AGENDA VAN DE WEEK. GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN BUITENLAND. „De Graanbeurs" PI. Rev. Soc. Comité. Herdenkingsverg. voor F. Domela Nieu- wenhuis. 8 uur. Gebouw Chr H. B. S. Witte-Singel 7 Jaarverg. Chr. H. B. S. 8 uur. Stadszaal "(foyer): liefdadigheids uit. voe ling van de rjjwiélclub „La/ Biciklo" Halfacht Zaterdag. Stadszaal: B3l masqué dansle'eraar H'. J. Plantfeber. Halfnegen. Stadszaal (foyer): Soirée dansante L. G.-Y. „Donar". 9 uur. Zondag. „Den Burcht'; Leidsche Ren- eii Toer.- Ver „Swift". Wielerwedstrijden en bal. 8 uur. Nutsgebouw: Bijeenkomst vanwege „De Dageraad". Halfelf. Stadszaal Concert Leidsche Concert- vereenijring. 2 uur. Stadszaal (foyer;: Uitvoering met bal tooneelvere>eniging „Nut en Vermaak". Half acht. „Zomerzorg"Bijeenkomst Kynologen- club „Leiden". 1 uur. Stadhzai'l: Polterdamscli Tooneelgezel- Bchap. „Twee Y'eezen". 8 uur. „Patrimonium": Jeruel. Openb. samen komst. Halfzeven. Maandag. „Prediker": Vergadering Ver. van oud- kor pcraals en manschappen van het leger in 0.- en W.-Indië „Voorwaarts". 7 uur. VolkshuisV oorclracht met lichtbeelden van prof. rar A. J Blok. 8 uur. S assenhei m, zaal-SchippersUit voering Zang- en Recifceer-vereen. „Oefe ning kweekt Kunst''. 7 uur. Zaal Verhuurdersbond: Ledenverg. Ned. Fed. Bond van Personeel in Openb. Dienst. Balinegeu. Dagelijks. „Hollandia-Bioscoop- en Variété-tbater". Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Za terdags matinée 2 en 5 uur. Luxor-Theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variétévoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 'b Woensdags en 's Zaterdags matinée te halfdrie - Viijdag geen voorstelling voor het j>ubliek. „Rembrandt-Bioscoop-theater", Hooge- woerd 49Woensdag- en Zaterdagmiddag te 3 uur. Dagelijks om 8 uur. „Thalia-Theater". Haarlemmerstraat 52. Woensdag- en Zaterdagmiddag te 2 uren. lageljjks te zeven uren des avonds, behou dens des Zondags, dan te 8 uren. „De Sphinx", Rapenburg 81: Gedurende Januari- tentoonstelling van schildereer, enz. door de werkende leden. Hoofdgroep: J. Franken Pzn. Den H a- a g, „Scala". Dagelijks *s avonds te 8 uur. Zondag Matinée. 2 uur. Dezo week zullen 's avonds na acht uren Zaterdag na tien uren en des nachts geopend zijn de apotheken van D. J. van Drieeum, Mare 76, tel. 406, en firma Herdingh en Blanken, Hocgewoerd 171, tel 502. die verwaarloozing ran den dienst voor 't algemeen belang zou kunr.en hebben. Verbetering is, naar het oordeel van het bestuur van den Bond, niet anders moge lijk dam door invloed van dé zijde van Go- dep. Staten. Aau het bestuur van het Comité van Neu traal Overheidspersoneel waarbij ook de ze Bond is aangesloten, is verzocht, het adres te ondersteunen. Uit een zestal, dr. K. Dijk, in Den Haag; ds. J. Douma, aldaar; dr. H. Ka- jan, te Rotterdam; dr. J. G. Kunst, to Arnhem; ds. J E. Schouten, aldaar, en ds. J. C. Rullmanu te Utrecht, formeer de de Kerkeraad der Geref. Kerk te Am sterdam een tweetal, beitaande uit eerst, en laatstgenoemden predikant. Naar „De Tel." meldt, heeft de Cen trale Gezondheidsraad deze week een be zoek gebracht aan het quarantainestation aan den Zeeburgerdijk, te Amsterdam, Naar verluidt zou dit bezoek mede in verband staan met een eventueele overneming van het quarantainestation door het Rijk. De gemeente zou dan bereid z\jn de inrichting iü gebruik te nemen en te onderhonden. Met het oog op den invoer van be vroren vleesch uit Argentinië, zullen, naar „De Vee- en Vleeschhandel" verneemt, prof. C. van Gyen, van de veeartsenij-hoc.gescaool te Utrecht, en de heer R Quadekker, direc teur van het abattoir te Nijmegen, cp ver zoek der Regeering een reis naar Argen tinië maken, om aldaar de keuring van het voor uitvoer bestemde vleesch na te gaan. Door het gerechtshof te Arnhem- is, ter vervulling eoner vacature van raads heer in het college, de volgende alfabetische lijst van aanbeveling opgemaakt: jhr. mr. J. A. van der Does, mr. R. W. J. C. de Mentbon Bake en mr. C. CL Star Busmann, allen rechter reep. .in de arrondissements rechtbanken te Arnhem, 's-Hertogenbcsch en Rotterdam. Naar wij vernemen, zrju de Algemeene Nederlandsche Timmerliedenbcnd en de Oen- tiale Bond van Bouwvakarbeiders meen ge smolten en is gevormd uit dio twee Bonden een nieuwe Bond, genaamd Algemeene Ne derlandecho Bouwvakarbeidersbond. Aan den Bona'is een werkloozenkas verbonden, welke de werkloozenkassen van de beide vroegere bestaande organisaties heeft overgenomen. Het reglement ig reeds goedgekeurd door den Minister van Arbeid. Men meldt tM's nit Maastricht, dat gisteren namens den Pauselijken Nuntius de bullo is aangekomen, waarbij de heer Jules Schaepkens van Ricmpsfc Jr., wet houder van Maastricht, benoemd is tot Ridder in de Orde van den H Qregorius wegens 2ijn vele bewezen diensten aan de Katholieke zaak hier te Jundo. („Ms bode.") RECLAMES a 60 CENTS PER REGEL. 99 van de fOO ziek door oiiverstaudis te leveis. Een medisch schrijver, met 50 jaren praktijk, zei dat 99 pet. van d>e menschen, die hein raadpleegden, door hun eigen schuld ziek waren. Hij bevond, dat over-eten, verkeerd ge bruik van opwekkende mid leien, gebrek aan lichaamsbeweging, ongeregelde slaap en overwerking do menschen ziek maakten. Nu is een dergelijke leefwijze bijzonc&er nadcelig voor de nieren, en als rugpijn, rheumatische pijnen of blaaszwakte er uit voortkomen, is dit een zeker bewijs, dat de nieren door de abnormale inspanning tot ondergang gedoemd zijn. Niemand, die weet wat dit beteekent, mag een oogen- blik aarzelen over wat hem te doen staat. Geef in de eerste plaats uw onverstan dige leefwijze op en leef sober. Alleen deze voorzichtige, verandering in gewoonten en een speciaal niergeneesmiddel kunnen u bijstaan tegen het bekruipend urinezuur, vroegtijdige verhardtfng der aderen en ern stige nier verschijnsel en, als rbeumatiek, niergruis, spit, ischias, steen, urinestoor- nissen, onzuiver bloed, bloedarmoede, nier- waterzucht en blaasontsteking. Zwakke nieren vereischen hulp om weer sterk te worden en de best mogelijke hulp is~ juist die hcelende, opwekkende hulp, die Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen geven. Foster's Pillen hebben succes, omdat zij. doen wat er van gezegd wordt. Zij brengen de nieren, blaas en urinewegen op streek, versterken en fceelen haar. Zij werken hoe genaamd niet op de ingewanden. Let er evenwel op, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt-, voor zien van de Pandteekening van James Fos- ster op de verpakking. 644 Te Leiden verkrijgbaar bij de bekende drogisten a f 1.75 p. doos of f 10.— p. ze3 doozen. De recherche is er in geslaagd de vermoedelijke daders te arresleeren van do inbraken, welke in den laatsten tijd in Duinoord en omgeving in Dsn Haag plaats hadden. Vast staat reeds, dat deze heeren de inbraak bij het kamp in de Adriaan-Pauw- stiaat op hun geweten hebben. Dezer dagen heeft een belang rijke inbraak plaats gehad in de vetfabri6k M;nos" aan de Leeghwaterstraain Den Haag. Door inklimmrig en verbreking heeft men zich toegang weten te verschaffen tot de fabriek en daaruit een greote hoeveelheid vet ontvreemd. Als vermoedelijke daders van dezen diefstal zijn door de politie gearres teerd de drie gebrs. R., waarvan één, een bekende van de justitie, onlangs uit de ge vangenis is ontslagen. Tevens is door de politie, als verdacht van heling in deze zaak, een slager aangehouden. Korten tgd geleden ovas uit deze fabriek ook een partij vet dooi inbraak ontvreemd. Dinsdagavond stopte de snel trein 224 van Den Haag naar Haarlem plot seling voor het station VogelenzangBen- nebroek. Na onderzoek bleek, dat een wiel rijder met een gekleurd rood zijglas eener lantaarn voor de boomen van de overweg stond, waardoor de machinist een onveilig signaal zag en stopte. Tegen den wielrij der werd proces-verbaal opgemaakt. De politie te Rotterdam heeft ontdekt, dat de inbrekers zich tegenwoordig per' auto naar hun operatie-basis begeven" en zjj met dit .vlugge vervoermiddel de gestolen voorwerpen wegbrengen. Zoo kebb n zij zich gistermorgen van een auto bediend, toen zij het grootste deel van den voorraad der Rotteidamsche Inkoop-Vereeniging uit het Verkooplokaal aan den Goudschen Singel haalden, om het naar een voor hen veiliger plaats te brengen. Gestolen is voor plm. Ï5000 waarde aan schoenen, stoffen en lin nengoed. Een heer,, die Dinsdag van Rot terdam naar Apeldoorn reisde, kwam eren véór de aankomst te Amersfoort tot de ont dekking, dat een portefeuille, inhoudende uhm f2554, waaronder 2 bankbiljetten van f1000, waarvan de nummers onbekend zijn, uit den binnenzak van zpn jas verdwenen, was. In den coupé werd onmiddellijk een on derzoek ingesteld, maar de portefeuille was weg en bleef weg. Den reiziger bleef dus niets anders over, dan den stationchef van het station Amersfoort van de verdwijning \an de portefeuille in kennis te stellen. De reiziger herinnerde zich, dat, teen hij te Utrecht in een anderen trein moest overstap pen, in den coupé, waarin hjj had plaats ge nomen, een Engelseh sprekend, als heer ge kleed persoon eveneens kort daarop binnen kwam. Deze persoon had een zwartlederen actentasch bij zich, die hij in hot bagagenet wilde leggen boven de plaats, waar de reizi ger was gezeten. Toen hij zich over hem heenboog, om zijn tasch in het net te leggen, vroeg hij in het Engelseh, of er in den coupé gerookt mocht worden. Na een ontkennend antwoord te hebben ontvangen, stapte de Engelseh sprekende heer, Jn gezelschap van een persoon, die inmiddels, ook den coupé was binnengekomen, weer nit, en verdween tusschen do menschen op het perron. Vermoed wordt, dat de Engelseh spreken de persoon op handige wijze bij het quasi- neerleggen van den aktentasch in het net zrjn slag heeft geslagen, en gelegenheid heeft kunnen vinden, de portefeuille met bankpapier te rollen. In dit verband ver zoekt de commissaris van politie in de 2de afdeeling t9 Utrecht inlichtingen omtrent de zen persoon, hij is ongeveer 10 jaar- oud, Jiteft een gladgeschoren gezicht, donker haar en is gekleed in een blauw colbert-kostuum. Het accent, waarmee hij de Engelsche taal uitspreekt, doet vermoeden, dat lig niet van Engelsche nationaliteit is. Hg was waar- schgnljjk in gezelschap van twee andere hee ren, van wie geen signalement kan worden opgegeven. (,,U. D.") Gistermiddag hoeft nabg de glasfabriek aan het Zuider-Euiten-Spaarne, onder Haarlemmerliede en Spaarnwoud?, na bij de Haarlemscbe grens, een moord plaats gehad. Een liefdeskwestie is de vermoedelijke aanleiding. Be getroffene is de 26-japge Frederik Zwart, dio onlangs uit Nieuwbuinen geko men is. Hij was na te Haarlem bij een vrouw in don kost. Deze vrouw vervoegde zich 's middags aan de glasfabriek, waar Zwart werkte; zij vroeg aan den chef om even Zwart te mogen sproken. Deze ging toen mee naar buiten, waar, behalve de vrouw, ook de 27-ja»ige A. Roozen stond. Deze is ook in den kost bij de vrouw. Er ontstond een twistgesprek, en toen haalde Roozen op eens een dolk uit zrjn binnenzak. Zwart *ilde vluchten, maar werd van achteren ge stoken. De dolk ging hem dwars door het lichaam; aan den voorkant was de wonde te zien. Do slagader van het hart werd door stoken. Op het hulpgeroep schoot het fa- briekspeisoneel toe. Zwart lag in een wei land. Binnen enkele minuten is hij overleden. Er kon alleen nog wat stamelen. De dader is kort daarop door de Haarlemsch© politie aangehouden en aan de politie van Haarleny- meriiede en Spaarnwoude overgegeven. Hij heelt bekend. Een geneesheer, uit Haarlem ontboden, kon slechts den dood van Zwart vaststellen. Het lijk is, nadat het eenige uren in de fa briek gelegen had, per wagen naar Haarlem merliede vervoerd. Te Arnhem hebben jongens uit de Beek, welke langs de groote weide van Sonsbeek loopt, tweehonderd scherpe patro nen, Rrjksmunitie, opgevischt. De jongens hebben de infanteriegeweerpatronen mee naar school genomen, maar onderweg maak ten zij volstrekt geen geheim van hun vondst. Daardoor was het hoofd der school nog vóór de komrt van de jongens ingelicht over de gevaarlijke dingen, welke zij meebrachten en konden dadelijk alle patronen in beslag wor den genomen. Van eenige patronen was reeds de kogel weggenomen, terwrji een j-m- gi n een patroon met een hamer had bewerkt, waaibrj wondei' genoeg geen ongeluk ge beulde. De politie onderzoekt thans hoe de patronda in de Beek zijn terechtgekomen. Gisternamiddag plm. vier uren is door tot n-u toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de te Spjjck. bij Lobith, gelegen oliefabriek van de Verein. Deutscher Dëlfa- brike, een onderdeel van de N. V. Anton Jur- gens' vereenigde raargarinefabrieken, waar van de hoofdzetel te Nijmegen is gevestigd. In een minimum van tijd was de fabriek met haar greote voorraden zeer brandbare stof fen een vuurzee, 's Avonds 7 uren waren de opslagplaats van veiko.kec, de opslagplaats van grondstoffen, zoomede de perserrj ge heel afgebrand. Voor de'fabriek lag een'tank schip met stookolie, dat eveneens in brand geraakte. Wegens den hoogen waters'and is Spijck over land niet te bereiken. De directie ton Juigensl vereenigde fabrieken begaf zich, onmiddellijk na het bekend worden van brand, met een sleepboot naar de plaats des onheils. De fabriek' werkte voor de Duitsche re- geering. In afwachting van het vrgwordeai van de industrie was slechts een klein ge deelte der fabriek in bedrijf, zoodat Mechts een betrekkelijk, gering aantal arbeiders werkzaam was. Van Nijmegen uit was de brand duidelijk te zien. Omtrent de schade is nog niets be nend. Te St.-M aartensdijk (Tholen) is de Iandbouwschunr van I. de Wilde Gz. door onbekende oorzaak afgebrand, waarbij 12 goede Mamboekpaaiden en 12 stamboek- koeien in de vlammen omkwamen. De hevige wind was oorzaak, dat ook de schuur van P. Westerweel door het vuur werd vernietigd. Uit deze schuur kon do levende have met moeite worden gered. Hoog water. De I-Jsel is giste- ren snel gaan wassen; zoo ook de Merwede en de Waal. De Vecht is, volgens bericht uit Weesp, echter gevallen. lien meldt uit Zevenaar: De waterstand wordt in den heelen om trek van Zevenaar met den dag zorglgker. Van Duiven tot Latum en verder tot Gies- beck en Angerlo is alles binnendijks een zee gelijk. Alken de greets, e verbind ngswegen tusschen .de steden en dorpen staan nog wafeivrij. Voor tonnen gouds aan korern in de gescheurde landerijen is door het water bedorven. De dijkwachten zijn overal we der ingesteld. Het wordt in dezen hoek van Gelderland een ramp, zooals men zich sedert menschen- heugenis niet herinnert. Men meldt uit Maastricht: De Maas heeft een hoogte van 4.82 1L bereikt, dat is de Mand van den geweldigen watersnood in 1880 en pp daling schijnt vooiloopig geen uitricht te bestaan. De Meeraerweg staat onder wa ter, de noodbrug op dien weg steekt er slechts enkele centimeters boven uit; de kelders in Wijk, van de huizen langs den Maaskant in oud-Maastricht, staan ouder wa- tei. die van de huizen in het villapark even eens, het water van de leeker staat met dat van de Maas gelijk en de verbinding met Bel gië is uiterst moeilijk geworden, al ie de vaarb op Bet kanaal nog niet geheel en al stopgezet. Sedert gistermorgen staat nu ook de pompinstallatie van de gemeentelijke wa terleiding onder water, waardoor de water leiding niet kan werken en thans alle inwo ners den stad worden getroffen. Het merk waardige feit valt te oonstateeren, dat voor Maastricht, dat als een zich verdedigende Vesting door een enorme watermassa is om geven, gebrek aan drinkwater dreigt. Op last van het gemeentebestuur zal wor den getracht, dit ongerief te verhelpen. Of het lukken zal, nu de weersgesteldheid nog geen uitricht op het zakken van het water biedt, is zéér de vraag. Gisterochtend is, naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den burgemeester van Maastricht aan den burgemeester' van 's-Gravenhage, een stoomspuit van de Haag1- echo brandweer" met den trein van 10.24 naar Maastricht verzonden. Er is, bij al het water, gebrek aan bluschmiddelen. Gistermiddag is ook per trein de bespan nen stoomspuit „Triton" uit Amsterdam ver trokken. De „Triton" is een 3-cylinder-ma- ehine met een capaciteit van 2200 liter per minuut. Er zijn 2 machinisten medegegaaa. D e predikant der Ned-H erv. Gom. te Hardinxveld, wien wegens do tijdsom- standighed n f 500 m:er traktement was toe gekend, heeft voor dec© verhooging van sa laris bedankt, met den wenscb dat dit geld zal worden besteed voor armen en kerk. Bij het graafwerk voor het post kantoor te Haarlem zjjn gevonden twee vrij groote ijzeren koge's, twee steeoen kanne tjes, waarvan één ruw en één geglazuurd, een stèenen potje en een aantal tegels. Naar uit Apeldoorn wordt gemeld, zijn ingevolge de Nood Boschwet van 1917 tot- dusver io totaal 108 kapverbo dén uitgevaardigd, waarvan 56 ter bewa ring van natuurschoon Do totale opper vlakte bosch, waarvan veiling is voorkomen beloopt ongeveer 88.000 H A. HAAGSCHE RECHTBANK. 11. braak. 0 Voor deze rechtbank stond terecht Jan Hofma.nn, 31 jaar, timmerman, wonende te 's-Gravenhago, thans gedetineerd, beschul digd, dat hij op 27 Augustus 1918 met zeke ren Jan O. J. van der Kruk had ingebro ken in de woning van den heer T. aan de Laan Copes-van-Cattenburgh 62, in Den Haag, nadat hij door middel van een val- schen sleutel zich toegang had verschaft tot de naast dit huis staande school en ver volgens over het dak perceel 62 had bereikt en daarin, door middel van het vernielen van een zolderraam, zich toegang verschaf ten tot deze woning. In da slaapkamer gekomen, hadden zij de verschillende kasten opengebroken en daar uit ontvreemd een paarlen collier, een dia deem, 3' gouden ringen, 3 gouden broches, een gouden ketting en 30 paren sokken. v. d. K„ die onmiddellijk na het gebeur de werd gearresteerd, werd -voor dit feit veroordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf. Bekl. wist dien avond op zijn rijwiel te ontsnappen en was sedert voortvluchtig, totdat hij onlangs werd gearresteerd. Evenals v. d. K., vroeger had gedaan, ontkende ook H. thans alles. Hij had een brief tot de Justitie gericht, waarin hij een tweetal andere personen als de daders aan wees. De rechercheurs Hofman en Boekhout waren belast met de beycaking van bekl. H. en zijn vrienden. Daarbij hadden zij bekl. en zijn broer 'reeds verschillende malen in de buurt van het bedoelde perceel gezien. Op den 27sten Augustus, nadat zij eerst een tweetal personen, waarvan één met rijwiel, voor de1 woning hadden gezien, zagen ge tuigen plotseling H. en v. d. K. uit perceel 64 (de school) komen. H. had een pak onder zijn arm, ging naar zijn broer toe, die een der buiten wachtende personen bleek to zijn, nam diens fiets over en reed weg. De andere drie personen gingen de Suriname- 8traat in, waar zij door getuigen na hevig verzet werden gearresteerd. Uit een onmiddellijk in de woning inge steld oiidlerzoek bleek, dat daar was inge broken. Een breekijzer, dat op v. d. K. ge vonden werd, paste in de moeten, welke in verschillende kasten gevonden werden. In zijn requisitoir zeide de Substituut- Officier van Justitie, M. v. Ernst, dat het bewijs voor de schuld van bekl. voldoende door de verklaringen der recherche is ge leverd waarbij nog do verschillende aan wijzingen kunnen worden gevoegd. Spr. requireerdo wegens diefstal door middlel van inbraak door twee vereenigde personen, tegen bekl. zes jaren gevangenis straf. De verdediger, mr. Bourlier, kan zich be grijpen, dat beklaagdes broer, zijn vriend v. d. K. en juffrouw R. in de*e zaak zijn veroordeeld. Deze zijn lang genoeg voor de woning gezien en in de onmiddellijke nabij heid gearresteerd. De verklaringen van de recherchenrs, dat zij bekl. uit de portiek hebben zien komen en dat deze door hen is herkend, kan spr. niet golooven, omdat op een regenachtigen avond onder zwaar geboomte zulk een her kenning niet mogelijk ia. Pleiter meent daarom, dat zijn cliënt moeten worden vrijgesproken. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Het oproer in den Harskamp. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht deed in hooger beroep uitspraak in de zaak togen B. R„ oud 23 jaren gebo ren te Nieuwe-Pekela, milicien-soldaat bij het 1ste reg. inf., die in eersten aanleg-door den Krijgsraad te Arnhem wae veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met ontzeg ging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te die nen voor den tijd van vijf jaren, ter zake dat hij in Je Legerplaats bij Harskamp, op 26 Oct. 1918 opzettelijk met vereenigde krachten geweld heeft gepleegd tegen goe deren, door te zamen en in vereeniging met anderen gewelddadig te slaan en met voor werpen naar de ramen van de onderoffi cierskamer, van de le oomp., 11e bat-., Ie reg. inf. en der soldaten-c-antine. Het Hof oordeelde do aan beklaagde op gelegde straf te zwaar en oordeelde, dat- hem ten onrechte voor zekeren -tijd het recht ontzegd was om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te die nen. Met te-niet-doening dezer ontzegging werd beklaagde thans veroordeeld tot zes maanden militairo gevangenisstraf. DE OORLOGS-LIQULDATIE. Als gevolg van den gesloten vrede zat de volgende week het- post- on telegradf- verkeer tusschen de geallieerden en Duitsch land worden hervat en 18 Januari het di-» reoto spoorverkeer tusschen Frankrijk en. Duitechland. De Duitsche troepen zijn de ontruiming van Opper-Silezië begonnen. Een volks stemming zal daar besV sen Poolsch of Duitsch. Koning Ohristiaan van Denemarken heeft aan de hoofden van al de geallieerde naties telegrammen gezonden, waarin h(j voor zichzelf en uit naam van het Deensche volk zijn diepe erkentelijkheid betuigt voor de aanstaande hereeniging van Sleeswijk mét Denemarken. In alle kerken zijn Zondag dankdiensten gehouden. In zijn telegram aan koning Geoz^e van Engeland zegt koning Ohristiaan o.m. „Vreugde over den vrede is in de borst van eiken Doenschen man en elke Deensche vrouw en is vermengd met de warmste er kentelijkheid jegens de mogendheden, die, na zulke kostbare en smartelijke offers, ook gelegenheid hebben kunnen vinden om een gelukkige regeling van Denemarken's na tionale kwestie tot stand te brengen". Natuurlijk houdt men zich ook druk bezig met de uitlevering van den ex-keizer en an dere Duitschers. Volgens de „Times" ia dezo aangelegenheid geregeld. Bij het op-^ stellen der lijst is er, volgens den ooi s- pondent, groote zong aan besteed om er al leen de namen in op te nemen van die mannen, welke schuldig zijn aan misdaden, zoo stuitend, dat het voor ieder beschaafd land onmogelijk is hun een schuilplaats te verleenen. Er zal de grootst mogelijke open baarheid worden gegeven in Duitechland zelf aan de namen dergenen, wier uitleve ring wordt gevraagd, met volledige bijzon derheden over de misdaden, waarvan zij beschuldigd worden. De geallieerden heb ben er naar gestreefd uit de lijst der be schuldigden te doen blijken, dat zij geen wraak zoeken op den vijand, maar een ge rechte straf voor de misdadigers. Er bestaat dan ook geenerlei plan om de uitlevering t-e vragen van mannen zooals Hindenburg en Ludendorf of andere generaals, die den oorlog voerden en dit zelfs „rücksichtslos" deden,, doch die daarbij do gjoorloofdè grenzen niet overschroden. De Engelsche lijsten omvatten, zooals van zelf spreekt, een aantal personen, betrok ken bij den duikbootoorlog, en de uitleve ring zal gevraagd worden van lien, die hun bemanningen gelastten te schieten op En gelsche zeelieden, wier schepen getorpe deerd waren, terwijl zij in het water met den dood worstelden. De zaak van kapitein Fryatt- zal ook een gevangene opleveren en het is waarschijnlijk, dat Tirpitz, die door zijn geschreven bevelen zijn persoonlijke verantwoordelijkheid' voor het barbaarsche karakter van den dxiikbootoorloK vrij af doende heeft Aangetoond, ook op de lijst zal voorkomen. De kwestie van den ex-keizer zal met de uiterste gestrengheid vervolgd worden. De correspondent- vervolgt: Er is aange voerd. dat de geallieerden een f^ut hebben bejraan door in de rechtbanken voor dez* gevallen geen vertegenwoordigers van neu trale mogendheden op te nemen. Het is een delicate zaak om den kleineren staten van Furopa, zooals Nederland. Zwitserland en Denemarken, die aan de grenzen van Thirtschland leven, te vragen een rteel te dracren van de verantwoordelijkheid voor de berechting van Duitsche misdadigers, die als zij gevangen genomen waren toen de oorlog nog voortduurde, onmiddellijk be recht zouden zijn door een geallieerden krijgsraad. Men riet-, hoe de „Times" niets spaart, om de her e ebtin gskw est-ie voor niet-neu- trale gerechtshoven aannemelijk te maken. Dat zij er volledig in geslaagd is,"zouden wp niet gaarne beweren. Clemenceau ontving van do volgende, landen bericht, dat zij zich bij den Volken bond aansluitenSpanje. Zweden. Noor wegen. Denemarken en Nederland (onder voorbehoud van de goedkeuring van het parlement). Zwitserland treedt tot den Vol kenbond t-oe, maar eischt de handhaving z.iiner neutraliteit. Zijn toetreding ia nog niet aanvaard. De onafhankelijkheid van Armenië, Geor gië enAserbeichjan is -door den oppersten' raad de facto erkend. Gistermiddag 4 uur is het vredesverdrag aan Hongarije overhandigd. Binnen 14 da- ge-n moeten de opmerkingen binnen zijn.- Italië heeft Hogarije aangeboden zijn han del over Fiumo de meest vér-strekkende rechten en voorrechten te verleenen. BELGIE. Ook de' staking aan de piost is geëindigd; evenals de typografen staking te Ahfcwerpekv waar de typo's frs. salarisverhooglngi per week kregen. DUITSCHLAND. Te Berlijn is het verder ru-t,'" Voven. Een 24-unr-stakmg, door cnafhaJikelftken en communisten geproclameerd ah p ofcesc tegea do „soldateske" had el echts heel weinig sac- eet, in 't algemeen gesproken. Bij het onafhankelijke blad „Die Freiheittt is een inval gedaan en heel wat biljetten zijn in beslag genomen. De spoorwegstaking io het Roergebied ie' inderdaad ah geëindigd te beschouwen en ook elders wordt- de. situatie gunst'ger, evetri als ten aanzien der mijnwerkersstalriiig in Hambora, die begint te verloopen. 'Zoo ig het ergste, naar het schijnt, weer voorbij, temeer waar ook het' bestuur van de«i Duitschen telegraafarbeidersbond, genoegeh nemend met het toekennen door de Regea* ring van een toeslag over December 191$. van 25 pCt. en een io onsver hoogbig van 50 pot. sinds 1 Jan. (Ie staking heeft opge^ heven. Alleen in Kassei schijnt men aan de geëi&ohte 70 pCt. te willen vasthouden.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2