LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 25 Augustus 1919. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS BINNENLAND FEUILLETON, NIET TE PRIJS DER ADVERTENTIENi 80 Cts, per regel Des Zaterdags '40 Ots, per regel. Kleine advertentiën Woensdag 76 Gts.# Zaterdag f 1.—bij een maximum >'antal woorden Tan 30. Incasso volgens posi- reebt. Voor eventueel© opzending van brieven 10 Qts, porto te betalen. Bewijsnummer öOtS, Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: iVoor LeiJen p. 3 mmj. f 2.10, p. weet 10.18 Ruiten Leiden, waar agenten gé- vestigS zyn, per .week 0.13 (Prance per post p 2.50 Nummer 18246.' In verband met de actie in hei: Typografenvak, tengevolge waarvan te Amsterdam partiëele stakingen plaats vonden, is vorige week „Pak me mee" niet kunnen verschijnen. DIRECTIE „LEIDSCH DAGBLAD". Burgemeester en Wethouders van. Lei den brengen ter kennis van belanghebben den, dat, weg Mis viering van den Konin ginnedag dit jaar öp Maandag den len September, die cïag voor de O. L. scholen in de gemeente als vacantiedag zal worden beschouwd en dat, in verband daarmede, de lessen op dc openbare scholen der le klasse, in plaats van op Maandhg 1 Sep tember, op DINSDAG 2 SEPTEMBER a.s. weder zullen AANVANGEN. N. O. DE GIJSELAAR, Burgen*. VANSTRIJEN, Secretaris. Leiden. 25 Augustus 1819. Au'res aan den Raad. Do afdeeling Leiden on Omstreken van den Nederïandschen Bond van Koffiehuis-, Res tauranthouders en Slijters, goedgekeurd bij Kon. Besluit, 1.1. 18 September 1918 No. 33, j zegt in een adres aan den Raad, dat zij met verwondering kennis heeft genomen van het aan den Raad gericht adres van. het Leidsche Drankweer-Comité, welk daarin verzoekt don verkoop van gedistilleerd on bier op 31 Augus tus en 1 Soptembc: a.s. te verbieden, op grond op dezo dagen een overmatig gebruik van ster ken drank te wachten is, dat adressanto tegen dit verzoek groote be zwaren heeft om reden zij geen misbruik van sterken drank vreest op een bid- en dankdag. dat in do eerste plaats ook de vergunning houder zich op het standpunt plaatst het 'drankmisbruik tegen te gaan; ten tweede door de hoogo prijzen het gebruik van alcoholische dranken al reeds zeer verminderd is, en ten derde het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk is to constateeren, dat in de vórgunnings- en vor- lofzaken lie-; verkoop-verbod zou- worden nage komen, redenen, waarom adressante beleefd doch zeer dringend verzoekt op bovongenoemd adres afwijzend lo beschikken, en zoo onverhoopt mocht blijkon, dat oen meerderheid zich voor het adres mocht uitspreken, dit zonder uitzon dering van welken aard ook, tor voorkoming van bevoorrechting, dan in toepassing te brengen. Pok de Roomsch-Ivabholieke Vereeni- ging van Handelaren, in Wijnen, Likeuren en Gedistilleerd, Hotel-, Oafé en Restau ranthouders „St.-Jau" ondcrafdeeling van „De Hanze" (afd. Leiden) heeft zich in een adres tot den Raad gewend, waarin gezegd wordt, dat zij heeft kennis genomen van het 'bij den Ra?d' door net ..Leidsch Drankweer- Oomité" ingediend verzoekschrift, strek kende om op 31 Aug. en 1 Sept. a.s. loka liteiten met vergunning enz., gesloten te doen blijven voor zoover betreft den ver koop van gedistilleerd dat door de plaat selijke organisaties, omvattende alle Ver gunninghouders hier Ier stede, die maat regelen zijn genomen welke noodig zijn om hun bedrijven aan de goede orde dier feestdagen te doen medewerken. Zij meent daardoor voldoende gemoti veerd te zijn om den Raad te mogen ver zoeken op bedoeld adres van het Lcidsch Drank wee r-Comti afwijzend le villen be schikken. Zij geeft den Rand daarbij de verzeke ring dat van de zijde der Vergunning houders al het mogelijke zal worden ge daan wat strekken kan tot bevordering der ordelijkheid. Door hol bestuur der Mariavereeniging aangesloten bij de R.-K. Drankbest'rijdcrs-ver- eeniging „Sobriëfas" to 's-Herlogenbosch is ad- liaesio b3tuigd aan het adres van het Leidsche Drankwecr-Comilé aan don Raad der Gemeen te, iuzake verbod van. sterken drank op 31 Augustus on 1 September. De heer H. J. Cohen, alhier, staat op de voordracht voor tijdelijk lecraar in de öebreeuwsche taal aan een der gym nasia te Den Haag. Te Wageningen is benoemd tot direc teur van gemeentewerken, de heer D. G. G. Margadant, architect van gemeente werken, alhier. Te Utrecht is geslaagd voor het hoofdacteexamen de hebr T. W. Krugcr, alhier. Te Rotterdam is geslaagd voor acte teekenen en boetseeren O,- de heer W. J. Valk, alhier. De opbrengst van den Bloemendag, gisteren gehouden door de afdeeling Lei den van de Voreeniging tot bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken, bedroeg i 324.35. De heer J. van Hees, concierge aan het kantongerecht Rapenburg 19, heeft met ingang van 1 October eervol ontslag uit deze betrekking gevraagd. Vanwege de afdeeling Leiden van den Algem. Bond van Politiepersoneel wordt naar aanleiding van do uitlating van den heer Ebbink op de vergadering van de Vereeniging van Onderofficieren, dat het aanvangssalaris van een politieagent hier .f 1450 is, opgemerkt, dat de heer Ebbink daarin dwaalde. Dit is in werkelijkheid, naar d;e afdeelng aangeeft f 1132.04. Dit tot rechtzeting van de vergelijking. In de Stedelijke Werk-Iiuichtmg zijn in de week van 17 lot en-met 23 Augustus opge- nonion 144 volwassen personen en 26 kinderen, totaal 170 personen. Blijkens achterstaande advertentie hebben de heeren Mieloo en Weijers alhier een nieuwe begrafenis-onderneming opge richt. Belasting op vcrmogonsaanwa6. Bij de Tweede Kftmer is, gelijk Zaterdag kort is mee- gedoeld, ingekomen het wetsontwerp tot invoe ring van. oen vermogonsaanwa9-belasting. Do minister van Financiën schrijft in de toe lichting, dat nu voor snelle aflossing van de erisisschuld stellig ook mag worden overgegaan tot heffingen, welke het kapitaal aantasten, daarvoor alloreorst in aanmerking komt een belasting op de waardevermeerdering van roe rend on onroerend vermogen. Van hen, die in dezen lijd niet alleen hot groote* voorrecht hebben een vermogen te be zitten ,dat hun een zokgren weerstand geeft, maar zelfs dit vermogen zagen toenemen, mag in de eerste plaats een offer worden gevraagd ter verkrijging van de geldon, welke in liet algemeen belang moeten worden opgebracht. Daartoe strekt bovengenoemd wotsontworp. Volgens het ontwerp zal bij de eerste heffing geen belasting verschuldigd zijn, iudien do aan was minder bedraagt dan tien ten honderd van het vroeger vermogen en levens minder dan f 15,000 en wordt, indien wel belasting ver schuldigd is, in elk goval een bedrag gelijk aan tien ten honderd van dat vermogen, tot een maximum van f 15,000, onbelast gelaten. Voor volgende heffingen is, in verband .met het lagor percentage der bolasting, dc grens der vrgstelling op f 5000 gesteld. Waar do be lasting telkens over een tijdvak van drie jaren wordt geheven, zal dan een aanwas van een kleine f 2000 per jaar steeds zijn vrijgesteld. De eerste heffing der belastiug in-1919 zal geschieden wegons den aanwas van vermogen in het tijdvak van 1 Moi 1916 tot 1 Mei 1919. Hfj. die in deze voor velen zoo ongunstige pe- riodo zijn vermogen zag toenemen, verkeert in zulke gunstige omstandigheden, dat hij voor een aanmerkelijk hoogere heffing in aanmerking komt. Ook de omstandigheid, dat de vermeer dering van vermogen, welke in dat tijdvak werd verkregen door speculatie in effecten, niet door de oorlogswinstbelasting werd getroffen, pleit voor die hoogere heffing. Op grond van deze overwegingen wordt voor do eerste heffing een percentage van 30 pCt en voor de volgende heffingen een percentage van 10 pCt voorgesteld. De opbrengst dei- bolasting kan niet nauw keurig worden beraamd, omdat daarvoor geen voldoende gegevens beschikbaar zijn. Rekening houdende met do waardevermeer dering van onroerende goederen en gedeeltelijk buiten aanmerking blijven van vermindering van vermogens cenerzijds, cn met 'de vrijstel ling en den hiervoor bedoelden aftrek ander zijds, zou het bedrag van hot accres, dat voor de heffing dor belasting in aanmerking komt, naar de meening van don minister kunnen wor den geraamd op gemiddeld, f 125,000.000 por jaar. Met een percentage van 'heffing van 10 pCt. zal in hét vervolg waarschijnlijk een opbrengst van pl.m. f 10,000,000 per jaar worden vor- krogen, terwijl de eerste heffing ad 30 pCt. van het accres over het tijdvak van 1 Moi 1916 tot 1 Mei 1919 een aanzienlijko bate voor voldoe ning van crisisuitgaven of voor aflossing van crisisschuld zal opleveren. Do vorige week gehouden vergadering van do Nederlandscho Vereeniging van Fruitverwer- kers heeft met algomeene stemmen dc volgende motie aangenomen: „Do vergadóring, kennis gonomen hebbende van do berichten betreffende een belasting op de vermeerdering van do vermogens lussclion 1 Mei 1916 en 1 Mei 1919, van oordcel, dat een dergelijke bolasting nadeelig zou zijn voor de Noderlandsohe industrie in het algemeen: dat dezo belasting de fruitvorworking-industrie weer terug zou brengen tot den kommcrvollou toestand van vóór den oorlog; dat voorts deze belasting geheel onbillijk alleen zou drukken op een gedeelte van het Nederlandsche volk en nietop hen, die hoogo inkomsten hebben ge kregen, maar deze geheel vertereu; protesteert ten krachtigste tegen gemolde belastingplannen en besluit, dezo motie ter kennis te brengen van don minister van financiën." Nederland en België. De Nederlandscho delegatie keert tijdelijk naar ons land terug am met de regeering besprekingen te houden. ,Btj de laatste zitting der commissie tot her ziening der tractaten van 1839 waren noch Bolgische nog Nederlandsche gedelegeerden aanwezig. Tntusschen schreeuwt "de bekende B2lgische annexatie-pers moord en brand over de on- vefzoenlijkheid van ons land. Gelukkig zijn zijn er bij onze Zuiderburen echter ook nog organen, die een duidelijker kijk op de din gen hebben en eerlijk bekennen, dat België heelt misdaan door de vertrouwelijke nota. Zooab men zich herinneren zal, zou net Gemeentebestuur van 's-Gravenhage met belangrijke inzending deelnemen aan de eerstdaags te Brussel te openen tentoon stelling voor den wederopbouw van België. Naar wij vernemen, zegt de ,,N. Ct.", neb ben B. en W., gelet op de minder vriend schappelijke houding van België jegens ons, die inzending, die reeds op weg was, we?r terug laten komen. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken van Terneuzen heeft tot den voorzitter der Internationale commissie, die zich te' Parijs bezig houdt met de herziening van de verdragen van 1839 het volgende ver toog gericht: De Kamer van Koophandel en Fabrie ken to Terneuzen, in aanmerking namende de steeds luider klinkende stemmen in ecu deei der Belgische pers en in anuexionis- tisch geminde kringen; gelet ook op hetgeen uit de dagbladen omtrent de door een Belgischen afgevaar digde voor uw commissie gehouden uiteen zetting der Belgische verlangens met be trekking tot het traktaat van 1839 is ter kennis gekomen, welker vervulling alleen mogelijk zou zgn door krenking der eeuwenoude rechten van Nederland op de Echelde, op Zeeuwsch-Vlaandcren en op het tegenwoordig Limburgsch gebied; acht zich met het oog op de aan haar, toevertrouwde belangen verplicht bij uw commissie een ernstig woord van protest tegen die eischen te doen hoor8n, welks alleen kunnen voortspruiten uit een ver langen om zelf te bezitten wat thans aan een naburig land behoort, meer met name de IScherde-monding en het kanaal van Gent naar Terneuzen; wijst er bij vernieuwing op, dat vau Bel gische zlde geen enkel steekhoudend argu ment 'kan worden aangevoerd, dat het be zit £ier wateren voor de ontwikkeling van Eelgië's handel en economisch leven een dringende behoefte zou zijn, aangezien dia wateren steeds in overeenstemming met d3 eischen des trjds door Nederland zijn inge richt en de regelmatige ontwikkeling der haven van Antwerpen en Gent vóór de' oorlogsjaren wel bewijst, dat daarvan een onbelemmerd gebruik kon worden ge maakt; dat bovendien, al ware het ook anders, dit naar de meening der Kamer nog geen reden zou kunnen zgn om! aan een land te' gever, hetgeen sedert esuw?n aan ösn na- bi ur behoort, daar dit alsdan met roof zou gelijkstaan; dat de Kamer vertrouwt, dat uw com missie niet zal ingaan op die verschillende: hiervoren aangehaalde eischen om' België op onrechtmatige wijze te bevoordeelen ten koste van een land, dat naast zijn zuide lijken nabuur vreedzaam wenscht te leven en bereid is gebleken tegemoet te komen aan bestaande billijke verbngens, voor zoover die niet in strgd komen met 'ae eigen scuvereiniteit ten koste van een "land bovendien, dat in de moeilijke jaren, die België doorworstelde van zooveel beteake- nis is geweest voor, liet Belgische' volk, waaraan op krachtige wgze onlangs uiting werd gegeven door een dankbetuiging van Z. M Koning Albert, aan onze Koningin H. M. Wilhelmina; dat wrj ook als goede Nederlanders net vertrouwen uitspreken, dat in overeenstem ming met de beginselén van den Volkeren bond uw commissie zal handhaven de rech ten op onzen bodem, op Zeeuwsch-Vlaan- deren, de streek waar onze Kamer is ge vestigd, en die door onze voorvaderen eeuwen geleden bij polder na polder aan de zee is ontworsteld, maar bovendien ook onze volle rechten .op den Scheldestroom die de noordkust van onze landstreek oe- spoelt, waarvan ook België sedert dit volk als 6taat onder de volkeren van Europa is erkend, voor-de vaart op zrjn havens een onbelemmerd gebruik heeft kunnen maken; dat de Kamer ten slotte ook protesteert tegen het door de Antwerpsche Kamer van Koophandel tot de geallieerde mogend heden gericht betoog, dat een samenvatting is van scheeve voorstellingen en dat onze Kamer er ook haar verontwaardiging over uitspreekt, dat die Kamer, cm haar betoog 1 kracht bij te zetten, heeft gemeend de neu traliteit van ons land in den grooten oor log te moeten verdacht maken. Jaarbeursgebouw te Utrecht. Bij de Twee- do Kamer is een voorstel ingediend tot toepassing d'er onteigeningswet ten behoe ve van een. terrein voor het stichten van een jaarbeursgebouw tc Utrecht. In de toelichting deelt de minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat voor de vestiging van de jaarbeursgebouwen in het cent-rum der stad het Vredenburg is geko zen, waar aanmerkelijke open ruimte aan wezig is. Aldaar aanwezige gemeente-eigen dommen, waaronder belangrijke openbare gebouwen als de fruithal, de korenbeurs, de schouwburg, zullen worden gesloopt, terwijl onteigening van onderscheidene particuliere eigendommen noodig zal zijn. Tot stichting van het eerste .jaarbeurs gebouw zal met den uitersten, spoed wor den overgegaan, om het vóór de vijfde jaarbeurs in Februari 1921 gereed te doen zijn. Spoedige aanvang van dien bouw ver dient ter bestrijding van de nog heer- schende omvangrijke werkloosheid in het bouwvak mede aanbeveling. Geen melkdistributie. Naar aanleiding van het bericht der „N. R. Ct." verneemt de ,,Msb.", dat aan het departement van Landbouw geen plannen bestaan om voor den aanstaanden winter wederom een melkdistributie in te voeren. Dc typografenaclie. Van de zijde van den A. N. T. B. is bezwaar gemaakt tegen de door do patroons voorgestelde volgorde, waarin de arbitrage-commissie haar werkzaamheden zal verrichten. Immers wilden de werkgevers als eerste punt zien uitgemaakt in hoeverre de sta kers schuldig waren aan contractbreuk en eerst in een later stadium van het onderzoek do vraag doen behandelen of de veranderde tijdsomstan digheden nieuwe loonsverhoogingen noodzake lijk maken. Het bestuur van den A. N. T. B. heeft het Algemeen Hoofdbestuur der boekdruk- kerspatroonsorganisaties doen weten, eerst dan het voorstel tot het instellen eeuer arbilrage- coinmissio te kunnen accep'teeron, indien dit laatsto punt, als eerste op het program van werkzaamheden wordt geplaatst, zoodat van een beëindiging van het conflict nog geen sprake kan zijn. De Nederlandsche Vereeniging van Chefs in het Grafisch Bedrijf heeft, onder overweging o.a dat het huidige conflict slechts zijdelings de positie der chefs en calculators raakt, doch do handhaving van. het collectieve contract van hot grootste belang voor het geheelo bedrijf ach tend ,den leden geadviseerd hun fimctie te blij- .von waarnemen en de belangen van de zaak in elk opzicht tc bevorderen. Studiereizen voor de boomkweekcrij. Over leg tusschen de Regeering en den Bond van Plantenhanclelaren heeft er toe ge leid, dat door de Regeering aan den Bond van Plantenhandelaren een subsidie is verleend zoo mogelijk to restit-ueeren tot het maken van studiereizen om hot exportgebied van de Nederlandsche boom- kweekerij zoo 3poedig mogelijk weer to vergrooton. Naar Engeland is daartoe vertrokken een Commissie, die volgens de Tuin bouw" bestaat uit dc heeren T. Wezelen- burg, te Tlazerswoude, en B. Bruins te' Boskoop; naar DuïtschLand, Duitsch-Oos- tenrijk, Tsj echo-Slowakije, Polen en Roe menie oen commissie, l>estaande uit do heeren I van Ge1 deren, te Boskoop. H.j W. M. v. d Tom. te Oudenbosch cn rur.: W. F. Wery, te 's-Gravenltago, secretaris van den Bond van Plantenhandelaren. Naar uit Praag" wordt gemeld, heeft Nederland Tsjecho-Slowakije erkend als souvereinen staat. Bij Kon. besluit van 25 Juli, welk be sluit wordt geacht to zijn in werking getre den op 1 Januari j.I., is bepaald, dat aan hen, die, benoemd in eenigo betrekking, ressorteeronde onder het departement van waterstaat, tengevolge daarvan moeten verhuizen, doch op bun standplaats geen woning kunnen betrekken, door den minis ter van waterstaat in dc dientengevolge meerdero te maken kosten wegens verblijf in pension, hotel of anderszins een tege moetkoming kan worden verleend tot eeq door hem te bepalen bedrag. De Duitscho aanvoer van hout naar ons land zal gerantsoeneerd worden. De aanbieding van het borstbeeld aan generaal Snijders zal plaats hebben op Donderdag -1 September a.s. te 4*4 uur n.m. in het Restaurant „De Twee Steden", Buitenhof, 's-Gravcnhagc. De Neder Undsclie Uit voerman tschap- pij bericht aan belanghebbenden, dat zij tot nadere aankondiging geen uitvoerver gunningen voor levende konijnen meer kan verleenen. Heb hoofdkwartier van den Neder- landsohen Bond van Geponsionneerden heeft zich op 22 dezer opnieuw tot den mi nister vajn Financiën gewend, ten einde vooral ook door mondelinge bespreking den ernstigen nood en den moreel en grond voor betere hulp dan t-ot dusverre aan dë ge pensionneerden verleend werd, in liet licht te stellen Het bondsbestuur heeft de billijkheid be toogd van verhooging der persioenen met j 50 pCt., omdat er door de blijvende waar devermindering van het geld d'an toch nog meer dan 30 pCt. schade geleden wordt door de gepensionneerden zeiven, vergele ken met de verhouding van inkomsten en uitgaven der gepensionneerden ,vóór den oorlogstoestand. Te Den Haag heeft Zaterdagmiddag ondier groote belangstelling de officieelo opening plaats gehad van do nieuwe schiet baan der Haagsche burgerwacht, Het 25-jarig bestaan van de S. D. Au P. is gisteren te Amsterdam gevierd in 't Concertgebouw. Van twaalf tot twee uur hield het Par tijbestuur receptie. Verschillende afgevaardigden van bij 't N. V. V. aangesloten bonden, de besturen van 't N. V. V. en de Bond van Arbeiders- coöperaties in Neder'and kwamen het Par tijbestuur gelukwensche-n. Groote hoeveel heden bloemstukken, telegrammen en schriftelijke felicitaties kwamen binnen. Do Bond van Arbeiders-cooperaties bood een voorzitershamer aan. Het Tfoord werd gevoerd door de heeren Vliegen, Troelstra, Schaper en Helsdingen, die allen 't werk der afgeloopen jaren na gingen en opwekten tot nog meer krachts inspanning in do toekomst; voorts was er muziek, zang, declamatie. Uitgegeven is een gedenkboek. Dit bevat veel wetenswaardigs voor roo* de partijkringen on voor hen, die deze be langrijke beweging nauwlettend volgen,. Uitvoerig wordt het eeste optreden den destijds nieuwe partij beschreven, de wijze, waarop de anarchisten probeerden elk open, baar optreden der S. D. A. P. onmogelijk to maken en de verschillende ontwikke- lingsphasen die mr. Troelstra on de zijnen; doormaakten. Daarbij wordt gewezen op( de toenemende beteekenis der S. D. A. P. op de la a Tv en gemeentepolitiek, en ojv dë soc.-dem. kiesrecht- en vakbeweging. Aan elk dezer onderwerpen hebben tal van bekende leacn der partij in het gedenkboek artikelen gewijd. Bijdragen van W. H. Vliegen, H. H. van (Nadruk verboden.) 24) Dr. Kenwyn is een van de wei nige meuschen hier, die ik werkelijk niet kan uitstaan; maar daar hij de eenigc dokter op de plaats is, staan wij min of meer op voet van beleefdheid. Hij is iemand met een grief. Zijn vader was rijk en had indertijd veel bezittingen j maar hij ver loor alles met mijnspeculaties, en Morley is wraakgierig tegen do menschen, mijn man en dlo oude heer Rosewarne ingeslo ten die in diezelfde ondernemingen ge lukkig waren. Juffrouw Konwyn begrijp ik, eerlijk gezegd, niet. Indirect doet zij mo veel ploizier door den invloed, dien zij op onzen predikant, den lieer Leventharpe, heeft. Hij is buitengewoon vroom zoo vroom zelfs, dat. zij een ongunstige verge- 1 ij king vormt. Hjj beschouwt haar meer, zooals de luie deskundige den gcestdrifti- gen on gelukkigen liefhebber beschouwt. O, als u in menschen belang stolt, zal u hier stof in overvloed vinden." ,,Ik zal de oprijlaan eêh eindje met u op- loopen," zei ze, toen hij opstond om heen te gaan,,wo komen misschien mijn man tegen. Hij is naar do nieuwe mijn to Bal- noon." Zonder hoed op te zetten, ging zij met hem de zachte lucht in. Uit haar langzaam, waardig zich voortbewegen en de trotsche houding van haar hoofd had men kunnen opmerken, dat zij haar echtgenoot ver wachtte, rijdende aan het hoofd van een troep ruiters, en dacht Maydenstono, zij zou. hem met dezelfde kalmte opwachten, of hij haar een tijding van overwinning dan wel van nederlaag bracht; ja, zelfs als hij d:ood werd thuis gebracht, zou zij haar waardigheid niet verliezen. Juist voordat zij hot pad bereikten, dat door heb boscbje leidde, hoorden zij een stem van een meisje boos zeggen: ,,Kom, Kitty, kom nu mee I Het is al over je theetijd." groote struik rhododendrons ver borg de spreekstermaar het volgende oogenblik zagen zij haar midden op het pad staan. Op oen kleinen afstand zat de oude Rosewarne op een bank met do han den van een klein meisje in de zijne^ dat opgewonden tegen hem sprak. Danby, de oppasser, was niet te zien. Zoodra hot dienstmeisje haar meesteres zag, kreeg zij een kleur, en naar het kind loopende, trok zij het weg. Mevrouw Rosewarne, die midden in een zin was opgehouden, liep een eindje zwij gend verder. Toen zij weer begon te spre ken, was cr geen spoor van boosheid in haar stem of houding. Bij de kleine rustieko brug stak zij haar hand uit. „Ik ga niet verder mee," zei ze. „Kom mo zoo dikwijls opzoeken als u wilt; wacht niet, tot u gevraagd wordt." Mevrouw Rosewarne 'keerde naar huis terug. Zij haastte zich niet, maar in haar loopen lag iets vastberadens. Toen zij het salon bereikt had, belde zij. Een knecht"" verscheen. *,Zeg, Betje, dat zij Kitty bij me brengt." In den tusschentijcï nam zij Maydensto- ne's boek op en bladerde bot door, maar las er niet in. Zij haalde dieper adem dan gowoonlijk, en zij zag bleek om haar neus gaten. Het dienstmeisje, nu met muts en schort, kwam de kamer binnen met het kleine kind. Mevrouw Rosewarne keek een oogenblik niet op, en zij legde een vouw been tusschen de bladen van het boek, voordat zij het neerlegde. Kitty was een blond, teer uitziend kind, meer vreemd dan mooi, met lichtblauwe oogen cn een gevoeligen mond, die te ern stig van uitdrukking was voor haar vijf jaren. Zij bleef met het dienstmeisje bij de deur staan. „Kom hier," zei mevrouw Rosewarne. Het kleine ding kwam naar voren en bleef met haar handen op haar rug staan, haar ernstige oogen op haar moeder ge richt. Zij slikte zenuwachtig, en haar tcere gedaante .bewoog zich bij iedere ademha ling. Hot dienstmeisje keek een anderen kant uit, en haar vriendelijk, blozend ge zicht werd vlekkerig. Heb ik jo niet gezegd, dat jo niet tegen grootvader spreken mag, als je hem buiten ontmoet?" zei mevrouw R-osewarne kalm. „Ja, moes." „Waarom ben je dan ongehoorzaam aan mij V' „Grootpapa riep me om mo te vragen o£ ik wat lekkers voor hem had mee gebracht." „Lekkers," herhaalde mevrouw Rose* warn© wrevelig. „Wanneer zal je behoor lijk leeren spreken?" „Mevrouw," zei het dienstmeisje opeens, ,;de oude heer gaf haar een stuiver, toen we uitgingen, en vroeg haar ,,Ik verwacht, dat je jo plicht doet en mij niet in do rede valt," zei mevrouw Rosewarne, en toen tot het kind „Wist je, dat je verkeerd deedt?" „Ja, moes." Er klonk iets heel vreeselijks in cfó toë-< stemming van het kind. „Ga naar de biljartkamer. Je kimt gaan,- Betje. Ik zal bellen als ik klaar ben." Het kind draaide zich om en liep naar een deur aan het andere- eind van de ka mer. Voor zij, die echter bereikte, begon zij te builen, niet hardop een treurig ge luid j'e. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1