LEBDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 Augustus. Tweede Blad Anno 1919. GE^EÖSTIZAKEN, Wo. 18245 Benoeming"» o i ontslag. Door Cu.? ".toren van hob gymnasium wordt voorgesteld dr. C. de Jong, thans tijdelijk leeiaar, te benoemen tot gewoon leeraar in de Wis- en Natuurkundige Aardrijkskunde aan het gymnasium. Door B en W. wordt den Raad in over weging gi-geve-A gunstig te beschikken op het verzoek van J. Aan Noord, die wegens benoeming van hoofd cler o. 1. school a. d. Morsch te Oegstgecst eervol ontslag vroeg als onderw:;zer-plaatsyervangend hoofd dei- school do klasse no. 2. Exploitatie rekening van do lelijke brui nc h con en eel t. Blijkens deze rekening waren de uit gaven 180 balen zaaiboonen benevens f2.50 staangeld per baalzak f 6720; huur van 99.30 H.A. land f 123935.25 vervoer kosten f2337.08; aan. de firma Tioleman en Dros voor behandelen en bewaren der boo hen f 9513.31aan v. Waveren's Graanhan del te Rotterdam voor drogen van boo- nen f 3347.80; droogkosten partijtje boo- nen N. Holland f 29.35deurwaarderskos ten bij opgehouden verkoop piksel f71.30; bewaren boonen Benthuizen bij dioht wa ter r 105.55; aan zegels, op huurcontracten f 02.75kosten van nameting der lande rijen f80; zakkenhuur voor vervoer boo nen f 1351.40aan den controleur Bloos v. salaris on onkosten f 077.62onkosten der Commissie bij controle van landerijen, bergplaatsen, dorschen, bij opsporen en huren van land, bureaukosten, kassiers- kosten f 196.94totaal f 148728.33%. De inkomstenaan scheurpremio f27766.30; aan boonen: 88840 K.G. aan distrib. bureau ad 32 ct. f28428.80 82580 K.G. als „piksel" ad 9 a 9% cb. f 7692.26 aan geleverde zaaiboonen f 5600.35 aan ingeleverde baalzakken f 356nadeelig saldo f 78824.62%totaal f 143723.33%. In Mei 1918 verleende de "Raad B. ca W. voor dezen teelt een voorloopig orediet van pl.m. f60,000, terwijl het tekort blijkens deze rekening bediroeg f 78824.62% B. en W. stellen nu voor de Cultuurcom missie hartelijk dank to betuigon voor hare bemoeiingen en dezo bovenstaand bedrag ter beschikking te stellen tot dekking van het tekort. )\c;c.c;ik f inzake den aanleg vai een Elect ri-che Trajmlija Bon lïaag- YooThnrg-Leidcn. Doze -overeenkomst wordt thans door B. en W. den Raad aangeboden. Dc maatschappij welke aanvankelijk de nieuwe electrische tramlijn 's-Gravenhagc- Voorburg-Leidten vanaf de grens onzer ge- meonbe doen loop en over de Heerenstraat, over de Doezastraat, door het Van der Werfpark en over het Steonscfhuur (oost- zijde) naai' de Hoogewoerdsbrug, ten eindo aldaar aan de stadslijn naar het station der H. IX. S. M. aan te sluiten. Aangezien echter tegen de route door het •Van der Werfpark bij het Rijk bezwaar bleek te bestaan met het oog op de nabij heid van het laboratorium va» prof. Ka- herling Onnes aan het Steenschuur, ont wierp do maatschappij een tweede plan. Volgens dat bweed'o plan zou de tramlijn loop.cn over de Garenmarkt-, vervolgens recht door eenige aan te koopen of te ont eigenen huizen aan de Jan van Houtkade met een brug, uitsluitend voor tramver keer, over den Zoeterwoudscben Singel, om te-n slotte dwars door Zuidcrzicht do grens der gemeente te bereiken. Tegen <lit- plan bestond bij B. en "W. over wegend bezwaar, met het "oog op de ont siering van het Stecnsdhuur door de ver hoogde trambaan en de verplaatsing van dén toren van Oostenrijk op do Jan van Houtkad die van den tram aanleg een noodzakelijk gevolg zou zijn. Verschillende andoro pannen werden daarna onder oogen gezien. Ten slotte werd het \olgende plan ont worpen. Met behoud van het aansluitiugs- punt bij de Hoogewoerdsbrug zou do tram lijn door de te ver breedten Jodenkerksteeg over het Levendaal en verder over de Zijd gracht loepen naai' het op het uitbreidings plan aangegeven knooppunt van de oude cn de nieuwe stad aan de Jan van Hout kade, om vervolgens zooveel mogelijk langs de oostzijde van Zuiderzicht den spoorweg Leiden—Woerden te bereiken. De maatschappij verklaarde zich bereid dit plan, hetgeen kortweg als plan Zijd- gracht- kan worden aangeduid, uit to voe ren, doch in tegenstelling met het plan Garen markt, waarvan zij de uitvoering ge heel voor haar rekening wilde nemen, vroeg zij in do kosten van liet plan Zijd- gracht- .hetwelk belangrijk duurder was, een bijdrage van de gemeente ten bedrage van de helft der kosten. Terwijl toch met de uitvoering van het plan Ga ren maakt een uitgave van onge veer f 160.000 zou zijn gemoeid, werden de kosten, verbonden aan hot plan Zijdgracht, incfc inbegrip van den aankoop van de fa- bricks- en kantoorgebouwen der naa-m- loozo vennootschap voorheen W. Hoogen- sbraaten en Co., op niet minder dan pl.m. f 320.000 geraamd. De gemeente zou dus pl.m. f 160.000 voor haar rekening moeten nemen van de cïoor haar ten behoeve van do Maatschappij uit te voeren werken. B. on W. vonden deze bijdrage te hoog en wilden niet verder gaan dan der kosten,. zulks met het oog op het tot-stand- komen van een mooien nieuwen verkeers weg van den Hoogewoerdsbrug naar den Zo eter woud schen Singel en de daarachter liggend o terreinen, liet- koseloos verkrij gen van een 16 M. breede, vaste brug over dien Zoeterwoudscben Singel, tegenover de Zijdgracht, ter plaatse als op het uitbrei dingsplan is aangegeven. Na verschillende besprekingen verklaar de do Maatschappij, zich bereid het plan Zijdgracht zelf uit te voeren, indien de ge meente haar een bijdrage van fll0/$0 ver leende. Sen en ander is nader aangegeven in de conceptovereenkomst. Heb door de gemeente te brengen offer be staat voornamelijk in de bijdrage van f 110.000 en de kosten, verbonden aan den aankoop of de onteigening van eenige per- ceelen of perceelsgedeelten aan of nabij de Hoogewoerd. Een dier perceelen met bij- behoorende perceelen in dc Jodenkerksteeg is reeds op 23 Mei 1918 aangekocht. De fa- brieks- en kantoorgebouwen der N. V. Hoo- genstraaten zijn daarentegen bereids door de maatschappij aangekocht. Indien de ge meente reeds aanstonds den nieuwen ver keersweg over de volle breedte wenscht tot stand te brengen, neemt de maat schappij de kosten van bestrating cn in richting over de geheele oppervlakte van den nieuwen weg voor Ihaar rekening. B. en W. vragen nu van den Raad mach tiging do in concept overgelegde overeen komst met genoemde Maatschappij aan te gaan. Maatregelen in verband net de Arbeidswet en 8-urigeu arbeidsdag. Lij het onderzoek in verband met verschil lende adressen van ambtenaren- en werklie den ver eenigingen, door B. 'en W. ingesteld naar. de mogelijkheid en de noodzakelijkheid van een verkorting van den arbeidsduur, zyn zij van den aanvang af van meening geweest, dat de vrije Zaterdagmiddag daar mede in zoodanig verband stond, dat beide vraagstukken tegelijker lijd tot oplossing moe ten werden gebracht. Zij "zijn daarin ver sterkt door het ontwerp-Ar beid swet van mi nister. A.alberse, dat den vrijen Zaterdag middag eveneens in dat licht heeft bezien. De invoering van een verkorten arbeids dag zal, na de tot-stand-koming van be doelde wet voor. verschillende takken van dienst der gemeente bepaaldelijk geboden zyn. Met name is dit het geval ten aanzien van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Eiectriciteit en een groot gedeelte van het personeel, werkzaam bij Gemeentewerken 'en bij de gestichten „Endegeest", „Rhyngeest" en „Voorgeest". Andere takken van dienst worden in 't geheel niet door de ontwor pen Arbeidswet beïnvloed. B. en ,Wl achten het echter wenschelijk, om! het geheele gemeente-personeel daarin te doen deelen, zij het dan ook niet allen in gelijke mate. Kortweg voor allen, die in gemeentedienst zijn, onverschillig deu aard van hun arbeid, een acht-urigen arbeidsdag in te voeren, komt hun onbillijk -en daarom niet gewenscht voor. Aan het onderscheid, dai do ontworpen wettelijke regeling maakt tusschen arbeid in fabrieken of werkplaat sen, winkels, kantoren, apotheken, koffie huizen, hotels en verplegingsinr-ichtingen eenerzyds, en arbeid die daarbuiten valt anderzijds, behoort ook de gemeentelijke wet gever, de hand te houden. De gronden, door den ontwerper van do wettelijke regeling voor dat onderscheid aan gevoerd, komen B. en ,W. volkomen ratio neel voor. Deze grondbeginselen tot richtsnoer ne mend willen zij den gewonen arbeidsduur op niet meer dan acht uur per dag bepaald zien en voor hen, die in het z.g. continu bedrijf in afwisselenden dag- en nac-htaienst werkzaam1 zijn, een gemiddelden werkljjd van 45 uur in de week voorschrijven. Voorts geven zij den Raad in overweging hun College bevoegd te verklaren om als maximum een tien-nrigen arbeidsdag vast te stellen voor al die werklieden wier werk zaamheden geheel of gedeeltelijk uit wacht en waakdiensten bestaan of daarmede ten aanzien van de gevorderde lichaarasinspan- ning zijn gelijk te stellen en verder voor hen, belast met het gereedmaken van werk lokalen, werktuigen en toestellen voor den aanvang van den bed rij fs arbeid, of het ver zorgen daarvan, na afioop van dien arbeid. Naast den acht-urigen werkdag wenschen B. en W. de 45-urige werkweek in te vos- ren, naast den tien-urigen werkdag de 55- urige werkweek, door nl. aan den werkman een vrijen Zaterdagmiddag te geven of esn daarvoor in de plaats tredenden anderen vrijer middag. Ten overvloede wijzen zy er cp, dai voor de werklieden, die des Za terdagsmiddags moeten arbeiden, deze dienst tot den gewonen werktijd zal behooren en dus geen aanspraak zal geven op betaling wegens overwerk. Voor de berekening van den duur van een verlof (vacantie) zal de dag, waarop de vrije middag valt, evenals 'de Zondag, als een verlofdag aangemerkt worden. B en AV. zouden de sociale strek king van de verkorting van den arbeids duur te kort gedaan achten, indien ook het overwerk niet binnen de engste grenzen werd teruggebracht. Dit zal bevorderd kun nen worden door in het vervolg voor de eerste twee overuren niet meer dan heb ge wone uurloon wordt uitgekeerd en voor ar beid daarboven een. zeker percentage van het uurloon als toeslag wordt uitgekeerd, rl. voor het derde en vierde overuur 10 pCfc. en van verdere uren 30 pCt. van het uur loon (1/45 van het weekloon). De hoofden van dienst zullen in het. ver volg de machtiging van B. en W. behoeven om een werkman meer 'dan twee uren per dag te laten overwerken; een zoodanige machtiging zal slechts in zeer bijzondere gevallen worden verleend. De werklieden zullen zich er van behooren te onthouden den vrijgekomen tyd te benutten door foon- arbeid in dienst van anderen te verri?hten. Voor de ambtenaren zal eveneens een ver korting van den arbeidsduur moeten vorden ingesteld. Het is echter bekend, -dat de ad ministratieve ambtenaren reeds nu vrijwel allen minder dan 8 uur'daags arbeiden, dat hei hoofd van den desbetreffe'nden diensttak is ten allen trjde bevoegd hen langer flati den gewonen tijd te doen werken, zonder vergoeding voor overwerk. Het ligt in de bedoeling, dat deze' nieuwe regeling van den arbeidsduur in het alge'- m.eer. zoodra mogelijk na 's Raads beslis sing in werking treedt. Eenig voorbehoud zat echter al. dadelijk moeten worden ge maakt, voor zoover die functies betreft, waarvoor nieuw personeel zal moeten wor- deu aangesteld, dat een vooropleiding be hoeft. Het is daarom rioodig te bepalen, (lat de nieuwe regeling, in werking zal treden, zoodra en naar mate dit door B. en W. in overleg met de hoofden van takken van dienst zal worden bepaald, doch uiterlijk op 1 Januari 1920. De jaarlijksche kosten, die uit deze nieuwe regeling zullen voortvloeien, bedragen, ge specificeerd naar de verschillende takken van dienst, doch globaal geraamd: Voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit f50.00J; voor gemeente werken f20.00ü; voor den markt- en ha vendienst f5000; voor gemeentereiniging -f3200; voor de gestichten ,,Endegee3t', „Voorgeest" en „Rhyngee3t" f2150. Voor Gemeente-reiniging zal bovendien een som; ineens van f5250 benoedigd z'jn voor aanschaffing van boxen in den paardenstal en van materialen. Koor het Openbaar Slachthuis kunnen B.: en W. de kosten nog niet by benadering opgeven, aangezien er nog een nader onder- zeek zaï moeien worden iugesteld naar de Traag of voor dezen tak vau d enst de acht urige- arbeidsdag mogelijk moet worden g> maakt door invoering van eon. ploegenstel- sel, dan wel door een aanzienlijke inkrim- png van den tijd, gedurende welken de inrichting voor belanghebbenden is openge steld: .beide oplossingen bieden eigenaardige mcxiihkheden, die ©en grondige bestudeer ing vnn dit vraagstuk noodzakelijk maken. In dien met een inkrimping van den tyd van cinstelling kan werden volstaan, zullen cle ko.-ten vermoedelijk niet meer dan f5000 bedragen. B. en AV. vertrouwen binnenkort de resultaten van hun onderzoek te leunnen mededelen en dienaangaande een voorstel te kunnen doen. De Burgemeester neemt zich voor ook voer de politie een verkorten, arbeidsdag in te voeren.; Voor dezen tak van dienst zal eon Sy2-urige arbeidsdag woiden ingesteld; het halve uur zal dan dienen voer het appèl houden. Met de invoering van deze rege ling zal echter uit den aard der zaak eenige tijd gemoeid zijn. De kosten daarvan zullen ongeveer f 60.000 bedragen. In totaal zal de invoering van den ver kuilen arbeidsdag de gemeentekas dus, be houdens evontueele invoering van bet ploe- gei.flelsol by het Openbaar Slachthuis, jaar lijks op ruim f 145.000 komen te staan. Op grond van het bovenstaande geven B. en AYw den Raad in overweg :ing: A. met afwijking van de desbetreffende bepalingen van het Werkl'cd.nrcgr ment, te behalen, dat: a. de gewone arbeidsduur van de werk lieden in dienst der gemeente Leiden niet meer dan 8 uur per dag en 45 uur per week bedraagt; b. de arbeidsduur voor de werklieden, die in afwisselenden <jag- on nachtdienst werk zaam zijn, per week gemiddeld niet meer dan 45 uur bedraagt, berekend over een f'"'cl vak, waarin een volledige periode van hel. ploegenstélsel is vervuld; c. B. en W. gevoegd zijn, om den arbeids duur voor werkzaamheden, die geheel of gedeeltelijk uit wacht- en waakdiensten be staan, of daarmede ten aanzien van de ve- vorderde lichaamsmspanning zijn gelijk te stellen, on voor werkzaamheden, die ia het gei eedmaken van werklokalen, werktuigen en toe-stellen vóór den aanvang van den bedrrjfsarbeid of in verzorgen daarvan na aflocp van dien arbeid bestaan, vast stellen cp ten hoogste 10 uur per dag en 55 uur per week; d3 dat den werklieden, indien zy buiten den normalen maximum-werktijd arbeid verrich ten. daarvoor wordt toegekend: voor het oerrte en tweede uur het uurloon, voor het dado en vierde uur 10 pCt. en voor verdere! uren 30 pCt. boven het uurloon; e. dat de Hoofden van takken van dienst niet langer de bevoegdheid hebben, om aan do werklieden vergunning te ver De en loon- uibeid voor anderen te verrichten gedurende d-m tijd, dat de gemeente hun diensten i'Dfc behoeft en bestaande vergunningen moe-' l n intrekken. 1'. met afwijking van cle desbetreffende tradingen van de verordening, regelende den rechtstoestand van deambtenaren der gemeente Leiden, te bepalen, dat: a. do gewone arbeidsduur van da ambte naren niet meer dan 8 uur per dag en 45 uur per week bedraagt; b. B. en W. bevoegd zijn, cm don ar- bc'dsduur voor werkzaamheden, die geheel of gedeeltelijk uit wacht- sn waakdiensten bestaan, of daarmede ten aanzien van do gevorderde inspanning zijn gelijk te stellen, vast te stellen op ten hoogste 10 uur per dag eii 55 uur per week en een bijzonder© regeling te treffen ten aanzien vgn hen, wier werkzaamheden geen scherpe begren zing van deu arbeidstijd toelaten. Cv te bepalen, dat de arbeidsduur vnor do brugwachters, de havenrechercheurs en het verplegend personeel niet meer dan 10 uur per dag en 55 uur per week bedraagt. D. te bepalen, dat deze nieuw© regeling van den arbeidsduur in werking treed:, zoo dra en naar mate dit door B. en AV. in overleg met de Hoofden van takken van 'd.£Lst wordt bepaald, doch uiterlijk op 1 Januari 1920; L, vast te stellen een verordening waar- in de uurloonen zijn verhoogd, zoodat de ver korte arbeidsdag geen loonderving ten ge volge heeft. Verhoog ing van de SI a oh thuis rechten H"- iaën in de laatste jaren de inkomsten en uitgaven van het Slaehthuisbelryf on geveer gelijken tred, in 1918 is daarm een bedenkelijke verandering gekomen; de uit gaven overtroffen de inkomsten in dat jaar met niet gijn der dan f17.000, welk tekort voer 1919 mot groot© waarschijnlijkheid op' 130.000 kan worden gesteld, terwijl voor 1920 het nadeelig saldo der verlies- en winst rekening op I-17.000 is geraamd. Moge de minder voordeeligö exploitatie van het Slacht huis ïu 1918 voor een belangryk rleel haar 'oorzaak vinden in de vleeschrantso.neering, voor 1919 en 1920 zyn de minder gunstige financieel© vooruitzichten vooral toe te schrij ven aan de enorme stijging der uitgaven, welke voornamelijk het' gevolg is van de herziening der salarissen en loonon van het personeel en den lioogen prijs van de elsc- trijene energie als drijfkracht der machinale installatie en van de steenkolen,. Bovendien znn de prijzen van bijna alle materialen in meerdere of mindere mata gestegen, zoodat ook oe kosten van onderhoud on reparatie •zeer zijn toegenomen. ïk'ocenfógcwjjs zijn de moeste uitgaven 100 pCfc. en meer hooger dan vroeger, ter wijl de stijging voor elektrische drijfkracht byna 300 pCt, en voor steenkolen zelfs 500 pCt. 'bedraagt. Tv cnover deze toeneming der uitgaven is geon evenredige verhooging der inkomsten te verwachten. Het Slacbthuisbedrrjf moge zich van lieverlede weder tot zijn vroeger© verhoudingen gaan ontwikkelen, er is voor- a.snog geen enkele réden cm aan te nemen, öat meer zal worden geslacht dan vóór dxii oorlog. Blijven dé hooge vleeschprijzen gehand- iaald, dan is het zelfs twijfelachtig of in de eerste jaren het vroegere aantal slachtin gen wel zal worden bereikt. Onder deze omstandigheden b.staat geen .••ndcx* middel om het gestoorde evenwicht tmrehen inkomsten en uitgaven zooveel mo gelijk te herstellen, dan een 'herziening, van do Slachthuisrechten. Hiertoe mag des te CfcT worden overgegaan, nu de tarieven van het Slachthuis in deze gemeente by die van verschillende andere abattoirs vergeleken, betrekkelijk laag mogen worden geacht en, op dezelfde grónden als hierboven besproken den Jaatsten tyd aan vele dier inrichtingen de slachtbariéven bovendien zijn herzien of voorstellen daaromtrent aanhangig zijn ge maakt. - Aldus de Commissie van het Slachthuis, tor toelichting van de aangebolen concept verordeningen, waarin dezo hcoger© tarie ven zyn belichaamd. p. en W. sluiten 2ich bij dit beloog aafc en geven den Raad in overweging tot de vaststelling dezer verordeningen over te gaan.. -Satarisïogelüigeii aan H. P# S. én Gymnasium. Tegen dc op 3 April j.l. vastgestelde nieuwe salarisregeling voor de docenten aan do Hoogere Burgerschool voor Jongens en het Gymnasium alhier zijn bij den Mi nister van Onderwijs, Kruisten en Weten schappen verschillende, bezwaren gerezen. Het zonderlinge feit cïeed zich daarbij ech ter voor», dat geheel gelijkluidende bepa lingen ten opzichte van de eene verorde ning bezwaar bij den Minister ontmoetten, doch bij de andere verordening tot geen opmerkingen aanleiding gaven. Het hoofdbezwaar betreft het niet slaafs ^opvolgen van de salarisregeling, die voor de leeraren der Rijks Hoogene Burgerscho len bij Kon. besluit is vastgesteld. Ofschoon B. en AV. hot betreuren, dat aan de ge meente niet de minste vrijheid van bewe ging meer wordt gelaten om met plaatse lijke omstandigheden rekening te houden, meenen zij toch to moeten voorstellen in deze zich neer te leggen bij de. wenschen van den Minister. Deze is toch niet gene gen aan eenigszins afwijkende regelingen zijngoedkeuring te hechten en heeft dit standpunt ook ten opzichte van andere ge meenten, die voor Ihaar Hoogere Burger scholen subsidie genieten, ingenomen. In dte tweede plaats wil de Minister, dat het aantal lesuren, dat een lee-raar buiten zijn toestemming ten hoogste kan worden opgedragen, niet meer bedraagt dan 23 per weck, terwijl dezerzijds een maximum van 30 uren per week was voorgeschreven. Het komt B. en AV. voor, dat tegen deze wijzi ging geen bezwaar behoeft te worden ge maakt. Ten opzichte van de lesuren in de gymnastiek kan het maximum-aantal uren ook volgens den Minister op 30 per week blijven bepaald. De derde opmerking betreft den datum van in-werking-treding van do nieuwe re geling voor de leeraren in do gymnastiek. Een volgende opmerking, aanvankelijk alleen ten opzichte van de regeling voor het Gymnasium gemaakt, heeft betrekking op de vaststelling der jaarwedde voor de tijdelijke leeraren. Terwijl overeenkomstig de bestaande regeling was vastgesteld, dat voor die leeraren het bedrag hunner jaar wedde telkens bij hun aanstelling wordt be paald, acht cle Minister het gewenscht, dat voor tijdelijke leeraren dezelfde regeling wordt getroffen als voor de vaste. Ten slotte kan de Minister er zich niet mede vereenigen dat ten opzichte van de leeraren aan het Gymnasium wordt be paald, dat voor elk wekelijksch lesuur bo ven 24 uur per week f 140 wondt genoten, in plaats van f 120, zooals met betrekking tot cïe leeraren aan de Hoogere Burger school voor elk uur boven 26 uur per week het geval is. Ofschoon er de aandacht op werd gevestigd, dat een dergelijke hoogere bezoldiging billijk is, omdat elk lesuur aan het Gymnasium 60 minuten en bij de Bur gerschool slechts 50 minuten duurt, mocht het niet gelukken den Minister op zijn een maal ingenomen standpunt te doen terug komen. •Na in het bovenstaande de opmerkingen van den Minister- onder do oogen te hebben gezien, behoeven do artikelen van de hier opnieuw aan den Raad ter vaststelling aan geboden verordeningen weinig toelichting zeggen B. en AAk Volgens de door den Raad vastgestelde regeling zouden de directeur der Hoogere Burgerschool voor Jongens en de rector van hot Gymnasium een wedde ontvangen van f 4500, met 5 tweejaarlijksche verhoo gingen van f 200, alzoo tot een maximum van f 5500. Bij overneming van de Rijksregeling zou den beiden, aangezien'Leiden nog in de 2e klasse geplaatst is, die wedde deelachtig worden verminderd met 4 pet. of f 4320 tot f5280. Vermits echter bij een dergelijke re geling zich het -geval zou kunnen voordoen, dat de conrect-or meer traktement genoot dan de rector, is vanwege dten Minister in ovérweging gegeven de minimum-wedde op f 1520 vast te. stellen, met 4 verhoogingeu van f 190, telkens na 4, 6, 8 en 10 jaren dienst, zoodat derhalve de eerste periodieke verhooging feitelijk vervalt en zoodoend© de maximum-weddo toch niet hooger lcomt dan f 5280. Herziening snïarisregeling a. d. Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen. In verband met de nieuwe sa'r.ri egelir.g van het onderwijzend personeel aan de Rijks kweekscholen voor onderwijzers en onder wijl-rossen, zal ook weder een herziening moeten plaats hebben van de bij verorde ning van 13 Juni 1918 vastgestelde wedde- regeling voor directeur en - leeraren der gemeentelijke kweekschool alhier. De door B. en AV. ontworpen regeling sluit zich. voor zooveel afdeeling A betreft, in hoofdzaak aan bij de Rijksregcnng voor een gemeente' der 2de klasse- Vircler zyn thans ook de leeraren ia teekenan ctf gym nastiek in de" regeling opgenomen, aange zien overeenkomstig den wensch van den Raad ban jaarwedden in den ver rol ge niet meer in speciale verordeningen zullen worden geregeld. Ten opzichte van de afdeeling B war del regeling moeilijker, aaugez'en van Rijkswege geen cursussen toï opleiding voor da Hoofd akte, de moderne talen, de wiskunde enz. worden gegeven en hier dos niet het-voor beeld van het Rijk kon worden gevolgd. Thans bedraagt de wedde voor de afdee ling B f90 'sjaars per wekelyksch lesuur mer 2 verboogingen, na 4 en S jaren, lei- kers van flO 'o jaars per wekelijksch les uur, zoodat de maximum-bezoldiging f 110 's jaars per wekelijksch lesuur bedraagt. De lesuren- aan afdeeling B zijn in zekeren zin te vcrgelyken mei de uren, die aan afdeeling A door een leeraar met 1928 uren worden gegeven boven het aantal van 26. De eerste 26 uren vormen de hoofd betrekking. Zij worden bij de Rijkskweek scholen in gemeenten der ecr.-fce klas?3 voor de „gewone vakken" gehonoreerd met f 261:0 —f4000, wat overeenkomt met een salaris van f100f154 per wekelijksch lesuur bij het maximum-aantal uren van 20,. terwijl voor elk lesuur boven de 26 niet meer dan f 110 per wekelyksch lesuur gegeven wordt. Aangezien de lessen in de „gewone vak ken" aan afdeeling B evenwel een moei- 1 ijker leerstof omvatten, dan die.aan afdee ling A en in het algemeen meer voorberei ding vereischen, wijl zs niet aansluiten aan een in de hoofdbetrekking gegeven cursus en ni ds avonduren vallen, achten 'B. en W.een bezoldiging van f125 p. wekel. lesuur voor de „gewone vakken" alleszins rationeel, te meer, waar dit bedrag in de voorwaarden, waaronder Rijkssubsidie wordt verleend ten tyehoevo van cursussen tot opleiding van hoofdonderwijzers of hoofdonderwijzeressen- wordt genoemd als het maximum, waarvan door het Rijk de-helft in den vorm van sub sidie aan dé gemeente wordt terugbetaald. Het komt B. en \Ar. voor," dat het salaris vooi de lessen tot opleiding voor de akten I» 0. in de moderne talen en in de wis kunde op. heizelfde bedrag dient te worden bepaald als dat voor de lessen tot opleiding voor de hoofdakte. Voor de lessen in teekenen, in spraak- vorming en zang en in handwerken moet de bezoldiging h. i. bepaald worden op f 100 per. wekelyksch lesuur, tusschen welk be drag en f125 ongeveer dezelide verhou ding bestaat als by de Rijksregeling tusschen liet Salaris der leeraren in handceekenen, handenarbeid, spreekonderwys, muz'ek, gym nastiek, eokoonschryven en handwerken' en dat van de lessen in de „gewone vakken"'. Ten einde geen der docenten in deze spe ciale vakken in traktement achteruit te doen gaan. dient een overgangsbepaling le wor den gemaakt. De jaarwedde van den directeur moet h. i. voor zooveel ofdeeling B betreft, üepaald worden op f390, waarvan f200 als direc teur vau deu cursus tot opleiding voor, hoofdakte. Van laatstgenoemd bedrag ver goedt het Rijk de helft. Verder is liet" billijk om tegelijk met bo venvermelde salarisherziening, ooi: de bezol diging van de assistente bij het onderwijs in de handwerken, m'ej. A. E. Driescns,- eenigszins te verhoogen en die van f359 te brengen op f590 's jaars. Bij in-werking-trcling op i Januari j.l., zullen de meerdere kosten in het loopende jaar ongeveer f 10.857 bedragen, waarvan f 9712 voor afdeeling A on f 1115 voor af- cieoling Ruitsluitend voor teekenen, af deeling A, f 3-1C cn afdeeling B f 100; uit- f 982. Tegenover deze meerdere kosle'n sl&at echter, dat ingevolge hot Kon. besluit van 6 Juni 1919, S. 276, te beginnen mest het jaar 1919, belangrijk meer aan Rijkssub sidie zal worden ontvangen. Salariaregeliug der leeraren in de gymnastiek: cn het teekenen. Na do jaarwedden van de leeraren en Leraressen in teekenen cn gymnastdok niet; Janfyor ia speci'ale verordeningen zullen worden geregeld, moet ook de salaris- verordening voor het lager onderwijs aan gevuld worden met eenige bepalingen be treffende de leeraren cn leerarossen in gymnastiek en teekenen bij het lager 'on derwijs. Do salarisregeling is ontleend aan die, welke is vastgesteld voor vakon !erwijzers in gymnastiek en tcekenen aan de leer scholen; verbonden aan de Rijkskweek scholen. De salarissen zullen bedragen f 70 's jaars per wekelijksch lesuur, na het vol brengen van 2, '1, S, 12 cn 16 dienstjaren aan een openbare of bijzondere of buiten gewone school voer lager onderwijs, tel kens te verhoogen met f 5 per wekelijksch lesuur, zoodat de maximum bezoldiging f 100 's jaars per wekelijksch lesuur be draagt. Naar den- toestand op 1 Januari 1919 zullen de meerdere uitgaven voor heb gym nastiekonderwijs in totaal f 9630 bedragen.) Bij aanstelling van de noodig geachte méerdere leerkrachten, zullen de kosten

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 5