LEIDSCH DAGrBLAD. Vrijdag 31 October 1919. STADSNIEUWS BINNENLAND. FEUILLETON. Een Meisje met karakter, ke0k W®'> ™aar °iete PRIJS DER ADVERTENTIE*, mi hm oer reec"- Des Zattrdigs 40 OU. Kleine advertentie Woensdag ÏT OZaterdag II.- bij een mazunron aantal woonden van 30. Ineaaso volgens poet- «oht. Vooc errentueele opzending van brieve» JoOte porto te betalen. Bewijsnummer SOM. Bureau Noordelndsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJ8 DEZER COURANT, Voor Leiden p. 8 rond. 12.10, p. weet 10.10 Buiten Leaden, waar agenten ge* vestigd zij'n, pec week 0.1S frunoo per post p SAO Nummer 18303- Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Verhooging van het Porttarief. 'Agenten, correspondenten en allen, tHe schriftelijke mettodeelingen aan onze Admini stratie en Redactie hebben te doen, maken wij ®r opmerkzaam op, dat, morgen, 1 November, de nieuwe, verhoogde posttarieven In werking treden. Het port bedraagt dan: voor brieven met een gewicht van hoogstens 20 gram 7l/« ct, van 20 tot 100 gr. 10 ct-, van 100 tot 200 gr. 15 ct, briefkaarten 5 ct. Men frankeere zijn correspondentie dus vol doende, ten einde strafport te vermijden. BRANDSTOFFEN-COMMISSIE LEIDEN. Wegens ruimeren aanvoer van gietcokes, kunnen de rantsoenen der groepen C, B, on D, die met het oog op het vrijgeven der turf vrenden verminderd met 25 pCt. en 85 pGt., ten volle worden verstrekt aan dicgenon, die de bovenbedoelde 25 pGt. respectievelijk S5 pOt. der rantsoenen in gietcokes wenscben te ontvangen. Daar de aanvragen voot deze verhoogde toe wijzingen in gietcokes ten spoedigste bij do Rijkskolendistributio door ons moeten worden aangevraagd, verzoeken wij dogenen, die voor deze verstrekking in aanmerking wenschen te komen daarvan vóór Donuderdag 6 November as.ónder overlegging der brandstoffenkaart aan ons Bureau opgave te doen. Aanvragen, die na genoemden 6 November En ons bezit komen, kunnen niet In behandeling worden genomen. 5528 Do Directeur ran het Brandstoffenburea.il, KRAMER. Leiden, 31 October 1919. Rome onder Clemens VIII. Voor een talrijk gehoor heeft gisteravond dr. JA F. Or baan in heb Klein-Auditori um der Leidsche universiteit, de vijfde van zijn reeks voordrachten gehouden over: Rome onder Cl aniens VIII. Ditmaal behan delde spreker dc beeldende kunst. Al dadelijk bleek, hoe ook deze stof zich Tangschikt in het algemeen© leader van het pontificaat, dat. dn Orbaan karakteristiek noemt voor die T,tweede Renaissance", wel ke opnieuw de v.erkerkelijking van leven, beschaving cn kunst bedoelde. Wat, aldrus spreker, in zijn vurige voordrachten op dit gebied naar voren was gebracht, komt in do beeldende kunst zeer tot uiting. Het moet namelijk, ingevolge den wonach en de voorschriften der hoogste overheden, dienstbaar gemaukt worden aan hob ge loof en vooral aan den «eredienst De kunst werd daartoe in een gareel gedwon gen cn onder de kunstenaars werd als het ware een ranglijst ingevoerd. Men vond zooals het gewoonlijk gaat», de gewillige sujetten onder do middelmatigheden In zooverre pasten zij zich goed bij Clemens VIII aan. die van geen uitgesproken smaak voor de beste kunst van zijn eigen tijd be wijzen gaf, zooals spreker uiteenzette. Do kerkelijke overheid vond haar ge hoorzame dienaren in de twee schilders gilden, die als een voornamere vereeniging en als een meer burgerlijko corporatie in Rome in vrede en vriendschap naast elkan der leefden. De eerste, meer officieel dé Academia di San Luca. vergaderde trouw en besprak de kunst- tot in de kleinste on- derdeelen. De andere vereeniging, welke in het Pantheon vergaderde, had een meer huise lijk karakben on was bovendien door en door Romeinsch. Dr. Orbaan verhaalde, hoe het hem na veel moeite en door persoonlijke betrekkingen met Italianen gelukt is in het- archief dezer nog voortbestaande vereeni ging door te dringen. Het had al do be koring van eon landing in terra incognita toen ik, aldus spreker, voor dé eerste maal den wenteltrap uit de portrais van het Pantheon mooht bestijgen <e«i aan eenige relieken uit Rafaël's graf voorbij, onder een rij portretten van vroegere pausen door, do notulen, van de zoogenaamde Vir tuosi al Pantheon zoo heet de vereeni ging nog altijd mocht doorsnuffelen. Voor het kunstloven in het Rome om en nabij 1600 brachten deze notulen inte ressante bescheiden aan het licht, door dr. Orbaan inderijd in het. Repertorium für Kunstbwissenschaft uitgegeven. Duidelijk bleek eenerzijds, dat. de kunstenaars van lagere orde t-och hun positie in het samen- stollen der maatschappij gewichtig gevoel den, maar aan den andoren kant tevens, hoe zij onder den druk van kerkelijk toe zicht stonden. Voor de volgzamcn stonden dan extra belooningen, vooral in den vorm van rid derorden, cerefcekens, plechtig uitgereikt en in extenso op de portretten der „zalige" bezitters uitgereikt, te wachten; hot eeuwi ge spelletje met de menschelijke ijdelheid Dit alles kon, dc conservatieve wereld ten spijt, niet wegnemen, dat zich in los verband ook een, met veel talent en wei nig practische levenskennis toegeruste, op positie vormde. In dit verband. noemde spreker de sohi'tterendo mooie versiering van een galerij in het pallazo Farneso door de Carracci's, een van. de laatste gevallen dat- een opdracht van dezen omvang gege ven werd, welke, helaas, zeer karig wer den betaald De volgende voordracht vindt plaats Dins dagavond 4 November. Dan zal dr. Orbaan nog spreken over d!e archeologie, vooral de chritclijke archeologie in den tijd van Cle mens VIII. In zijn laatste voordracht op 6 November, zal hij, met behulp van hetgeen hij reeds te berde heeft gebracht en mot tal van lichtbeeldea, Rome bespreken en ver- toonen, zooals Hooft- hot zag. Vooral deze laatste voordracht belooft, vooral met het- oog op wat o-na land betreft, interessant te worden. Vcefonds Leiden- Onder voorzitterschap, van den heer »S. van 'der Stoel, te Wassenaar, werd hedenvoor middag in „ZomerlusfcV de jaarlijksche ver gadering van het Veefonds Leiden gehou den. Na een welkomstwoord tot de aanwe zigen opende de Voorzitter de vergadering, waarna de secretaris, de beer C. Bakker, uit Oegstgeest, de notulen der vorige verga dering las, welke onveranderd werden vast gesteld. Hierna deed de penningmeester, de heer P. Verkley, uit leiderdorp, rekening en verantwoording. Daaruit bleek, dat- de Inkomsten met het saldo van het vorig jaar, groot- 1449.66, hadden bedragen f 11.573.13, en'de uitga ven f 10.359.94, zoödat het batig saldo thans bedraagt f1213.19. Verzekerd waren 1937 stuks vee; de pre mie bedroeg voor een koe f6 en voor een pink 13.: Aan assurantie werd uitbetaald f 7478, terwijl de opbrengst van vleesch en vet van de geslachte dieren had opgebracht f 1757.38 De rekening van den penningmeester werd g-oedgekeurd oh dezen bedankt voor zijn ac curaat beheer. Uit de verdere mededeelingen bleek, dat als veearts van het Fonds optreedt, den lieer D. van Gruting, alhier, over wiens goede zor gen het bestuur zeer tevreden was. Ook deelde de secretaris mede, dat het bediag van 20 pCL van de kosten, dat de 'deelnemers, ressorfceerc-nde onder Haarlem, tot dusverre moesten reslitueeren wegens de hooge keuiingsloonen te Haarlem, weder was teruggebracht op 10 pCt., "zooals dit voor Leiden en omgeving geldt. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten* Herbenoemd is tot- lid van het college van Curatoren der Rijksuniver-.cit alhier E. O. baron Sweerts dc Landas Wyborgh. Aan den heor H. L. Buning is op ver zoek eervol ontslag verleend als assistent voor de scheikunde aan de Rijksuniversi teit alhier, en benoemd als zoodanig de heer L. C. Janee, alhier. Buiten bezwaar van 'sïlijks schatkist is tot assistent voor do physiologic aan de Rijksuniversiteit alhier benoemd dr. J. Roos, veearts te ctezer plaatse. Do afd. Leiden van don Chr. Nationa- len Werkmansbond hield gisteravond in do slechts matig bezette Oosterkcrk haar jaarlijksche kerkelijke samenkomst. Ala sprekers traden op do eere-voorrit- ter der afd., ds. J. Hoogenraad, en dr. J. Riieanens, beiden predikant- bij de Ned.- Herv Gem. alhier Zij spraken rosp. naar aanleiding van Hand. 15 20 en 1 Kor. 12 26, beiden sprekende een. ernstig woord in verband met de Kerkhervorming. Uit het door den secretaris in oen toon van dankbaarheid gesteld verslag vermel den wij, dat bedroeg liet aantal donateurs 59; dat der leden, tevens leden van het weduwenfonds en van „Hulp in Nood", 324; dat. van het ziekenfonds 2ïp, van de coöperatie 102, van de gemengde zangver. „Halleluja" hier is gebrek aan manlijke krachten 40, vtm het kinderkoor 60, van dén naaikrans „Zusterliefde" 32. De meis- jeskrans; de Zondagsschool, de pas opge richte reciteerclub, het bouwfonds, de Kin- derkerk maken het goed. Het voordeclig saldo van „Ubo" bedroeg f 18,000. De afdcclingszangvereeniging „Hallelu ja", dir. d? heer L. Kooien, bracht eenige liederen ten gehoore. Een paar solo-num mers verhoogden zeer het genot. Er werd voor het bouwfonds gecollec teerd. De afdeeling alhier van de S. D. A. P. hield haar jaarvergadering. Het aantal leden bedraagt 470, In de plaats van den heer Gree-ievcld, dio bedank te, werd gekozen de heer J. de VPo'f. Voor de commissie voor gesch'l en voor het Ar beidersblad." werden aangewezen 4:- hoeren Tjp.lsma, Penseel en Wildschut. r— Op den "17den September herdacht de afd. Leid'en van den Nëd l'.-K. Volks bond haar 25-jarig bestaan. Dit feit zal Zondag 16 November feeste lijk worden gevierd. Vooraf zal gaan op Woensdag 12, Donderdag 13 on Vrijdag 14 November, een Triduüm in de Hartebrugs- kerk, geleid door den weleerw. pater Schuurman, geestelijk adviseur der afdee- ling. Op Zondag 16 November zal to kwart voor zevenen een alg. H. Communie der leden plaats hebben en te halfelf een plech tige Hoogmis, welke wordt opgedragen door den zeereerw. pafer H. A. van Kes- sel, pastoor te Delft-, eerste adviseur der afdseling. Te één uur wordt in de Stadezaal een vergadering gehouden voor genoodigden, donateurs en leden, waar als feestredenaar zal optreden pastoor Van Kessel, terwijl de3 avonds te halfacht, eveneens in de j Stadszaal. een feestelijke bijeenkomst zal gehouden worden voor leden mot één huis- genoot, waarbij de Rederijkerskamer „Von del", de zangrereeniging „St.-Cecilia" en de gymnastiek- en schermvcreeniging „Jeanne d'Arc" haar medewerking zullen verleenen. Gistel-avond ontstond op de slaapka mer van J. P. A. van C., aan de Haarlem merstraat, een begin van brand, die nood lottige gevolgen had kunnen hebben. De vrouw (les huizes ontving bezoek yaci buur vrouw 8. en het gesprek kwam op de klei ne van mevrouw Van C„ een kind van zes maanden, dat op de slaapkamer in de wieg lag te slapen en dat zeer voordeelig groeide. Moeder en buurvrouw gingen naar boven om het slapende kind to bewonderen en staken een lucifer op boven de wieg. Toen zij eenigen tijd later beneden rook lucht bespeurden, bleek bij onderzoek, dat- de wieg in brand stond. De man nam het kind er uit. waarvan de kleertjes reeds bran dende waren. De brand werd in den aanvang gebluscnt, msar het kina had eenige brandwonden ge kregen, evenals ook de vader. Ei was van den brandenden lucifer ver moedelijk een vonk in de wieg gevallen, waardoor de brand ontstond. In de Brandew\jnstceg. hoek Vrouwen- steeg, liep een knaap tegen een wielrijder op met liet gevolg dat de knaap een zoo ern stige hoofdwonde bekwam, dat hg naar het Acad. Ziekenhuis moest worden ^gebracht, waar de wonde werd behandeld. Op de Blauwpoortsbrug werd gister avond een 68-jarige koopvrouw door een wielrijder omver gereden, ten gevolge waar van (ie pols van de vrouw werd ontwricht. Gisternamiddag reed de 14-jarige J. d. Lv uit Warmond met een rijwiel in woeste vaart tegen een motorrijwiel op. De jongen en de fiets werden beiden qp den grond geslingerd. De jongen kwam er goed af, maar het rijwiel werd door het motorrij tuig stuk gereden. Gedurende de week 18 tot 25 October werden ondersteund door het Liquidatie comité 87 personendoor het comité voor wachtgeldregeling 134 personen. Ingekomen is voor „Schoolkindervoe»- ding" het batig saldo van de versierings- commissio Zijdgracht f 1.75 en uit het busje inlicbtirigkantoór V reemd elingenverkeer f 2.09. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Kathleen Parlow. Onwillekeurig zullen de gedachten van de beroemde violiste teruggegaan zijn naar een tiental jaren geleden, toen de Schouw burg tc klein was om Let aantal toehoor ders te bevatten, terwijl nu de Schouw burg slechte half was gevuld. Kathleen Parlow is met de jaren gepo seerd er geworden. Dat is de eenige merk bare verandering, want het vioolspel is niet veranderd; Zelfs het méér temperament, dat wij bij een vorig optredenwenschten, blijft nog te wenschen over. Overigens wa-s het vioolpel wederom meesterlijk zuiver, geacheveerd en sierlijk van techniek. Wat ook niet veranderd is, dat is de keuze van programma; bijv. precies hetzelfde „Ron do" van Mozart, speelde Kathleen tien jaar geleden, precies hetzelfde. De violiste begon met, de „Sonate in van Brahms, dio twee weken geleden ook door Hubermann was voorgedragen. Wil mon vergelijken, dan houdt Hubermnnn.de groote lijnen strakker gespannen, speelt met grootscher en soepeler opvatting, ter wijl Parlow op de lieflijkheid der melodieën 't meest do aandacht houdt gevestigd. In het pathetische vioolconcert van Ernst schitterden de techniek en de breed gezon gen mc-loclieën Zeker, een ouderwëtsch ge tint concert, maar in die melodieën echte muziek bevattend. De voordracht hiervan bezorgde de violiste een fraaie mand met bloemen. Na dc pauze kwam de violiste met het kleingoed; een rij van zeven kleine stukjes, vermeerderd mot twee cxtra-stulcjes, dus regen van verschillende componisten. Onze gedachten wipten van den eenen compo nist over naar den anderen. Natuurlijk' had Parlow met de technisch volmaakt en mèl fraaien toon voorgedragen composities uit bundig succes. De halsbrekende viooltoeren in Sarasate's „Zigeunerwcise" en 'heb glad de moto „Perpetuum" van Bridge geluk ten haar volkomen. In de ex'era-nummers meenden wij Röntgen en een door KrcLsl r aangekleedde We ener wals te ontdekken. Dat Louis Bchnitzler een voortreffelijke samenspeler en begeleidend pianist i?, heb ben wij opnieuw opgemerkt. - Lager-onderwijswet. Ter Landsdrukkerij is verschenen een vergelijking tusschen het ontwerp der la ger-onderwijswet, zooals het luidt na de daarin door de Nota van Wijziging aange brachte veranderingen, den tekst der wet van 1878, laatste1 ijk gewijzigd door do wet van 14 Juli 1919 (Staatsblad No. 493) cn de voorstellen der Bevrechgingscommissie (Staatsblad No. 164). Dc voornaamste der in het oorspronke lijk ontwerp aangebrachte wijzigingen zijn dat de jaarwedde der hulponderwijzer-es voor gemeenten der 1ste klasse zullen Ioo- pen van f 900 tot f 1700; die der onderwij zeressen) voor gemeenten der 1ste klasse van f 1500 tot- f 2300 (in het oorspronkelijk ontwerp van 1200 tot f 2600). dat- voor kinderen beneden de 18 jaren een toc-slag van f 40 per kind zal worden gegeven, dat bij akten betaald worden met f 200 voor elke akte, een middelbare akte met- f 400 (art. 29) (oorspronkelijk ontwerp 2C0 voor lagere akte, f 350 voor twee akten, en f 500 voor drie akten). De jaarwedden der hoofden zullen loopen van f 2100 tot f 3400 (oorspr. ontwerp van f 1800 tot f 3200). Die jaarwedden worden voor genot van XTijc woning verminderd met de getaxeer de huurwaarde, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten (oorspr. ontwerp J0 pCfc. van het salaris). Deze wijziging beteekenfc, evenals de voorgaande, een verbetering, daar er al gemeenten waren, die de huurwaarde van de woning van hot schoolhoofd verhoogd hadden. Het gewij zigde ontwerp brengt verandering in dc sa- lar&eering der tijdelijks leerkrachten, dio niet. op het minimum blijven staan. Het gewijzigde artikel 35 zegt daarover: „Is liij (de tijdelijke) als vast onderwijzer aan een school verbonden, dan wordt zijn wed de berekend1, alsof hij als onderwijzer of hoofd wordt aangesteld. In de daartoe lei dende gevallen wordt de wedde verhoogd met de bodragenenz." Dit is zoo op to vatten, dat een onder wijzer, dio bijv. wegens zijn gezondheidstoe stand niet of niet voor vaste aanstelling in aanmerking komt, de verhoogingen krijgt, alsof hij een vaste aanstelling had. Art. 37 (nieuw) regelt dc belooning voor het herhalingsonderwijs nauwkeuriger dan liet oude art-. 37. Het nieuwe artikel 54 geoft het volle salaris als wachtgeld bij 25 of meer dienstjaren (het oude 80 pCt. na 10 of meer dienstjaren). Art-. 97 brengt voor de bijzondere scho- 7en een kleine verbetering: de vergoeding voor surnumerairs onderwijzers wordt twee jaren langer uit de gemeentekas betaald aan schoolbesturen dan gedurende het tijd vak, waarin surnumerair© ouderwijzers aan openbare scholen zijn verbonden. Overigens brengt het gewijzigde ontwerp geen verandering van be-teekenis. - Personeel der ambachtsscholen. Op de vragen van het Kamerlid H. G. M. Hermans betreffende den financicelen toestand van hef personeel der ambachtsscholen ant woordde de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De financicele moeilijkheden, waarin het on derwijzend personeel van ambachtsscholen cn door CHARLES GARVICE. Yrij naar hot Engelse h. (Nadruk verboden.) 21) Do graaf had plaats genomen in zijn eigen particulieren armstoel en sliep den slaap des rechtvaardigen, zoodat lady Marchmont en sir Ralph aan zichzelf waren overgelaten. Zij sprak vanzijn komst op de Hall en hoopte, dat hij er zijn woonplaats zou ves tigen en er blijvendaarna kwa-m het ge- oprek op het eenige onderwerp, dat. haar eigenlijk belang inboezemde. „Dio best© Clarence 1" fluisterde zij, hem met innige liefde aanziende. „Hij is altijd zoo goed 1 En dunkt u niet, dat hij bijzon der goed zijn veratand heeft? Ik weet be paald niet van wien hij dat heeft.de Dol- lingtons zijn altijd vrij dom geweest." Sir Ralph verveelde rich doodelijk; hij ond'erdrukto een gaap en maakte de op merking, dat men van zulke grillen nooit rekenschap kon geven in een familie. „Wat riet hij er gelukkig uit!" zei de gravin, in 't minst niet beleedigd. „Het is zoo aardig hem zoo vol belangstel ling te rien. En. Jiet^ is duidelijk, dat hij belang etelt in de lieve Constance; vindt u ook Biet, sir Ralph 1 Toe, kijk eens naar hem; zij zitten daar juist als toen zij een jongen en een meisje waren." Indj- Marebmont ging voort r „Het 6preelct vanzelf, dat wij zeer veel belang 6tellen in de toekomst van Clarence. Ik kan zeggen, dat hij ons nooit een half uur onrust bezorgd lieeft. van rijn ge boorte af aan. „Misschien spaart hij die allemaal op- voor later," mompelde sir Ralph. „Wat zei u, sir Ralph? Hij is altijd zoo goed en zoo- gewHKg geweest, en nu is onze eenige zorg, dat hij con goed huwelijk zal doen. Wij hebben natuurlijk oogenblikken van bezorgdheid op dat terrein gehad. Het huwelijk is zulk een gewichtige zaaiv voor iedereen, maar is bijzonder gewichtig voor dien lieven Clarence. Dat begrijpt u zeker wel? Hij is onze eenigo zoon ons eenig kind en hij erft later alles. Ik geloof heusch, dat ik gelukkig, zou kunnen 6terven, als ik hem gelukkig getrouwd zag met een meisje van zijn eigen stand; een meisje, dat ik als mijn schoondochter zou kunnen begroeten. Kijk eens naar die twee! Hoe gaan rij in olkandér op Ralph keck weer de kamer door en knikte, ofschoon het hem toescheen, dat Constance er uitzag of rij rich een beetje verveelde. „Wat een knap paar nietwaar? Het- komt daar neb bij maj op, komt het bij u ook niet op, waarde Ralph? dat Cla rence nog zoo cBwaas niet zou doen, als hij met Constance trouwde?" „Lang zoo dwaas nietl" zei Ralph norsch. De oude dame straalde van vreugde over dit denkbeeld, evenals oen hen vermoede lijk straalt van vreugde, wanneer rij een bijzonder mooi ei gelegd heeft. „Werkelijk, het is een goed idee. Con stance is al altijd een dochter voor mij ge weest. En je weet, een Desbrook is de min dere van niemand." ,,U maakt- mij trotsch, mylady," zei Ralph en zijn strakke lippen bewogen zich even tot een glimlach. De geslachtsboom der Dollingfcons kon nagegaan worden tof. aan de zeventiende eeuw eh de Desbrooks waren landheeren van af de veertiende. „En het is zulk een lief meisje," ging de gravin voort, die warm werd van dat denkbeeld. „Ik weet haast zeker, dat het een bewonderenswaardige echtgeDoote zou wezen juist een meisje om mijn plaats te vervtillen. Ja, natuurlijk, het is jammer van dat geldmijn beste Ralph, neem mij niet kwalijk! Ik vergat maar in dat ge val doet het er niet zoo heel veel toe. Cla rence zal later genoeg krijgen. O, neen; dat geld doet er niets toe. Kiik, nu gaat hij haar zeker rijn verzameling wapenen wijzen. Wij moeten hen niet storen. Wilt u eens over de zaak nadenken, beste sir Ralph Het blijft- natuurlijk onder ons. U is haar voogd en ik weet wel zeker, dat u haar graag gevestigd zoudt willen zien; en rij zou zoo goed gevestigd zijn, als zij trouw de met mijn besten Clarence, nietwaar?" „Ja, dab zou ze zeker," stemde sir Ralph toe met grooten ernst. Hij hield het nog eenige minuten aldus uittoen haalde hij rijn horloge uit en zei plotseling „Het wordt tijd. dat we afscheid nemen. Ik zal Constance even waarschuwen." Hij vond haar in de hall, waar Clarence haar eenige der tropeeën liet kijken, die hij gekocht had in de bazaars te Constantino- pel, gelukkig onbewust, dat zij te Birming ham vervaardigd waren. Hij deed zijn best te zwaaien mét. een zwaard met dubbel handvat en Ralph kreeg den indruk of de man gevaar liep zichzelf te onthoofden; uit zuiver medelijden nam Ralph hem het I wapen af, zwaaide het werktuiglijk rondom zijn hoofd en zette het toen terug op zijn plaats, „Kom, Constance,'7 zei sir Ralph, „het is tijd om naar huis te gaan." „Ach neen, nog niet!" zei Clarence met zijn piepstem. „Constance en ik amuseeren ons zooen er rijn nog zooveel dingen, die ik haar wou laten rien." Maar Constance keerde rich om met een schuldig gevoel van verlichting „Die moet je mij een anderen keer laten kijken,zei ze. I „Mag ik?" zei hij. „.Wanneer zal ik je weer spreken. Mag ik morgen komen? Con- I stance, zou je niet- eens met mij willen gaan rijden in mijn coaoh? Hij is pas overgeko- j men. Jij en Ralph." Hij inviteerde Ralph ook met een vriendelijken glimlach. „Ik I weet zeker, dat je van het ritje genieten zouen ik heb een heel goed span paar den." „Ik Wil graag," zei Constance, „w.ij kun nen er morgen eens over praten, als je bij ons komt," voegde rij er vriendelijk bij vriendelijk, omdat sir Ralph er bij stond mot rijn cynischen glimlach, waar zij een hekel aan had. Clarence bleef tot het laatste oogenblik vlak bij haar, hij hield haar hand onnoo- dig lang vast door het portiertje, eii toen hij in de kamer terug kwam, richtte hij rioh op en zei, over rijn knevel strijkende: „Wat is die Constance ontzettend veel vooruit gegaan vindt u ook niet, moe^ der?" En tot antwoord stak de liefhebbende moeder haar arm in den rijne, keek naar het gericht met het zelfvoldane glimlachje en fluisterde t „Lieve Clarence." Op do terugreis naar huis bewaarden Ralph en Constance eenigen tijd het stil zwijgen Hij dacht na over het plan van lady Marchmont. Was het, alles wèl be schouwd, niet een heel goed plan? Cla rence was een dwaasmaar waren zulke dwazen niet vaak heel goede echtgenoo- ten? Hij zou graaf van Marohmont worden, een man, die rijn vrouw een massa geld kon laten verteren en het groote landgoed goed onderhouden. Constance zou wel een slechter lot kunnen hebben. Zij kon trou wen ja, bijvoorbeeld met een ploert van een vont zooals hij was. Meisjes waren zulke dwaze schepsels en liepen groote ge varen, als je hun haar zin liet doen. Ja, het was lieuseh zulk een dwaas plan niet-; en misschien was het zijn plicht als voogd het plan oaai te moedigen. Zoo verbrak liij liet stilzwijgen en zei, alsof het toevallig, ja bijzonder toevallig was: „Een aardige jongen, die Clarence." „Zoo, vindt uï" zei Constance van uit het hoekje, waarin rij gedoken zat. „Ja, jij niet?" „Ik geloof niet, dat ik nog over hem heb nagedacht," antwoordde rij onverschillig. „Hij zal eens het graafschap erven," zei hij, „en een ontzettende massa geld. Hij is wat je noemt een verduiveld goede partij." „Pardon," zei Constance op ijskouden toon. „Ik zou hem nooit zoo noemen." „Neen?" Nu, hij Is het dan toch. D® meeste meisjes zouden in haar handen wrij ven van plerier bij het- voor uitricht gravin van Marohmont te worden." (Wordb vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1