leidsch DAGBLAD. Maandaa 15 December 1919. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS BINNENLAND, reus J)HR AT) VFUTKNTIENi rA vet eeeaiDee Xaterdftgs 40 Cta, Zf tit A. ua*'*™ adver-cntiSo Woensdag rg „Ut. SUterdag I 1.— bq ten maximum Ifjul woorden van 30. Incasso volgens post. p,<?A. Voor eventueels opzending van brieven JV Ota, poette betalen. Bewijsnummer 5 0t4# Buraao Noordeindsplein. Telefoonnommers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. fBlJS DEZER COUBANTi tVoor Leïden p. 8 mnd. f210, p. week 1019 Buiten Leiden, waar agenten ge vestigd zijn, per week u n u v O.lft franco per post 2.50 Nummer 18341. Dit nummer bestaat uit TWEE Biaden EERSTE BLAD. MOSSELEN- De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat aan de ge meentelijke vischwinkels (Yischmarkb en Stadshalpwerf) ZEEUWSCHE MOSSELEN tegen den tajdelijken prijs van 5 cent per K. G verkrijgbaar zijn. (Voor belanghebbenden zijn aan genoem de visehwinkels recepten voor de bereiding van mosselen en het boekje „Eet mosselen bevattende mededeelingen omtrent de voe dingswaarde en het gebruik van mosselen, gratis? verkrijgbaar. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 15 December 1910 Selskip „Fryslan". Zaterdagavond hield het Selskip Frys lan' (Vereeniging van ïu Leiden en omge ving wonende Friezen) een „büteng.wcane" vergadering in de groole zaal vroi „Zomer- zorg". Deze vergadering was ind.rdaad „buitengewoon", ook dien zin, dat er een spreker voor overgekomen was uit Friss- land 2ell, 'nl. de heer Sjouke de Zee, lid der. Prov. Staten van Friesland en, wat vcor deze gelegenheid van meer beteek;nis was Friesch letterkundige. De opkomst was zeer talrijk en bestond brna uitsluitend uit Friezen, wat onmid- dë'Jrk nit de onderlinge gesprekken bleek, die "natuurlijk in de moedertaal werden geveerd. Do Voorzitter, de heeï Jac. Tjalsma, opende de bijeenkomst met een opwekkend openingswoord, waarin hij den opbloei dér FYiesche taal besprak en aantoonde, dat irjarechen. zocals een zekere X, die in het „Lcldsob Dagblad' het Friesch gelijkstellen ïr.et een afzonderlijk dialect, geen inzicht in de Friesch taal en haar litteratuur hebben ea zeker nooit aan vergelijkende taalstudie iebben gedaan. Met entkusiasme werd door de aanwezigen daarop staande het Friecche Volkslied ge- icngen, waarna de heer De Zee het onder werp; „Waarom onze Friesche strijd?" be- I knoeide. Hii schetste ons hoe het oud-Friesch als zeïfetand ig» taal, waarin eenmaal 's lauds weiten waren geschreven, in de 15de eeuw an verval was geraakt, toen Gysbert Japdxs van Bols ward de studie er van ter hand nam en liefde voor deze taal wist ta wekken b§ de beste iijner landgenopten, waarvan mannen als prof. Wassenbergh, H armen Sytètta, de gebroeders Halbertsma, Waling Dykstra en vele anderen de dragers werden, zoouat Friesland thans op een rgke litte ratuur lr.ag bogen, waarvan spreker menig voorbeeld gaf. Tegenwoordig vooral bloeit de Friesche literatuur, het Friesch wordt in de scholen onderwezen; van den kansel gepredikt en heeft erkenning gevonden zelfs bij de Regeering, zoodat er te Gro ningen een leerstoel in het Friesch zal wor den gevestigd, waarin spr. z.'ch verheugde, doch waarvan kg hoopte, dat deze niet door Gen vreemdeling bezet zal worden. Met een opwekking, ook tot de Friezen buiten Friesland, om hun taal in eere te houden, besloot spreker zgn toegejuichte rede. Hierna zong een dubbel kwartet een paar Friesche liederen, het muziekgezelschap „Sappbo", dat ook hier weder zijn welwil lende medewerking wilde verl:enen. speelde op verdienstelijke wijze eenige nummers, fraarna de spreker verder zijn gehoor ra<et ëen reeks voordrachten in ernst en kortswijl, wist te boeien. De zangvoordrachten wetden Op verdienstelijke Wijze door den lieer De Rook op de piano begeleid. „Sappho" sloot het programma, waarna .vooral het jongere gedeelte nog geruimen tijd van de geliefde Friesche dansen genoot. „Onderling Kunstgenot". Met genoegen hebben wij Zaterdagavond een gedeelte van de zesde jaarfeestviering der eer ste Leidsoho accordeon-veroenigïng „Onderling Kunstgenot" in don. foyor der Stadszaol bijge woond. Gezellig was men er aan tafeltjes ge- zoton, kijkende naar het feestgroon en naar de banier, en ook naar elkander, een praatje ma- kendo over hetgeen te zien en te hooren sou gegeven worden, gegeven werd of was eiT over allerlei; cn genietende van wat men aan lekker nij had meegebracht of had doen aanrukken van liet huüct. Tegen billijke prijzen stelde de pach ter do feestelingen hiertoe in de gelegenheid. Voor extra-muziek zorgden een violist en een pianist, een paar knappe lui. Do voorzitter, de heer J. van Zijp, opende den avond met eon toespraak. Hij heette allo Aanwezigen van harte welkom; gewaagde van den grooten bloei en don tooneraonden groei der Veroemging; dit laatste hoofdzakelijk door het toenemen van het getal donateurs on donatri ces. Dank bracht hij dezon en ook workonden leden, solisten, den directour, don heer Onder water, en zijn mede-bestuurders, en hij wensch- to tan skrtto allen dezen avond veel gonoogen. Deze wensch is vervuld geworden. Het duo. Helmaai en Van Leeuwen heeft ouder en goe der gewoonte het groote gezelschap kostelijk vermaakt; accordoon-virtuozon hebbep. doen genieten zoo op hot tooneel als anderszins, en hon bal heeft het samenzijn lang doen duren. ®n al moest men zioh met de regeling der ^erkeeamhedon en mot het bepalen van den Jfroofen rusttijd en den rondgang richten naar de huurders van de groote zaal, de zangers cn do musici en hun hoorders, het ging alles goed en verliep zóó, dat allen tevreden konden zijn. „De Stem des Volke". Naar aanleiding van haar vijftienjarig be staan werd Zaterdagavond in de groote Stads- zaal oen feestavond gehouden door de arbei- dors-zangvereeniging „De Stem des Volks' met medewerking van de muziekverconiging „Nieuw Leven" en van het kinderkoor „De kleine Stem". De belangstelling was natuurlijk zeer groot en het genoegen algemeen. Et heerschte den geheeleu avond in de zaal een geest van samen-zijn en opgewektheid, welke geen onkel oogenblik verstoord ia geworden, en welke waarschijnlijk nog grooter werd gemaakt door de aanwezigheid en vroolgke opgewon denheid dor talrijke kleinen, waarvan velen te trappelen stonden van ongeduld om ook einde lijk op hot tooneol te mogen vertoonen. Allereerst werden enkele muzieknummers ten beste gegeven door de muziekvereeuiging „Nieuw Loven", waarbij begonnen werd met de voor dergelijke gelegenheden traditioneele „Internationale". Het dien gezegd, dat het spel, vergeleken bij den vorigen keer, toen in deze zaal werd ge- ispeeld, aanmerkelijk beter waa. De voornaam ste oorzaak hiervan was wel, dat er iets zach ter werd gespeeld, waardoor het geluid voor de toehoorders minder zwaar was, en dientengevol- go niet pijnlijk aandeed. Het applaus was dan ook zoer wel verdiend. Na de officieele opening bij monde van den heer De Bink, voorzitter van „De Stem des Volks", die in het kort de geschiedenis 'der Vereeniging en het doel, waarom zij wa6 opge richt, schetste, kwam nu „De Stem des Volks" aan do beurt om haar talenten te toonen. En, om nu maar dadelijk onze meening te zeggen: het was uitstekend. Hetgeen one ten gehoore werd gegeven, was, ondanks den naar voren tredenden tendenz, een uiting van zuiver kunst gevoel, cn tevens een bewijs van de groote be kwaamheid van haar directrice, mevrouw Van Eek, die de haar aangeboden bloemenhulde al leszins verdiende. Correct, doch met enthou siasme, werden onder haar leiding de verschil lende nummers uitgevoerd, welke dan ook bij gevolg zeer gTooten bijval oogstten. Nauwelijks was nu het scherm gehaald, of de jeugdige zangera van „De kleine Stem" be stormden hot tooneeL Onder leiding van den heer Beniner hebben zij blijk gegeven, evenals de ouderen, hun studie met ernst te hebben opgevat. Het was inderdaad een waar genoe gen te luisteren naar dat frissohe en heldere kindorgeluidl Met groote belangstelling wer den dah ook de verschillende liedjes gevolgd, en ten slotte met een daverend applaus beloond. Ook de heer Bcumer ontving een welverdiende bloemhulde. Na do pauze werden opnieuw door „Do Stem des Volks" en de muziekvereeniging „Nieuw Leven" enkele nummers met succes uitgevoerd^ terwijl evoncens de declamatie van don heer Van der Woerd, van fragmenten uit „Offers", aller aandacht vroeg. Het was dan ook reods tamelijk laat, toen ten slotte deze uitstekend geslaagde avond met een woord van dank voor de groote opkomst werd gesloten. St. Nico!aas-viering Leidsche Meisjesgezcllon. Mtet genoegen maakten wij Zaterdag avond gebruik van de vriendelijke uitaioo- diging van het bestuur der Leidsche af deel ing van do Meisjes Gezellenvercenig. om do Sint-Nicolaas-viering aan een 50- tal meisjes leerlingen der 3de-klas'W scho len in het Clubgebouw Pieberskorkgracht No. 11 bij te wonen Het ging er in de met groen en bloemen versierde lokalen vroo- lijk toe. Do meisjes werden vergast op chocolade en gebak, een too ver lantaarn werd vertoond en ten slotte bood Sint-Ni- coloas aan alle meisjes een geschenk aan, bestaande uit speelgoed of passend klee- dingstuk. De Meisjesgezellen. die de kleinen bo vendien met spelen en vertellingen bezig hielden, hadden evenveel pret als de klei nen zelf. Een woord van dank brengen wij gaar ne over aan de gevers en geefsters, die de Meisjesgezellen in de gelegenheid stel den dozen avond dezen meisjes aan te bie den Laten zij en velen met hen voor een volgenden keer de Vereeniging niet verge ten I Vermelden wij tevens, dat in het Club gebouw de installatie plaats had van eeni ge nieuwo loden Meisjesgezellen, waardoor de Vereeniging werd versterkt. In de plaats van mevrouw Hammes-— Steenes, die gedurende 8 jaar aan het. hoofd" der Vereeniging stond, treedt met ingang van 1 Januari a. s. als hoofdleid- ter op mevr. Van Vollenhoven-De Graag Groenhovenstraat, 21, dio gaarne jonge meisjes tusscheu 12 cn 18 jaren, die zich bij de Vereeniging willen aansluiten, bij zich zal ontvangen. Hei Leidsche Volkshuis. Het jaarverslag 191S1919 van de stioh- tiDg „Het Leidsche Volkshuis" ziet er dit maal bgzonder goed verjwrgd uit. Een af beelding van heb gebouw zelf prijkt op het titelblad en tusschon den tekst vindt mm veisckillonde afbeeldingen: de kinderlees- esai, een oudere-meisjesclub, de ontspan- nirgszaal, een lees- en schrijflat de meisjes- gymnastiekles, de zangclub en een afbeelding van het lentefeest Er was daarvoor aanlei ding. Het is het twintigste jaarverslag, door het bestuur de wereld ingezonden. „Kunnen wg thans, na twintig jaar", zoo vraagt het bestuur, „getuigen, dat de stich ting aan de verwachtingen bg den aanvang gesteld, heeft beantwoord?" Het antwoord wordt in toesfcemmendem zin gegeven. En als dat zoo is, als werkelgk het Leid' eche Volkshuis ia geworden wat de oprichten* er van verwachtten, dan is dit te danken aan he groote medewerking van «ovalen, dio er hun beste krachten aan geven wilden, en ook aan de persoonlijkheid van de eerste di rectrice, mej. E. C. Knappert, die zestien jaar lang de stichting leidde. De leegte, die zij bg haar heengaan achter» He leek onherstelbaar. Toch is het bestuur zoo gelukkig geweest in de tegenwoordige directrice, mej. Tunke, iemand te in den. die zich met zooveel ijver en toewijding aan haar taak geeft, dat het Leidsche Volks huis zich steeds in toenemenden bloei mag vei heugen. Bezoekers en medewerkers beiden kondefl steeds getuigen, dat op het Volkshuis alles beter was dan thuis. Warmer, lichter, ge zelliger: op geestelijk, maan o>k opt stoffe lijk gebied. Nu wordt het laatste al moeilijker. La steeds grootere financieel© eischen, aan de exploitatie gesteld, maken, dat op alles moet worden bezuinigd. Alleen de verwarming kost ongeveer het vierdubbele van vroeger. Meerdere inkomsten heeft men niet. Alle ver meerdering van noodzakelijke uitgaven moet Öus gaan ten koste van het werk. Het be stuur heeft er over gesproken of men niet zou trachten een gemeentelijke subsidie te krijgen. Het heeft er echter voorshands van afgezien, omdat het diep doordrongen is van Ge moeilijkheid van het Stadsbestuur, om in deze tijden den druk vier belastingen binnen redelijke- grenzen te houden. Boven de gewone onkosten komt neg gedurende vier jaar de extra-post van f940 voor den aanleg van het electrisch licht, dat, de installatie inbegrepen, óp f 6002 kwam te staan. De eerste termijn werd ruim gedekt dooi de f1200, die het bestuur ontving als ant woord op de circulaire om hulp bij den aanleg. Voor den eerstdaags vervallenden 2den termgn zijn geen extra-gelden beschikbaar- Verdere hulp zal dan ook dankbaar aan vaard worden. Een zware slag trof het Volkshuis door het vertrek van mej. Philips©, die gedurende een reeks van jaren haar groote gaven en haar nooit verslappende toewijding aan het werk heeft willen geven, In de vacature van wijlen den heer H. C. van der Heyden in het bestuur, werd voor zien door de benoeming van den heer JL Wisse. Voor de heeren Hoogenboom, Zun- derman en Schumacher, die periodiek af traden kwamen in de plaats de heeren Wu C. Mulder, J. Mater en mej. A. M. Zaayer. De rekening in ontvangst en uitgaaf f 1&280.561/2, sloot op 31 Aug. 1919 met een nadeelig saldo van f861.68. Achter dit verslag vindt men uitvoerig overzicht van het laatste werkjaar, uitge bracht door de directrice, dat tevens, mede door de illustraties, bedoelt een indruk te geven van den toestand op den twintigjari- geD herdenkingsdag. Van de, kinder! eeszaal maakten gedurende 83 weken 8621 kinderen gebruik. Het aan tal lezers op de leeszaal voor girootere jongens en meisjes steeg tot 41 per avond. Van de uitleenbibliotheek voor de rijpere jeugd maakten 716 personen gebruik; uit geleend werden8909 banden. Er waren 12* jongens- en 18 meisjes clubs, geleid door 80 jongemannen en vrou wen. lie kinderclubs, ieder en Woensdag en Za terdagmiddag, worden druk bezocht en val len m den smaak; de ontspanningszaal wordt meer en' meer een toevluchtsoord voor de jongens, die meestal"niet onder de bekoring kunnen komen van een mooi boek; de licht beelden-avonden hebben nog niet altijd een beviedigend. verloop, als gevolg van de aan wezigheid van vreemde elementen. Het aanvullend onderwijs omv3t: lezen, de Nedeilandsche-, en de Fransche-, D uitsche en Engelsclie taal, het rekenen, de gymna stiek «en den zang. Verder lessen in kunst- geschiedinis, boekbinden, fröbelen, borduren er. zagen. Voor het onderwgs, dat zich het meest aansluit aan de behoeften van het dagelijksch leven, was weel belangstelling. De avond lessen in do handwerkern tellen ruim 250 meisjes, voorgelicht door 23 onderwijzeres sen. De maakkniplessen weiden door 40 meisjes en die van het mazen door zes leer lingen gevolgd. Voor ontwikkeling en ont spanning zorgen een reeks cursussen, ouder avonden, voordrachten, tentoonstellingen, mu- zi( kuit voeringen, feesten en museumheio^k. Het bureau voor kosteloos rechtskundig advies, dat eenmaal per week zitting hield, wera door 479 personen geraadpleegd. De kinderen uit Weenen. Men meldt ons, dat do tweode extra-trein met Weensche kinderen van bet Comité „Wachter", to~ Rotterdam, dezer dagen aldaar aankomen zal en dat zich onder die kinderen een honderdtal bevindt, dat te Leiden en omgeving zal worden onder gebracht. In v.erband daarmede drukken wij, op verzoek van het sub-comité „Wachter", afd. Leiden, Maredijk 151, de voedingswijze af, opdat de menschen, die één of meer kinderen tot zich nemen, weten op welke wijze die kinderen in de eerste dagen gevoed moeten worden. Met het oog op don zwakken toestand, waarin het mee- rendecd dier kinderen verkeert, mag van die voedingswijze niet' worden afgeweken. Aangezien het niet met zekerheid bekend is, wanneer do trein met kinderen zal aankomen, Bal het misschien niet mogelijk zijn om de per sonen, die één of meer kinderen tot zich ne men, vooraf te waarschuwen op welke tijd de kinderen sullen aankomen. Het Sub-comité „Wachter", afd. Leiden, verzoekt dien menschen te willen zorg dragen, dat in -de eerste dagen stoeds iemand thuis is om de kinderen, die ook 'a avonds kunnen aankomen, te ontvangen. Verder verzoekt het comité om zoo min mo gelijk met telefoongesprekken te worden lastig gevallen. Do voeding don zij aldus: Bij aankomst: slappe melk (half-melk, half water). Geen volle melk, te velll lste dag, 's morgens 8 uren: 2 a 3 boterham men, mager gesmeerd, met koek, jam of suiker; een glas dunne melk of theemelk. 's Middags 12 uren: bordje waterpap, meel gekookt in water en wat suiker; 2 boterhammen, mager ge smeerd, glas dunne melk. 's Middags hatfvier: kop theemelk met beschuit. *s Avonds 6 uren: kop bouillon (van mager vlcesch), enkele aard appelen, paar lepels groenten, magere jus (geen vleeschl), fruit. 24e dag. 's morgens 8 uren: 2 u 3 boterham men gewoon gesmeerd, met koek, jam of sui ker; glas dunne melk of theemelk. 's Middags 12 uren: bordje karnemclksche pap met stroop, 2 v boterhammen gewoon gesmeerd, glas dunne melk. 's Middags half vier: kop theemelk met besluit, 's Avonds 6 uren: bordje soep, enkele aardappelen, paar lepels groenten, klein stukje mager vleesch, fruit. Sde en volgende dagen: zeeT langzaam stij gen met hoeveelheid vet, ten slotte volle melk. Ook tusschentijds geen gebakjes of andere snoeperij geven, om de maag tijd te laten het voedsel rustig te verteren. In de «alhier gehouden vergadering van de vooruitstrevend Joodsche Kiesverecnigdng „Kerkelijk Belangg' is besloten tot don Kerke- raad der Ned. Is. Gera. 't verzoek te'richten, 't mogelijk te maken, dat ieder manlijk lidmaat, boven 23 jaar, onverschillig voor welk bedrag hij in de kerkelijke belasting is aangeslagen, verkiesbaar zal zijn als lid van don Kerke- raad. Tot dusver waren alleen zij verkiesbaar die toot f20 of meer waren aangeslagen. Ver der werd besloten aan te dringen op een billij ker belastingstelsel, waarbij een bepaald per centage, bij voorkeur progressief, van iemands inkomen zal worden geheven, met zooveel mo gelijk als grondslag de inkomens, wagrvoor men in de plaatselijke directe belasting is' aangesla gen. Verder ^zal in het adres worden verzocht, dal voor den Kerkeraad het stelsel van even redige vertegenwoordiging wordt ingéroord, zooals te Amsterdam reeds is geschied. Bij de discussie hierover werd er op gewe zen, dat bij do laatste herstemming1 voor den Kerkeraad de candid aat der kies vereeniging slechts enkele stemmen minder behaalde dan de tegencandiaat, dus dat de kiesverceniging bijna de helft der stemgerechtigden omval, wat evenwel nietbelet, dat de richting dezer kie3- voreeniging, ten gevolge van het bestaande kies stelsel, door geen enkel lid in den Kerkeraad kan worden vertegenwoordigd. In verband met de aanzienlijke verhooging van don hoofdelijken omslag werd besloten, nogmaals op openhaarheid dor begrooting aan te dringen. In den Schouwburg had gisteravond de 7203te opvoering plaats van „Op hoop van ze gen". Het publiek was in grooten getale aan wezig, en herhaaldelijk werd het spel met warm applaus beloond. De heer A. Korteweg, commies-tituiair ten postkantore alhier, wordt met ingang van 1 Febr. op zijn vorzoek overgeplaatst naar het posfc- en telegraafkantoor te Tiel. In do Stedelijke Werk-Inrichtiog zijn op genomen van 7 Dec. tot 13 December: 231 vol wassen personen, 47 kinderen, totaal 278. H. M de Koningin heeft gisteravond met gevolg in den Koninklijken Schouw burg in Den Haag Dijgewoond de voor stolling, welke ,,Het ïooneel", dir. dr. W. Ptoyaards, heeft gegeven va-ri Strindberg's tooneelspel ,,'n Roes". Er was een talrijk publiek, dat door veel applaus zijn erkentelijkheid toonde. Mar tha Janssens kreeg bloemen. In verband met het Koninklijk bezoek werd zonder pauze doorgespeeld. H M. do Koningin heeft de eere-me- claillo voor kunst en wetenschap in goud, verbonden aan de Huisorde van Oranje, verleend aan den heer S. van Milligen, on der-voorzitter der Maatschappij tob Bevor dering der Toonkunst te Amsterdam. Door B. en W. van Gravenhage is aan de Ministers van Binnenlandsche Za ken en van Financiën een uitvoerig schrij ven gericht omtrent do financiën der ge meente. In dtt schrijven is betoogd het goed recht van de gemeente op ectn ?.oo- dianig aandeel uit de Oorlogswinstbelas ting, dat daardoor de burgerij niet meer door d<e tekorten en door die bijzondere uit gaven ten gevolge van dien oorlog zal wor den belast en is voorts aangedrongen op het treffen van een nadere regeling be treffende de financieel0 verhouding tus- schen het Rijk en de gemeenten. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari, benoemd tot burgemeester der gemeente Hartcelen eoi Veldhuizen de heer iTb. P. J El se a, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Montfoort en Willeskop. Omtrent dien groentijd te Delft zegt de D elftschei Studenten-Almanak in de gieschiedonis van bet D. S. C., dat is geconstateerd, dat heb patronaat gunstig gewerkt heeft. Het was een proef en een begin, veel was dus gebrekkig, maar het patronaat heeft den band bevorderd tus schon de ouders en de candidaatleden en hot heeft v-eraQtwoordeiiikheidsgevoel ge kweekt, daar waar ploizier vroeger een hoofdrol speeldo. Het blijkt, dat op 1 November 11)19 aan dq Technische Hoogeschool waren ingeschre ven totaal 2137 studenten, waarvan voor do eerste maal 494. Het totaal dier inge schrevenen voor den cursus 19181919 be droeg 2127 waarvan 4S9 voor de lste maal. Het totaal der ingeschrevenn in 1917 be droeg 1865, waarvan 355 voor de eerste maal. Do Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks clienst heeft haar vor gadering te Amsterdam voortgezet. Een voorstel van den heer Base om het voorstel tot aansluiting bij het A N. V* aan te houden, werd goedgekeurd. Den voorzitter stelde hij een motie voor, luidend'© Het Congres, gehoord de besprekingen in zake de ealaneering, de rechtspositie, de pensioenregeling der Rijksambtenaren, zoomede dio betreffende het georganiseerd overleg; gelet op do door de Regecring in November 1918 gedane "toezeggingen; spreekt afkeuring uit over het negeeren van het georganiseerd overleg en besluit zoo noodig in samenwerking met andere vakcentrales, daartegen tio protè^tseren, met alle ten cienste staande middelenia van oordeel, «lat spoedige publicatie van de voorstellen der Salariscoramissie voor Burgerlijke Rijksambtenaren, benevens de daaruit voortvloeiende regeeringsvoor- stellen, in hoogo mate gewooseht is; dat een afdoende 6alarisregeling behoort tot stand te komen, voorziende in die behoef ten van den tegenwoordigen tijd en wel zoo tijdig, dat de opnieuw vastgestelde sa larissen' in de zraand Januari 1920 kunnen worden uitbetaald; dat, zoo de uitvoering van de in dezen te treffen maapegelen on verhoopt niet tijdig is te verwachten, een voorloopige maatregel dient te worden ge troffen, waardoor het Rijkspersoneel vanaf I Januari 1920 althans een traktement zal genieten, hoogcr dan voor 1919 werd be paald; da/t spoedige indiening van een wetsontwerp, regelende de rechtsDOsitic .der burgerlijke ambtenaren en werklieden wordt te gemoet geziendat de voorstel len van de Sta-uscomraissie voor de pen sioenregeling met dcu moesten spoed die nen te worden belichaamd in een wetsont werp, ten einde te kunnen worden inge diend bij de wetgevende macht; dat door de Stateu-Generanl aë wetsvoorstellen in zake" salarieering, rechtspositie en pen9ic neering onmiddellijk ia behandeling behoo- ren te worden genomendat zoodra moge lijk wordt voldaan aan de toezegging van Z. Ex. den Minister van Justitie', aan het dagelijksch bestuur der Centrale op i8 Juli 1919 gedaan, tot invoering van bet over leg tusschem «le regeering en de vakorga nisaties, waarbij aan de bestaande central- Je organisaties, in het bijzonder aan de Cen fcrole, een behoorlijke vertegenwoordiging- behoort te worden geschonken in do in te stellen commissie, regelende dtt overleg. Deze motie werd goedgekeurd. De Centrale N&d. Ambtenaarsboiid hield gistermiddag in een der zalen van „Do Beurs", te Amsterdam, een druk be zochte openbare verga-dier Log, om te pro- tostieeren tegen hot uitblijven van de defi- nitievo voorstellen tot vor hooging der sa larissen. Met groote meerderheid werd aangeno men de volgende motie „De openbare vergadering van Rijks ambtenaren, uitgeschreven door den Cen- tralen Nederlandschen Anibtcmaarsbond overwegende, dat door het uitblijven van do definitieve voorstellen- tot yerhooging van de salarissen ten behoeve van het Rijkspersoneel de kansen op uitbetaling d'c-r verhoogde salarissen per 7 Januari 1920 steeds k^eauer worden en dientenge volge groote ongerustheid onder belang hebbenden, ontstaat; overwegende, dat, ton gevolge 'dezer toenemende ongerustheid bij het personeel allerlei al arme-erende ge ruchten gretig ingang vinden, waardoor de stemming onder «Kt personeel in ongun- stigen zin wordt beïnvloed; van oordeel, dat op de Regeering de onafwijsbare plicht rust, er voor tc waken, dat belanghebben den niet do dupe worden van de ver traagde tot-sfcaiid-kómhig der nieuwe sa- larisregeiingdringt er daarom -ben krach tigste bij haar op aan, dat zoodanige maatregelen worden genomen, dat de nieu wè salarisregeling ten spoedigste tot stand komt, on in afwachting dlaarvan door betaling van liet inkomen per 31 Decem ber 1919 wordt gewaarborgd, en besluit, deze motie op te zenden aan de Regeering, en ter publiceering in de pers". De vergadering wordt hierna gesloten., Zaterdag werd to Amsterdam liet con gres tegen de duurte heropend, thans onder leiding van den heer H. J. Bruens, bestuur der van het N. Y. Y. Het debat werd voort gezet. Na de pauze legde do heer Lansing jr. de verklaring af, dat de besturen van het N. A. S. niet zouden meestemmenZon dag zou het N. A. S.-bestuur nader over cïe rosolutio vergaderen. Nadat de afgevaardigden van het N. A.- S. waren heengegaan, stelde de voorzitter voor, dat cle resolutie zou worden aangeno men en daarbij uitgesproken do volgende verklaring „■Do gedelegeerden van de hij het N. Y. Y. en de Re-stuur dersborden aangesloten afdeelingen kouron de resolutie, zooals die door do besturon is voorgesteld en do daar op door do beido inleiders gegeven toelich tingen goed en spreekt do hoop uit, dat de hoofdbesturen van do bij het N. A. S. a-an- ^gesloten bonden eenzelfde besluit zullen nomen." Met algemceno stemmen werd deze ver klaring aangenomen en de vergadering ge sloten. In de gistermiddag te Amsterdam gehou den vergadering van de besturen van do bij het Nationaal Arbeidssecretariaat aange sloten vereenigingen is met groote meerder heid besloten tot samenwerldng met het N V. Y. in zake de actie tegen de duurte. De op het congres tegen de duurte voorgestel-

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1