No. 18363 LEIDSCH DAGBLAD^ Dinsdag 13 Januari. Tweede Blad Anno 1920. BINNENLAND. FEUILLETON. Be Gouden Kever. •JJT Broodkaart. 3>o directeur van het Rijksbureau voor (do distributie van graan en meel maakt be kend, dat als wittcbroodkaart voor het Ü23ate tijdvak, hetwelk loopt van 14 tot en toet 22 dezer, zal dienen de Rijksbrood kaart on de paarse kleur op paarsen onder grond. RegeeringsmeeL De Minister van Landbouw, Nijverheid on (Handel maakt bekend, dat in zijn beschikking ♦van 24 December 1919 in plaats van de daarin /genoomde 65 pCt. buifenlandsche rogge moet ge- Jezon worden 65 pCt. buitorilaudsche tarwe, Geelvleezige aardappelen. Op vragen van den heer Van Rappard be- [{trelfendo overneming door do Regeering van. teelvleozigo aardappelen van zandgronden, heeft e Minister van Landbouw, Nijverheid en Han- lldol geantwoord: De beschikking van 31 October 1919 is iomid- •Jdols vervangen door dio van 21 November 1919, vïufdonde eis volgt: „Allo aardappelen van zand- en veengronden, Jdle in normale lijden hoofdzakelijk voor vor- jweridng in fabrieken of voor uitvoer in aan- inerking kwaaien, zullen niet als consumplic- jMLrdappelen worden beschouwd en dus niet (worden overgenomen, met uitzondering van gecl- -frieezige aardappelen van ontginningen of zand-, troon- on. dalgronden, waarvan de ontginning na fl Januari 1917 is aangevangen. I lAMe andere aardappelen, op veen- en dal- jgronden geteeld, komen derhalve niet in aan merking voor overneming. Hetzelfde geldt voor (Witvioezig-e aardappelen, van welke gronden ipok. Tevens zijn uitgesloten alle soorten, welke als (regel voor veevoeder worden geteeld, alsmede (pootaardapp elon Alle gcelvleezige kieiaar-dappolon kannen voor jdon garantieprijs in aanmerking komen. Zoo look geelvleezigo aardappelen van zandgronden, tenzij het betreft soorten, wclko de verbouwer 5n normale tijden in den regel niet voor bin- aieiilandschc consumptie verkocht, zulks ter 1' joordooimg van den- regeorings-commissaris, be last met de rijksgraaninzameling, voorgelicht (door een commissie van deskundigen." Hieruit volgt, dat verbouwers op bet zand, die (voorheen geen consumptie-aardappelen teelden, (doch thans daartoe zijn overgegaan, deze aan Ho regeering ter overneming kunnen aanbieden. (Uitzondering wordt slechts gemaakt voor de Soorten, welke voorheen geregeld naar het bui tenland werden verkocht of in fabrieken wer- [den verwerkt,, aangezien moet worden aangeno- jrnoD, dal deze aardappelen niet zijn verbouwd flroor do binnenlandscho consumptie. Uitvoer toegestaan. De Minister van Landbouw, enz., heeft be- tdoton, mot' ingang van 15 Januari tot nadere Aankondiging, dispensatie te verleenen van het (verbod vein uitvoer van zeestorren, afval van (yiech en dergelijken visebmest, en met ingang <mo 20 Januari van het verbod van uitvoer van ïuwe caoaoboonen, benevens alle producten Haaruit. Rtfkskanloor voor groenten en fruit De Minister van Landbouw, enz,, heeft opge heven do commissie van advies, toegevoegd aan hel Rijkskantoor voor groenten en fruit, onder jdankbc«t iliging aan de leden voor hun in die lunctio bewezen diensten. Cc spoorwegramp bij Weesp. In procedure inzake de spoorweg ramp bij We esp heeft de H. IJ. S M. den £taat der Nederlanden in vrijwaring op gegeven op tweeerlei gronden: lo. Omdat do Minister van Oorlog ten behoeve van 's RijkB dienst het gebruik Xan de spoorwegen, alsmede van het mate riaal, aar. haar toebehoorend, heeft opge vorderd krachtens besluit van 31 Juli 1914 jbi» die overeenkomst nog geldende was op het oogenblik der ramp, 13 September 1913 2o. Omdat de spoorwegdijk in kwestie oorspronkelijk is aangelegd door den Staat 'der Nederlanden en de H. IJ. S. M. dien 'dijk slechts van den Staat in gebruik heeft Wat de overeenkomsten tusschen Mij. eu jStaat betreft dit: in den te-kftb daarvan (wordt bepaald, dat, indien bij het opma ken van do jaarrekening der Mij. blijkt, dat het winstsaldo der Mij. minder bedraagt dan 4 pCt. van heb gestorte maatschap pelijk kapitaal, liet daartoe ontbrekende door den Staat wordt bijbetaald. Do Mij. concludeert thans, dat de Staat over 1918 een zeker bedrag had bij te betalenmaar dat op de winst- en verliesrekening als verliespost niet voorkwamen de vorderin gen, bij de verschillende dagvaardingen van de Mij. geëisoht-, dat derhalve do "Staat aan de Mij. al datgene zou moeten terugbetalen, waartoe deze in de aanhan gige procedures mocMj veroordeeld wor den. Op deze gronden concludeeren mrs. F. A. Molster n J. H. Worst namens do li. IJ. S. M., dat het de rechtbank bchage te gelasten, dat dc Staat der Nederlanden op de door de rechtbank te bepalen zitting tea verzoeke van den gedaagde zal worden ged&gvaard, ten einde op den eiscli tot vrijwaring te antwoorden en voort te pro- c odeeren. De besprekingen le Parijs. Het Ministerie van Buitenlandsche Ztiken deelt het volgende mede: Do besprekingen te Parijs, die ten doel hebben voor den Volkenbond een voorstel uit tc werken in zake een algemeene inter nationale regeling, betrekking hebbende op het verkeer langs waterwegen, spoorwegen en hat ens, zijn hervat. In verband hiermede zijn de Nederlandsche gedelegeerden, di hoeren prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysin- ga en A. G. Kröller, naar Parijs terug gekeerd, ten einde met jhr. dr. Loudon, Harer Majesteits gezant te Parijs, verder aan deze besprekingen deel te nemen. Eerlang zullen bovendien te Parijs onder handelingen met Nederland aanva'ngen be treffende de artikelen 354 tot en met -362 van het Verdrag van Versailles, welke be palingen inhouden nopehs .den Rjjn, waar van er eenige wijziging brengen in de Ryn- vaartakte, waarbij Nederland partij is. Deze bepalingen zjjn uit den aard der zaak voer Nederland niet bindend, en zoo schrijft dan ook het laatste lid van art. 354 van dit ver drag Ier zake nader overleg met Nederland voer. Tot dit overleg is Nederland thans docr de geassocieerde en geallieerde mo gendheden uitgenocdigd. De Nederlandsche Regeering heeft deze uifcnoodiging aanvaard en de heeren jhr. Loudon, 'jhr. "Van Eysinga en A.~G.'Kröller tot het voeren der onder handelingen aangewezen. De eigenlijke herziening der Rijnvaart- akte, welke bij het derde lid van artikel 354 van bet verdrag van Versailles :3 voor zien., komt eerst aan de orde nadat boven bedoeld overleg met Nederland is afge- locpen. Wat de onderhandelingen over de revisie van de verdragen van 1839 betreft, heeft gedurende het recès te 's-Gravenliage nadar overleg plaats gehad met leden der Belgische delegatie inzake de uitwerking der economi sche regelingen, waaromtrent reeds iu be ginsel overeenstemming was verkregen. De Nederlandsche gedelegeerden zijn thans naar Parjjs teruggekeerd, waar de onderhandelin gen dezer dagen worden hervat in verband met 'de definitieve vaststelling der formules en de regeling van de punten, die 'nog niet afgedaan waren. Vervoer via Rotterdam* Dezer dagen is gemold, dat do Belgische Mi nister van Bevoorrading te Parijs ook stappen bad gedaan om te verkrijgen, dat de steonko- len,~~welke Duitstihland aan Frankrijk heeft te leveren, over België zouden gaan. Deze pogin gen schijnen, vernoemt „de Msb.", niet ge slaagd, althans oen dor leden der commissie, mot het vervoer belast, heeft vorklaard, dat Frankrijk door zal gaan met maandelijks 350 k 400.000 ton steenkolen over Rotterdam te ver voeren, terwijl over de Belgische havens slechts 200.000 ton zal getransporteerd worden. Frank rijk is daartoe gedwongen omdat Antwerpen niet over voldoend materiaal beschikt. Vervoer van Duitsche steenkolen. „De Msbmeldt, dat, in verband met 'de spoorwegstaking dn Duitsckland, door bet station Emmerik geen ledige kolenwagens worden over genomen, zoodat de aanvoer van steenkool bin nenkort vermoedelijk zal worden stopgezet. Daarentegen vernoemt het „Hbï." dat de aanvoer binnen enkele dagen zal worden her-? vat Geen slachtvee voor België. De Brus-selsche correspondent van „Die Msb." seint, dat bet Ministerie van Bevoorrading be slaten heeft, voorloopig geen slachtvee dn Ne- dorland te koop en. Het Ministerie heeft 30 a 40.000 stuks slachtvee in Canada en 'Amerika aangekocht. Nederl. Tuinbouwraad. Men meldt omtrent de jongste vergadering van het Centraal-bestuiir van den Ned. Tuin bouwraad aan het „Hbld.": Do aanwezigheid van den inspecteur Van den Landbouw in déze vergadering was een g-roole voldoening voor de loden. Door hel bijwonen der vergaderingen door deii heer Kakcbeeke zal liet contact tusschen den Tuinbouwraad en de directie vau den Landbouw versterkt worden. De moeilijkheden, bij den uitvoer van boomen en groenten ondervonden;, liggen nog vérsoh in het geheugen. Telkens was cr wagengebrek of kon geen .Durchfuhrschein'verkregen worden. Alle pogingen zullen in het werk gesteld wor den, om dergelijke moeilijkheden voor het voor jaar te voorkomen. Het is een bedroevend feit, daLde afzet van fruit on groenten naar bet buitenland zeer sterk geleden heeft door geknoei van exporteurs. Aan den goeden naaip van Hollandsche vruchten en groenten is"veol kwaad godaan en dat moet zoo spoedig mogelijk hersteld worden. Algemeen was de vergadering van oordeel, dat invoering gowenscht is van een merk, mits het geen Rijksmcrk zij. De organisaties moeten in deze den toon aangeven. Aan de groep Vei- lingvereenigingen zal advies worden gevraagd. Uit de besprekingen bleek, dat samenwerking van de Tuinbouw-Aankoop-Ccntrale met de Groep Zaadteelt zeer wel mogelijk is. Rapport wérd uitgebracht omtrent het he il sprokene met den heer Ch. de Bosschere, voor zitter van de Tuinbouwtentoonstelling, die in 1920 to Antwerpen zal gehouden worden. Er bleek wel - belangstelling te bestaan en onwaar schijnlijk werd liet niet geacht, dat cr deelne mers zoudengevonden worden voor tijdelijke tentoonstellingen, die gedurende zes maanden afwisselend gehouden worden. Tot gecommit teerde van den Ned. T. R werd benoemd de heer J. G. Ballego. Van Belgische zijde is offi cieel om medewerking van .de Nederlandsche regecring verzocht. Van gedachten werd gewisseld over deelne ming aan de jaarbeurzen te Lyon en te Brus sel en aan de tentoonstelling te Rijssel. Aan den secretaris werd opgedragen do voorbe reidende besprekingen te volgen, zonder den Baad te binden aan deelneming. Nadat do Groe pen loVer eventueele deelneming zich zullen uitgesproken hebben, zal eerst beoordeeld kun nen worden of de Ncdcriandscbe deelneming van "eenigo beteekehis zal worden dan wel ge heel achterwege blijven. Een bezwaar is, dat de tentoonstellingen tc Rijsel en te Antwerpen in denzelfden tijd vallen en dus versnippering van krachten plaats heeft, als aan beide tentoonstel lingen wordt deelgenomen. De vraag of wettelijke bescherming van nieu wigheden gewenscht is, werd door dc Commis sie ontkennend beantwoord. Beter zou het zijn, wanneer door de organisaties een regeling werd lot stand -gebracht, die het internationaal keu ren van nieuwigheden ton uitvoer brengt. Een 6choma voor zulk een regeling zal ontworpen worden. Of het wcnschelijk is op de a.s. Jaarbeurs te Utrecht een eigen stand te hebben, zal aan het oordeel der Groepen onderworpen worden. Zulk een stand zou ingericht moeten worden tot inlichtingen-bureau van den Tuinbouwraad ten behoeve van vreemdeling on landgenoot. De hooge heffingen, die door notarissen bij verpachtingen en verkoopingen worden gesteld, werden door de leden sterk gelaakt. Afgewacht zal worden of de Studiecommissie inzake het pachtstelsel ook over dit onderwerp iets zal zoggen. Mocht dit niet het geval zijn, dan ligt het op den weg van den Raad in dezo maatre gelen to nemen. De secretaris deelde mede, dat het Kon. be sluit betreffende bet uitvoerverbod van boomen en beostens dezer dagen in de „Staatscourant" zal verschijnen. Do regeling van den uitvoer de- eer ariikolen is opgemaakt. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prin3 waren Zondagochtend in (de Riogentesso- kerk in Deoi Haag, onder het gehoor van ós. To Winkel. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis teravond een lezing van dr. U. Ph. Boisse- vain in het Genootschap ,,Oefening kweokt Kennis" in Den Haag over do oorzaken van het verval van Griekenland en Rome bijgewoond. Behalve minister Ruys de Boeren- brouck word ook minister De Visser door lichte ongesteldheid verhinderd zijn werk zaamheden ten Departemente te verrich ten. De Staatscommissie voor Burgerlijko Rijksambtenaren heeft in haar vergadering do door de Regeering voorgenomen afwij kingen van haar advies besproken, voor zoover deze haar achteraf bekend zijn ge worden. Zij heeft besloten, deze en moge lijk verder voorgenomen afwijkingen ern stig te ontraden en in overweging te ge ven, het advies onveranderd te volgen. Van het in October a. p. te 's-Graven- huge gehouden Koloniaal Onder wijscongr es, is thans verschenen het stenographisch ver slag. dat binnenkort aan de autoriteiten en leden zal worden verzonden. In de Commissie van Advies betreffende de' regeling van het Hocger Onderwijs in Ned.-Indio, tot welker samenstelling het ecn- gresbestuur op 23 October bevoegd werd verklaard, hebben zitting genomen de hee ren: prof. mr. G. Andér de la Pcrte, hoog leeraar te Leiden; prof. dr. II. Bavlnek, hoogleeraar aan de Vrije. Universiteit te Am sterdam; prof. 3r. J. Boeke, arts, hoog leeraar te Utrecht; prof. mr. ir. G. W. J. Bruins, hoogleeraar aan de Ned. Handeis- hocgeschool te Rotterdam; prof. ir. Ph. Kohnstamm.hoogleeraar t? Am=terdim; prof. dr. N. J. Krom, hoogleeraar te Lei den; dr. A. Rivai, arts, lid van den Volks raad van Ned.-Indië; dr. W. K. Tehupeiony, arts, tijdelijk te Amsterdam; dr. C. J. Vin- kesteyn, inspecteur der gymnasia te 's-Gra- venbage; prof. mr. G. v. Vollenhoven, hoog leeraar te Leiden. De Minister van Onderwijs, Kunsten én Wetenschappen, brengt ter kennis, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs ia de nuttige en in de fraaie handwerkëa voor meisjes zullen aanvangen op 17 Febr. Zij, die zich aan het examen in een dezer vakken of in beide wenschen te onderwer pen, gelieven zich vóór 25 Januari aan te melden bij den voorzitter der commissie of de voorzitters der commissiën, voor welke zjj wenschen te verschijnen. De Haagsche Raad beeft met 22 to gen 18 stemmen de inote-Van der Meulen. om de Stille Week te bep&rlaen tot de a termijn van den Goeden Vrijdag tot den Eersten Paaschdag, aangenomen. Zondagmorgen heeft in de Groote Kerk van de Ned.-Herv. Gem. te 's-Gravenhage voor het eerst een dienst plaats gehad ni de' restauratie, wegens welke de kerk, ruim een jaar gesloten ia geweest. De Iiturgiscfien dienst werd geleid door den oudsten predi kant, ds F. v. Gheel Gilde meester. De kerk was tot in alle hoeken gevuld, terwijl ver schillende autoriteiten aanwezig waren. Zoo werden opgemerkt de Ministers van Birtcn- landsche Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Ds. Van Gheel Gilde- mcester trad op met als tekst de woorden uit Psalm 90: „Laat uw werk aan uw knech ten gezien worden en uwe heerlijkheid over Aare kinderen." Te' 's-Gravenhage ïs het traktement der, Ned.-Herv. predikanten vastgesteld op f5000. De 'directies der spoorwegmaatschap pijen hebben aan het hoofdbestuur vau het N. O. G. bericht, dat de onderwijzers niet in aanmerking kunnen komen voor hét reizen ou .werkmanskaarteiL Hot hoofdbestuur van do Alg. Ver- eeniging voor Bloembollencultuur heeft) een. adres gezonden aan don Minister vai Landbouw, met verzoek, te willen bevor deren, dat aan de Vereeniging een waar- borgsubsidie van ten mönsbo f 100.000 zal worden toegekend ter vergemakkelijking harer in 1921 to houden groote tentoon stelling. In een zitting van het Centra-al-Stem bureau voor do verkiezing van leden der Provinciale Staten van Noord-Holland werd in do vacature-J. Winkel, te Modem- blik, als lid der Staten verkozen verklaard de heer R. Visser Lzn., te Berkhout. Op 53-jarigen Jeeftijd-Is te Haarlem» plotseling overleden notaris Van der Poest Clement. In een te Amsterdam gehouden veri gadering van ontevreden militairen, U, naai „Het Volk" -meldt, de Bond van Dienst plichtigen weer opgericht. De griffier van den Raad van Beroep' (ongevallenverzekering) te Rotterdam maakt bekend, dat door Ged. Staten van Zuid-Hol land tot pi a at s y er van g c nd lid-werkgever van' voornoemden Raad is benoemd de heer A. Wj. van Berkel, te Rotterdam, ter vervanging var« den heer D. Bremmer Jzn., to Waddings- veen, wien overeenkomstig diens verzoek eervol ontslag als zoodanig is verleend. In de „N. R. Cfc." kwam het bericht voor: Beroepen te Dordrecht (toez.) ds. G, Wcstmyse, te Drachten. Naar de „Dordr. Crt." verneemt, is dit bericht, althans op dit oogenblik, onjuist to noemen. Er is zelfs nog geen grostal bif de Ned.-Herv. Gem. opgemaakt, laat staan een beroep uitgebracht. Het hoofdbestuur van het N. O. G. itf voor 1920 samengesteld als v-olgt: H. J. Bon, Amsterdam, voorzitter; J. Loos, Airsterdam, 1ste secretaris; M. Mieras Jru Beesd, vice-voorzitter; vacature, 2de secra taiis, J. van der Byl, Amsterdam, 1ste pen-» nirgmeester; M. H. van der Horst.- Kaats heuvel, 2de penningmeester. Leden: W. G. Brandenburg, Rotterdam; Sj. Dijkstra, En-c schede; J. F. Ekering, Den Haag; K. Gouma, Blesse; G. Holle, Berkhout; J. K. Post, Vreeswijk; J. J. Wackerhausen, Eindhoven; A. Wester hof, Marutn; A. Westerhof, Meppel. De communistische wethouder van V Gijn er veer, de heer J. de Boer, heeft in een brief aan den Raad hét bijltje er by neergelegd; hij eischt meer „loon", ofschoon op de begrooting voor den loopenden dienst 2V2-maai zooveel is uitgetrokken voor jaar wedden der wethouders als het vorig jaar. Onder leiding van den heer L. van, Eisen Rzn. heeft te Utrecht de laatste ver gadering plaats gehad van de op aanstich ting van den Bond van Directeuren van Ambachtsscholen in Nederland ingestelde commissie van voorbereiding voor het stich ten van een Nederlandsch 'Centraal Nijver- heidsschoolmuseum. In deze vergadering werd liet uit te brengen rapport definitief vastgesteld, hetwelk spoedig zal verschijnen en op ruime schaal zal worden verspreid. Do commissie bestaat uit: H. J. de Groob, inspecteur-generaal bij het Ny verheide onder wijs te 's-Gravenhage, eere-voorzltter; L. van Essen Rzn., Utrecht, voorzitter; F. Ja cobs, Renkum, secretaris; J. Veldkamp, Zwol le- penningmeester; mej. A. M. L. BolIemaU van der Veen, Leiden; mej. H. M. S. S. de: Roll, 's-Gravenhage; mej. W. Bades, Utrecht; mej. N. A. Slangen, Dordrecht; H. Bucher, Amsterdam; C. Meuke, Utrecht; G. C. Michell, Leeuwarden; A. G. A. Wam:- steker,, 's-Gravenhage en 7. J. Wesseling, Amsterdam. Gistermiddag heeft prof. dr. W. Roepko het ambt van hoogleeraar"aan de Landbouw hogeschool te Wagenlngen aanvaard, met' het uitspreken eener rede over Selectie van meerderjarige cultuurgewassen in tropisch Nederland. Te Diepenhêim1 heeft de Raad niet 4 tegen 3 stemmen besloten geen schoolgeld meer te heffen voor kinderen uit de ge meente. De kerkcraad der Geref. Kerk te Ae* sen heeft het traktement der beide predi kanten gebracht van f 3000 op f 4000, be nevens vrije woning. Te Koevorden is na een kortstondige ziekte overleden de heer J. W. v. d. LeJy, burgemeester dier gemeente. De Raad van Leeuwarden heeft 'da verordening op de directe belastingen naar het inkomen zoodanig gewijzigd, dat de af-t trek van noodzakelijk levensonderhoud voos door EDGAR POE, -«) Ik wil jo graag van dienst zijn, her- ham ik; maar je maakt me toch niet wijs, 'dat die drommelsche kever in verband Btaat met den tocht naar de bergen? Ja zeker. Nu, maar, Legrand, dan ben ik niet ,Van plan aan zoo'n bespottelijke onderne ming deel te nemen. Dat spijt me, dat spijt me zeer, fwant nu moeten we de zaak alleen klaar Bpelon. Alleen! goede hemel 1 de stakker ia stapelgek geworden I Maar, laat eens •den, hoe lang denk jo weg te blijven? Waarschijnlijk den goheelen nacht. We (vertrekken aanstondsin elk geval moeten (We vóór zonsopgang weer terug zijn. Beloof me op jo woord van eer-, dat, éls deze gril voorbij is en de kevoraffaird geslaagd, je mee naar huis zult gaan en mijn voorschriften zult opvolgon. Ja, hoor, ik beloof het; en nu op wegwant er valt geen tijd te verliezen. Met looden schoenen volgde ik mijn (vriend. Om vier uren gingen we op stap. Le grand, Jupiter, de hond en ikJupiter nam zeis en spadenhij drong er op aan dezo ie dragen, meer uit vrees, geloof ik, om die instrumenten dn handen van zijn meestor laten, don% wol uit ijver of gedienstig heid. Hij was trouwens in een bijzonder kwade bui envervloekte kever 1 waren de oenige woorden, dio hem af en toe ontsnap ten. Ik droeg twee dievenlantaarns; wat Legrand betreft, die had alleen den kever voor zyn rekening, wolken hij aan een lang eind touw, gelijk een magiër, om zich heen liet draaien. Toen ik dit ken teelten van krankzinnig heid bij mijn vriend ontdekte, kostte het mij moeite mijn tranen te bedwingen. Niet temin vond ik het verstandiger, voor het oogenblik althans, mee te leven in zijn fan tasie, totdat ik energieker op mocht treden met hoop op succes. Tevergeefs trachtte ik hem te polsen over het doel der onderne ming. Het was hem gelukt mij mee te krij gen, en hij scheen van af dat moment bit ter weinig gezind, over een zóó onbelang rijk onderwerp verder door te conversee ren. Op al mijn vragen verwaardigde hij zich slechts te antwoorden met een „We zullen wel zienl" In een klein schuitje staken wij de kreek over, en de heuvels op en af klauterend, liepen wij in noordwestelijke richting, door een ontzettend troostëloozo cn wilde streek, waar men geen enkel spoor van menschen- voeten kon ontdekken. Legrand vervolgde met zekerheid zijn weg, nu en dan stil- staaJid om bepaalde aanwijzingen te raad plegen, welke hij een andermaal zelf ach tergelaten scheen te hebben. Zoo wandelden wij twee uur, en de zon begon onder te gaan, toen wij op een plok aanlandden, oneindig triester dan al het geen wij reeds gezien hadden. Het was een soort plateau, bij den top van een steilen borg, van boven tot onder vol met l oomeu, terwijl hier en daar, als gesmeten tegen den wand, reusachtige steenblokken lagen. dio stellig in de vallei zouden gestort zijn, zonder hulp der tot stut dienende boomen. Diepe ravijnen straalden naar alle zijden uit, en gaven aan het landschap een nog grilliger grootschheid. Het plateau was zoo dicht begroeid met stekelige struiken, dat wij al dadelijk zagen, hoe ondoenlijk het geweest zou zijn er zonder zeis doorheen te komen. Op order van zijn meester, be gon Jupiter een paadje vrij te maken tot aan den voet van een reuzen-tulpenboom, die zich in gezelschap van een stuk of acht eiken, op het plateau verhief, en die alle boomen, welke ik ooit gezien had, overtrof door schoonheid van vorm en bladergroei, door kolossale ontwikkeling- zijner takken en door het majestueuze van zijn aanblik. Dien boom bereikt, hebbende, vroeg Le grand aan Jupiter of hij kans zag er in te klimmen. De arme, oude neger scheen eerst danig uit het veld geslagen door die vraag en gaf geen antwoord. Niettemin naderde hij den stoeren stam, liep langzaam cr om heen, en bekeek hem nauwkeurig. Nadat zijn onderzoek was afgeloopen, zei hij een voudig Ja, massa: Juup heeft nog nooit een boom gezien, waar hij niet in kon klimmen. V- Klim er dan maar gauw in. Vooruit Vooruit! En vlug! "Want het zal dadelijk donker zijn Hoo hoog, massa? vroeg Jupiter. Begin maar vast ,ik zal wel zeggen, welken kont je nifc moet gaan. Hei! wacht evenneem dien kever mcc. Den kever, massa Will den gouden kever! schreeuwde ch neger, terugdeinzend van schrik; waarom moet ik nu dien kever ruedo nemen op den boom? Mijn kop af, als ik het. doel Junp, als jo bang bent, jij, een groote kerel, een sterke neger, voor zoo*n klein doodonschuldig inseét, welnu, neem hem dan aan aan het touw mee maar, als je hem niet op de een of andere manier mee neemt, zal ik jo het hoofd doorklieven met die 6chop. Mijn hemelmassa, wat is er tochzei Jupiter, een toontje lager aanslaande, door angst en schaamtege wilt altijd uw ouden neger plagen. Het was maar een grap, hoor! Ik, ik bang van den kever! Ik geef niemendal om dien kever! En met de grootste mogelijke voorzichtig heid pakte hij het, uiterste eindje van hot touw beet, en het insect zoo ver mogelijk van zich af houdend, begon hij in den boom to klauteren. Do tulpenboom of liriodendron tulipife- rum, de prachtigste der Amerikaansche woudreuzen, heeft in zijn jeugd een bijzon der gladden stam en verheft zich tot aan zienlijke hoogte zonder vorming van zijtak ken doch bij zijn volgroeidheid wordt do bast tuw en ongelijk en ontstaan een groot aantal uitgroeisels aan den stam. De klim partij leek dus moeilijker dan in werkelijk heid het geval was. De enorme cylindor zoo goed mogelijk met zijn arme. en knieën om klemmend, een paar uitgroeisels vastgrij- pond met zijn handen, op een paar andere steunnend met zijn blooto voeten, trok Ju piter, na een keer of wat haast gevallen te zijn, zich op tot aan den eersten grooten. zijtak, en meende, dat het ergste nu voorbij was. Inderdaad liad hij het gevaarlijkste achter den rug, hoewel do brave neger zich op zeventig voet van den grond bevond. Wolken kant moet ik nu op, massa Will? vroeg hij. Volg den grootstcn tak, aan dezen kant, riep Lcgrandt De neger gehoorzaamde prompt, en blijk baar zonder veel inspanning; hij steeg en" steeg steeds hooger, tot zijn kruipende, in eengedrongen gestalte eindelijk tusschen het dik gebladerte verdweenhij was niefc' meer te zien. Toen liet zijn stem, van ver,- zicb liooren. Hij riep Hoe hoog moet ik nog klimmen? Op welke hoogte ben je? vroeg Lef-» grand. Zoo hoog, zoo hoog, dat ik de lucht ben ven door do bladeren heen kan zien. Bemoei je niet met de lucht, maar luis ter naar me. Bekijk den stam en tel de zij takken onder je, aan dezen kant. Hoeveel takken ben je voorbijgegaan? Eén, twee, drie, vier, vijfvijf tak ken aan dezen kant ben ik voorbijgegaan,- massa. Dan nog éón tak verder klimmen. Na eenige oogenblikken klonk zijn stem opnieuw. Hij kondigde aan, dat de zevende tak bereikt was. En nu, Juup, schreeuwde Legrand, teif prooi aan een geweldige opwinding nu moet je probeeren op dien tak te komen, zoo ver je kunt. Als je iets ziet, wat zonder ling is, waarschuw dan. Er viel niet meer te twijfelen. Mijn armef vriend moest plotseling krankzinnig zijn ge worden en ik zon op middelen, hem zoo spoedig mogelijk mee naar huis tc krijgen.- Terwijl ik overpeinsde, wat me te doen stond, kwam de stem van Jupiter weer uit de hoogte: Ik durf niet verder op don tak krui pende tak is bijna heelemaal dood. Hoe. zeg je, een doode tak, Jupiterl riep Legrand met bevende stem. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5