LEIDSCH m DAGBLAD. Donderdag 4 September 1919. Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS BINNENLAND. FEUILLETON. MI1ST TE K@©F. ÏBIJS DEB ADVERTENTIES* 60 Cts, pet ieg«J» Des Zaterdags 40 Cfa, par regoL Kleine ad-reitentiSn Woensdag 16 Cts., Zaterdag 11.—bij ees maximum >aotal woorden van 30, Inoaaso volgens post* rcolit. Voor eventueels opzending van brieven 10 ets, porto te betalen. Bewijsnummer BCti Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PBIJS DEZEB COURANT! Koot leiden p, 3 mnd. f 2J0, p. weeK f 0.13 Buiten Leiden, .waar agenten ge. Testigd zijn, pet .week 0.1b Ewwo pet post u -250 Nummer 18255. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. GELDIG VERKLAARDE BONS. Do Burgemeester dor gemeente Leiden fbrengt ter algemecne kennis dat vanaf Vrijdag 5 September tot en met Doncfer- dag 11 »September zijn geldig verklaard: Bon M 52 voor 3V& ONS SUIKER. KINDERMEELBOEKJE. Bon 17 voor zy2 ONS SUIKER. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. Leiden, -1 September 1919. UITREIKING VAN BROODKAARTEN. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt fer algemecne kennis, dat a.s. Vrijdag 5 Sep tember een aanvang zal worden gemaakt met do uitreiking van de broodkaarten [van het 109e, 110e, 111e en 112e tijdvak. Deze uitgifte geschiedt uitsluitend op ver toon van de levensmiddelenkaart en wel: Aan het Broodbureau Nieuwe Rijn 22 *s mor gens van 912 uur 's middags van 25 uur eu 's avonds van 79 uur. Aan de volgende hulpposten: J Sladslimmerwerf, Calgowatcr. - j Gasfabriek, Tweelingstraat. Roinigingsdienst St.-Jacobsgrachf, 's morgens van 912 cn 's middagi Uill 25 uur. De uitgifte zal geschieden voor hen, wier kaart is afgestempeld: Post Nieuwe Rijn: Vrijdag 5 September no. 1 t/m 2000, Zaterdag 6 September no. 2001 t/m 1000, Maandag 8 September no. 4001 t/m 6000, Dinsdag 9 September no 6001 en hooger. Voor lien, wier kaart is afgestempeld voOr een der hulpposten: Vrijdag 5 Septembor no. 1 t/m. 800, Zaterdag 6 September no. 801 t/m. 1600, Maandag 8 September no. 1601 t/m. 2100, Dinsdag 9 September no. 2101 en hooger. Een ieder is verplicht zich aan bovenstaande /egeting te houden en onmiddellijk na in ont vangst name der kaarten te overtuigen, dat het juiste aantal ontvangen is. Aan latei; inkomende reclames kan geen ge volg meer worden gegeven. Ruiling van bruinbroodkaarlen vóór witte- urnookaartcn kan geschieden op 10 en 11 Sep tember, aan het Bureau Nieuwe Rijn 22. Aan kindoren beneden 14 jaar worden geen kaarten afgegeven. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester, Leiden. 4 September 1919. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN DER 3e EN 4e KLASSE. Burgemeester en Wethouders van L'et- den Golet op artikel 6 der verordening van 25 Januari 1894, regelende do inwendige inrichting der scholen, do toelating en het ontslag der leerlingen- (Gemeenteblad No. 5 van dit jaar); Brengen ter algemeens kennis; lo. dat tot het doen inschrijven van leer liugen voor de Openbare Scholen der 3e en 4e klasse nog gelegenheid zal gegeven worden tot cn met den 13den September e.k., op allo werkdagen van halfnegen tot halftien de3 voormiddags in de gebouwen hierna vermeld voor de. school der 3e klasse No. 1, in het schoolgebouw op het Plantsoen voor do school der 3e klasse No. 2, in heb schoolgebouw aan de Van der Werff- straat voor de school der 3o klasse No. 3, in aet schoolgebouw aan de Mare voor de school der 3e klasse No. 4, in het schoolgebouw aan de Duivenbodostr. voer de school der 3e klasse No. 5, in het schoolgebouw aan den Maresingel; voor de school der 3e klasse No. 6, in het schoolgebouw aan de Paul Krugerstr. voor de school der 3e klasse No. 7. in het schoolgebouw aan .den Zuidsingel; voor de school der 3e klasse No. 8, in het schoolgebouw aan do Medusastraat; voor de school der 4o klasse No. ia het schoolgebouw aan de Haverstraat; voor do school der 4e klasse No. 2, in het schoolgebouw aan de Vrouwenkerk- steeg 2o. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden ver toond. N. O. DE GIJ8ELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 4 Septembers 1919. HEROPENING INENTINGSLOKAAL. (Pare Vaccinegène). Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemcone kennis, dat op Diasdag 9 Soptomber a.s. en tot nadere aankondiging dos Dinsdags van elko week telkens des na middags om halfdrie in het Elizabcthskof aan de. Oude- Vest weder gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting van on- en min vermogenden. Tevens worden belanghebbenden or aan her innerd, dat zij slechts worden toegelaten op vertoon van een bowijs van geboorte-inschrij ving en daf in elko zitting niet meer dan 100 kinderen kunnen worden behandeld. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 September. Reorganisatie van de Sterrenwacht. Aan do door don Minister van Onder wijs goedgekeurde plannen tob reorganisa tie van do Sterrenwacht alhier is een bo- gin gemaakt. Onder den directeur, prof. dr. W. do Sitter, zullen twee adjunot-directeurcn werkzaam zijn. Tot adjunct-directeur voor de photographic» der afdeeling is benoemd prof. E. Hertzsprung, ;lie weldra zijn be trekking zal aanvaarden. Prof. Hertz sprung, een Doen, is thans verbonden aan het Artrophysisch Observatorium te Pots dam. Hij is onder de allereerste astrono men van Europa te rekenen, ontdekker o. a. van de onderscheiding der sterren in renzen" en dwergen", en van verschil lende nieuwe en verfijnde methoden van phötogruphische meting, cn wij mogen het als een groote aanwinst voor onze univer siteit en voor do Nederlandsche weten schap rekenen, dat dezo uitnemende ge leerde nanr Leiden komt. Voor heb iid'j.inet-directeurschap voor de afdeeling fundamental© astronomie is nog geen persoon aangewezen. Het aantal observatoren is tijdelijk met cén'uitgebreid. Voor deze betrekking is dc heer H. Ilius benoemd. Dr. J. Woltjer, dio tot doctor In de sterrenkunde is be noemd, zal teven*, onder den directeur, aan hot hoofd staan van de theoretische afdeeling van de Sterrenwacht. -Gisteravond werd in een zaaltje van het Nutegcbouw op het Steenschuur, al hier, eon vergadering gehouden van de alhier wonende leden van den Nederland- sehen Vegetariërsbcnd. De in de vorige bijeenkomst benoemde commissie, die tot opdracht had do samen stelling van een huishoudelijk reglement, was mot dezen arbeid gereed gekomen en nu werd dit reglement behandeld cn goed gekeurd. waarmede de oprichting der af- dcclind „Leiden en Omstreken'1 om feit was geworden. De uitslag der hierna gehouden be stuursverkiezing wasvoorzitter de heer Sibold S. Smeding; secretaresse mevr. E. N. SmedingSwartpenningmeester de heer" J, A Kenpe. Besloten werd nog, dat de afdeeling vertegenwoordigd zal rijn op de f eestver gadering ter herdenking van liet 25-jarig bestaan van den Nederlandselien Vegeta- riërsbond, welke op 25 September in Den Haag wordt gehouden. Aan hot eind der vergadering zeide de heer Monod de Froidéville den voorzitter namens de vergadering dank voor zijn be moeiingen, welke de oprichting dor af deeling tot gevolg hadden gehad, waarna de vergadering gesloten werd. Bij de op .2 en 3 Sept. afgenomen tw eede toelatings- en aanvullingsexamens aan heti gymnasium alhier slaagden: voor de lsfce klasse D. de -Jong; voor de 3de klasse S. Stelwagen; voer de 4de klasse Annie van Royan en Betsy Sobels, en voor 'de 6de klasse 0. van Schra vend ijk. Docr 'den heer L. van der. Laan, ar-» chitecb alhier, werd heden in het koffiehuis „Den Burcht" voor, rekening van da firma wed, T1. J. Bots, alhier, aanbesteed: de ver bouwing, van de bestaande fabrieken en het bouwen van een nieuwe Meelfabriek aan het' Utrechtsche Jaagpad No. 2. Het aantal inschrijvingen bedroeg) 9, t.w. van de heeren J. A. v. d. Meyl on H. J. Odier, Den Haag, voer: betonwerken f46,500 overige werkzaamheden f 90.548, totaal 1137.048: „Wl v. d. Hoogt, voor f123.200; 1. R. van der "Vélde vcor f115.900; Her* drick de Graaf, Hazerswoude, voor f115.200; J. Zitmait en Zn., voer betonwerken f45.150, overige werken f69.947, totaal'f 115.097; Coin. W. v. d. Hoed, Gouda, voor f 113.950; Gebr^ A. en J. den Ouden, Alp hen en Leiden voer f112.600; N. ,V. Werninks' Betoufa- tniek voor f 110.400; A. Hartevelt on A. de Vrind voor f105.200. iVoorts was door de Kon. Ned. Beton- Mrj, voorheen Waddings en Co., te Rotterdam! alleen voer betonwerken ingeschreven voor f5300, Waar de plaatsnaam niet ïs vermeld, is' derïe Leiden, De uitvoering van do stafmuziek der Kon. Marine, uit Den Holder, in den tuin van de Kweekschool voor Zeevaart onder vond gisteravond veel belangstelling en waardeering. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Iri de afgeloopen weck meldden zich om steun aan 3 pers. Maakt mot het totaal der vorige week a... 5256 pers." 5299 pers. Hiervan werden tot 27 Augustus ondersteund 33SO pers. Thans worden door het {Steunco mité ondersteund 412 pers. Verder worden door het Crisis- Comité' ondersteund 159 pers. Door de wachtgeldregeling wor den ondersteund193 pers. Het boek der Koningin. H. M. de Ko ningin ontving op Het Loo ia particuliere audiëntie jhr. mr. A F. de Savornin- Lobman, Minister van Slaat, en de heeren dr. G. Eas- ton, prof. mr. J. E. Heercs, mr. J. G. Robbers Jr. en A. van der Valk. Genoemde heeren kwa men H. M. „Hel Boek der Koningin" aanbie den, een verzameling van gedachten en be schouwingen en voortbrengselen van beeldende kunst en toonkunst, door een groot aantal op verschillende gebieden vooraanstaande lieden bijeengebracht, om uitdrukking*te goven aan den eerbied en de dankbaarheid van het Nc- derlaudscho volk voor al wat H M. als hoofd der Regeering gedaan heeft in het belang van ons land gedurende den tijd, waarin het oor logsgevaar ons bedreigde en velerlei nood om leniging vroeg, en waarin Nederland met be leid en kracht moest optreden, niet alleen ter handhaving van zijn neutraliteit, maar tevens ter verdediging van zijn rechten als souvereiue Staat." Als woordvoerder van do commdssio trad op jhr. mr. Do Savornin Lohman. Hij gaf uiting aan de denkbeelden en gevoelens, welke door hem onder woorden zijn gebracht in een inlei ding tot hot boek. H. M. do Koningin dankte den tolk der bijdragers tot dit door haar hooge- lijk gewaardeerde huldeblijk voor het te dezer gelegenheid door hem gesprokene cn verzocht hem en den anderen heeren van haar grootc erkentelijkheid te getuigen tegenover allen, die tot het tot-stand-komen van het boek hebben medegewerkt. Zij drukte de hoop uit, dat dc zuivere opbrengst van den verkoop, die door de Uitgevers-Mij Elsevier volgens haar verlangen in haar geheel zal worden afgedragen aan hot Nationaal Zecmansfonds, een aanzienlijk be drag zal zijn. De kleine plechtigheid, die een ongedwongen karakter droeg, werd bijgewoond door H. M. de Koningin-Moeder, den Prins der Nederlan den en Prinses Juliana. Do vorstelijke perso nen onderhielden zich mot ieder der aanwezigen en lieten zich den inhoud van liet boek en de wijze van zijn ontstaan uitleggen en allen toon den zich met het huldebetoon zeer ingenomen. Op den inhoud van het boek komen ^j na der terug. Centrale van woningbouwverenigingen in Zuid-Holland. Op aanstichting van een voorloopige commissie, bestaande uit de heeren H. Schlossor, K. R. van Staal en A. van Essen, onderscheidenlijk lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, Raadslid van Rotterdam en be stuurder van de woningbouw vereniging „Nieuw. Rotterdam", alle drie te Rotterdam, zijn aldaar een groot aantal afgevaardigden van woning bouwverenigingen en afdecliogan. der S. D. A. P. bijeengekomen, ten einde te geraken tot de oprichting van* een provinciale centrale van woningbouwvorcenigingon in Zuid-Holland. Aanwezig waron 56 afgevaardigden ou 120 Raadsleden van 63 afdeelmgen dor S. D. A. P. in Zuid-Holland en 14 afgevaardigden van zes woningbouw vereenig ingon. De heer Schlosscr leidde do vergadering en gaf het woord aan den heer K. R. v. Staal, die uiteenzette, met wolk doel Jdoze vorgaderiog was belegd. Tweede spreker was dc hoer Z. Gulden, lid van den Raad van Amsterdam, die in een uitvoerig en gedocumenteerd betoog pleitte voor oprichting van speciale arbeiders- woningbouwvereenigingen in Zuid-Holland en hot ter-hand-nemen van den woningbouw door de arbeiders zeiven. De oprichting van de pro vinciale centrale heeft ten doel, samenwerking tusschen do verschillende woningbouwvereeni- gingon te bevorderen cn dc propaganda voor de oprichting van die Vereenigingon ter hand te_ nemen. Door een twintigtal aanwezigen werden in lichtingen gevraagd, dio de sprekers ver strekten. Besloten werd tot een provinxiale centrale in Zuid-Holland. Tot voorloopigo bestuurders werden gekozen de heeren Schlosser, K. R. van Staal en A. van Essen; dit voorloopig bestuur wordt aangevuld [door gedelegccrdou uit do woningbouwvereenigiugen te Pernis, Heerjans- dam, Oversohie, Hoek-van-Hol land en den se cretaris van den Nederlandse-hen Bond van Woningbouwverenigingen in Den Haag. De afgevaardigden van alle vertegenwoor digde organisaties cn afdeelingen zullen wo- ningbouwverceuigingen oprichten, en het voor loopig bestuur zal de statuten der centrale uit werken, Kleeren. Het bestuur van den Landelijken Bond van Confectiefabrikanten 'heeft, zoo meldt „De Confectiefabrikant", van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handef den volgenden brief ontvangen: „Van velerlei zijden komen klachten tin nen over, het herhaaldelijk verhoogen dar prijzen van fabrikaten van leden uwer ver- eeniging. [Het zal u duidelijk zijn, dat zulks, indien deze pr^sverhooging niet terdege gemoti veerd is, mij zal dwingen tot het nemen van zeer, scherpe maatregelen, bijvoorbeeld e'en verbod van uitvoer, of het met medewer king van de Nederlandsche Uitvoer maat schappij invoeren van zeer. hooge uitvoer- heffingen, dan wel andere. Hoewel ik mjj volkomen rekenschap geef van de gevclgen van dergelijke' maatregelen, zoo" acht ik deze niet te voorkomen, tenzij het u mogelijk is om ndj afdoende aan te toonen, dat de sedert het begin van dit jaar. door uw leden genoteerde verhoogin- geri een logische oorzaak vinden in om standigheden buiten uwen wil. Kunt u dergelijke bewijsgronden niet bij brengen, dan acht ik het in het algemeen belang noodzakelijk, dat de genoem'de prijs stijging niet alleen een einde neemt, doch plaats make voor een evenredige verlaging. Ik verzoek u het 'bovenstaande onder de aandacht te willen brengen van uw 'leden, alsmede van die fabrikanten, welke: op het zelfde gebied werkzaam zijn, en niet bij uw vereeniging zijn aangesloten. Uw gemotiveerd antwoord zal ik gaarne vóór ultimo Augustus tegemoet zien." Het bestuur van den Bond van Confectie fabrikanten schrijft in zjjn antwoord 0. m.: „Van eenige onreëele' prijsbepaling is ons nie'ts bekend. Het Nederlandscüe confectie bedrijf heeft van het jongste voorjaar af groote verliezen geleden, omdat het niet mogelijk bleek met de te bedingen pr\jzen, de verhoogde grondstofprijzen en bedrijfs kosten te dekken. Bjjna algemeen is in onze bedrijven de acht-urlge werkdag ingevoerd, de loonen zijn enorm- gestegen, de onkosten worden bijna telkenweek hooger, de vrachten zijn buitensporig hoog.' dè kolenprrjzen ver zesvoudigd, de belastingen worden steeds verzwaard, onze exploitatie is dus aldoor kostbaarder geworden. Onder deze omstandigheden zou een zéér aanmerkelijke pr'Jsverhooging alleszins ge motiveerd wezen. Doch dit is volstrekt niet het geval. Neemt men de genoemde omstandigheden in aan merking. dan zijn integendeel de prijzen laag gebleven." Het bestuur geeft den minister in over weging, opdat geen prrjsverhooging in heti binnenland afgedwongen worde, elke he moeielijking van uitvoer door, 'de N. U. M"- zooveel mogelijk te beperken. Inlading fruit voor uitvoer. De Minister van Landbouw, enz. heeft Grondaveld cn Sim- pelveld aangewezen als plaatsen, waar inlading van fruit voor export onder ambtelijk toezicht kan geschieden. Aether. Bij K011 besluit van 30 Augustus 1919 is tijdelijk opgeheven het verbod van uit-, voer van aether, uitgevaardigd bij Kon. besluit van 7 Augustus 1911. Manifest aan het personeel der zeemacht, De Minister van Mariije hesft, naar „Helders Dagblad" bericht, het volgende manifest ge richt aan het personeel der zeemacht: 1 Ondergeteekende brengt ter kennis van het personeel der zeemacht: 1. dat de Regeering besloot, met 1 Ja nuari a.s., de regelnig van duurtebrjslag te vervangen docr een verhooging van trakte menten en soldijen; wijl.de voorbereiding "daarvan, speciaal ten aanzien, van het ma rinepersoneel. onmiddellijk en ononderbro ken moet geschieden, wil vóór 1 Januari alles gereed zijn, is besloten ten deze gebruik te maken van den arbeid der betreffende strfr-. commissie in zake de regeling van den rechts toestand van het militair personeel der zee macht, welke zich bereid en in staat ver-» klaard heeft, de door haar reeds in behan deling genomen herziening tijdig als ad-i vies aan ondergeteekende voor te leggen; 2. dat aan het Departement im gevorder den staat van bewerking is een 'nieuwe verhuiskosten-regeling, welke vóór haar de finitieve invoering, aan de organisaties en de comm. vcor de rechtspositie om advies zaï worden gezonden; 3. dat binnenkort de Bevorderingswet voor de officieren en bevorderingsregëling voor de onderofficieren, waarvan de wijzigings voorstellen bijna zijn voltooid, de betrokken, organisaties om advies zullen bereiken; 4. dat eveneens de regeling van de maats-» kwestie spoedig haar beslag zal krijgen; 5. dat aan de commissie voor de rechts positie is verz'ccht, zoo mogelijk en spoedig advies te geven over de vraag, of eventueel VGcrs'tellen tedoen omtrent de wijze, waar op de doorvoering van heb gemeenschappe lijk overleg in de militaire marine-organisa tie zou kunnen geschieden; 6. dab eveneens aan gemelde commissie wordt verzocht, zoo mogelijk afzonderlijk voorstellen te doen betreffende de h.i. wen- schelijke én mogelijke herziening van het' verzoekenrecht; 7. dat de vraagstukken betreffende dé mogelijkheid van verkorting) van heb ver blijf iu de tropen en (of) het medenemen van gezinnen ter hand zijn genomen, doch dat met het oog op de vele en grooté daaraan verbonden moeilijkheden geen voor uitzicht kan worden geopeud op een spoe dige indiening van desbetreffende voor stellen; 8. dat de voorstellen der commissie v. d. herziening van de Pensioenwet voor de Zee macht 1902 het departement juist hebben be reikt en te gelegener tijd aan de organisaties om ajdvies zullen worden gezonden, terwijl een herziening van da Weduwenweb voor 'de Zeemacht 1909 in bewerking is. Deze mededeeling geschiedt, om misver standen, die ondergeteekende telkens weer. blijken, zooveel mogelijk uit de wereld te helpen en om daarbij tevens de organisaties' te verzoeken, elk voor zich, de verschillen den onderwerpen, voor zooveel dit nog niet mocht zijn geschied, ernstig in studie te spoedig mogelijk tot advies te kunnen over gaan. Het conflict in bet typografisch bedrijf. De commissie van arbitrage, welke in de moei- lijkheden, in het typografisch bedrijf gerezen, uitspraak zal hebben te doen, is, ondanks het feit, dat bijna eiken, dag van 's morgens tot 's avonds werd vergaderd, gisteren niet met haar taak gereed gekomen, wegens de groote ingewikkeldheid der te behandelen kwesties. De commissie hoopt thans een der eerstvolgen de dagen uitspraak te doen. Het geïnterneerdenkamp te Oldebroek. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van Rap- pard, heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken dc volgende vragen gedaan: Is het waar, dat het garnizoen in het geïn terneerdenkamp te Oldebroek slechts uit 201 man bestaat, een aantal, te gering voor de be waking? Zoo ja, is de Minister dan niet van oordeel, dat, nu gebleken is, dat zich in dit kamp ge vaarlijke individuen bevinden, die, bij ontvluch ting.' het land onveilig maken, versterking der (Nadruk verboden.) 33) „Mag ik naar do kinderkamer gaan om Kitty op te zoeken Ik heb wat choco- laadjos voor haar meegebracht." „Zeker," zei mevrouw Rosewarno; jmaar geef zc haar als het je blieft niet allo te gelijk; geef zo aan de kinder meid." Esther kon zich een zekere gedwongen heid in Herberts houding niet verklaren, toen zij samen do breede trap opgingen. Zij had altijd van haar neef gehoudenon danks zijn vormelijke wijze van spreken, w&s hij volstrekt niet gemaakt, en een eenvoudig liefhebber van hot buitenleven. „Ik heb ze thuis gezegd, dat ik jo zou vragen, bij ons t'o komen koffiedrinken. Wil je dat doen?" vroeg hij met onge wone verlegenheid. heel graag help me onthouden. dat ik liet moeder of juffrouw Edlwards zeg, voordat wo weggaan," antwoordde zij dadelijk, en- zij begreep niet, waarom, hij het niet in de ontbijtkamer gevraagd had. In do kinderkamer was het Herberts beurt om, verbaasd te zijn. Kitty's kreet van vreugd© bij het zien van Esther trof hem pijnlijk, als komende van zulk een jong kind. Een kind, dat denkt; dat het verloren en vergeten is op een vreemde plaats terwijl do nacht aanbreekt, zou zóó kunnen roepen, als hot eindelijk zijn moe der ziet. Nadat hij haar gekust had, ging Kitty kalm terug -naar haar kindermeid, een bleeke, knappe jonge vrouw, met een in geregen middel cn een saamgeknepen mond die aan de hoeken opgetrokken was. Her- bert kcok onwillekeurig naar Esther, om een verklaring van Kitty's gedrag; hij dacht, dat zij misschien straf had, maar Esther ontweek zijn oogen en zei „Ik ga mij kleecJen, als je hier wilt wach ten." Herbert ging op de breede vensterbank zitten en het kind tot zich roepende, zette hij het op zijn knie. Zij beantwoordde zijn vragen kort, met de lmoopen van zijn vest spelend, en nu en dan als tot aanmoe diging naar haar kindermeid kijkend. „A, daar is grootpapa," zei Herbert nu. Hij deed het raam open, om met den ouden Rosewarno te spreken, die met zijn oppasser wandelde. De oude man nam zijn hoed voor hem af, en sprak hem aan op een toon, ihotzij van overdreven, beleefd heid of sluwe bespottingdat zou moeilijk to zeggen zijn. Herbert beantwoordde zijn vragen vriendelijk. Rosewarno zond Kitty een kushand met dc woorden „Zoo, kindje!" Maar het kind, zich aan Herbert vastklampende, draaide haar hoofd af, als van verlegenheid, en zoodra zij kon, gleed zij van zijn knie en streek hour haar en jurk glad mot een grappig maniertje van bekoorlijkheid. Do onaangename indruk van het kind, ingehouden on weer opgewekt, bleef hem bij, zoodat hij, toen hij en Esther de oprij laan afreden, tot haar zei „Wat scheelt Kitty vanmorgen?" „Hoe bedoel je?" zei Esther, verbleekend en op een toon, dien een scherpzinniger man niet oprecht zou genoemd hebben. „Zij schijnt al haar opgewektheid ver loren te hebben en zij is vroeger nooit verlegen voor me geweest," zei hij boos. „Vind je niet, dat kinderen dikwijls meer verlegen worden, als zij grooter worden ?'L vroeg zij. Zij kon hem óf al haar angsten zeggen óf in het geheel niets, en daar zij hem niet alles durfde zeggen, trachtte zij hem gerust te stellen, terwijl zij het land had ovor die soort van bedrog. „Ik zie, diat jelui een nieuwe kindermeid voor haar Ihebt," zei hij. „Ja, Betje moest weg.'-' Zij reed een beetje vooruit, zoodat hij haar geacht niet zien kon. „Misschien is deze strenger?" „.Ja, dat heeft er zeker wel wat mee te maken," zei Esther ellendig. „Moeder dacht, dat Betje te toegevend was zij heeft nogal vaste begrippen, <$at kinderen op hun plaats moeten gezet worden, zooals je weet." „Er is zeker," zei Herbert, „in den laat- sten tijd een richting geweest, om de kin deren te veel vrij te laten, maar er schijnt me toch een gevaar bij het andere uiterste te bestaan. Heimelijkheid bij kinderen is een onmiskenbaar teeken van verkeerd toe gepaste tucht. Op dat punt, heb ik zeer gevestigde denkbeelden. De gevolgen van verkeerde leiding op een karakter zijn on mogelijk te herstellen, hoezeer zij op het oogenblik zelf onbeteekenend lijken." „Je weet, dat moeder niet houdt- van in menging. Misschien zou zij het niet prettig vinden, nis zij wist, dat wij praatten „O, ik zou er natuurlijk niet aan denken mij dio vrijheid t© veroorloven," zei Her- bert. „Dit is alleen een wisseling van ge dachten tusschen ons. Ik zou graag de zaak zuiver abstract met tante besproken heb ben, maar als ik het zeggen mag ik weet bij ondervinding hoo gauw vrouwen de meest algemeen© beweging op zich persoon lijk toepassen. Intusschen", voegde hij er bij, „denk ik, cTat hot in Kitty's geval to betreuren is, vooral, omdat de verande ring bij haar te wijten schijnt te zijn aan "een ongelukkige keus van kindermeiden.: Ik voor mij heb altijd liever oudere men- schen gehad! om voor kinderen te zorgen." Zij hadden Öiefc hek bereikt en spraken' niet meer over het onderwerp. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1