No. 18300 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 28 October. Tweede Blad Anno 1919. BINNENLAND UIT DE OMSTREKEN. v- crisis-cnquêic-crOmmissie. Mr H J. Nieboer neemt de functie waar secretaris der crisis-enquête^mms- eie in de plaats van den heer W. O. A. Koster, die als zoodanig zijn ontslag lieeft aangevraagd, doch deel blijft uitmaken van de commissie. T>o eerste rapporten der oommissie zijn 'dezer dagen aan autoriteiten verzonden in twee doelen, waarvan liet eerste deel voor hot publiek is verkrijgbaar gesteld. De criBio-enquête-commissio werd inge steld bij Kon. besluit van 8 Januari 1919 tot het doen van oen onderzoek naar het geen tijdons den toostand van oorlogsge vaar heeft plaats gevonden ter zake van de voorziening van het land met levensbehoef- ton, enz. Hefc thans verschenen deel van heb verslag dor commissie behandelt: lo. beweerde knoeierijen bij den uitvoer van vee en paar den naar België2o. aankoop van Ameri- kaonsch spek in Engeland3o. heffingen op groenten en fruit; 4o. heffingen op fchee- ©n koffiesurrogaten5o. de bruinkoolvoor- zioning 60. do vervaardiging van bouillon blokjes, Boep- en jusfcabletten voor de Re geering; 7o. de fabricage van noodbriquet- ten en 80. declaraties van cpntroleurs bij het Rijkskantoor voor vee en paarden. Aan d$ conclusies van het rapport om trent bovenstaande punten ontieenën wij het volgende Punt 1. "Van omkooping der ambtenaren van het Rijkskantoor voor vee en paarden door belanghebbenden met bet doel consen ten te verkrijgen, is niets gebleken. Punt 2, De commissie is van oordcel, dat de grieven, tegen de Regeering naar aanlei ding van den aankoop van spek in Enge land ingebracht, ongegrond zijn to noemen. Punt 3. De regeling van de binnenland- sche voorziening met de z.g. volksgroenten is in hefc algemeen vrij bevredigend geweest ©n de veilingsprijzen dezer groenten voor hefc binnenland zijn, rekening houdende met de zeer sterk gestegen productiekosten, re delijk gebleken. Het aandeel, door de N..V. Nederland- Bche Uitvoer-Maatschappij genoten van don oxporfcwinst van groenten, is uiterst be-» scheiden geweest. Punt 4. Het was wellicht béter geweest, indien ook op koffie- en fchecsurrogaten een algemeene heffing ware gelegd op dezelfde wijze als dat geschiedde op zeep surrogaten. Waar laatstgenoemde heffing geen overwe gende administratieve en handolsmoeilijk- heden heeft veroorzaakt, zou, naar het oor deel der commissie, dat ook niefc het geval zijn geweest met de hier besproken heffing on deze zou een niet onbelangrijke tege moetkoming hebben kunnen vormen voor de uitgaven van het S. K. D. en dus indi rect aan de schatkist zijn ten goede geko men. r Punt 5. Aannemende, dat exploitatie door particulieren cb voorkeur verdiende boven Staatsexploitatie door den Staat, clo juistheid van welko stelling door de com missie niet wordt beoordeeld is, blijkens do bereikte resultaten, do contractprijs voor de geleverde bruinkool niet abnqrmaal hoog geweest, rekening houdende met de groote risico's, door die exploitanten ge dragen. Het contract, door den directour van het Rijkskolen distributiebureau gesloten met de bruinkool-producenten, voldoet ten volle aan de eischen, die aan zulk een contract moeten wor&en gesteld. Punt 6. De bewering, dat het Rijk door het contract met de betrokken firma een sohade zou hebben geleden van f 22,500,000 is zeer sterk overdreven. Het contract liep in totaal over een vijfde deel van dit be drag, zijnde maximaal f 4,500,000. Intus- Bchen zal het bedrag, dat de Regeering moet betalen als gevolg van de gesloten trans actie, niettemin zeer belangrijk zijp, terwijl do millioenen-voorraad soeptabletten be- waarlijk zal zijn te plaatsen, en zeker niet benut kan worden voor het doel, dat in Juni 1918 der toenmalige Regeering voor oogen stond. Van de beweerde verstandhouding tus- fieiien don oud-minister dr. F. E. Posthuma et de contracteerende N. V. is niets geble ken, terwijl vaststaat, dat de voorloopige overeenkomst eerst gesloten word maanden nadat de heer Posthnma als Minister was afgetreden. Do commissie wijst de beschuldiging, te gen dezen voormaligen bewindsman uitge sproken, als laster af. Punt 7. Waar de Rijkskolendistributie bij uitzondering, den prijs wilde vaststel len voor de nooeïbriketten, uit vlasafval cd mijnslib gemaakt, heeft deze crisisinstelling naar liet- oordeel van de commissie, niet vol doende rekening gehouden met het feit, dat die betrokken ondernemer zonder' eenige overheidsgarantie het goheele risico van dit nieuwe bedrijf voor zijn rekening nam, evenzeer als het risico voor de te maken prijzen. Immers, eenigerlei garantie voor een minimum-prijs, door hem voor zijn pro duct te ontvangen', lieeft hij nooit ge vraagd. Punb 8. Het onderzoek leidde de commis sie tot de conclusie, dat de van do directie van het Rijkskantoor voor Vee cn Paarden uitgaande loicüing voor eon goede admini- Btratie niet bevorderlijk is geweest en dat, met name, do controle op do declaraties wegens reis- en verblijfkosten veel te wen- fichen overliet. Door declara" 4 als die van den contro leur van het Rijkskantoor en de fiattee- ring van deze is schade gedaan aan 's Rijks schatkist en heeft hot publiek, dat bemerk te hoe jonge monschen van zeer bescheiden maatschappelijke positie als de hier bespro ken personen aanstonds na hun benoeming nis crisis-ambtenaar ruime uitgaven kon den doen, den indruk gekregon, dat het zijn van crisis-ambtenaar synoniem was met het ontvangen van geld. boven het gewone salaris. Crisis-ambtenaren zelf als de in het ver ft a-g genoemde hebben zich, en dit betreurt do commissie niet in do laatste plaats, een begrip Yan wat eerlijkheid on goede trouw eisohen eigen gemaakt, dat hen in hun ver der leven moet schaden. Loonraad voor het spoorwegpersoneel De Minister van Waterstaat, overwegende, dat als leden en plaatsvervangende leden van den ingevolge het Algemeen Reglement Dienst, vastgesteld bij Kon. besluit van 26 Juni 1913 (,.SlbJ." No. 315) en van het Algem. Reglement1 Dienst Locaalspoorwegen, vastgesteld 3 Juni 1915 (beide laatstelijk gewijzigd 28 Augustus 1919) in te stellen, loonraad zijn aangewezen: door de directie der Nederlandsclie spoorwe gen: Ie, als lid uur. dr. K. H. Beijen, chef van den Alg. Dienst^ te Utrecht, en als diens plaats vervanger W. H. Beijen, chef van het Personeel beheer, te Utrecht; 2o. als lid mr. H. van Manen, chef van den Alg. Dienst te Ameterdam, en als diens plaats vervanger mr. J. J. van dor Zweep, afdeelings- chef 2do kl. bij den Alg .Dienst to Amsterdam; 3c. als lid H. E. Hoekstra, hoofdingenieur, chef van de Tractie te Amsterdam, en als diens plaatsvervanger F. J. KIcijn, afdoclingschef le kl. bij den dienst van Tractie en Materieel te Amsterdam; 4e. als lid E. G. W. van Dijk, hoofdingenieur, adjunct-chef van den Dionst van Weg en Wer ken to Utrecht, en als dienst plaatsvervanger J. H. Heijl, afdeelingschef 2e kl. bij den Dienst van Weg en Werken (e Amsterdam; 5e. asl lid H. L. Heijsten, afdeelingschef le 3d. bij den Dienst van liet Vervoer te Utrecht, en als diens plaatsvervanger G. Leopold, af deelingschef le kl. bij den Dionst van het Ver voer, te Amsterdam; door het hoofdbestuur van do Ned. Ver. .van Spoor- en Tramwegpersoneel: als lid G. Joustra to Utrecht, en als diens plaatsvervanger B. Ver ver, te Utrecht, beiden hoofdbestuurders dier Vereeniging; den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nedorlandscho Spoorwegen: als lid J. Grimm, commies Tractie te Haarlem, c.w.l, en als diens plaatsvervanger L. Willemsen, commies bij den Dienst van Weg en Werken te Utrecht; den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel: als lid J. Dekker, hoofdconducteur te Utrecht, en als dienst plaatsvervanger B. Coster, voor- man-electriciën te Haarlem; den Prot. Ghristelijkcn Bond van Spoor- cn Tramwegpersoneel: als lid W. Belger, werktuig kundige te Utrecht, cn als diens plaatsvervan ger J. Augusteijn, hoofdconducteur te Zwolle; den Neder!. R.-K. Bond van Spoor-, en Tram wegpersoneel „St.-Raphaël", als lid: F. L. D. Nivar-d, commies-stationsdienst te Rotterdam, en als dienst plaatsvervanger Tli. van Leur, draaier to Utrecht, c.w.p.; heeft benoemd: a. tot voorzitter van dien loonraad: mr. M. W. F. Treub, lid van do Tweede Kamer dor Sla- ten-Generaal, te 's-Gravenhage; b. tot plaatsver vangend voorzitter: mr. D. A. P. N. Kooien, lid van do Tweede Kamer der Slaten-Generaal, te Utrecht. Lichting 1920. „Staatsblad,, No. 601 bevat een Kon. be sluit, krachtens hetwelk de lichting der mi litie van het jaar 1920 bedraagt 25.761 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee wor den bestemd. Het getal ingeschrevenen, waarnaar het aandeel der prov. volgens art. 4 der Mili- t ie wet is berekend, bedraagt voor die pro vincie Noord-Brabant 3157, het opgelegd aandeel 2330deze cijfers bedragen resp voor Celderlaaicl 3760 en 2824; Zuid-Holland S400 cn 6332; Noord-Holland 7113 en 5361; Zeeland 1267 en 955; Utrecht 1700 en 1281; Friesland 1905 en 1436; Qverijsel 2229 en 1680; Groningen 1602 en 1208 Drente 1180 en 889; Limburg 1864 en 1405; totaal 34.177 cn 26.761. Groot verlof. De Minister van Oorlog is, volgens" het „Hbld.", voornemens, alle thans onder de wapenen zijndfo dienstplichtigen, wier eer ste oefening reeds is geëindigd, zoo spoedig mogelijk en zij, wier eerste oefening nog in den loop van dit jaar zal eindigen, zoo dra mogelijk na afloop dier oefening, al thans uiterlijk 31 December *1919, met groot verlof te zenden. Voorts bestaat het plan, om na-1 Janu- ar 1920 alle vóór dien datum opgekomen dienstplichtigen dadelijk iia afloop van hun eerste oefening in het genot van groot ver lof te stellen. In verband hiermede heeft cle -Minister aan den commandant van hefc veldleger ver zocht, mede te deeleu, of daartegen over wegende bezwaren bestaan, on, zoo ja, welke. Bestaan er geen overwegende bezwaren, dan wenschfc de Minister tevens te weten, welke bijzondere maatregelen nog uienen te worden getroffen, om in de verschillende diensten bij den troep, enz., te kunnen voorzien. De hoedanigheid van het brood en de broodprijs. Een der medewerkers uit vakkringen van „Het Volk" schrijft, dat de schuld van de slechte kwaliteit- van hot brood ligt bij don molenaar. Het Rijksbureau voor graan en meel verstrekt aan de molens Amerikaan- sche bloem. Deze moeiten naar een voorge schreven percentage do bloem versnijden Betwijfeld wordt of dit wel geschiedt. ,,Do prijs van ons wittebrood zou wel minstens twee cents kunnen worden ver laagd, indien het gemeentebestuur, dat recht heeft, schepen naar Amerika te ren den, de distributie van do Amerikaansche bloem niefc meer opdroeg aan den mole naar, doch iedere hoeveelheid naar verhou ding zou verdoelen over de plaatselijke bak korijen. De prijs der bloem zou dan ten hoogste op f 32 komen, terwijl er thans voor wordt betaald f 42. Door den ouden weg van distributie te verlaten, kunnen twee vo.orcleeleii worden bereikt1. Een betere hoedanigheid van brood; 2. een lagere wittebroodprijs". Suiker. Do Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat gedurendo hefc tijdvak van Maandag 27 October tot en met Zondag 2 November e. k. geldig zullen zijn de bons Nos. 2, 3 en 4 van de Rijkssuikerk^-arfc der le periode. Katoen vcor volkskleeding. Met medewerking van den heer Joan Gelderman, fabrikant te Oldenzaal, wordt, naar „Dé Ned." meldt, door het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel ge bleekt en ongebleekt katoen voor volks kleeding ter bescfflpring van de gemeen ten gesteld. Steenkolen. Men schrijft uit Winterswijk d.d. 28 October Sedert ongeveer drie jaar werd aan het station, waar. steeds een zeer druk terrein was voor (ie aankomst van kolenwagens, geen enkele wagen met steenkolen aange voerd. Gistermorgen werden wij plotse ling verrast door de aankomst van een trein met 51 steenkolen wagens. Naar men mededeelde, komen in het ver volg hier dagelijks 2 treinen met kolenwa gens aan. D'eze treinen zijn samengesteld uit Nederlandsche goederenwagens, die door een machinist der H. IJ. S. M. naar hefc kolenrevier gereden worden, or 'er lei- cïïng van een Duitsch machinist, die de lijn van hier naar Wanne en Bismarck beter kent. Hefc gebrek aan Duitsch e wagens en locomotieven is oorzaak, dat van Neder- landsch materiaal gebruik gemaakt moet worden. Dagelijks vertrekken zoodoende 2 treinen met ledige wagens, naar het. West- faalsche kolenbekken, welke 's avonds, ge vuld met steenkolen, hier terugkeeren. Er moet zelfs sprake zijn, dat binnenkort nog eep derde trein ingevoegd zal worden. De kolen zijn hoofdzakelijk bestemd voor distributie in de Graafschap en voor door zending naar Amsterdam en andere Neder landsclie plaatsen. Ook het gewone goederenverkeer met Duifcschland heeft in de laatste weken oen grooten aanvang genomen. Voorts meldt de „N. Rett. Ct.v, dat, met ingang van gisteren, het aantal kolen- treinen uit Duifcachlandi naar Nederland met één is uitgebreid, en wel met een trein van Altenesen naar RotterdamFeye- nooreï. Voor vervoer van Duitsche steenko len, cokes en briketten naar Nederlandscne stations loop en van heden of op werkdagen over Zevenaar vijf en over Winterswijk twee extra-treinen. Elke trein vervoert 55 wagons (Nederlandsclie), elk van tr- min ste 15 ton draagvermogen. UIT NED. OOST-INDIE. De Sarekat Islam. De Raad van Justitie heeft rechtsingang verleend tegen het bestuurslid vari de Sa rekat Islam Sosrolcardono wegens overtre-, ding van de artikelen 110, 107, ÏOS en' 169 van hefc Strafwetboek. J-Iij is in preventieve hechtenis gesteld en naar Batavia overge bracht. Pangeran Soerjosoekanto is onder poii- tiegeleido naar zijn verbanningsplaats Ter- nate overgebracht. KATWIJK, Gemeenteraad. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer Meerburg wegens ongesteldheid. De voorzitter, de burgemeester, de heer De Waal Malefijt, deelde mede dat de 'se cretaris wegens voortdurende ongesteldheid hier niet aanwezig kan zijn en dat hij dit in het vervolg ook wel niet. zal kunnen doen. Hij heeft daarom ziekteverlof gevraagd dat hem gaarne werd verleend. Tot waarnemend secretaris werd door B. en W. benoemd de lieer Kobus, eerste ambt. ter secretarie, die nu in handen van den Voorzitter de. vereischte eeden aflegt. Dé Voorzitter maakt zich tot tolk der Vergadering door den ijverigen secretaris, een spoedig herstel toe te wenschen. Na goedkeuring der notulen van de twee" vorige vergaderingen wepd- afwijzend be schikt o-p een verzoek van een aantal scliel- penvisschers en voerlieden te Katwijk-aan- Zee, tot het aanbrengen van een derde ar- rit van de boulevard naar het strand. Verder kwamen verschillende missives van Ged.' Staten ter tafel die voor 't mee- rendeel voor kennisgeving werden aangeno men. Hierna kwamen eenige aderessen inzake de salarieering der politieambtenaren aan de orde. De gemeenschappelijke veldwachters vra gen een aanvangssalaris van f 1400 met acht jaarlijksche verhooginigen van f 50, tot een maximium van f 1800 benevens f- 200 kleedinggeld. Ook zijn ze tevreden wanneer hun salaris wordt bepaald op 25 pCfc. boven hefc loon van dé geschoolde arbeiders. In een nader adres vragen de veldwach ters nog meer, nl. een beginsalarisvan f 1600, in overeenstemming met de salari eering te Noordwijk. De Voorzitter deelt mede dab de voor stelling door adressanten van c&o salarisre geling in Noordwijk gegeven, niet jüist is. Verder werd nog een adres overgelegd van het. dagolijksch bestuur van den Poli tiebond met betrekking tot deze regeling. Op voorstel van den Voorzitter werd de behandeling dezer adressen verwezen naar de behandeling van de begrooting. Do heer De Klerk wil dadelijk met de begroofcing beginnen. Na toelichting van de. voorgenomen rege ling der behandeling van de agenda legt do heer Do Klerk zich er bij neer. Aangevuld werd het besluit d.d 23 Aug, jl. inzake het sluiten eoner overeenkomst met de gemeente Leiden betreffende do levering van ©lectriciteit De heer R. Ouwe- liand maakte eenig bezwaar, omdat- hier re tributie als winst beschouwd wordt, wat voor Katwijk nadeel zou kunnen opleve ren. Met 4 tegen 10 stemmen werd hot voor stel van den heerO. om nader overleg met Leiden te plegen, aangenomen. Gunstig werd beschikt op de verzoeken vin M, Parlevliefc te Katwijk-aan-Zee 90 A. van der Schoot te •HUlegom, tot het maken van een houten gebouw op steeneft voet, in afwijking der bouwverordening. In verband met het verzoek der Kamer van Koophandel en Fabrieken, izzake tram- verbindingen naar de ontworpen bêrghavcn, zoide de Voorzitter, dat de plannen, om de berghaven rechtstreeks met de bestaande spoorlijnen, te verbinden bij de maatschap pijen nog geen vasten vorm hebben aange nomen. Katwjjk zal daarmede alhea bij üen aanleg van wegen rekening kunnen houden. Dc heeren De Ruiter Zijlker, Kruyt en Den Duik maken eenige opmerkingen, waar na het voorstel van B. en W., zooals het dor den voorzitter is toegelicht, werd aan genomen. Na eenige opmerkingen van den neer Den Duik en anderen, wordt het prae-advies van B. en W., inzake herziening van het reglement van orde van de Kamer van Koop handel, met 10 tegen 4 stemmen aange nomen. Vastgesteld wordt de verordemng hou dende verbond van het verkeer met motor voertuigen op hefc voet- en rijwielpad in cfe gemeente Katwijk. Den heer N. Parlevliet is .dit goed, maar men zerge dan ook voor een behoorlijken weg voor de motorrijders, waarbij Je neer C. van Duyvenbode zich aansluit. De heer Zijlker vindt, wat de heeren in hefc midden brengen, zeer overdreven. Besloten werd tot wgz ging van het regle ment van orde- voor de vergadering van don Raad in verband met heb in de vorige vergadering aangenomen besluit inzake de invoering Van het gebed voor en r.a de vergadering. B. en W. hadden een openings- en dank gebed ontworpen, die onveranderd werden vastgesteld. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Katwijk aan den Rijn werd benoemd mej. H. Wassenaar, aldaar. Eervol ontslag werd verleend aan mej. G. M. Wiutcrterp als onderwijzeres aan-de openbare lagere school II te Katwijk <ian Zee. Besloten werd tol verkoop van gerrfocntegrorifd aan G. en J. A, de. Best, aannemers te Katwijk aan Zee, beslaande uit tweo percoelcn rosp. groot 3600 en 1400 vierk. M,, legen f4 per vierk. M. Eveneens werd besloten (ot verkoop van een perceel grond groot 1400 vierk. M.. aan T) Klooisen, oen perceel van 400 vierk. M. aan W. T<»m, beide perceelon ook f 4 per vierk. M. Eindelijk werden 600 vierk. M. afgestaan aan C. Guyt mede voor'14 per vierk. M. Alsnu werd besloten tot het sluiten eenor geldleening op korten termijn ter dekking van do dislributiekosten, tot een bedrag van f31500, rentende hoogstens ö'/v pCt. Hierna werd besloten tot uitbreiding van het gemeentelijk gasbuizennet, waarvan de kosten zijn geraamd op f 12.000. De voorzitter deelde nog mede'dat B. on W. voornemens zijn de electriciteitsvooi'ziening in eigen beheer uit te voeren. De heer R. Ouwehand vraagt hoever B. en W. daarmede willen gaan. Wethouder Kruit zegt, dat dit zich ook zal uitstrekken over het aan brengen van drio gratis lichtpunten. De lieer R. Ouwehand maant tot voorzichtigheid aan. Hoe meer B, cn W. aan het particulier initiatief over laten iioo beter. Ook de heer De Klerk spreekt in den zelfden geest. Wethouder Kruyt- is het in beginsel met de heeren eens. De gemeente zal zoo wei nig mogelijk de concurrente van particu lieren zijn. De Voorzitter wil nu vastleggen dat de straataanleg door de gemeente zal geschie den. Het overige zal in een verordening worden vastgelegd. Hierna werd do begrootiug der Gasfa briek, de waterleverantie en de gemeente- begroofcing aau de orde gesteld. Dc heer De Ruiter Zylker houdt daarbij 1 algemecno beschouwingen waarin hij doet uitkomen, dat het voor de raadsleden moei lijk wordt de verantwoordelijkheid als raadslid te aanvaarden, waar meer en meer het den schijn krijgt dat niefc het algemeen belang van de gemeente wordt bevorderd maar de belangen van enkele groepen van gemeenfcenaren. De verzoeken die den Raad bereiken, krijgeii meermalen den vorm van eischen en als wij daaraan toe geven komt het er met de geraeentefinan- ciën slecht uit te zien. Alleen -als de Raad steeds liet algemeene belang in het oog houdt, zonder de gunst van enkele groe pen te willen verwerven, wordt het moge lijk als raadslid de verantwoordelijkheid te dragen. De heer R. Ouwehand zou in 't vervolg gaarne de begroofcingen eerder voor zich willen hebben. Do Voorzitter hoopt daaraan laterto kunnen voldoen. Het eerst komt nu de begrooting der Gasfabriek in behandeling. B. on W. hebben verschillende salaris- en loonsverhoogingon van hét personeel voorgesteld, waardoor hot nadeelig saldo, oorspronkelijk geraamd op f 761.14 zal stij gen tot f 2438.40. De inkomsten werden in totaal geraamd op f 254578. Da' wethouder Kruyt zegt, dat hij wil aanbrengen een waterga-s-installatie, waar door hij het nadeelig saldo hoopt weg te werken. Do heer Dc Klerk heeft zich gestooten aan do uitdrukking van den directeur over cle vroegere primitieve admin is tra/fcio en verder vindt hij een prijs van 20 cent per kub. M. voor hefc gas te hoog; hij zou een prijs van 12 cent willen. De heer N- Parlevliet distilleert, ook uit de toelichting van den directeur clo veron derstelling, dat er aan do exploit alio van de gasfabriek vroeger veel heeft geman keerd. Nadat de Voorzitter on den heer Kruyt cle debaters hebben beantwoord, wordt deze begroofcing vastgesteld, zooals B. en W. de ze hebben voorgesteld. De begrooting cler waterleiding wordt hierna vastgesteld in ontvangst op f 23512, do uitgaven op f 15811.31, zoodafc een winst wordt geraamd op f 4700.09. Over de gemeonfcebogrooting werden geen algemeene beschouwingen gehouden. De Commissie, met hefc onderzoek dezer begroofcing belast, had verschillende sala ris- er. 100nsverhoogingen voorgesteld. Door dezo commissie was voorgesteld liet presentiegeld vast te stellen op f 3.00; B. cn \V. wenschten difc.ve brengen op f 5.00. De heer R. Ouwehand wilde het presen tiegeld van f 2 houden en voortaar. des avonds vergaderen. Het voorstel om avondvergaderingen te houden werd verworpen mei 9 tegen 4 stem men. Het voorstel van B. en W. word ver worpen met 7 tegen 6 stemmen. Hot voorstel van de comroissio om liet pre sentiegeld op f 3 le stellen, werd daarna aan genomen met 10 tegen 3 stemmen. Door B. en W. werd voorgesteld het aanvangs salaris van den inspecteur van potitic ran f 1700 te brengen op f 1800 en dat der veldwachters van f 1000 op f 1200, lorwijl do periodieke Yer- hoogingen gelijk zullen blijven. Verder zal voor het volgend jaar een extra vergooding "voor vrije bovenkloeding van f 100 cn voor de buitengewone veldwachters van f5ö worden uitgekeerd. Do heer Duyvenbode vindt dozc cijfers nog te laag, waarop de voorzitter de bedragen der ver schillende functionarissen nog eens voorleest. Do inspecteur zal nu ontvangen f2250 met 2 bedragen van f 100 voor do kleeding. De veld wachters, ontvangen f 1400 f 1600 mot do vrije bovenkleeding. In het geheel zal dezo verhoo ging de gemeente f 3400 kosten. De heer R. Ouwehand sluit het tegen de borat dat cle eene agent zooveel moer hoeft, dan do ander, tengevolge der periodieke verhooging. Hij zou aan de agenten die nog het aanvangssa laris genieten een bijslag willen vcrieenon. De door B. en W. voorgestelde regeling wordt vervolgens aangenomen. Hierna wordt dc behandeling verdaagd tot 3 uur 's namiddags. Daarna wordt ten slotte de begrooting vastge steld. Do totale ontvangsten cn uilgaven zijn daar in geraamd op f 573283.69. Burgerlijke Stand. Omstreken. HILLEGOM. Ondertrouwd: B. de Rcoij en C. Perdaan. Getrouwd: P. J. M. van Sfcyn en A. van Riek. C. Hoogkamer en M. M. Siecker. Bevallen: A. C. Ga jaard—Bohrre, D. P. A. v. d. Berg—Pijnenburg, Z. H Hollemanvan Kcoten, D. A. de BoerVlieger, D. Overleden: A. Seijsener 81 j. I. Ha- •gedoorn 74 j. B. Warmerdam 92 j. LEIDERDORP. Geb:ren: Gerritje D, v. A. Oudshoorn en M. J. van d.r Neut. .Harmina Mnrgaretha, D. v. J. H. Blonk en M. Th. Ko e. Ondertrouwd: Jan d3 Jong 22 j te Wit- marsuir en Clasina Anna R:ol 20 j. Overleden: Johannei Rijidam 8 j Bar« tus Roos 5 j. Caspar Schirc'dï 58 i. V-OORSCHOTEN. Gebcr 11: Joseph Z. van J. yan Resteren en A. M. Haverink. Cor nelia, D. van G. van den N-gel en A. van Roeren. Gehuwd: L. Verwer en -C. Duyndam. Overleden: Mart'nus van Zandwijk 21 j. Levenloos aangage-en kind vtpi G. van den Nag 3!. ZOETERWOL'DE. Geboren: Theodo- rus, z. van J Vlasveld en C. M. van cler Valk. Cornelia Johanna, cL .van C. J. van der Eist cn F. J. van der Meer. Petrus Johannes, z. van P. Berg en M. M. van Yelzen. Johannes Nicolaas, z. van C. L. ran Velzen en C. M. Zwetsloot. OndertrouwdAnthonius Wilhelmus Querrerveld 20 j. en Petronella van Klave ren lg j. Getrouwd: Jacobus Audries Jansen 21 j". cn Petronella van cler Hoeven 25 j. Dingeman Adriaan Ca nu 00 24 j. en Antje Johanna den Haan 23 j. Overleden: Jan Willem Boehmer 78 j, weduwnaar van I'iefcornolla Motenaar. Cornelia Johanna van' der Eist 1 dag. SCHEEPSTIJDINGEN. STV MIJ NEDERLAND. ORANJE, 22 Oct. van Suez. VONDEL, 20 Oct. to Sabang. GROTIUS, pass 22 Oct. Perim. AMBON, 25 Oot van Norfolk te Rio Janeiro BAWEAN, 24 Oct to St.-Hclona. CELEBES. thuisr. pass. 26 Oct. Ouessant. PRINS DER NEDERLANDEN, uitr. 26 Oct van Lissabon. PRINSES JULIANA, uitr, pass. 20 Oct. Dover. REMBRANDT, 22 Oct. van Batavia naar Am sterdam, KON. NED. S700MB. MIJ ACHHXES, 24 Oct. van Amsterdam te Lissa bon. ARIADNE, 24 Oct van Lissabon. EUTERPE, 27 Oct. van Vla ar dingen lo Gux- haveh. JASON, pass-. 26 Oei. Ouessftiit. JUN0, 26 Oct. van Faro to Lissabon. ROTTERD. LLQYD BONDOWOSO, 27 Oot. van W.-Hartlopool !e Rotterdam. BUITENZORG, 25 Oct. van Ncw-York naar Java. DJEBRES, 27 Oct van Hamburg te Rotter dam. INSULINDE, uitr. 25 Oct, van Malta. KEDIRI, pass. 25 Oct, Kaap Race. MERAUKE,24 Oct. van Durban. TABANAN, thuisr. pass. 22 Oct. Perim. WILIS, thuisr. pass. 24 Oct. Gibraltar. KON. HOLL. LLOVD. FRIS IA, uitr. ^6 Oct. van Dover- HOLL-AMERIKA LIJN ANDIJK, pass. 27 Oct. Lizard. NIEUW AMSTERDAM, pass. 26 Oct. Lizard.

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 5