LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 20 October 1919. STADSNIEUWS BINNENLAND FEUILLETON. Evii Meisje met karakter, PBIJS DEB ADVEBTKNTIERI m Cta. per Zatwdaga 40 Ota. tL reeelT Kleine ad-citoatiïo Woensdag re Ota, Zaterdag II.- bij «a masimum ïantalw oorden van 30. Incasso volgens post- reolit Voor eventnoede opcending van brieven 10 Ota porto te betalen. Bewijsnummer 50ts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANTt .Voor telden p. 3 mnd. £2.10, p. week" I0AÏ Duiten Ledden, waar agenten ge vestigd zijn, per week OAS Franco per post u 2.50 Nummer 18293. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. f Rome onder Clemens VIII. Dr. J. A. F. Orbaan, uit Rome, hield Zater dagavond, op uitnoodiging van (het Leidsch. Univorsitedtafonds, in hot fclein-auditorium van het Academiegebouw, de eerste van een reeks Voordrachten over Rome onder Paus Clemens pTTTT De belangstelling voor deze eerste voordracht was -zoo groot, dat het klein-auditorium geheel yol liep en nog velen niet konden worden toe- Prof. dr. P. J. Blok leidde den spr. met een ïort woord bij de aanwezigen in. Het deed hem genoegen, dat men in zoo grooten getale was opgekomen, en dit nog wel op Zaterdagavond. Hij zag daarin een bewijs van groote belang stelling, zoowel in don persoon van dr. Orbaan als in het onderwerp, door dezen te behande len. Prof. Blok, die zelf meermalen geruimen lijd te Rome vertoeSde, heeft nog nooit iemand Qntmoet, die Rome zoo goed kent als dr. Or baan. In de vijftien jaren, welke deze daar heeft doorgebracht, heeft hij, mede door zijn 'functie aan het Ned. Historisch Instituut te Rome, deze stad in al haar schoonheid leeren waardeeren. En terecht, want wat te Rome treft is de oudheid en daarnaast de schoonheid, wel ke iedereen boeien moet. Hierop gaf prof. Blok het woord aan den opr., die zeido, dat hij dezen avond behandelen zou: bronnen en ov or zicht van het pontificiaat In do geschiedenis va» Rome na de Ronaissan- oe. is eigenlijk alleen hot pontificiaat van Six- tus V behoorlijk bewerkt geworden. De voor naamste bronnen lagen als het ware onbenut tot nog toe in archief en bibliotheek van het Vaticaan. Spr. heeft deze echter systematisch bestudeerd en do voornaamste feiten met be trekking tot het pontificiaat van Clemens VIII zal hb" in de aanmerkingen bij zijn boek met bescheiden over het Barocco on Romo brengen. Als zijn bronnen noemt |hij tn de eerste plaats de z.g. „Awiai", een doorloopende reeks ,van berichten, die tweemaal elke week door niet-officieele agenten van het hof van Ur- bino naar deze stad gezonden werden en met de bibliotheek van den hertog in het midden van de 17de eouw bij de bibliotheek van het Vati caan- zijn ingelijfd. Ala andere bron, die ook nog geheel in handschrift ligt, noemde hij de opteekoningem van de ceremoniemeesters van het Vaticaan. Na nog verschillende andere bronnen te hebben opgenoemd, merkte spr. op, 'dat men uit al deze gegevens oen beeld van Paus Clemens VIII kon opbouwen. Diens op treden beteekendo in de eerste plaats oen op luchting voor de Romeinen na het strenge be wind van Sixtus V. Men zag te Rome, dat met de troonsbestij ging van dezen veel bereisden, wereldkundigen en 8maakvollen Fdorontijn een tijdperk was aangebroken als de ouden van dagen zicli nog uit de jaren van Paus Paulus III Farnese kon den herinneren. Naar de geschriften van den Nederlander Ameide® te oordeolen, die nog juist het Rome van Clemens VIII gezien heeft, krijgt men den indruk, dat onder dezen Paus geducht met het nepotisme, en het bevoorrechten van de naaste fam 'ieleden van don regeerenden kerkvorst be gonnen werd. Maar met Ameiden moet men, zooals indertijd prof. Hensen zoo juist hoeft op gemerkt, voorzichtig zijn. Men merkte in den Paus op, dat hij zeer ontvankelijk voor indruk ken was en licht geroerd. Overigens bleek dat met hem het slot van het middoneeuwsche tijd perk te Rome was aangebroken. Vooral wijdde doze Paus zijn krachten aan 'de voorbereiding van het jubeljaar 1600, dat met grooten luister gevierd zou worden en in ,vole opzichten voor de geschiedenis van Rome in dien tijd van beteekenis werd. Het staat nl. in nauw verband met het herwonnen vertrou wen van de Pausen in de beteekenis der te gen-reformatie. Spr. schotste verder den per- ioonlijkon invloed van den Paus. Van uit kunst- en cultuur-historisch stand punt gezien, kan men, volgons apr-., hoogstens do continuïteit bij Clemens "Vil! als een ver dienste aanrekenen, want in zijn zorg voor do monumenten liet hij zich voornamelijk leidon door het voortzetten van de richting van Cle mens V, die in de vorcliristelijldng der heiden- sche monumenten den hoogsten plicht van den Paus zag. Nadat spr. aldus in hoofdzaken de onderwer pen had aangeroerd, dio hij fn zijn volgende voordrachten zal bespreken, vertoonde hij eeni- ge lichtbeelden, die van den artistieken kant hot door hem te behandelen tijdperk illustreer den. Hij besloot met de inroeping van de verdere belangstelling voor hel Rome, dat eens Taeso bezielde tot het dichten van den regel: „Oh bella e cara al del Italia e Roma". De heer W» K. (Merfcene, alhier tot eemi- aits 'bevorderd, ie bestemd tot reserve-offi cier van gezondheid bij de landmacht* De heeren Th. N. Muller en F. O. Raentsm.a, alhier, zijn aan de Technische Hoogeschool te Delft geslaagd voor het propaedeutisch examen bouwkundig inge nieur. Den Sisten October a. b. hoopt onze stadgenoot A. J. Homberg den dag te her denken, waarop hij vóór vijftig jaren bij de firma J. O. Zaalberg en Zn. als deken wever in dienst trad. Op de gisteren gehouden keuring van Duitsohe Hor dershond en te Amsterdam, behaalde ,,Cilla von Holnstein", eig. mevr. F. de Wilde, alhier, den lsten prijs open klasse met- praedheaat „Uitmuntend". Door de afdeeling Leiden van den Certralen Bond van Transportarbeider», in samenwerking met den R,-K. Bond van i Tr nsportarbeidera te water en te land „SL- Bonifncius" werden sinds ©enigen tijd po gingen aangewend om te komen tot Zon- i aag.-rust' in hot melkbedrgf. Verschillende besprekingen zijn daarover reeds gevoerd mot de directies van de verschillende onder nemingen, welke het denkbeeld niet onsym pathiek gezind zjjn. Alleen werd van deze zijde gevreesd voor eenige concurrentie van de zbde der melkslijtersw Dit bezwaar is echter in andere plaatsen, waar eveneens de Z-ODdagsrust in dit bedrijf bestaat, denkbeel dig gebleken. Bovendien 2njn de slijters te Leiden niet ongenegen om 's Zondags niet I meer te bezorgen. Alleen „wenschen zij eeni- ge lekerheid, dat voor de bezorging op Za terdagmiddag een voldoende hoeveelheid melk aanwezig zal zijn. Deze zekerheid moet te Leiden, (buitengewone gevallen daarge laten) evenals in andere plaatsen ook aan de melkslrjters gegeven kunnen worden. Evenwel staat vast, dat bezorging door de inrichtingen van af den eersten Zondag in November niet meer zal geschieden. Een. dergelijke beslissing is op ao vergadering van melkbezorgers genomen. Aan de melk slrjters zal worden verzocht zich daarbij aan te sluiten. Mocht dit onverhoopt niet ge- j schieden, dan moet het yoomemen bestaan deze op Zondag te posten en het publiek door circulaires in te lichten. Met de invoering van Zondagsrust zal een lang gekoesterde wensch van een groot aantal Leidscho arbeiders en daarmede gelijk te stellen slijters in vervulling z^jn gegaan. Het concertseizoen 19191920 is in het Volkshuis zeer gelukkig ingezet. De dames A. O. en M. Spiering, uit Arnhem, hebben een tal rijk opgekomen publiek door haar alleraange naamst samenspel kennis doen maken me* een reeks composities voor viool en piano. Voor hot meorendoel nummers in ouden stijL Is het „Me nuet" van Ph. E. Bach geen juweeltje? Hot word door het zusterpaar uitnemend gespoeld. Do bloemengare, der violiste na het „Rigau- don" van Rameau vereerd, is dooT haar grace- Ujk aan mej. M. Spiering overgedragen, die de taak wel had willen overnemen van de hege leidster, op het programma vormeld, maar door ongesteldheid afwezig was. Mevrouw R. Hal- berstadt begeleidde den zang van mej. Joh. Gambier van Nooten en speelde nog Grieg's „Holberg-suite" en zoowel rhyihmïscli als me lodisch bijzonder mooi drie contra-dansëi| van Beethoven. Met Hoüandsche liederen wist de zangeres het publiek zoozeer te bekoron, dat -scheiden niet mogelijk bleek dan nadat aan den wensch van een extra-nummer was voldaan. Smaakvol was de zaal versierd met de be kende paarse herfotstexretjes met gouden har ten. In de gisteren gehouden buitengewone nlgemeene ledenvergadering in het Israel. Weeshuis hier ter etedo, aijn benoemd in do plaats van het dagelijksch bestuur vÉn hot college van Rogenten, dat wenschte af to- treden, do heeren E. Loeb, R. van Dam, Is. Leman, respectievelijk als voorzitter, penningmeester en secretaris. In den schouwburg werd gisteravond voor de derde maal Oranje-Hein" opge voerd. De zaal was tamelijk wel bezet. Herhaaldelijk werd geapplaudiseerd, ter wijl enkele liedjes uit volle borst werden meegezongen. Het trakteraent van de predilcanten bij dei Ned.-Herv. Gom. alhier zal met ingang van het volgende jaar. verhoogd worden .en gebracht worden op drie duizend gulden en er zullen door Gemeente-Commissie en Kerkeraad pogingen worden aangewend om er nog meer verbetering in aan te brengen, daar. ook drie duizend gulden veel te laag wordi geacht. Zoolang te dezer zake geen definitieve regeling zal zijn verkregen, zal niet worden overgegaan tot het beroepen van predikan ten in de beide* bestaande vacatures. Op een ter gelegenheid van liet 20-jarig bestaan van het „Frysk Selskip" in Den Haag gehouden concours van dub- bel-kwaxtetteu, samengesteld uit zangver- eenigingen van Fryske Selskippen buiten Friesland, waaraan een groot aantal mede dingers deelnam, is de eerste prijs, een gouden medaille, toegekend aan het dub- bel-kwartet uit Lédden, leden van de al hier bestaande Friesche vereeniging. Dit wordt geleid door deu heer W. J. Nijholt, onderwijaer alhier. Do gelegenheid wordt, zooals uit een advertentie blijkt, opengesteld kennis te maken met de Leidscho Damvereeniging. Van eenige bewoner* van c?en Leimui- derdijk, te Haarlemmermeer, is aldaar in gekomen een verzoek om hun buurtschap spoedig te doen electrificecren door aan sluiting aan den ©lectrischen kabel Leiden- Aalsmeer. Nu de electriricatie van de ge- lieele gemeente Haarlemmermeer binnen afzienbaren tijd haar beslag zal krijgen, is het wel te verwachten, dat de licktkwestio met betrekking tot den Leimuiderdijk dan tevens tot oplossing komt. Men deelt ons mede, dat de op 9 Septem ber jl, door de R.-K. Gymn.- en Scherm- verccniging „Jeanne d'Arc" opgerichte afdee ling steeds in ledenaantal toeneemt. Zij is voornemens met behulp dor hcerenafdoeling in Januari een propagan da-feestavond te geven. Voor do slachtoffers van den brand kwam nog in: Van vcrsicringscommissie GroenesteegHeerengracht f 1.07%. G. H. f 2.50Leidscho Exspl. Maatsoh. R. G. het geheel© tekort f 76.45vorige verantwoor ding f 97.05totaal f 177.07%. Het Comitó zal nu tot de afwikkeling overgaan. De commissie betuigt uit naam der slachtoffers haar dank aan de gevers. Hedenmorgen te ongeveer tien uren weid een persoon, P.- O., 70 jaar, landbou wer, wonende onder Zoeterwoudo, op bet Korfc-Rapenburg onwel, hetgeen een volks oploop veroorzaakte. De man was op een stoep gaan zitten. Door eenige kennissen van bom werd een rijtuig besteld, waarmede hjj huiswaarts werd vervoerd. In de Stedelijke Werkinrichting zyn in d<3 week van 12 tot en met 18 October, opgenonen 176 volwassen personen en 26 kinderen, totaal das 202 personen. De opbrengst van 's Rijks middelen. De Staat, die een overzicht geeft van de op brengst van 's Rijks middelen over Sep tem ber, in vergelijking met die van dezelfde maand in het vorig jaar, toont aan, dat dit jaar ruim 9 millioen meer werd ontvan gen. En over de eerste negen maanden van dit jaar was de opbrengst ruim 42 millioen liooger dam. in hetzelfde tijdperk van 1913. Het is wel een groote vermeerdering voor dit jaar, doch zij behoeft niet te verbazen, wanneer men let op de omstandigheden, die de stijging of daling, der cijfers be lie er schen. Do verklaring van het accres over de afgeloopen maand, vergeleken bij Septem ber 131S, is spoedig gevonden. Allereerst bracht hot wisselvallige successierecht f 1,293,000 meer op. De toegenomen han delsbeweging spreekt zich uit in de ver meerderde opbrengst van de invoerrechten en het statistiekrecht. Het zijn respectieve lijk hoogere bedragen van fl.379.000 en f 260.000. Krachtig hebben vowt-s medege werkt do accijnzen op gedistilleerd, bier en geslacht. Eerstgenoemde accijns bracht f 2,777.000 on de bedde andere f 142.000 cn f 420.000 meer op. Ook de zegel- en regis tratierechten vertoonden een groot accrès en wel van. f 1.077.000 en f 707.000. Niet vergeten mogen worden de loodsgelden, welke met f 95.000 stegen en wier opbrengst racer dar. 6 maal zoo hoog was als in Sep tember 1018. Als een oorzaak der belang rijke stijging dient ook vermeld de invoe ring der tantième- en dividendbelasting, die in September f 2.593.000 opbracht cn verleden jaar nog niet werd geheven. Voegt men hier nog bij de hoogere opbrengsten vaal grondbelasting ad f 38.000, van per soneel© belasting ad f 67.000, van de belas ting op gouden en zilveren werken ad f 18.000 en van do domeinen ad f 50.000, dan zijn allo vermeerderingen genoemd. Daartegenover stond -een mindere ont vangst uit de inkomstenbelasting van f 1,701.000, uit de vermogensbelasting van t 225.000, uit den suikeraccijns van f 003.000, uit dien op wijn van f 162,000 en op zout van f 92.000. De belastingen in verband mot de buiten gewone omstandighoden (oorlogswinstbelas ting en verdedigingsbelastingen) brachten in September bijna 17 millioen gulden op cn over de eerste negen maanden 187 mil- lioEfli gulden; de opcenten voor het Lec- ningfonds in September ruim 4 millioen gulden en in de eerste negen maanden 34% miiyÓen gulden. Stalmest, De Rijkstuinbouwleeraar voor Zuid-Holland heeft zitting genomen in de Commissie ter bestrijding va-n knoeierijen bij den handel in stalmest. Onder diens leiding zijn do voorbereidende controle werkzaamheden aangevangen. Samenwer king wordt gezocht met die veehouders en schippers, die voorstanders zijn van reëe- len handtel. Deze zullen zich moeten verbir den, om het steken van monsters op hun erf en schuit toe te staan. Zij, clie zich hiertoe 'oereicl verklaren, zullon bij circu laire aan alle tuinders-organisaties in Zuid-Holland worden bekend gemaakt, ter wijl daarbij tevens een opwekking zal uit gaan om uitsluitend met de in die circu laire genoemde personen zaken te doen. Twee leden der commissie zullen de vee houders in de streek Leiden, Delft, Schie dam cn JKcfcel gaan bezoeken, ten eindö hun plan en werkwijzo der Commissie uit een te petten. Door vrouwe Maria Caroline Blanken- heym, douairière jhr. mr. C. J. van Nispen tot Pannerden, en den heer O. M. H. Min- dorop zijn, gedachtig aan de belangstelling, door hun oudero en grootvader, maire van Rotterdam, steeds in de ontwikkeling van Rotterdam betoond, voor het nieuwe stad huis aldaar ten geschenke aangeboden de figurale wandbescbildermgen in de Groote Burgerzaal. Bij Kon. besluit, is, volgens het „Hbl", do Vrye Universiteit te Amsterdam, uitgaan de van de Vereeniging voor Hooger Onder wijs op Gereform. Grondslag, aangewe zen als bevoegd tot het verleenen van docto rale gradeii in de Nederlandsche letterkunde,- Ten einde te voorzien in den woning nood voor arbeiders, vragen B, en Wt van Haarlem vier credieten, gezamenlijk tot een bedrag van 12.084.560. Daarvoor nullen worden gebouwd 390 ééngozinswoningen^ In parlementaire kringen bestaat de overtuiging, dat het door minister De Vries- voorgestelde ontwerp tot het heffen van be lasting op den vermogensaanwaa zeer be langrijk zal worden gewijzigd, aldus „De Te!.'" Het afdeelingsonderzoek van dit ontwerp en van het ontwerp-Maxchant inzake de zoo genaamde heffing ineens, heeft aangetoond, dat de meerderheid der Kamer voorstandster is van een flinke vermogensheffing, ten ein de zoodoende een aanzienlijk deel der crisis schuld te kunnen aflossen. Tegen den vorm, waarin 'minister De Vries die heffing heeift voorgesteld, bestaan echter ernstige bezwa ren. Algemeen wordt verwacht, dat de Mi nk-ter het wetsontwerp zal wijzigen en dat het 2al komen tot een compromis tusschen hot ontwerp-De Vrie3 en het cntwerpi-Mar- chant Het doel van beide ontwerpen, een aanzienlijke bate te halen, van kapitaalbezit, 7'ou zoodoende worden bereikt. Het uitvoerend - comité voor salaris- actie voor onderwijzers heelt zich tot den Minister van Onderwijs gewend met verzoek de salarissen der Onderwijzers te herzien. In afwachting van een definitive regeling ver zoekt het den Minister een noodwet te willefi indic-nen, waarin wordt voorgesteld het aan vangssalaris op f1300 te brengea en de vgf eerste periodieke verhoogingen met f 100 te vermeerderen. Door den Minister ia bepaald, dat de ge wone driemaandelijkscho inspecties van de wa penen der Burgerwachten voorloopig nfot door gaan. De verkiezing tot lid van bet Hoofd bestuur der Ver. van Chr. Onderwijzers (vac.-V/ielemaker) had tot uitslag, dat uit gebracht waren 240 stemmen; van onwaar de 9geldig 231. Volstrekte meerderheid 116. De heer Brants kreeg 113 stemmen, de heer. J. Gras directeur der Ohr. Kweek school te Gorkum, 118, zoodat laatstge noemde gekozen is. Alleen de Zuidelijke provincies namen aan de stemming deel in deze vacature. Een groote meerderheid der uitgebrach te stemmen sprak zdoh bij referendum uit '3 vóór toetreding tot den Bond van Plaatse lijke Keuze. De begrooting van Ned.-Indië voor. 1920 is brj de Tweede Kamer ingekomen. Het nadeelig slot voor den geheel-en dienst is f81.174.356. terwijl de gewone dienst sluit met een voordeelig slot van f119.446. Uit Parijs wordt ons geseind, dat de heer Charles Benoist tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te '3-Groj venhage i9 benoemd. door CHARLES GARVICE. JTrlJ naar het Engelse h. (Nadruk yerboden.) U) „Hier, probeert het hier eens," zei hij. „Druk je voet vast in den stijgbeugel, leun voorover als zij omhoog gaat en achterover als zij ri .it. Ik donk niet, dat de merrie vallen zal; maar als zij hot doet, maak je yoop dan vrij uit den stijgbeugel en laat er je afglijden. Ik zal je wel wijzen hoe." Hij dreef zijn lorsoh jachtpaard, dat zoo verstandig od slim als oen vos was, naar den oeiror, sprong, en kwam aan den ande- ren od^er terecht j Constance volgde zijn leiding, en gehoorzaamde aan zijn instruc ties, kwam rij uitstekend over het water heen. „Prachtig i" riep hij met een lachje. „Je zou niet jagen I Nonsens. Het zou dood zonde zijn vaai zullr goed materiaal geen gebruik te maken." De sprong had een kleur op Constance's wangen gebrachthet bloed stroomde snel door haar jonge aderen, haar oogen schit terden. Een paar seconden vergat zij don afkeer van den man, die naast haar reed. 55ij bevonden zich op een beploegden akker pn reden er overheen totdat zij aan een kwamen, dat sir Ralph voor haar ,©pen teedHet is niet gemakkelijk een hek P«n doen als men op een vurig, on- hfiSfX maar Üj bracht h^t er Uitstekend ai en bracht het hierna vlak bij het hok, zoodat hij het ook weer sluiten kon. Toen reden zij een smal pad langB en hoorden rij het blaten van schapen en het blaffen van een hond. Sir Ralph keek over de lage heg en keek met belangstelling naar een man, die pogingen deed een kudde schapen op te jagen. „Hij heeft er oen jongen hond bij," zoi „niet veel nicer dhn een nesbhond. Die schapen zullen hem moeite geven. Ik ken dat werkje. Ik heb in Nieuw-Zeeland eens een soh a pen-op jacht bijgewoond. Sohapen zijn lastige dieren. Zij willen altijd den verkeerden kant op en als jo ze eindelijk op de plaats bebb gekregen, waar zij mou ten wezen, dan breekt, er een los, en do andoren willen allemaal volgen. Daar heb je 't al. Kijk!" Het was den man bijna gelukt de schar pen in den hoek van het veld te krijgen, toen er een weg liep de overigen volgden en de heel© kudde verspreidde ziah over het weiland. De man gilde om den hond, do hond raakte de kluts kwijt, én do man verloor zijn kalmte, greep den hond en sloeg hein, onbarmhartig. Constance zag het bloed sir Ralph naar het gezicht stij gen. Hij liet zijn paard een eindje achter uit gaan, zoodat het een aanloopje kon nemen, toen sprong hij over het hok, gar lofppeerde het veld over, greep den man bij den sohouder, rukte hem zijn stok uit de handen en 6loeg hem even onbarmhartig ale hij den hond had geslagen. „Jou vord idioot 1 Zie je dan niet, dat die hond jong ia en zijn best deed1?" Constance hoorde liet hem zeggen. „Hier, ga uit den wegl De zal je wijzen hoe je schapen moet opdrijven I" Hij slingerde den man van zich af, riep" den hond bij zich en met oneindig veel go- duld bracht hij de sohapen in den hoek door een heg omgeven. „Ziesool" zei hij. „Dat is een lesje voor je." De man waa woedend. Hij stond zijn schouders te wrijven, waarop de zweep van sir Ralph zijn striemen had nagelaten. „Loop**naar den duivel," zei hij. „Wie ben je?" „Ik?" zei sir Ralph met een norschen glimlach. „Ik ben sir Ralph Desbrook. Maar het doet er niet toe wie ik ben. Zorg jij maar voor je schapen en mishandel niet een hond, die te jong is voor zijn werk. of ik verzeker je, ik zal je ranselen, dat er geen been van je lichaam heel blijft!" Hjj dreef zijn paard weer naar bet hok en steog. af naast Constance. „Een lomperd, die vent!" zei hij opge wekt. Zij zag doodsbleek, rij hijgde. „Hebt u, hebt u hem niet bezeerd?" vroeg zij. „Dat weet ik niet. Ik geloof, dat ik hem zijn verdiende loon. gegeven heb. Ik kan geen hond zien mishandelen. Jij wel?" „Ik kan een man niet zien slaan," ant woordde zij woedend. s, „O, die man 1 Het zal hom goed doenl Hij zal het zich een volgenden keer herin noren,- als hij weer een hond wR slaan. Er zijn menschen, die beter worden van een kastijding." Zijn driftbui was gepasseerdhij neuriede weder. Maar Constance reed zoo ver moge lijk van hem vandaan, en reed voort met een koud, ernstig gezicht. En deze man, die een man afranselde bij de geringste aanleiding en zoo gemakkelijk of het niets was, die man was haar voogd eai meester. Zij voelde haast den zweepslag op haar eigen schouders. O,, hoe haatte zij hem HOOFDSTUK Y. Lycett bleef ongeveer een uur in de bibliotheek. Hij dwong zichzelf voort te gaan met zijn taakhet nazien van papie ren en rekeningen, maar het testament brandde als een gloeiende kool in zijn borst zak, waar hij het in gestoken had. Hij be greep nu volkomen goed hoe het iiï den stoel verborgen geraakt was. Evenals alle Desbrooks was sir John oen stewigo drin- I kerhij had het testament opgemaakt in een bui van berouw, waarschijnlijk 's avoncts of 's nachts na veel whiskey gedronken te hebben, en was in slaap gevallen. Bij zijn ontwaken had hij het testament gemist en gedacht, diat hij het in de safe gelegd had. Zulk een gedachte kon best, voor een zorg loos man als sir John. Hij had waarschijn lijk de papieren in do safe nooit nageke ken en was tot aan den dag van zijn dood toe overtuigd, dat het testament daar goed en .whl lag. Lycetb was klaar met zijn werk en ver liet het kasteel, zijn jas goed dichtgeknoopt boven het testament mot zijn handen 6treek hij er nu en dan overheen. Hij woonde in een huis aan den buitenkant van hot dorp een huis, al geslachten lang door de Cray- sons bewoond. Het was niet grooteen vierkant respectabel huis, ©en heel geschikt procureurshuis. Het was omringd door een hoogen stcenen muur, waarin vooraan een oude ijzeren poort, en achterin oen kleine ingang, die naar een tuin leidde. De muur was zoo hoog, dat men alleen de bovenste ramen van het huis kon zien. Lycett Cray- sons inrichting was heel eenvoudig, hij had 'een heel ouden klerk, die tevens als buttlcr en huisknecht- dienst deed, en zijn vrouw kookte en bediende. Het was een bedie- ni ng, geknipt voor een ongetrouwd heer, die zoo buitengewoon respectabel was ala Lycette Crayson. Er waren geen onbezon nen dienstmeisjes en kamermeisjes, geen gezeur met kruideniers- en slagersjongens het huis was zoo stil als het graf en bijna even melancholiek. Jekyll, de knecht, lie* Lycett de ijzeren poort binnenhij ging re gelrecht naar zijn bureau, e©u somber, klein kamertje, dat op den' somberen tuin uitzag. „Ik heb vanawond geen middagmaal noo- dig, Jekyll," zei hij, „ik heb al gedineerd op het kasteel." Hij sloot cïe deur van zijn kantoor en ging aan de vierkante tafel, midden in de kamer, zitten, steunde het hoofd op de handen en verdiepte zich in gedachten. Lycett had het testament van sir Des brook in zijn zakhet testament,, waarbij hij zijn ontzettend groot fortuin naliet «aan zijn dochter Constance. Het was een vree- 8elijk ding om met je mee te dragenin derdaad kon hij. niet wagen het bij zich te houden. Het kon hem eens ontsto-len wor-* d'en, hij kon een ongeluk krijgen een flauwte, er kondien allerlei dingen met hem gebeuren, terwijl hij dat testament in zijn zak had. Hij moest er een sohuilplaata voor zoeken. Het gewicht van dat ding drukte hem als een nachtmerrie. Sir Ralpb Desbrook trad op als de erfgena«am van al sir John's rijkdommen, terwijl zij eigenlijk aan Constance toebehoorden. (Wordt vervolgd)^

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1