No. 18358 Januari. UIT DE RAADZAAL, PERSOVERZICHT. BINNENLAND. FEUILLETON, Een Meisje met karakter, LEIPSCH DAGBLAD, Woensdag 7 a - iDe eerste zitting in liet nieuwe jaar. is weer een verrassing geworden, een onaan gename verrassing. Was toch algemeen de verwachting, dat deze van de laatste zitting (van 1919 opgewarmde agenda best in een tonddagzitfcing was af te doen, het resultaat iwas precies tegenovergesteld. Berst na een moeizame avondzitting, waarin het zelfs dreigde nog niet af te loopen, wist men de agenda eindelijk af te werken, waarbjj aan heè eind de kortheid natuurlijk werd be tracht; haast te veel. zouden we zeggen, iwanfc van een kleine toelichting der amende- jmenten werd zelfs zoo goed als geheel afge zien Wanneer van liet begin af aan een za kelijke kortheid nu eens door allen zal wor den betracht? De boosdoener ia deze jongste raadszitting is de heor De Lange geweest, die bij het punt van de subsidieaanvrage van de Vak school voor Meisjes aan de Heerengracht door zjjn voorstel, dat feitelijk ia de kaart der katholieke fractie speelde, waarover straks nog, een langdradig debat ontketende jen teo slotte bij het laatste onderwas-punt 'door een onnoodige uitwijding c-ver de zege ningen van het bijzonder onderwjjs den ouden schoolstrijd opnieuw los deed barsten. Border dit, zou de afhandeling aan zakelijk heid niets hebben verloren en toch 's mid dags zijn geschied. Een en ander haalde den heer De Lange van de zijde der s.-d. .{fractie, die al menige malen aan hetzelfde ieuvel was mank gegaan, een schrobbeering fopj den hals over .oa-zakelgkheid. Jb Kan yerkeeren, zei Breeroo reeds! 't Begin was hoopvol. Zelfs de gebruike lijke nieuwjaarsspeech van den burgemees ter bleef achterwege en werd door een korte gelukwensch vervangen. Zeker met het oog 'opj de in zicht zijnde nieuwe - verkiezing als gevolg van de annexatie? De heer Van Hamel bracht als oudste raadslid den bur gemeester de tegenweuschcn van den raad over, waaibij hij o.i. één opmerkelijke zin snede uitte, clI. deze, dat hij mede uit naam der burgerij meende te spreken, wanneer h\j zeide het te bejammeren als de burge- gemeeeter heenging, wiens grcote ijver en werkkracht voor de gemeente ten zeerste worden gewaardeerd. Is er dan toch iets waais in de hardnekkige geruchten, die trots tegenspraak den laatsten tijd bleven loopen, dat de burgemeester aan heengaan zou den- 'ken? Met den heer Van Hamel willen wij hier de hoop uitspreken, dat van dit heen gaan niet zal komen en dat de geruchten met terdaad valsch zullen blijken! De ingekomen stnkken en voorstellen van den lieér Oostveen leverden geen moeilijk heden, de eerste punten vlogen onder den hamer door, tob bij de subsidieaanvrage \voor de instrumentmakersSchool alhier de reeds vroeger gebleken tegenzin der s.-d. fractie opnieuw tot uiting kwam bij monde ,van het echtpaar Dubbeldeman. Het wou ons {too voorkomen, dat deze tegenzin meer be lust op oen soort antipathieke stemming dan op degelijke gronden, wanneer we de aangevoerde argumenten stelden tegenover 3e verdediging, die van alle zijden loskwam f^oor deze school, die inderdaad een enorme reputatie geniet. Eon antipathieke stemming Legen den domineerenden invloed van één Ipersocn, in dit geval prof. Kamerlingh .Onnea. Ook al is de invloed goed, dit strijdt nu eenmaal met sociaal-democratisch aan voelen en hier deed zich dit o.i gelden. De fractie kreeg alleen den steun van den oommimist, de subsidie werd verleend. Mevr. DubbeldemanTrago, die maar zoo mir nichts dir nichts, de ambachtsschool wou gelukkig maken met een instrument- ïnaketrscursus, zonder zelfs te weten, of de ambachtsschool daarvan gediend was, liet 'zich door den voorzitter, die den raad ver weet en niet ten onrechte aan een mótie- jziekte te 'lijden, gelukkig van de onge- .wenschtheid van haar motie iü dezen over tuigen en trok deze in. (Van socialistische zijde volgde daarop joveneeoa verzet tegen toekenning van subsi die aan den Nederl. R.-K. Volksbond voor haar teekenschool, waarbij de fractie, afge gaan wederom van d.eu heer Knuttel, opnieuw alleen bleef staan. Gezien het nut, dat deze school afwerpt zonder in het minst anders denkenden te kwetsen, die daarvan zelfs meer gebruik maken dan R.-K., toonde de raaa ach overigens verstandig bij het toe kennen van deze subsidie. Zonder met ge gronde klachten aan te kunnen komen, ny>et men o.i. boven enge secbe-politiek verhaven zijn. 'Zender de kennis van te kunnen geven en nemen wordt speciaal op onderwijsgebied weinig bereikt! En toen was-het, dat de heer De Lange ten tooneele verscheen, gelijk boven reads gezegd. Zelfs het reglement van orde werd eenige malen door hem overschreden, wat hem van den voorzitter de opmerking be zorgde, dat heb dezen verbaasde, dai een oud-burgemeester aldus zondigde tegen het reglement van orde. Bedoeling van den heer De Lange bij zijn voorstel inzake de sub sidieverlening aan de Vakschool voor Meis jes aan de Heerengracht was, daaraan vast te koppelen subsidioverleening aan de Zita- vereeniging, hoewel de aanvrage der Zita- vereeniging, pas ingekomen, door B. en W. nog beelemaal niet onder de oogen kou worden gezien. Het was geheel in R.-K. vaarwater, waar men, zooals later bleek uit de woorden van den beer Wilrner, erg bang is, dat de raad de Zita-vereeniging minder gunstig gezind zal zjn. Samenkop peling en tegeirjk-over-Jén-kam-scLe.en was dus niét zoo slecht uitgedacht en geen moeite is gespaard om dit gedaan te krijgen. .Wet houder Van der Lip. die de eenige wet- houder was, die feitelijk de laafcsto zitting in liet vuur kwam, en al kon hij B. en W. niet voor twee kleine nederlagen behoeden, getoond heeft, in onderwijszakenreeds ge heel thuis te zijn en slagvaardig zijn man stond, doorzag dit van den beginne af aan en liet zich niet dringen op liet pad der samenkoppeling. O. i. terecht. Tegen de Zitr.-vereeniging hébben we niemendal on blijkt liet, dat deze er recht op heeft, dan zuilen we de eersten zjjn, die toekenning van subsidie toejuichen, maar iedere subsidie aanvrage moet afzonderlijk onder de oogen worden gezien en beschouwd naar de om standigheden, zooals die bij de(n) aanvrager zich op dit moment voordoen. Uil zuinigheidsoogpunt verdedigde de lieer De Lange verder zjjn voorstel, dat de Vakschool foOOO ruim minder zou geven dan B. en W. voorstelden, doch we zijn het zoowaar weer eens met den hear Knutb?l eens. waar deze bij hét laatste pufït zeide, dai op or?3erw\jsgeb:ed niet bezuinigd wor den moet; althans niet voor zoover het onderwijs daarvan schade zou ondervinden, willen wij ér bijvoegen. O. i. werd ten aanzien der Vakschool het recht op de subsidie voldoende aange toond en we juichen het daarom toe, dat ten slotte met 19 tegen 9 stemmen de sub sidie» werd verleend. Ook vier katholieke raadsleden stemden voor, zich dus losma kend van reeds genoemde enge sects-poli tick en wij hopen, dat bij behandeling der Zita-aanvrage deze geen rol zal spelen en alleen rekening gehouden zal warden met billijkheid en recht. De heer De Lange meende, het was geen onaardig moment, den raad te moeten waar schuwen voor de handigheid van den heer Van der Lip na diens antwoord cave canem, zeide de heer Oosldam op zich zelf een twijfelachtig compliment, edoch de wethouder bleek ten slotte geen handig heid, maar wel degelijk een argument te hebben toegepast, zoodat de wethouder den bat later in dezen vormi terugkaatste, dat nij van den lieer De Lange verwacht had. tiafc deze het compliment zou hebben inge trokken. Bij het laatste punt, onderwijs-regeling, was het, gelijk reeds gezegd, wederom.' de keer De Lange, die een warmen strijd ont ketende, door een waarschuwing om wel te bedenken, dat nu ook heb bijzonder onder wijs deelde in de zorg der gemeente waar over hpi zijn blijdschap uitsprak en dus feen onnoodige uitgaven te voteeren voor et openbaar onderwijs, uitgaven, die dan zouden worden verdubbeld, onnoolig te ver binden aan 'n lofzang op 't bijzonder Onder wijs in vergelijking met het openbaar; het geen natuurlijk de overzijde uit haar tent lokte en de heeren Dubbeldeman, Sijtsmi en Knuttel in het vuur bracht Spéciaal tijdens des heeren De Langés lofzang regende het interrupties. Gezien de eindelijk gelukkig tot stand ge brachte pacificatie op onderwijsgebied, die nog genoeg voeten in de aarde zaf hebben om tot een rechtmatige verhouding te komen, was het o. i. ook niet goed gezien van den heer De Lange, aldus den schoolstrijd te her denken. Gelukkig kwamen de debaters later nog tob een meer eensgezinde opvatting. B. en W. leden twee kleine nederlagen, hun voorstel tot het toekennen van f50 aan hei plaatsvervangend hoofd werd toch" ver worpen, evenals het voorstel om de leer krachten der Kweekschool f 100 meer sala ris toe te kennen. De houding der s.-d. fractie was ons, wat de f50 voor plaatsvervan gende hoofden betreft, niet duidelijk. Uit bet voorstel-Dubbeldeman, hun f 2 per vollen dag van vervanging toe te kennen het geen, naar we vermoeden, hun meer dan f50 zelfs zou hebbeu opgebracht per jaar bleek toch, dat de fractie principieel voer lelooning was. Toen het voorstel-Dub- beideman was verworpen, stemde de fractie tegen 't voorstel van B. on WUit dépit? De vakondorwijzeressen in de handwerken evenals de adspirauten zijn er goed afgeko men. Niet alleen zagen de adspiraiiten een voorsleI-D«3 Lange, hen geen bezoldiging uit- te keeren, met overgroot© meerder lie id verwerpen, .maar de vakond er w ijzer essen zagen hun salaris niet onaardig verhoogd. Wanneer er eenmaal geboden wordt, bieden er tegenwoordig geregeld meer en zoo wa ren er nu drie bieders, in afdalende reeks aldus te noemen: Dubbeldeman, Sijtsma en De Lange. En, zooals gewoonlijk, de deugd en de waarheid liggen immers in het midden won de heer Sijtsma de race. Heb bod van den heer De Lange hadden B. on W. over willen nemen. (Van de overige voorstellen willen we al leen nog noemen dat van den heer Knuttel om ook het récht der ongehuwde onderwij zeres op heb moederschap vast te leggen. Twee levensbeschouwingen botsten daarbij scherp tegen elkaar, beide wortelend op zede lijkheid en moraal „zc-oals ieder die opvat" en verbazing zal het niet wekken, dat het voorstel werd afgestemd. De s.-d. fractie en de heer Huges stemden voor. Do heer Wilrner greep de gelegenheid voor 4pr.opa- garda uit dit geval direct aan, door de s. d. a. p. haar voor-zgn to verwaten, 't Was gelukkig het eenige moment van po litieke propaganda ia deze-zitting. Precies tegenovergesteld aan den beer Knuttel was de houding van d3H heer De Lange, tozu hij de gehuwde onderwijzeres geheel wilde weren uit de school. Twee uitersten! Ook de heer De 'Lange vond geen meerderheid. Na oen zitting niet gesloten deuren werd nog besloten tot een belangrijke land-aan koop. Daarover elders. Do inter nationale financicele oneconomische locstand. In het .HANDELSBLAD" schrijft mr. J. Vissering een reeks artikelen over den internationalen finaneieelon en cconomisohen toestand. Daarin komt hij lot de conclusie, dat de vol gende wegen dienen to worden ingeslagen. a. op éigen initiatief en op eigen kracht: 1. Ieder land. Irolfe voor zich dc maatrege len, om aan de domheid van het scheppen van kunstmatige koopkracht thans een einde le ma ken; dit dient te geschieden vóór iodcre an dere handeling tot wederopbouw, omdat die wederopbouw volstrekt onuitvoerbaar is, in dien dit euvel niet eerst beteugeld wordt. 2. Eonige landen onderling hebben ter hand tc nemen een regeling, om tot een georganiseer- den goederenruil lo komen. Do landen met zcofr godepreciceixlo valuta bahooren hiertoe zolven het initiatief te nemen in samenwer king mot hun buren, die tot levering op cre- diot in staat zullen zijn. Mochten landen met godepreoieerdo valuta nog langer dralen met het nemen van hot initiatief in deze richting, dan moeten de neutralen ook die taak aan vaarden. In Nederland zijn wij van plan in do eerstvolgende weken oen organisatie in het le ven te roepen, wolko deze werkzaamheid met naburige landen zal opnemen, in de hoop door dit initiatief iets tc bereiken. b. in samenwerking van vele landen: 3. De herziening van schulden moet wor den overwogen. Dit zal steïilig voor velen een zeer delicaat punt zijn. Indien men het thans niet onder oogen durft zien, zal het toch na eenige jaren als oen dringende noodzakelijk heid voor de ontstelde oogen van de wereld oprijzen, nadat do aarzeling om do zaken in kot ware licht te willen zien nog ontzettend veel nieuwe desorganisatie, en ellende over de wereld zal hébben gebracht. 4. Ook het vraagstuk der crodietgeving in kot algemeen zal internationaal behandeld moe ten worden, ten einde het credietgoven afzon derlijk door landen en hun ingezetenen op den duur mogelijk le maken. Wijziging der Woningwet. Naar „Het Yad." meldt, heeft dc Regeering haar ontwerpen Ier wijziging van do Woning wet terug en is binnen zeer kort hun indie ning hij dc Twoodc Kamer to verwachton. De Ministers van Arbeid en van Justitie zul len con driedubbelen aanval op den woning nood doen. Ten eerste door wijziging van de HuuicoumiLssicwet, ten tweede door wjjziging van de Woiiingnoodwet en ten derde door een k u uraan zegg ing swot De eerst o heeft ton doel een geleidelijko huur verhoog Lng mogelijk te maken, zoodat lang zamerhand een redelijke huur wordt verkre gen. Ten einde dit op alle woningen van toe passing to maken, zullen de met overheidssteun gebouwde woningen huiten de jurisdictie van do Huurcommissie komen. Zonder in bijzonder heden to kunnen treden, lijkt het niet onmoge lijk, dal bijv. 20 pGt. boven de huur van 1916, 10 pCt. boven die van 1918, enz. bedongen zal kunnen worden. Do wijziging van do Noodwoning wet zal voornamelijk bestaan in een aanvulling, waar door zonder voorafgaande verklaring onteige ning kan plaats hebben van loogstaande of verwaarloosde woningen. Men heeft hier voor al het oog op gróole perceelen, die feitelijk voor den enkeling niet moer to betalen zijn. Van dio paleizen wil men flats of verdieping- woningen maken en doze op dio wijzo ton nutte van het algemeen belang gebruiken. Men zal dc waarde vaststellen naar dc wer kelijke waarde. Is het bijv. noodig een huis tc verkoopen wegens sterfgeval, faillissement of een andere force majeure, dan vertegen woordigt dc verkoopsprijs van. hot oogenblik de werkelijke waarde, maar voor tweede of derde hands, dus voor den kettinghahdel, is er niets to halen, want wat er op die wijze op een huis is gezet, wordt er oonvoudig voor het bepalen der werkelijke waaide weer afgetrokken. Dan geeft de wijziging dc gelegenheid voor een versnelde inhezitnoniing. Deze kan geschie den bij Kon. besluit mei zoowel versnelde voor- als na-procedure. Verder komt er een verbod, om een woning aan haar bestemming te onttrekken of af te breken zonder toestemming van B. en W. Het derde ontwerp bevat een huuraanzeg- gingswet. Zij komt hierop neer: wanneer een woning leeg staat, hcoEt de Huuiconmiissio het recht, den eigenaar aan te 2eggen, dat zijn huis binnon een maancl verhuurd moot zijn- L dit niet gobourd, dan kan do Huurcommissie een huurder voor hot perceel aanwijzen. Deze wet draagt feitelijk het karakter van een liuis- vorderingswet B. on W. onteigenen, de Huur commissie wijst don huurder aan, doch beide lichamen handelen in overleg mot elkaar. Zooals men ziet, 6feunm deze wetten op do overweging, dat bet eigendomsrecht ziju grens vindt bij hel algemeen belang on bij de wer kelijk eoonomische waarde van het object.. De speculatie wordt aan banden gelogd. Suiker. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat in het tijdvak van Maandag 5 Januari tot en met Zondag 11 Januari e.k. geldig zullen zijn de bons nos. 13 en 14 vein de Rijkesuiker- kaart, cu vestigt ten overvloede de aandacht van belanghebbenden er op, dat do aanbieding ter verzilvering aan het Rijkskantoor voor Sui- kor van do bons no. 9 tot en met 12 moet bobben plaats gehad vóór Maandag 26 Ja nuari e.k. Uitvoer toegestaan. De Minister van Landbouw hoeft besloten, met ingang van 12 Januari tot nadere aankon diging dispensatie to vorlconon van het verbod van uitvoer van paardepeen, knolrapon en pas- tinaken, zoomede van de uitvoerverboden van alle fruit /zoowel in versclion als ia verduur zaamden vorm. Monument ter herdenking van do mobilisatie. „Ons Leger" deelt in hot verslag van de jongsto vergadering van den algemeen en raad der Vereeniging van dien naam mede, dat de voorzitter ter sprake bracht hot monument ter herdenking van de mobilisatie. De propaganda daarvoor schijnt aldus luidt het verslag niet veel uitwerking to kobben gehad en de pers heeft slechts gerin ge medewerking verleend. Deze omstandigheden goven „Ons Leger" aanleiding lol do volgende opmerkingen: „Het blijkt wol, dat de minderwaardige op vatting, dal mon het leger wel kan vergeten cn. verwaarloozen, nu men niot in angst behoeft to zitten, vrij algemeen hoedt post gevat On dernemingen, dio door de bescherming van le ger en vloot voorspoed konden gonieton, heb ben vierkant geweigerd iots af te staan voor het monument. Intussohen is toch een behoorlijke som bij een en wordt al in ovorleg mot de vereeniging „Onze Viool" beraadslaagd over de plaats en do uitvoering. Nog: steeds wonden bijdragon ingewacht en tc goeder trouw wordt vaak vergeten, dat men do moroele schuld, bij le dragen voor doze her denking van de opofferingen van onzo man- neu vau leger cn vloot, heeft af te doen-. Wo hebben het benedon ons geacht tegenover dezo misdadige laksheid nog een poging te doen bij hot publiek om geld le krijgen. Wanneer men het niet van liarlc doet, moei men het liever niet doen." Gpruiming van leger'gesderen. Op de vragen van den hear Van Dijk bc-« treffende opruiming van goederen, die voor Io- gcigcbriiik bestemd zijn geweest, antwoordt de Minister van Oorlog a.i. o m.: In hot Gentiaal-magazijn te Amsterdam en in verschillende opslagplaatsen daar ter stede is een voorraad kleeiling on uitrust ing opge legd ter waarde van ongeveer 45 miüioen gul den. Hot laken vormt slechts con gedeelte van dien voorraad. Het ligt in heL voornomen, dc goederen, wel ke niet geschikt zijn voor langdurige opleg ging, en die, welke niet bonoodigd zijn voor logorgubruik, op te ruiuieu. Een godeeKc van de li oo veel hod on ingelever de kunstwollen- on moltondekens tijdens dc mobilisatie langdurig gebruikt word ver kocht aan G. J. Bloemen, to Leusden, die be- doeldo dekens, na ze in zijn inrichting (door hem genoemd Centraal Dekenkantoor) to hob- ben gesorteerd, voor zooveel noodig hersteld en opnieuw opgemaakt, voor eigen rekening en risioo en détail verkoopt. Het bod van Bloomen, in verhand mót de geschatte waarde der dekens, was van dien aard, dat betwijfeld mocht wordon of bij open baren verkoop wel dio betrekkelijk hooge prij zen zouden kunnen worden verkregen. Er is voorts con regeling getroffen om do overige ingeleverde kunstwoUon- en moltonde kens, door tusschomkomi-t van het Departement van Landbouw, Nijverheid eai Handel', tegen vastgestelde prijzen tor beschikking to stellen van de burgerbevolking. Door den Minister van Landbouw, Nijver heid on Handel is tot de burgemeesters een circulaire gericht, waarin, wordt medegedeeld, dat de gelegenheid bestaat, om, voor zoovorro de voorraad strekt, van do Centrale Magazij nen van Militaire Kleeding on Uitrusting te Woorden (e koopen kunst-wollen dekens, mol ton dekens on onderkleeding. Dezo gebruikte dekens zijn good gewasséhoa' en gerepareerd, voornamelijk gesorteerd in donkore kleuren on verpakt in pakken van 10 stuks. De onderkleeding beslaat uit gebruikte, ge- wasschen en goreparoerdo katoonen mar hem den en wit katoenen tricot borstrokken en on derbroeken, in verschillende afmetingen en ver pakt in pakken van 10 stuks. Do prijzen zijn: kunstwolJ.cn dokons f 2.75 pee stuk; molton dékems f 0.90 per stuk; on derkleeding f 0.50 per 6tuk. De levering zal zoo spoedig mogelijk plaats bobben, In verband mot den zoor logon prijs dor goederen, kunnen reclames niet worden aangenomen, en moeten de goederen worden geaccepteerd zooals deze door het Militaire Ma gazijn te Woerden zullen zijn geleverd. De zor gen, aan de gooderón besteed, waarborgen och-' tor, dat deze goed bruibbaar zijn. Nederland en België. Naar Havas-Reuler d.d. 6 Januari uit Brus sel seint, zegt de „Etoile beige", dat Hymans, de Minister van Builemlandsoho Zaken, in den loop van don Ministerraad deed opmerken, dat het uitzicht op eon economische overeenkomst met Nederland moor on meer vasten vorm aan neemt. De hypothese van een. militair verbond schijnt opgegeven te mooton worden en allo actie betreffende onze veiligheid moet voort-» vloeien uit de overeenkomst met Frankrijk en Engeland. Do Ministerraad vereenigde zich mot algo- mccnc 6temmen met hot advies van Hymans, dat eveneens wordt gedeeld door den Koning, die zich or in. verheugdo de oenstemmighoid van den Raad in een zoj belangrijke kwestie le conslateercn. door CHARLES GARVICE. Ö£ry naar het Engelse li. (Nadruk verboden.) •?6) En toch, hoe heerlijk was het, om weer I in heb oude huis te zijn 1 Zij liep van de [bene kamer in de andere en naar den stal zij dwaalcöe door het park, dat er in zijn •zomertooi in haar oogen lieflijker uitzag 'dan al de bewonderenwaardige natuurtoo- neelen, die zij de laatste negen maanden had aanschouwd. Zij maakte zichzelf wijs, 'dat zij heel gelukkig was; o ja, volkomen 'gelukkigEn toch wist zij, dat haar hart leen heel pijnlijk plekje^had, een onophou delijk verlangen, waar zij tevergeefs trach- fco niet op to letton. Iten dag na haar aankomst brachten 'lacfty Maa'chmont en Clarence haar eeii be zoek. Lady Marcbmonts genegenheid voor Constance was toegenomen in warmte en diepte want do Voorzienigheid wil, dat zij zullen liefhebben degenen, die wij bij- étaan, evenals wij haten hen, aan wie wij kwaad doen en haar genegenheid voor Constance was niet verminderd, door de zekerheid, dat rij nimmer de vrouw van xjUarence zou worden. Dat had Clarence 'aan zijn moeder duidelijk gema-akL De tragedie, waarin hij betrokken was geweest, iiad om zoo te zeggen de verande ring, de verbetering in Clarence gekristal liseerd. Hij had ziju vroegere gemaaktheid afgelegd, zijn temerige toon kwam slechts bij enkele gelegenheden terug, on hij stel de nu werkelijk belang in den toestand van do landgoederen, waar hij populaire lezingen hield; hij liet arbeiderswoningen bouwen, een zwembassin en een waschhuis. Hij zat met Constance in den tuin over dio dingen te praten en vermeed natuur lijk zorgvuldig het verleden aan te raken. ,,En heb je dat alles in zoo korten tijd gedaan, Clarence 1" zei ze. ,,Het is goed en braaf van je; ik ben trotsch op je." Hij kreeg oen kleur van genoegen, maar wees den lof af. ,,0, het was volstrekt niet alles ecu idee van mij," zei hij. ,,Ik vatte het plan op door het woord, dat Ralph sprak." Hij zweeg, beet op zijn lip on keek haar ontsteld aan. Constance keok recht voor zich uit on hij ging wat schuw voort: „Ralph, zei, dat hij van plan was, een. volksschool op te richten, arbeidershuisjes te laten bouwen en zoo racer op Desbrook. Ofschoon hij soms hoo zal ik zeggen? afgetrokken en onverschillig leek, hij was het in werkelijkheid niet. Hij haatte druk te, hij haatto bodankt te moeten worden: maar hij dacht veel aan zijn ondergeschik ten ik meen jouw ondergeschikten ik meen Constance bloosde. i,Ga voort, Clarence," zei ze fluisterend. „Ofschoon hij soms ruw was en vreemd leek, weet ik mu, dat. hij een van de harte lijkste mannen was, en niot velen zijn zoo edelmoedig en mild. Maar je weet dat na tuurlijk beter dan ik." Constance zweeg een oogenblik; toen zei ze, nog steeds met haar oogen gevestigd op iets in de verte „Wanneer heb je hem het laatst gezien, Clarence?" „Een maand geleden ongeveer," ant woordde hij met een zucht. „Ik ging naar Londen om hem op to zoeken Hij zag er wel beter nit, maar toch verre van goed. Je hebt zeker gehoord van zijn nieuwe plan V' „Ik heb niets gehoord. Wat is hij van plan „Ik dacht, dat hij je misschien geschre ven had of dat je het op een andere ma nier gehoord hadt." Constance schuddo het hoofd. „Hij schrijft mij nooit," zei zo met een zweem van bitterheid in haar stem. „Hij gaat met een vriend naar Canada, een van de heeren, een van de besten van het troepje die op de Hall gelogeerd heb ben. Die man heeft wat. land in Canada; da-t heel productief blijkt te wezen, je weet, dat het tegenwoordig een rage is om naar Canada te gaan er zijn mijnen in dat land en sir Ralph heeft een soort com pagnonschap met. dien man gesloten. Ralph gaat er naar toe, om den heelen boel aan den gang te maken. En dat zal hij wel uit stekend doenniomand beter, en hij hoopt, dat hij dan spoedig in staat zal zijn van hot geld, dat hij verdient, en de huur, die je hem voor de Hall betaalt, het geld af te be talen, dat hij geleend had van Het was niet noodig te zeggen „Lycett Crayson." Constance was zeer verslagenzij werd bleek en haar oogen stonden treurig. „Weet je ook hoelang hij zal wegblijven V- vroeg zij bijna onhoorbaar. „Ik ben bang, heel lang, jaren zelfs," antwoordde Clarence met een zucht. „En wanneer vertrekt hij?" „Weldra. Ik ga bij lïcm dineeren, een af scheidsdiner." Weder een paar minuten stilzwijgentoen zeide Constance „.Hoeveel geldl is hij schuldig?" „Ongeveer zevenduizend pond. De be heerders zijn genegen te wachten, en dat moeten zij ook wel, want. de beste Ralph is natuurlijk heel arm." Constance veranderde van onderwerp. Toeu de Marcbmonts weg waren, reed zij naar den nieuwen rentmeester. „Kan ik acht duizend pond van u krij gen?" vroeg zij. Hij keek -iieel vorhaasd, maar glimlachte de welwillende glimlach van den rent meester tegenover zijn rijke cliënt. „Zeker, freule Desbrook," antwoordde hij. „Wel tachtig duizend, als u ze noodig hadt-. Wanneer wilt u ze hebben?" „.Dadelijk," zei Constance doodbedaard. „Do Banlc zal een wissel van u, tot welk bedrag ook, honoreeren, freule Desbrook," zei hij. Den volgenden morgen zat Ralph aan zijn lunch met zijn nieuwen compagnon in zijn club. Hij had zijn brieven opgenomen, toen hij de hall doorliep maar hij deed ze niet opon vóórdat zij samen naar de <ok- zaal waren gegaan. Toen keek hij p'otseling op van één van zijn brieven en riep iets. Het was slechts een kort briefje van drio regels drie bijna aandoenlijke regels, waarin hem gesmeekt werd den ingesloten wissel aan te nemen, niet als »~cn cadeau, maar als een leening. Het was een wisse! voor acht duizend pond. Sir Ralph zat her. briefjo aan te staren, met samengeknepen lippen on gefronst voorhoofd. „Excuseer mij een oogenblik," zei hij. Hij ging naar de schrijftafel, schreef een klein weigerend briefje en sloot er den wissel bij in maar hij bleef staren naar het enve lopje, nadat hij er een adres op geschreven hadtoen deed hij het open, verscheurde den brief en stak den wissel in zijn zak. Zijn vriend kwam bij hem. .,,Ik moet weg, Desbrook," zei hij, „wij zullen dat contract morgen wel teeke nen, hè?" Sir Ralph zag hem verbijsterd aan. „Over morgen als je het goed vindt," zei bij. Den volgenden dag, toxn Constancy thuiskwam van een ritje naar de Grange, zag zij juffrouw Waring en Hol;son op de stoep staan cn verlangend uitkijken in def richting van waar zij kwam. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5