LEIDSCH m DAGBLAD. Woensdag 24 September 1919. FEUILLETON. NIET TE KOOP. STADSNIEUWS, BINNENLAND Oratio pro domo. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PBIJS DEK 'ADYEKTKNTIliRi 80 Ota. per regel. Des Zaterdags 40 Ots. per regel. Kleine adveitentiSn Woensdag Ï6 Cits.,. Zaterdag f 1.— bij een maximum au tal woorden van 30. Incasso volgens post* lréóht. Voor eventueole opzending vaa brieven 10 Ots, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. U>. Nummer 18272. (Nadruk verboden.) BO) Het was voor het eerst, dat zij tegenover hem haar stiefmoeder beoordeeld had. ?,Dat moet je niet zeggen, Esther," zei hij scherp, en zich omkeerendle. Maar hij kon haar niet reoht in de oogen zien, en hij verzachtte de seherpte van zijn woor den door te zeggen: „Je bent te jong en te onervaren, om als criticus van andere menschen op te treden." Dat was waar. Zij begreep de merkwaar dige zwakheid van een sterk man niet in de handen van een vrouw, die den sleutel van zijn hartstochten in handen heeft. Maar haar onwetendheid deed haar slechts te onbarmhartiger oordeel en. Het was juist zijn zwakheid, die zij veroordeelde. Het enkel feit, dat hij er over dacht haar groot vader naar een inrichting te zenden, zou haar niet gehinderd hebbenzij kon zien, dat de verandering in het belang van den Ouden man kon zijn, maar dat hij het deed na zulk een verloop van tijd en gehoor gevend aan een anderen wil, versterkte haar gevoelen, dat haar vader achteruit- ging. De oude Rosewarne scheen meer dan ver zoend met het denkbeeld van weg te gaan, (Hij was dladelijk volgzamer, alsof hij een geheim bewaarde. Op oen nacht werd hij uit zijn kamer ge mist. Het heel© huis werd gewekt en het goed met lantaarns doorzocht. De ver schrikt© Danby vond zijn lijk in die bedding Verkoop vanwege de gemeente. van den kleinen stroom. Hij had in het don ker de rustieke brug gemist,was tien voet diep gevallen en had zijn nek gebroken. De oude man' had een jas over zijn nachts hemd aangetrokken, en zijn zijden hoed' lag ingedrukt onder hem. Zijn bank-boekje hield hij vast in zijn rechterhand geklomr. In haar kalmer ©ogenblikken wist Esther, dat niemand don een onoplettend oppas ser de schuld van het ongeluk droeg, het geen inderdaad toonde, dat haar groot vader onder beter toezicht had moeten staan. Maar toch, als zij dacht aan het treurige'einde van zijn vlucht ,,naar de be nedenstad" in het donker, zag haar ver beelding, die in de diepte werkte, er weer een gevolg te meer in van de onbarmhar tige werking van stoffelijk welslagen. Als men den ouden man had laten wonen, waar hij wilde, had hij niet weg behoeven te loopen. De oude Thomas Rosewarne was door zijn dood niet ontkomen aan de deftigheid, die hij vreesde en haatte. Hij was ten minste veroordeeld, om als een heer te liggen. Als hij geraadpleegd had kunnen worden om- tjrenb zijn eigen ter-aarde-bestelling, zou hij zeker wol een grootsche begrafenis ge- wenscht hebben, maar volgens zijn eigen opvattingen van grootschheid. Hij zou graag een lange rij van mannen gehad hebben, de meosten gekleed in gekleede jas met zwarten, slappen hoed on zeer glim mende laarzen, langzaam gaande door de smalle straten naar het winderige kerk hof, dat uitzag op don Atlantischcn Oceaan en daarna een groot© theevisite met ham en een beetje rum. In plaats daarvan werd hij naar het kerkhof te Guynoer gebracht, waar Rosewarne zijn eerste vrouw reeds begraven had in een prachtig en familie- man, penuingm., Van der Heyden en Riet hoven, commissarissen, is, dank zg de volle medewerking van groot en klein, er in ge slaagd de Janvcssensteeg gedurende de win kelweek in een feestkleed van groen en, electrische verlichting te steken. Zij hoopt de feestelijkheden Dinsdag 30 September te ope nen en rekent ook op een feest-étalage bij die winkeliers, die niet mede doen aan de cificieele winkelweek. De Oranjegracht (Oostzijde) tusschen Grcraesteeg en Nieuwe-Rfjn zal worden ver sierd en verlicht, onder leiding van een commissie, bestaande uit de heer S. Stryk, F.: Breibach, M. v. d. Linden en J. Fran ken. Hoe meer de datum van opening der win kelweek en die van 3 October nadert, met des te meer ijver is men aan den gang met allerlei voorbereidende maatregelen. De dames en heeren, die zich te paard in den greoten optocht wïlleu voortbewegen en van wie velen nog nooit een ros onder zich gehad hebben, zijn zich terdege aan hét bekwamen in de rijkunst, om op den feestdag een goed figuur te maken door, knappe rui tens te zijn. Gisteravond werd in den trein van Utrecht naar Leiden, tusschen Vleuten en Woerden, onze stadgenoot de 62-jarigo heer P. Hoogendoorn, die met zijn echt genoot© in den trein zat, plotseling onwel. Hij kreeg hevige benauwdheden, zoodat zijn vrouw en de mede-reizigers dadelijk het ergste vreesden. Hulp kon men den patiënt slechts -weinig bieden en het werd spoedig duidelijk, dat deze ook niet meer zou baten. Langzaam weken de levensgeesten, totdat de dbocl/ intrad. Te Leiden aangekomen, constateerde prof. dr. Zaayer, die tot onderzoek was ontboden, hartverlamming. Het lijk werd per bran card naar~de woning van den overledene, Plantsoen 47, vervoerd. Gisteravond te halfzeven ongeveer kwam de 78-jarige J. de O. op de Nieuwe Beestenmarkt to vallen en had het ongeluk oen arm te breken. De man werd ter ver pleging naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Naar aanleiding van de mededeelia- gen over de Kooibebouwing maakt men er ons van bevoegde zijd© opmerkzaam op, dat in genoemden bouw, d. i. met inbegrip van het Volkspark dus, totaal 177 wonin gen, 2 pakhnisjes en 3 winkels beschikbaar komen en dus heti bedrag per woning, waar in totaal ongeveer f 1.000.000 noodig is, niet f SOOO, doch nog niet ten volle f 5600 bedraagt. Aangezien in de advertentie der open bare jaar feestviering van den N'ed. Prot. Oud-Weezenbond alhier de adressen voor don verkoop van toegangsbewijzen niet goed zijn afgedrukt, cCee-len wij hier mede, dat die zijn Garenmarkt- 19 en Maredijk 91. Do Arbeidswet en de Eeïste Kamer. Naar die Haagsche redacteur van „Het Volk" verneemt, vindt hot uitstel door die Eerste Kamer van de behandeling der Arbeids wet tot de laatste week van October zijn grond in het feit, dat ettelijke Kamerleden met tegenwoordig zouden kunnen zijn bij de beraadslaging, indien dize eerder werd gehouden. Zij wilden gaarne in de gelegen heid worden gesteld aan het debat deel t© nemen; met name werd in dit verband de heer Stork genoemd. Tot het uöstel is besloten in overleg met Minister Aalberse. Deze had daar geen bezwaar tegen, omdat zijns inziens van dit uitstel geen gevolg behoeft te zijn een ver traging van het tempo dei* voorbereiding van do uitvoering der wet. Hiermede kc.n worden doorgegaan, omdat de wet door de behandeling in de Eerste Kamer toch niet meer veranderd wordt, en men als kelder. Het was het ironisch lot van den ouden Thomas Rosewarne, om bij zijn be grafenis hen maatschappelijk standpunt van zijn zoon te doen uitkomen. Hij werd naar zijn graf gevolgd door negen rijtui gen, waarvan drie wapens op de portieren hadden. Vier geestelijken namen aan de plechtigheid deel en - de organist speelde „Crossing the Bar." Esther moest naar de begrafenis gaan. Zij had veel van haar grootvader gehouden, maar zij kon het eind van zijn verdriet niet betreuren. Toen zij in het rijtuig zat mot haar stiefmoeder, die bijzonder mooi was in het zwart, bedacht zij met bitter heid, dat de eenige, die den ouden man werkelijk missen zou, haar kleine half zusje was, dat zoo dikwijls door hem in moeilijkheid was geweest. Sammy Lugg werd dronken, en leunend over de kaag van hot kerkhof, hield hij een lijkrede. „Hij was een zeer driftig man," zei hij waardeorend. „Toen ik een jongen was, zag ik het gevecht met houweelen tusschen do mannen van Porth-Envs en die van Tol- carno. De oude Thomas Rosewarne was de aanvoerder van de mannen van Portli- Enys. MicDden in het gevecht, terwijl Tho- was wonderen deed, sprong een man van Tolcarne op zijn rug en hield zijn armen vast. Thomas riep „Laat me los," en een smid, Jacob Treneery, trok den man weg en sloeg hem neer met zijn duimen op zijn oogen. Maar Thomas zei: „Laat hem," en hij keek neer op den man, die op den grond! lag, en zei: „Zoo, Harry Pellew, ben jij het? Goed, ik zal je helpen." Hij nam hem op, en gooide hem tegen den stcenen muur, en hij werd in een laken naar huis gedra- jgen om te sterven. O, bij was heel driftig." J vaststaande aanneemt, dat zij zal worden goedgekeurd. Ned. Katholiekendag. Heden en morgen werdfc te Utrecht de eerste Nederlandscho Kathtliekendag gehouden.; Gistermorgen werd in de Kathedrale Kerk aan de Lange Nieuwstraat een Pontificale Fcogmis opgedragen door Mgr. H. van de betering, Aartsbisschop van Utrecht. Uit gedord werd die Missa Papae Marcelli van Pclestrina dcor het zangkoor der kathedraal onder leiding van JoL Winnubst. De kerk was te klein om het aantal toe hoorders te bevatten.; In de greote zaal van het Park Tivoli werd 's middags de eerste algemeene vergadering gehouden. Da voorzitter, mr. A. baron van Wijnber- g^D, hield een openingsrede.; De voorzitter deelde mede, dat hij een brief van -Z. H. den Paus ontvangen had. .Vervolgens hield mgr. dr. H. Poels, een rede ever „De Vredesenoycliek en haar leer c-ver de Katholieke vrijheidsidee." De cpeningsvergadering van den Neder lanaschen Katholiekendag wörd o.a. hijg^ wcotiu door de ministers Ruys de Beerde brcuck, Aalberse, Alting van Geusau en König. Tei wjjl de vergadering het lied vanSchaepf- man zong: „Aan U, Koning der eenwen", kwamen mgr. H. v. d. Wetering, aartsbis schop van Utrecht, mgr* A. J. Gallier, bis schop van Haarlem, mgr. L. Schrijnen, bis schop van Roermond, mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, en mgr.; A. F. Diepen, coadjutor van 's-Hertogenbosch, benevens mgr<. Wl van Roosmalen, apostolisch vicaris van Curacao, de zaal binnen.; Dit was de eerste maal, dat in een bijeenkomst van katholieken alle Nederlandsche bisschoppen bijeen waren. Gis* eravond sprak .in „Tivoli" de heer A. H. Engels, lid der Tweede Kamer, over: „De ïatbclieke Gelijkheidsidee." i'flSiCor Alph. Vermeulen S. J. sprak daar na ever „De Katholieke Broederschapfeidee." In den Stadsschouwburg spraken de hee ren H." G. M. Hermans, lid van de Tweede Kamer, en pater Bovromaeus de Greeve A* F. M over gelijke onderwerpen. Uitvoer van tabak en sigaren Gisteren ia verschenen het „Stsbl." No. 567, besluit van den 13den dezer, houdende intrekking van het verbod van uitvoer van ruwe tabak en van sigaren, sigaretten en verdere pro ducten var. tabak. - Levensmiddelenpakketten naar Du.'^chlani -Volgens beschikking van den Duitschen Rijkscommissaris voor iu- en uitvoerbewil liging zullen liiefdadigheidspakketten (lie besgaben sendungen), mits levensmiddelen en persoonlijke gebruiksartikelen, uit het buitenland zonder bijzonder invoerconsent in Duitschland worden toegelaten. Voorts zullen dergelijke pakketten, die worden gezonden om den nood van behoef- tigen te lenigen, en die aan Düitsche ver eenigingen tot nut van het algemeen ter verdecling zijn gericht, voorloopig vrij van invoerrechten in Duitschlaud worden toe gelaten. De Düitsche douanekantoren heb ben desbetreffende instructies gekregen. De ex-keizer. De „Evening Standard'- heeft een van haar medewerkers ter ge zaghebbende laten vragen, hoe het met net proces tegen den vroegeren Duitschen kei zer stond. Zal de keizer terechtstaan en zal lie historische gebeurtenis te Londen plaats vinden? vroeg, hij- Het antwoord was: Dat is het plan. Het plan, dat Lloyd George in het Lagerhuis bekend heeft gemaakt, is nog niet gewij zigd, en het kan ook niet goed gewijzigd worden zonder toestemming van de onder teekenaars van het tractaat van Versailles. Zal de vervolging van Zrjne Keizer lijke Majesteit dus voorbereid worden en voortgang hebben? Antwoord: De voorbereiding is nu zoo goed als klaar en als de gewezen Keizer PBIJS DEZEB COURANT; Voor Lelden p. 8 mnd, f 2.10, p, week 10.1(5 Buiten Leiden, waar agenten 'ge-» vesfcigd zijn, per week kb m m 0.1$ Franco per post u n 2.50 deze week te Londen zou moeten verschij nen, zou het proces kunnen beginnen, jaar de maatregelen voor zijn bewaring enz. zrjn getroffen. Als het proce3 begint, van waar zal dan de eerste stap gedaan worden, van hier. of van Parijs uit. „Van Parijs uit." Verwacht men dat het nog lang zal duren, voor die gedaan wordt? „Neen. Het zal niet te verwonderen zijn, als de eisch tot uitlevering binnen een maand gedaan wordt." Een eisch aan Holland? „Beter, is het misschien om van een ver zoek te spreken." „Zal Holland vermoedelijk weigeren of hinderpalen in den weg stellen? „Dat ka.n niemand zeggen. Misschien." Ten slotte kreeg de journalist de' verze kering, dat het den oppersten raad eerlang ernst zou zijn. Het voornemen is nog altijd om den Keizer voor het gerecht te brengm, en daar is geen verandering in gekomen en zal ook waarschijnlijk geen verandering, in komen." Per trein van 12 uur 42 m., waaraan de koninklijke salonwagen was verbonden, arriveerden de Koningin en de Prinses gis teren te Apeldoorn. "Van het tweede per ron, waar de trein stopte, wandelden de vorstelijke personen naar de gereedstaande auto, om zich naar Het Loo te begeven. Hot gevolg ging per rijtuig daarheen. De burgemeester van Apeldoorn bevond zich op het perron. De Matin" maakt den tekst open baar van een telegram, hetwelk de vlieger Fonck van den secretaris van Koningin Wilhelmina heeft ontvangen: „De Koningin is zeer gevoelig voor de hulde van de Fransclie 1 uclit-vaaittmk» a ie. Zij draagb mij op Haar oprechten dank te betuigen. Met groot genoegen hebben de Koningin en Prinses Juliana uw fraaie bloemen opgeraapt en de Koningin heeft een levendige voldoening gevoeld te heb ben genoten van eenige demonstraties, wel ke de zoo terecht wegens haar stoutmoe digheid vermaarde Fransclie luchtvaart delegatie heeft verricht". Gistermiddag heeft het Koninklijk In stituut van Ingenieurs ia Don Haag in het restaurant „De Twee Steden" op het Bui tenhof do deputatie van het Britsche In stituut van Electroteobnische Ingenieurs ontvangen, welke uit Amsterdam daar 3a aangekomen. Onder do aanwezigen bevond zich o. a. professor Lor ent z, uit Leiden. Nadat de he or en zich in de ontvangzaal hadden verzameld en een kop thee was rondgediend, heette de voorzitter van den raad van bestuur van het Koninklijk In stituut van Ingenieurs, de heor D. Cr oil, de Engelsche gasten met- een korb woord welkom Men applaudisseerde daarop en de mu ziek, welke de receptie opluisterde, speel de „God save the King". De heer C. H. Wordingham, G. B. E, president van The Institute of Electrical Fgineers, dankte namens zijn collega'3 har telijk voor de ontvangst. Daarna werd er nogmaals thee en ge bak rondgediend, terwijl de muziek zich weder deed hooren Men bracht nog eeni- gen tijd in aangenaam gesprok door, waar na het gezelschap zich aan een middagmaal vereenigde, waarbij o a. aanzaten de minis fiers van Buitenlandsche en Bionenlandsche Zaken en de heer M. M H. Roberston, eerste secretaris van het Britsche gezant schap. Gisteren werd door Prins -Hendrik ale voorzitter van den Kon. Nation. Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp "bij Onge lukken „Het Oranje-Kruis" in het gebouw van de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, Raadhuisstraat te Am- Eenigen der rouwdragenden, die van dichtbij gekomen waren, keerden naar Trevose terug, om eenige ververschingen te gebruiken. Iedereen zei iets van paszij spraken over een schakel met. het- ver leden, een echte man van Cornwallis van de oucüe school, een van de door de natuur gevormde heeren, en zoo verder. De oudo Rosewarne had Esther bij testament 48,000 gulden vermaakt, zoodat zij het voorwerp van onwelkome attentie werd. Zooals mo- vrouw Blanchard zei, beteekende het be drag niets voor de erfgename van Tre vose maar de bedoeling van den ouden man was zoo aandoenlijk. 'Als zij niet ge drukt was geweest, zou Esther pret gehad hebben over de manier, waarop de gasten trachtten vormlijk rouwbeklag te vereeni- gon met vertrouwelijke gelukwenschen over het verdwijnen van een lastpost, en open lijke bewondering voor haar stiefmoeder in het zwart. Rosewarne kon zijn oogen niet van haar afhouden, en Blanchard had aan de gelegenheid een bestelling te dan ken. om haar portret t© schilderen. Het volgende jaar hing het schilderij op een middenplaats aan de Acad/emie. Zoodra zij maar kon, ontsnapte Esther uit het huis en ging naar de Kenwyns. Zij had Dora in meer dan een week niet ge zien. Zooals gewoonlijk door de apotheek binnenkomend, hoorde zij do stemmen van Dora en een andere vrouw, lachend pra ten in de keukon, het plassen van water en een grappig, kraaiend geluid, dat. zij niet kon thuis brengen. Zij floot, en Dora riep „Kom eens zien, wat we doen I" Zij ging naar de keuken, waar Dora en Botje Ou raio w op don grond geknield lagen en bezig waren een kindje te baden. Esther schrikte. Zij had Botje niet meer gezien na den dag, dat de „Sunderland" vergaan was, en zij was bijna de omstandigheden van haar vertrek vergoten. Een zonderling gevoel van verlegenheid bekroop haar, en zij bleef op den drempel staan en mompel de: „O, het spijt me. Ik kom wel weer eens terug." Betje stond sterk blozend op, zij had neergeslagen oogen en droogde haar han den aan haar schort af. Dora, blijkbaar niet bewust van de verlegenheid der beide anderen, tilde den kleine op haar schoot en begon hem af te drogen. „Kom hem eens kijken," riep zij vroolijk, en zij hield het kind in haar teere handen omhoog. Esther kwam"" nader. De jonge moeder keek jaloersch hoe zij aarzelend het kleine lichaampje aanraakte. Esther wilde niet onvriendelijk zijnals zij alleen met het kind geweest was, zou zij het heerlijk ge knuffeld hebbenmaar nu voelde zij zich stijf en onhandig. Betje barstte in tranen uit, en nam het kind weg. „U behoeft niet bang voor hem te zijn,, juffrouw Esther," zei zo hartstoch telijk; hij is zoo schoon en vlekkeloos als een lam. Hij zal nooit gebrek aan liefde kennen, zooals de kinderen van sommige vrouwen." Esther voelde de beschuldiging in haar woorden: zij werd bleek en deinsde ach teruit. „Betje, wees niet dwaas," zei Doraj „juffrouw Esther was verbaasd je hier to vinden." (Wordt vervolgd.) Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. El— Het is van algemeene bekendheid, dat vroeger al te veel in vele Nederlandsohe kringen een zucht naar het vreemde heerschte. Wanneer iets maar van. buitens lands kwam, dan was het goed. Of het eigen land dezelfde voorwerpen leverde van beslist niet minder degelijke kwaliteit werd niet onderzocht of voor onjuist ge houden, wat nog erger is. Precies zoo was het gesteld met de vacantiereizen. De mooi© plekjes in eigen land en er zijn er toch zoovele, men lette als bewijs maar eens op het groot© aantal vreemde schil ders, dat ons land geregeld gastvrijheid verleerït waren nog volslagen onbekend, Wanneer men het schoone in de natuur in 'den vreemde ging zoeken. De oorlog heeft in beide gevallen veel goeds bewerkt. Bui- tenlandsche goederen bleven uit, mon moest het met de dikwerf versmade pro ducten van eigen bodem doen. Pleizier- reisjes naar het buitenland waren onmo gelijk geworden, dies was men aangewezen op het vaderlandsche schoon. En gerust durven we hier te constateeren, dat zeer velen, zij het aldus gedwongen, de oogen zijn opengegaan De propaganda van do voreenigingen Ne- 'derlandsch fabrikaat A. N. W. B. en andere organen mag hierbij niet uitgeschakeld Worden. In menig opzicht kan men tevreden zijn over het door oorlog als anderszins be reikte resultaat. Gewaakt dient nu te wor den, dat dit bereikte niet weer verloren ga. En dat is in de eerste plaats een zaak '4er Nederlandsche industrie, die te zorgen heeft, dat zij niet wordt overtroefd door vreemde merken, voor zoover het den goe derenhandel betreft, van het Nederland sche verkeer, hotel cn restaurant,wezen enz. wat het zoeken van ontspanniDg in do vrije natuur aanbelangt. Op het zich hand haven op de markt naast elke eerlijke, doch onder niet aan banden gelegde con currentie, daarop zij alle kracht gericht. Is derhalve, als gezegd, de trek naar het vreemde heel wat geluwd, geheel verdwe nen is deze nog niet en speciaal niet in dien zin, dat groote plaatsen hebben opge houden als een magneet aantrekkingskracht uit te stralen. Dat ondervinden alle rond om zulke centra gelegen steden en dorpen en Leiden met name van Den Haag. Do residentie lokt. met onweerstaanbare macht blijkbaar velen tot zich voor inkoop en en voor ontspanning. Of daarbij evenwel ook niet op zeer ruime schaal sprake is van het vèr zoeken wat dichtbij te krijgen is? Men neme eens een proef. De, we zouden haast zeggen dagelijks ach nog uitbreidende win kelstand alhier zal o. i. deze proef glans rijk doorstaan. En waarom buiten eigen stad te laten verdienen, wat daar even goed verdiend worden kan? Hoe welvaren der de stad, des te beter voor ieder Leide- naar 't Zelfde geldt voor den schouwburg al hier. We weten, dat er zijn, die een stuk, dat zij zien willen, in Den Haag gaan kijken. Waarom, willen we vragen. De tijd is lang voorbij, dat de gezelschappen een minderwaardige bezetting zoogenaamd „den boer op" stuurden. Men krijgt de stukken in zelfde bezetting, in zelfde aankleeding. De prijzen hier zijn niet hooger. En kunnen de bioscopen alhier niet wed ijveren met wat 't Haagje op dat punt biedt? Ten volle. Zoo zou er nog meer zijn om op te wijzen, doch we zullen het hierbij laten. De Leidenaars (ters) voor Leiden 1 Met een enkel woord hebben wij reeds gewag gemaakt van het voornemen van den burgemeester, om van gemeentewege dezen winter den verkoop van groenten en van visch ter hand te nemen, om op deze wijze de gemeentenaren. in de gelegenheid te stellen deze artikelen voor ongeveer den kostenden prijs te kunnen inkoop en. Wij kunnen thans mededeelen, dajt met dien verkoop zoo mogelijk reeds 1 Ootober zal worden aangevangen ©n dat allo inge zetenen er van kunnen profiteeren. Voor het centrum der stad zal van den bekenden vischwinkel aan de Vischmarkfc de visch worden verkocht en in het voor malige koetshuis van de firma Dieben aan de Garenmarkt. Verder zullen de volgende looaliteiten tegelijk voor visch en groenten geopend worden: Stadshulpwerf aan de Oude Hee rengracht, Centrale Keuken bij het Open baar Slachthuis en aan do Stadswerf of oen localiteit in de omgeving daarvan. De .vischverkoop zal geschieden onder leiding van den directeur van liet Slacht huis i met de regeling van den groenten verkoop belast zich de inspecteur van po litie lste klasse, de heer Eskens. Prof dr. L. Knappert wordt- eerst daags van zijn reis naar on verblijf in Ncd Indië alhier terugverwacht,. Per s.s „Prins der Nederlanden" jls de hoog leeroar 20 Augustus van Batavia vertrok ken. Beroepen ia bij dei Renn Gem. te Lcchem de heer F. Kleyn, proponent alhier. Vcor het tijdvak van 16 September tot en met 31 December 1919 ia benoemd tot hcoid-assisfcent voor de oogheelkunde aan de Rijksuniversiteit alhier, de heer Marx, ai to alhier,. De gisteren langs de huizen alhier ge houden t „Unie"-collecte voor die Scholen met den Bijhei, heeft opgebracht f 768.24, tegen f 802.08V& ten vorigen jare. Door het ongunstige weder konden niet alle stadsdeelen door do collectanten wor den bezocht. Wie geen bezoek van één hun nor heeft gehad, kan zijn gave aan het co mité zenden. Gisteren is te Haarlem een dahlia-ten- tcoDstelling geopend, georganiseerd door de Vereeriiging van Bloembollencultuur en 'de H i a-vór-o en i ging. ^4.©gekend zrjn: verguld-zilveren medaille aan de firma J. G. BallegC', alhier; ge tuigschrift lste klasse werd toegekend aan J. Kriest, alhier; getuigschrift van ver dienste aan J.; Kriest. alhier. Ock de eerste Groenesteeg van de Hooigracht tot de Middelstegracht zal wor den versierd. Da commissie ter versiering van bovengenoemde straat bestaat uit de hee ren J; Muusse, voorzitter; P. Oudshoorn, penningmeester, en Jchs.; Th. van der Horst, secretaris. Neg ontvangen wij de volgende mededee lbar?: Bij dezen stelt de commissie u in kennis, dab 'het nog nooit gelukt is een versiering tct stand te brengen tusschen de Haven en de Pelikaanstraat. Deze is nu wel tcb stand gekomen. Er zal versierd en Verlicht wor den. Commissarissen zijn de hoeren J* v. d. Vlist', L van Zijp, G. Tegelaar en II. Nieu wen huizen. De feestelijke versiering en verlichting van de Janvossensteeg, waarvoor sinds eeni ge dagen gewerkt is, heeft thans haar beslag gekregen. De feestcommissie, bestaande uit de hee ren Nederloff, voorz:, Vlasveld, secr.Brug

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1