JELEÊRAISMEH LAATSTE BERICHTEN SPORT. tele«*afi«ck weekbericht. Hoogste barometerstand 769.4 te St.-Mathieu". ïjaagsfe stand 757,0 to Lerwick en Stornoway. Verwachting tot den avond van den 23sten Aug.: jjwakke tot matigen, zuidwestelijke)! tot weste lijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen fegem Iets warmer. yérband mot de verregaande eischen der buurstaten van Oostenrijk onwaarschijnlijk dat in het verdrag zelf nog wijzigingen van. beteekenis zullen worden aangebracht. Daarentegen schijnt vast te staan, dat djo commissie voor het herstel, die na bet slui ten van don vrede met vérstrekkende vol machten te Weeiïen zal bijeengekomen, na onderzoek van de ^werkelijke toestanden wijzigingen aan .te brengen, waardoor dus in zekeren zin een herziening van het ver drag in bet vooruitzicht wordt gesteld. Heb te werk stellen van Duitsch-Oosten- rijksche werkkrachten in het verwoeste gebied van Noord-Frankrijk is thans gere geld. De afgevaardigden der Oost-enrijk- sche vakvereenig'.ogsn zijn dientengevolge naar Weenen teruggekeerd. Yorarlberg had zich destijds uitgespro ken voor aansluiting^ bij Zwitserland, zoo als men zich zal herinneren. D© vredescon ferentie liet het echter bij Duitsch-Oosten- yijk. Yorarlberg dringt nu bij de entente nogmaals aan zich bij Zwitserland te mo gen aansluiten in overeenstemming met het fecht van vrije zelfbeschikking. DUITSCHLAHD. In do Nalionalo Vergadering is bij de eerste lezing van de wet inzake do bodrijfsraden vrij wel van allo zijden verzet gekomen. Het ontwerp ia verwezen naar de sociaal-politieke corami6sie. Het parlement is thans op reces. 20 Sopt. a.s. komt het to Berlijn weer bijeen. Ter herinnering aan het verblijf to Weimar heoft de regeering aan den schouwburg van Weimar een bedrag van 300.000 mark geschonken voor het geven van volksvoorstellingen. He vaste commissio voor buitenl. zaken uit de Nationale Vergadering, door de nieuwe grondwet gecreëerd, bestaat uit 6 sociaal-democraten, 3 centrumledcn, 3 democraten, 2 Diutscli-nationa- lon en 1 lid van do Duitsche volkspartij. Schei- demann is tot voorzatter gekozen, Haussmaun (democraat) tot onder-voorzitter. De commissie heeft besloten binnenkort to Berlijn te verga deren en do Minister van Buitenlandsche Za ken to verzoeken die vergadering bij te wonen. In Opper-Silezië schijnen Duitsche troepen den toestand werkelijk langzamerhand móester te worden. De staking duurt echter nog altijd voort. Gemiddeld heeft slechts een vierde der arbeiders het werk hervat. Te Berlijn is beraadslaagd tusschen do verte genwoordigers der Duitsche regeering, met ml-j nister Müller aan het hoofd en do Poolsche de legatie, die aanvankelijk van geen besprekingen wilde hooren. Do zitting werd bijgewoond door de Ameri- kaansche, Engelsche, Fransche, Italiaansche en Japanscho militaire missies. Het resultaat der beraadslaging kan als volgt samengevat worden: Een commissie uit de buitenlandsche militaire ooramissies te Berlijn zal .zich onmiddellijk naar Opper-Silezië hegeven om zich ter plaatse op de hoogte to stellen van de klachton dér Poolsch sprekende bevolking, hoofdzakelijk de arbeiders, waarvan de Poolscho afvaardiging zich do tolk heeft gemaakt en die de Duitsche rege§ring .be strijdt, en om zoo noodig maatregelen tot verbe tering van den toestand voor to stellen. Voorts zal er een Duilsck-Poolsche commissio gevormd worden om maatregelen te beramen tegen grens- sclionnis, met name tegen het overschrijden van de grens door Poolsche benden en deserteurs. De Duitsche regeering heeft zich bij de bespre kingen uitdrukkelijk op het standpunt gesteld, dat liettiierstel van do orde in Opper-Silezië op grond van haar souvereine rechten alleen aan de Duitsche regeering toekomt. Zij is vast besloten om aan gewapende opstanden met do kracht die de toestand vergt, onmiddellijk eon eind te ma ken. De bqtroklten overheid hc«ft last gekregen om bij het onderdrukken van den opstand maat te houden, vooral geen terechtstellingen te laten plaats vinden en in ieder geval onschuldig ver dachten te beschermon. De regeering is ook be reid om zoo spoedig mogelijk na het herstel van do ordo in do betrokken streken de belofte na te komen, die zij reods voor den opstand gegeven heoft, dat dc staat van beleg zal worden opge heven en de wenscli der bevolking om vrijheid van boweging te krijgen,.zal worden ingewilligd. Zij richt zich tot de bezonnen, tot werken gene gen elementen met het dringend verzoek krach tig mee te werken aan de uitlevering van de wa pens en het hervatten van het geregelde werk. Het betreft hier een streek, welks opbrengst op het oogenblik niet alleen voor het welzijn van Duitschland maar voor dat van heel Europa van het hoogste belang is. De bereidwilligheid waar mee Duitschland do intergeallicerdo commissie in staat stelt den toestand te onderzoeken bewijst, dat het geen poging achterwege wil laten om ge varen. van onoverzienbare strekking te voor komen. FRANKRIJK. Clemenceau is van zijn vacant-ie uit de Yendée teruggekeerd. Briand, e-an der wachters op Ciemen- ceau's erfenis,, hoeft thans openlijk stelling genomen tegen de regeering. Wil deze toch den godsvrede nog handhaven, Briand heeft in een rede tot» kiezers verklaard, dat z.i. de tijd van den godsvrede is afgeloopen. Overigens verklaarde hij ach voor een re- publikeinsch bloc, die te waken heoft, dat Frankrijk blijft öen symbool der vrijheid. ENGELAND. De mijnwerkersfederatie laat geen gras roeien over de .plannen tot bestrijdingi van et regeeringsvoornemen, niet over te gaan tot nationalisatie der mijnen. 'Onmiddellijk is een vergadering belegd, waarop zal worden fceraadslaagd over, den te volgen weg bij de actie, Na een conferentie tusschen de regeering! en de leiders van heb spoorwegpersoneel is «er. schikking getroffen, welke de leiders den srbeiders zullen aanraden te aanvaarden. Het Wia rmumioon voor machinisten zal 15 sin tint voor stokers 11 sin zijn. (Slechts 1 ph. peneden de gestelde eischen).- de spoorwegen te ontlasten van het verboer; van' goederen, 'die evengoed door schepen Voor de kustvaart overgebracht kun ne q worden, heeft heb oorlogskabinet aan dc- spoorwegen bevel gegeven om het ver voer te weigeren van al die goederen waar- opj het bovenstaande van toepassing is* De handel zal voor heb' verschil in vrachtprijs worden schadeloos gesteld.: De handelsraad z£n.t' in een toelichting bij de aankondiging van den maatregel, dat de spoorwegen over kropt' zitten met vrachtgoed, dat evengoed te water vervoerd kan worden* De kustvaart) kan alleen hersteld worden op den voet van voor den oorlog als. zij rekenen kan op een voldcend geregeld aan'ocd van vracht' en! het ontbreken van het verveer te water is een der oorzaken, die het vervoer van goe- dc-jfn van allerlei aard belemmeren. Goe deren, die naar het buitenland gezonden v orden of ten slotte voor. export naar het buitenland bestemd zijn, mogen niet per speer vervoerd worden tusschen plaatsen, die geheel of gedeeltelijk per schip bereikt kunnen worden* HONGARIJE. Over geheel Hongarije is het standrecht afgekondigd. Aartshertog Joseph heeft ten slotte na lange onderhandelingen zich bereid ver klaard af te treden als „Verweser" en den uitslag der verkiezingen als particu lier te willen afwachten. Het nieuwe kabinet zal een coalitie kabinet zijn, waarin Lovaszy president en minister van buitenlandsche zaken zal zijn, terwijl Vaszony de portefeuille van justi tie, de socialistische leider Garami clie van hand'el en do socialisten Peidl en Prager twee sociaal-politieke departementen zul len krijgen. Het'4e kabinet in drie weken tijd! Naar verluidt zonden Hongaarsche troe pen begonnen zijn met bezetting der plaat sen in West-Hongarije, die zich voor aan sluiting bij Duitsch-Oostenrijk uitspreken en met het innemen der wapens daar. RUSLAND. Denikin heeft zijn opmarsch voortgezet tot Tsjerkassy, aan de Dnjepr, 90 mijl ten Z. O. van Kief en verder de bolsjewisten te ruggedreven naar de Euglinie. Te Stockholm werd op het oogenblik een antd-bolsjewistische conferentie gehouden. Generaal Joedenitsj is daarvoor aldaar, evenals Liassonoff, dc minister-president- van de nieuwe regeoring van Noord-West- Jtusland. Joedenitsj is minister van oorlog in dat kabinet. Skoropadski, de vroegere betman van de Oekraïne, is ook aanwezig. Grootvorst Nicolaas Nicolajewitsj zou ook verwacht worden, hoewel ons dit twij felachtig lijkt. Men vermoedt, dat de conferentie in verband slant met een nieuwe actie tegen St.-Petersburg. De Opperste Raad besloot de neutralen uit te noodigen om mecle te deelen in hoe verre het hun mogelijk is samen te werken tot een economische isolatie van het bol sjewistische Rusland. Ook werd besloten, dat van Duitschland zal worden verlangd soortgelijke beperkingen van den handel met Rusland te aanvaarden, als de neutra len bereid zullen zijn zich zelvon op to leg gen. Lenin krijgt het wel van alle zijden thans te kwaac^l BUITENLANDSCH GEMENGD. Maandag 1.1. is uit Brest de millioenste Amerikaansche soldaat teruggekeerd naar het vaderland. In liet geheèi zijn er al drie millioen uit Frankrijk naar huis toe, n.l. het millioen uit Brest en dan 2 milüoen uit andere Fransche havens. Dinsdag is 'tusschen Duitsche en Ame rikaansche matrozen to Neufahrwa-sscr een vechtpartij ontstaan, die haar oorzaak had in ruzietjes in dansgelegenheden. De vechtpartijen, in de danslokalen begonnen, werden op straat voortgezet, maar eindig den met den terugkeer der Amerikaansche matrozen aan boord van den torpedoboot- jager „Hale". Dinsdag ontmoetten de ma trozen van den kruiser „Frankfurt" dio van de „Hale", en het gevecht begon op nieuw, met het gevolg, dat een Duitsche matroos zwaar gewond werd. De Duitsche matrozen kregen versterking uit het pu bliek, de Amerikaansche van d'o Franscho matrozen van c!e tor-pedoboot „Glaimore". Do Fransche torpedoboot vuurde en ver wonde vier personen. De te Neufahrwas ser gestatioiineerdc grenswacht werd ge alarmeerd en zuiverde do omgeving van het havenkanaal, waarna de Amerikanen en de Franschen aftrokken. Een als luitenant gekleed persoon, die zich door middel van valsche papieren als transporteo'mmandant legitimeerde, het zich door het artilleriedepot te Maagdenburg 90 paardentuigen overhandigen, die door ie;, hem vergezellende jnanschappëu werden me degenomen. Vervolgens verlangde hij aan. een ander depot de aflevering van twee com plete kanonnen! Hier eischte de depotchef echter een speciale schriftelijke machtiging van het commando, en dat had de luitenant niet. lerwyl men nog aan het onderhandelen was, verschenen detectives uit Hamburg, die den luitenant als den machinist B?dge,{ die' ook reeds een wagon handgranaten en ma chinegeweren verduisterd had, ontmaskerden. Eenigen van zyn metgezellen hadden ook linnen zakjes met edblgesteenten voor Iag3 prijzen trachten van de hand te doen, waar ze dus ook wel niet eerlijk aangekomen zullen zijn. De heele troep werd in verze kerde bewaring gesteld. Bij de in Juni in Westfalen gehouden vee- telling bleken aanwezig te zijn 177,470 paar den (172,235), 696,532 stuks rundvee (721,18S), 665,16S varkens (1,307,368), 259,323 geiten (216,000), 200,323 schapen (129,902). 2,223,714 stuks pluimvee (4.600,299). De 'tusschen haakjes orevoegd<3 getallen waren by de telling in 1912 aan wezig. In den nacht van Zondag op Maandag is to Parijs in het blok: huizen tusschen do avenuo do 1'Opéra on de ruo Daunou een heusche" kinema-inbrekersvoorstelling ge- enscèneerd, waarbij duchtig met soherp werd geschoten en de bekende renpartij over daken en trappen en de ontsnappin gen door W.C.-raampjes en allerlei huizen bittere ernst waren. Kort na middernacht vernamen tweo po litieagenten verdachte geluiden achter het gesloten ijzeren rolluik van den juweliers winkel in de ruo Daunou No. 8. Bij onder zoek bleek, dat het rolluik van een aan- grenzenden sinds maanden gesloten win kel gedeeltelijk ontwricht was en dat de deur daarachter was geforceerd. De agenten haalden in allerijl verster king, een muizenval werd ingericht en men drong den winkel binnen, .onmiddellijk be groet door. een viertal revolver schoten, wolko echter geen doel troffen. De inbre kers vluchtten langs een brandladder naar boven, en 'kwamen in het aangrenzende Hotel de Holland©. De agenten snelden door de voordeur dit hotel binnen en de trap op, schoten een der bandieten, die dfeze juist wilde afda len, neer, maar zagen tegelijkertijd de drie anderen door een zijraam, dat zij stuk ge trapt hadden, verdwijnen op een plat van een binnenplaats, vanwaar zij een ander huis binnendrongen. De wilde jacht'werd voortgezetuit een bloedplas on een bed in diit huis bleek, dat althans een der inbre kers goed getroffen was. Door een dakven ster stormde het drietal het hotel Daunon binnen, waar een der gasten, die in zijn pyjama gehuld op den gang kwam kijken, het haast van den schrik bestierf. Door een raampje van do W. O. op de zesde verdie ping van het hotel kwamen zij op het dak (de gewonde was blijkbaar door de beide anderen dooi do nauwe opening gesjord), en vandaar door twee andere huizen op de d'Avenue d'e F Opéra. In de rue Louis-le-Grand moesten zij den gekwetst e, die sterven do was, achterlaten maar eerst 'namen zij de voorzorg al zijn papieren mee te nemen, zoodat de politie, die hem kort daarop vond, geen aanwijzin gen in handen kreeg. De vervolgers móes ten zich ten slotto tevreden stellen met den eersten gewonde, die bij onderzoek bleek een oude bekende van do justitie te zijn, n.l. een gevaarlijk misdadiger, die reeds tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld was, doch had weten te ontsnap pen. Het viertal had den inbraak goed voor bereid. In bet leegstaande huis hadden zij waarschijnlijk dagen to voren reed6 met behulp van de modernste werktuigen een gat geboord in den zijmuur, om daardoor in den winkel van juwelier te komen, wiens brandkast zij onderbanden hadden, toen zij door de politie gestoord werden. Gabriele d'Amiunzio wil in October met' een vliegtuig-eskader van vyf möeh'nes een vliegtociit uit Rome ondernemen van tien duizend mijl. Hij hoopt Rio-de-Janeiro te zullen bereiken. De sjïfh van Perzik is 18 Augustus met oen Britschen kruiser to Konsfcantinopel aangekomen, waar hij den volgenden dag een onderhoud Diet'den sultan zou hebben. Hij zal ook een bezoek aan Engeland brengen. De twee door Mexicaansche bandieten op- gelichte en weggevoerde Amrrikaansche mi litaire vliegers, zrjn terecht. Het door de roovers geëischte losgeld is betaald en de vliegers zijn te Marsa, in Texas, aange komen, begeleid door, cavaleristen, die als gidsen op'traden, In de Vereenigd© Staten is een staking uitgebroken in het tooneelbedrijf. Straat- opxcchten, demonstraties enz. zijn aan do orde van den dag. Een poging tot bemidde ling is mislukt. De verliezen der Duitsdie vloot. „Die Flotte", het officieele orgaan van de „Deutsche Flottenverein", geeft als volgt de totale verliezen op, d'oor de Duit- sdhe marine gedurende den oorlog geleden Yerloren in een open zeeslag 1 slagschip, 7 groote en 17 kleine kruisers, 1 speciaal schip, 111 torpedobooten (waarvan 49 ja gers, 21 groot© en 41 kleine booten), 17S duikbooten, nl. 82 in de Noordzee en den Atlantischen Oceaan, 8 in de Oostzee, 72 op de kust van Vlaanderen, en 16 in de Middellandsche Zee. Zeven kanonnee-rbooten, 21 duikbooten (10 in de Middellandsche Zee, 4 op de kust van Vlaanderen en 7 in neutraio havens) werden door de bemanning opgeblazen of op andere wijze vernield, ten einde te voor komen, dat zij in handen vod den vijand vielen. Zes rivier-monitors of bewakingsbooten werden geïnterneerd of tot zinken ge bracht. Voorts verloor de vloot 28 mijn- vegers, 9 hulpkruiseps, ICO visschersvaar- tuigen en loggers, en 22 andere hulpvaar tuigen. Door den ondergang van al deze sche pen verloren het leven 946 hoofofficieren, 5222 gegradueerden en 12.686 minderen. Nederland en België. PARIJS, 22 Aug. (Draadloos). Do secretaris generaal der vredesconferentie deelt het volgen- do mede: Het bericht in sommige bladen, volgens het welk de werkzaamheden der commissie voor de herziening der verdragen van 1839 binnenkort niet tot een resultaat schijnen te leiden, is van allen grond ontbloot. Over hetzelfdo onderwerp schrijft de Temps": In den loop der bijeenkomst over de herziening der verdragen van 1839 stemde de Nederl. ge delegeerde Van Swinderen, wiens toon zeer ver schilde van den verzoenenden toon der Belgi sche gedelegeerden, er in beginsel in toe, te spreken over do verbetering van het beheer van zokero waterwegen. Hij verwierp do Belgische oplossing voor hot kanaal GentTernenzen en do Belgische oplossing voor do Schelde-kwestie. Do Nederlondscho gedelegeerde verklaarde nSfc- drukkeljik, dat HAL niet de kwesties wilde onderr zoeken betreffend© 'do veiligEeid van' België. On der dezo omstandigheden schijnt het, dat het Belgisohe en het Nederlandsche standpunt on mogelijk met elkaar zijn te verzoenen en de com missio zal in een volgende zitting naar oplos singen zoeken, aan beide partijen voor te stellen. De beëediging van president Ebert. BERLIJN, 22 Ag. (Draadloos). Gister middag om vijf uur had do eedsaflegging vaü rijkspresident Ebert op de grondwet plaats in handen van den president- - der Nationale Vergadering Fehrenbach. Do zit tingszaal was feestelijk versierd. Voor (het gebouw was een eerecompagnie opgesteld. Tevens gold deze zitting het afscheid van Weimar. Ebert hield een toespraak. WEIMAR, 21 Aug. („Hbld.") De Natio nale Vergadering heeft de zitting te Wei mar bekroond met de plechtigheid der beëediging van den Rijkspresident. Voor het nationaal theater had' zich een gr-oote menigte menschen opgesteld. Een eerecom pagnie rukte onder volle muziek door do stad en over het plein. De troepen liepen in stramme paradepas. Een luid commando werd gegeven en claar stond de compagnie in volmaakte orde voor het theater. Een beeld van militair© orde. Even voor vijven verscheen de Rijkspresident in een auto, onder het spelen der muziek, voor het theater. De vice-president en de griffier van de Nationale Vergadering ontvingen Rijks president Ebert en begeleidden hem naar de hal van het theater. Onder orgelspel geleidde president Fehrenbach den Rijks president van daar naar de zittingzaal, die eenvoudig met bloemen versierd was. Het voltallige Kabinet, het gansche huis, het publiek op de tribunes verhief zich als j teeken van begroeting. De plaatsen der onafhankeliiken in der Duitsch-nationalen bleven ledig. Van de Duitsch-nationalèn woonden vercdheidenen de plechtigheid op de journalisten-tribune bij. President Fehrencaeh overhandigde* daar- cp den Rijkspresident de het eedsformulier bevattende oorkonde en verzocht hem den voorgeschreven eed te zweren. In het mid den der zaal voor de presidentsiribune staande, in eenvoudige zwarte jas, omrirgd door, de leden van het Kabinet en andere vertegenwoordigers van de regecring, sprak de Rijkspresident piet krachtige stem het voorgeschreven eedsformulier uit. De toe spraak. die de pre-ident der Nationale Ver gadering tot den Rijkspresident hield, be antwoordde deze met krachtige woorden, belovende steeds de e rste t? z'jn waar het geld bet nieuwe levensbeginsel van het Duit sche volk: vrijheid ei rscht, te eer'ied'gen, en daarvoor te getuigen. Het huis beloonde de redevoering met stormachtige toejuichingen. Wederom klonk orgelspel, toen do Rijkspresident naast den Rijkskanselier iBauer te midden der leden van den Rijksraad j) laats nam. De presi dent der National e Vergadering Richtte daarop woorden van oprechten, dank tot de stad Weimar voor de bewezen gastvrijheid en wees op de zeer gewichtige vraagstukken die de Nationale Vergadering had op te los sen, om uit de puinhoopen een nieuw ge bouw te stichten. Jlij besloot door mot lui der stem onder algemeenen bijval te zeggen dat het lot van Duitschland thans in han den van het volk lag; „of wij ten gronde zullen gaan, dan wel zullen opstaan tot een nieuw staatkundig leven, wij gelooven aan het Duitsche volk". Op een dooi' den afge vaardigde Payer tpt hem gericht woord van dank antwoordde president Fehrenbach hartelijk met bewogen stem. Hij nam af scheid van Weimar met den uitroep „Het volk van Duischland, het- geliefde Duitsche vaderland, es lebe hoch!'"' Gercerd stemde de vergadering met cfien uitroep in. Daarop verklaarde de president de' z'tling voor geëindigd en onder orgelspel verlieten de aanwezigen de zoal. Intusschen had zich voor hefc nationale theater, waarvoor de zwart-rood-gouden vlag wapperde, een ontzaglijke menschen- menigte verzameld. Omringd door het praesidium van de nationale vergadering eu dé leden van het kabinet trad de Rijks president haar buiten en hield tot de bevol king van Weimar een toespraak, waarin nij vrees op de beteekenis van dezen dag en ne- sloot met een „hoch" op het geliefde Duit sche volk. De olksn enigte hief een geest driftig gejuich aan. Daarop speelde de mu ziek: „Deutsehland, Deutschland ül er al'es", waarvan het eerste couplet door den Rijks president, de leden van heb kabinet, de afgevaardigden en de gansche menigte mee gezongen werd. Onder de tonen der militatre muziek en het gewuif van hoeden en zak doeken reed de Rijkspresident weg. Terugdrijving der bolsjewisten. LONDEN, 21 Aug. (R.O.) Volgens een door do Bolsjewiki verzonden radiogram (hebben de geallieerden Cherson en Niko- lajef bezet. Verder noordwaarts trekken do Bolsjewiki ackto de Boeg terug. Tegen de Belgische inlijvingsplannen. Vanmorgen zijn aan H. M. de Koningin de volgende telegrammen gezonden: De burgerij van Terneuzen viert heden uit dankbaarheid aan God en Uwer Majesteits re- geering feest, wijl ons land buiten den Oorlog is gebleven en niet door annexatie Zeeuwsch-Vlaan- deren van Nederland werd afgescheurd. Zij be tuigt haar gehechtheid aan ons geliefd Oranje huis en bidt van den Heere, datUwo Majesteit en Uw Koninklijk Huis tot in do lengte van jaren over het geheelo en ongedeelde Nederland blijvo regeereu, daar het zich onder Uw bestuur veilig en gelukkig acht. Do burgemeester van Tomeuzen: Huizinga. Do ingezetenen van Terneuzen, eendrachtig feestvierendo naar aanleiding van do afwijzing van de Belgische eischen tót afscheuring van Zeouwsch-Vlaanderon en Zuid-T.im.burg, betui- gei£ opnieuw Hun onveranderlijk© verknochtheid aan het dierbaar Vaderland on het roemrijkó Huis van Oranje. Zij zijn en willen blijven op/ rechte Nederlanders en Uwer Majesteits ge-< trouwe onderdanen. Do voorzitter der feest commissie: KoeimansV Hei typografenconflicl. Als gevolg van het door de Drukkers-4 patroons genomen besluit, heorschte er he denmorgen onder de Amsterdamsche typo grafen een zeer verbitterde stemming. Deputaties van tal van typografen-per-> soneelen hebben zich tot het afdeelingsbe-' stuur van den Algemeenen Nederïanclschen Typografenbond gewend on hebben daar te kepnen gegeven, een aanslag op hun organisatie, zooals die door de patroons is 'voorbereid, niet te zullen dulden. Het personeel van „De Nieuwe Tijd", ten getale van 30 man en een 2o-tal typo grafen van de -drukkerij „Tjabring", heb ben uit protest reeds het werk gestaakt.: Verwacht- wordt, dat heden nog vele pen- soneelen het werk zullen neerleggen. Ook de typografen, die in het begin van de week de staking hadden geproclameerd, zijn (heden niet aan het werk gegaan. Dc heer H. Gosschalk, ie Londen, schonk in 1915 f -10,000. ten einde van de rente de helft uit te keefen aan de Israël, armen en de andere helft aan de algemeen© armen van. Zwolle. De heer Gosschalk heeft deze som thans tot f 100,000 verhoogd. De Minister van Marine Heoft tijdens dó 1 zomermaanden geen eigenlijk gezegd verlof ge nomen. Hij zal intusschen dezer dagen herhaal delijk afwezig zijn, tot het nemen van een korte rust. Met ingang van 1 September zal hij weder geregeld zijn ambtsbezigheden aan het Departe ment van Marine waarnemen. NOORDWIJKERHOUT. - De heer Leo Mens, organist der Nieuwe Kerk te 's-Gra- venhage, clio indertijd het gerestaureerd© kerkorgel der Ned.-Herv. G-em. alhier h^efti gekeurd en alleszins deugdelijk heeft bevon den, heeft, naar aanleiding van klachten over het instrument, aan dsL. D. Poot, alhier, medegedeeld, dat hij, na vernieuwd onderzoek, tot de conclusie is gekomen, dat alles aan het orgel nog geheel in orde is en zich hoegenaamd geen gebreken voordoen; dat de stoornis, die zich aan het orgel heeft voorgedaan, geheel te wijten was aan het onoordeelkundig en onhandig werken van den organistdat, naar hem ter ooren is gekomen, do organist nog niet in staat is een eenvoudig koraal behoorlijk te spe len en hij dus onmogelijk het orgel tot zijn récht kan laten komenda hij daarom heeft besloten a. s. Zondag zelf het orgel te ko men bespelen en zoodoende aan do Ned.- Herv. Gem, dc gelegenheid te geven te ■constateeren óf liet gebrek schuilt bij het orgel of bij den .organist- Seriewedsirijöen van den L. V. B. De seriewedstrijden, uitgeschreven door het Bestuur van den Leidschen Voetbal-Bond, zuilen gehouden worden op 31 Augustus en 7 September a.s. op het D. L. V.- ter;;ein op den R-ijnsburgerweg achter villa „PomcDa". Gezien de uitslag der loting, beloven deze wedstrijden bijzonder interessant te" worden. Het programma is als volgt samengesteld: 31 Augustus: A. D. S. V.Lugduuum 12 1/2 1 1/2. B. U. V. S.Teyiingen- 11/22 1/2. G, A. S. C.—L. V. V. 2 1/2—3 1/2. B L. F. C.— D. L V. 31/2—4 1/2. 7 September: E. Winnaar G-Winnaar B. 121. F. Winnaar AWinnaar D 12. G. Vor-i liezer EVerliezer F2-3. Eindstrijd: H. Win naar EWinnaar F 34-1/2. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 22 Aug. Vee. Runderen 750. Kalveren 65. Schapen 152-2. Stieren 107, f 165 a f885. Kalf- en melkkoeien 99, f 320 a f 720. Varékoeien 274. f 200 a f 52.5. Vette ossen en koeien 243, f485 a f S75, p. K.G. f2f2.35. Graskalveren 27. f 90 a f140. Vette kalveren 44, f 65 a f 225, p. K.G. f 2.05 f 2.55. Nuchtere kalveren 21, f 22 a f 40. Vette schapen 1010, f48 a f93, p. K.G. f 1.74—f 2. Weideschapen 512, f35 a f68. Magere varkens 583, f 50 a f 160. Biggen 6S0, f 20 a f 45. Veulens 7, f 350 a f 400. Bok ken of geiten 40, f 1.50 a f 28. Aangevoerd 187 partijen kaas. Ie soort Goudsche p. 50 K.G. f73 tot f 75. 2e soort f 69 tot f 72. lo soort Leidsche f 72 tot f 77. 2e soort f 60 tot f 71. Handel Goudsche kaas vlug. Handel voor Leidsche kaas ma tig. Aan de stadswaag gewogen: 160 par tijen, 7142 stuks, 4S05S K.G. AMSTERDAM, 22 Aug. De aardappel prijzen waren hedenAndijker muizen, gr. f 4.80. Andijker, blauwen f 7.70. Andijkcr bonten f 7.50f 7.70. And. eigenheimers f 4.90—f 5.50. Friesc-he borgers f 5—f 5.25. Friesche blauwen f 5f 6.25. Schoolmeesters f6.50f7.15. IJpolder borgers f 4.50f 5. Zeeuw, eigenheimers f 4.50f 4.75. Aan voer 10 ladingen. SCHIEDAM, 21 Aug. Jenever niet genoteerd. Moutwijn 46 pGt. f 50. Ruwe Graanspiritus f 50< Spoeling f 290. :t ONZE TELEFOONNUMMERS Voor de Redactie, voor het Nieuws, is het Nr. LEIDSCIl DATBLAD 1507 Voor Directie 'on Administratie-aan gelegenheden, dus voor Advertentie* orders, voor Abonnementen, Adres- veranderingen, enz. LEID SCH DAGKJiAD 17 5

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 3