LEIDSCH tik DAGBLAD. Maandag 1 September 1919. Officieeie Kennisgeving. De Volksbijeenkomsten in gevaar. STADSNIEUWS BINNENLAND. FEUILLETON. NIEST TH KOOP. PRIJS DER AD YEÏtTENTÏi£Ki gO Ots< p©T regel. Des Zaterdags 40 ®ta» per regel* Kleine advei ten tién .Woensdag. 75 Cts., Zat-erdag f 1.— bij een maximum aantal woorden van 30, Incasso volgens posi- rcoht. Voor eventueel© opzending vaa brieven 10 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer. 5 Cts, Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. FBIJS BKZEB CÜUKANTj «Voor telden p. 3 mnd. 1210, p. week 10.13 Duiten Leiden, waar agenfen gen westigd rijn, per .week u 0,l!i ®ran«o per pose ,T 9. 2.50 Nummer 18252. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. AFSLUITING PASSAGE DONKERSTEEG. Burgemeester on Welkoudors van Loidcn Vrengen ter algemeene kennis, dat de Donker- steeg, wegens het maken van een aansluiting op de gasleiding, op Dinsdag 2 September a-s. voor het verkeer* met rij- en voertuigen, zal zijn afgesloten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1. September 1919. Sinds heuglijke jaren worden in deze ge meente gedurende den winter een aantal bijeenkomsten gehouden, waarin popu laire concerten en voordrachtavonden wor den gegeven, toegankelijk voor personen, welko van een toegangskaart zijn voor zien, tegen een klein bedrag voor den ge- heelen winter beschikbaar gesteld. Heb is de bekende Commissie voor de Volksbijeen- komsten, die deze avonden organiseert en behoudens een kleine subsidie uit do ge meentekas in de laatste jaren tot een bedrag van f 250, uit eigen middelen be kostigt. In de laatste jaren worden een achttal bijeenkomsten gehouden, waar voor een Steeds klimmende belangstelling aanwezig is. Uit den aard onzer betrek king wonen wij de meeste avonden bij en we kunnen constateeren dat de groote Stadsgehoorzaal geregeld, zoowel op de .galerij als in de zaal, geheel bezet is. Steeds moet de Commissie nog personen afwijzen, omdat de oude trouwe bezoekers voorgaan. Het gros der bezoekers bestaat uit personen van den heel kleinen burger stand en uit arbeiders, wier middelen het niet toelaten publieke vermakelijkheden te bezoeken, terwijl bovendien de meesten stellig aan dezo bijeenkomsten boven velerlei ander uitgaan de voorkeur geven. En niet ten onrechte. De Commissie zorgfc voor afwisseling en geeft altijd iets goeds. Personen en gezelschappen uit de gemeente zelf, zoowel als van anlere plaatsen, stel len er een eer in voor het dankbaar pu bliek der Volksbijecnkomsten op te treden. Zonder voorbehoud geven wij de verze kering dat opheffing der Yolksbijeenkom- stcn een verlies voor Leiden zou beteeke- nen. Honderden goede Leidenaars zouden daardoor hun uitgaansavonden rnoete® mis sen en er niets voor terugvielen dat hun zoo zou kunnen bevredigen, gesteld dat zij er de middelen voor hadden. En toch dreigt er gevaar. De Commissie heeft om mee te gaan met haar tijd de eischen voort durend hooger'moeten stellen. De kosten voor het engageeren van gezelschappon zou daardoor reeds duurder zijn geworden, ok al was de algemeene duurte er niet ij gekomen. Het deficit is na afloop van elk seizoen grooter en aan het bijpassen door goede vrienden komt eenmaal een einde. In het voorbijgaan zij opgemerkt dat de Commissie ook de goede gewoonte hand haaft jaarlijks een St.-Nicolaasfeest voor leerlingen der 3de en 4de klasse scholen te geven, waarvan de kosten ook steeds stijgen. Een en ander heeft de Commissie er toe genoodzaakt zich tot het gemeentebestuur te wenden met het verzoek de bijdrage voor het komende jaar tot f 500 te ver- hoogen. Wij hopen van harte dat ons gemeente bestuur, ondanks den moeilijken finan- cicelcn toestand waarin ook onze gemeente verkeert, *vrijheid kan vinden dit verzoek in te willigen. Vergeleken bij de vele en groote bedragen, welke onzen Raad her haaldelijk voteert en moet voteeren, mag men voor zulk een luttel bedrag onze van ouds populaire en in breede kringen zeer gewaardeerde VolksbijeeDkomsten niet in gevaar brengen. Als de trouwe bezoekers in het open baar konden uitspreken en deze uitspraak bereikte den Raad, zonder twijfel zou dit College het verzoek toestaan. Nu de Commissie als representante van dezo honderden met een eenvoudig adres liet verzoek doet, komt onze Raad mis schien niet zoo sterk onder den indruk. Laten de heeren, voor zij zich uitspreken echter eens de verslagen over de Volks bijeenkomsten, zooals deze in de plaatse- lijko pers over de laatste jaren zijn opge- nomen zich voorleggen. Wij twijfelen er niet aan of ze zullen dan met ons tot do conclusie komen, dat het instandhouden der Volksbijeenkomsten inderdaad dit kleine offer waard is. Koninginnedag. Ook zender dat er hier ter stede: vandaag officieeie feestelijkheden plaats kebbm, hecrschte er den geheelen dag een feeste lijke stemming. Er wordt druk gevlagd, waar bij de oranjekleur wisselt met de driekleur, j De meeste menschen dragen oranje, vele kinderen zijn er al bijzonder rijkelijk mee j "etocid. Ook de trams vertooncn eenige kleuren. Daar de scholen vrijaf hebben en de meeste kantoren zijn gesloten, is het op de straten heel druk. Knapen en meisjes j vormen optochten en trekken, oranjeliederen zingend, door de straten. Ook trok een af- deeling R.-K. padvinders met muziek door de stad, gevolgd door. een aantal nieuws gierigen. Aan de zijde der even nummers van een gedeelte van het Levendaal is door, onder linge samenwerking" der bewoners versie ring aangebracht. Groene guirlandes reiken van boom tot boom. Vanavond zal dit ge- ci-eLe illumineeren. Ook de Garenmarkt tcont een versiering.- Mogelijk, dat men ook in andere stadswijken nog een illuminatie' improviseert. Vanmiddag van twaalf tot één uur speelde het carillon en wierp de fontein op rle .Vrchmarkt baar waterstralen de zonnige lucht in. Kinderen zingen er Oranjeliederen. Straatorgels verhoogen de feestvreugde. Vanavond zal het Stadhuis weer eens in eleetrischen lichttooi schitteren. „In rlen Vergulden Turk" en enkele andere gebou wen zullen dit voorbeeld volgen. In het Van der Werff-pArk zal hot' Stedelijk Muziekkorps een concert geven en op tFe Lammerenmarkt het Har monieorkest yD. 0. S.", waardoor onge twijfeld do feestelijke stemming nog zal worden verhoogd. Gisteren waren er ook reeds een groot aantal vlaggen uitgestoken en de3 avonds illumineerde het café-re3taurant „In den Verguiden Turk". Het was op straat veel drukker dan op andere Zondagen en .de café's hadden drukker bezoek dan anders. Ir. de kerken der verschillende gezindten werd de verjaardag van H. M. gisteren door de voorgangers herdacht en in vele' werden, na de godsdienstoefeningen, begeleid door het orgel, de volksliederen gezongen. Vanavond houdt de Leidsche Chr. Oranje- Vereeniging in de Stadszaal een openbare feestvergadering, Avelke' wel zeer druk tf?- zocht zal worden, daar het programma menigeen tot een bezoek verlokken zal. Vanwege deze Vereeniging is vanmorgen het volgende telegram verzonden: „Aan Hare Majesteit de Koningin, 't Loo. De Leidsche Christelijke Oranje-Vereeni- ging, innig verheugd en dankbaar, dat God het voor ons zoo kostelijk leven van Uwe Majesteit weder met een jaar van rijken zegen verlengde, wenscht Uwe Majesteit en heb Huis van Oranje van warmen, harte ge luk, belooft Uwe Majesteit innige verknocht heid, onwrikbare trouw, en bidt tot den God onzer, Vaderen, dat Hjj Uwe Majesteit in Zijn heilige bescherming neme, met Zijn .'ijke genade vervulle en Uwer Majestéits rege ring nog vele jaren stelle tot een mach tigen zegen voor ons vrij en dierbaar vader land THOMAS, Voorzitter. SPAA, Secretaris." Herdenking 25-jarig bestaan der S. D. A. P- Zaterdagavond heeft de Leidsche afdee- ling der S. D. A. P. het 25-jarig bestaan der partij in d.e groote Stadszaal herdacht. Do zaal, welke een feestelijk aanzien had, was ook op de galerij geheel bezet. Aan den ingang en in de zaal werden rood© asters verkocht, ten bate van de voorgeno men stichting van een Sanatorium voor de typografen, zoodat bijna elk bezoeker met een roode bloem was getooid. Op het tooneel prijkte de banier der af- dccling en op de bestuurstafel stond een prachtig bloemstuk, in hoofdzaak roode rozen en dahlia's, der jubilecrcnde afdee- ling aangeboden door de Timmerlieden- vereeniging „Vooruit". Nadat de muziekvereeniging „Nieuw Leven" de „Internationale" had geblazen, hield de voorzitter, mr D. A. van Eek, de openingsrede, waarvan de grondtoon op gewekt en de geest strijdlustig was. Met dankbaarheid getuigde hij van de mode werking van de Centrale organisatiesdo Coöperatie „Vooruit", den Leidschen Be- stuurdersbond en andere plaatselijke ver- eenigingen, waaruit een gevoel van saam- hoorigheid blijkt. De nieuwe Raadsfractie moge er uit zien, dat liet Leidsche prole tariaat achter haar staat. Hij verzocht den partijgenooten a.s. Dinsdag to cén uur iu het gebouw „Vooruit" samen te komen en in optocht de Raadsleden naar de Bree straat te geleicPen en aan het burgerlijk College over te leveren. Zij moeten haar zoo lang mogelijk bij staan en een blijk van sympathie geven. Als de Raadisleden eenmaal binnen zijn, zul len zij zich zelf wel redden, (applaus). Do muziek liet zich hierop nog eens hooren en vervolgens de zangvereeniging „De Stem des Volks", die onder leiding van mevrouw Van EekKoch, achtereen volgens: „Het Lied van den Arbeid", van René de Clerq, „Ontwaking", van Nieu- wenburg, en „De Wereld aan Ons", van J. W. Schaper, zong Daarna vergastte de declamator J. Sternheim, uit Arasterdam, de vergade ring op een drietal socialistische verzen, resp. van Henriëtte Roland Holst, Van Collem en Adama van Scheltema, waar mede hij uitbundig werd gehuldigd. Nu verscheen de feestredenaar, de heer J. Hof, uit Rotterdam, op het pod'ium, die de oude socialistische beweging' schetste als een spontane, geen doel bewuste. Iu 1SS5 bloeide wel de strijd' voor algemeen kies recht op, doch de geestkracht zakte weldra in en toeh in 1893 minister Tak van Poort vliet een kiesrechtuitbreiding voorstelde, die heb algemeen kiesrecht nabij kwam, was de belangstelling daarvoor onder de arbeiders gering. De oude Socialistenbond wilde van het Parlement niets weten, had zich in anar chisme verloren. De 12 Apostelen, die op» 12 April iu „De Atlas te Zwolle, de S. D. A. P. stichtten, vatten den kiesreehtstrrjd weer op, en wan neer wij het nu hebben veroverd, is dit te danken aan den moeizamen arbeid van Troel stra en de 2Ïjnen, zeide spr. "Wij 2.ijn gegroeid in de lengte, in' de breedte "en in de diepte. Wij hebben 50.000 leden, Raadsleden bij de vleet, Xolfs een „vrouw" of mevrouw Baart, treedt uier straks de Raadszaal in. (Gejuich). Wij hebben wefc- fcoiaers, burgemeesters en krijgen straks ook nog wel ministers. Als spr. voor dezen vooruitgang <le oude1- ien dankt, wekt hjj de j'ongeren op hun voetsporen te drukken en de arbeiders, die nog niet in de gelederen zijn toegetreden, spoort hij daartoe aan. Den jongeren, voor wie liet zoo gemakkelijk is gemaakt, nu socialist zyn haast mode is geworden, wijst hn op mannen als Trcelstra on Van der, Goes, die hun gemakkelijk' bourgeois-bestaan voer het heerlijk, maar moeilijk ideaal van h-t Socialisme hebben opgeofferd, en stelt ciez'en aan hun tot voorbeeld. In de November-dagen waren wij nog te zwak, zeide spr., maar de gelegenheid voer de sociale revolutie kan terugkomen en dan moeten wij zorgen sterk te zijn, op dat de overgang zonder al te groote schok ken kan plaats hebben.- C/ok te Leiden moeten de honderden leden even zoovele duizenden worden.- Na de luid toegejuichte rede deeldö de Voorzitter o.a. nog mede. dat Zondag 7 Sept. deze herdenking zal worden voort- 26?ft met een wandeltocht. Men zou van „Vooruit" naar het Station wandelen, van daar met den trein naar Piet-Gijzenbrug gaan. vervolgens naar Noordwrjk wandelen, om andaar per extra-tram weer naar Leiden terug te rijden. Hierna werd gepauzeerd waarop! de heer Sternheim zijn declamaties hervatte en nu .op humoristische wijze het. socialisme pro- pegeorde. „De Stem des Volks" kwam vervolgens nog eens aan de beurt, waarna de muziek- veieeniging den avond met eenige nummers bcfdoct. De novitiaatstijd van den Bond van Leidsche Studenten zal dit jaar gehouden worden van 22 September tot en met 6 October a.s. Op den dag der inauguratie zal tevens de nieuwe sociëteit op „Den Burcht" feestelijk ingewijd worden. Dins dag 16 September houdt de Senaat zitting voor novitii op „Den Burcht". Morgennamiddag zal de officieeie opening plaats hebben, van do Ghr. H. B. S. alhier, waarvooT het pand aan den Witte-Singel ge reed is, en wel in het Nutsgebouw in don"krlng ■ran leden, ouders en leerlingen met auloriïeifeu- Direeleur en leeraren zullen dan tevens wor den ■geïnstalleerd, 's Avonds worden allon, die bolang stellen in het Chr. Onderwijs, saamgo- roopen tot een bijeenkomst in do Pieterskerk, waar als sprekers zullen optreden prof. dr. H. Visscher, van Utrecht, en prof. dr. H. Bavinck, van Aïnsterdam. 1Gistèrmiddag had op het Sportterrein aan den Zoetonwouds<?ïie-Singel do installatie plaals van de afdeeling Leiden van den Ned. R.-K. Pad vin d ers vc r eenigi ng. Nadat de Voorzitter, do heer P. J. Petit Jr., do jongelieden 70 in aantal had toege sproken, legden deze in diens handen de ge lofte van trouw aan God, Kerk, Koningin c© Vaderland, af. Hierna werd het vaandel over gedragen en defileerde de troep voor den hop man J. Bokern. Vervolgeus hadden wedstrijden plaats in bardloopen, ver-springen cn touwtrekken om mooie prijzen. De Rotterdarasehe afdeeling woonde de plech tige installatie en de wedstrijden bij. De eerste luitenant Hins, comman dant der grenswacht te Okfonzaal en drs. in de sterrenkunde, heeft heden den mili tairen dienst verlaten, om op te treden als onder-directeur der Sterrenwacht alhier. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op d- advertentie van de Vereeniging" van Onderofficieren „Ons Belang", voorkomende in dit blad. Door die Vereeniging wordt', niet alleen hier ter stede, maar in het geheele land openbare vergaderingen gehouden, tot ver- kirjging van een betere salarisregeling. Zondagsavonds is er blijkbaar een tal rijk publiek, dat zich wil verzetten. Zoo was de Stadsgehoorzaal gisteravond goed gevuld, toen het seizoen op Variété-gebied werd geopend met een voorstelling onder directie van Jac. Smits, van Haarlem. Da stemming der aanwezigen was warm en over 't algemeen heeft men genoten van het vaHeerend programma, dat met kennis van zaken was samengesteld. Wat van dio liederen, die zoo heel eventjes, het gemoed aantippen, 's levens lach en traan, enkele acrobaticknummers, ze gingen er in als gesneden koek. Ook'een politiek liedje op de verhouding tot België van Jules Boes- nach oogstte daverend applaus. De eerste avond van het seizoen was een goed geslaagde. De stukadoorswerken aan de centrale werkplaatsen bij hot gesticht „Endegeesb" zijn door de firma A. Ruyter en Zoon op- gcdlragen aan den heer Fred. A. Wempe, alhier. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn uit een schuur achter de woning van don heer P. do Gaan den Zoeterwoudsche-Singel, drie rijwielen gestolen. De dieven hebben ver moedelijk met een valschen sleutel de tuindeur aan do Wassfraat goopend en daarna de slui ting van de deur van de bergplaats verbroken, waarna do aanwezigo rijwielen gemakkelijk meegenomen konden worden. Bij de Leidsche Spaarbank is in Augustus ingelegd f 188,818.79 en terug betaald f 163,102.54, terwijl 121 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 77 boekjes ge heel werden uitbetaald. Het tegoed der 15,058 inleggers bedroeg einde Augustus f 3,755,9-14.15. In de Stedelijke Werk-Inrichting zijn opgenomen in de week van 24 tot en niet 30 Aigustus 152 volwassen perscnen 6n 22 kin deren, totaal HT4 personen. Nederland en België. Op uitnoodiging vaa etn comité, bestaande uit de hearsn prof. dr» P. J. B'ok, hoogleeraar te Leiden; W. H. v T-iwisga, ond-luitenant-geaeraal te 's-Gra- venhage, en G. Nijpels, oud-kolonel te 's-Gra- \enhage, liesft 2,ich een commissie gevormd, welke een bijeenkomst 20I crganiseereD, waar in nogmaals sympathie zal worden geuit met de wijze, waarop Zuid-Limburg en Zéouwseh-Vlaanderen in verzet komen tegen ds van Belgische zijde geuite verlangens en begeerten en waarin tegen die verlan gens en begeerten zal worden geprotes teerd. In do constitueerende vergadering, welke' endtr leiding van prof. Blok in „Diligentia", to 's-Gravenhago, werd gehouden, werd 'door den heer Nijpels medegedeeld, dat de vol- gzuae personen zich bereid hadden verklaard in de bedoelde commissie zitting te nemen: .1, VvAlbarda, lid van de Tweede Kamer, wethouder van 's-Gravenhage; J. R. Bak huizen van den Brink, voorzitter der Ver eeniging „Oost en West", te Rijswijk; F. de Bas, gep. luitenant-generaal, directeur van 'p.»i krijgsgeschiedkundig archief van den generalen staf; mr. .Toh. J. Belinfante, direc teur van het Ned. Correspondentiebureau; dr. II. D. Benjamins, oud-Westindisch hoofdamb t-naar; prof. C. L. van der Bilt, lid van den Gemeenteraad, allen te 's-Gravenhage; prof. dr. P. J. Blok, hoogleeraar te Leiden; n.ej. W. Booms; -J. P. Boots, kassier van het agentschap der Nederlandsche Bank te 's-Gra nhage; R. H. Driessen, gep. kapitein, on- der-vcorzitter van het Haagsche Comité voor [y oiksfeesten; E. Dufour, generaal-majoor, gouverneur der Residentie; A, A. Dijkstra, chef firma Dijkstra Co, (commissionairs in efiecten); mevr. L. EschauzisrPabst; O. v.. d. Hamer, bouwkundige; D. Hans, waar nemend voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring, allen te 's-Gravenhage; Hs ter Ilall, lid van de Tweede Kamer, te Rijs-1 wijk; L. P. van der Heyden, hoofdambtenaar! m (Nadruk verboden.) 30) I11 haar doffe smart hoopie Esther half, dat haar vader de zaken tot een crisis zou brengen, door haar vriendschap met de Kenwyn's te verbiedon. Dan zou zij ten minste iets billijks hebben om voor te strij den. Zijn oordeel omtrent haar onverschil ligheid voor zijn zaken was slechts al te wa(ar. Alsof Ai ij haar gedachten gelezen had, zei Rosewarne, opstaande „Nu, het spijt me niet, dat hij voor den dag gekomen is. Hij heeft zich als geen vriend van mij verklaard, cn hij komt op mijn verzoek nooit weer hier in huis. Jij rnoet^ zelf beslissen of mijn geschil ook dat van jou is. Het spijt me, dat ik je van je wandeling heb afgehouden, Esther; maar ik wilde de zaak afgepraat hebben." Toen Esther cle kamer verliet, dacht zij, dat zij dat juist niet gedaan hadden, maar zij kon niet zeggen, of het zijn schuld of de hare was. Zoo ooit, was het nu de tijd zich uit te spreken, maar zij had niet den moed de noodzakelijke uitlegging te geven, wat een onvoorwaardelijke critiek zou insluiten op zijn meest persoonlijke zaken zelfs van zijn tweede huwelijk. Daarenboven twijfelde zij er aan, of hij haar zou begrij pen. Zij haastte zich ^iit Jiuis met een gevoel alsof zij onwaardig deed mét onder baars vaders dak te blijven.. Toen zij cïoor de stad ging, kwam zij langs het half gereed zijnde Instituut, een mooi gebouw van graniet, mot groote raVnen en rijk gebeeldhouwde versierselen. Man nen waren bezig do steigers weg te nemen, en een luid' geraas van schaven en hame ren kwam uit het inwendige. Sammy Lugg stond op het andere trottoir met zijn han den in den zak, zachjes te fluiton en een soort step-dans uit te voeren. „Zes groote boomen worden omgehakt," zei lnj„do grootste boomen van de stad." Esther ging hem uitleggen. „Dat moest. De voorzijde moest zoo ver mogelijk naar voren gebracht wordbn, om do straat aan de achterzijde." „Ik ben in die boomen geklommen, toen ik een jongen was", zei hij, zonder acht te slaan op de uitlegging. „Nu zullen er geen jongens meer in klimmen, behalve om te leeren. O, leeren is een schoone zaak, broe ders U heeft zeker niet het geld voor een druppeltje brandewijn bij u, juffrouw Esther?" Boos als zij was, zei ze scherp „Je drinkt te veel brandewijn, Sammy." „Ja, weet u," zei hij, zijn hoofd krab bend, „misschien is dat wel zoo. Ik hoop, dat cle oude heer het goed maakt?" Esther lachte en* gaf hem wat geld. De opzichter van de werklieden kwam naar lien toe. Esther hoopte, dat hij vader niet zou zeggen, dat zij Lugg geld gege ven had. Zij voorzag, dat «ij voortaan tel kens bezet zou zijn met kleinigheden, die zij niet wilde, dat haar vader wist. „Als u boven wilt komon, juffrouw," zei de opzichter. „U kunt de bovenverdiepin gen met een ladder bei*eiken." „Dank u," zei ze, ,,ik heb haast." Zij liet hem verbaasd «staan. Zij meende, dat zij reeds vereenzelvigd werd met iedere onderneming van haar vader, zelfs met zijn liefdadigheid. Zij ging de stad dbor ell kwam door een nauwe straat boven het strand, dat in het Westen van het eiland lag. De zee kwam hier naar binnen mof de vrije beweging van den Atlantisehen Oceaan in lange, rollende golvon, geheel iets anders dan do geregelde eb en vloed van de golven op het strand onder het ter ras. Tn welk weer ook, was het leven hier dat van een onophoudelijk en veelvuldig „ik geloof", vergeleken met de eeuwige vragen en antwoorden van het water in de haven. Hier ook deed cle zee geen moei te haar macht en wreedheid te verbergen. Het lange strand was bedekt- met kiezel steen, bezaaid met overblijfselen van sche pen, bamboe-staken, gebroken stukken hout, en hier en daar een sinaasappel of een cocosnooteen droevig teeken van een rampzalig eind van lange reizen. Waar enkele treden naar het strand leidden, staarden een paar vrouwen," met de armen in het schort over elkaar geslagen, dof en angstig naar haar mededingster, de zee, die haar echtgenooteri en geliefden van haar wegriep. De .klip was hier laag en met aarde be dekt, en op een plaats verborgen onder de breede bladeren en donker purperen bloe men van het winterhoefblad, dat een geur heeft, die bijna niet te onderscheiden is van dien van hagedoorn. Langs de plek gaande, sloot Esther haar oogen en zonder zelf te weten waarom, vulden zij zich met tranen. Zij verlangde naar Mei, cn toch kwam met Mei altijd het gevoel van kansen, dio verloren waren van tdjd die voorbijging zonder teruggeroepen te kunnen worden. Zij fcegroette ieder jaargetijde, alsof er iets heel goeds in verborgen lag, maar zij zag nooit de narcissen of de brem op do heide verwelken, zonder te voelen, dat zij er zich niet genoeg in verheugd had. Een smal pad slingerde zich langs de klip naar een rotsachtige kaap, die als een dier uit de fabelen zijn voeten in do zee vooruitstak. Hot bewegende schuim maakte den indruk, alsof het dier tevreden zijn klauwen uitsak en weer introk. Van waar Esther stond, helde het land, zoodat zij bijna een mijl ver het pad kon afzien, en zij was blij te zien, dat er niemand! op was. Zij keerde zich om, om naar d)e stad terug te zien, die van dit punt af een onafgebro ken muur naar de zee vormde Hooge, geel witte wolken, waaraan de Noordenwind scherp afgeronde vormen gaf, kwamen uit zee. op en gaven door hun indrukwekkende afmetingen een dwergachtig voorkomen aan de stad. Haar zorgen schenen reeds min der gewichtig. Juist toen zij zich omkeerde, om haar wandeling te vervolgen, stak een kleine, zwarte gedaante een cogcnblik scherp af tegen den horizon op den top, en begon toen de geel-groene helling af te dalen. Voordat zij heel ver gcloopen had, Bierkendo zij de gestalte als dio van May- denstoneals zij op den weg voortging, moesten zij elkander ontmoeten. Zij was niet in de stemming, om met iemand te praten, het minst van al met een vreemdeling, die, op zijn best geno men, haar niet bijzonder sympathiek was. Zij aarzelde, en was zelfs al een paar stap- jjen teruggekeerd, toen een soort van trots haar deed besluiten, haar voornemen uit te voeren en naar de kaap te gaan. Zij vroeg zich af of Maydenstone haar in het oogenblik van besluiteloosheid had her kend, en zij hoopte van niet, hoewel zij hardop mompelde: „Heb kan me niet schelen, als hij me herkend heeft". Zij na- dorden "elkander snel én ontmoetten elkaü- d'er na een paar minuten. Zij groette hem stijf, maar bleef toch staan. Pas later, bedacht zen, dab zij, zonder onbeleefd t© zijn, kon verder gegaan zijn, en wilde, dab zij zich kon herinneren, of hij of zij het eerst had stilgestaan. Zijn welvarend uiter lijk maakte haar in haar tegenwoordig© stemming boos. Sedert den dag, dat zij hem voor het eerst gezien had, had hij meer kleur gekregen, ofschoon hij er nog „stad- achtig" uitzag, zooals zij dat noemd'o, cn zijn lichtgrijze kleeren pasten niet bij do plaats en het jaargetijde. Blijkbaar, dacht zij, was zijn verlegen houding bij hun eer ste kennismaking alleen aan vreemdheid too te schrijven, want hij sprak nu gemak kelijk en bestudeerde haar met rustige kalmte. Terwijl zij daar stonden, vielen een paar ijskoude regendroppels scherp en recht als pijlen neer. De naaste schuil plaats was een rots op den weg, dien hij gekomen was, en zij liepen er samen haas tig heen en schuildën voor de bui. met huil schouders vertrouwelijk tegen elkander." „Waarom keerde u terug, toen u mij zag komen?" vroeg hij opeens. „Ik keerde om, omdat het weer 7-00 011 zeker leek," zei ze, hoos, omdat hij haar een onwaarheid deed zeggen. „Ja, en de zee is heel nat." „U is heel grof." „Juffrouw Rosewarne, ik heb geen lust met u te blijven praten aan het eind vaü één langen afstands-telefoon, of in deji helm vaü een duiker. Set is zulk dwaas tij el-verknoeien. Niets wat wij zeggen, heef? iets to heteekenen.'l „Ik heb u niet gevraagd, om togen mei te praten." Hij barstte in lachen uit. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1