LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 18 September 1919. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS FEUILLETON. PRIJS DEB ADVEBTKNTIENi Bh Ota. pel «eet Dea ZattT<iaga 40 Ota. pee regel, Kleirw advertentie Woensdag MS Ota., Zaterdag f 1.— b$ een maximum eental woorden van 30. Incasso volgons posï- reoiit. Vooff eventueele opzending van bneven 10 Ota, porto te betalen. Bewijsnummer B OtS. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT! Koer LeMen p. 8 mni 12AO, p, weet lö-lfl Ruiten Leiden, waar agenten ge vestigd zijn, per week 0.10 EVaaoo per poat 2.53 Nummer 18267. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. GELDIG VERKLAARDE BONS. Dc Burgemeester dor gemeente Leiden brengt ter algomoene kennis, dat vanaf Vrijdag 19 September tot on met Donderdag 25 September zijn geldig verklaard: Bon. M 54 voor 3l/s ons SU-IEERl- KINDERMEELBOEKJE. Bon 19 .voor 31/» ons SUIKE3R. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden. 18 September 1919. PRIJSWIJZIGING VAN MEEL EN BLOEM. Dc Burgemeester der gemeente Loidon brongt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid cn Handel a. den prijs, waartegen Reg ee rings bloem en Regeeringsmeol aan den detailbandol zal wor- den geleverd, met ingang van 15 September bepaalheeft op respectievelijk f 38.20 en 19.welke prijs door de gemeentebesturen kan worden verhoogd met de kosten van vracht per J0O K.G. vanaf fabriek lot laatste station of ve. der gemeente en eventueel met de extra-kosten, van ten hoogste f 0.25 por 100 K.G. bedoeld in de beschikking van 12 Februari 1919 61013/36 Rijksbureau voor dc dis tributie \au graan en meel; b h( ft bepaald, dat mot ingang van heden dc maxiinum-kleinhandelprijs van Rogoeringa- bloem en Regeeringsmeol zal bedragen de in vorengaando alinea bedoelde totaalprijs, ver hoogd met 20 pCt. van dien prijs. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Lei'.b n. 18 Septembor 1919. Vereeniging van Onderwijzers en Onder wijzeressen in het arrondissement Leiden. Heden hield bovengenoemde vereeniging in den Foyer der Stadsgehoorzaal baar 33sto vergadering. Deze vergadering was bijzonder druk bezocht. De Foyjer was geheel bezet. Onder de aanwezigen waren, behalve den secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, no héér Kampachuur, ook de nieuwe districts- sciu-oi opziener in het district Den' Haag, de beer Westendorp en de arrondissements- schcolcpziener in het arrondissement Gouda, do heer Pcstma. Do vergadering werd geleid dcor den voor- fitter. den arrcndisrementsschoolopziener in b-et. arrondissement Leiden, den beer J. Baak, die een korte openingsrede hield, waarin hy een weemoedige hulde bracht aan de nage dachtenis van den overleden secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, wijlen den heer N. Brouwer, die deze vergadering steeds bijweende.. De aanwezigen rejsen bij het uit spreken van deze woorden van hun zit plaatsen. Verder maakte hij met blijdschap er van gewag, dat de oorlog voorbij' is, al zjjn de toestanden nog niet normaal, het beëindigen van den oorlog is toch de eerste voorwaarde tot herstel van de uiteengeslagen wereld. Ook herinnerde hij aan de tob standkoming van de Onderwijswet-Da Visser, waardoor in ae pesitie van de bijzondere onderwijzers en cok Tg?.n dej}peribare in de iplattelandsscho- lon aanmerkelbke verbetering is gebracht, al zijn er nog leemten waar te nemen, die eveneens om verbetering vragen- Met den wonsch dat ook deze vergade ring strekken mocht ia het belang van heb cndei wijs opende hij do bijeenkomst. De secretaris, de heer N. van Ocsterhoek, las 'daaropj de zeer nauwkeurige uot'ulen der vcrige vergadering voor, waardoor hij den 'dank van den voorzitter, en van de ver gadering oogstte. De voorzitter verwelkomde nog de twee genoemde schoolopzieners, deelde mede dab een drietal collega's de dames Bruintjes en Pitlo ernstige operaties hebben ondergaan, terwijl cok de heer Eilders is verhinderd dvie vergadering bij' te wonen, omdat hij, een operatie moet ondergaan.- Hij spreekt den wcnsch uit, dat alle drie spfoedig geheel her steld in de school mogen fcerugkeeren. Hierna onderwierp hij een tweetal vragen aan heb oordeel der vergadering'. In de cMste plaats, of deze er voor zou voelen de arrendissementsvergaderingen af en toe 1 uiten Leiden te houden, bjjv, in Den Haag of in Noordwrjk, en in de tweede 'plaats cf men bereid zou zrf'n de vrijwillige bijdrage van f0.25 tct f0.50 te verhoogen. Bh zitten en opstaan beantwoordden le aanwezigen deze vragen bijna eenparig be vestigend. De penningmeester, de heer Zuidhof, deed vervolgens rekening en verantwoording van heb geveerd beheer. Daaruit bleek dat de inkomsten met het saldo van "net vorig jaar, hebben bedragen f 279.92, de uitgaven f213.26, aoodab het batig saldo f66 bedraagt De stemming voor de verkiezing van een bestuurslid in de vacature W. van den Akker, had tot uitslag dab benoemd werd de heer, B. J. van der Meine, te Oegstgeest. Inmiddels was de nieuwe wethouder- van onderwijs alhier, mr. J. «CL van der Lip, bin nengekomen, die door den voorzitter onder teekenen van instemming der vergadering verwelkomd, werd. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den heer C. F. Antheunissen, ingenieur te Leiden voor diens voordracht: „De Melkweg." De heer A. had behalve van dit sterrebeeld nog meerdere sterrebeelden in kaart ge bracht en gaf voor hij tot zijn eigenlijk on derwerp kwam, een overzicht van den ster- renlemel. Voor ons is de melkweg niet meer dan een prachtig hemelverschijnsel, zooals al de andore sberreo.becldon, doch eenmaal waren de sterren de wegwijzers voor de reizigers over de zee, de kalender voor de aardbewoners. Maar ook voor de oudheid waren «do sterrenbeelden Van rijke symboliek. De oudste mythen zijn aan de sterrenbeelden verbonden. Spr. ging de opvattingen omtrent de sterren in heb algemeon en die var den melkweg in het bijzonder van de oudheid tot aan dezen lijd toe, na. Uit de Griek- sehe sagen, de Romcinsche mythen en do beschouwingen van de Arabieren o.ver de hemellichten is de wotenschap der astro- i-omio geboren. In de middeleeuwen hielden de philoso: fe-n zich meer mob kerkelijke problemen bezig dan met liet probleem van de hemel lichamen. Het was echter Copernicus ge weest. die voortbouwde op do theorieën van den ouden Griekschen philosoof Demo critus Jordauo P.runo, zijn leerling, bouwde op de theorie van zijn leermees ter voort-, zooals later ook Gullilec, ïmma- nuel Kant, e. a. Nadab nog een aantal as tronomen uit den middeleeuwen en den laberen tijd waren genoemd, kwam spr tob de astronomie van den nieuwer en tijd, die tot hulpmiddelen voor haar onderzoek go- 'bruik kan makcir van kijkers en telescopen die steeds meer worden volmaakt. Het eerste wapen voor het oog is de kij ker, het tweed-e werd de photografie en heb derde noemde spr. het prisma. In zijn slotbeschouwing deed spr. uit komen hoe dte sterren uit nevelen zijn ge boren, doch ee smaal weder zullen onder gaan na tijden door ons zeer tijdelijke we zens niet te begrijpen of te omvatten. Zoo geoft ons de studie van den melkweg vol gens spr. bevestiging van het oude: wij we ten dat wij niets weten. Erf als wij met eenige kennis van zaken den molkweg en de hemellichamen in het algemeen beschouwen, dan komen we tot de overtuiging, dat het heelal een doel moet hebben, maar dat wij niet het middelpunt van dat doel zijn. Of de hemelbollen bewoond zijn, kunnen wij niet const ate oren, doch als wij onzo rede laten sproken, dan moeten wij dii wel aannemen, meende spr. De voordracht werd met aarxiacht ge volgd en de spr. had aan het slot cca dankbaar applaus in ontvangst te nemen, waaraan de voorzitter zijn dank nog toe voegde. Hierna werd gepauzeerd. Te twee uur werd de vergadering weder heropend en het woord gegeven aan prof. R. Casimir, te 's Gravenhage, die een voordracht hield over: „Nieuw^ stroomin gen op paedagogisch gebied". Vereeniging van oud-leerlingen van „M. S. G." In clen foyer der Stadszaal had gister avond de feestelijke herdenking plaats van het 134-jarig bestaan van hot genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", gevierd door de Vereeniging van oud-leerlingen van het Genootschap en genoodigden. Het aantal oud-leerlingen is uitteraard groot, velen er van zijn aangesloten, en van dezen waren de meesten met hun dames van do partij, zoodat het nauwelijks behoefd ge zegd, dat de zaal geheel vol was. Eenige leeraren hadden mede aan de uitnoodiging, om de bijeenkomst bij te wo nen, gevolg gegeven. Even acht uren opende de Voorzitter, de heer S, Knottnerus, uit Rotterdam, met een hartelijk welkomstwoord de bijeen komst, er aan herinnerend, dat het vol gend jaar een lustrumjaar zou zijn en men clan zeker nog grootscher uit den hoek zou komen. Al vast wenschte hij de aanwezigen nu veel genoegen, al was ook het nuttige en leerzame ditmaal weor aan het aange name verbonden. Na deze wsAm toegejuichte openings speech rezen allen op en zongen uit volle bost het Mathesis-Hed. Vervolgens kreeg de heer L. Ouwerkerk, eerste amanuenses aan het Natuurkundig Laboratorium, al hier, het woord voor de aangekondigde lezilng met demonsftra/tieproeven, (over vloeibare lucht. Na aangetoond to hebben hoe de z.g. critische temperatuur van lucht 191 graden beneden het vriespunt ligt en hoe men op het Laboratorium deze tempe ratuur slechts trapsgewijs kan verkrijgen, gaf hij een aantal interessante en verras sende proeven met vloeibare lucht, waar van de resultaten door de zaal werden ge dragen en de belangstelling der aanwezigen in hoogo mate wekten. Ten slotrte werd de man, die het Natuurkundig Laboratorium te Leiden tot do koudste plek der wereld heeft gemaakt, (thans reeds 269 graden be neden het vriespunt), prof. Kamerlingh Onnes op het doek geprojecteerd en toe gejuicht. Het was zeker een eer voor den yereemgingsvoorzitter, dat zijn beeltenis subiet op die van den geleerde volgde. Dat het niet minder beapplaudisseerd, bewijst zijn groote populariteit onder de leden. Nadat de Voorzitter den spreker namens de vergadering dank had gebracht, werd even gepauzeerd en toen volgde de eigen lijke feestviering. Heb strijkorkest „A. N. U.", waarvan wij reeds eer een gunstig getuigenis moch ten afleggen, speelde op voortreffelijke wijze een viertal nummers, die onder groote stilte werden aangehoord. Daarop kwamen achtereenvolgens eenige leden op het tooneel tot het houden van voordrachten, welke zeer in den smaak vie len en warm applaus uitlokten. En toen kwam, waarvoor het jonger deel blijkbaar nog het allermeest voelde: het bal, waar van ongetwijfeld een druk gebruik zal zijn gemaakt, al zijn wij met het oog op heb laten uur er geen getuige van geweest. Loonactie Bakkersgezellen. Do afd. Lelden van den Alg. Ned. Bond van Arbeiderspers) in hert) Bakkers-, Chocolade- en Suikerbowerkingbedrijf hield een openbare vergadering in „Zomerzorg". Deze vergadering, welke zeer druk be zocht was, werd geopend door den Voor zitter, den heer J. de Wolf, die in herin nering bracht, dat men door de afschaf fing van nachtarbeid in de gelegenheid gesteld was op een avond in de week te vergaderen. De heer J. G. van der Zeeuw, secretaris der afdeeling, loonde in het kort de billijk heid der eischen, op het congres vastge steld, n. 1. de 45-urige werkweek, een loon van f 30, de uitkeering bij ziekte en de ar beidsvoorwaarden der noodhulpen, aan. Aan het slot merkte spreker op, dat door de Chr. en Katholieke organisatie het ge rucht verspreid wordt, dat in de onderhan delingen met de patroons over de arbeids voorwaarden zoo goed als overeenstem ming is verkregen en dat het beleggen van deze politieke vergadering politiek spel is. Spreker zei, dat het misleidende van dezo geruchten zou blijken uit de mededeelingen van den hear Roeg. Daarna was het woord aan den heer Roeg van Amsterdam, Bondsbe^tuurder. Spreker zei, dat wanneer het juist i;, zooals hier de geruchten loopen, dat zoo goed als overeenstemming verkregen is, blijkt, welke organisatie het beste voor dc belangen der bakkerijarbeiders opkomt. Nadat spreker de arbeidsvoorwaarden der Leidsche bakkersgezellen besproken had, kwam iiij rot het antwoord der pa troons. Allereerst willen de werkgevers het ver plicht lidmaatschap van patroons en ge zellen met een tarief gemeenschap, zooais bij de typografen. Do patroons zullen zelf de broodprijzen bepalen; wanneer een patroon geen lid is van de organisatie, zulen wij de leden, daar werkzaam, uit do werkplaats moeten halen of royeeren. Daar tegenover zullen de' patroons f 2 loonsverhooging geven cn de arbeidsduur op 55 uur brengen. Wanneer een patroon voldoet aan de arbeidsvoorwaarden, door «de organisatie gesteld of zooals de coöperatie en enkele patroons er nog bover. gaan, en diezelf de werkgever is van meening. dat de brood prijzen met 1 cent of *4 cent verminderd kunnen, worden, dan zijn wij genoodzaakt onze menschen, daar werkzaam, uit de werkplaats te halen of te royeer en. Voor dergelijke publieke zakkenrollerij zullen wij ons niet laten gebruiken, zei spr.de arbeidersklasse is zwaar genoeg getroffen door den oorlogstoestand. Willen de Chr. en R K. organisaties zich daartoe leenen, op die wijze willen wij ons niet aan den ketting laten leggen Zoo riet men. dat er nog geen overeenstemming is ver kregen, althans niet met ons. Wij willen hopen, dat ohzo eischen inge willigd worden zonder strijd. Wij willen geen staking om te staken, maar onzo eischen zijn niet ovordroven. Met een loon van f 30 moeten wij toch nog het hoognoo- dige ontberen. Laten de gezellen zich gereed houden, wanneer het tot strijd moet komen, deze dan niet alleen te Leiden, maar in de voornaamste plaatsen van ons land tege lijk zal uitbreken; dat zij klaar zijn dien strijd te aanvaarden. De afdeeling Leiden is de 200 leden ge passeerd; maar versterkt haar in de ko mende weken. Te Utrecht behaalde het politie-diplom a onze stadgenoot J. Bouta. Te Haarlem is geslaagd voor de hoofd akte de heer P. A. Wisse, alhier. Benoemd is o.a. tot lid van de commissie, bolast met het afnemen der akte-examens in de Hoogduitsche taal en letterkunde, de heer <T. M. N. Kapteyn, lector aan de universiteit alhier, Bonoomd is te Haarlem tot 1 ooraar in 'de Staatswetenschappen aan do oorate H. B. SL met vijfjarigen cursus mr. J. E. Malga, alhier, die tevens is benoemd tot leoraax in de Staats inrichting aan de Meisjesschool voor M. 0, Voor het tijdvak van 16 Septembor, 1919 tot 31 December 1919 is benoemd tot) hoofdassistent, voor de oogheelkunde aan de Rijksuniversiteit, alhier, de heer E, Marx, arts, alhier. De heer Yen Feng-Yin alias Yap Hong Yin, do nieuwe hulpleeraar in het Chi< neesch aan de universiteit alhier, werd in 1883 te Chang Pu Hsien, provincie Fukien (China) geboren. Hij legde, na privaat- onderricht te hebben genoten, in 1901 voor een Staatscommissie met gunstig gevolg het examen uf in do Chineescho taal- eu letterkunde, tor verkrijging van den graad '*an Hsin T'sai. Gedurende eenige jaren was hij werkzaam aan het Anglo-Chineae college te Kulangsu (Amoy) en verwierf in 190'J deu graad van Yu Fu Sheng. Na- te Foochoufceen cursus op de hoogere normaal school te hebben, gevolgd,- gaf hij gedurende twee jaren, les aan een meisjesschool to Ivulangs en vertrok in 1916 naar Soeraba- ja, waar do Kamer van Koophandel hem had aangezocht als hoofd eenèr particuliere school op to treden. Een jaar late» keer de hij naar China terug, waar hij zich als student aan de universiteit te Peking liec inschrij ven. Gp do suppletoir© begrooting van arbeid 1919 is o.m. een verhooging uitgetrokken van f 3000 Subsidie voor sic Margarita-van-Cor- tona-stichting, alhier. - Gisteravond had in do Kweekschool voor Zeevaart alhier, in verband met hot a.s. vertrek van de kaderklasse der leer lingen-onderofficier een afscheidsfeestje plaats, bijgewoond door een groote schare genoodigden, voor welk avondje een geani meerd programma was samengesteld, welks uitvoering grooten bijval en waardeering van alle aanwezigen mocht ten deel vallen. Er werden vier blijspelletjes opgevoerd, waarbij bleek, dat de filnke jongens zich niet alleen in het want, en op het water, doch ook op de planken kranig kunnen, werenZij hebben zoowel voor hun spel, als voor de onberispelijke uitvoering hun ner gymnastische standen een daverend applaus "mogen verwerven. Wij wenschcn den vertrekkenden jonge lui een prettige reis met Hr. Ms. „Zee land" toe en verder alle heil in hun ver dere loopbaan bij de Kon. Marine. Een woord van dank aan de „L.A.T.O.'* voor de zeer gewaardeerde medewerking bij het verlichten dfer verschillende stan den moge hier een plaats vinden. Gisteravond liep oen zevenjarig knaapje H. J. B. op de Siem&tm&t achter de tram aau on poogde op de treeplank to klimmen. Dit' gelukte hem aanvankelijk, (doch hij viol ar weer af en verkreeg vrij ernstige verwondingen» Wanneer zullen ouders en ondorwijzers hot zoo ver krijgen, dat de kinderen tot het inzicht komen, dat zij van voertuigen en in het bij zonder van de tram af moeten blijven? Er komen weer berichten bij ons ia van plannen van straatversiering tegen do a.s. feesten. Zoo zullen bijv. ook heb Noordeinde en Hoog-ewoerd versierd wor den. De bewoners van de Kraaierstraaf), tusschen Hoogewoerd en Nieuwe-Rijn zullen die straat verlichten en versieren. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. j In <3e afgeloopen week melden zich om steun aan 2 pers, Maafcö met het totaal der vo rige week 5301 p6rai 5303 pera* Hiervan werden door 't Steun comité ondersteund 133 pers* Door het Iikwidatie-Comité werden ondersteund 77 pers* Door de wachtgeldregeling worden ondersteund 14.3 pers* haar te troosten, maar zonder succes. De smart van het kind was zóó ongeëven- Het preutscho dienstmeisje kwam en Kit ty die nu wat fferustuesteld was. werd mee maakt had. Mevrouw Blanchard, die een be- doelinar kan cfthn-rl LaKKa*» wai, „Dat klinkt me niet aangenaam," zei ze(

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1