LEIDSCH m DAGBLAD. Feestdag van Leiden's Ontzet Donderdag 2 October 1919. ONS FEUILLETON. Gfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS FEUILLETON. KIET TE KOOP. PBIJS DER ADYEBTENTIKNt M Dts. per regel. Dee Zattr&ga 40 Ou. petf regel. Kleine adrextentLSn Woensdag ÏB Cts., Zaterdag f 1.—bij een maximum (antal woorden van 30. Incasso volgens poet- feott. Yoor eventaoole opzending vaa brieven 10 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer B Oti. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PBIJS DEZEB COÜBANT: Kodr Deiden p, 8 mnd. f2.10, p, week f 0,16 Buiten Ledden, waar agenten ge vestigd zijn, per week 0.16 Franco per post 2.50 Nummer 18278. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Morgen, Vrydag 3 Octo ber, verschijnt bet „Leidsch Dagblad" niet. Weidra beginnen wij met een nieuw feuilleton: „EEN MEISJE MET KARAKTER" door Charles Garvice; waarop wij de aandacht onzer le zers vestigen. De Burgemeester van Leiden, noodigi een ioder uit om gedurende de Winkelweek van Dins dag 30 September tot en met Zaterdag den 4en October e-k., zooveel mogelijk rechts te houden. N. G. DE GIJSELAAR. Burgemeester Leiden, 2 October 1919. De Burgemeester van Leiden, vertrouwende, 'dat de ingezetenen zullen willen medewerken tot het wolslagen van de feestelijkheden op den Sen October a,s., noodigt een ieder uit om gedurende Öen op dien dag te houden optocht het midden gedeelte der straten vrij te houden, niet met den optocht medo te loopen en alle belemmeringen uit den weg to ruimen. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 2 October 1919. verboden om volle, geheel of gedeelte1 ijk afgeroomdo of op andere wijze verwerkte melk te verwerken tot kaas. 2. Hot is met ingang van heden verbo-, de om volle, geheel of gedeeltelijk afge roomde of op andere wijze verwerkte melk te verwerken tot melkpoeder, tapteanelk- poeder, gerondenceerde melk, geoonden seerde taptemelk en caseïne. 3. Het sub l en 2 gec/eldse verbod is niet van toepassing ten aanzien van melk, ver werkt in die bedrijven, welke ondernemers zich overeenkomstig het bepaalde! in der beschikkingen d.d. 15 Augustus j.l. (afd. melk en mpukprodudtenvoorziening No. 3277, Ned. Staatscourant No. 178) en 12 September j.l. (Direotii© van den. Land bouw, 5e afd. La. 7, Ned. Staatscourant No. 197) schriftelijk hebben verbonden om tot 1 Mei 1920 zooveel melk ter voorziening in de binnenlandsehe behoefte beschikbaar to stellen en af te leveren op de wijze en tegen prijzen, als door den Minister van Landbouw, Nijverheid on Handel zal wor den bepaald. 4. Het sub 1 en 2 gestelde verbod is niet van toepassing ten aanzien van melk, tot welker verwerking tot kaas, resp. melkpro ducen, door of vanwege den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaar de, toestemming is verleend. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 2 October 1919. OPENSTELLING BUREAUX RAADHUIS- 4 Burgemeester on Wethouders van Leidon bren gen ter kennis van belanghebbenden dat de Bu reaux fen Raadhuize op Vrijdag 3 October a£., 'den gedenkdag van Leiden's Ontzet, zullen ge opend zijn van des voormiddags negen fot half ttff uur. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 October 1919. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt Ier kennis van do ingezetenen, dat morgen (Vrij- 'dagó. aan de gemeentelijke vischwinkels (ViBch- icalrkt en Stadshulpwerf) van 8-10 uur vm. ver krijgbaar is Kleine Schelvlsch f 0.18 per half Kilogram. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 2 Ooto-bêr 1919. De Burgemeester dier gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat do Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien art. 0 der Distributiewet 1916, •Met intrekking zijner beschikking d.d. 25 April j.l. No. 211*26 afd. Melk en Melk- productenvoorzieiiing voor zoover betreft bet verbod tot vervaardigen van melkpro- ctuoten HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPA LEN ,1. Het is met ingang van 15 October 1919 MAXIMUMPRIJZEN KAAS. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat dcor den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, met ingang van 6 October aanstaande de volgende maximumprijzen voor kaas z^n vastgesteld: Velvette Gouda met Rijksmark f0.92 per' J/2 K.G., fO.lSVa per ons. (Velvette Gouda zonder Rjjksmerk f0.9ö per i/2 K.O., f0.18 per ons. (Volvette Gouda Rabbinaal f0.99 j>er }/i E.G., f0.20 pier cms. Gcuda 40 [dus f 0.81 per Va E.G., f 0.16V21 pT CIl^ Gcuda 30 plus f 0.721/2 per 1/2 K.G., f 0.141/2 per ons. Gcuda 30 plus Rabbinaal 10.78 per 1/2 E^G., f0.16 per ons. Gcuda 20 plus f 0.60 per 1/2 K.G., Ï0.12 por ons. Gouda 20 plus Rabbinaal, f0.65 per 3/2 K,G.. f0.13 per ons. Volvette Edammer f0.92 per f/j K.G., f0.18 V2 per ons. Edammer 40 plus f O.82V2 per Va K.G., f 0.16Vb por ons. Edammer 30 plus f 0,74 per K.G. f0.16 por ons. Edammer 20 plus f0.62 per }/i K.G., f0.12V2 por ons. Edammer 20 plus Rabbinaal i 0,66 per Hi K.G., fG.13V2 per ons. Nagelkaas en witte kaas (met minder dan 20 pCt. vetgehalte in droge stof) f ÏX42 per 1/2' K.G., f O.O8V2 per cns. Grcsaiers of winkeliers die geen kaae kun nen kcopen tegen zoodanige prjjzeo, dat voikoop tegen bovenstaande detailprijzen on metelijk is, kunnen zich schriftelijk wenden Tcfc het ZUrVELKANTOOR AFD. KAAS, KO NINGINNEGRACHT 51 'e-GRAV ENH AGE, dat alsdan kaas vcor hen beschikbaar zal etellen.: N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 2 October 1919* De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemeen© kennis, dat de Minister, van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden: met ingang van 6 October 1919 voor volle melk (onverpakt) vast te stellen een maximum prijs in don kleinhandel van 20 cent per Liter. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 2 October 1919. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat op Vrijdag 3 October a s. het Broodbureau Nieuwo Rijn 22 on hot Le- vensmiddelonbodrijf Vischmarkt 18, na half elf 's morgens gesloten zullen <zijn. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Loiden 2 October 1919. De Burgemeester der Gemeente Loiden brengt ter algemeene kennis dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel; Heeft goedgevonden te bepalen: dat voor de 29e broodkaartperiode als witle- broodkaarten, aanvullingskaarten voor witte brood on dagbroodkaarten zullen gelden de kaar ten van verschillende kleuren en wel: voor het 113e tijdvak de Oranje gekleurde; voor het 114e tijdvak de zwartgckleurde; voor het 115e tijdvak de groengeklcurde en voor het 116e tijdvak de roodbruïngekleurde. Deze kaarten hebben oen groenen ondergrond en niet meer den roodon ondergrond der kaar ten van do voorgaande periodes. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Loiden. 2 October 1919. I HINDERWET. Burgemeester cn Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, le alinea, der Hinderwet; Brengen bij dezen ter algemeene kennis, dat door hen op 25 Sept. jL voorwaardelijk vergun ning is- verleend aan H. Simonis cn rechtver krijgenden tot het oprichten van een bewaar plaats van petroleum in het perceel Zuid-Run- dersteeg No. 5, kad, Sectie H. No. 3124. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 1 October 1919. De Directeur van hei. Brandstoffen- bureau maakt bekend, dat het Bureau op Vrijdag 3 en Zaterdag 4 October zal zijn gesloten. 4218 De Directeur van het Brandstoffenbureau, KRAMER. Leiden, 2 October 1919. Drie-October-viering. Voor hel geval het wedor morgen zóó ongunstig mocht zijn, dat de kostuums der deelnemors aan den optocht gevaar loopen, om door den regen bedorven to worden, meont het bestuur dor 8-Oe- tober-Voroenigiiig goed tc doen hel Leidsche pu bliek te melden, dat de optocht dan tol Zaterdag zal worden uitgesteld. Het bestuur doet bij voorbaat een beroep op heeren werkgevers, odi in dit geval hun werk lieden en &rder personeel dien dag vrijaf le ge ven. Voor plotselingen regenval gedurende den op tocht verwijst do Commissio naar het verzoek op blz. 19 van het officieol programma, om nl. voor de dcelnomers do naastbijzijnde huizen open te stellen. Verder doet het bestuur een dringend be roep op de toeschouwers, om tijdens den optocht niet met serpentines of confetti te werpen, om ongolukken te voorkomen, aangezien het meeren- deel der deelnemers geen ervaren ruiters zijn. Van do directie van do H. IJ. S. Maatschappij is medewerking verkregen voor het inleggen op 3 October van extra-treinen. De laatste trein richting Den Haag zal 12.45 middernacht uit Leiden vertrekken. De laatste trein, stoppende to Voorschoten, vertrekt 11.05 uit Leiden. Voor de richting Woerden kon geen medewer king verkregen worden om extra-treinen te doen loopen. Het bestuur der Vcrccniging „Alkmaars Ont zet" is op 3 October de gast van de Leidsche 3- October-Verceniging. Suikerkaarten. ingang van 4 October aanstaande werden de nieuwe Rijkssuilcerkanrfcen geldig» Zij rijn voorzien van een stel bonnetjes, die elk recht geven op een half r>ond euiser tegen den prrjs van 15 cents- De gang van zaken is de volgende: Aan het begin van elke periode van vier weken wordt de handelspas (eerste hand) der witte suiker p?r 100 K.G. voor dat tjjd- park vastgesteld. Het .verschil tusschen 'dezen prijs en den vastgestelden winkelprijs van f60 per 100 l£G. voor suiker, welke op bons wordt' ver kocht. vormt de waarde van 400 bons van het betreffende tijdperk. Bovendien wordt bjj inlevering der bons hiorbodoelde vergoeding voor deze bons ver meerderd met f5.75 voor elke 400 boiw, die ter betaling worden aangeboden; welk laatste bedrag de winstmarge vormt voor den grossier en den winkelier, respectieve lijk groot f 1.25 en f4.50 per 100 K.G. iVcor afleveringen door grossiers van klei nere hoeveelheden dan 100 K.G. worden deze laatste bedragen resp. fl.50 en f4. De bons kunnen (lus tot de bovenvermelde waarde in den suikerhandel ter betaling wer den gegeven, en ten alle tijde bij dö Centrale Suiker maatschappij verzilverd worden. Zooals men uit de desbetreffende cfficïeale mededeeling heeft kunnen lezen, worden de laatste suikerkaarten op 6 October uitgereikt, "hoewel zij reeds op 4 October geldig wor den. De oorzaak hiervan ligt, naar wij ver nemen, in de omstandigheid dat de kaarten niettegenstaande herhaaldelijk aandringen eerst Dinsdagavond ongeveer elf uren 2ijn ontvangen, zoodat de uitreiking onmogelijk Vóór 4 October kon zijn afgeloopeo. 1Voor het apothekersassistent-examen alhier waren opgeroepen vier candidates Geslaagd zijn de dames I Albrecht, geb. te Buitenzorg; J H. R. Brouwers, gob. te Schin op Geulle, en de heer A de Keijzor, geb. te 's-Gravenhage. De decaan van de juridische faculteit aan do universiteit alhier heeft bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Januari 1920 zal ophouden de regeling ten aanzien van gemobiliseerden voor wat bctroft het tijdstip van examen-doen en wat het tweede gedeelte van het doctoraal examen betreft, zoodat do tijdruimte tusschen het eerste en hot tweede gedeelte van het doctoraal vreer normaal zal zijn. f'Zooals wjj reeds eerder meedeelden hebben de bakkersgezellen alhier gevraagd &iH loonsveshooging van f6 voor de vol waren werkkrachten, waardeer het weekloon zou worden gebracht op f30. In de gister avond gehouden vergadering der patroons organisatie is deze eisch ter sprake geko men en besloten een verhooging toe te ken nen van f2 per week voor de volwassenen, terwijl de verhooging van de niet-volwasse- nen aan de patroons zelf ter regeling zal mceten worden overgelaten. Voorts willen zij de thans bestaande 63-urige werkweek terugbrengen tot 55 uren. Hierover zullen de gezellenorganhatïeszicb moeten uitspreken. 1De dames en heeron, 'die voornemens zijn deel te nemen aan don grooten historischen op tocht op morgen, welke zooveel belooft als het weder ons ter wille is en dat zal wél; 'moed gehouden maart wilden er voor zorgen op hun rijdieren een goed figuur te maken. DaaTom werd door hen les genomen in de edelo rijkunst. In den heer J. Ebbink, adj.-onderoff. der veld artillerie, vonden zij oen uitstekend en welwil lend leermeester. Zij stelden zijn onderwijs dan ook op hóogen prijs en gaven daarvan blijk op de laatste les, welke gisteren in de manége der artillerie-kazerne plaats vond. Do lieer P. Spaa Jr. 6prak hem in harte lijke on welgekozen woorden namens alle leer lingen too on overhandigde hem, mede uit naam van allo nieuwe ruiter3, een stoffelijk blijk van vriendschap, waaxdeoring en achting, waarvoor de bekwame leermeester zich zeer gevoelig be toonde. Wion zekor wel een woord van hulde toe komt voor hot genoegen, dat hij, hoog gezeten, velen in. ideze drukke avonden bereidt, is zeker wel onze carillon-bespeler, de heer R. H. Th. van Leeuwen, dio onvermoeid de aangename klokkc- tonen over Leiden in feestdos doet weerklinken. 1Er heeft zich een commissie uit de burgerij gevormd, bestaande uit mevr. Eerd- rnans en de heeren A. M. Tcuw en J. Bots, di6 uit naam van vele lêidsche ingezetenen morgen tijdens den tocht voor het Stadhuis aan het bestuur der 3-Octol)er-vereeniging een krans zal aanbieden en deze aan het vaandel der vereeniging hangen. De Stadszaal is tegen morgen-, Vrijdag avond, uitverkocht. De Leidsche Chr. Oranje- Ver. heeft dus wat dit betreft reeds succes. Zaterdagmorgen kan er ook van het Licht spel geprofiteerd worden Op het Schuttexsve'd heerschte heden heelwat drukte met het bcuwen der kermis» De bouwlieden troffen het niet met het weer, Laatste straatversieringsnieuwsDe Witte- Rozenstraat en de Gerrit-Dou-straat versieren. Heorenstraat, Drie-Octoberstraat, Stadhou derslaan, Magdalcna-Moons-straat en aangren zende straten zijn mede feestelijk versierd on zullen vanavond extra verlicht worden en met muziek opgeluisterd. Voorzitter der feestcommis sie is de heer Schregel, die zich hiervoor, naar men ons uitdrukkelijk verzekert, veel moeite ge troost heeft. De Nieuwe-Beo-stenmarkt is door de bewo ners in ordo gebracht. De commissie, daarvoor aangewezen, bestaat uit de heeren H. J. van Kerkhof f, voorzitter; M. 't Hart, secretaris, en F. A. do Keuning, penningmeester. „De Paul-Kruger-straat is ook versierd, me neer"; telefoneert men ons. En men schrijft ons, vragende om een oogen- blik gelukkig maar een oogonblik attentie, onder meer, want wij kunnen het heele schrijven niet opnemen, omdat wij anders niet gelijk me len zouden: Aangozien or te Leiden vele winkelstraten ver sierd zijn, zoo mochten de bewoners der Lange Diefsteeg toch niet achterblijven. Nu zijn wij heden geheel met do versiering klaar gekomen, en ik kan gerust zeggen, het maakt een heel goeden indruk, mooie randpalm-slingors, tot koe pels bijeengebracht, waartusschen bloemenman den, en fs avonds electriseh verlicht in de nat. kleuren. Ook zijn alle woning- en winkelingangen met groen versierd. De heer "VV. J. Laman heeft de Winkel week uitgekozen om te veriiuizen van Haarlem merstraat 197 naar Dohkersteeg 8. Zijn ijzer handel, gevestigd in eerstgenoemd pand, breid de rich zóó uit, dat hij er een ruimere gelegen heid voor noodig had. Daarom legde hij de hand op het veel grootere huis, waarin sedert jaren bestond de ijzerhandel van den heer H. van Romburgh, die vóór eeDigen tijd overleed. Winkel en magazijnen zijn ruim voorzien van alles, wat in oen degolijkcn ijzerhandel aanwe zig moot zijn, ook dus, naast ben'oodigdhedon voor ambachtslieden, van artikelen voor de ge wone huishouding, messen, scharen, enz., ie veel om op te noemen. Daarenboven vindt mofl er ook de beroemde Lips' sloten. Iedereen, die maar eenigszins kan, bekijkt nu '3 avonds winkels. Hij vergete niert ook een blik te slaan in Laman's zaak, nu prachtig ge tooid met bloemstukken! De gratis-koffie van de firma Van NelLo heeft in de Stadszaal veel aftrek. De kellnew hebben het er druk, om de vele klanten, wiet genieten van buiten-ai nieuwsgierig wordt ga degeslagen,-te bedienen. Maar zij verstaan hun vak ein beoefenen, het blijmoedig, al is een fooi dan ook nu een witte raaf. De firma, die deze week echter zooveel kosten voor reclame over heeft, zal ook hen na afloop wel goed beden ken. Op zóóveel koppen gratis heerlijke koffie met suiker, en room, naar behooren gediend en gevolgd nog door een aardige papieren reclame, kan zeker nóg wel wat oveTSchioten voor dege nen, die aandragen, neerzetten, rangschikken, glimlachen, hard loopen en van allerlei meer nog doen, alles dn het belang van de goede zaak. Tot nu toe zijn ongeveer 5500 koppen koffie ten geschenke gegevon! (Nadruk verboden.) 67) -,,U is een verraderlijke schelm," zei Ro- sewarne met een verstikte stem. „Mijnheer Rosewarno," zei Maydenstono koel. „U moét uw verbeelding wat in toom houden. Uw dochters rijn veiliger hier dan zij onder uw dak zouden zijn. We moeben hot er over eens rijn, dat dit vast staat, of ik zal u uit mijn huis moeten zetten. „Ga zitten en praat kalm, vader," zei Esther. •Zijn antwoord was onverstaanbaar. „Dit is een zeer ongelukkig geval, Esther," zei do heer Leventhorpe, die, door nieuwsgierigheid gedreven, nu som ber over Rosewarne's schouder keek. „O, zij is schaamteloos, zei haar vader, rich afkeerend. „Ik heb haar gekend sedert zij een klein meisje was," mompoldo do predikant ge ruststellend. „Het schijnt me," zei Maydenstone, cte met zijn handen in de zakken tegen de ta fel leunde, „dat we geheel verkeerd begon nen zijn. Ér valt heel wat te bespreken, en als practdsch man vind ik, dat wij bezig zijn tijd te verknoeien." „Kitty moet met me terug," zei Rose- wame vast, maar bij bedierf de uitwer- hing zijner woorden door er bij te voegen, *daar staak op." zci EstIlel'< „zeker niet dadelijk, u wilt^ U ^aar ziön, zoo dikwijls als „Maar dab is onmogelijk. Kijk eens, Es ther, dat kan ik niet, dat wil ik niet, zei hij, opstuivend. „Vader, zei ze ernstig, „wilt u een Schandaal V' Hij kreeg oen kleur, en zei verlegen „Je was overspannenje moeder zei het; dat was het woord, dat zij gebruikte. Je overdreef wat je zag hoorde." Zij gaf daarop in het geheel geen ant woord, maar hield het lrind dichter tegen rich aan. „Je wilt me dus trotseeren?" „Zoo iets dwaas wil ik volstrekt niet," zei ze verontwaardigd. „Neen, neen, ik weet zeker, dat het niet zoo ver komen zal," kwam die predikant vredelievend, tusschenbeide, „trotseeren is een te sterk woord, Rosewarne. Ik vind, dat je dat moet terugnomen., Esther wil zoo iets erg3 niet doen." „Hoe heeft u gemerkt, dat wij hier wa ren?" vroeg Esther aan Rosewarne. „Je moeder telegrafeerde mij vanmorgen vroeg. Hier is het telegram. „Kom onmid dellijk" zei.hij, het gekreukte papier een voudig voor den dag halend. „Ik nam den trein van 10 uren van North Road. Zij dacht er niet aan gisteravond te telogra- feeren, voordat het te laat was, omdat rij niet dacht, dat je dat je „Dat ik zoo verstandig zou rijn." „Zij dacht, dat je voor bedtijd terug zoudt komen," zei hij. „Zoorda ik baar ge zien had, ging ik naar de Kenwyns, en juf- fr<*iw Kenwyn zei me, dat zij dat rij hot ergste vreesde." Maydenstone keek onwillekeurig naar Esther. Hij was verbaasd geweest, hoe Ro sewarne haar zoo gauw opgespoord had, cn hij begreep het nu -zelfs nog niet. Hij kon zich niet herinneren, dat Esther gezegd had, dat zij Dora verteld had, waar zij heen ging. Esther glimlachte, maar zei niets. „Ik wilde een overeenkomst voorstellen," zei mijnheer Leventhorpe. „Ik geloof, dat alles heel gemakkelijk geschikt kan wor den. Ofschoon ik de gevoelens van mijnheer Maydenstone verafschuw, vertrouw ik, dat hij een man van eer is. Juffrouw Kenwyn is voorzichtig. Er behoeft geen schandaal te zijn. Esther je zorgt voor je zusje doet je'hart eer aan, maar je bent verkeerd in gelicht. Ik had gisteren pas een langdurig gesprek niet je moeder, en zij verzekerde mij tot mijn volkomen tevredonhoid, dat de geheel© zaak ontzettend overdreven is." Gedurende deze lange toespraak, bad Kitty den blaasbalg genomen, en vouwde hem open én dicht, met een oog op de aan wezigengericht. Zoodra rij er kans toe zag, zei ze: „Er is een heel klein raampje, waardoor de sterren naar binnen schijnen; maar er was bijna geen plaats voor mij en Essie. Esther pakte haar hartstochtelijk. „Lieveling 1 Jij bent ten minste verstan dig," zei ze. „Kleine meisjes moeten wel gezien, maar niet gehoord worden," zei mijnheer Leven thorpe met vriendelijk verwijt. Hij keerde rich tob Esther. „Ik stel voor, dat jij en Kitty met ons mee gaat," zei hij, „on Kiby kan dan in de pastorie blijven, totdat deze ongelukkige zaak vergoten is." Rosewarne keek hem dankbaar aan en toen naar Esther. Maar rij schudde liaar hoofd. „Neen, vader, we gaan niet terug," zei ze, hem aansprekend„maar ik hoop, dat u niet boos zult zijn, en het noodig zult vin den te zeggen, dat u aw handen van me aftrekt, of eeden of geloften gaat afleggen, dat ik nooit meer over uw drempel zal ko men, of iets dergelijks. Dat zou me erg hinderen. Probeer te denken, dat ik in uw plaats voor Kitty zorgik weet, dat u veel van haar houdt. U kan toch zeker wel iets bedenken, om den menschen te zeggen waarom we juist nu niet thuis zijn." „Wat moet ik Herbert zeggen?" vroeg hij op oen toon, die het midden hield tus schen een wanhoopskreet en een vraag. „Ik heb over Herbert gedacht," zei. Es ther met eenige verlegenheid. „Ik geloof, dat ik hem wel slecht behandel, maar zoo als ik u heb hooren zeggen, er kan geen vooruitgang zijn, zonder iemand to hinde ren, e nik ben in de laatste vier en twintig uur verbazend vooruitgegaan. Daarenboven ben ik niet met Trovose weggeloop en. Ik zal Herbert schrijven. Als hij alles weet, zal hij begrijpen, dat ik niet anders had kunnen handelen." Haar vader veranderde van kleur. „Alles?" stamelde Hij, „je gaat Herbert toch zeker niet vertellen „Zeker wel," zei ze verontwaardigd. „Dat ben ik hem schuldig. Ik heb te veel achting voor Herbert en zijn goede gedach ten omtrent mij, om eenig misverstand over mijn gedrag bij hem toe te laten. Zelfs al zei ik hot hom niet, dan zou hij het raden. Maar u behoeft niet bang te zijn, dat Her- bert babbelen zalhij is voorzichtig en zal denken aan do eer der familie. Nu, vader, zei zo op den toon van iemand, die ver moeid is van het onderhoud, „ik geloof, dat u alles gezegd hebt, wat er van uw kant te zoggen valt. Ik hoop, dat u niet iets zult gaan zeggen over' een beroofde moeder, die om haar kind treurt, want- als u dat doet, moet ik u uitlachen." „Wil je me zeggen, dat je van plan bent dezen man te trouwen?" vroeg bij kortaf. Esther bloosde diep. „Hij heeft me nog niet do eer aangedaan, mij te vragen." Maydenstone kwam haas tig vooruit, maar zij hield hem tegen, en zich tot haar vader keerende, ging zij voort, „dat vergeef me is een zaak die ik liever niet met u bespreek. Het gaat u niet aan. Zooals ik Herbert zei, toen hij me vertelde, dat n wenschte, dat ik met hem zou trouwen het is een persoon lijke zaak." „Maar hier kan je niet blijven. „Ik heb mijn plannen nog niet gemaakt. Zooals u weet, heb ik het huis in haast ver laten. Ik weet zeker, dat mijnheer Mayden stone mij geen gastvrijheid weigeren zal, tot ik mijn maatregelen genomen heb. Ik had intusschen graag, dat u wat kleeren zondt van mij en Kitty. We hebben niets dan wat wij aanhebben. Steven Jelbart zal ze wel halen." „Het i9 boter, dat je een lijst maakt van wat je noodig hebt," zei hij gemelijk. Esther stond op om een stuk papier te zoeken. „Van Steven Jelbart gesproken," zei Rose- warne, zich -tot Maydenstone wendend, „waarom laat u hem geen beter pad naar het huis maken? Het is gewoon schande lijk." Hij keek de keuken rond. „Als er een beetje geld voor uitgegeven werd,.kon er een aardige plaats van gemaakt- worden» Waar krijgt u uw water vandaan?" „Er is oen put aan den anderen kant van den heuvel," zei Maydenstone met gepas- ten ernst. „Hoe maakt Jelbart het?" vroeg Rose warne nogal schaapachtig. „Heel goed, geloof ik." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1