AGENDA VAN DE WEEK. UIT DE OMSTREKEN. Burgerlijke Stand v, Leiden. Maison „Luxe' - Breestraat 32. BUITENLAND, SPORT Woensdag. Geref. Kerk Hooigracht: Lezing van ft* Bon ma, van Hoofddorp. Halfacht. Schouwburg: Het Bouwm>eester-Toone8l. „Zalig zyn de bezitters". 8 uur. Donderdag. Botanisch LaboratoriumLezing voor de Nat.-Hist, Ver. Half acht. NutsgebouwOpenb. voordracht Theoso fische Ver. 9 uur. „Patrimonium": Openb. verg. Ned. Prot. Oud-Weezen-bond. 8 uur. „Prediker": Bunyan-avond. Halfacht. SchouwburgN.V Het Rotberdamsch Toonecl. ,,De dansende nimf". Halfacht. Stadszaal (foyer): Oello-avond door Judith Bokor. 8 uur. VolkshuisCursus Kinderverzorging. 8 uur. Voorschoten, Ned.-Herv. Kerk Le zing Commissie voor Chr. Wiaterlezingen. Halfacht Vrijdag. „Patrimonium"Openb. les met ten toonstelling „Esperanto". 8 uur. Schouwburg: Nat. Opera. „De Barbier van Sevilla". Halfacht. Volkshuis: Aanvang cursus verbandleer. Zaterdag. Stadszaal: Bal masqué der D. G.-V. „Brun til de". 9 uur. Leiderdorp, Raadhuis: Zitting Brand stoffen commissie, van halfacht tot halfnegen. Dagelijks. „Hol.andia-Bioscoop- en Variété-theater": Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Za terdags matinée 2 en 5 uur. „Luxor-Theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variétévoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te hrJfdrie „Rembrand t-Bioscoop-theater", Hooge- woerd 49: Woensdag- en Zaterdagmid lag te 3 uur. Dagelijks om 8 uur. 0Tüalia-The9ter Haarlemmerstraat 52, Woensdag- en Zaterdagmiddag te 2 uren. Dagelijks te zeven uren des avands. behou dens des Zondags, dan te 8 uren I eidsche Kunstclub „De Sphinx", Rapen burg 81: Gedurende November tentoonstel ling van schilderden. Vliegweek tot 16 November, lederen dag van 10 tot 5 uren. Wykgebouw Levendaal: Bvang. samen komsten. Woensdag, Donderdag en Vrijdag. 8 uur. Den Haag, 'e avond8 te 8 uur. „Scala". v Dagelijks Deze week zullen 's avonds na acht uren Zaterdag na tien uren en des nachts geopend zijn de apotheken van D. J. van Dri©3um, Mare 76, tel. 436, en firma Berdïngh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502. min. hier te lande de zonsverduistering zichtbaar wordt. Hetfl dezer van Rotterdam naar Reval vertrokken Nederlandsche etoomschip „Zaan" is in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. De Zweed- sche bergingsstoomer „Hermes" heeft den eerste en den tweede-machinest, den twee de-stuurman en een tremmer gered en zal dezen te Hoek-van-Holland landen. Er wor den nog 22 personen, w.o. 2 passagiers, venniet. (De „Zaan", groot bruto 1403 reg. ton, kwam in 1918 in de vaart en behoorde aan de Maatschappij Houtvaart te Rotterdam). BODEGRAVEN. Bij de gehouden publieke veiling, ten overstaan van notaris Krusemann, van een burgerwoonhuis met twee groote schu ren nabij Nieuwerbrug, is dit perceel gekocht voor 7200 gld. door den heer D. de Vlieg. Drie arbeiderswoningen in Buitenkerk werden ge kocht voor f 1460, f 1210 en f 1225, respectie velijk door de hoeren J. Th. Zwanenburg, P. Zaal en H. Schouten. Tot onderwijzeres aan de Christelijke School in do Meije is benoemd mej. M. W. Ro- echer, te Amsterdam. Tot bestuursleden van de alhier opgerich te woningbouwvereenigmg „Arbeidersbelang" zijn gekozen de heeren A. van Dijk, voorzitter, L. Engelsman, secretaris; G. J. Vogel, penning meester; P. Visser en A. Kooistra. HAARLEMMERMEER. Aan den Spiering weg re weer een nieuw geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Do ziekte draagt een goedaardig karakter. HAZERSWOUDE. Onze vroegere plaatsge noot, de heer A. C. Fortgena, ie met ingang van 1 Januari 1920 benoemd tot chef van den bui ten dicnet aan den Raad van Arbeid te Tilburg. KATWIJK-AAN-ZEE. Do Reederij-Veree- niging „Vuurbaak" vergaderde alhier ter bespre king van middelen tot leniging van den hon gersnood in Ocedenrijk-Hongarije. Staande de vergadering werd besloten tot het zenden van een wagon van 140 ton haring naar de geteister de streken, terwijl later bij „Vuurbaak" nog be richt inkwam, dat cenige haringhandelaren zich volgaarne bereid verklaarden tot deze zending iets bij to dragen, welke toezegging met dank is aanvaard. Aan de markt werden eenige partijen har- ring aangevoerd. De prijs was als volgt: Volle haring f32 tot f33; Steurharing f32 tot 133; IJle pekelb. f33; Makreel f31 tot 139. Door de Stoombootharingvisscher van de reederij Lammens, alhier, werden 65 Engeïacho netten in zoo opgepikt. Door do leerlingen van do Herv. School I, hoofd de heer C. v. d. Roe, werd eene som van RECLAMES a 60 CENTS PER REGEL. ruim fSO bijeengebracht voor de noodlijdende kinderen te Weenen. Van de haringvisscherij kwamen to IJmui- den binnen de loggers KW 22, met 100 man den versche en KW 28, met 23 last pekelharing. OEGSTGEEST. Gisteren had een ongeluk plaats, dat wonder boven wonder goed is af- geloopen. Door de gladheid derailleerdo de Haarlemsche tram. De locomotief met de wa gens kwamen dwars over den weg to staan. De passagiers kwamen met den schrik vrij. OUDE WETERING. Gisteren kwam een zoontje van v. d. H. met een rank schuitje, nog al zwaar met hout bevracht, over het Braasse- mermeer. Een voorbijgaande motor deed er gol ven overslaan en volloopen. De jongen klom boven op het hont en riep om hulp. Het hout bleef wel zóó drijven, dat hij niet zonk, en men slaagde er dan ook in hem te redden. Teldo ons dorp indertijd twee zangver- eenigingen, thans bestaat er geen een meer. Naar wij echter vernemen verkeeren plannen tot wederoprichting van een Chr. Zangvereeni- ging reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. SASSENHEIM. Tot gemachtigden 'voor ^het kiescollego der Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de heeren M. Bakker, G. L. Vis, G. Verschoor en W. Zijerveld. Voor den heer Joh. Hoogstraten kwam in de plaats de heer H. Oudshoorn. ZOETERWOTJDE. Het rijwiel, dat do vo rige week alhier bij den tuinder Van Paridon werd ontvreemd, is door de veldwachter van den Haagweg in Den Haag opgespoord en in beslag genomen. Het was reeds in do vierde hand overgegaan. ZWAMMERDAM. Geslaagd is voor het examen vrije- en orde-oefeningen de heer J. Beunder, alhier. Burgerlijke Stand. Omstreken. SASSENHEIM. Geboren: Rijmpje, d. v. P. Kruik on G. v. Egmond. Florentina, d. v. J. Koning en H. M. v. d. Reep. Geortrui- da Cornelia Maria, d. v. H. P. Zwetsloot en H. C. M. de Groot Anthonius Johannes, z. van C. Kopping en M. C. Noordermeer. Overleden: C. MeijerLoos, 55 jaaT. GEBOREN: Wouter Cornelis, A van W. C. de Graaff en N. S. Vermande. Greta «jacoba, D. van P. Schouten en Xx. Moll. Margaret ha Matje, D. van M. v. d. Heijden en M. de Bruin. Rosemarie Else, D. van L. Iteintz en L. H. Rohde. Hendrik, Z. van J. Ruis en K. Bergshoeff. Adam, Z. van B. de Geus en C. Kramer. Maria Jolanr.^, D. van N. Mark en J. Sloos. Nicriaas, Z. van N. de Tombe en W. v. Leeu wen. Elisabeth Helena; D. van J. r.. Schlagwein en J. van Es. Geertruida Maria, D. van Th. A. Lamboo en M. H. v. d. Burgh. Philippus Albertus, Z. van A. H. G. v. d. Haar en A Smits. lacoba Maria Catharïna, IX van J, EL Leugermg en M. C. v. d. Berg. Elisabeth Cornelia, 11. van A. v. d. Kerkhof en EL O. Chaudron. Leonard Johannes, Z. van L. J. Mens en A. A. de Zwaan. Willem, Z. van W. F. Jongejan en J. Rijsbergen. Theodoras Cornelis Marie Joseph, Z. van CL J. Uitten- hout en M. D. C. Barn hoorn. Arie Z. van F. v. d. Mark en G. v. d. Holsc. Willem Zw van H. M. Swaak en J. Staffeleu. Petrus, Z. van J. C. v. d. Steen en CL S. M. van Sonderen. Antoon, Z. van J. del Luyn en H. C. v. Donselaar. Arnold, Z. van EL G. Wyntjes en L. CL Walraaa. Paulus Jacobus Willem, Z, van W. v. d. Gla9 en C. Wetselaar. Catharina, D. vai. A. de la Rie en C. Sloos. Jozef Jacobus. 'A van P. de Wekker en J. M, A. Tiele. Matthys, Z. van W. Kantebeen en P. C. M. v. t\ Berg. Maria, D. van J. Bavelaar ei. L Planje. Antonia, D. van A. Tegelaar en M. Holverda. Maria, D. vaa A. J. Lubbelaar en H. A. Hecsing.Jacobus Hen drik us, Z. van H. Staphorst en A. Heykoop. Comelis, Z. van W. Smit en J. Zwanen burg. Cornelis Boudewrjn, Z. van N. Cra- irer en M. J. Blausjaar. Alida Catharïna Geertniida, I), van D. Koolmoes en J. J. Reiuer. GETROUWD: M. v. Berge Henegou wen jm.'en J. P. Colpa jd. M. Bey jm. en G. Mass aar jd. G. v. Essen jm. en F. A. de Jager jd. H. A. de Net jm. en A. v. Duuren jd. F. Tli. Zilverentanfc wed. en M. Mieremet jd. W. v. Poelgeest jm. en L. J. v. d. Blom jd. J. Plu jm. en A. Nienhuis jd. B. Mulder jm. en E. Lina jd1. H. J. Vijlbrief jm. en E. J. Noll jd. W. F. de Bree jm. en P. 8. v. d. Steen jd. W. A. A. Rijnaarts jm. en W. M. Verbij wede. OVERLEDEN: Maria Cr am a wed. W. van der Linden 88 j. Piet er Willem Rie- beek M» 63 j. Johan Pieter Lambert W. 79 j. Willem Jacobus Haasbeek M. 76 j. Susanna Kret geb. Viele V. 70 j. Ja cobus Zwarte M. 80 j. Jacob Johannes Kruijff W. 76 j. Christina Wilhelmina Wandel wed. P. W. Riebeek 78 j. Her- jtina Brussel geb. vaa Eekeren V. 60 j. Johanna Immetje Wilhelmina van Dijk geb. van den Nieuwendijk V. 28 j Maria van Heuzen D. 12 A Pieter Carlie Z. 19 j. Hendrik Stouten W. 74 j. RECLAMES o 60 CENTS PER REGEL. BYOUTERIÊN, COLLIERS, AANHANGERS. wf In Goud, Doublé en Alpacca. 6007 WAARSCHUWING! Wie zich niet vóór 25 Nov. a.8. op- geelt by P. BOER, Nieuw Amsterdam ter opleiding voor Komies ol Politieagent, kan niet examen doen in 1920. 5972 Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. J. J. Witte, banketbakker, Ambacbtstr. 25. Mej. G. A. M. Veeger, leerares, Noordeinde 50. Mej. A. Gerritsen, ver pleegster, Acad. Ziekenhuis. Mej. Th. A. Moleman, Nieuwe Rijn 62. Mej. C. Beauveser, verpleegster, Acad. Ziekenhuis O. R. Lampe, timmerman, Kraaierstr. 2a. C. M. Kosterir.g, vleeschhouwer, So- phiastraat 72 M. BreugelmaJis, L. Ag- nietenstraat 9. J. W. Havik, student, Decimastraat 37. C. J. Eijgensteijn, kel1- ner, Maredijk 35. B Rapis, Groenhoven straat 13. M. M. Rost van Tonningen, Rapenburg 60. M. Sep era, agent van po- litae, Prins Hendrikstraat 20. G 0. v. Hoeijen, agent van pulitie, Rijndijkstraat 30. W. Le Mair, Vestestraat 1 b. W. J. J. Strooper, winkelbediende. Boter markt 18. N. Dunnebier en gezin, ar beider, Wittelaan 32 Mej. E. van Pop- ta, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. Mej S. de Vries, verpleegster, Acad. Zieken huis. -- Mej. A. M. Watrtel, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. Mej. J Wichers van den IBrocóc, verpleegster, Acaidl. Zieken huis. Mevr. wed. A. A. Bosman—Baucr- mann en gezin, Rijnsburgerweg 9. Mej. M. A. B. Geurten, Galgewater 5a. G. van der Lee en gezin, landbouwer, Witte Singel 2. O. M. Welt eri gezin, koop man. Lammermarkt 3. Mej. A. W. Bast Langebrug 101. L Leeuwonhurgh on ge zin, kopergieter, Volmolengracht 8. J. Gort. agent van politie, Poel geeststraat 4a. P. Versnel, agent van politie, Pie- terskerkkoorsteog J4a. A. J. A. Prange, O -I. ambtenaar met verlof, Plantsoen 81. Mej. A. van Schravcndijk, huishoudster, Maredijk 11. Mej. H. J. van der Steen, dienstbode, Witte Singel 96. Mej. W. jjf. Ridgrok, dienstbode, Oude Singel 15Sa. Mej. M. Honigh, Hooigracht 67 Mej. J. M. Eelir.an. Hugo de Grootstraat 12. Mej. L. W. Poeliejoe, dienstbode, Plant soen 3. P. van Dop en gezin, korporaal kok, P.-Steijnstraat 20a. R van den Berg, agent van politie, Decimastraat 34. G. Bouwhuis, agent van politie, Vliet 36. J. Middendorp, agent van politie. Oude Rijn 48. P. J. Veld en gezin, ser geant-majoor, Rijnkade 6. Me<j. M. Fop- pe, Stadhouderslaan 32 J. P. Rozemeij er, agent van politie, Middelweg 25. L. Kool, agent van politie, Middelweg 25. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. Mej. J. M. O. Berkhoudt, Den Haag, Suezkade 81. P. Boet, Aalst (G.) b. W. v. Oijen. H. Hoeke, Den Haag, Noorwit- etraat 31. H. v. d. Laken Oegstgeest, Bloemluststraat 44. J. Stol, Amsterdam, Prinsengracht 390Ü. W A. J. Harte- veld, Den Haag, Scheepmakerstraat 85. G. A. v. d. Brugghen, Heemstede, Vrede hofstraat 13. -J.Lv. d. Boog, Den Haag, De la Reijkade 51. Mej. M. J. Olausman, Amstredam, Adm. de Ruijterweg. J. Th. Cornet, Den Haag, Spui 111. O. J. van Spall, Amsterdam, Valeriusstraat 264. O. W. Insinger, Den Haag, Gr. Hertoglaan 42. H. L. Baning, Bennekom, bij H. A. A. v. d. Lek. J. v. Niehoff, Groningen, hotel Trigge. N. W. de Braaf, Haarlem. N. Ie Mair, Amsterdam, Nieuwestraat a. h. IJ. S. van Kleef, Den Haag, Suma- trastraat 6. Mej. M. Grades, Haarlem, Wolstraat 13rood. Mej. B. de Wit, Leeu- wajden, Over de Korenmarkt 246. J I. v. d. Velde, Amsterdam, Marnixstraat 403. C. v. Leeuwen, Amsterdam, 2e van Swin denstra at 32. Wed. L. N. v. d. ZonDe Goede Nijmegen, Jacob Conisstraat 83. Meg. W. O. Kobus, Nijmegen. Staringstr. 1. VOEtBAL D. F. zal met Kerstmis een vijfdaag- eche toer naar Parijs ondernemen. Op uit- noodiging van eejpge clubs zal het D. F. O.-elftal daar een drietal wedstrijden spe len. Er zijn onderhandelingen gaande over ontmoetingen met vereenigingeD, in enkele plaatsen, die m de reisroute liggen. <„N. LR. (*/-•) DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Voor de Dnitsche enquête-commissie voor het onderzoek naar de schuld aan den oot- log, is gisteren von Capelle, 'de opvolger van von Tirpitz als staatssecretaris van marine, weer gehoord. Veel nieuws leverde het niet op. Voor het laatst is behandeld dé duikbootgeschiedenis en het is zeker eigenaardig, dat deze commissie, die een onderzoek naar de schuld van den oorlog heeft in te stellen, afdaalt tot een lichaam van critiek op den aanmaak der onderzee- scho monsters en meer dergelyke niets bsir zake dienende elementen. Von Capslld gaf 'deze cijfers: 45 duikbooten waren besteld voor den oorlog, 186 tijdens het bewind van von Tirpitz, 579 tijdens zijn minister schap Een van de redenen, dat men niet uit alle macht duikbooten had kunnen oou- wen, was geweest, dat de reparatie van de vloot na den slag van Jutland zooveel ar beidskrachten had geeisoht, dat er voor mder werk te weinig overgebieven was. Tijdens den oorlog had men slechts fluisterend "in ingewijde kringen gesproken over den zwaar gehavenden toestand, waarin de vloot na dien slag was thuis gekomen. Heden wordt Helfferich gehoord, dus lat kan wel eens een grooten dag gevenl Inmiddels trekt ae aandacht, dat de Fransche pers zich heeft geworpen op een artikel van een te Koningsbergen verscho nend blad der onafhankeiyken, waarin net protocol van een vergadering wordt gepu bliceerd, die in Januari onder voorzitter schap van Scheidemann zou zyn gehouden en w^r besloten zou zyn tot vernietiging van de documenten van het ministerie van oorlog en vervanging van deze door andere. Erg geloofwaardig is dit beweren nog niet, maar wie weet tot welk-een papiers tryd het nog aanleiding geeft? De Duitsche regeering heeft thans het materiaal binnen, door haar gevraagd aan deskundigen over de door de entente ge vraagde uit'evering van 410.000 ton sche ps- materiaal. Spoedig kan dus haar -antwooM aan de entente worden verwacht. Alle des kundigen zyn het er over eens, dat uitleve ring Duitschland ten verderve zou brengen I De* intergeallieerde commissie, die in le Baltische provincie het vraagstuk der Duitsche troepen aldaar zal onderzoeken, is, na te Berlijn te zyn geïnformeerd, der waarts vertrokken, door een aantal Duitsche officieren vergezeld. Een Engelsch blad komt weer met een nieuw gezichtspunt ten aanzien van de oog steeds hangende Fiume-kwestie. d'Annunzio zou de Italiaansche regeering een voorstel hebber gedaan, hierop neerkomend, ^at Üy aanbiedt rechtstreeks met de Parysche con ferentie te gaan onderhandelen. Hij aanvaardt de veile verantwoordelijkheid voor zijn daad en verzoekt de Italiaansche regeering hem te erkennbn als hoofd van t bestuur van Fiume, 't welk hem is toevertrouwd door den by de verkiezingen geuiten wil van de bevolking. \erder verzoekt hy de regeering te ver- klarea, dat het noodig is Je geheele kwestie van Fiume aan de Paryscne conferentie voor te leggen als een aangelegenheid, welke in de eerste plaats de burgers van Fiujne aangaat, die recht hebben hun eigen zaak voer de conferentie te bepleiten. Wanneer het bestuur van Fiume op die wyze een openbaar mandaat heeft gekregen, om zjjn eigen zaak te bepleiten, Z3l het zich op eerewoord verplichten, die zaak aan le Pa rysche conferentie voor te leggen. d'Annunzio geeft voorts te kennen, dat éy als hoofd van de Fiumsche regeering van nu al aan de geheele verantwoordelijkheid voor den afloop op rich neemt en dat hij, aan gezien hy voortaan te doen heeft met de geallieerden en niet met Italië, besloten is geweld met geweld te keer te gaan. Voor ons is het zeer de vraag of dé entente aldus Italië en Fiume zal willen echeiden. De Amerikaaiische Senaat heeft geweigerd de reserve op art. 10 van het vredesverdrag voorgesteld door de Senaatscommissie voor buitenlaodsche aangelegenheden, eai waarby het congres de bevoegdheid werd verleend 'te beoordeel en of de Vereonigde Staten gehouden waren de onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van een an der volk, behoorende bot den Volkenbond, te verdedigen te vervangen door een ge- ma Lig der reserve. Dit besluit werd genomen met 48 tegen 36 stemmen. Waarschijnlijk ral t en slotte in stryd met de wenschan- der regeering de reserve der commissie wor den aangenomen. De te Washington bijeen zijnde arbeids- ccrierentie heeft na tien zittingen de be raadslagingen over het beginsel van den acnt-urendag en de 48-urënweek gesloten. Van werkgeverszijde was het verzet groot, gebaseerd op de redeneering, dat in deze tijden, dat meer, neen een maximum-produc tie noodig is, alles moet worden vermeden, wat deze productie kan tegengaan. Het ont werp is met alle amendementen verwezen naar een commissie van vijftien leden, nl. 6 vertegenwoordigers van ieder drie groe pen (werkgevers, werknemers en publiek). DUITSCHLAND. De metaalarbeidersstaking te Berlijn is tenslotte opgoheveo. Hedenmorgen aou over al, waar dit direct mogelijk bleek, Let werk worden hervat. Voor Berlijn wil het heel wat zeggen, dat deze haard van onrust ver- öwynt. Met de kolen voorziening te Berlijn staat het nog slecht en door den sneeuwval wordt ook de levensmiddeleoaanvoer bedreigd. Melk wordt slechts meer voor dc helft van anders ÊA- gevoerd. Uit meerdere plaatsen komen Ueivclijke Jobstijdingen. Dat belooft dus nog wat voor het zoo geteisterde land. De Duitsche pers is zeer vertoornd en niet zonder reden. De regeering heeft n.l. de j.Voss. Ztg." voor drie dagen verboden. Dit naar aanleiding van het fedt, dat de hoofdredacteur Bernhard in een artikel, waar in by aanprijst een samengaan van het heele vasteland van Europa tegen Engeland zegt, dat Frankrijk thans beschuldigd wordt de Luiteche krijgsgevangenen nog vast te hou den, doch dat Duitschland zyn belofte van tegenprestatie niet is nagekomen. De re^eZ ring beschouwt dit als ophitsing en gevSr voor de rust van het land, doch de vraabt, en o.i. terecht, wat er van de vrrjLeid overblijft, wanneer de regeeri^ maar zonder meer op een dergelijke ingrjL pende manier alles wat haar niet bevalt on, derdrukt. Dit optreden zet heel wat kwaad bloed! In t Ham burg hebben de werfarbeidere voor stukwerk gesproken, in Bremen en omge* ving er tegen. Volgens het blad „Morgen" zal de Ooeten- iyksche regeering het verzoek van de Beior- sche regeermg om Levieo den communist uit te leveren niet inwilligen. Levi en zal met ia vfyktid gesteld worden, doch te Karlstein by Waidhofen worden geïnterneerd. FRANKRIJK. De staking aan do Parijsche bladen komt zeer ongelegen, juist op den herdenkingsdag van het sluiten van den wapenstilstand en tij dens de verkiezingscampagne, die deze laatste week natuurlijk het felst zou worden. Er wordt dan ook reeds gevraagd, of de socialisten het hierop niet hebben aangestuurd om aldus voor zich hun Waden veit^ohijnen wel meer propaganda te kunnen maken, 't Ia niet zoo slecht uitgedacht. De Parijsche bladen hebben hun toevlucht genomen tot het gezamenlijk uitgeven van een stakingscourant „La Presse de Paris" getiteld, waarin ook voor Engelache en Amorikaansclie bladen, die te Parijs verschijnen, een paar ko* lom wordt gereserveerd. ENGELAND. Thomas, de secretaris van de vereeniging van spoorwegpersoneel, heeft in een rede ge zegd, dat de beraadslagingen met de regee ring voortduurden en dat hij geloofde spoedig te kunnen' mededeolen, dat men een plan had uitgewerkt, volgens hetwelk niet alleen alle al- gemeone en ;.laatselijke grieven geregeld zouden worden, maar het personeel ook werkelijk aan deel in de controle op en het beheer van de spoorwegen zou krijgen Daardoor zou een pre cedent geschapen worden, dat er veel toe zou bijdragen, om den vrede in de nijverheM te verzekeren, niet alleen bij de sporen, maar in allo takken van nijverheid in het geheele land. HONGARIJE. De Roemeenscho troepen moeten, na het entente-ultimatum, thans bezig zijn Boeda pest te ontruimen. Geallieerde troepen zullen de bezetting overnemen tot de Hon- gaarsche troepen arriveeren, cfie eenigs- zins terug worden gehouden om elke bot sing met de Roemenen te voorkomen: Sir Clark vertnefct morgen naar Parijs, om de entente op de hoogte to brengen van den stand van zaken. RUSLAND. Onder de telegrammen van gisteren heeft- men van het Poolsche plan kennis kunnen ne men om een vrede in Rusland te bewerkstelli gen. Wanneer dit bericht juist is en het treft wel eigenaardig dat thans bericht wordt van Poolsche zendingen haar Denikin en Koltajelc on dat de randstaten opnieuw to Dovpat gaan confereeren, zied men het eigenaardige ver schijnsel. dat de entente, die zelf zeer moeilijk op zulk een conferentie met de bolsjewisten kan aandringen, gelet op haar verleden in deze zaak. Polen er voor spant. Zulke knechtjes zijn toch een groot gemakt Een wapenstilstand zou voor generaal Joe- denitsj niet ongelegen komen, want de aanval len der rooden uit het Noorden en Zuid-Ooston van Jamburg brengen hem danig in het nauw. Het Oekrainischo persbureau spreekt weder om van opstanden achter Denikin's front. Ten aanzien hiervan betrachte men de noodige ge reserveerdheid. In do randstaten duurt do strijd tusschen Letten en Esten cenerzijds, Awalof Bermondi en de Duitschers anderzijds voort. Bij Riga hebben de eerstgenoemd on nieuwo vorderingen gemaakt. VEREENIGDE STATEN. Na een beraadslaging van ruim 17 uur hebben de Jeidlers dor mijnwerkers heb stakingsbevel opgeheven. Dus zou de sta king geëindigd zijn. Wanneer althans de mijnwerkers gehoor geven. Men ziet zoo dis!- vvijls, dat eindigen ergens mee moeilijker is dan beginnen Voor de heele wereld zou het -een ver-i luchting zijn! BUITENLANDSCH GEMENGD. In de laatste drie maanden zijn er te Han nover meer huwelyken gesloten dan andeW in ongeveer 3 jaar. De burgerlijke stand kan het werk niet aan en moet som3 huwe lyken weken lang uitstelen. Heel erg is het geworden, toen plotseling het reisver bod bekend werd. Alle bruiden en bruide goms van buiten, die gedurende de dagon van hei reisverbod hadden willen trouwen, kwamen naar Hannover en de burgerlijke stand werd als het ware bestormd. In lange ryen stonden de paren te wachten. Men maakte queu om getrouwd te worden. De gemeente Kierspe moest aan de etad Werdohl 21 wagons aardappelen leve ren, maar de boeren weigerden dit. Wer dohl zond daarop voor zijn rekening en met toestemming van den landraad 50 aroeidere naar Kierspe, die eenvoudig de aardappelen. op de velden der weerspannige boeren gin gen rooien en inladen. Volgens de „B. Z. a. M." zijn de uit Sarts Souci ontvreemde kostbare schüderyen in een woning te Berlijn teruggevonden. In verband met den diefstal werden zes per-« sonen gearresteerd. Landlru, de blauwbaard, blijft voor den rechter nog steeds hetzelfde spelletje spelen In het laatste verhoor, dat Landru Za terdag onderging, heeft de rechter den be klaagde vergeefs ondervraagd over het ver dwijnen van mevouw Collomb, met wie Lan dru den 28sten December van verleden jaar naar zijn villatje te Bambais vertrokken isc Zonder haar keerde Landru den 27sten L3

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 2