No. 18273 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 September. Tweede Blad Anno 1919, UIT DE OMSTREKEN, FEUILLETON, WIET TE KOOP. RODIÖGiRAVENMej. Kouwenhovon, onderwijzeres aan db Chr. school in de Meije, ia als zoodanig benoemd aan do Öranj ©school t»o Alphen. HAARLEMMERMEER, -Er is alle kans op, dat de plannen met betrekking tot liet in stellen van een geraeentolijk clectrisch bedrijf, alhier, thans spoedig tot uitvoering zullen ko- mon. Uit verschillende deolon van deze ge- meccite. waar de ingezetenen nog van clectrisch licht verstoken zijn, kwamen steeds meer roep stemmen om in deze alvast geholpen te wor den. Nu bostaat eohtor bij B. en W. het ern stig voornemen de zaak met kracht aan te pak ken en in de eerstvolgende vorgadering van don Raad een voorstel te doen tot het instol- lon van oon electrisch bedrijf voor (lo gcheele gemeente. Dat zou een waTo uitkomst zijn! HILLEGOjM. Do zaken van do Hille- gomscho Middonstands-Crediet en -Spaar bank zullen ovorgodragon worden aan de Middensfcands-Crodietbank voor Haarlem en omstreken. De heer H. Hylkema, alhier, is in Den Haag geslaagd voor het examen wiskunde L. O., art. 86. KAT WIJ K-AAN-ZEE- Van de hariDg- visscherij kwamen te IJmuidcn binnen do loggers: KW 36, met 25 last; KW 28, met 21 lastKW 129, met 23 last, en KW 137, met 25 laste ROELOFARENDS VEEN. Onder be gunstiging van prachtig weder zijn giste ren de Oranjefeesten begonnen. Des mor gens trokken de schoolkinderen, in optocht begeleid door do muziekkorpsen van hier on van Hoogmade, door het dorp en naar het raadhuis, waar door den voorzitter der Oranje-vereeniging en door den burge meester een toespraak werd gehouden. Ver volgens werd naar het Zuideinde getrok ken en de stoet, bij de kerk ontbonden. Rij kelijk werd de jeugd onthaald, elk mocht een bord poffertjes eten en eenmaal gratis draaien. De poppenkast werd vertoond en goocheltoeren werden verricht, wat niet naliet de feeststemming er in te brengen. Vervolgens werden spelletjes gedaaD, welke de behendigheid van onze Veensche jongens en meisjes deden kennen. De meisjesspelen waren: tonnetje rollen: 1. O. Huigsloot2. G. van der Klugt3. M. Volwater; 4. A. .v. Hameren; 5. M. Klein; 6. C. Bouwmec-sfcer. Knikkcrloopen1. M. Koek2. A. II. van der Wilk3. J. van Leeuwen4. M. Straathof5. N. Turk. Turfrapen 1. R. Hoogeboom 2. G. Zijp 3. J. Zaal 4. L. Hoek5. G. Akerboom6. M. van Berkel. Jongensspelen: Hardhoc- pelen 1. M. Zwartelé2. K. de Jong; 3. H. van Ruiten4. D. Akerboom5. G. v. d. Wereld 6. B. v. Klink. Hindernisloo- pen1. C. Wesselman2. G. Huigsloot 3. W. Loos4. H. de Pric5. T. Turk. Tonnetjekruipen: 1 R. Verhaar2. J. Turk3. P. Heemskerk4. Joh. Koek5. J. de Jong; 6. C. v. d. Salm. Op het feestterrein naast de Jongens school heorschte een gezellige drukte, zoo ook op den weg in het Noordeinde. Op beide plaatsen stonden tal van kramen, con luchtschommel, oen draaimolen, die niet nalieten een gezellige feeststemming te scheppen. Heden voortzetting gecombineerd met de wedstrijden van „Heb stalen Ros." SASSENBGEIM. Zooals wij gisteren meldden, strooide een der vliegeniers oranjekleurige biljetten, wat bleken te zijn ..Draadloozo telegrammen, zooeven in mijn vliegtuig opgenomen". De inhoud luidde 9.45 London. Na 5 jaren zonder bloem bollen van Holland geweest te zijn, werden de eerste zendingen, zoo juist aangekomen, door het publiek met vreugde begroet. 9.58 New-York. Draadloos wordt gemeld, dat het groote luchtschip der wereld op weg is naar Sassenhcim, om ter gelegen heid der feesten te dcmonstrceren. 10.22 Den Haag. H. M. de Koningin draagt mij op, de feestcommissie dank to zeggen voor haar wenschen, heden ontvan gen, en wenscht alle ingezet-enen van Sas- 3enheim een goeden feestdag toe. Van Geen, part. secretaris. Gedrukt in de vliegmachine van luit. Steub. N. B. Om mij te oriëntceren, waar Sas- senheim lag, heb ik tevergeefs gezocht naar. d'en toren van dé Sassenheimsche waterlei ding, welken ik zeker in een zoo vooruit strevende gemeente had gedacht te vinden. De waarnemer. Leve uw burgemeester Leve de feestcommissie Veel genoegen Het weder bleef, boven verwachting, schitterend, zoodat do volksspelen een goed verloop hadden. Na do pauze kregen wij een heel mooi nummerBloemencorso. Er waren prach tig versierde rijtuigen, enz. bij. Dat de heer J. Pereboom met zijn als witte zwaan versierde auto een coreprijs behaalde, was te denken. Heb met twee paarden bespannan vierwielig rijtuig van den heer J. van Zonneveld was zeer fijn versierd on behaalde dan ook den lsten prijs. Do 3de prijs viel tendeel aan den heer J. Molenaar en een eervolle vermel ding aan den heer J. Vesseur. J. Posthumus en P. Gilhuis verwierven den lsten prijs, voor versierde rijwielen. Betje van Noorb den 2den, Frits Koning den 3don en Groetje Zuilhof een eervolle vermelding. Voor diverse wagens verkregen Jacob en Petrus Langevold den lsten prijsBoude- wijn Kapteijn den 2d en prijs, Gerrib en Grietje Westerbeek don 3d en prijs. Aan het ringrijden door dames en heer en met paard en rijtuig namen niet minder dan 37 paren deel. De 1ste prijs viel ten deel aan Jac. Bak ker en zijn echtgenoot©2de prijs aan G. Ciggaar en L. Verhaar 3de prijs aan J. van Zonneveld en S. O. van Zonneveld 4de prijs aan J. Vesseur en Z. van Zonne veld5de prijs aan T. v. d. Walle Jnr. en D. van Beek; 6de prijs aan Ph. Bakker en zijn dochter7de prijs aan P. Nicola en B. Moolenaar. Hierna kregen we ringsteken op do fièts, waarvoor ook heel wat deelnemers waren, 't Weer begon inmiddels te veranderen. De wind stak op, wat niet veel goeds beloofde voor dc verlichting. VOORSCHOTEN. Aan do Lcidsclie befconijzerbouw v. d. Horst en v. d. Zwart alhior is door de firma Boele en Van Ees teren hot betonwerk opgedragen \an den woningbouw der bouw vereen. „Volks belang", te Lisse, voor de som van f 14,500. WADDINGSVEEN Op de voordracht voor onderwijzer aan. een O. L. school te Rotterdam staat dó heer C. M. Plomp, al hier. WARMOND. Op Maandag 29 September a.s. wordt do oudste inwoner alhiör 97 jaar oud. Pieter of Piet do Vos ,wien dit voorrecht lo beurt valt, is nog in betrekkelijk goede conditie; ziet, boort en herinnert zich nog alles. De „oudo" vertelde dezer dagen nog oen voorval uit zijn jeugd.87 jaren geleden. Als bijzonderheid kan hierbij vermeld wor den, dat Piet do Vos een zoon beeft, ook Piet de Vos, van 58 jaren; deze weer een zoon, me de Piet do Vos, van 27 jaren, en deze een klei nen jongen van ongeveer 3 jaren, ook Piot de Vos, alzoo vier geslachten. Ofschoon alles bij den ouden krassen man nog vrijwel normaal is, is zijn financieele toestand nie't schitterend, al is hij in zijn bescheiden positie geen ontcvre- don menscli, geen algemeen verschijnsel tegen woordig. WASSENAAR. Gisterenmorgen werd ten Raadluiizc aanbesteed het verdiepen van de Voenwatoring in twee gcdeolten. Ingekomen inschrijvingen van M. J. Konings Mz., to Lei don, f 10.700; T. van Herk, te Nicuwerkcrk a. d. IJscl, f 11.025; A. Timmorman, te Dordrecht, f 11.800; W.. Visser, te 's-Gravenbage, f12.000; J. Rollors, CapeLlc a. d. IJscl, f10 947; G. J. Henkcs, to Wassenaar, fll.öGS; A. Dubbelman, te Dordrecht, f 11.120. De gunning werd aan- gehoudon. Do heer J. J. Jorwerda, onderwijzer aan de U. L. O.-school aan do Zijlstraat, is be noemd tot ambtenaar bij de Posterijen te 's Gra- venhage NOORD WIJK. Gemeenteraad. Voorzitter: Burgemeester jhr. W. C. v. Panhuys Aanwezig10 leden. Afwezig met ken nisgeving de hoeren C. W, G. Alkcraade •on A. Balkenende. Nadat de notulen der vorige vergade ring zijn vastgesteld, zooals die voor de leden ter lezing gelegen hebben, worden enkele ingekomen stukken voor kennisge ving aangenomen. Eon adres der afd. Noordwijk van den R. K. Bond van Overheidspersoneel „St.- Paulus", waarin wordt aangedrongen om do loonsverhooging der- gemeentewerklie den te doen ingaan met terugwerkende kracht van 1 Januari 1918, en voorts een nadere loonregeling wordt voorgesteld met- minimumloon, kindertoeslag, 45-urige werk weck en Zondagsrust, wordt voorgelezen Voorgesteld wordt clit schrijven in handen van B. en W. te stellen. De heer Krau vraagt echter het woord en zegt, dat de geldelijke toestand der gemeentelijke werk lieden zeer treurig is, waa rom hij voor stelt aan elk dezer werklieden een bedrag van f 200 als voorschot te geven. Als zijn voorstel geen ondersteuning vindt, wordt de zaak in handen van B. en W gesteld. Door een daartoe benoomdo commissie, bestaande uit de liecren Bu,\se, Krau on Van Nes, worden dc geloofsbrieven van het nicuw-gekozen Raadslid L- A. Vink onder zocht on in orde bevonden, zoodat tot zijn toelating als lid van den Raad besloten wordt. De Gast-huisrekeningcn over 1918 worden goedgekeurd, zooals .die voor cle leden ter inzage gelegen hebben. Beide sluiten met een klein batig saldo. Een verordening, regelende dc wijze /an uitbetalmg en de inhouding der jaarwedden van onderwijzers bij verlof tot afwezigheid en ziekteverlof, wordt in behandeling ge- nemen. De heer Krau kan zich niet ver eenigen met het voorstel, om gedurende een halfjaar de geheele jaarwedde, en ge durende het volgend halfjaar de helft van het aalaris bij ziekte te verleen en. Hij stelt voor dit zoo te wijzigen, dat gedurende het eerste jaar de geheele jaarwedde, het volgend jaar de helft der wedde, en bij overlijden nog drie maanden het salaris uit gekeerd wordt. Wanneer dit voorstel door de heeren Van Nes en Van der Wiel wordt gesteund, wordt het in stemming gebracht en met 8 tegen 2 stemmen aangenomen. Betreffende de gemeentebegroot.ng over 1920 deelt de Voorzitter mede, dat deze an de leden zal worden toegezonden en na inzage op een volgende vergadering ter tafel 2al worden gebracht. Tot gemeentc-geneesheir vcor 1920 worJt benoeitd dr. C. Liesker. Een voorgestelde wijziging inzake aef- fing opcenten op de personeels belasting, waarin de minimumkuurwaarde is gebracht van f 125 op f 175 wordt z. li. st. aange nomen. Na verhooging van de maximu m-snel he d voor automobielen in de kom der gemeente van 12 IC.M. op 20 KM., wordt de alge- meene politieverordening vastgesteld, terwijl ook de bouwverordening na eenige kleine redactiewijzingen wordt aangenomen. Bij de regeling van uitgaven 1919 wenscht de heer Krau stemming over een post voor politie. Met 9 tegen 1 stem wordt deze post goedgekeurd. De Voorz:tter verzoekt nog aan de agenda te willen toevoegen een tweetal punten, waarbij eenige haast is. Het eerste betreft een verzoek door den eigennaar van een slulc land aan de Tranisteeg voor het- bou wen van een steenen muur. In verhand daar mede is door B. en W. een rooilijn vastge steld. die deu leden wordt voorgelegd. Na eehigo bespreking volgt goedkeuring. Dan wordt voorgelezen een ingekomen schrijven van den Directeur der Gasfabriek waarin deze, in verband met de hoóge lco- lenprijzen en in overleg met de gas-commis- sie, aandringt op verhooging van den gas- prijs. B. en W. Stellen, in verband hier mede, voor den gasprijs tijdelijk te verhoo- gen tot 16M»voor alle verbruikers, en hun tevens te machtigen tot het doen aanbren- brengen van een watergasinstallatie,, waar door een groote besparing zou worden ver kregen, en dus de verhooging tijdelijk zou zijn. Deze installatie zal ongeveer f 24 000 kosten. De heer Krau dringt aan op progressieve betaling van den gasprijs, waarbij zich de heeren Meyer en Liefferink kunnen aan sluiten. Een voorstel van den heer Krau, om liet voorstel van B. en W. nog aan te houden, en in eon volgendle vergadering met een uitgewerkt voorstel voor progres sieve betaling te komen, wordt echter met 4 tegen 6 stemmen verworpen. Bij stemming over liet voorstel van B. on W. inzake gasprijsverhooging slaken de stemmen. Het voorstel tot aanschaffing van de be doelde watcrgasinstallatie wordt- z. h. at. aangenomen. Bij de rondvraag wijst de heer Krau op verbeteringen die moeten worden aange bracht bij riolen losplaats en waterloozing. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna sluiting. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. Alej. J. A. F. de Rooij, huishoudster, Noordeinde 11. Mej. M. A. C. Stax, coupeuse, Noordeinde 50. Mej. G Fro- wijn-v. der Stcuwe, zonder beroep, Catnrij- nestraat 6. Mej. E. A. M. v. der Ploeg, zonder beroep, Witte-Singel 8. - Mej. W. C. M. IVaager, zonder beroep, Wcdde3teeg 13. Mej. W. C. Nepveu, zonder berosp, Witte-Singel 84 E. Mej. D. Duyvis. zon der beroep, Witte-Singel 71. Jhr. J. M. M. van Asch van Wijck, zonder beroep. Rapenburg 13. Mej. M. H. Poot, zonder beroep, Mariënpoelstraat 21a. C. H. Winter, Sigarenmaker, Langegracht 139. Mej. M. C. J. Cats, Lange-Mare 74. W. J. E Linnebank en gezin, uitvoerder woningbouw, Aloëlaan 14. C. Koster, letterzetter, Willemstraat 3. Mej. Wed. H. «f. M Zimmerman-DusseMorp, Plantsoen 33. J. van Keulen, sigarenmaker, Burcht- steeg 9. Mej. W. Hockx, Bloamstraat 29 L. Deibei en gezin, kapt. inf. O.-I. L., Thorbeckestraat 5. Mej. B. W. 0. Magielse, dienstbode. Rembrandtstraat 27. Mej. A. Wijma-Kats, zonder beroep. Gee- regrachl 36. Mej. M J. E. B. Alting von Geusau, Houtstraat 3. Mej. C. H. Nijk, zonder beroep, Schelpenkade 9. J. Rozeboom, leerlooier, Drie-Octoberstraat 8a. A. 'W, van Geuns. zonder beroep, Rapenburg 77. Mej. A. A. van Weel, onderwijzeres, Pieter3kerkkoorsteeg 15. G. R. Boogaerdfc 't Hooft, student, Oude- Singel 24. Mej. D. van der Voort, zon der beroep, Cronjéstraat 1. C. Ko^k, arts, Ac.ad. Ziekenhuis. W: J. Mos, siga renmaker, Heerenstraat 54. Mej. G. J. van Lcenen, naaister, Gortestraat 31 Mej. M. C. O. de Bru}rn Kops, Bilder- dijkstraat 11. Mej. S Schekkerman. zon der beroep, Breestraafc 83. R -J Lim burg. student, Rapenburg 4. Mej. M. van den Burg. Korte-Mare 15. H. Lina en gezin, leerl.-macli. S.-S., Ambacktsfcrant .9. P. J. A. Boot. Noordeinde 27. Mej. J. G van der Woerd. Hoogl Kerkgr. 22 Mej. C. Koert, dienstbode. Steenschuur 9. Jhr. II. H. G. Verspijck, Hooigracht 92a. J. van Oldenburgh zonder beroep, Hoogewoerd 37. J. Holewijn, sigaren maker, Heerenstraat 54. Mej. A. M. Reitsma, Bilderdijkstraat 4. H C. Tim merman, grossier, K.-Galgewater 4. Mej. J. M. Breek, liefdezuster, gesticht „D-e Voor zienigheid'". Mej. Wed- A. C-. M. Schro- der-Grundemann, Noordeinde 46. -T. P. van der Hulst en gezin, arbeider, Statmns- weg 47a. N. H. Wasserman, sigaren maker, Sfcaahv ijkstraat 6. Mej H. Gor ter, zonder beroep, Witte-Singel 38. Mej A. Resting, zonder beroep, Witte-Sin gel 38. Mej. A. M. Swanenburg de Veye, zender beroep, Witte-Singel 3S. Mej. G. A. Y. M. Stigfcer, zonder beroep. Witte- Singel 38. J. S. Rosier, zonder beroep, Pieterskerkhof 40. B. J. Cramsr von Eaumgarten, zonder beroep, Witte-Siegel 46 I. Bekooij, scheepskl'nker, Oosterkerk steeg 4. Mej. J. A. M. Engelbregt, win keljuf frouw. Witte-Singel 31a J. J. Abs- pocl f-'h gezin, bouwkundige. Haarl.weg 27. M. C. N. G. Maielle, Drie Octoberstraat 11a. B van de Bor, Ambachtstraat 12. J. van Dalen, banketbakker, Aioelaan 8. Mej. L. Volkers, dienstbode, Alexander-» dcrslraat 11. C. A. van Reyen, student^ Middelweg la. N. A. van Wijk, student,- Middelweg la. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. H. J. Kouweuhoven, Kampen, Oudo stra at 23 I. G. Th. B. Vernet, Den Haag Weimarstraat 330. R. de Haan, Delft, IBegijnestraat 14. J. P. G. Feiten, Be verwijk, werkz. bij Majoor. P. Nieuwen huijsen. Rotterdam, Waaldijk 21. Joh, Tuijten, Arnhem, ambtenaar bij het kadas ter. J. vau Huffelen Epe (G.). Gemeen te veld wachter. .T. Bizot, Oegstgeest, Pie terstraat 35. J. van der Veer, Amster dam, le Laurierdw.straab f.Ohuis. -r- J. O. van der Wilk, Oegstgeest, Zoutkeotlaan 15. Mej. A. Mok, Rotterdam, Delftschestr. 26. J. Koome, leiderdorp, Verl. Mau- ritssbraafc 37. H Ie Mair, Noordwijk, Losplaats 6. W. Fr. Laman Rotterdam, Albrcchtskade 2/3 L. O. Dingjan, Sche- veningen, Keizerstraat. K. Hamelink, Oegstgeest, Abspoelwog 3. M. den Os, Oegstgec3t, Prins Hendrikpark 9. P. A. G. Bisschop. Oegstgeest, De Kempenaerstr 11. J. G. Willebrand. Den Haag, Doe- dijnstraat 76. .T. L. Barkey, Den Haag, 2de Schuytetra-at 103 IJ. de Water, Al phen aan den Rijn, Hoofdstraat. A. Le- feber, Den Ha&g, Frans Halsstraat 104. P. J. M. Ulioc, Zoeterwouile, H. Rijndijk 44. G. H. Dijkmans -Van Gunst, Den Haag, Van Blankenburgerstraat 56. Mej M. van Wessera, Amsterdam Koninginne gracht 89 J. van Sonsbeek, Den Haag, Z. W. Buitmisingol 1>3. Mevr. Stoltz— Beglieijn. Leeuwarden Sijtzannastraab 7. Mevrouw Pont -Etienne, Den Haag, Da Oostastraat 59. Financieele Mededeelingen. Volgens geruchten zou cle Koninklijke Petroleum-Mij. voorbereidingen treffen voor een nieuwe uitgifte van ruim f 71 millioen aandeelen a pari. SCHEEPSTIJDINGEN. STV MIJ. NEDERLAND BANKA, uitr. pass. 21 Sept. Gibraltar. LOMBOK uitr. pass. 24 Sept. Dover. KON. NED. STOOMB. MIJ AMOR 19 September van Livorno te i Alexandria. ACHILLES 19 Sept. van Gibraltar. CERES 19 Sept. van Gibraltar to Buenoa Ayres. GANYMEDES 19 Sept. van Torrevieja te Santos. TRITON 6 Sept. van Salonika naar Kon- stanfciopel. VULCANUS 19 Sept, van Gibraltar. ROTTERD. LLOYD TAMBORA thuuisr. pass. 20 September Aden. TERNATE 22 Sept. Gibraltar. HOLL--AMERIKA LIJN NIEUW-AMSTER DAM 23 Sept, van Rotterdam te New-York. SLOTERDIJK 22 Sept. van Newport- News te Havana, KON. HOLL. LLOYD. GELRIA 23 Sept. van Amsterdam te Buenos Ayres. STV. MIJ. OCEAAN PATROOLUS uitr. pass. 23 Sept, Perim. FAILLISSEMENTEN. A. P. M. van Dijk, wed H. J. P. M. Bannenberg, thans wonende te Arnhem, voorheen te Delft een dameshoedenzaak hebbende. Fr. v. d. Kerkhof, manufacturier, Eind hoven. W. van Gorkurn, meubelmaker, Breda. (Nadruk verboden.) 5X) l „Juist, dat is het, juffrouw Dora," zei het meisje; „ik heb u wel gezegd, dat het niet» goed was, dat u het kind in huis hebt, Het kan me voor mij zelf niet schelen, maar niemand zal door woord of blik mijn kindje een verwijt maken." Zij rolde den kleine in haar schort en heen ©n weer gaande, schreide zij bitter. Alsof heb kind iets voelde, begon het uit alle macht te schreeuwen, en maakte daardoor do onrust nog grooter. Esther was diep bedToefd. Zij knielde naast het meisje neer en sprak haar vleiend toe. „Je bent heel hard en onvriendelijk tegen rue, Betje. Ik vind het een heel mooi landje. Toe, laat mij het eens nomen." Langzamerhand werden moeder en kiiid bedaarder, de vrede werdl gesloten en be zegeld met een kus en de drie meisjes brae'oten een uur door met te babbelen over de eindelooze bijzonderheden van hot toilet van den jongen heer Curnow. Maar een nieuwe belemmering werd ge- voogd bij den omgang van Esther met de j Kenwyns. In theorie bewondlorde zij Dora I dat zij Betje Onrnow in huis hadmaar zij kon niet geheel over haar gevoel van ver- lGgenheid heen komen in tegenwoordigheid yan oen kind, dat buiten de wet geboren was. Zij wist, dat het gevoel dwaas en on- monschliovond was; maar zij was van na ture niet in staat aan zedelijks vraagstuk ken te denken in termen van gewoon ver stand en haar louter vormelijk godsdien stig geloof deed haar geen gemakkelijke formule aan do hand, zooals Dora voor do gelegenheid vond. „Ja, natuurlijk deed zij verkeerd, Esther," zei Dora, toen zij over het onderwerp spra ken, „maar zij heeft oprecht berouw, en dat maakt een groot verschil. Wij hebben geen recht te veroordcelen, wicn God beloofd heeft te vergeven. Een tijd lang zal zij wat moeite hebben, om een betrekking te vin don. Do menschen nemen een meisje niet, als zij weten, dat zij onglukkig is geweest. Maar weldra zal zij het kind kunnen uit besteden. Intu8schen geeft het niet veel last in huis, en Betje is een zeer handig meisje." Bovendien wist Esther, dat zij bang voor Betje was. De beschuldigende kreet van bet meisje „de kinderen van sommige vrou wen," overtuigde haar, dat zij een geheim deelden, of ten minste een vermoeden, waarover geen van beidon openlijk hardop durfde spreken, ofschoon na haar zenuw- achtigen uitval niet gezegd was, dat aan duidde, dat haar woorden meer dan een algemeen© beteekenis hadden gehad. Op een middag, dat Dora naar beneden was gegaan, om éen middel klaar te ma ken, cn Esther alleen in de huiskamer bleef kwam Botje binnen, om het theegoed op te ruimen. Zij treuzelde rónd in de kamer en stelde haar werk uit, totdat Esther zenuw achtig werd. Zij probeerde iets te beden ken, dat zij kon zeggenmaar er kwamen geen woorden. Betje nam het blad op en zette bet weer neer. „Juffrouw Esther hoe gaat het met jongejuffrouw Kitty?" zei ze zacht. „O, heel goed, dank jo, Betje," zei Esther, zonder haar hoofd om te draaien, „Tk geloof, dht ze jo nog mist," voegde zij er bij, om het stilzwijgen te verbreken. „Het is heel lief van u, om dat te zeggen, juffrouw Esther. Ik hield heel veel van haar. Ik wist niet hoeveel, totdat ik wist, dat mijn kleintje zou komen. Het maakt een vrouw zacht." Haar stem brak bij het laatsto woord. „Juffrouw Esther fluisterde zij, wat dichter bij komende. „Wat is het, Bct.je?" zei Esther, met verbleekt gezicht naar haar opziende. „Gelooft u, dat jongejuffrouw Kitty heel gelukkig is?" Zij verlangde naar de macht, om eenvou dig te spreken, te zeggen: „Zeg me alles, wat je weet, alles wat je vreest," maa-r zij kon alleen maar zeggen„Heb is nogal een stil kind." „Ja, stil," zei Betje boos. „Maar zij kon luidruchtig cn ondleugend als de besten zijn, boen ik haar geheel voor mijzelf had. Zij was niet bang voor mij." „Zij is ook niet bang voor mij," zei Esther, bleek glimlachend. „Ik wilde, dat zij meer bij u was, juf frouw.. Ik vind het uiterlijk van die nieuwe, ingeregen, bleeke Londensche meid niet prettig. Zij is hard en sluw. Jongejuffrouw Kitt-y houdt ook niet van haardaar ben ik zeker van. Ik heb haar sarnon buiten ge zien." „Neen, ik houd ook niet van Beatrice," zei Esther zacht, blij over die uitvlucht. „Mijnheer lét niet veel op jongejuffrouw Kitty," zei Betje, en zij liet haar vinger langs den rand van het blad glijden. „Hij houdt heel veel van haar." „Ja, maar heeren zien niet wat er ge beurt." „Ik (Jenk, dat mannen altijd meer notitie van kleine jongens nemen." „Nu nog mooier!" zei Betje, niet zonder den trots van de moeder van een zoon. Het is haar schuld niet, dat zij' een meisje is. Is zij niet zijn eigen kind?" „Mijn vader verlangde naar een jongen." Betje schudde haar hoofd, maar zei niets, en daar Esther niet sprak, wilde zij het blad opnemen. Esther nam een boek. Er hcerschto een oogenblik stilte, en toen klonk die stem van het meisje hartstoch telijk „Kan er niet iets gedaan worden, kan er niet iets gedaan wordenO, er is nie mand, die iets kan doenriep zij, met haar voet op den grond stampende. „O, Betje, wat bedoel je?" riep Esther, met gewrongen handen opspringende. „Dat weet u even goed als ik," zei het meisje, mot trillende lip. Zij keken elkander aan als twee scher mers, en ieder trachtte met haar oogen de ander tot den eersten stoot te dwingen. Toen hoorden zij den stap van Dora op de kale trap, en het getjingel van haar chate laine. Het oogenblik was voorbij. Betje slaakte een diepen zucht, en thans weer heb onderdanige dienstmeisjo, nam zij bet blad op en bracht het buiten do kamer. HOOFDSTUK XVII. Tegen den tijd, dat mevrouw Leyen- thorpe haar huis bereikte, was zij bijna uit geput. Haar geest was des te helderder in tegenstelling met haar vermoeid lichaam. Deze warme lentedagen pakten haar aan het zoele weer, de regens, en heets» zonne stralen prikkelden haar zenuwen en vul den haar hoofd met droomen, dio haar uit putten en haar daardoor des te minder be kwaam maakten, om de moeilijke werke lijkheid van haar leven to dragen. Zij was een van die vrouwen, die op een harp van Acolus gelijken, zij had de dubbele zwaarte van haar karakter te dragen een zieke lijke gevoeligheid voor haar eigen zorgen en een helderziend medegevoel met die van andere menschen. Zij boog zich over de bloembedden met bitterzoet genot. Wat groeiden zij op, die jonge bloemen, zoo onbevreesd en rein. Zij voelde een hartstochtelijke afgunst van de aarde. Zij verbeeldde zich, dat de bloemen haar medelijdend, zelfs een beetje verach telijk toelachten. Door de struiken langs heb pad zou zij zien, dat haar kinderen op heb grasveld aan heb spelen waren. In haar onrustig gemoed schenen hun kreten en gelach anders te klinken dan van andere kinderen. Hun gelach was wanhopend en hun kreten waren kreten van verzet, alsof zij vroegen waarom zij in de wereld ge bracht. waren. Zij hoorde de stem van de kinder juffrouw, die aan één van heD zei niet- zoo hard te loopon, omdat hij dan te veel verhit zou worden. Waarschuwdo iemand de tulpen niet te gauw to groeien, of hield iemand hot groeien der viooltjes in toom? Zij vermeed hot einde van het pad bij het grasveld, liep achter een bosckjc van Euonymus om en ging door oen zijdeur het huis binnen. De wijze, waarop zij de deur opende en sloot, was treurig onzeker. Alsof haar echtgenoot haar hand en stap gehoord en herkond had, kwam hij uit zijn studeerkamer. Met zijn blozend gezicht en helder-blauwe oogen zag hij er bijna belee- digend gezond naast haar uit. Hij liep krachtig, met flinke stappen en sprak met hddklinkonde stem. „Je bent oververmoeid, lieve," zei hij op een toon van zorg; „ga wat liggen." (Wordt vorvolgd.)

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 5