VOLONTAIR en JONGSTE BEDIENDE 'U f KaRtooiiieiiinnile, Leidsche Vruchtenborstplaat en Fondant-Borstplaat van GEBROEDERS PEL. UIT DE OMSTREKEN. LEHV OP! ülapstuk, Fruit voorwinterprovïsie W. H. DE GROOT *Feririsscbend@ ENGLISH LESSONS. Accountantskantoor, Klapstuk voor 3 October 30 Wederom verkrijgbaar de BEKENDE in- Kistjes, Doosjes en per gewicht. □E 3E=3EE 3EE1G 31=111 30 Centrale Bond voor Ongevallen en Ziekteverzekering in het Land- èn Tuinbouwbedrijf in Nederland. Onderlinge verzekering tegen INVALIDITEIT en OUDERDONI Hall, Van Rappard, Lely-Otto, De Muralt Rink, Wijk en Fork)- (Toen de lieer Van Grocnendael tegen 6temde, werd er geroepen: Leve Limburg') Da motie-HFLS DINGEN (f 200 voor de rijkswerklieden) werd met. 52 tegen 31 stem men verworpen. Tegen de rechterzijde en van links de heeren Diesselhujs, Niemeijer, Van Rap pard, Van Doorn en Fork. De motie-VAN RA VESTE YN (minimum loon van f 32.50 voor Rijkswcrklieden) wordt met 00 tegen.21 stemmen verworpen Vóór de Soc.-Dem. cn de Comrauiiisteu. De vergadering wordt gesloten. ALKEMADE. Gemeenteraad. Voorzitterde burgemeester. Afwezig de heeren P. G. van Doorn en P. de Jong. Ingekomen is een verzoek van P. Vlugt, nachtwaker aan de Kaag, om verhooging van salaris. In handen gesteld van B. en W. De Sted. Fabr. te Leiden berichtten, dab aansluiting van de lantaarns bij de Fran- sche brug aan het electrische net f 80 aan sluiting en afmonteering van vier lantaarns langs de huizen der woningbouwvercenigiDg „Alkemade", te Roelofarendsveen, f 1200, dus f 300 per lantaarn moet kosten. De Voorz. wil maar door den zuren appel heen bijten. D© heer Bouwmeester vraagt of daar geen petroleumverlichting kan ge bruikt worden. De heer Verweij wenscht niet in die richting te zoeken. Besloten wordt de zaak nog eens aan een nader on derzoek te onderwerpen. God. Staten berichtten niet goed te keu ren het ingezonden aanvullingskohier van den^ H. O. en stelden voor de te heffen 1 percent het volgend jaar er bij te innen. Er is evenwel geld noocfig. De Voorz. zal hieromtrent nog nadere inlichtingen inwin nen. Op een adres van de brandmeesters te Roelofarendsveen wordt besloten aan de brandmeesters f 5 per jaar voor vertering toe te kennen en bij het gebruiken van de spuit aan ieder opgekomen persoon f0.30. Aan de orde is de vaststelling van «ie huurwaarde der onderwijzerswoningen. B. en W. zijn er niet voor 10 percent der jaar wedde te beffen. Zij wenschen een vast be drag van f 250 per jaar. De heeren Verweij, Bouwmeester, Los en De Koning spreken zich uit voor een huurwaarde van f 200 per jaar en aldus wordt besloten. Vastgesteld wordt een verordening, re gelende de uitbetaling van de jaarwedden van het onderwijzend personeel. De Voorz. deelt mede, dat opheffing van het distributiebedrijf nog niet mogelijk is. Besloten wordt daarom den bestaanden toestand te handhaven. Den directeur zal worden medegedeeld, dat zijn werkzaam heid toch wel niet langer zal duren dan tot het einde des jaars. Hierna geheime zitting ter behandeling van reclames H. O. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. Afwezig: de heer Tli. Wesseling, met kennisgeving. Voorzitterde burgemeester. Ingekomen is een adre9 van de R.-K. Middenstands ver eenigiiig, waarin zij zich beklaagt over den onboudbaren toestand, waarin de weg van bet Westeinde zich be vindt en waarbij zij tévens verzoekt zoo spoedig mogelijk daarin te voorzien. B. en W. hebben in de vorige vergadering deze zaak al besproken. Zij hebben besloten, dezen weg zooveel mogelijk in orde to hou den, door er grind en keislag op te bren gen. De heer D. de BruinGrind is er al ge kocht en het zou al hier geweest zijn, als er geen staking bij de schippers geweest was. De heer Van ExterZou het niet ge- wenscht dfa den gemeente-opzichter een begrooting te laten maken wan de kosten van bestrating van dat gedeelte 2 Voorz.Dat is in de toekomst de meest afdoende wegmaar wij hebben nu al zoo veel onkosten. En er zou dan ook een riool- 6telsol moeten gemaakt worden, Maar wij kunnen den opzichter er toch wel een begrooting over laten makendan weten wij, wat een' eventueele bestrating zou kosten. Aldus wordt besloten. Een verzoek is ingekomen van dezelfdo Verceniging, door verschillende inwoners onderteekend, of de Rijn en het Dorp niet aan hetzelfde telefoonnet kunnen worden aangesloten, daar nu de Rijn slechts inter- locaal te bereiken is VoorzitterOok dit verzoek zullen wij aanhangig houden, tot de kosten er voor minder zullen zijn. Een verzoek van den heer Heesterman, uit naam van de Landbouwafdeeling „Kou dekerkHazerswoude", om gedurende de zen winter een curcus te mogen houden in veekennis in oen lokaal in de openbare school op het dorp, wordt toegestaan. De rekening over 1918, welke door B. en W. is aangenomen, is door de commissie, welke met het nazien belast was, goedge keurd. B. en W. stellen nu den Raad voor, de rekening va£t te stellen als velgt: Ge wone otnvangsten f 52,OS2.14*,$ gewone uit gaven f 52,396.44*/$tekort f 314.30. Buiten gewone ontvangsten f 31,000 buitengewone uitgaven f 31,000. Aldus vastgesteld. De begrooting 1920 luidt: Gewone uit gaven f 70,498.43*$ gewone ontvangsten f 72,997.48*/$batig saldo f 2499.05, wat ge bracht wordt op den post onvoorziene uit gaven. Buitengewone uitgaven f 29,000; buitengewone ontvangsten f 29,000. Benoemd worden als commissie tot na zien der begrooting de heeren A. Heyker, A. V. v. Exter en C. van Dam. De verordening tot regeling van de wijzo van uitbetaling en inhouding van de jaar wedden der onderwijzers wordt vastgesteld als de vorige. De huurwaarde van de woning van het hoofd der openbare school wordt vastge steld op f 250. Benoemd worden tot commissie van de reclames H. O. de heeren P. T. Vee!en- turf, A. Heyker en A. N. van Exter. Ingekomen is pas dezen morgen oen ver- zoek van dte ingezetenen van den Groene- dijk om daar verlichting te mogen hebben. Voorz.Wij willen, dat eerst in de wet houdersvergadering behandelen. De ver lichting van de gemeente heeft verleden jaar bijna f 1500 gekost. De heer W- C. SchrierWat is het plan van den winter met de straatverlichting? Voorz.Voorloopig om het zoo te doen als het verleden jaar winter geweest is. Niets meer aan de orde zijnde, sluit do Voorzitter de vergadering. WASSENAAR. Gemeenteraad. Voorzitterde burgemeester. Afwezig de heeren W. J. Jochems, J. Ruygrok Pzn., jhr. mr. W. A. Beelaerts van Blokland ^en J. Th. Wouters, de beide laatsten met ken nisgeving. Door den heer Lazarom worden eenige aanmerkingen gemaakt op de notulen zoo- als deze den leden in afdruk zijn toegezon den. O. m. vindt hij niet vermeld het mo tief, waarom hij in de vorige vergadering tegen de uitbreiding van de gasfabriek ♦temde. Vervolgens staat er in vermeld, dat de heer Rooyakkers tot wethouder is geko zen in de vacature-Ruygrok. Spreker is van meening, dat er van vacature geen sprako kon zijn, omdat er een geheel nieuwe Raad is gekozen. De Voorzitter wijst er op, dat de Gemeen tewet wel degelijk van het vervullen eener vacature spreekt. Aan de andere opmerking zal worden tegemoet gekomen door in de notulen op te nemen, dat de heer Lazorom tegen de uitbreiding der gasfabriek met i een watergasinstallatie stemde, omdat hij j het een waag vond. Medegedeeld wordt, dat bij den kassier boekhouder van het Gasbedrijf en den Di recteur van het Levensmiddelenbedrijf boe ken en kas zijn nagezien en in orde bevon den. Door Ged. Staten is in overweging ge- geven om de verordening tot het heffen van een vaartbelasting in te trekken. Hier toe wordt met algemeene stemmen beslo ten. Ingekomen is een brief van den heer J. i Ruygrok Pzn., waarbij hij mededeelt, dat hij ontslag neemt als Raadslid. Overeenkomstig de uitspraak van do Huurcommissie wordt besloten de dokters woning voor den Tijd van een jaar te ver huren aan dr. Van Praag voor f 750 en den huurprijs van een woning aan den Achter weg van f 2.50-terug te brengen tot f 2 per week. Op voorstel van B. en W. wordt afwij zend beschikt op een verzoek van den Ned. Volkszangbond om een subsidie van f 100 uit de gemeentekas- Op voorstel van den Voorzitter wordt een subsidie toegestaan aan de Wassenaarsche Burgerwacht van f 100 voor het aanschaffen van een zilveren wisselbeker als prijs voor do binnenkort te houden schietwedstrijden. Vervolgens wordt vastgesteld een veror dening tot regeling van de jaarwedden van de onderwijzers en het verlof bij afwezig heid. Tot Voorzitter van de Gascommissie wordt met algemeene stemmen herbenoemd jhr. B. P. S. A. Storm van 's-Gravenzande. Met algemeene stemmen wordt hierop goedgekeurd het door die N. V Maatschap pij „Park De Kievit" ingezonden wegen plan voor een gedeelte van ,Meyciidell". Bij ondershandsche aanbesteding wordt het verdiepen van de Veen watering op gedragen aan do aannemers D van Maren cn T. do Ruiter, in Den Haag, voor de som van f 6990 Naar de soliditeit van aan nemers en borgen zal echter eerst een on derzoek worden ingesteld. Voor het houden van een woningtelling wordt een creciiêt toegestaan van f 100. Eenige besluiten tot wijziging van de be grooting dienst 1919 worden gearresteerd. Vervolgens wordt met algemeene stem men besloten zoo spoedig mogelijk pubUek te verpachten de onlangs aangekochte ter reinen in het Oostdorp, met uitzondering van een stok weiland, hetwelk vooi de ge- meentepaarden gereserveerd blijft en een stok hooiland, alsmede van een stok land, aan den Oostdorperwcg, dat voor exploi tatie als bouwterrein is bestemd. Het land zal voor een jaar worden verpacht, het weiland in één percee1, het teclland in stukjes van 50 R.R., onder bepaling, dat niemand meer dan 2 stukjes tegelijk mag huren Dit laatste om to voorkomen, dat de kleine luiden niet achter het net zullen visschen. B. en W. worden gemachtigd, om aan de Coöperatieve Broodbakkerij van „Patrimo nium'" een strook grond te verkoopen langs don Oostdorper weg voor den prijs van 10 gulden per vierk. Meter. Bij de rondvraag zegt de heer Lazarom, dat hij vernomen heeft, dat het onderwijs aan de school aan do Wualsd^rperlaan zeer wordt belemmerd, doordat een der onder wijzers dikwijls wegens ziekte afwezig is. Hij vraagt, of liet niet gewensclit is, a.in die school een tijdelijke leerkracht te ver binden. De Voorzitter zegt, dat juist dezer dagen van dien order wijzer een verzoek is ingekomen om hem geneeskundig te doen onderzoeken. De heer Van Hoboken wijst op den slech ten toestand van een brug in d<\ Backers- hagenlaan. 9 Do heer Van der Kroft vindt het ge- wenscht, dat de verhuring van de landerij en in verschillende bladen worde aangeh kondigd. De heer Vogels wijst op de slechte ver lichting van hel Tuinpad. De heer Van Barncveld geeft in overwo ging bij do wegen, die op den Rijksstraat weg uitkomen, waarschuwingsborden te plaatsen. De Voorzitter belooft naar oen en ander een onderzoek te zullen instellen. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. Aanwezig allo leden, behalve de wethou der Do Boer. Do notulen worden gelezen en onveran derd vastgesteld. Door den heer Stadhouder was schrifte lijk verlof gevraagd om even het woord te mogen voeren, hetwelk nu aan hem werd toegestaan. In de vorige vergadering waren o.a. de nieuwe ledlen gelukgewenscht door den Voorzitter met hun benoeming. Do heer Stadhouder meende thans de tolk te zijn van deze nieuwe leden, wanneer hij thans verklaarde, dat zij zich stipt wil hou den aan de bepalingen, in het reglement van orde neergelegd. Door de Commissaris der Koningin is medegedeeld, dat tot lid van de Gezond heidscommissie, zetelende te Alphen, is be noemd de heer S. C. J. de Jong, te Alphen. Van de Christelijke Zangverecniging is een mondeling verzoek ingekomen om tegen I eenige vergoeding en zelf te zorgen voor brandstof en licht, te mogen beschikken over een der lokalen der openbare lagere school in deze gemeente. B. en W. stellen voor hierop gunstig te beschikken en de vergoeding te bepalen op f0.50 per week. Door den heer Karens worden in verband, met dit verzoek nog eenige inlichtingen verstrekt-, waarha het voorstel van B. en W. zonder stemming wordt aangenomen. Daar binnenkort de in-werking-trediDg van de vleeschkeuringswet van 25 Juli 1919 kan verwacht worden, is door B. en W. van Leiden aan hot College van B. en W. een schrijven gericht, waarin de vraag wordt gesteld of het niet in het hygiënisch belang der gemeente is en tevens tot groot gerief voor bet College, indien do gemeente ge bruik maakte van het Leidsche Slachthuis of, indien daartegen bezwaren bestaan, althans voor de aan dat Slachthuis verbon den Keuringsdienst. Wel zijn er voor do gemeente Leiden hieraan voordeelen ver bonden, doch het valt niet te ontkennen, dat een regeling, als door Leiden bedoeld, voor de gemeente Zoetorwoude een uiterst hygiënisch belang heeft omdat het gemeen telijk slachthuis uit den aardder zaak grootle waarborgen aanbiedt en beschikt over een goed geschoold personeel, terwijl in deze gemeente met haar vrij groote uit gestrektheid gemakkelijker fraude kon worden gepleegd dan in een gemeente, waar een geregelde contrölo met voldoend personeel bestaat De Voorzitter stelt voor, ten einde deze zaak eens rijpelijk te overwegen, het adres te stellen in handten van B. en W. om ad vies. Waartoe met algemeene stemmen I wordt besloten. Bij deze gelegenheid informeerd de heer De Graaf of er in de gemeente een veror dening bestaat op het houden of inrichteD van slachterijen, enz. Door het bestuur van de R.-K. school aan 1 den Hooge-Rijndijk is een verzoek ingeko men om aan H. M. de Koningin te irillen verzoeken dat de jaarwedden van twee onderwijzeressen tot 1 Sept. 1919 en van een onderwijzeres na 1 Sept. 1919 verhoogd worden wegens het verrichten van werk zaamheden buiten den gewonen schooltijd j aan hen opgedragen nl. het geven van on derwijs in de nuttige handwerken. Volgens art. 26 novies moest het verzoek daartoe gerekt worden in deze gemeente door den Raad. Waar volgens het overge legd leerplan inderdaad na het eindigen van den schooltijd les wordt gegeven in do nuttige handwerken, stellen B. en W. voor het overgelegde concept-besluit te richten tot H. M. de Koningin, waartoe met alge meene stemmen wordt besloten, nadat dé heer Stadhouder nqg eens uitdrukkelijk het goede van de zaak in het licht heeft gesteld. Van B. en W. van Leiderdorp is een de claratie ingekomen over het l^to halfjaar 1919 van verschuldigd schoolgeld voor kin deren uit deze gemeente in die gemeente schoolgaandte ten bedrage van f 252.54. Met algemeene stemmen wordt besloten deze te voldoen. Bjj Ken. besluit van 3 Juli 1919 ia be paald, t ©r een woningtelling zal worden gehouden in diverse gemeenten, zoo ook te Zieterwoude. De bewerking van deae wo ningtelling, kan ingevolge boveogenoemd Kon. besluit opgedragen worden aan het? Centraal-Bureau voor de Statistiek, die deaei werkzaamheden moet verrichten tegen den koetendein prijs. In verband daarmede is ge ïnterneerd hoeveel die kosten zullen bedra gen. Het bleek, dat de kostende prgs berei kend zal werden tegen een bezoldiging van f0.75 per uur aan eiken persoon, die aan do bewerking deelneemt. Dezj etprijs komt R. on W. wel wat hoog voor en daarom zullen zfl de te verrichten werkzaamheden opdragen aan de ambtenaren*ter secretarie en vragen hiervoor een crediefc voorloo pig van f250, hetwelk met algemeene stem men wordt toegestaan. Van O* Persoon ig een schrijven ingeko men, da' Tiïj zich in de berekening voor heb' opsteken der lantaarns en het bijleveren vev petroleum heeft vergist en vraagt daarom' in plaats van een vergoeding van f'2.25 pefi lantaarn i3. Een en ander zal een meer dere uitgaaf vorderen voor de gemeentel van f42. Met algemeene stemmen wordt beslot- ben de vergoeding per lantaarn te brengen cp f3. Van het bestuur van den R.-K. Bond van Bouwvakpabroöns „St.-Joseph" is een schrijven ingekomen, waarin het zjjn leed wezen betuigt inzake den afloop van de ge- hc'üuen aanbesteding op 3 Juni (vernieuwen S( h' utenbrug), waarbjj het werk niet is ge- guna aan een der inschrijvers, maar onders hands is opgedragen aan een firma buiten de gemeente, terwijl die het werk had kun nen uitvoeren, mede in verband dat het be stek werd gewijzigd. Zij verzoeken dat in hét vervolg meer rekening wordt gehouden met de belangen der ingezetenen en zooveel mo- gel^k de te verrichten werken aan firma's in 'de gemeente woonachtig zullen worden opgeiiagen* Voor kennisg?v'ng aangenomen en met de wenschen van den verzoeker zal zooaeel mogelijk rekening worden gehouden^ Vervolgens is n de orde het vaststellen van wd nieuw reglement van orde voor de vergadering' van den Rj.ad. De heer Rotteveel heeft het getroffen, dat in verscheidene artikelen voorschriften werden gegeven, die zijns inziens veel beter en duidelijker in de Gemeentewet staan aan gegeven dan in het concept-reglement, dat de leden hebben enfcfangen. Hrj zou juist alleen dat in het reglement willen zien op genomen, dab in de Gemeentewet niet is vermeld. Nadat de Voorzitter spreker had beantwoordt ging men over tot de p.rtikeft*- gewijze behandeling. Over art. 1, waarin vermeld staat, dat de verplichte zes ver gaderingen van den Raad zoo mogelftk wor den gehouden in de maanden Januari, Maart, Mei, Juli, Sept. en November, ontspon zacn -pM levendige discussie. Bepaald werd^ zooveel mogelijk iedere maand vergadering t)9 houden. Enkelo artikelen worden gewijzigd, an dere vastgesteld zooals in het concept aan gegeven. Daarna word het geheele regle ment zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan de orde een adres van «den wegwer ker J. Berk, mot verzoek hem een loons- verhooging te geven van f 2.per week, plus kindertoeslag. B. en W. stellen voor hem geen weddevorhooging te geven, maar oen kindertoeslag evenals aan zijn collega Van der Ploeg van f U.50 per kind per week, hetwelk na discussie wordt aangeno men. Op voorstel van den heer Robtoveel wordt het adres van den R-K. Volksbond, afd. Zoetorwoude, waarin om een toeslag wordt verzocht op de brandstoffen evenals vori ge jaren, naar B. cn W. gezonden om ad vies. Vervolgens is aan de orde een verzoek van Leeflang, om te mogen dempen een gedeelte der sloot langs den Vlictweg tot en met 2 M. lengte voorbij do Vrouwen- steeg, op kosten der gemeonte Hij wil echter een tegemoekoming geven. Volgons den gemeente-opzichter wil Leeflang niet meer dan f 100 in de kosten bijdragen, wel ke geraamd worden op f 840 Nadat bijna alle leden hun meening ten beste hadden gegeven, stelde de heer Do Graaf voor, om Leeflang te berichtea, dat hij de helft der kosten moet betalen en de andere helft door de gemeente zou gedragen wor den, terwijl do heer Rotteveel wilde be paald zien, dat Leeflang f 300 zoa beta len. Het voorstel van De Graaf, hierop in stemming gebracht, werd met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Vóór stemden de heeren Karens, Wesseling, Stadhouder, De Graaf, Kompior en Bennekom. Wegens het vergevorderde uur worden de verdere punten der agentia aangehou den tot een volgende vergadering. De heer Rotteveel vraagt hoe het staat inzake heb ongekleed zwemmen aan de Meerburgerkade, terwijl de hoor Van Ben nekom gaarne zou willen weten of do Meerburgerkado een publieke weg is. De Voorzitter hoopt in een volgende ver gadering de noodige inlichtingen te kiu> nen verschaffen. Op Bankierskantoor ge vraagd voor spoedige indienst treding, vrouwelijk leeftijd 17 jaar. Zij die met kantoorwerkzaamheden be kend zijn genieten de voor keur. Brieven aan het bufeau van dit blad onder No. 4164. voor den 3en October, in de Vleeschhal h 80 et. p. p. Lage Rijndijk No. 4, Donderdag den geheelen dag 39a geopend. Appelen en Peeren f0.25 per K.G. Prijscourant van diverse soorten wordt op aanvraag franco toegezonden. 3975 Kweekerjj en Fruithandelaar, Huis ter Heide. English Lady visiting Leiden, Tuesdays desires pupils. Br. Bur. van dit Blad onder No. 14793a. H. O. M. KMÖL, Rapenburg 46, Tel. 1593,. LEIDEN. Verricht alle accountante- werkzaamheden. Belastingzaken. Administratie van particuliere vermogens. 4168 cent psr pond 5*1# zonder been bij M. L. VAN GELDEREN, Haari.straat 167, over BIESIOT. 15343a Telefoon 1SI8. BE er voorkoming van èr op atteni, dat onze VRUCHTEN- als FON- voorzien zijn vanden naam 3888 .teleurstelling maken wij Borstplaatjes, zoowel DANT. BORSTPLAAT, Op Kantoor kunnen geplaatst worden als leerling. Geen salaris, doch met goede op leiding tot en vooruitzicht op goede betrekking. Br. met opg. leeftijd, genoten onderwijs e. d, Bureau van dit Blad onder No. 4159. T™ Land- en Tuinbouwers (geen arbeiders), die mede willen werken tot 3103 (Art. 40 Inval. Wot) met LAGER PREMIE dan dia van hot rijk, ga- lieve zich ten apoedigste aan te melden bij De Direotia van den Centrale Bond te Woubruggo

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 6