WEER GEOPEND KOFFIE M. A. v. NOORT H.H. SUIKERWERKERS. Noord-Zuid-Holiandsche Tramweg-Maaischapppij. ZIT-8LAAPKAMER 5SRSif 1.40; BUITENLAND. VARIA, MEDEWERKER TIJDSCHRIFT. ZOUTZUUR. I HOUTWOL. M ederl&ndsch-Indië, SP1RITU8VERNISSEN. POLITOER. Ingaande 16 SEPTEMBER 191® wordt de dienstregeling op de lijnen LESDEM-K&TWSJ&-MOORO- WUK en LEISEL-HEEMSTEDE- HAARLEM gewijzigd. MACHINEOLIE. WASBEITS. jj. W. H. ROTTEVEEL ZOOM IBREESTRAAT 28 -:- TELEFOON 512; PER if i.2öj Woningnood ie Parijs. Id een redevoering, die Franklin-Bouil lon dezer dagen in do Kamer bij de behan deling van het vredesverdrag gehouden heeft-, heeft hij in lyrische vervoering uit geroepen, dat Frankrijks bloed de wereld gered heeft, dat- Frankrijks geest haar in de toekomst moet leiden. Deze ontboeze ming van liet welsprekende Kamerlid is ditmaal Clément Vautel, den spotter van het ..Journal'", aanleiding tot de volgen de boutade over de oniugmoeib'jkhedeti ie Parijs. Wij hebben gezegevierd, schrijft hij, wij zijn met roem overdekt, wij worden door heb" heele heelal bewonderd. Dat's vaat. Maar wij hebben geen suiker, geen tabak .Wie weet of goed gedroogde lauweren mis schien niet- heel best smaken in een pijp Frankrijks geest moet de wereld leiden Heel aardig, maar in afwachting dat wij de wereld leiden, die misschien niet ge neigd is onsl tot cicerone to nemen, weten wij niet, waar we wonen moeten. Een artillerie luitenant, die onlangs ge demobiliseerd is, heeft zijn deelzin de „red ding van de wereld'" bijgedragen, maar hij zoekt te Parijs te vergeefs een onderdak .voor zich en zijn kleine gezin. Hij heeft mij zegt Yautel, zij" Odyssee verteld, die, evenals die van Odysseus tien jaar dreigt te zullen duren. Een episode uit het grie vend verhaal luidt als volgt: Een fatsoenlijke concierge wijst mij een. kleine leege- woning en dan nog tweo ka mers, die in hetzelfde huis te huur zijn. Ik had dat- alles noodig, want ik behoor tot hen, die op andere wijze voor de wederbe- yolking zorgen dan door artikelen of rede voeringen. Ik ga naar den huisbaas, een zure mij olie er, die mij eerst afwijst en ein delijk zegt „Leg mo een certificaat over van ciongene, bij wien u in betrekking bent en een inventaris van uw meubelen!" Den volgenden ochtend leg ik dio docu menten over. „Laten we alleen maar over de woniog spreken," zegt de huisbaas. Wat de twee kamers aangaat, dat's onmoge lijk!" Waarom? vraag ik. „Omdat u maar 5200 frank per jaar verdient." -- Dat's waar. maar bedenk toch, dat ik drie kinderen heb' „Reden te meer...... De maatschappij, die ik vertegenwoordig, zal u misschien niet eens als huurder wil len hebben van de kleine woning. Want zij oischt van haar huurders, dat ze op zijn minst 12.000 frank verdienen!" Mijn candidatuur werd verworpen. Ik word aan genomen wanneer ik 12.000 frank verdien... en wanneer ik zeker mijn kinderen aan de gemeentelijke armenzorg heb overgedaan om een maatschappij te gerieven, die ik toch verdedigd heb door te vechten aan bet front-. Ik kan nog maar eon cling doen weer in mijn hol bij Verdun kruipen. Ais we wat inschikken kunnen wij er alle vijf in Zóó is de toestand van niet weinig over winnaars. Velen hunner, let maar eens op, zullen eindigen, met weer onder den Are cle Triompbe door te gaan, maar dar zul len ze er blijven, want ik weet niet of n het opgemerkt hebt dat monument lijkt vrijwel op de boog van een brug. De Parijsche taxi's. Do Parijzenaars zijn woedend. Zij staan op bet- punt den oorlog te verklaren au.n de taxi-ch auffeurs. Wie de laatste weken overdag tusschen half twaalf en één uur een taxi aanriep, .werd gewoonlijk door den chauffeur gewei gerd of wel door een snelle beweging van de hand naar den happenden mond beduid, dat het etenstijd was en moeder de vrouw thuis wachtte. Deze practijk is sinds een week gesanc- tionneerd door een decreet van het syn dicaat van chauffeurs en koetsiers, waarbij verklaard wordt, dat de heeren recht heb ben (een recht, dat zonderling genoeg in do verklaring betreffende de rechten van den mensch vergeten isom thuis te de- jeuneeren. Het „Journal des Dóbate', terecht ver ontwaardigd, vraagt of Jiob syndicaat nu werkelijk gelooft, dat de chauffeurs de ecnigo miscleelden zijn, clie het gezellige koffieuurtjo moeten offeren aan hun maat schappelijke positie. Duizenden en duizen den immers zijn er in de groote stad, die -maar niet anderhalf uur uit hun ja-ag- w-erk kunnen breken om te gaan dejeu- neeren. Elk mótier heeft! zijn minder prettige -/ Jde maar het- ellendigste vak is dat van Jan Publiek, moppert het blad.. Het wordt langzamerhand wat al te bar van alle kanten wordt het geëxploiteerd en als een goedig slachtoffer be- en verhandeld. Heb- je een taxi noodig, dan dejeuneert- de chauffeur, en heb je er geen noodig, dan rijdt er een over je teenen of gooit je in woeste vaart in de modder. Het pu bliek, ten slotte toch de meerderheid heeft óók recht gehoord te worden en te staken, als het- niet anders kan. En liet blad doet een beroep op het publiek, om nu eens geen lam te zijn, maar terug te bijten. Duitsche Jeugd, In „Neuc Bahncn" schrijft M. Döring, na er aan .herinnerd te hebben, dat de oorlog in den eersten tijd bezongen werd als een „staalbad", over den invloed van den oorlog op de jeugd van 1218 jaren. Als aantal jeugdige veroordeelden in Prui sen geeft bij aan: 1911: 50838; 1912: 54949; 1914: 51520; 1915: 75385; 1916: 116141; 1917: 177600, waaruit blijkt, dat de criminaliteit der jeugd met sprongen toenam. De schrijver wijst er op, dat dezo cijfers ge flatteerd zijn, daar in vredestijd slechts een breukdeel van de kinderen, dio misdaden be gingen .gestraft werd, maar dat dezo breuk' belangrijk verminderd is, doordat do lust oin aangifte te doen achteruit was gegaan, even als het verlangen, om de zaken te berechten, bij de justitie. Tijdens de revolutie had dc- ijver daarvoor het nulpunt bereikt. Döiing verwijst dan naar de uitspraak van den kvimineel-psy- choloog Wulffen: „Het is een oude wet, dat tijdens een oorlog de kinderen een deel van de criminaliteit der volwassenen overnemen. En met de tot criminaliteit vervallen kinderen groeit een leger van misdadigers op." Met het oog daarop noemt de schrijver den oorlog een modderbad voor de jeugd. De wij zen waarop de verwildering zich uitte waren: het hamteeren van stokken, sabels en pistolen veroorzaakte in vele gevallen beschadiging van voorwerpen en lichamelijk letsel; voorts kwaal veel diefstal voor. Talrijk waren de gevallen, waarin het verlangen naar uniformstukken, wapens, zaklantaarns en andere uitrustings- voorwerpen tot diefstal voerde. Uit groepen spelende kinderen vormden zich geregelde ben den, die zich. bezighielden met veld- en tuin- diefstalfen, zakkenrollerij en ten slotte zelfs in- bral^n. Verschillende kinderen probeerden met 'het gestolen geld naar het front tc komen, tooiden zich, al of niet vrijwillig teruggekeerd, met het ijzvren kruis en stakoa. door^ leugen achtig© bluf ook andere kinderen aan. Dat jeugdige personen als hulpkrachten met posten van vertrouwen bekleed werden, veroorzaakte ook tal van overtredingen. Menige loopjongen, kassiorsbediende, brievenbesteller, bezweek voor do verleiding en levensmiddelen-postpakketten voor soldaten in 't veld, sigaretten, sigaren, •enz. werden in groote boeveelheden gestolen, verduisteringen, bedreigingen, valschheid in geschrifte waren niet zeldzaam. De kantonrech ter dr\ Hellwig schrcof in 1917: „Dc misdaden der jeugd zijn niet alleen in aantal toegenomen, maar ook in ernst, zelfs straatroof, moordaan slagen en dergehjke zwaro misdaden schijnen belangrijk to vermeerderen." Een zeer noodlottigcn invloed had de oorlog op de ontwikkeling van vele jonge njeisjes. De afwezigheid van den vader, het ontslaan van vele dienstmeisjes uit spaarzaamheid of we gens het opbreken der gezinnen, vooral in bet begin' van den oorlog werkten zeer ongunstig Ook verlieten vele meisjes baar betrekking cn gingen naar een groote stad toe, om 'daar het leven te genieten, dat is: met soldaten omgaan. Vele, overigens fatsoenlijke meisjes, aldus de schrijver, verliezen alle evenwicht, zoodra er soldalen in het spel zijn. Do zedeloosheid der meisjes is het grootst, waar groote troepenver zamelingen zijn. Do gestichten voor het opne men van gevallen meisjes zijn overvol. De Beriijnsche politie-assistenten deelden uit ervaring mede, dat men jammerlijke ervarin gen heeft met do meisjes van bot land. Een verblijf van enkele dagc-n in de groote stads lucht is in menig geval voldoende zo in het diepste verderf to storten. Halfvolwassen meis jes loopen verwonde soldaten en recruten na. Diefstallen zijn daarbij niet zeldzaam. Dit wijst er op, dat de verwaarioozing -der meisjes niet alleen de zeden in engeren zin betreft. Inder daad werden velo veroordeeld wegens de meest uiteenloopcnde delicten, lot brandstichting J.oe, Opvallend waren do oplichterijen en verregaan de bedriegerijen in verplecgsterscostuum. In enkele gevallen mankeerde bij deze maskerado ook de verwonde arm en het ijzeren kruis niet. Zelfs als spion weiden dergelijke ..heldenmeis jes"- veroordeeld. Velschillende gezinnen wer den afhankelijk van de verdienste der kinde ren, die sorni 130 mark per week bedroeg. Als verdere oorzakender verwildering worden nog genoemd de'afwezigheid van vele onderwijzers, verkorting van den- schooltjjd, overslelping van de achtergebleven onderwijzers met leerlingen, ongeschiktheid der hulpkrachten. Voorts werk ten *prikkellektuuv un -films op de opgewekte jeugdige fantasie. Herhaalde klachten wijzen er op, dat het in gevoerde toezicht zijn dool miste. Hellwig, door Döring geciteerd., geeft verder nog als oorzaken aan: het te velde zijn van vele politic-agenten, waardoor het gemakkelijk viel, onontdekt over tredingen to begaan en het amnestiebesluit, voor zoover dit jeugdige personen betrof. Als middelen tot innerlijk herstel van. Duitsckland noemt dc schrijver, zeggende, dat men beginnen moet. bij de ernstig achteruitgegane jeugd: voor lichting bij beroepskeuze, strenger toezicht op bet leerlingwezen, uitbreiding der berechting van misdadige kinderen, opvoeding ter voorko ming van kinderlijke misdrijven, ontwikkeling van de sport, enz. Prikkellectuur en -film moe ten meer en meer verdrongen worden, de ver edelende invloed van litteratuur, muziek, schouwburg en schilderkunst moet in meerdere mate dc jeugd ten -goede komen. Do ouders moeten 'worden voorgelicht aangaande den pes ten vorm van huiselijke opvoeding en de ouders moeten er too gob ra ebt worden, deel te nemen aan maatregelen in bet belang van de volks opvoeding. Eerst dan kan het .Duitsche volk langzaam aan weer gezond worden, zegt Dö ring. Oostenrijks financiën Men schrijft uit >V.eenen over de finan- cieele bepalingen van het vredesverdrag met Gostenrgk aan de „N. R. Ct.": .Wanneer, men de niet-geconsolideerde schulden van het departement van verkeers wezen buiten beschouwing laat, had Oos tenrijk vóór den oorlog 12,6 milliard kr. staatsschuld, welk bedrag door den oorlog met 70,6 milliard werd vermeerderd. Vol gens het vrédesverdrag zullen alle staats schulden van vóór den oorlog, mitsdien ook de genoemde niet-geconsolideerde spoor wegschulden, verdeeld worden over, alle staten. Een regeling, waartegen niets te zeggen valt. Wat daarentegen de ooiiogsleeningen be treft uitgegeven tot een totaalbedrag van 35.049 milliard kr. moet Duifcsch-Oos- tenryk opkomen voor alle obligatiën, die. zich in Duitsch-Oostenrijk bevinden, met uitzondering van die, welke het eigendom van, Tsjechische of Poolsche staatsburgers zijn. Deze laatste beperking bestond in het eerste ontwerp niet en is van groot belang, omdat We enen steeds het centrum fan den geldhandel in Oostenrijk was. Voor Boheme kan het bezit aan oorlogsobligatiën op 8,5 h 9 milliard kr. worden geschat, voor de andere staten op 2 milliard kr., zoodat een rest van ongeveer 24 milliard ten laste: van Duitsch-Oostenrijk blijft. Bovendien was het oude Oostenrijk aan de Oostenrijksch-Hou- gaarsche bank 23 milliard kr. schuldig, aan de verschillende banken ruimt 2 milliard kr. en aan Duitschland 3,17 milliard kr. voor, ontvangen marken die thans tot bijna het dubbele is gestegen aan het neutrale buitenland 0,5 milliard kr. en ran leveranciers van het leger nog ongeveer 1,8 milliard kr., die nu door Duitsch-Oos tenrijk moeten worden betaald, terwijl voor de in het buitenland circuleerende biljetten der Ooslenrijksch-Hongaarsche bank Duitsch- Oostenrijk en Hongarije moeten opkomen. Dit bedrag wordt geschat op 3 milliard kr., waarvan ongeveer 2,1 milliard kr. Duitsch-Oostenrijk en 1 milliard Hongarije zou belasten. Of Duitsch-Oostenrijk de rente en amor tisatie dezer schulden vooral in de eerste jaren zal kunnen betalen, wordt veelal betwijfeld, doch ook in dat geval is een staatsbankroet niet onvermijdelijk, daar ue commissie van herstel de bevoegdheid be zit om den noodigen steun te verleeneu. Bovendien heeft zij het recht een deel barer bevoegdheid aan de commissie voor. bij zondere aangelegenheden over te dragsu. Deze laatste zal te W.eenen bijeenkomen, nada het vredesverdrag zal zijn geratifi ceerd. Deze sub-commissie zal wat eeu on derzoek naar de hulpbronnen en het ver mogen tot betalen betreft, als plaatsver vangster. der hoofdcommissie optreden. Zij zal alle inlichtingen in ohtvangst nemen, die zij noodig meent te hebben, en die in art. 182 van het vredesverdrag zijn. om schreven. Z\j zal gemachtigd zijn .die be wijsstukken, die D ui tsch-Oostenrijk -wil over-; leggen omtrent zijn solventie aaa te nemen, en ter. vergemakkelijking daarvan zal D.- Ocstenrijk door een gedelegeerde in deae commissie worden vertegenwoordigd, die aan de vergaderingen zal deelnemen, wan neer- de commissie dit noodig acht, maar geen stemrecht zal hebben. Sports zal de commissie belast zijn met de controle op de staatshuishouding en het beslechten -lier! geschillen tusschen de nationale staten volgens de voorwaarden in art. 212 ver meld zoomede, op verlangen der ne- trokken regeeringen, tot het benoemen van de scheidsrechters. De tegenstanders van het verdrag zien in de groote bevoegdheden dezer commissie een \oogdijsckap dat met de onafhankelijk heid van den staat onvereenigbaar iS, de optimisten meenen daarentegen, dat net met hulp dezer commissie mogelijk zal zijn de moeilijkheden der, eerste jaren te bovan te komen. Vrouwen die Ausiralië nooit bereikten. Huwelijken tijdens den oorlog tusschen Australiërs en Engelscbe vrouwen gesloten be rokkenen zoowellen'echtgenoot en als ook der regeer in g vele en velerlei moeilijkheden In de eerste plaats is het niet mogelijk ge bleken allo vrouwen gelijktijdig met hun echt- genoolen naar Australië te versoeren, daar do zieken en gewondc-n voorgaan. En dc gevolgen blijven niet uit, daar verschei dene Australiërs, eenmaal goed en wel thuis, weigeren hun Engelscho echtgenooten „in ont vangst te nemen". Maar aan den anderen kant zijn er ook vrouwen, die hun. Australische echt genooten tot liet einde der -wèreld zouden wil len volgen, als zij maar niet naar Australië be hoeven lo gaan. Dit zijn echter particuliere aangelegeuhcdcn. Ergei' wordt hel als de regeering in het ge val betrokken is. Bijvoorbeeld het geval van de weduwe met drie kinderen, wier lot in het Par lement besproken zal worden, daar ze „oorlogs weduwe" zijnde, ondersteuning van rijkswege kreeg, welke ondersteuning zij kwijt raakte door baar huwelijk met een Australiër, dio haar echter in den steek liet, zoodat zij de onder-* steuning nu weer behoeft. De vrouwen krijgen vrije passage op vertoon barer Jiuwelijksacte. Reeds 3000 vrouwen reis den op koston, van het Rijk naar Australië, Maar reeds nieor dan eens was gebleken, dat de Australiër cok in Australië een wettige eclit- genoole had en dan moest de laatst gehuwde bij haar ouders blijven. Rijke kolenvelden iu Peru. Volgens een bericht van de Vereeniging van Mijningenieurs in Peru, heeft men in bet bei gland achter de haven van Chimbole, c p een afstand van 100 K.M. van de kust, rijke kolenvelden ontdekt. Deze belangrijke beddingen zijn daar gevonden met een diepte van 3.80 M. en een oppervlakte véyi 150 vierk. K.M., die 155 millioen ton beste an- thraciet kunnen leveren.; Het gebied, waarin ock groote lagen koper gevonden zjjn, wordt dor r de Huaras doorstroomd, die de elec-, triciteit voor de exploitatie zal leveren. Een specrweg wordt aangelegd, die de mijnen met de kust zal verbinden.; Fransche zijde. De zijde-industrie tc Lyon heeft, ondanks den oorlog, een enormen vooruitgang te boeken. In 1914 bestonden er 411 fabrieken, 59,685 werk plaatsen met machines, 2112 met handwerk tuigen en eenzelfde aantal voor de vervaardi ging van tules. Dozo werkplaatsen waren ver deeld over 11 departementen, terwijl dc cijfers voor de agglemeratio Lyon respectievelijk be- droegen 55, 5364, 1900 en 333. De productie had een waarde van-"324 millioen francs; waar van de uitvoer 277 millioen opbracht. In 1915 bedroeg do productie 329 millioen franc-, in 1916 zelfs 444 millioen en in 1917 moor. dan 608 mililoen francs. Voor de verdediging van Frankrijk leverdo de Lyonsche industrie zijden, stoffen voor vliegmachines en kardoezen voor een waarde van 5 millioen francs in 11)15, 2S millioen in 1916 en 50 millioen in 1917. Uienfeeit in Egyple. Volgens de „Egyptian Gazette" voerde Egypte in 1909 73 610 ton uien uitdaar na steeg de export tot 120.943 ton in 1913, en liep vervolgens terug tot 55 633 ton in 1917 on 20.370 ton in J91S. Men rekent nu op een spoedige vergunning tot uitvoer van Enge lands zijdein verband daarmede is de verbouw in Maart reeds uitgebreid; zonder die vergunning zou er overproduc tie komen. AmerikaunScli of niet. Bladerende in een Amerikaanseh tijd schrift, vonden wij iets, omtrent Ameri* kaansche legercontraeten, wel de moeite waard om den lezers aan te bieden. Dat Amerika bij zijn aanbod om Europa te helpen met zijn massamoord groot voor den dag zou kr-men, is zeker, maar dat het bij den wapenstilstand nog zoo veel loopen- de contracten had, is opvallend. Men begon maar even in November al te bestellen 32000 mot'orrrijwielcn, 32000 zijspanwagens. 37000 rijwielen. Hot onderstaande staatje geeft eenig denkbeeld wat besteld, geleverd, afbesteld en nog gereclameerd is MotorcyclesBest.Gelev. Af best. BI ij ft Cleveland.. 1,526 1,205 None 322 H-arley-Davidson 26.437 13.774 ll.OO'O 1.713 Indian39 970 31.6)6 21 000 2.2-13 Side cars Harley-Davidson 26.009 13.389 31.000 1.710 Indian39 121 15 530 21.000 2.594 Bicycles Westfield Mfg. Co36.002 21.025 13.500 1.-127. Great Western Mfg. Co16 250 3.252 12.0ÖO' J95 Davis Sewing Ma chine Co15.750 3 106 12.000 CM Men ziet hieruit, dat de Indian onder de motorrijwielen favoriet is. Ir. de Vereenigde Staten zelf waren 6455 motorrijwielen bij het leger in gebruik, terwijl op het front- in Europa, op heb tijdstip» der wapenstilstand, cle navolgen de motorrijwielen in gebruik waren bij hot Amerikaansehe expeditie corps Amerikaansck Harley-Davklsou 3601 Excelsior.. «o A,. 'i Indian.. x»:< *-«• «ai h- 5401 Reading... Rol jV» Va o Thor iu h* 1 Engelsch B. S. A^0 Douglas LOS p>_. &y ÏLvi 122 Humber 4 Imperia!543 Lion Bourget „c- 1 Matchïdss 1 Rover r.. 157 Sunbeam.. 2 Triumph.21 Griffn;...s 2 A. 'J. S. >_if I Peugec-tx»; 5 Royal Enfield - 46 Terrob-» Aide's. Fond laat in Shanghai een fabriek bou wen voor automobielen met een hoofdkan toor te Batavia. De tijd dat dus alleen auto's naar Indië geëxporteerd werden via Nederland, schijnt voorbij. Dat het de fabriek goed gaat bewijst zijn dividend over 1918 op 900 procent geschat wordt. Voor een tijdschrift wordt gezocht een medewerker voor JBniteiilaiidfcclie Politiek, goed op de hoogte van Inter nationale Vraagatckken^ Entente-gezind. Proeven van reeds geleverd werk inzenden met verlangd honorarium voor twee artikelen per maand. Rechtsgeleerde geprefereerd. Br. lett. S. i$. 2815, Adv. Bur.*D. Y. AI.TA, D©n ISaag. 3259 DE QNDERGETEEKENDE BERICHT AAN ZIJN GE- ACHTE CLIËNTÉIE, DAT VANAF DONDERDAG A.S., N.M. 3 UUR, DE ZAAKDOEZASTR. 19 ZAL ZIJN, BELEEFD AAMBEVELEND, 3240 BANKETBAKKER aaa- Gevraagd SUIKERWERKERS die bekend zijn met Fondantkoken en gieten. Aanvangsloon f 18.per week. Zich aan te melden bij de firma P. NIEWERKERK ZOON, Lange Voorhout 92, Don Haag. 3212 H. C. Visser Zn., Mare 38. H. C. Visser Zn., Mare 38. Voor een tijdschrift wordt gezocht eenJWEDEWERKER, bereid twee keer per maand een artikel te leveren over N.-I. en daarin de politieke en economische vraagstukken ■lie N'.-I. betreffeD, te behandelen. Vrijzinnige richting. Vroeger geleverd werk mzenden met verlangd honorarium lets. S. f A. 2814, Adv.-Bur. D. IJ. ALTA, Den Haag. 3258 j 823G H. C. Visser Zn., Mare 38. tof in '1 klcinsfc dorpje bekend, door hare uitstekende eigen schappen en concurrcercndc prijzen. -« 2871 H. C. Visser Zn.. Mare 38. Jongmensch, IS jaar, zoekt Gemeubileerde of Zit- en Slaapkamer met degelijk pension. Afwezig van 's Zaterdags -tot 's Maandags. Aanbiedingen met eenige om schrijving onder lett. N 199 aan De Westerboekh. Nieuwe Binnenweg 331, Rotterdam. 3254 'f--Exemplaren dezer dienstregeling zijn vanaf 14 September 1919 verkrijgbaar aan de kantoren der Maatschappij en bjj do conducteurs ad f0.06 per stuk. H. C. Visser Zn., Mai'8 38. 1 H. C. Visser Zn., Mare 38. -nxjv.tng crzr^- 3241

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 6