LEIDSCH m DAGBLAD. Woensdag 24 December 1919. Op de beide Kerst dagen verschijnt het Leidsch Dagblad niet. Aan onze Adverteerders. NIEUWJAARSWENSGHEN. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS BINNENLAND, FEUILLETON, Een Meisje met karakter, PlUJS DER ADVERTENTIENi to Cta. per regel. Des Zattrdnga 40 Cts, l>er regel. Kleine advertentiSe Woensdag 75 Ots., Zaterdag f 1.— bij ten maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens post- reoht. Voor eventucele opzending van brieven 10 Ots, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Oti< Nummer 18349. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leitten p. 3 mud. f2.10, p. week f 0.18 Euiton Leiden, waar agenten ge vestigd zyn) per week u 0.1S Franco per post u mjt m m M 2A9 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Ten einde van opneming zeker te zijn, raden wij onzen adverteerders aan, Zaterdag a.s- do to plaatsen adveiientiën zoo vroeg mogelijk aan ons Bureel op te geven. (Opening Bureel 8.30 v.m.). Ook dit jaar stellen wij, evenals andere ja ren, de gelegenheid open, tien 31 sten December Nieuwjaarswenschen to plaatsen tegen den prijs van 50 ets. van 1 tot 5 regels; elke regel meer 10 cents. De advertenties kunnen tot en met Maandag 29 December aan ons Bureel aangeboden wor den- De advertenties, welke na dien datum aan geboden worden, zullen tegen den vollen ad vertentieprijs worden berekend. KOHIER D£R PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING NAAR HET INKOMEN. Burgemeester en Wethouders vau Leiden brengen ter algemeone kennis, dat het ko hier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, belastingjaar 1919/50, is goed gekeurd en ingevolge art. 264 der Gemeen tewet ter. lezing is nedorgelegd. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 December 1919. MILITIE. INSCHRIJVING. De Burgemeester dör gemeente Leiden brengt (er kennis van belanghebbenden, dat op de daarvoor in Aio gemeente aangewezen plaatsen is aangeplakt een openbare kennisgeving, be treffende inschrijving voor dc militie in Januari a.s-, van de in 1901 geboren mannelijke perso- jren. Voor vorenbedoelde inschrijving zal meer be paald zitting worden gehouden in het Raad huis, afdeeling Militaire Zaken (Kamer No. 9) alhier, van des voormiddags 9Va uur tct des namiddags 3 uur: op Vrijdag 2 Jan. a-s. voor hen, wier ge slachtsnaam aanvangt met de letter A of B toi en met BI; op Maandag 5 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter B van Bo af, of C; op Woensdag 7 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter D, E, F of G; op Vrijdag 9 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter H, I of J; op Maandag 12 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter K; op Woensdag 14 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter L of M; op Vrijdag 16 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter N, O of P; op Maandag 19 Januari a-s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt niet de letter Q of R; op Woensdag 21 Januari a.s. vcor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter S; op Vrijdag 23 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter T, U of V; op Maandag 26 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter W, X, Y of Z. Door een. ieder, dio tot aangifte verplicht is, moot een uittreksel uil hot geboorteregister be treffende den in te schrijven persoon, of het huwelijksbootje van diens ouders wórden over gelegd. Nadere inlichtingen hieromtrent kunnen wor den verkregen aan de af-deoling „Militaire Za ken" (Kamer No. 9) ten Raadhuize alhier, op werkdagen van des voorrniddags 91/2 uur tot des namiddags 121/2 uur en van des namid dags 11/3 uur tot 3 uur. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leidon, 24 December 1019. C. H. Kouw. Een onzer bekende sladgenooten, de heer G. H. Kouw, instrumentmaker aan de Sterren wacht, zal 1 Januari a.s. don Rijksdienst met pensioen verlaten. Gedurende 58 jaren hoeft hij het Rijk ge diend, eerst 13 jaar aan de Rijks constructie werkplaatsen te Doift, de laatste 45 jaar aan do Sterrenwacht. Hij behoorde als werkman nog tot de oude garde, uit den tijd, toen liet vakonderwijs nog niet do aandacht der autori teiten had, en hij, die uitblonk in zijn vak, deze hoedanigheid dankte aan oigen ontwikkeling, voortgekomen uit een energicken geest. En dal hij tot dezulken behoorde, kan menig werk stuk aan de Sterrenwacht getuigen, waar zijn superieuren zijn gaven op hoogen prijs stel den. Doch ook op een ander gebied heeft de heer Kouw zich verdienstelijk gemaakt. Wij bedoe len zijn arbeid in het maatschappelijk leven. Als voorzitter van do afdooling Leiden van het Algemeen Nod/erl. Werklieden-Verbond, een functie, die hij bijna 38 jaren bekloedde, heeft hij hier ter stede veel voor de werMiedenbewe- ging gedaan. Wij herinneren o. m. aan de En quête-Commissie voor hot onderzoek naar de toestanden op fabrieken en werkplaatsen, een commissie, die te beschouwen was als het re sultaat van een actie, d-oor het A. N. W. V. bij zijn oprichting in 1871 begonnen. Onder lei ding van haar voorzitter verzamelde de Loid- sche afdeeling een rijken schat van gegevens voor dio commissie en ton gevolge daarvan werd de hoer Kouw bij missive van 24 Juni 1890 door do „Staatscommissie der 3de Afdee ling" uitgenoocligd om „do zU-tingen bij te wo nen en aan do verhooron deel te nomen." Toon dö zittingen der Gommissio waren afgelêopen, ontving hij van haar dan ook Oen waardeerend schrijven, waarin hem dank werd betuigd voor do „vele diensten, aan dat lichaam bewezen." Van Regecringswege werd dit erkend, toen hij bij gelegenheid van zijn" 25-jarig ambtsfeest aan de Sterrenwacht benoemd werd tot ridder in de Oranje-Nassau ordo. Wij moeten ons bepalen tot deze enkele ver melding en kunnen geen résumé geven van al zijn werkzaamheden op sociaal gebied. Alleen zij nog opgemerkt, dat ook coöperatie en Zon dagsrust twee onderwerpen waren, die zijn volle aandacht hadden. Herinneren wij ten slotte er aan, dat hij ongeveer een kwart-eeuw hoofd bestuurslid van het A. N. W. V. was, waarvan het meerendeel jaren als onder-voorzitter. Bij zijn aftreden werd zijn jarenlange arbeid be loond met den gouden core-penning van liet Verbond. Na zulk een welbesteed leven zal niemand hem de rust misgunnen, die hij tegemoet gaat, en wij begrijpen, dat hij zioh nu uit hot publie ke leven terugtrekt. Hert jongere geslacht kent hem en zijn werken zoo niet, doch de ouderen, dio hom gekend hebben, zullen waardeerend van hem getuigen en hem den lof nageven, dat hij. bij al wat hij deed, nooit zichzelven zocht, doch wel het algemeen belang. Wij wonschen don krassen 76-jaiï-go een langdurige rust toe. „De Tooverriny", Tegen Kerstmis worden wij do or grabs ont haald op een uitvoering van de leerlingen der Zangschool, waarvan de beer C. B. Duyster, in heel Leiden bekend, directeur is. Ook dit jaar is deze goede gewoonte ge volgd en he|)beii wij van dit onthaal genoten. De Schouwburg, waar zij gisteravond plaats bad, èn welks gevel, het bordje „vol" air waarschuwoigssein reeds g?ruimien tijd vóór den afvang had kunnen vertoonen, bood weer efen prettigen aanblik: jong en niet meer jeng vulden in hoopvolle ver-?., wachting, dra in prettige stemming en vol' bewondering, alle rangen van het huis „De Tooverring" werd er gegeven, kinder- operette in vier bedrijven, bewerkt door Ofclo Ludwig. naar een sprookje uit „Duizend en één Nacht". Zoo'n verhaal uit het Oosten, van, ge weet wel, „er was eens"Er was dan eens een Ben Ali, die in aan raking kwam met een Mestaphorus, eeu bonzen geest, en met een-goede geest, den naam dragende van Flamingo. Een ring met schitterende steen was het voorwerp van begeeren van Mestaphorus, een kostbare echat, welke in het bezit kwam van Ali en hem en den zijnen, zijn moeder Fatnaa, ziyn zuster Dalilah, zijn vriend Ahmed, geluk aanbracht en tegenspoed beteekende, voor zijn belager en vcor den huiseigenaar Haaeb. Het gansche verhaal kunnen wij hier niet geven, maar het is aantrekkelijk, omdat heb goede ten slotte ziegevierfc over het kwa de. En de inhoud leent zich bijzonder, omdat het speelt in kleurrijke, fantastische Ooster- sche omgeving. Allen moeten verrukt zijn geweest over de vertolking. Aan het gejuich kwam dan ook dikwijls schier geen eind. Het zonnige marktplein met zijn bont gewoel in het eerste bedrijf deed het goed. Het was een prachtig begin. In het tweede bedrijf, het verblijf der dwergen en met den elfen dans, waarin het geheel slechts sober verlicht mocht zijn. was het wel wat al te donker, om al het schoons te kunnen zien. Het derde, de woning van All's moeder, en heb vierde, het prachtige, nieuwe paleis van den gelukkigen Ali zelf, gaven mede mooie tconeeltjes te aanschouwen. Het cog is ganseh den avond te gast go- gaan. aan mooie, frissche kleuren en smaak volle groepeeringen; aan sierlijke dansen en aangename en aardige verschoningen, ooik in groeten getale, waaronder wij de dwergen rekenen. Het oor is gestreeld geworden door wél- klinkende muziek en voor het grootste deel zuiveren zang van solisten en koren. Tot de jongste msdewei kenden waren er aldoor „bg" en „werktsn" zelfstandig, een feit van betcekeuis en waarde. Vcor de hoofdpersonen niets dan lof. Al leen: Me-taphoriisJegge vooral den nadruk en hij houdt van nadruk leggen op het goede woord, en bewege zich vooral los en omzichtig, en Ahmed behoede zich, vooral in den aanvang, voor overdrijving. Aan Rie van Leeuwen, ontwerpster van den mooien dans der Elfen, ea aan de Elfen zeiven, alsmede aan mevr. Van der Lijke voor haar hulp bij heb instudeert en bjj de kleeding kostuums huls „Erato" van zóóvelen hulde, warn\e hulde. Den dwergen en den amazonen een compliment. En allen, die deze mooie uren gaven tot genoegen, en ook ten bate van het „Tehuis voor School gaande Kinderen", oprechte dank. Ten slotte de wensch, dat de tweede avcncl voor het zelfde goede.doel op 2 Januari voor een vol len Schouwburg moge gegeven worden. Den heer Duyster, den e min enten leider, werden twee kransen aangeboden, een van het bestuur van genoemd Tehuis, en een van zijn leerlingen. Goed gezien, welverdiend! Elfen en kabouters droegen voorts een bloe- .menschaü aan voor degenen, die mede een groot aandeel hadden in liet behaakle succes. Door deafdeeling Leiden van don Alge- me on en Bond van Politiepersoneel is een adres aan de leden van den Raad gericht, vergezeld van een lijst, bevattende een overzicht van ver schillende salarieeringeu der politie in ons land. Adressante spreekt daarbij de hoop uit, dat dit overzicht ernstig door den Raad zal wor den overwogen en tot leiddraad zal kunnen die nen ingeval de Raad overgaaf tot behandeling van hot verzoek der afdeeling om de jaarwed den der politieambtenaren belangrijk to veihoo- gen. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op clo salarieering der verschillende gemeente veldwachters, vooral van die der gemeente Bloomendaal. Te Leiden is het salaris van een hoofdagent; f 31 tot f 34 per weok, van een brigadier f 31, van een-agent 1ste klasse f 27 tot f30, van een agent 2de -klasse f23 tot f26, proeftijd f21. Te Haarlem: een hoofdagent per jaar f 2085, een agont f 1G94 tot f 1981; te Groningen: een majoor f 1773 tot f 1877, een agent 1ste klasse f 1616 tot f 1720, een agent 2de klasse f 1460 tot f 1564; te. Zaandam: een brigadier f 1778 tot f 1929; een hoofdagent f 1668 tot f 1825; een agent f 1564 tot f 1720. D&or de afdeeling Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers is èen ackes aan den. Raad gezonden naar aanleiding van de voor drachten, van B. en W. tot aanpassing van de gemeentelijke salarisverordrn'ng aan de Rijkssalaris wet-. in afwijking van hetgeen door B. en W. to dier zake wordt voorgesteld, verzoekt adiessante: lü, Aan de plaatsvervangende hoofden, \oor zoover hun diensten niet beloond wor den volgens de Rrjkssalari^wet toe te kennen een belooning van f2 per dag, zoolang die veivafiging duurt. 2o. Te verwerpen het voorstel van B. en W'. om tot H. M. de Koningin het verzoek te lichten de jaarwedden van hoofd en personeel dei leerschool f100 booger te scellen dan die der overige hoofden en onderwijzers. Soi. De mogelijkheid te openen dat aan de scholen voor jongens en meisjes ook onder wijzeressen kunnen worden benoemd tot plaatsvervangend hoofd. 4o. Het salaris van de onderwijzeressen in de handwerken aan de 2de, 3de en 4de klasse scholen te bepalen op f.50 per we- kelijksch lesuur plus 6 tweejaarïgk-sche ver hoogingen van f5. 5o. De terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari 1919 van de tweede verordening, ook van toepassing te verklaren voor de. in art. 6 van die.verordening genoemde adspirant- onderwijzeressen in de handwerken, Voor de motiveering van het bovenstaande verwijst a dress ante naar een toelichting, wel ke het adres vergezelt. Cp uitnoodiging van de Ned. Vereen, v. Chi. Kantoor- en Handelsbedienden, vakgroep Winkel- en Magazijnbedienden, vergaderde gisteravond heb (loor beide Bonden samen- gesteld comité van actie ter verbetering der salarissen onder het winkel- en magazijn- j personeel, hier ter stede werkzaam. I De Voorzitter deed mededeeling, dat men dezer dagen gereed gekomen, was mét de verzending der circulaires aan de patroons, welke als eerste inzet der actie moet worden beschouwd, en kon" reeds tot zijn genoegen mcdedeelen, dat in verschillende zaken met de voorgestelde minima, voor invoering per 1 -januari a.s. waarop wordt aangedrongen, rekening wordt gehouden en hier en daar niet onbelangrijke loonaverhoogingen wer den verstrekt, i Het comité houdt zich thans bezig met de verkrijging van de noodige statistische ge gevens over het georganiseerd personeel, alhier werkzaam, en beraamt plannen om j na afloop van de inventarisatiedrukte een I salarismeeting te beleggen, waarin nader de wenschen van het comité- zullen worden ont vouwd. Do. E. L. Nauta, sedert 5 jaren Ned.- Horv. predikant Ce Warf huizen. (Gr.), heeft als zoodanig ontslag gevraagd tegen 1 Januari a.s. Hij is benoemd tot legerp-redikant en krijgt Leiden als standplaats. De Leidsche Kuustclub „De .Sphinx" houdt men zie de advertentie een ver loting, Verloot worden schilderijen, etsen, litho's, enz., o.a. van de kunstenaars Haver kamp, Toor-op, Van der Valk, Merenia, Me- reinaGestel, Kessler, Van Urk, Jan Jans, Grootens, Dros, Scheltema, Kamerliogh On nes, enz. Totaal 83 stuks. De 17-jarige S. H. Z., van Zceter- woude, fietsrijdend op de Haarlemmerstraat, kwam tegen een voetganger aan, viel en brak een dijbeen. Hij werd aanvankelijk verzorgd ten huize van den winkelier G. en daarna, op verzoek zijns vaders, opgenomen in het Eli- sab ets-Gasthuis. Verschenen is 't zeer uitgebreide en veer wetenswaardigheden bevattende pro gramma met reglement, van de.achtste groo- le nationale tentoonstelling van pluimvee, konijnen, enz., alhier, op 23, 24 en 25 Ja nuari a.s. in de Stadszaal. KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden. Rel. Soc. Verbond. Nutezaal. Donderdag Eersten Kerstdag, 's avonds te zeven uren, prof. dr. J. van Rees,* uit Hilversum. Wijkgeboiiw „Pkebe", Oude-Vest: Eersten: Kerstdag. Kinderkork 10 uren. De crisis aan Oorlog, De Haagsche redacteur van irDe Tijd!i echrijft: In rechtscke parlementaire kringen verwacht men niet, dat het ontslag van den Minister van. Oorlog politieke gevolgen zal hebben voor het geheolo kabinet. De oplossing van de crisis zal waarschijnlijk gezocht worden in de samen smelting der twee militaire departemententot een Ministerie van Landsdefensie, een denk beeld nog onlangs in de motie-Bomans neer gelegd, maar waarvan hier algemeen bekend is, dat de kabinetsformateur reeds verleden jaar or voorstander van was. Jlrr. Ruys kon toen echter niet slagen in het vinden van oen geschikt persoon voor de. vereeniging van beide functies. Men verwacht, dat het interimaat lang zal dun ren. De broodkaart. ALs irvittebroodkaart voor het 121ste .tijdvak, hetwelk loopt van 27 December 1919 tot en met 4. Januari 1920, zal dienen 'dcRijksbroodkaart in de roede ldeur op paarseu ondergrond. Uitvoer toegestaan. De Minister van Landbouw heeft bepaald met iligang van 24 December tot nadere aan kondiging dispensatie te vcrleeneh van het ver bod van uitvoer van metalen knoopen en druk- knoopen, en met ingang van 27 December van het'verbod van uitvoer van knoopen, vervaar digd uit katoen en linnen. 7 Zoolang deze dispensatie niet-zal zijn inge trokken, zal de uitvoer van deze artikelen aan geen enkel roorschriU of beperkende bepaling zijn onderworpen. Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens, don 4den Januari op Het Loo te komen en' daar enkele -dagen to vertoeven. De Raad van Amsterdam heeft cle be grooting aangenomen met 25 tegen 5 stem men (Communisten). De begrooting sluit met uitgaven en ontvangsten op f 125.910.772 Aangenomen is het beroep naar de Ned.- Herv. Gèrii. te Amsterdam door ds. W. van Liniburgli, te Thamen a. cl. Arösteï. In de Pi'OY. Stalen van Groningen zullen p wegens vertrek van de a.-r. leden cis. F. G. Pe tersen (te Veendam) naar Haarlem en R. Sie- inons (te Mildwolda) naar Utrecht, als nieuwe leden zitting .nemen de hoeren G. H. Knik, te J Wildervank, en B. P. Hazenberg, te Zuidhorn, beiden A.-R. De arrcmdassements-rechtbank te Leeuwar den heeft, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Harlingen, do navolgende al- phabetisehe lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. G. Schot Dijkman, griffier bij het kanton gerecht en plaatsvervangend griffier bij den raad" van beroep (0.) te Almelo; mr. A. W. ba ron Sloof, griffier bij bet kantongerecht te Har lingen; mr. A. E. wan Eldik TJiieme, griffier bij het kantongerecht to Leeuwarden. door CHARLES GARVICE. Vrij naar het Engolsch. (Nadruk verboden.) en) „O mijnheer Cray son !"'zei zo, „hoe gaat het u 1 Ik wou u graag even spreken.'- „Ja?" zei Lycetfc met zijn ambtelijk glim lachje. „Ja-, het is maar een kleinigheid een bespottelijke en onbeduidende redenik kan mij niet begrijpen hoe u u zoo vergist hebt." Zij bloosde en glimlachte tevens on Ly- cebt glimlachte vriendelijk terug. „Heb ik mij vergist bij het ontvangen van uw huishuur, mevrouw Wanten? Dat is best mogelijk. Wij, notarissen, zelfs, ver gissen ons soms." „O neen, de kwitantie was geheel in ordo. Hot was over een handschoen. Ik ben mijn heer Strong -verleden tegengekomen Zij bleef plotseling steken en Clarence, die zijn hoed had afgenomen en heenging stond stil en keek ovenals zij Lycett Cray- son aan. Want de man was eensklaps-doods bleek geworden en een vreemde uitdruk king, kon het wezen een uitdrukking van vrees, vertoonde zich in zijn. oogen. Een ©ogenblik scheen het, dat hij geen woord kon sproken, toen zei liij met een lach, dio hol en vreugdeloos ldonk ,,0 ja 1 Ja, natuurlijk 1 Heel dom van mij I Ik moet mijn oxcuus maken." „«O, dat ia niet noodig 1" zei mevrouw Waraor gekscherend on Lycett wilde haas tig weggaan, toen Clarenco, die zijn oogen niet had afgewend van Grayson's gezicht, zei „Mag ik even vragen welk een vreeselijko vergissing mijnheer Orayson gemaakt heeft, mevrouw Warner? „O, het is niets!" zei ze. „Mijnheer Strong had een handschoen opgeraapt op het kantoor van mijnheer Orayson en mijn heer Crayson ziei, dat het er een van mij was. Maar het was riieb zoo," voegde zij er lachend bij. „Ik heb mijn handschoen niet uitgedaan op het kantoor van mijnheer Craysonniet voordat ik thuis was." „Juist," zei Lycett. „Dan zal hij van een ander geweest zijn. Ik heb dien dag heel wat bezoek gehad. Goeden morgen, lord Dollington." Clarence gaf hem weer een koel knikje; toen bleef hij een oogenblik naar zijn laar zen staan kijken en plotseling, zóó plotse ling, dat mevrouw Warner er van ontstel de, vroeg bij „Herinnert u u misschien den dag nog, toen u naar liet kantoor van mijnheer Cray- eon ging, mevrouw?" „I>en dag O ja, nu herinner ik'het mij 1 Het was een Woensdag, 'do 30ste van die vorige maand." Zij glimlachte. „Ik ben al tijd heel precies met hc.t betalen van de huur. En ik ben zelf gegaan, omdat ik over een paar reparaties met mijnheer Crayson wou spreken." „Juist, juist," zei Ola-rence. „Nu mag ik it niet langer ophouden." Zij scheidden en Clarence ging naar de Hall. Daar hoorde hij, dat sir Ralph nog niet terug was; Clarence liep in gemelijke stemming het park door. Hij was opge wonden, zijn gehosle pensoon kwam in op stand bij het denkbeeld van een huwelijk tusschen Constance en Lycett Crayson. Hij verdacht den man van hij wist zelf niet wat. Wat beteekende het geval met dien handschoen Waarom zag de man or uit alsof hij plotseling beschuldigd werd van een vreeselijko-■misdaad)? En toch, misschien deed hij dien Lycett gruwelijk onrecht aan. Moest hij niet naar hem toegaan en onder zoeken of het waar was, dat hij tegen hem had? Ja, natuurlijk, dat is het wat een gentleman- behoorde tel doen. Hij liep snel naar het dorp en naar don achteringang van het oude huis, waar Ly cett een halfuur geleden was binnengegaan, en zoo haastig, dat hij vergeten had de tuindeur op slot te doen. Clarence ging de deur in en het pad op naar het kantoor. Hij was op het punt aan te kloppen aan do glazen deur, toen hij Lycett Crayson op een 'stoel zag zitten' met een handschoen voor zich op tafel. Hij staarde daarnaar met dezelfde uitdrukking als toen mevrouw Warner hem had aangesproken, en plotse ling nam hij eten handschoen op en ging huiverend naar den haard. Clarence gaf gehoor aait de ingeving van bet o-ogenblik en kloptede handschoen viel uit Lycett's hand 'op den haard en hij draaide zich om. Clarence deed do deur da delijk open en trad binnen. „Het spijt mij, dat ik u storen moet, mijn heer Crayson", zei hij met zijn temerige stem-, „maar ik wou u zoo graag even spreken". „Zeker, lord Dollington, zeker 1 Ga zitten, als ik u verzoeken mag." Clarence nam een stoel bij het vuur, zoo dat Lyoett den handschoen niet kon zien, en Clarence er Re oógen op gevestigd had met dien indolenten, onverschilligen J>lik, dien menschen van zijn stand, zelfs de minst slimme, in staat schijnen dadelijk te kunnen vertoonen. Hij was van plan veranderd. Hij wist zeker, dat deze man hem de waarheid niet zeggen zou. „Ik wou u wat vragen over dat stuk land, dat sir John mijn vader heeft aangeboden. Wij-hadden er toen geen zin in; maar het grenst aan onze .beschutting voor wild en ik wou wel, dat miju vader bet kocht. Laat mij s. v. f>. eens zien hoe groot het is en hoe de vorm is." „Ik kan het u dadelijk zeggen," zei Ly cett. Hij stond op en ging naar een akten- kastje en Clarence bukte .vlug, greep den handschoen on stad hem in den zak, bij na zonder van houding te veranderen. „Ongeveer veertig acres," zei Lycett, toen hij het stuk had ingekeken. „O, dank uIk zal er met mijn vader over spreken." Hij stond op en keek rond. „Geheel verlaten, clit oude huis, behalve dit kantoor, mijnheer Crayson?" „Ja. Mijnheer Strong vond het woonhuis niet veilig rneer. Dc moet zien. hst weldra te laten verbouwen." „Ja!" mompelde Clarence. „Gouden mor gen, mijnbeer Orayson. Dó ran ge or u niet, ik zal mijn weg wel vinden-. Toen hij weg was, streek Lycett Crayson mot de hand over het voorhoofd. Zijn hoofd duizelde. Er was iets, dat hij vergeten had. Wat was bet ook weer? De handschoen I O jal Hij draaide zich dadelijk om naar het vuurhij zag don handschoen niethij had hem zeker in het vuur geworpen en hij was verbrand. Met oen zucht van verlichting zonk hij in oen stoel en trok eonige papie ren naar zich toe. Bir Ralph reisde bijna zonder oponthoud door en kwam oi> de Hall aan, in een toe stand, zoowel geestelijk als lichamelijk, die geen beschrijving noodig heeft. Hij wist, dat het besluit, van Agnes onveranderlijk was hij had- geen poging gedaan er veran dering .in te brengen. Zij had gesproken van straf hij was ook gestraft. Zijn zonde had zichzelf geopenbaardde Nemesis voor der gelijke zonde, ofschoon langzaam, was ein delijk gekomen, en hij begreep, dat, hoewel cSe molen Góóis langzaam maalt, hij het zeer fijn doet. Hij had Constance verloren. H$d hij' haar voor altijd verloren? Hij durfde zichzelf die vraag niet Voor-leggen, toen hij eenzaam in zijil kamer zat,-vervolgd door. de wanhopige stem van dc vrouw,, die hem weggezonden had. Hij had niets gebruikt sedert zijn komst vroeg in den morgende spijzen, welke juffrouw Waring boven gezonden hac!, bleven onaangeroerd pp tafel staan hij kon zelfs niet r-ooken en hij zat maar in het vuur te staren en trachtte zijn straf te dragen als een man. Nu en dan dacht hij aan Lycett Crayson. Hij had af to rekenen met- dien mijnheer. Maar dat liacl geen haast. Het kwam geen enkel oogenblik bij hem op, dat Constance zelfs luisteren zou naar een huwelijksaanzoek van Lycett Crayson. Het begon donker to wordenhij scheld© niet om licht en niemand durfde het hem uit. zichzelf brengen maar weldra lew om de kneebt zeggen, dat Lord Dollington een be zoek kwam brengen. Sir Ralph had lust hexu niet te^ ontvan gen.; maar hij herinnerde zich, dat juffrouw Waring hem had verteld, dat Clarence er bijna iederen dag goweest was; hij ^tond dus op en ging naar beneden. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1