toer. trachtte de kunstenaar niet het volk te leiden, h\j sprak slechts uit wat in de volksziel leefde. De ambachtsman verstand zijn vak ten volle, daarom zijn de uitingen van vroeger eeuwen zoo harmoniseh-rustig. Kunsfc en vak waren niet te scheiden. Ook in een venus van Milo bewonderen we niet het talent van den schepper, maar de g'orieuse Helleensche geest. Sedert 3 of 4 eeuwen is net conflict tu&schen kunstenaar on ambachtsman uit gebroken. Wel zijn er altjjd leiders en vol gelingen geweest anders zou er een gees- telooze eentonigheid bestaan. Maar „de do- cratie die het wezen der aristocratie cieti aanvaardt, verwordt tofc plebeïsmo." Maar nu ging de kunstenaar zich op zijn meerderheid beroemen. Toen sprak, het kunst werk niet meer de taal van het volk, maar van hefc individu en werd een weeldeding 1 dei* rijken. Ook do bouwkunst (Rococo en Barok) werd pralerig en onlogisch, 't Werd schrnschoonheid en leugenachtige heilig- heii Het langst bleef het ambacht zuiver (tot eind 18e eeuw). En het gebruiksvoor werp bleef des te schooner naarmate het eenvoudiger was. Schilderq en beeldhouw werk, de uitingen der „vrfte" kunst misten hun doel, zoodra ze uit het verband hunner omgeving gerukt en tot opzettelijk mooi wer- aen gemaaKt. Toen werden ze Jee/rjk naar den geest. De artist schilderde poëtische onderwerpen, maneschijn en treurwilgen kwamen in de mode en voor hefc practische smartelijke loven had men geen oog meer. Een arm, ziekelijk man was stuitend voor de aesthetische gevoelens of belangrijk als symbool der armoede; van menschel ijk me delijden was geen sprake. „Artistiek werd: uiterlijk schoon en iuuer- Ijjk leeljjk. Arme Rembrandt, op het eind van zjjn leven verguisd omdat hij het waarachtige treurige loven zoo volkomen aanvoelde en weergaf. Dit conflict tusschen kunst en ambacht leidde op hefc eind der 19e eeaw tot de dood der traditie en de overwinning der conven tie. Hoewel de volmaakte techniek onbo- fren&de mogelijkheden had geschapen had 9 onderworpenheid der ambfcachtsman, het gebruiksvoorwerp aanvankelijk behoed voor o\eidaad en leugen. Nu nog zelfs ontmoeten we in kleine steden nog wel de laatste nako melingen uit dat belangrijke geslacht, kbine meubelmakerfcjes „in aufc:ek", vol toewijding voor hun vak en onberoerd docr het moderne leven. Indien nu geen nieuw geslacüfc op staat is het met het kunstambacht gedaan. De tallooze sierkunstenaars, hoe eerlijk ook, zi llen wel nieuwe persoonlijke „stijlen" schep pen, maar geen nieuwe „kunst." Hoe leelijk is de woningbouw op hefc platteland in deze trjden, hoe eentonig onze nieuwe stadswijken hoe armzalig het- burger^ interieur. „De mensch is vergeten dat schoonheid noodzakelijk en natuurlijk is, en e&sentieel aan het leven." Hel is reeds zoover, gekomen dat de straatjeugd met steenen gooit naar wat mooi en eemiedwaardig is kwamen aanstrompelen mee een gelapt© pelsjas aan, waarvan de haren naar bin nen waren gekeerd. Mes en sleutelbos bun gelden aan een riem om haar midden. De oogen lagen diep in het hoofd, en de huid van gezicht en handen deed denken aan om geploegde aardeheb was zeker jaren ge leden, dat er water op was geweest. De oudjes zaten, in de verbitterde stilzwijgend heid van doove menschen, meestal ineenge doken dicht bij den schoorsteen in de lag© donkere „pórt", wriemelend mei do handen op de naakte borst. In een hoek van hefc vertrek stond een kleine, bontgeschilderde kist, en als bed diende een Lappenslee met een oud rendiervel en wat voddig bedde- goed. Die smalle, geteerde, ruim twee el lange slede was voor zoo'n verschrompeld klein Lappevrouwtje een bijzonder groofc ledikant. De hutten van de Lappen lagen een eind van Finsche boerderijtjes af aan den over kant van de beek. Daar zij spoedig verhui zen zouden, hadden de Lappen het druk met hefc in-orde-brengen van hun boeltj© voor den zomer. Bij de Firmenkoloni© had den zij hun voorraadschuren, waar zij meel en boter, koffie, gorfc en suiker bewaarden, ook kleeren en alles, .wat zij niot iederen dag noodig hadden. Dikwijls hadden zij in. die schuren hefc een of ander te halen, zij legden dan te gelijk bij hun buren bezoe ken af en dronken er koffio. De Finnon. waren hun broederen in hefc geloof, Laesta- dianen 1), evenals zij. 1) Sekte, genoemd naar Lars Levi Laeato- dius, dio in het midden van de 19de eeuw! predikant was in Karesuando. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5