LEIDSCH m DAGBLAD. Maandag 22 September 1919. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS, BINNENLAND. FEUILLETON. NIET TE KOOP. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DER ADVERTEHTIËNi BO Ots. per wsfcel. Des Zaterdags 40 Ots, per regel. Kïerne advertentie» Woensdag Ï6 Ots. Zaterdag f 1.—bij ten marimum aantal woorden van 80. Incasso volgens postJ recht. Voor ©vontneele opzending van briewen 10 Ots, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ots, Nummer 18270. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. DIRECTE BELASTINGEN., Do Burgemeester van Leiden brengt ter algemeen© kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand ge steld de kohieren der Personeel© belasting No. 8, 9 en 10 van den dienst 1919, executoir verklaard den 18den September j.l. en her innert voorts den belenghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden vcet te voldoen. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leidden, £Q September 1919. MILITIE. Onderzoek betreffende voorgeeefendlieid. De Burgemeester der gemeente Lel den brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag 11, November eerstkomende, te 'Amsterdam, Den Helder, 's-Gravenhage, Gorinchem, Breda-, Venlo, Arnhem, Kam pen, Leeuwarden, Assen cn Utrecht zal aanvangen het onderzoek over de Gote lingen der lichting 1920, tot het verwerven van het bewij3, dat zij voldoen aan de eisclien van voorgeoefendheid, gesteld om aanspraak te kunnet. doen gelden op be stemming voor een bepaald korps of gar nizoen, bedoeld in art. 70 der Milibiewet. De lotelingon dezer gemeente, die aan het onderzoek wenschen deel to nemen, moeten zich vóór 10 October eerstkomende aanmelden ten Raadhuizo alhier, (afdeeling Militaire Zaken, Kamer No. 9), en moeten bij de aanmelding opgeven, in welke ge meente zij aan het onderzoek wenschen 6eel te nemen. Vo°r zoover zij niiet verblijf houden in 'ie gemeente, waar zij aan het onderzoek vensche.'i deel t nemen, moeten de lote- 1 in gen tevens opgeven, of zij gedurende 'fc onderzoek voor Rijksrekening legering en voeding wenschen to genieten. De loteling, die zich vóór bovengenoem- cöen dia-turn JbeefitJ aangemeld/, doch we gens ziekte verhinderd wordt aan hot on derzoek deel te nemen, kan zich vóór 1 De cember a. 9 wenden tot den Inspecteur der Infanterie om alsnog in de eerste helft van December het onderzoek te ondergaan. Bij dit verzoek wordt overgelegd een ge neeskundige verklaring ten bewijze, dat de loteling ten gevolge van ziekte het in November gehouden onderzoek niet' of niet geheel heeft kunnen bijwonen. Het in December te houden onderzoek vangt aan op den dag en wordt gehouden in garnizoensplaatsen door genoemden In specteur te bepalen. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. - Leiden ,2*2 September 1919. Woningbouw op het Kooiterrein* Het zal bij den steeds meer ngpenden wg- nïngncod genoegen doen, dat de bebouwing .van het z.g. Kcoiterrein, omvattende 14ï wc Dingen, waaronder, 3 winkels, een heel eind is gevorderd, en dat- men ook met de bi-bi uwing van de vier daarvoor bestemde stukken grond, ten noorden en ten zuiden Van het aan te leggen Volkspark, henoorden 'de Decima- en do Medusa-straat flink op schiet. Om het park worden 30 woningen gebcuwd. Het werk gaat, 2/Coals men weet, uit var de Vereeniging tot bevordering van den bcuw van Werkmanswoningen, daartoe in staat gesteld door een Rijksvoorschot van rncer dan een millioen. In 1916 werd reeds voor dit doel uit 's Rijkskas een voorschot gevraagd on had teen, door de verschillende beswaren van dc zigde van het Rgkstoezicht de zaak niet £(<~iang getraineerd, dan waren de woningen nu ^1 gereed geweest en hadden zij vermoe delijk niet meer dan de helft van het tegen woordig bedrag gékq^t, Wie eens de moeite neemt een bezoek aan het werk te brengen, sal tot de erken ning moeten komen, dat de woningen, de 'ééngezinswoningen, zoowel als de beneden en bovenwoningen, er aardig uitzien «en raim en dcelmatig zijn ingericht.: Alle hebben een minstens 16 vierk. M. groote voorkamer, sommige met een erker, twoe h drie slaapkamers, ruime keuken, kel der Ki-st, bergplaats voor brandstoffen, vele kasten, closet en verdere gemakken,en zijn zoowel van gas als van electriciteit voor zien. De tuin der benedenwoningen wordt bg de bovenwoningen vervangen door een serre- kamer, loggia, of plat. Bovendien hebben deze nog een ruimen zolder met een slaap1- hamertje. De breede poorten met bovenwoningen, tcepaagen tot de twee indertijd gewraakte hofjes, schaden den indruk van het geheel allerminst. De hofjes zelf zijn ruim en luch tig en de woningen komen vrijwel met de andere overeen. Le Volksparkwoningen zijn nog grooter en mooier, doch zullen dan ook wat meer huur moeten doen. Hoe hoog de weekhuur zal zgn, is nog niet bekend. Er zal eenig verschil in zgn; ook, omdat, vooral naar het u?teil\jk, de woningen onderling verschillen.: Wanneer men weet, dat, behalve de kosten van den grond, elke woning', door een geno men, circa f8000 zal kGsten, dan begrijpt men metéén, waarom Rgk en gemeente de verplichting op zich hebben genomen een tces1^ op den huurprijs te geven. Grcot is al het aantal gegadigden, dat zich bij het bestuur van de Vereeniging tct bevordering van den bouw van Werk manswoningen heeft aangemeld. O'.middellijk naast het Kcoiterrein voert de bcuwvereeniging „De Eendracht" een plan uit, dat 124 woningen omvat.; Er zullen dus in'deze mejuwe wijk eerlang in het geheel 300 nieuwe woningen beschik baar kernen, waardoor de woningnood in deze gemeente in ieder geval tot veel gerin gde proporties zal worden teruggebracht. „Onderling Kunstgenot"* De Leidsche Harmonica-vereeniging .,0i- derling Kunstgenot" gaf Zaterdagavond haar eerste concert in dit seizoen in de groote Stadszaal. Het was niet zoo druk bezocht, als wg dat gewend zijn van deze concerten, vermoedelijk doordat het op Zaterdagavond werd gegeven. Gewoonlijk zoekt het bestuur' daarvoor een Zondagavond uit, doch au wa3 op dien avond de zaal niet beschikbaar. Toch waren er nog wel een drie- h vier honderd bezoekers aanwezig. En dezen hebben inderdaad genoten. Het ruim vgftig man sterke corps, waar onder er zijn met superieure' instrumenten, had, on'öer de leiding van den directeur, den heer Onderwater, sinds de laatste uit voering weder goede vorderingen gemaakt. Bijzondere belangstelling wekte een tien jarige knaap, die eenige aardige soli speeld o. a. vielen „Madeion" en „Donauwellen"- wals bijzonder in den smaak. Wals uit „Faust" (dubbel kwartet) en Intermezzo uit „Cavalleria Rusticana" (trio) werden nede zeer goed gespeeld en oogstten veel bijval. Tot üefi welslagen werkte ter afwisseling, ook mede het duo „Busch, uit Amsterdam, dat 'de tusschenpoozen met zang en voor drachten aanvulde, bijzonder ten genoegen der, aanwezigen, die zich wel hebben ge amuseerd. Het bestuur kan met voldoening op dit eerste concert, dat zeker dezen winter door •meerdere zat gevolgd worden, terugzien. Mej. M. E. Locher, alhier, is te Haar lem geslaagd voor de hoofdakte. Bij het te 's-Gravenhage gehouden oxamen voor kantoorbediende-telegrafist ia geslaagd de heer O. J. de Grauw, alhier. Te Utrecht is geslaagd voor het polifcie- dfiploma onze stadgenoot A. yan Ge-nnip. In de gisteren gehouden ledenvergar dering van het Centraal Israëlietisch Wees-, Kinder- en Doorgangshuis, werd, in de plaats van wglen den heer K. J. Énthoven, te 's-Gravenhage, tot regent der stichting be noemd de heer L. Levissohn, te 's-Graven hage. Kapitein J. O. P. Boertje, van het 4de regiment infanterie, wordt 1 October a.8. ontheven van zijn detacheering bij het stafbureel der IYd© divisie te Amersfoort. Ds. W. J. Roscam Abbing, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, dio vrijwil lig van zijn bediening afstand wenscht te doen, zal Zondag 12 October a.s. afscheid nemen van de Gemeente. De heer A. Koppier, voorlezer der Marekerk, heeft als zoodanig tegen 1 Octo ber a.s. eervol ontslag aangevraagd en ver kregen na 47-jarigen dienst als voorlezer bij de Ned.-Herv. Kerk, waarvan dertig jaren alhier. Hem zal, evenals anderen kerkelijken beambten, pensioen worden verleend. Naar wij in het „Leidsch Predikbeurten- blad" lezen, heeft de Kerkeraad besloten geen nieuwen voorlezer t>e benoemen. Met het beroepen van een predikant bij de Ned.-Herv. Gem. alhier in de reeds lang bestaande vacature wordt nog ge wacht in verband met het tot nu toe geheel onvoldoende predikantstraktement. Weldra komt er nog een vacature bij on zoo lang beide ledige plaatsen niet bezet zijn, kunnen de zeven predikanten het trak tement, hetwelk anders twee van de negen toekwam, verdoelen. Het bestuur der R.-K. Zita-Yereoni- ging heeft aangekocht het pand in het Noord/einde, in de nabijheid van het ge bouw dezer Vereeniging alclaar, waarin laatstelijk was gevestigd het Hotel „Plaats Royaal". Op cite |Ue 's-Gravenhaga giehoucten I.ondenteritoonstelling zie onder Ge mengd Nieuws uitgegeven van de Ky- nologenelub Den Haag, met medewerking van de Kennelclub „Oynophilia" en de Ned. Herdersclub, werden honden van stad genooten bekroond, n. 1. 1. De colli reu „Hally", 1ste nieuwelings en 2de Nat. Fokkersklasse, eigenaar de heer/J. Blok; de Newfoundlander teef „Orma'", 2de open en 1ste Limidtklas, eigenaar de heer C Ohristiaanse; 3.het schipperke teef „Pretty" 1ste open. klasse, eigenaar A. Kouwenberg, en het schipper ke teef „Loukey" 1ste Nat. Fokkersklasse, eigenaar A. Kouwenberg; de colli reu „Archibald" 2de jeugdklasse, eigenaar jon genheer J. van Remundt; 5. de Holland sere herder reu „Petro", 3de epen klasse en 3dfe Ni/euweilixigsklasse, teigenaar de hein J. Thekamp en 6. de colli reu „Cor- rij", 3de open klasse, eigenares mevr D. Steen voorden. In verband met de gisteren te Rotterdam door den Bond van Transportarbeiders aldaar geproclameerde loonstaking hebben vanmorgen do transportarbeiders bij do Amsterdamscha, Rottordamsche en Haagscho Pakschuitdiensten do knechts bij cnkole andóre bourtveren alhier hot werk neergelegd, zoodat geen booten zijn uit gevaren. De patroons hebben, naar aanleiding van de geruchten over do voorgenomen staking, giste ren ook een bijeenkomst gehouden in Den Haag on besloten de zaak voorloopig kalm aan to zien. Do Leidsche patroons ontvingen, voor zoo ver zij deze conferentie niet bijgewoond hebben, van dit besluit mededeeling en hebben zioh naar dit advies gedragen. Het pakschuitvervoer ligt dus op het oogen- blik zoo goed als stil. Do inschrijving voor den Avondcursus voor Volwassenen, verbonden aan de Am bachtsschool alhier, heeft weldra plaats in de school, zooals een advertentie uitwijst. Zij is opengesteld voor beeldhouwers, be hangers, stoffeerdèrs en beddenmakers, boekbinders?, cementwerkers, consructie- werkers, electriciens, gas- en wa/terfitters, goud- en zilversmeden, huis- en vuursme- den, instrumentmakers, koper- en blikslar gers, lood- en zinkwerkers, lythografen, machinebankwerkers, meubelmakers, mo delmakers, metselaars, plateelbakkers, rij tuigsmeden, schilders, (huis on decoratie schilder), steenhouwers, stucadoors, tim merlieden, typografen, vormers en wagen makers, die 20 jaar en ouder zijn of-in het cursusjaar 1919—1920 den 20-jarigen leef tijd bereiken. Behalve vakteekenen, boetseoren, enz. wordt aan hen, die dit verlangen, onderwijs gegeven in Tekenen, wiskunde en Ned. taal. Electriciens, gasfitters, schildere, behan gers, stoffeerders en beddemakera ontvan gen ook practisch onderwijs. Ten pcsfckantoro alhier 2»gn voor da Rijkspostspaarbank in Augustus op spaar bankboekjes ingelegd f 111,560.57, en terug- cfyaaiu fl0o.650.20V2, derhalve meer inge legd dan terugbetaald f5.910.36V2. Rot aantal alhier niéuw uitgegeven, spaar bankboekjes bedroeg 122. Door tusschenkomst der alhier gevestigde kantoren werd, ter Directie op staatsschuld- beekjes ingeschreven een nominaal bedril^ van f9400, en afgeschreven een nominaal bedrag van f 500; derhalve meer in- dan af geschreven f8900. Het aantal alhier uitgereikte, nieuwe sfcaats- ecbuldbcekjes bedroeg 4* In de Stedelijke Werk-Inrichtang zijn. opgenomen van 14 Sept. tot 20 Sept. 169 volwassen 'personen, 24 kinderen, totaal 193. Nationaal Congres voor de Weerkracht van het Ned. volk. Toen 't congres te Sclieveningen aan t eind van zijn werkzaamheden was gekomen gaf generaal Snijders in zijn sluitingsrede een te rugblik op de werkzaamheden. Hij zeide, dat het zich door een aangenamen toon had gekenmerkt en er geen wanklank is gehoord. Aan de spre kers on degenen, dio het congres muzikaal heb ben opgeluisterd, was men veel dank verschul digd. Geen enkele stom is opgegaan tegen de door het congresbestuur uitgesproken opvattingen. Nederland moet weerbaar blijven. Daartöe is een deugdelijke wcormacht noodig. Naar veler oor- deol is reorganisatie onzer weermacht noodza kelijk. Men neme haar spoedig on krachtig ter hand. Spr. legde do volgende motie aan de verga dering voor: Het Nationaal Congres voor do "Weerkracht van het Nederlandsche volk, 1. Kennis genomen hebbende van de, doorv het congres bestuur uitgegeven stellingen; 2. Gehoord de sprekers en de beraadslagin gen ton congresse; 3. Spreekt als zijne overtuiging uit, dat de overgroote moerderkeid der natie verlangt, dat ..Nederland zijne onafhankelijkheid en politieke zelfstandigheid behoudè; 4. Aanvaardt het beginsel van een, o p rechtvaardigen grondslag gevestig- den Volkerenbond; 5. Yereenigt zich met do algemeen© strek king der stellingen; 6. Is van oordcol, dat de krachtige weer- baarmaking des volks in nationalen zin onver wijld met ernst behoort te worden bevorderd, met prijsgeving van de loting; 7. Wekt de natie op tot eenheid en samen- PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 8 mnd, f 240, p. week 015 Buiten Leiden, waar agenten ge vestigd zgn, per week B u M 0,10 Franco per post H 1» n n p 2.50 werking ter verheffing van den nationaleiï geest; 8. Verzoekt de regcering, onverwijld over tQ gaan tot maatregelen ter verzekering van: a. een deugdelijke lichamelijke opvoeding deri mannelijke en vrouwelijke jeugd en jongeling-* schap; b. ccne afdoonde reorganisatie op nationalen grondslag van de weermacht te land en ter zee* in Nederland cn in de koloniën. Hij bracht deze motie zinsnede voor zinsnede in bespreking en stemming. Zij zal wórden toegezonden aan allo Minis ters, alle leden van do Slaten-Generaal en van: den Raad van State. Bij acclamatie werd be sloten het volgende-telegram aan H. M. do Ko ningin te zenden: Het Nationaal Congres, enz. betuigt Uwer Majesteit zijn hulde en aanhanke lijkheid en spreekt de hoop uit, dat zijn be sprekingen mogen bijdragen ter bevestiging der volksovertuiging, dat Nederland ter verzekering; zijner onafhankelijkheid weerbaar moet blijven. Nog werd aangenomen do volgende motie, in gediend door don heer Medenbach: Hot Nationaal Congres, enz., overtuigd, dat nauwere aanraking tusschen allen, die belang; stellen in 's lands weerkracht, of daarvoor ijve ren, in het belang der nationale weerkracht is* besluit to overwegen welke middelen zouden kun nen bijdragen om het beginsel dat aan het hou den van dit congres heeft voorgezeten, ook voor de toekomst te consolideeren. Na afloop van het Congres ging men per ex-i tra-tram naar hot Plein 1813 in Den Haag, waar namens het Congres der heer Dudok van Heei oen krans legde aan den voet van het monument 's Avonds kwamen de congresleden met ge- noodigden wederom bijoen aan een feestmaaltijd in hot Kurhaus, waaTbij aanzaten als genoodig- den de Prins der Nederlanden, de kroonprins van Djokjakarta, de Ministers van Karnebeek, De Vries en Heemskerk, de secretaris-generaal in algemeenen dienst mr. J. B. Kan, de waar nemend burgemeester van 's Gravonhage, de heer A. C. A v Vuuren, de waarnemend opperbe velhebber .luitenant-generaal Pop en verder tal van. burgerlijke en militaire autoriteiten, waarbij eenigo zeeofficieren, die Vrijdag met hun vaar tuigen aan do demonstratie voor Sch evening cn' hadden deelgenomen. Het diner werd geopend met een dronk op de Koningin, die door den voorzitter van het con gres, generaal Snijders, werd uitgebracht. Alle aanwezigen zongen staande het Wilhelmus. Even later constateerde generaal Snijders, dat hot congres schitterend was geslaagd. Minister Heemskerk sprak niet als vertegen-* woordiger der RegceriDg, doch als gast. Do waarnemend opperbevelhebber generaal Pop zeide, dat het Nederlandsche leger met bij zondere aandacht dit congres had gevolgd. Prof. Blok, uit Leiden, stelde een dronk in op de drie meest beminde vrouwen van ons land, do Koningin, de Koningin-Moeder en de Prinsea. De Prins, hiorna hot woord nemende, zeide, dat hij prof. Blok bijzonder dankbaar was voor den dronk uitgebracht op de Koningin, op de Koningin-Móeder en onze lievo kleine. Hij zou de sympatliieko woorden van prof. Blok aan de Koningin overbrengen en verzekerde, dat het H. M. genoegen zou doen, dat haar oude leer meester nog op zoo bijzondere wijze aan haai? dacht. Z. K. H. noodigde do aanwezigen uit oen dronk uit to brengen op de sprekers van het congres, in het bijzonder op prof. Blok. Op uitnoodiging van den voorzitter dor ver-; eoniging Volksweerkracht werd besloten een te* legram van sympathie en huldo to zonden aan de Limburgers en de Zeeuwen. Prof. Eigoman bracht een dronk uit op don' Kroonprins van Djocja; kolonel Umbgrove, chef van den marinestaf, deed een beroep op de jon gere zeeofficieren om in dezen tijd de marine niet te verlaten, want hot verloop van de mari ne-officieren wordt de ondergang van de Ne-i derlandsche vloot. De heer Bruma dankte na-1 mens de pers voor de waardeerendo woorden van generaal Snijders, bij de sluiting van het Congres aan de pers gewijd. Ten slotte deed ge neraal Snijdcra voorlezing van een telegram.' van do Koningin, waarin H. M. dankte voor het telegram van hulde namens het Congres aan haar gezonden, waarna omstreeks halfelf de feestmaaltijd geëindigd was. (Nadruk verboden.) r48) Zij waren luidruchtig, om hun moed op to houden, en anderen be verschal ken. De rook sloeg hem als een beleediging in heb gezicht, en zijn lippen waren droog en stoffig. Hij keerde zich om, plukte pri mula's en at ze op. Huil sap verfrischte zijn lippen en deed zijn moed herleven. Hij was nog zijn eigen meester, ofschoon hij nooit zoo hongerig in zijn leven geweest was. Maar weer voelde hij het stukje papier in zijn zak. Hij kreunde hulpeloos, en liep den rijweg over de heide op, d»io stoffig bruin was van het stuiven van de mijn. Er was een draad-omheining om de gebouwen en een bord op een paal met de woorden ,Trevase-maat-schappijGeen toegang, be halve voor zaken." ^Dnt gaf hem in ieder geval uitstel. Hij leunde over het hek en keek naar het verschillende werk van de mijn. Het erts werd naar boven gebracht en op wagentjes geplaatst. Mannen met witte petten duwden de wagentjes langs een smal platform op palen, en wierpen den inhoud in een vergaarbak, die de bal ken in beweging bracht. Dat zou zijn werk zijn, vermoedde hij, den geheelen dag, en ieder en cDag de wagentjes achteruit en vooruit te duwen op het geluid! van een Buit te beginnen en te eindigen, de eene iweek voor en de andere na, voor twaalf gulden per week. De mannen met hun witte petten liopen £o ots ach tig heen en weef- etf- bestuurden hun tiran met een voorkomen, alsof zij zich zelf en elkander feliciteerden met hun sla vernij tegen twaalf gulden per week. Zij leden aan den waan, dat zij iets wijs en we-v zenlijk belangrijks dieden. Lugg wist, dat telkens de een of de ander van hen een straal van helderheid zou hebben, en zich zou bedrinken om die te verdooven. Zij moesten óf voortgaan met de wagentjes voort te duwen, óf dronken worden, om te vergeten, dat zij op hun rug in de zon op de heide konden liggen, of tevreden langs het strand konden slenteren. Dichtbij klonk de kreet der balken, brutaal triomf eer end. „Juist goed voor hem! Juist goed voor hem! Juist goed voor hem!' Dab zeidon ze, als ze een man in hun macht gekregen hadden. Lugg wist, dat Rosewarne niet alleen in deze mijnonderneming was. Hij had eenige. der andere directeuren van de Maatschappij gezien, toen deze pas was opgericht: dik buikige mannen uit Londen in gekleede jas en met lioogen hoed, die rondliepen en mot hun wandelstokken in do stapels afval stieten en „zoo" zeiden. Zij hadden de mijn aan den gang gebracht en konden haar weer doen stilstaan. Yan uit hun kantoren to Londen konden zij met één pennestreek al dit triomf eerend geraas doen ophouden. Achter d(e mijn verhief zich in de verte oen heuvel, gekroond door een ouden aar den wal. Lugg hadl gehoord, dat de wal duizenden (jaren geleden gemaakt- was door woeste, naakte mannon. Hij was er lang, voordat er aan de mijn gedacht werd hij zou er zijn, dacht hij, als de mijn ver- geton was. Een zwart uitziende man met grof katoe nen broek, en een buis, dat eens wit was goweest, met een oliekan met lange tuit in zijn hand, kwam buiten de omheining. Lugg riep hem en zeide „Ik wilde den opzichter spreken." De man keek hem aan en zeide: „Kom dan binnen." „Neen!" zei Lugg, achteruit gaande. Een maal binnen, twijfelde hij er aan, of hij er ooit weer uit zou kunnen komen» De man lachte en ging weg. Daarna kwam de opzichter uit zijn kan toor. Hij was een vlug, vastberaden man, met borstelige wenkbrauwen. ,,\Vat wil je?" zei hij scherp tot Lugg. Lugg gaf hem het stukje papier door het traliewerk. Het gozioht van den opzichter veranderde onder het lezen: zóó groot was de macht van Rosewarne's 6chrifb. „O," zei hij, en lezende, stak hij zijn hand uit om het kek te openen. Maar Lugg week achteruit. Na dat hij het papier gegeven had, was hij weer meester van zichzelf. „Dat kan u houden," zei hijen wat hij vorder zei behoeft niet geschreven te worden, De opzichter bleef sprakeloos staan, en voordat hij zich hersteld had, was Lugg buiten zijn bereik. De kreet der bal ken verhief zich tot een gillend „Weggegaan! Weggegaan! Weggegaan!" Op een korten afstand van de mijn ging Lugg zitten en wischte zich het voor hoofd af. „Goede hemelzei hij tot zijn hond, „dat was op het kantje, Nick Yermoeid en hongerig, maar weer een vrij man, stond hij op, trok zijn riem wat meer aan, en volgde een spoor door do heide. Een halfuur loopen bracht hem in het gezicht van het huisje te Tregiffian. Hier zag hij, dat iets gebeurde. Een paard en een wagen stonden op den straatweg en twee mannen droegen iets in het huisje. Toen hij dichterbij kwam, zag Lugg, dat het Maydenstone en de jonge Steven Jel- bart waren. Hier, dacht hij, was iets voor hem te doen, en hij verhaastte zijn stap in het vooruitzicht van een maaltijd. Mayden stone en d!e jonge Jelbart waren vroeg in den middag uit Porth-Enys weggereden, en gingen onderweg bij de boerderij aan, om wat beddiegoe-d en meubelen mee te nemen, die voor den winter uit het huisje waren weggenomen, om ze voor het vocht te be waren. Maydenstone had do meeste van zijn boe ken weer in de pakkisten gelegd, waaruit Lugg ze hem had helpen halen, en gaf ze bij juffrouw Rowe in bewaring. Hij wilde niet te veel dingen naar het huisje bren gen, omdat hij voelde, dat hij een proef nam, die mogelijk niet gelukken zou. De Blanchards, vervuld met de gedachte aan liet Groote Boek, keurden het plan met warmte goed. Mevrouw Blanchard legde ook een bijzondere beteekenis in haar handdruk. Maydenstone lachte, toen hij den handdruk terug gafhet behoorde niet tot zijn plan om sentimenteel te zijn. Hij wildo zichzelf leeren kennen, ontdekken waarvoor hij goed was. Terwijl hij naar zijn nieuw huis op de heide reed, werd! zijn geest aangenaam bezig gehouden met plan nen maken voor zijn dagverdeeling. Hij verheugde zich in het vooruitzicht, zichzelf te moeten helpen, zijn kamer stoffen, meu belen wrijven, maaltijden gereed maken; uit ieder dezer handelingen hoopte hij nieuw en persoonlijk genoegen te putten zijn beste krachten te beproeven op de ge wone werkzaamheden van het leven, en daarvan {d<^ zinnebeeldige schoonheid te ondervinden. Lugg kwam juist van pas, om het huisje in orde te helpen maken. Juffrouw Jel bart had al een flink vuur in den haard aangelegd, cn Lugg zette een grooten ketel met water op. Hij toonde veel verstand te hebben van de behandeling van de kachel op het goede oogenblik deed hij cr kleine stukjes brem in en legde een rij turven neev om t-o drogen, die goed zouden zijn als alles binnenin verbrand was. Hij had een merkwaardige minachting voor do andere bijzonderheden van huishouding. Eens had hij een huisje gehuurd en het ondraaglijk lastig gevonden. Daar het weer koud was en hij geldgebrek had, had hij het grootste deel van de trap voor brand hout gebruikt, voordat zijn woedende huis baas hem de deur uitzette. Maydenstone vroeg den beiden mannen thee bij hem te blijven drinken, omdat hij er eenbeetje tegen op- zag alleen- op de heide te blijven. „Altijd, als ik er erg slecht aan toe ben, doet zich weer iets voor," zei Lugg, op zijn knie slaando, alsof hij de uitnoodiging niet uitgelokt had. Hij had zoo'n honger, dat hij beefde, toon hij ©ton in zijn mond stak, maar om zich goed voor te doen, hield hij zijn eetlust wat in. Opgewekt door de thee begon hij te schimpen op de demon van het werk, die hem haast gevangen had. Hij beschreef zijn ontsnapping, alsof hij aan een groot ge vaar ontkomen was. „Nog een oogenblik en ik had er in vasb- gezeton," zei hij, en hij keerde zich om, om de rest uit zijn kopje op het vuur te gooien waar het siste. Hij deed zijn uiterste best Maydenstone van zijn bruikbaarheid te overtuigen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1