No. 183S0 GEMEENTEZAKEN Prov Staten v, Zuid-Holland, BINNENLAND, FEUILLETON. Een Meisje met karakter, LESDèCH- DAGBL.A&, bakerdag 27 SJecembsr. Tweede SSad Anno 1919. Wijzigino Slachthuisvcrordening in verband met don acMiirendag. Ia verband met de invoering van den ver korten arbeidsduur hebben B. en W„ op ad vies van do Commissie van Beheer oVer het Openbaar Slachthuis, een wftziging der ver ordening op hef) gebruik cjier inrichting ter hand genomen en geven' zg thans den Raad ih ovenvegitjg tob vaststelling der gewijzigde verordening over te gaam. Voorgesteld wordt in de eerste plaats, ijen openingsduur van' het Slachthuis van 1 October tot 1 April met één uur en van 1' April tot 1 October met 2 uren te verkor ten, De slagersorganisaties .zijn omtrent deie tyrjziging gehoord en hebben daartegen geen qezwaar. Bij aanneming van het voorstel ial do inlichting op Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag dagelijks 8 .uren ge opend zijn. Voor den Vrijdag evenwel kan de inkrimping van den tijd, gedurende wel ken het Slachthuis voor de gebruikers toe gankelijk is, niet verder worden doorgevoerd dan tot 10 u. (thans- in de' zomermaanden 12 CU in de windermaanden 11 uur). Op Vrij dag is echter invoering van den achture'ndag ippgeljjk. indien hot aantal werklieden met één wordt uitgebreid en een andere arbeids- verdeeling wordt gevolgd. Op Zaterdagmor gen is het Slachthuis 2 uren opengesteld voor heb slachten van vee, terwijl bovendien jtl ae zomermaanden nog gedurende 3,tyï uur gêiegennëid wordt gegeven om vleesch al to halen uit hei koelhuis. Met het oog OR den achturigen werkdag geeft de Zater dagmorgen geen bezwaar daar niet langer 'dan 5 uren door het personeel behoeft te worden gewerkt. Verder worden nog eenige wijzigingen voorgesteld, met name voor die beprdingen welke meer in het bijzender betrekkurg'heb ben op het gebruik van het koelhuis. O.m. Is wijziging van art. 50 noödig, omdat voortaan de slager zelf niet meer de keuze van zijn koelcel kan bepalen, maar dit aan den directeur is opgedragen. Aar.kcop van Iweo huizen ten behoeve der Lichtfabrieken. In het belang van epn goed toezicht fjp den dienst zoowel als op da eigendommen der bovengenoemde Fabrieken is het zeer ge- wenscht, dat de daarmede meer in het bij zonder belaste ambtenaren 'dicht bij het be drijf wonen, aidus do Commissie van Beheer, Nu door de aanstaaude uitbreiding van de gasfabriek de beide thans op heb terrein staande perscneelswon'ngen mettertijd zullen moeten verdwijnen, is het dus van belang, in de toekomst over twee andere goeda difaetweningeffl in de omgeving van deLan- gegrachb to kunnen beschikken. Heï is de Commissie gelukt, dè hand te leggen op een paar voor het bovenomschre ven doel geschikte perceelen, te weten liet perceel aan de Langegracht No. 81, kadas traal bekend in Sectie B onder No. 1828, groot 1 A. 12 c.A.. én dat aan de Voorste Zandstraat No. 19, bij het kadaster vermeld onder No. 1822 van dezelfde sectie en groot 1 A. 7 c.A., welke perceeien den 19den de zer in het openbaar zijn verkocht en die zij om te voorkomen, dat deze gelegenheid, waarvan wij eerst op het laatste oogeublik kennis hadden gekregen, onbenut voorbij zon gaan hebben do: n afmijnen pp onder scheidenlijk f2800 en f2290. De huizen wa ren ingezet op resp. Ï2600 en f2150 en doen aan huur f4.80 en f4.50 per week. Volgens het vooraf ingewonnen oordeel van deskundigen zijn zij eerstgenoemde sommen zeker waard. Eigenares is de weduwe C. II. TiemeyerDe Graaff alhier. Met dit voorstel van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas*en Eiectrieiteit tot aankoop van twee percee'en aan de Lan gegracht en Voorste Zandstraat kan het College van B. en W. zich geheel vereenigen. ■Zij geelt derhalve in overweging tot aas koop dier perceelen over te gaan. Verhoonitig der verpleeggeitfcn „Endegoest" en „Voorgeest". Met den geneesheer-directecr is de Com missie van bovengenoemde gestichten van oordeel, dat thans moet worden overgegaan tot een definitieve verhooging der verpieeg- gelden. Hoewel de uitkomst van de exploitatie der, gestichten over het jaar 1919 nóg niet met zekerheid bekend is, zal zij toch vaar- scbrjnlrjk een nadeelig saldo van ongeveer f50,000 opleveren. Ofschoon de ontvangsten aan vergieeggel- den in .verband met de na het indienen der begrooting voor het jaar 1919, tot stand gekomen tijdelijke verhooging der verpleeg- geldcn van ..Endegeest'' en „Voorgeest" van 1500 op f650 met nsang van 1 Ap il 1919, f 52,000, meer zullen bedragen dan geraamd is, staat daar tegenover een aanzienlijke overschrijding van de posten van salarissen, voeding en verwarming. :Wat da salarissen betreft, is dit voer een deel het gevolg van het feit, dat bij het opmaken der begrooting in Mei 1918 niet kon werden voorzien, dat de juist enkele maanden te voren tot stand gekomen salaris herziening reeds kort daaircp; wederom' her zien zou worden, anderdeels ten gevolge van het besluit van den Raad om! 'aan het in dienst der gemeente zjjnd personeel, een uitkeering in eens toe te kennen, wat voor dd gestichten alleen is komen 'te staan op een bedrag van f11,400. De uitbreiding van hot personeel, noodzakelijk door de invoering van den verkorten arbeidsdag, heeft ten slotte, met de hierboven medegedeeld? an dere factoren, tot gevolg, dat aan salarissen ongeveer f45,009 moet worden uitgegeven. Ook de posten voor voeding en verwarming, zuilen waarschijnlijk met resp. f30,000 en f25,000 worden overschreden. De verwachte verlaging der prijzen van voedingsmiddelen, steenkolen enz., b'.eef net alleen uit, maar door opheffing van de distributie Moesten, in het bijzonder voor da voedingsmiddelen in den vrijen handel aanzienlijk hoogero prijzen worden betaald. Ook de vermoedelijke uitkomst over 1920 iaat zich ongunstig aanzien. Bij de begreo- ting van dat jaar toch werden de uitgaven gebaseerd op die van 1920, evenals voor 1919, rekenen op een mogelijke overschrij ding van den post „Voeding" met f25,000. Hetzelfde geldt voor de onkosten van ver warming en verlichting, die evenzeer aan zienlijk meer zullen bedragen, en wel waar schijnlijk ongeveer f25,000. Neemt men zekerheidshalve ook voor de gezamenlijke andere posten een overschrij ding aan met f 10,000, dan komen wij met do niet to voorziene uitgave ad f4500 voor rentezegels, reeds op een tekort van f64.500 Daar staat tegenover een niet uitgetrok ken bedrag ad f24,500 voor meerdere op brengst der verpleegge'.den van „Rhijngeest Mocht wat zeer waarschijnlijk geacht kan worden wederom tot een salaris herziening worden overgegaan en worden besloten tot den bouw van een huis voor de verplegers en Inwonende mannelijke be ambten en een aantal woningen voor por tiers, verplegers enz., dan zal in de toekomst de begrooting wederom met een hooger bedrag voor salarissen, rente en aflossing bezwaard worden. In verband met het bovenstaande, komt bet B. en W. m!et de Commissie noodzakelijk voor, het verpleeggeld aanzienlijk te ver- hoegen en te brengen op f200 por kwartaal, waardoor, bij volledige bezetting der ge stichten hetgeen wel niet voor zal komen do inkomsten zouden stijgen met f86.500 Ook dan nog blijft het verpleeggeld óver het algemeen lager dan van andere gestich ten; zoo bedraagt het voor het St-Joris Gasthuis te Delft f880. „Vrederust" f850, Utrecht. Zeist, f1050. Bloemend sal f751 en Oud-Rozenburg f700. Op grond van het bovenstaande geven zij mitsdien in overweging de verordening in bovenstonden geest te wijzigen. In de voortgezette vergadering was in de' eerste plaats aan de orde de wijziging van het provinciaal werkliedenreglement (Ar beidsduur). De heer BUURMAN kwam op voor de belangen van do provinciale werklieden, in het bijzonder o.a. voor de brugwachters en het sluispersoneel, wier rusttijden z. i. te onregelmatig zijn. Hij opperde bezwaren tegen de door den provincialen hoofdinge nieur voorgestelde regeling. Vooral met het oog op het gezinsleven, waren er groole bezwaren: Spr. wenschte een maximum-werk tijd van 48 uren per Week op den grond slag van een aaneengesloten arbeidsduur van 8 uren. Het lid van Gedep. Staten, de heer DE WILDE, zette voorop, dat z. i. Ged. Staten er in geslaagd zjjn aan de raotie-Wesseling c.s., indertijd betreffende, deze aangelegen heid aangenomen uit voering te geven in den geest en naai- de bedoeling van de wet- A3lberse. Voorts wees hij er op, dat de prov. hoofdingenieur om practische reden een on derbroken arbeidsduurtrjd heeft voorgesteld. Een 10-urige werkdag is aangenomen zoor slechts vijf dagen in dendrie weken; do overige dagen zullen de arbeidstijden kor ter, zijn volgens het voorstel van Ged. Staten. Piaotisch beschouwd is volgens spr. de re- geiing van Ged. Staten veel beter dan tie zuivere arbeidstijd per etmaal. De menscfieu zouden met hun rusttijden geen raad woTea tjj iuveering van dien zuiveren S-urigen arbeidstijd in verband o.a. met de tijdstip pen, waarop die rusttijden, soms midden op den dag, zouden vallen. Bij de door Gód. Staten voorgestelde regeling zouden de ar beiders somtijds een langoren rusttijd hebben dan volgens het voorstel-Buurman. Het voorstel-Buurman werd verworpen ir.et 38 tegen 33 stemmen, waardoor het voorstel van Ged. Staten was aangenomen. Het voorstel tot verhooging van de jaar wedden van den griffier der Staten en den hoofdingenieur van den Provincialen Water staat gaf mr. VAN ECK aanleiding daar tegen met klem op te komen. Het voorstel wera 'mtussehen zonder stemming aangeno men, met aanteekening, dat mr. VAN ECK en de heeren COLTOF en DE VISSER wor den geacht te hebben tegengestemd. Daarna werden beschouwingen gehouden over de herziening van de verordeningen tot regeling der jaarwedden of loonon der ambtenaren en bedienden bij de provinciale griffie, het personeel van den provincialen waterstaat en de vaste en voorloopig aan gestelde werkkrachten. De heer H. MOL stelde mede namens de hoeren NIEBOER. BERGMEYER en BUUR MAN voor, vast te stellen voor ambtenaren een m.uimum loon van f1500 op 21-jari- gon jeel'tjjd met behoud van de thans be- staniila verschillen tusschen minima on ma- xirna; en voor de werklieden een minimum van f 30 per week op 21-jarigen leeftijd met behoud eveneens van de thans bestaande velschillen tusschen minima en maxima- en deze loonen te doen ingaan 1 Juli 1919 in plaat: van zooals Ged. Staten voorst 'Pm op 1 September. Als bezwaar tegen het voorstel van Ged. Staten noemde spr. o.a., dat het is tegen de groote gezinnen. De heer MOOYMAN stelde vcor, den duur te.' ijslag om te zetten in vast loon. Ook de heer COLTOF wenschte te breken met het stelsel van den duurtebijslag en even eens met dat van den kindertoeslag. De v,v cantictoeslag is iets anders. Daarvoor is z.i. wel reden. Spr. achtte opneming van den vacant!etoeslag in de regeling gewensclit. Hij stelde de volgende motie voor: De Staten, van oordeel, dat de salarisre geling vcor de ambtenaren en bedienden ter provinciale griffie behoort te worden geba- seeid op het beginsel, dat op 21-jarigen leef tijd een bezoldiging van ten minste f 1750 per jaar behoort te worden bereikt; dat toe kenning of bestendiging van kinderbijslagen en duurtebijslagcn ongewenscht is; dat de toekenning van een vacantie-tcelage in de salaiisregeling dient te worden opgenomen; noodigen Ged. Staten uit, de ingediende ont wei p-verordening te herzien met inachtne ming van deze regelen en in afwachting van de tol stand koming der herziene regeling aan het betrokken personeel voorlocpig uit- keeiingen to verstrekken. T e heer W. G. VAN ECK betoogde onder meei, dat er ook rekening behoort te worden gehouden met de omstandigheden van de met-ambtenaren, van hen, die door hooge belastingen getroffen worden, terwijl ze vaak hun inkomsten niet zien vermeerderen in ver houding tot de stijgiug van de uitgaven. Spr. stelde voor, Ged. Staten uit te noodigen, oen regeling te ontwerjren. waarbij rekening wordt gehouden met de omstandigheden van den tijd in dien zin, dat de loonen hoog of lager worden, naar dat de omstandigheden het noodig maken. Na nog eenige discussie, waarbij mr. FRANCKEN zich verklaarde tegen kinderbij slag en de beer SCHOUTEN pleitte voor handhaving van de toeslageu. kwam de heer DE VISSER aan het woord, die een lijstje gaf van de meest noodige uitgaven voor een arbeidersgezin. Spr. vroeg een minimum loon voor do arbeiders ia grocte steden van f35 per week en vcor ben, die op het platte land arbeiden f32.50. Na nog eraige beschouwingen er aver van den heer SCHOKKING. die zich aansloot bij het betoog van den heer Schuiten, werd liet voorstel van Ged. Staten verdedigd Joar liet lid van dat college mr. KOLKMAN, die er op wees, dat de duurtebijslagen slechts gelden vcor 1 jaar. Wat ds beschouwingen over de duurte betreft, merkte spr. op, dat van al de profetieën, die gedurende den oorlog gedaan zijn, er geen enkele uitgeko men is. Spr. had gezegd tot die profeten: „Piofeteeren jullie maar, wij zullen er wel van profiteeren." Hij betoogde voorts, dat Ged. Staten in kun voorstellen de noodige voorzichtigheid hebben betracht. Wat de bedragen der bezoldigingen be treft, men heeft hier een regeling, die voor hen, wie ze aangaat, zfrjn goedgekeurd. Heb voorst el-W. G. VAN ECK werd met bijna algemeene stemmen verworpen. De voorstellen-Coltof en De Visser wer den verworpen met 56 tegen 5 stemmen. Heb voorstel-Mooymans. om de duurtebij slagen in salaris om to zetten, werd met 37 tegen 24 stemmen verworpen, Het vooistel-H. Mol c.s. werd verworpen met 42 tegen 17 stemmen. Het voorstel betreffende de vaeautietoela- gen, om Ged. Staten uit te noodigen, met voorstellen daaromtrent' te komen, werd met 29 tegen 8 stemmen verworpen. Het voorstel van Ged. Staten betreffende een kindertoeslag voor ambtenaren en be ambten werd aangenomen met 33 tegen 24 stemmen. Het voorstel-Buurman (terugwerkende kracht tot 1 Juli 1919) werd met 39 tegen 17 stemmen verworpen. Aan de orde zou hierna koureu de toe lichting, door den heer VAN ZADELHOFF van zjjn voorstel betreffende de bevordering van aanstelling van schoolartsen. De heer BÊRGMEIJER, die de taak van die toelichting had overgenomen, aangezien do heer VAN ZADELHOFF reeds was ver trokken, nam echter genoegen met de ver klaring van den Voorzitter, dat Ged. Staten hieromtrent diligent zjjn. Ook werd genoegen genomen met een dergelijke verklaring no pens het voorstel, dat de heer TEN HOPE zou hebben willen toelichten, tot het benae- ruer. van een commissie, welke rapport zal hebben uit te brengen omtrent de noodzake lijkheid en mogelijkheid voor het afschaffen van de tollen op do wegen in de provincie Zuid-Holland, met een adre3 van B. en W. van Voorschoten tot betuiging van instem ming met het voorstel. Mede werd, na een betreffende toezegging, afgezien van het ver der houden van een interpellatie aangaande de staking van de Rotterdamscho Tramweg- Ai aatschappjj. Goedgekeurd v. ord een roorsl&i 'tot uit keering van f3000 als bijdrage, om te ko men tot opheffing van den tol op de Teyl'ra- gtrlaan, onder Sassenkeim en Voorhout, in do onmiddellijke nabijheid van de bebouwde l om der gemeente Sasseotfeim. Aan de orde kwam hierna nog een bespre king van de dienstvoorwaarden brj het ver pachte veer te GoidschalxoordRlioon. Do heer K. R. VAN STAAL stelde de vol gende motie voor: Be vergadering van de Provinciale Staten voor Zuid-Holland .gehoord de besprekingen irzake do dieartvoorwaarden van het per soneel bij het verpachte veer te Goidschalx oordRhoon; van oordeel dat daarin drin gend verbetering moeten worden gebracht; noodigt Ged. Staten uit. onmiddellijke onder handelingen aan ts kneopen met den conces sionaris, die er tos zullen leiden, dat aan het personeel rlezeilde loonen cn diensttijden zul len worden verzekerd ais aan hot overeen komstig personeel in dienst der provincie en de hieruit voortvloeiende meerdere kos ten aan den ondernemer te vergoeden. Na eenige discussie en een bevredigende toezegging van Ged. Staten trok de lieer Van Staal lijn motie in. De heer VLIELANDER bepleitte eenvoor- deelig abonnement voor bruggeld, betreffen de de brug over de Oude Maas b'rj Baren- drecht, ten behoeve van bepaalde groepen vair personen als tuinders, "ïruithandelareii, enz. en kreeg te dien aanzien de toezegging van Ged. Staten, dat zij zich hieromtrent zuilen diligent achten. De heer VAN STAPELE kreeg een be vredigend antwoord op zijn vraag, of inzake duurtebpslag op pensioenen de provincie het zelfde zal doen als eventueel het Rjjk.. Hierna is de winterzitting gesloten." Suiker. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat voor de laatste (iade) periode van bet 1ste tijdvak en de eerste drie perioden van bet 2de tijdvak der Rijkssuikerkaart, aanvangende 20 dezer oa aizoo eindigende 25 Januari a.sl voor suiker eerstehand do thans geldende prijs van f94 per 100 K.G. gehandhaafd blijft, lerwijL hij levering van ten minste 100 K.G., de gros siers wederom f 95.25, en hij levering van klei nere hoeveelheden £95.75 per 100 K.G. in re kening mogen brengen. Ook de waarde van 400 bons voor bovenbe doelde 4 perioden blijft dezelfde nL f39.75. De inlevering der bona over deze perioden (bons iio3. 13, 14, 15 en 16) aan het Rijkskantoor voor suiker kan geschieden tot uiterlijk Maan dag 23 Februari a,s. De bons nos. 5 tot en mot 8 moeien vóór Maandag 28 dezer hij hot Rijkskantoor voor suiker zijn ingediend. Regeeringsbloem cn -meel. Do Minister van Landbouw heeft bepaald: lo. dat met ingang van 2 Januari e. kr. zal worden verstaan onder Rcgceringshloem een mengsel van 10 K.G. Amerikaansehe bloem, en 90 KG. bloem, verkregen door ui-lma-l ing op 74 pCt. van 10 K.G. inlandsc-he rogge, 10 K.G. inJandscbo tarwe en 80 K.G. buitenlandsche tarwe; en onder regeeringsmeel een mengsel van 25 pGt. inJandische rogge, 10 pCt. inland- sehe tarwe en 65 pGt. buitenlandsche rogge; 2o. dat de prijs, waarvoor do Regeoringobloem aan do gemeente moet geleverd worden, zal ge handhaafd blijven op f36 per 100 K G. af fa briek; 3o. dat voor Rcgceringsmoel als in koopprijs voor gemeenten bedoeld ia art, 3 der distributie wet 1916 blijft geldeal de prijs van f 29.75 per 100 KG. af fabriek; 4o. dat do in art. 3 dor distributiewot 1916 bedooldo ver-, koopprijs van Regeeringsmeel voor gemeenten bepaald, blijft op f 15 per 100 K.G. af fabriek. Regceringsbloem voor de beschuitbereiding. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat de Regeeringsbloem, bestemd voor do be- schiiitbei'eiding, met ingang van 2 Januari o.k. zal worden geleverd voor f37.25 pcr 100 ELG. af fabriek. Uitvoer van visch. Het is do Nederfandscho Uitvoermaatscbap- pij gebleken, dat, ten gevolge van bet veel voorkomende gebrek aan beschikbare spoorwa gens voor hot vervoer van visch, exporteurs do door ben uit te voeren visch dikwijls niet kunnen'inladen binnen den op do plaatselijk uitgereikte consenten vermelden termijn van den dag van uitgifte der vergunningen of den volgenden dag. Dit beeft genoemde Maatschappij met in stemming van Ide Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Financiën, doen besluiten, den geldigheidsduur der voormelde consenten te stellen op zeven dagen. Uitvoer toegestaan* Do Minister van Landbouw maakt bekend, dat do Nederlaudsclie Uitvoer-Maatscbappij gemachtigd is tot bet verlccnen van uitvoer vergunningen voor havcrafval cn gorstafval, zijnde afvalproducten van do havermout- en gort fabricage. De Minister van Landbouw heeft besloten, tot nadere aankondiging dispensatie te verlee- iien. van bet verbod van uitvoer van pickers on zeemleder. Zoolang deze dispensatie niet zal zijn ingetrokken, zal de uitvoer van pickers on zeemleder aan geen enkel voorschrift of b(H perkende bepaling zijn onderworpen. Heffing van een labaksaccijns. Nadat den Minister van Financiën was ge bleken, dat in de kringen van sigarenfabrikan ten en winkeliers in sigaren tegen bet ontwerp. door CHARLES GARVICE. Vrij naar bet Engelse h. (Nadruk verboden.) 68) „Zoo, Clarence!" zei bij. Clarence schrik te, toen hij hem aanzag, want sir Ralph was verzwakt door zijn ziekto en zijn uit puttende gedachten en aandoeningen en hij wa9 niet meer dan c3e schaduw van hetgeen hij geweest was. „Wou je mij spreken? Kom in do bibliotheek". Zij traden binnen, sir Ralph wees hem een. stoel aan en leunde zelf tegen den schoorsteenmantel. „Wat is er?" vroeg hij. ,',Je bent hier iederen dag geweest, hoor ik." Toen hij deze vraag deed, merkte hij op, dat Clarence ook veranderd waser was iets ernstigs over hem gekomen, dat den ouderen man verraste en een weinig amu seerde. „Ja," zei Clarence, zonder zijn gewonen, temerigen toon en niet een ernst, die in overeenstemming was mot zijn gezicht. „Ik wou je alleen spreken over Constance." „Wat is cr met haar?" vroeg sir Ralph k-orbaf. „Zij gaat trouwen met Lycett Crayson", antwoordde Clarence. Sir Ralph sprong overeind. „Dat is een leugen!" zei hij, mot een ge zicht zoo zwart als een onweerswolk. „Neem. mij niet kwalijk, maan ja vergist je, Ola- ïence „Neen, ik vergis mij niet. Ik heb baar te Londen gesproken en zij heeft het mij zelf verteld." Lo roode streep in sir Ralph's oogen gloeide; hij zag hem aan. „Zij moet krankzinnig zijn." siste hij tus schen de tanden. „Dat heb ik baar ook gezegd. En luister eens, Ralph", hij boog zich volijverig voor- overover, ,.jij moet heb verhinderen jij bont genoodzaakt het te verhinderen je bent haar voogd." Sir Ralph lachte bitter. „Wat helpt dat? Denk je, dab zij naar mij zou luisteren, voogd of geen voogd?" „Zij zij had je lief!" zei Clarence met een vuurrood© kleur. Sir Ralph's lippen trilden hijzelf kreeg oen kleur. „Dat deed zij. De Hemel is mijn getuige, dat deed zij. Maar ik heb haar verloren dat is mijn verdiende loon. Ik was haar niet waard. Ik bedroog haar. Ik ben gestraft-. Maar sproken wij daarover niet meer. Je zou het niet begrijpen". Een oogenblik stilte, toen ging bij voort, .alsof do woorden hem in de keel bleven steken,: „Te gaan trouwen met Lycett Crayson! Achl Hij ia een beter mensch dan ik. Neen, dat is hij niet; hij is een verraderlijke hond, een dief en een gluiperd Clarence boog zich voorover met nog meer vuur. „Weet jo het dlan?" riep hij opgewonden, „verdenk je hem ook, evenals ik?" „Ik verdenk niet; ik weet het zeker. Hij heeft een brief gestolen van van een andere vrouw „Een brief? Waar praat je over?" „Waar praat jij over? Weet jij dan ook iets tegen dien vent?" „Ik weet het niet; ik ben er nieb zeker van. Luister, ik zal je alles vertellen. Jo moet het weten. Heb je een sigaret voor mij? Ik ben wat overspannen, Ralph." Ralph wierp hem een sigarebbenkokertje toe en stak zelf een zware sigaar op, die hij snel begon op te rooken. De tabak kal meerde de beide mannen een weinig. „Nu, vooruit," verzocht sir Ralph. Cla rence vertelde liet verhaal, dfctb hij aan Con stance had medegedeeld, en voegde er heb geval met den handschoen bij, dien hij uit zijn zak haalde. Sir Ralph keek naar het ding en toen naar Clarence. „Ik geloof, d'at die vent con schavuit is. Hier mag geen kwaad achter zitten En toch, een man, die een brief stoelt, en een gluiperd en een lummel is. zooals hij, is tot alles in staat." „Je moet naar Constance gaan", zei Cla rence„je moet het huwelijk verhinderen j in ieder geval zoo lang, totdat deze zaak opgehelderd is." „Zij zal mij niet willen ontvangen," zei sir Ralph gemelijk. „Ik zal naar dien man. toegaan het met hem uitmaken." Dit zeggende, wierp hij zijn sigaar in het vuurtoen nam hij met bevende hand een tweede uit den koker en stak hom opde lucifers gooide hij met een zenuwachtige beweging weg. „Je spreekt van een huwelijk alsof zij dadelijk willen gaan trouwen." Somber schudde Clarenco heb hoofd. „Je kunt niet zoggen, waartoe zulk een man in staat ds", zei hij. „Hij kam haar best overhalen tot een geheim huwelijk Sir .Ralph uitte oen solierp geluid of hij een steek kreeg. „Dab kan ik niet denken. Dat is Jets on gelooflijks, Oonstanoe neerdalen tot zulk een man! Hij moet duivelskimstgrepen ge bruikt hebbenConstanceMijn rein, mooi meisje Ralph keerde zich om, zoodat Clarenco zijn gezicht niet kon zien; want het sprak van den zielenangst van een man. Clarence stond op en keek naar do boeken in de kast. Plotseling zei hij, snuivende: „Er brandt iets, Ralph". Sir Ralph sloeg geen acht op de opmer- king. f „Wat moet er aan gedaan worden? vroeg hij. „Jij moet naar haar toe goait, Cla rence. Zeg haar uit mijn naam Clarence schudde het hoofd. „Dat zou niets helpen, beste Ralph. Ik je weet het, Constance heeft niet veel ver trouwen in mij". Hij kleurde en beet op zijn lip. Toen keek liij onderzoekend rond. ,,Er brandt werkelijk ietsik weet heb ze ker. Ralph, kijk naar dien stoel. Je hebt hem in brand gestoken; je hebt er zeker een lucifer op gegooid of iets anders' Sir Ralph greep den stoel cn stampte op de smeulende plek op de zittingmaar de lucifer had het opvulsel aangetast en het smeulde en rookt© nog. Met een gebaar van ongeduld haalde sir Ralph er het bram den db paardehaar uit en voelde over hot trijp of er nog meer brandde. DU- doende kwam zijn hand in aanraking mot de punt van een toegevouwen papier. Hij haalde het er uit en wierp het op tafel. „Luister eens," zei hij, „we zullen samen naar Londen gaan misschien luistert zij naar ons samen. Maar zij is zoo trotsoh, zoo eigenzinnig „Heel goed; dan gaan wij morgen. Wij nemen haar mee naar imijn familie." Ralph zag hem aan met iets van dank baarheid „Clarence," zei hij zacht, „je handelt als als een man. Ik verdien het niet." Clarence bloosde. „Ik denk eigenlijk niet zoozeer aan jou," stamelde hij, „maar aan Constance. Ik weet, dat er voor mij geen kans meer ia, nu nu ik weet, dat jij nog van haar houdt. Ik denk eigenlijk aan geen van ons beiden, maar aan haar." Ralph knikto alsof liy hem begreep toen, zonder er bij te denken, nam hij het toegevouwen papier, dat op do tafel lag, op en weder zonder er bij te denken, deed hij het open en las het. Clarence was zijn hoed en handschoenen gaan halen, maar hij kwam dadelijk terug, want Ralph deed een luiden uitroep hooren. „Wat is er nu?" vroeg hij met sokrik, want zijn lang niet sterke zenuwen kondien niet veel uitstaan. Sir Ralph keek beurtelings naar het pa pier en naar hem. „Dit dit ding?" zei hij met. lieeeche stem. Dit papior vond ik zooeven in dezen stoel. Wat denk jo er van.?'' Clarence keek hem aan. „Wat is dat? Ik zag je er een papier uit halen Is heb dat 1 In 's Hemels naam, wat is het, Ralph? Je ziet er uit alsof jo een spook gezien hebt." „Het is het is het verloren testament," zei sir Ralph. „Het testament van air John." Clarence keck hem aan met open mond. „Het het testament!" riep hij. „Ja, het is het testament. En aan wie denk je, d!at het geld vermaakt is?" En toen Clarence hem nog steeds bleef aansta ren, zonder te spreken, voegde hij er bij :1 „Aan Constance 1" Clarence kon geen adem halen. E?

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 5