LEIDSCH DAGBLAD. Vrijdag 17 October 1919. Officieeie Kennisgevingen. STADSNIEUWS BINNENLAND. FEUILLETON. Edn Meisje met karakter, Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PKIJS DEB ADVEBTËNTMNI SO Ota. PCT reg€J. Des Zatertoga 40 Ots. Z. Kdetoe adYC-TtcntiSn Woensdag; Zaterdag f 1.- bij M mailm» fcanial woorden van 30. Incasso volgens poat- recht. Voor eventueele opzending va a brieven JO PU, porto te betalen. Bewijsnummer BOtS. enj.j Nummer 18291. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. GELDIGHEID BON 8 DER NORMAAL- MARGARINEKAART. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt iter algomeeno kennis dat Bon 8 der Normaal- margarlnekaart van bet 5e tijdvak geldig Is vanaf Zaterdag 18 October 1919 tot en met Za terdag 25 October 1919. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. Leiden, 17 October. VACCINATIE Burgemeester «en Wethouders van jLeir- 'den brengen ter algemeeno bennis, dat of» Dinsdag 21 October a. b. in het Pare Vac- cinogène (Inentingsbureau) in het Sint-Eli- eabethshof aan de Oude Vest voor de laat- Btc maal in dit jaar gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting en dat het bureau na dien datum tot nadere aankon diging zal zijn gesloten. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 October 1919. BEWONING VAN WOONWAGENS EN WOONSCHEPEN. De Burgemeester van Leiden vestigt do aan dacht van belanghebbenden op onderstaande bepalingen der Wet op woonwagens en woon schepen 1918 (Staatsblad No. 492), waarvan de Inwerkingtreding bepaald is op 15 October 1919. Voor het gebruik van een woonwagen of woonschip als woning fs schriftelijko vergun ning noodig- Formulioron voor vergunningsaanvragen zijn kosteloos verkrijgbaar ter secretarie dezer ge meente. Do aanvrager dient do aanvraag persoonlijk dn,ter Gemeentesecretarie (Kamer No. 10), al waar tevens nadere aanwijzingen on hulp wordt verstrekt. De aanvraag wordt gericht aan den Commis saris der Koningin in de provincie, waar de aanvrager wcont. Heeft deze geen woonplaats hier te lande, dan richt hij de aanvraag in tweevoud tot den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht onder mededoeling van de gemeente waar do schouw van den woonwagen of het woonschip zal kunnen geschieden. Do woonwagen of het woonschip moet nl. 'aan be paalde elBchen voldoen. Aan hen, die op 2 September 1918 een woon wagen of een woonschip bewoonden on die vóór 15 Januari 1920 eon aanvraag om ver gunning richten tot den Commissaris der Ko ningin in do provincie, waar zij ten tijde van het doen dier aanvraag wonen, kan de Com missaris der Koningin echter vergunning ver- leenen dien woonwagen of dat woonschip te blijven gebruiken, ook al voldoen deze niet aan de wettelijke eischen, mits de aanvrager en de medebewoners ten tijde van het doen der aan vraag voldoende middelen van bestaan hebben of in hun levensonderhoud op voldoende wijze wordt voorzien. Niet-nakomlng of overtreding van de voor schriften, met betrekking tot woonwagens en woonschepen gesteld, kan worden gestraft mei geldboete van ten hoogste driehonderd gulden of hechtenis van ten hoogste drio maanden, ter wijl dit mede oorzaak kan zijn van Inbeslagne ming, vernietiging, onbrirlkbaarmaking of ver beurdverklaring van den woonwagen of het woonschip. N. CL DE GIJSELAAR, Burgemeester. Airiden, don 17en October 1919. Alliance francalw. Vóór haar vertrek naar Parijs en Indië haddon do dame» De Mairo/i en Luijt ge hoor gegeven aan de uitaoodiging van het Bestuur der Alliance fron$aiso om nog maals in Leiden op te treden heb was de darde maal dat zij hier kwamen en een talrijk publiek was gisteravond in het kleine bovenzaaltje van ,,Amicitia" bijeen, om te luisteren naar de oude Fransche liedjes, die mej. de Moiran, daarbij mees terlijk begeleid door mej. Lugt, ten gehoo- re bracht. Ook nu weder oogstten zij veel bijval. Do onnavolgbare expressieve voor dracht van mej. De Mairan, haar rijke mi miek, wisten dio oude liedjes een bekoring bij te zetten, die haar invloed op het ge hoor niet miste. Na de pauze wist mej. De. Mairan, als Pierrot verkleed, haar toehoor ders zelfs zoo mede to Blepen, dat zij uit volle borst het refrein meezongen. De Alliance frangaise heeft op gelukkige wijze het seizoen gèopend. Verkoop vanwege do gemeente. In verband met hetgeen gisteravond bij de rondvraag in den Raad over den ge meentelijken verkoop, van groenten werd. gezegd, deelt men ons mede, dat van dien verkoop tot dusver nog geen druk gebruik wordt gemaakt. Van de vier winkels zijn er twee, die in de Kruisstraat en in de Pas teurstraat reeds weder gesloten. Aan die aan de Garenmarkt en de Hulpwerf komen er nog klanten genoeg; men maakt er da gen van f 30 en meer, doch de verscheiden heid van groenten is er niet groot genoeg. Vandaag waren cr slechte roodekool en kroten. Naar men ons mededeelde, zit een cn ander in verband met de veilingsprijzen. Mot den gemeentelijken vischverkoop gaat bet beter. Zooals men weet, wjrdt er op tweo plaatsen verkocht en wel in het perceel Vischmarkt 11 en aan de ötadstim- merwerf. In den winkel aan do Vischmarkt worden dagelijks dooreen genomen 8 man den van 100 pond verkocht. Des Vrijdags meermalen 10 manden. Aan de Stadswerf is do verkoop ieta minder, doch ook daar beloopt de dogelijksche afzet nog wel 4 a 5 manden. De prijs varieert voor schelvisch dio in dit jaargetijde het meest verkocht wordt, van 14 tot IS cents het pond, onge veer den kostenden prijs. Grooto schelvisch wordt duurder verkocht. Hiervan is de prijs in den laatsten tijd meestal 25 cents per pond. Hierop wordt iets. verdiend, j waarmede de exploitatiekosten ©enigszins worden goedgemaakt. Matig berekend worden door deze tweo* winkels ongeveer 12.000 pond gezond en goedkoop voedsel in consumptie gebracht. Nu de verkoop zoodanigen omvang heeft aangenomen, wordt daarmede ook rekening gehouden door de vischhandelaren. in dien zin, dat ook zij hun prijzen er naar rege len en daarmede zooveel mogelijk in over eenstemming brengen. Do verkoop bepaalt zich echter tot die visch8O0rten, welke tot het volksvoedsel worden gerekend. Omtrent de duurdere soorton /dio meestal worden gekocht door de gegoeden en waar meer aan wordt ver diend, blijven zij derhalve in de prijsbeta- ling vrij. Ditzelfde geldt ook voor den ten verkoop gestelde groenten. Dat daarvan niet zoo druk gebruik ge maald; wordt., vindt zijn roden voor een groot deel hierin, dat de groentcnverkoD- per dken dag zijn waren aan huis komt aanbieden en de prijzen hoe langer hoe meer, met name in volkswijken, regelt naar die, in de gemeentewinkels gevraagd. Omtrent den verkoop van Acnerikaan- scho schoenen kunnen wij mededeelen, dat van dö eerstie zending Leiden er 2000 paar ontvangt. Dezo schoenen, die, naar wij ver namen, tegen f 10 a f 11 zullen worden ver kocht, zijn. afgaande op de monsters, zeer sterk en Bolide on zijn goed afgewerkt en mooi van vorm. Zij worden in verschillende kleur geleverd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat .deze schoenen zouden worden gedistribu eerd ondier de Coöperatieve verbruiksver- eenigingen ter stedle. Vermoedelijk zal echter de gemeente bij toenemende belang stelling er voor onder do volkeklasse zelf den verkoop ter hand nemen. Ook wordt nog de verkoop van andere artikelen overwogen. Prof. P. J. Blok schrijft ons: Gaarne vestig fk de aandacht van belang stellenden op de voordrachten van dr. Orbaan, die Zaterdagavond te halfacht in het Academie gebouw een aanvang zullen nemen en door lichtbeelden zullen worden verduidelijkt. Dr. •Orbaan is oen begaafd Nede.rlandsch beoefenaar der kunstgeschiedenis, die jaren lang te Ro me heeft gewoond en er de monumenten van oude kunst heeft bestudeerd. Hij kent Rome en die monumenten door en door en heeft daar van de bewijzen gegeven in tal van geschrif ten, waarvan „Sixtlne Rom" (London, 1910) het voornaamste is. Het is zijn doel het Rome to doen kennen van het begin der 17de eeuw, waar tal van Nederlandache schilders, letterkundigen, geleerden en reizigers onvcrgetclijko en in hun werken duidelijk merkbare invloeden hebben on dergaan. Op dezo invloeden vooral wil dr. Or baan met nadruk wijzen in een serie van zeven voordrachten, die ook reeds op zichzelf kun nen worden gcvplgd. Hij is een onderhoudend, geestig spreker, dio zijn gehoor zeker zal boei en. Zooals uit de advertentie in dit blad blij ken kan, heeft hst Leidsch Universiteitsfonds, dat deze voordrachten georganiseerd heeft, den toegang tot dio voordrachten voor iederen be langstellende vrijgesteld. Dr. J. Woltjer, benoemd tot lector bij de faculteit der wis- en natuurkunde, om onder wijs te geven in de theoretische astronomie, stelt zich voor zijn coleges aan te vangen met het geven van een openbare les, in het Univer siteitsgebouw, op Vrijdag 24 October, de3 na middags te drio uren. Te Amsterdam is voor het examen vrije- en orde-oefeningen geslaagd mej. M. J. van der Steen, alhier. Door den Centralen Nederlandsohen Ambtenaarsbond, afd. Leiden, is alhier een openbare vergadering gehouden in het Nut, speciaal voor technische ambtenaren. De afdelingsvoorzitter, de heer Kooi- stra, opende deze bijeenkomst, wijzende op de noodzakelijkheid, dat de ambtenaren, veel meer dan thaois nog het geval is zich moeten organiseeren. Als spreker trad voor dezen 'avond op do hoor F. S. Noordhofr," Bondsvoorzitter van den O. N. A. B. en lid der permanente 1 salariscommissie voor Rijksambtenaren. j De heer Noordhoff gaat na. hoe voor nog slechts weinige jaren de ambtenaren waren georganiseerd in categorale hondjes, meer clubjes, waarvan nooit - eenige kracht uit- j ging, doch dat dit langzamerhand beter werd naarmate men zich meer begon aan te Bluiten bij een grooten landelijken bond voor allo ambtenaren, dus ook zeer zeker voor de technisohe ambtenaren. De algemeene belangen der ambtenaren zijn voor allon dezelfde, dat is oen behoor lijke aalaricering en een goede rechtsposi tie. Spreker erkent, dat de technische ambtenaren wel speciale wenschen hebben, dooh meent, dat deze ook zeer zeker door den O. N. A. B. onder de oogen zullen wor den ge-zien en verwijst dan naar destijds bestaande Staatscommissie Van Leeuwen voor Universiteitspersoneel, (wat in hoofd zaak: technisch personeel is), hoe de Ambte naarsbond do door hem met zorg verzamel de gegevens gebruikt en als voorlichting gaf aan deze commissie. Ook gaf de heer Noordhoff te kennen, dat er bij de tegenwoordige salariscommis- sie door den Oentr. Ned. Ambtenaarsbond op aan wordt gedrongen, de belangen van dé technisohe ambtenaren niet te vergeten en dat de salarieering in overeenstemming zal worden gebrast met de eischen, aan dio ambtenaren goReld. Na nog verschillende belangrijke vragen te hebben beantwoord, eindigde spreker met uit te spreken de hoop, na het bespro kene do technische ambtenaren te hebben overtuigd, dat hun belangen zeer goed kun nen en worden gediend door den Oentra- len Ned. Ambtenaarsbond. Gistermiddag word op de Haarlem merstraat een achtjarig meisje, P. L., aangereden door een fietsrijder, waardoor het kind kwam te vallen en vrij ernstig aan het hoofd werd verwond. Volgens oog getuigen was do schuld aan het meisje zelf te- wijten. Kalkeieren. De Minister van Oorlog Heeït iDgetrokkcn do beschikking van 1 Augustus, houdende vaststelling van maximumprijzen voor kalkeieren. In een circulaire deelt de Minister aan de burgemeesters mede, dat aan coöpera ties, die daartoe tijdig haar bestellingen kunnen indienen bij het Rijks-Centraal-Administratie- kantoor voor de distributie van Levensmidde len, nog kalkeieren zullen kunnen geleverd wor den tegen den vroegeren maximumprijs. Kaiccnzaadkceken. Do Minister van Land bouw maakt belanghebbenden bekend, dat aan importeurs van lijnkoeken Jijnmcel en lijnzaad door de Ned. Uitvoermaatr-chappij consenten kunnen worden verleend voor den uitvoer van katoenzaadkoeken, aardnotonkoeken, kapokpit- koeken, cocoskoekcn, rahkoeken, palmpitkoeken, raapkoeken .sesamkoeken en sojakocken. Voor iedere 109 K G. lijnkoeken of Iijnmeel en 150 K.G. lijnzaad, na IS October geïmporteerd, kan uitvoervergunning verstrekt worden voot 100 K.G. der andero bovengenoemde koekensoorton. Inlichtingen worden verstrekt door do Ned. Uitvoermaatscbappij, Kamer van Nijverheid cn Visscbcrij, afdceling Nijverheid. Uitvoer van stroo. -7 Da N. U M, heeft van den Minister van Landbouw de mededeeling ontvangen, dat uitvoer van stroo, uitgenomen van een beperkte hoeveelheid tarwestroo, voors hands niet kan worden toegestaan. Aanvragen, om uitvoervergunning voor tarwestroo buiten de dezer dagen geopende inschrijving om, kan nen voorloopig niet fn behandeling worden ge nomen. Vensterglas. De Minister van Landbouw heeft tot nadere aankondiging dispensatie ver leend van het verbod van uitvoer van venster glas cn bepaald, dat do uitvoer aan geen enkel voorschrift of beperkende bepaling zal zijn on derworpen. Deze beschikking treedt met ingang van 20^ October in werking. De kolenlevering uit België. Naar de ,,Vis- scherü-Couranl" uit Rotterdam verneemt, is do commissie voor de vöedselvoorziening_te Brus sel zeer ontstemd over de geringe viscklevering van uit IJmuidcn en andere plaatsen. Trots herbaalde telegrammen en herhaaldelijk ver zoek om een deputatie van daaruit naar Brus sel te zenden, om verder te onderhandelen, is iticn zoo heet het hier in Holland doof ge bleven. - De Brusselsclic commissie had reeds toezeg ging gedaan, dat een eventueel visum spoe dig zou worden verleend en alles gedaan zou worden, om de reis naar Brussel te vergemak kelijken. Bat een en ander invloed zal kuïmen hebben op de kolenlevering uit België, 6taat bij de com missie vast. Extra-maand salaris Rijkspersoneel Het uitvoerend comité uit den Centralen Ned. Amb tenaarsbond en den Centralen Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel heeft per adres aan de Tweede Kamer verzocht, baar invloed to willen aanwenden, om in' het wetsontwerp No. 233 (Uitkeering extra-maand salaris aan bet Rijkspersoneel) de volgende verbeteringen aan to brengen: a. 'een verdubbeling der door do Regeering PRIJS DEZER COURANT* {Voor Leiden p. 8 mnd, 12.10, p, weeg 10.18 Luiten Leiden, waar agenten ge- yestifid Zijn, per weet 0.19 iProBoo per post B n J5<1 voorgestelde uitkeering; b'. aan na 1 Juli 1919 ia' 'dienst getreden vast, tijdelijk en hulppersoneel, voor elko maand, waarin dienst wordt verricht, 1/6 worde uitgekeerd van het bedrag, dat aai* op of vóór 1 Juji 1919 in dienst getreden per- sonecl wordt toegekend; c. voor het intern per soneel als basis voor de uitkeering genomerf worde, het totaal der belooning in geld en van het inkomen vertegenwoordigd door het inter naat; d. personeel, dat dageüjksch werkzaam is, maar dat minder dan 400 uren dienst in de ai- geloopen 8 maanden heeft verricht, een uitkeer ring ontvange naar reden van don verrichten dienst; de uitkeering ook worde verleend aan de weduwen en weezen van in 1919 over leden personeel. De zaak-Van Groenendael. „Hot Volk'! meldt, dat te 's-Gravenhage fn kringen, waaritf men op de hoogte kan zijn van de affaire, ver luidt, dat de plaats, waar de heer Van Groe nen dael te Brussel een gesprek over een volks stemming in Limburg beeft gevoerd, de Ame- rikaanscbe legatio in genoemde stad is. Do Re geering kon den naam van den heor Van Groe nendal niet noemen zonder de Amerikaansche legatie tegen baar verlangen in de zaak te be trekken. De havens van Amsterdam en Roiterdam. Aan een Engelsch-Nederlandschen maaltijd ter gelegenheid van de scheepvaart- en machine rieën-tentoonstelling te Londen, heeft Sir Owen Fhilipps, die aan het hoofd der tafol zat, in een toespraak de hoop uitgesproken, dat er in da toekomst een grooter gebruik zou worden ge maakt van de havens van Amsterdam en Rotter dam voor den handel, die voor don oorlog over Duitscho havens ging. Nationaal Steuncomité. Door het Na tionaal Steuncomité te 's-Gravenhago Ls aan burgemeesters bericht en aan plaat selijke correspondenten, dat, met ingang van 1 November e. k., alle subsidies, in welken vorm ook verleend en nu nog van kracht zijn, worden ingetrokken. Indien bijdragen na dien datum nog noodig zijn, kan de gemeente zich' tijdig wenden tot den Minister van Arbeid voor? a. wachtgelden; b. werkloozenkassen; c. werk» verschaffing; d. markentoeslag op loonen; a buitenwoonplaats werken; f. bouw midden standswoningen. Declaraties, na 15 November door het Steuncomité ontvangen, kunnen niel meer worden voldaan. Foto's van den ex-keilzer. „Het Volk" bc vatto Woensdag 15 dezer een artikel „Mijnheer de Keizer" cm handelde over do bekende foto- grafische opnamen in „Het Leven" van den ge wezen Duitschen keizer, in welk artikel van de mogelijkheid wordt gesproken, dat de gewezen keizer in Den Haag zou hebben laten weten, dat het h,em zou mishagen, indien zijn portret werd openbaar gemaakt, en -dat men van Den Haag uit aan den procureur-generaal te Am sterdam heeft gelast om te zien, wat er tegen to doom is. Het Corr-Bureau kan van de meest bevoegde zijde mededeelen, dat de gewezen kei zer niets in Den Haag heeft laten weten en dat de Minister van Justitie den procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam niets heeft gelast en alleen dien procureur-generaal, toen deze uit eigen beweging den Minister mede deelde, dat bij voornemens was, zich van ecni- gen stap te onthouden, heeft doen weten, dat hij zich met dit voornemen tot onthouding geheel vereenigde. Bij Kon. besluit ia aan den beer P. H*. van der Saag, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1920, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Deventer. Uit een mededeoling van -den Minister vail Landbouw aan het Corr.-Bur. blijkt, dat hot bouwterrein voor de Lapdbouw-Hoogescbool, dat door het Ministerie van Landbouw onder voorbehoud van goedkeuring der Staten-Geno- raal was aangekocht, reeds in 1913 was gekocht' door den toenmaligen recfor-magnificus van de Wagenlngsche Landbouw-Hoogeschool, op last cn met machtiging van Minister Posthuma. Deze had prof. Aberson opgedragen, zooveel mogelijk grond ten behoeve van do Landhouw- Hoogeschool in de buurt van Wapeningen aan door CHARLES GARVICE. [Vrij naar het Engelsoh. (Nadruk verboden.) 9) Breng nog wat cognac, zei hij tot Hob son. „En luistor, als or iemand hier in huis ben rijtuig bestelt, kom dan eerst bij mij voordat je er een komen laat". HOOFDSTUK IV. Constance ging de kamer uit, de hall door ©n de groot e trap op, nog steeds met opgeheven hoofd, ala een gekwetste ma jesteit, en toen zij in haar eigen kamer was, liep zij heen en weer met hijgonden boezom, schitterende oogen en de handen in .de zijden gedrukt. Juffrouw Waring, die-met ongeduld gc- Iwaoht had op het resultaat van deze ont moeting, vond haar daar. „O, wat is erwat is er gebeurd?" vroeg zij. Oottie snakte naar adem en drong de tranen terug. „Ik heb met sir Ralph gesproken, anders niet." „Maar, lieveling, wat heeft hij gezegd, .toot heeft hij ged'aan om je zoo te ontstem men?" »>Wat heeft hij gezegd, wat heeft hij ge daan?' herhaalde Constance met een bit teren laoh. Hij heeft gezegd, dat hij mijn jroogd en gebiedor iaj dat ik niet veel meer ben. dan zijn slavin. Hij heeft- mij verboden het huis uit te gaanhij zegt ongeveer, dat ik zijn gevangene ben." Niettegenstaande haar ondergeschikte positie was juffrouw Waring een vrouw van zekere beschaving en tact.Zij waa zoo wijs een paar minuten te zwijgen on zei toen vriendelijk kalmeerend „Maak je door du niet ziek om, lieve. Zeg,-wat is sir Ralph voor een man? Ik heb hem niet gezien sedert bij een jongen was." „Wat hij wel lijkt?" zei Constance hef tig. „Hij is oen groote, lange, pedante kerel en ruikt naar drank en tabaksrook hij heeft een ellendig humeur cn ik haat hom. Te donken, dat hij hier de baas in huis is hier op Dcsbrook- en mijn voogd nog woleen man, dien ik haat en verfoei, wiens tegenwoordigheid onverdraaglijk zal worden 1" „O, freule Oottie, hoe kunt u nu zulke dingen zeggen!" vermaande juffrouw Wa ring want ofschoon Cottde veel van den Dcsbrooks-aard had en een hoogmoedig meisje was, gewoonlijk was zij zaoht en ge matigd. „Het is de waarheid waarom zou ik het niet zeggen Hij had zitten drinkeneerst herkende hij mij niet, en toen praatte hij ja, hij praatte tegen mij of ik zijn dienst bode was en onderworpen aan zijn wil. Ik ga morgen hier vandaan." „Neen, morgen niet, lieve. Probeer het eerst een poosje en traoht hem te verdra gen. Je hebt zeker iets gezegd, waardoor hij uit zijn humeur is geraakt. Je weet zelf heel goed, lieve, dat j e heel trotsch en koud en hooghartig kunt zijn, al» je wilt, en een Dcsbrook geeft gemakkelijk toe aan zijn drift. O, lieve freule Oottie, bet is van zoo veel gewicht wat te doen, vlak bij het begin van het leven. Traoht geduld te hebben met sir Ralph, een poosje'ten minste, en kijk eens hoe de zaken loop en. U is hier niet alleen op het kasteelu hebt mij immers ook nog. U kunt altijd naar mij toe komen en mij u laten troosten. Kom nu, lieveling, en wcos bedaardge zult u zelf uitputten door al die opgewondenheid. Kom, ga naar bed, lieve." Natuurlijk begon Constance dadelijk tegen te spreken op een fiere, verontwaardigde wijze. En hoe vermoeid zij ook was, zij kon niet slapen. Zij wist-, da-t juffrouw Waring haar een goeden raad had gegeven, en of schoon haar trots in opstand kwam tegen hot denkbeeld op het kasteel te blijven, onderworpen aan sir Ralph's gezag, toch besloot zij juffrouw Waring's raad op te volgen en geduld te hebben, in ieder geval voor een paar dagenmaar indien de tegenwoordigheid van 6ir Ralph haar on verdraaglijk was, zij zelve zou zorgen, dat de hare hem niet veel aangenamer was. Indien zij gehoorzaam was, zou het zijn onder protest een koude, onverzoen lijke gehoorzaamheid, die hem ergerde en alle voldoening ontnemen zou, die hij mis schien zou gevoelen over zijn zegepraal. Eindelijk viel zij in slaap en werd 's mor gens wakker met een vaag gevoel van ge druktheid, dat wij allon gevoelen, wan neer wij 's morgens onze oogen opendoen en weten, dat er een moeilijke dag zal vol gen. Sedert den dood van haar vader waa zij gewoon haar maaltijden te gebruiken in de kleine kamer, waar sir John gewoon lijk zat, omdat die op het zuiden uitkwam en warm en gezellig waa. Daar was zij van plan dien morgen te ontbijtenmaar toen rij binnen kwam. waa het ontbijt niet klaar gezet en geen tafel gedekt. Juffrouw Wa ring, die de kamer binnentrad, zei „Ben je klaar, lieve? Sir Ralph is juist naar beneden gegaan." „Meent u, ,dat sir Ralph mij bij zich aan het ontbijt verwacht?"- vroeg Constance, zeer verbaasd. „Dat weet ik zeker. Hij heeft mij van morgen vroeg al laten vragen, hoe laat n gewoonlijk ontbijt. En, lieve, ik geloof, dat liet beter is naar benedon te gaan. Hoe weinig hij in uw smaak valt, u is de vrouw des huizes hier en het komt hem toe „Ja. ik zal sir Ralph geven wat hem toe komt/' zei Constance fier. En een oogen- blik daarna was zij beneden. Sir Ralph stond met zijn rug naar het vuur oen vroolijk deuntje te fluiten oen zaoht, muzikaal fluiten, dat de kamer scheen te verhelderen en op te wekken. Zijn oogen stonden helder, zijn hoofd was opge richt; hij zag er volstrekt niet, slecht uit nadat hij den vorigen nacht noéal veel ge dronken had, en er was geen spoor op -zijn gezicht of in zijn houding van de drift, dio hij den vorigen dag getoond had in zijn ge sprek met Constance. Hij hield op met flui ten en knikr© vriendelijk, toon Cottie do kamer inkwv-n. „Goeden morgen, Constance," zei hij vroolijk, alsof zij den Vorigen avond op den besten voet van elkaar gescheiden waren. „Een mooie ochtend, nietwaar? Het gaat toch goed met jo?" Ik heb een honger al» ©en wolf. Jo bent tooh wèl, ia 't niet?" voegde hij er bij, met een opmerkzamen blik op haar bleek gezichtje. „Je ziet er niot zoo heel best uit; jo hebt je zelf zeker den laaitsten tijd opgeslotenj e bent net oen bloem, dio uit een broeikas komt mot te weinig luoht. Maar ik begrijp het weL Zeg eens, je mag je zelf nu niet ziek treuren." „Ik ben nooit ziek," zei Constance koel, zoo kool als zij wezen kon, en dat zegt wat. Hij zag haar onderzoekend aan, met voor gewende verbazing. Het spreekt vanzelf, dat hij zioh niet heel duidelijk meer herin nerde, wat er den vorigen avond had plaats gehad, of liever, ofschoon hij zich met een geringe inspanning alles had kun nen herinneren, het kwam niet in zijn hoofd op, dat-,"wat één van beiden gezegd had, eenig kwaad bloed zou kunnen zetten. Sir Ralph wa>s een van de mannen, die heb eeno oogenblik een man zou kunnen slaan en op den grond werpen en hem het vol gend oogenblik' ophelpen zonder eenigen wrok tegen hem te koesteren of van hem te verwachten. .„Drinkt u thee of koffie?" vroeg Con stance. even koel als te voren. „O koffie!" zei hij. Hij stond op om zijn kopje aan te nemen en wenkte Hobson, zeggende: ,,Zeg, Hobson, wij hebben je aan het ontbijt niet noodig," en toen Hob son zich verwijderde met een gezioht, waarop geen enkele gewaarwording, te lezen stond, zei sir Ralph tot Constance „Ik houd niet van bedienden, die steed» om jo heen draaien; behalve aan het diner en bij het aankleed en. Ik heb zoolang alleen gewoond. Zij vervelen mij. Daarenboven luisteren zij naar alles, wat je zegt. Niet, dat dit mij nu zoo heel veel schelen kan" met een kort lachje „want wat komt heb er op aan wat zij hooren? Wat wil je heb ben? Hier is kalfsnier en spek en eieren, op de een of andere manier geprepareerd en er staat ham en vleesch op het buffet. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1