Nu. 18267 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 18 September. Tweede Blad Anno 1919. EERSTE KAMER» BINNENLAND RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN. - BUITENLAND V ergadering van gister- namiddag. Voorzitter Afdeelinyen. Dc VOORZITTER deelt mede, dat be noemd zijn tot voorzitter der af deelingen de hecren Van Swaay, Do Waal Maleöjt, Van den Berg, Van der Does de Willebois £11 Reeckers en tot ondervoorzitter resp. de heeren Diepen, Van Lanschot, Geertsema, 'h Hooft en Michiels van Kessenich. Tot leden der redactie der commissie voor liet samenstellen van hot Adres van Ant woord op de Troonrede, de heeren Van Wassenaar, Van Lamsweerde, Van der Hoeven, De Vos van Steen wijk, Vcrhoijen. Commissie Huishoudelijke Dienst. Tofc leden der Commissie van den Huis- houdelijkon Dienst worden herkozen de heeren Reekers en Kraus. Gemengde Commissie der Stenografie. Tot leden der gemengde Commissie voor den Stenografischen Dienst worden her kozen de heeren Staal, Van Lamsweerde en De Vos van Stccnwijk. Gewijzigd oniwerp-adres van antwoord op de troonrede. Het gewijzigd ontwerp-adres van ant woord luidt als volgt: Mevrouw. 1. Heb was voor de Eerste Kamer der Staten-Geheraal een groote vreugde, dat Uwe- Majesteit, vergezeld van Zijne Ko ninklijke Hoogheid den Prins der Neder landen, Hertog van Mecklenburg, wederom in persoon de gewone zitting heeft mogen openen. Met Uwe Majesteit is zij Gode innig dankbaar, dat ons Vaderland de ver schrikkingen van den oorlog werden be spaard. 2. Met voldoening vernam zij, dat na dc 'wereldberocring, bet zich laat aanzien, dat de verhouding tot de andere mogendheden van vriendschappelijken aard zal zijn, en dat Uwe Majesteit met nadruk is opgeko men voor de handhaving van de zelfstan digheid van den staat en van zijne rechten on belangen, waarvan de bedreiging op onze verhouding tot België van invloed is. Do geestdrift, allerwego in den lande ge wekt door de kloeke en vaderlandslievende houding der bevolking van Limburg en Zeeuwscli-Vlaanderen, wier besliste wil om Nederlanders te blijven telkens meer blijkt, mogo voor Uwe Majesteit een bewijs te meer zijn, dat de geheele natie met een- parigen schouder ^chter Haar staat. 3. Met levendige belangstelling nam zij kennis van de toezegging van de vele en gewichtige wetsontwerpen, waarvan dc in diening wordt aangekondigd. 4. Van ganseher harte stemt zij in met de bede, dat Gods zegen op den arbeid der Sta.ten-Generaal rooge ruston." Het adres wordt in de afdeelingen be handeld. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag te elf uren. Het ontv/erp-Arbeidswet. De Memorie van Aniwoord aan de Eerste Kamer. Aan de Memorie van Antwoord betref fende het wetsontwerp, houdende bepalin gen tot beperking van den arbeidsduur in het algemeen en tot bet tegengaan van ge vaarlijken arbeid is het volgende ont leend De Minister meent te mogen aannemen, 'dat stakingen tot verkorting van den arbeidsdag na de invoering der wet tot de hoogo uitzonderingen zullen beliooren. Na bestrijding van eenigc geopperde be zwaren van principieelen aard en erken ning van do noodzakelijkheid eener zoo hoog mogelijk opgevoerde productie wijst de Minister er op, dat ook hier to lande het aanbod van werkgelegenheid nog be droevend veel kleiner is dan dat van werk krachten. Voorloopig behoeft derhalve de vrees niet gekoesterd te worden, dat de invoering van den verkorten arbeidsdag zal zijn de aanvulling van het wereldtekort. Van protectionistische maatregelen als middel om onze industrie tegen buitenland- Eche concurrentie te beschermen, moge voor een bepaalde industrie eenig voordeel te wachten zijn, als middel om onze volks welvaart in liet algemeen te verhoogen, verwacht de Minister daarvan weinig keili De Minister kan niet toegeven, dat do wet niet ver genoeg, noch dat zij te ver eou gaan, en argumenteert dit uitvoerig. Wat de mogelijkheid betreft van het mis bruik, dat arbeiders hun werkgevers in hun vrijen tijd concurrentie zouden aandoen, zou de Minister niet schromen een voorstel to doen, om deze handelwijze der arbeiders strafbaar te stellen, indien hem dit noodig bleek. Hij blijft echter vooralsnog van mee ning, dat de werkgever hier sterk genoeg staat door de bevoegdheid tol ontslag, en door de collectieve arbeidsovereenkomsten. Die deelen der bovengrondsche werken, welke inderdaad accessoir van liet onder- grondsche mijnbedrijf zijn, zullen bij alge meen en maatregel van bestuur aan de wer king der Arbeidswet onttrokken worden. Do overige kunnen geheel onafhankelijk van het ondergrondsche toezicht gehouden worden en onder de arbeidsinspectie wor den gesteld, voor zooveel betreft de nale ving der Arbeidswet en dc Veiligshcids- wet. De tijd tot 1 September 1922 wordt door 'den Minister na gepleegd overleg met zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voldoende geacht om de leergelegenheid voor den 13-jarigen in het leven to roepen. Met den wensch, dat iedere onderneming een bepaald aantal uren voor overwerk en Zondags werk tot.haar beschikking zal heb ben, kan dte Minister niet instemmen. Ver vulling van dezen wensch zou het consta- teeren van overtredingen eenvoudig tob een onmogelijkheid maken. In-behan deling-nemen van de Arbeidswet. De Eerste Kamer zal eerst tegen einde October het ontwerp-8-urige arbeidsdag in behandeling nemen. Brandstoffencommissies in Zuid-Holland. Do Vereeniging van Brandstoffencom missies in de provincie Zuid-Holland heeft gistermiddag, onder voorzitterschap van mr. P. E. Briët, uit Leiden, in „Den Doelo", te Rotterdam, een vergadering ge houden. De Voorzitter deelde mede, dat het be stuur ten gevolge van verschillende omstan digheden deze vergadering, die aanvanke lijk op 10 dezer bepaald was, op gisteren had moeten stellen. Het lag in het voorne men, deze bijeenkomst nog meer aantrek kelijk te maken door een lezing van prof. De Vooys over de kolenpositie van ons land. Prof. De Vooys was echter door ver blijf in het buitenland verhinderd, aan de tot hem gerichte uifcnoodiging gevolg te geven. Het bestuur stelt zich nu voor, bin nen betrekkelijk korten tijd de volgende vergadering to houden, waarboe dan wel licht de brandstoffencommissies (b. s. c.) uit andere provincies zullen worden uitge- noodigd, om de lezing van prof. De Vooys mede te kunnen bijwonen. Zonder discussie en met algemeene stem men werd besloten, ook den penningmees ter, van 1 Jan. j.l. af, een jaarlijksche ver goeding too to kennen. Omtrent de financieele positie van dc Vereeniging zullen in een volgende "verga dering mcdedeelingen worden gedaanzoo noodig zal daarbij over mogelijk noodige heffingen gesproken worden. De secretaris deelde vervolgens mede, dat bij de Rijkskolendistributie (r. k. d.) schriftelijk is aangedrongen op het verkrij gen van een grootere afschrijving voor ver gruizing. Daarop is nog geen antwoord in gekomen. Uit de mededeelingen van de af gevaardigden der b. s. c. uit o. m. Maas sluis, Gorkum, Middelliarnis, bleek, dat men veel last ondervindt van de groote ver gruizing, die voorkomt bij zendingen zwarte brandstof, voornamelijk bij Belgische en rhotsche anthraciet. Verscheidene b. s. c. c: celden voorts hun ervaring mee met zen dingen anthracict, die meer uit steenkolen bleken te bestaan. Gorkum en Briellc had den tegen zulke zendingen geprotesteerd en gevraagd een controleur te zenden, die ech ter niet gekomen was. Do Voorzitter deelde mede, dat gerecla meerd is tegeu de wijze van distributie in Den Haag en Rotterdam, waar elf eenhe den anthracict beschikbaar zijn gesteld, met het gevolg, dat in omliggende plaatsen als Leiden en Delft telkenmale klachten zijn vernomen. Op de bij de r. k. d. ingediende klacht is nog geen antwoord ontvangen. Het bestuur zal op antwoord aandringen on na ontvangst daarvan zoo noodig op de klachten der b. s. c. wijzen. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering behandelde voorstel om de Vereeniging van b. s. c. in Noord-Holland voor te stellen, zich met de Zuid-Holland- sche Vereeniging te combineeren, heeft het bestuur zich gewend tot de Vereeniging in Noord-Holland, maar het heeft tot dusver geen antwoord ontvangen, en vergeefs ge tracht, den secretaris van die Vereeniging te bereiken. Van de combinatie kan dus voorloopig niets komen, evenmin als van het voornemen om ook te Amsterdam of te Haarlem te vergaderen. Do likwidatie van de tui-fvoorraden. De Voorzitter merkte op, dat, gelijk hekend. is, zich vele onaangenaamheden met den handel hebben voorgedaan als gevolg van de vrijge ving van de turf, en stolde do vraag, hoe het met de likwidatie van de voorraden der b. s. c. slaat en hoe zij daarbij gehandeld hebben. De secretaris wees er op, dat het bestuur van den Nationalen Bond van b s c. over dezo zaak met de r. k. d een bespreking heeft gevoerd, waaTbij de lieer Frowijn heeft mee- gedeold, dat het in de bedoeling lag, eventueelo baten van de b. s. c. te bestemmen voor de gemeenten in de districten dor commissies,. Daarna is de circulaire der r. k. d. betreffende de vrachtprijzen verschenen. Het bestuur 'meende, dal het vrachtverschil ten bate van de b. s. c. zou komen en die geldon goed van pas kwamen voor de bestrijding van de kosten ier likwidatie. De r. k. d. wenschte echter het vr ach her schil aan te wenden voor dc betaling van dc stroppen, die voor haar uit de turf- kwostie voortvloeien. Hat bestuur was van oor deel, dat dc r. k. d. dan ook alle schade, die verband houdt met de likwidatie van de turf voorraden, voor haar rekening moet nemen, maar de r. k. d. wijst dit af en handhaaft haar standpunt. De vraag ia nu, of hieromtrent nog een krachtiger actie bij de r. k. d. ingesteld moet worden. Oud-Beierland bleek nog een overschot van 10 a 15 ton turf te/Bezitten, waarmee de b. s. c. geen weg weet. Gouda had haar voorraad ver kocht niet een verlies van f 1200 k f 1300. Sassenheïm was van meoning, dat nu de r. k d. een achterdeur hoeft opengelaten om de schade te vergoeden, liet niet billijk is, dat een b. s. c. schade lijdt. Brielle heeft van de r. k. d. het prijsverschil vergoed gekregen. Hardinxvcld heeft nog 1690 eenheden van elk 200 K.Gdie zij echter nog niet betaald hoeft. Middelharnis bezit nog 250 ton, en heeft van het kolenbüreau f 4000 ver goeding ontvangen; niettemin zal de turf haar geld kosten. Giessendam heeft twee dagen vóór de turf is vrijgegeven 1000 eenheden ontvan gen van elk 400 K.G. De b. s. c. heeft nu nog 770 eenheden; zij heeft om vergoeding gevraagd en nog geen antwoord ontvangen. Betalen wil zij niet, want zij heeft geen gold. Do afgevaar digde meende, dat deze zaak haar f 9000 zal kosten, en stelde de vraag, of men de commis sie „iets kan maken" indien zij niet betaalt. De Voorzitter gaf daarop een ontkennend antwoord met de toevoeging: mits gij de zaak behoorlijk beheert. Als do b. s. c. zich tot het bureau der vereeniging wenden on de noodige gegevens verstrekken, is het bestuur bereid, hun belangen bij de r. k. <L te behartigen. In verband met de vraag van Giessendam betreffende de rechtspositie der b. s. c., merkte de Voorzitter nog op, dat bij de b. s. c. te Lei den de vraag is gerezen, welke de toestand ten opzichte van de handelaren zou kunnen worden indien met 1 April de distributie mocht '""^digen en de brandstoffen vrij zouden komen. De b. s. c. zouden dan opzichzelf niets kun nen doen tegen handelaren, dio nog schuld hebben en nalatig in hun betaling Wijven. Ten einde daarin-- te voorzien, heeft de b. s. c. een formule ontworpen, waarbij bepaald wordt, dat de verkoop geschiedt namens de b. s. c. door haar directeur, die persoonlijk het recht heeft logon een handelaar op te treden. Die voor waarde wordt den handelaren ter onderleeke- ning voorgelegd. Het bestuur zal de bedoelde formulieren laten drukken en aan allo aange sloten commissies zenden, die zeker gaarne daarvan kennis zullen nemen. Is er ter plaatse geen directeur, dan kan men in zijn plaats den voorzitter of don secretaris of een lid der b. s. c. stollen. Op de vraag van Oud-fieiorland of een b. s. c. hot recht heeft, de levering van brand stoffen aan den handelaar te staken, die wei gert de bedoolde overeenkomst te teekenen, antwoordde de Voorzitter bevestigend Delft bracht nog do vraag lor sprake, of liet niet gewenseht is, in Den Haag te onderzoeken, hoo men daar denkt te handelen bij het ten einde loopen van do distributie, en gaf als haar meening lo kennen, dat het voor de b. s c. van belang is tegenover den handel, in dien zij daaromtrent worden ingelicht. De voor zitter antwoordde, dat r. k. d- reeds eenige maanden geleden mondeling heeft meegedeeld, dat de likwidatie ten bate of ten laste van het vorzekerbnreau zal komen. Gorkum deelde mede, dat zij van de r. k d. de toezegging heeft ontvangen, dat er een behoorlijke likwidatie van de vooraden zal plaats vinde n Het bestunr zal ook deze zaak met de r. k. d. behandelen en zoo mogelijk daaromtrent in de volgende vergadering mededeelingen doen. Vervolgens deelden de afgevaardigden mede, hoeveel eenheden dc b. s. c. reeds beschikbaar hebben gestold. Daarbij bleek, dat de afgelegen eilanden zoo goed als geen voorraad, meer hebben. De lieor Van der Laan, uit Delft, merkte daarna op, dat de aldaar bestaande commissie van advies voor de minder gegoeden hem ver zocht had, de kwestie van een Rijksreductie ter sprake te brengen. Do commissie zegt n.l., dat in het algemeen de arbeiders de hooge prijzen niet kunnen betalen, hetgeen ook wel blijkt, meende spr., uit dc in de meeste plaat sen goringe afneming van dc beschikbaar ge stelde eenheden. Zij vreest voor den komenden winter groote moeilijkheden, cn heeft spr. daarom gevraagd do wenscheüjkhcid vaji het verkrijgen van een Rijkshijslag ter sprake te brengen. Molenaarsgraaf zcido, dat zich daar ter plaatse dezelfde omstandigheden voordoen. De Voorzitter herinnerde or aan, dat indor- tijd besloten was, hier geen sociale kwesties te bespreken. Daarvan is echter wel eens meer afgwekén. zoodat hij tegen deze bespreking geen bezwaar wilde maken. Maassluis verzette zich tegen het denkbeeld van een bijslag, achtte dit in strijd, met de juiste politiek der regeering om te trachten het bijslagsysteem zooveel mogelijk op to hef fen* tot herstel van den normalen toestand, en meende, dat arbeiders zijn aangewezen op hun werkgevers en armlastigen op armbestuur en dergelijke instellingen. De Voorzitter zeide, dat het bestuur even zeer van oordeel is, dat het niet op den weg der vereeniging ligt, bij de regeering aan te dringen op het geven van een bijslag, en dat het in het algemeen gewenseht is, de bijslagen to doen ophouden, Bovendien zal het rijk geen bijslag willen geven, maar er zal op de ge meenteraden wel een heftige aandrang geoe fend worden om dat te doen, en dan zal het veelal van hun samenstelling afhangen, of zij een andere sociale politiek wenschen to vol gen dan liet rijk. Overigens zijn de tegenwoor dige prijzen reëel, in overeenstemming dus met de kosten, en het is natuurlijk juist, dat er menschen zijn (al wordt dat wel eens over dreven) die die prijzen moeilijk betalen kun nen, maar die zullen zich dan tot de daartoe aangewezen instellingen moeten wenden. Gorkum gaf te kennen, dat velen iïi dc meoning verkeoren, dat or een bijslag zal ko men. De afgevaardigde zag daarin de oorzaak van de geringo afneming van de beschikbaar gestelde eenheden en achtte het daarom ge wenseht, dat dc regcering publiceert, dat er geen bijslag gegeven zal worden. De vergadering werd daarna gesloten. ARNHEMSCHE RECHTBANK. O.-W.-belasting. P. E., stalhouder te Arnhem, had zich voor de rechtbank aldaar te verantwoorden negens opzettelijke onjuiste aangifte voor de oork gswinst-belasting. Volgens het bg dagvaarding ten laste ge legde had hij voor die belasting 1914'15 een aangifte gedaan van £3200, terwijl de winst later werd vastgesteld op f46.200, ten gevclge waarvan een belastingsom van f .2.660 aan de Staatskas zcu zijn onthouden geworden. Fekl., die zelf de-boeken niet houdt, ver- fciaarne voor de rechtbank door domheid tot een dergelijke onjuiste aangifte te zjjn geko men, c-mdat hij in de veronderstelling was, dat de afschrijvingen, waardoor het groot veischil in aangift een werkelijk gewonnen brdiav valt te verklaren, niet als „winst" behoefde te worden aangemerkt. requisitoir nemend meende de Officier van Justitie, dat bekl.'s verklaring, als zou hier een vergissing in het spel zijn, onaannemelijk is en eischte bekl.'s vcrcordeeling tot drie maanden gevangenisstraf. Mr, If. J. Wolff als verdediger optre dend, meende dat in dezo niet aan kwade trcuw mag worden gedacht. Ook omdat geen schade voor den staat het gevolg is geweest, pleitte mr, J?olff vrijspraak. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. Mej. W. Geut, Wasstraat IS. 1. van Et-jningen, warmoezier, Oosterdwarsstraat 1. yM, F. Flrank, agent van politie, jtijudijn- straat 30, D. C. H. van 7,col, sigarenma ker, Burgsteeg 9, Mej. J. A. Visser, huishoudster, Breestraat 78. Mej. H. A. Beek, dienstbode, Koordeinde 15, Mej. J, Zwager, Bilderdijkstraat 4, Wed. H. Grave v, d. Bcrgh en gezin, Gangetje 1. Mej.. B, ae Vet, Pr. Frederikstraat 32. M. G, Verwey, apcth.-assistent, M. Moonsstraat 65, R. Lcrentz, Groenhovenstraat 11. tóe;. L. van Nes, Witté-Singel 6. Mej. •J. li. Filippc, Morschsingel 7. Mej. H. l'iedenburg, Stationsweg 12, Mej. 11. P. Bellen, onderwijzeres, Plantage 20. J. Ws Cahen, winkelbediende, Nieuwe-Rijn 32. A. van Meteren, les werkman, Vestestr. 49. P. N. Mulder, Heerenstraat 54. J, Luigy en gezin, smid, Noordeinde 26. F, F. v. Bern mei, Papengracht 2S. Mej. M. C. v. Kerkhof, dienstbode, Bres straat 109. J. M. M. A. Blcemers, mo- dista. Maarsmansteeg 4. A. H. Wiegers, a arenmaker, L. Agnietenstr. 9. S. El- larbcut, dienstbode, Wasstraat 3. A. 0. Elsbach, student, Witte-Singel 96. Mej. C, B. Rbrjnshurger, dienstbode, Hoogewoerd G. van Manen, timmerman, Vliet 49. C. Kuipers, sigarenmaker, Volmolengr. 1], H. Brienen, .gem.-cpzichter, Stille- Rijn 6. Mej. wed. G. J. KiihnKcppe en gszin, Middelstegr. 59. 1. Kager, lood gieter Vliet 36. A. Baars, sigarenma ker, Ambachtsstraat 16. G. H. Euisch, sipaienmaker, Amb^chtstraal 16. G. v. Ditmnrsch, machin.st, Ambachlstraat 16. L. Boender, broodbakker, Poelgeeststr. '12a. Mej. M. J. Maat, Haarl.straat 70. C. C. Hendriks, verpleegster, Grosneveldstich- L. M. Schopman. priester, Haarl.slr. j 0'.. H. P. M. Janssen, priester, ilaarl.str. iOo. D. Bcukuys, sigarenmaker, N.-Be?s- tenmarkt 19. Mej. J. G. M. Even, mo- и.si^. Lange Mare 52. it. B. Kaste?!, 4e-Pinnenvestgr. 37. E. J. M. Bruinsma, 1. v. Goyenkade 18. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. C. Kaas, Heiloo, Holleweg. A. Mozne, Kampen, Oudestraat 281. M. lepers, harderwijk, Sonnevanck. Mej. -i. \I. Gbr. Bcury, Dordrecht, Singel 162. ihr. A. H. Gevers, Den Haag, Joh. ilaetsuycker- slraat 53. Mej. BuisBurgejoa, Helder, Achterstraat 17. Mej. W. C. v. Ilufiel, Den Haag, De Riemerstraat 156 - N. Rozier, Rct.erdam, Rodekaan, S^h.ed.-weg. E. J. P. teenhuizen. Amsterdam, Toils. Vermeerstraat 52. W. B. F. Hofman, Delft, Voorstraat 29. M. P. G. de Man, 'Zosterwoude, H. Rijndk 210a. Mej. C. v. Valkenburg, Den Haag, Juliana v. Stol- nc-rglaan 88. Mej. W. Alta, Amsterdam, Halve Maansteeg 14. G. fr. v. Ejdik, Voorburg, Achterweg S5. Mej. E. M. Sleeuw, Utrecht, Nic. Beetsstraat 24. Th. Ij. J. v. d. Helm, Eindhoven, Vroom en Dreesman. L. Chr. Betgen. Rotter dam, Gouvernestraat, Johanna-Hof Kb. W. Chr. Zandvoort, Den Haag, L. v. Meer- dervoort 295. W. Maarse. Krimpen a/d. IJsel. Stormpolder. L. Stronken, Merkef- bach (Z.). Mej. A. Schlief, üidam, bg de familie. G. Mol, Den Haag, Wagen straat 67a. W. fr. v. d. Heijden. Den Haag, C. Sleijffers, banketbakker. P. Hillenaar, Alphen aan den Rijn, Stl-Josephs- stichting Ifej. S. Immlnk, Den Haag, 2de Sehuijtstraat 175. A. Corbrjn ran Willenstvaard, Amstelveen, bij J. Koolhaas. C. B Zon, Amsterdam, v. Ostadestraat 409. J. A. J. Barge, Oegstgesst, Leid- sehe-Slraatweg 6. G. de Graauw, Utrecht; Spoorstraat 10. Mej. A. EL v. Ditz- huijzen, Amsterdam. Nic. Maesstr. 60. Mej. J. M. Schmaltz, Heider. Spoorstraat 48. L. J. v. Lange, Laren (N.-EL), Hout weg 486. S. G. Binnerts, Zandvoort, Ocsterparkstraat 26. Wed. A. "Kouwen- berg-Droog, Rotterdam, Zaagmol ens tr. 290a Hangaarsch Strijkkwartet. Voor de vele vereerders van het, sedert vele jaren hier tc lande zoo bekende ra beminde, Hongaarsche Strijkkwartet, be staande uit de H.H Waldbauer, Temes- vdry, Kornstein en Kérpely, zal het een goed tijding zijn, te vernemen, dat dit scbib terende ensemble in October wederom een groot Concerttournee door Noderland zal maken. Nieuwe Uitgaven. KAREL DOREN'CA., van G. HoDc. Bij de heeren Van Holkema en Wuren- dorf, te Amsterdam, is verschenen een nieuw jongensboek voor wat rijperen leeftijd (ous dunkt zoo van 1317 jaar) van tie hand van G. Holle, getiteld Karei Doringa. Deze titel geeft reeds aan, dat men hier te doen heeft met de lotgevallen van een jong.-iensch. Deze weet liet, dank zij goe de geestesgaven, die hij echter nimmer vor waar loost verder te ontwikkelen en eeu kerngezonden inborst zeer ver te brengen op den maatschap pel ijken ladder. Speciaal in deze tijden van jeugdbedërf kan dit boek <een heilzamen invloed oefenen. Toch vervalt het niet in een brave-Hendrik geest. De schrijver is er in geslaagd op frisschc wijze levenslessen in te weven. Joh. Braakensiek heeft voor de illustra ties gezorgd; een aanbeveling op zichzelf Jaarboek der Rijksuniversiteit te Leiden 1919. Uitgave van de N. V. Boekhandel en Drukkerij, voorheen Ek J. Brill, te Leiden. Lijst van onbestelbare brieven, en blief, kaarten, van welke de ateende;?. onbekend zijn. Brieven, Binnenland. L. J. v. Arighem', Rotterdam. Blanche Adam, Scheveningen. G. Th. Bakker, Rotterdam. D. A. v. d. Berg Haag Arie Byland, alhier. Cacao- en choco- ladefabr., Rotterdam. Huffnage], Haag. Kamraers Sr., Raamsdonkveer. Re dactie de 100,000, Haag. Smit Colpa, Leiden. v. Wageningen, Voorschoten. JVitser-burg, Amsterdam. Briefkaarten, Binnenland. A. v. Bennekom, Amsterdam. M". v. Dichond, Amsterdam. C. Edward, Leiden. D. de Jong, Noord wijk. P. Lochmond, Geldermalsen. J. L. Na-veld, Grams- bergen. EI Onstwerdo. Rotterdam. E. Prins, Leiden. Scharen! erg. Rotter dam, A. Sirag, Amsterdam. H. Stof fers, Schiedam. M. Verbeek, Amsterdam 4 briefkaarten zonder adres. Brieven, Buitenland. 'W. J. Mohnen, Julich. Briefkaarten, Buitenland. Boerakker, Kinlen. Cichard Comely, Aachen. E. R. 106, Berlin. E. Stok vis, Lennatfc. A. Wonderlich, Aachen. Een boodschap van I.loyd Gccrge. Maandag is in Engeland con blad ver spreid met don titel ,,Tbo Future", dat onder de auspiciën van Lloyd George uit gegeven. is en verklaringen van <lo voor naamste staatslieden ov?r dc teekomsf: be vat. Lloyd George heeft or do vobgencle op wekking in geschreven: „Millioenen dap pere jonge mannen hebben voor de niouwo wereld gestreden. Honderdduizenden zijn gesneuveld om haar te vestigen. Als wij in gebreke blijven om de belofte, die hun ge geven was, te vervullen, onteeren wij ons zei ven. Wat beteeke ot een nieuwe we reld? Hoe zag de oude wereld er uit? Het was een wereld, waarin allo gezwoeg aan myriaden van eerlijke arbeiders, mannen en vrouwen niets opleverde dan vuilheid, armoede, zorg en ellende een wereld, cie door achterbuurten ontsierd cn door uitbuiting geschandvlekt werd, waar werk loosheid ten gevolge van dc wisselvallig heden van de nijverheid wanhoep in een menigte van nederige gezinnen brachteen wereld, waarin zij auu z.j met gebrek, -de onuitputtelijke rijkdom van dc aarde ver spild werd, ten de Mie door onkunde en ge brek aan inzicht 'i-n dëeJe door bekrom pen zelfzucht- Als wij de oude verted v. .urnen, plegen wij verraad aan de heldhaftige doo- dcii. Wij zullen schuldig staar, aan de laug- hartigstc trouweloosheid die ooit den naam van een volk bevlekt heeft ?(cen, wij zullen voor ons zeiven en onze kinderen een vergoeding scheppen. Aar. do oude wereld moefc en zal een einde komen. Geen poging kan haar veel langor schragen. Als er menschen mochten zijn, die zich geneigd mochten voeten haar in stand te houden, moeten zij zich in ac.iit nerribn. opdat zij 'niet op hen valt en hun gezinnen ten on dergang voert. Het moet de verheven pjicht, van allen, zonder gedachte a-.m partijschap, zijn, om bij het opbouwen van do nieuwo wereld to helpen, waar arbeid zijn billijke belooning krijgen en alleen traagheid gcte-ck lijden zal". Woekerwinst in Engeland. Een circulaire, die Sir Auckland Geddes, de Engelsche minister van koophandel hcett rondgezonden voor de plaatselijke overheids personen een richtsnoer ten aanzien van de uitvoering van de wet tot bestrijding van voekerwmet. De minister zegt, dat hij besloten heeft, de plaatselijke ovevheid uit te noodigen om commissies te benoemen, aan welke hij de bevoegdheid wil verlccnen om allo klachten ten aanzien van den verkoop in het klein en in de verdeeling van de ar tikelen, waarop de wet van toepassing is, to onderzoeken, hooren en beoordeeler.. De werkzaamheid van de plaatselijke com missies zal 'n rechtsprekend karakter dra gen cn daarom is het van belang, dat in de commissies personen benoemd worden, dio cte zaken onpartijdig beschouwen. Ook zal men veelal personen moeten benoemen, die niet tot- de plaatselijke autoriteiten be- hooren. Ten minste twee leden van elke commissie moeten vrouwen zijn, eu verder moeten er op sajn minst drie leder, var de plaatselijke, commissie van !e J v -Me iencontrole in zitten. Daar het work van dc coui.nte .c ten zeerste do behingen van den werkenden stand zal raken, zegt de minister, dat het gebiedend noodzakelijk is. dat de arbeiders er behoorlijk in vertegenwoordigd zij::. Ooneurreorende neringdienden moeten niét over beroepsgenootcn recht spreken en geen lid van de plaatselijk© commissi© moet een klacht behandelen, waarbij hij jjersoonlijke belangen heeft. Iedereen kan voor de commissie gedaagd worden en moet clan de inlichtingen geven cn stukken overleggen, die men van Imni verlangt. Blijft iemand in gebreke om to verschijnen, dan kan hij deswege veroor deeld worden tot een boete van ten hoog ste 50 pond sterling of gevangenisstraf van ten hoogste een maancl of beide. Als <1© commissie de klacht gehoerd heeft kan zij haar ongegrond verklarc of, als zij de overtuiging heeft gekreg At on redelijke winst genomen is, ui n wat do prijs "had moeten zijn, als een behoor lijke winst op den inkoopprijs gelegd was. Do neringdoende moet dan aan den geen*

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 5