AGENDA VAN DE WEEK. GEiENGD NIEUWS UIT DE OiSTBEKEN INGEZONDEN, rasi EM LETTEREN, BUITENLAND Vrijdag. N o o r d w ij k-a a n-2 e c, Casino dor N. S. V.Y oor dracht-avond. Halfnegen. 1 Sc lievenin gen, „Kurzaai": Beetheb Vtn-concerL. 8 uur. Zaterdag. lx aast „Zomerzorg"-: ;Circus Carré. Mati- n'ée. 2 uur. Zaal Janvossenst-eeg 17Ledenvergade ring „D. O. S.-' 8 uur. Zondag. Noord w ij k-a a n-Z e e. Casino der N. S. y.j Liederenavond Clinge Doorenbos. jgalfnegen'. Dagelijks. „Hollandia-Bioscoop", Oranjegraclit: .Woens dag- en Zaterdagmiddag matinée .te 2 en te 5 uur. Dagelijks te 8 uur. „Luxor-Theater", Stationsweg: Bioscoop- en yariétévoorstellingeu. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée té half drie. „Th all a-Thea ter". Haarlemmerstraat 52, iWoensdag. en Zaterdagmiddag te 2 uren. Dagelijks te zeven uren des avonds, behou dens des Zondags, dan te 8 uren. Tot 1 October tentoonstelling in 's Rijks Etbnogiaphisch Museum, Rapenburg 67, van Hindoeïsme en Boeddhisme, van 10 tot 4 fear, eiken werkdag. I Deze week zullen 's avonds na acht uren r— Zaterdag na tien uren en des nachts geopend zqn de apotheken van M,- Boek wijt, yischmarkt, tel. 552, en A. J. Donk, Doezastraat, tek 1313. (paalde in art. 3 en het eerste lid van art. ,4, een duurtebijslag worden verleend tot een bedrag van ten hoogste 75 ten "honderd .Van hun verlofsbezoldiging-.; 6. Over het tijdvak, gedurende hetwelk 'docr een landsdienaar schadeloosstelling is! genoten op grond van Gas besluit van 13 Juli 1917 No. 39, wordt aan dien lantfsdie^ naar slechts duurtebijslag uitgekeerd, in dien en voor zoover deze het bedrag van do schadeloosstelling overtreft.; 7.- De duurtebijslag. wordt berekend over het ^bedrag van de verlolsbezoldiging, de non-activiteitshezoldiging of het wachtgeld zonder aftrek van kortingen voor pensioen als anderszins. Zoodanige kortingen worden eveneens bui ten rekening gelaten voer de bepaling van het bedrag der in art. 4 bedoelde inkomsten. 8. Indien twee of meer leden van één ge zin voor toekenning van duurtebijslag in aan merking komen, worden voor de toepassing van dit besluit bun gezamenlijke inkomsten ais één geheel beschouwd. 9. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Januari 1919.; Nederland en België. Het „Vlaamscke Persbureau" te 's-Gravenhage deelt mede: Het Bavas-bericht van -19 dezrr tracht niet 'het bestaan der vertrouwelijke nota van minister Hymans te loochenen, doch bepaalt er zich bij het bedrag van de zaak te verminderen en den verwekten indruk te verzachten. Tegenover de bewering van Havas, dat aan den openbaar gemaakt-en tekst wijzi gingen zouden gebracht zijn, horhalen wij onze bevestiging, dat het stuk echt is. Het „Vlaamsen Persbureau' heeft aan den hem medegedeelden Franschen tekst geen enkele verandering gebracht en de door het Pers bureau gemaakte Nederlandsche' vertaling is zoo getrouw mogelijk. Aangaande den datum schijnen wij inder daad verkeerd ingelicht te zjjn. Uit een ra der bericht, dat ons intussen en toekwam, blijkt nu, dat het stuk zou dateeren van 20 Juni. Een opzettelijke vervalsching is dit niet- geweest en daardoor wordt ook niets aan de zaak veranderd, aangezien de hoofdzaak blijft, dat de ncta verzenden w rd na de beslissing der groote mogendheden, genomen op 4 Juni, met welke beslissing de Belgische regeering officieel verklaarde zich te vereenigen. De Commissie van Veertien voer de her ziening van het tractaat van 1839 hield, zoo wordt uit Parijs aan „De Tel." gemeld, een nieuwe bijeenkomst, in welke de Nsdcr- Jandsche afgevaardigden hun uiteenzetting begonnen. Deze bijeenkomst werd gepresi deerd door den Franschen afgevaardigde Laroche en duurde verscheidene uren. De Nederlandsche afgevaardigde, jhr. De Marees van Swinderen, voerde het woord. Alvorens de eigenlijke sto'f te behandelen, meende hij de aandacht van de conferentie te moeten vestigen op het feit, dat een groot deel van de Belgische gevolgtrekkin gen betrekking had op Internationale servi tuten, die Nederland niet kon aan va af Jen. Hij wees er nader op, dat, hoewel de con clusies geen overdracht van grondgebied inhielden, zekere woorden, die door de*n heer Seegers waren gesproken, toch twij fel hadden opgewekt omtrent de ware be doelingen van de Belgische regeering. Hij vond daarin aanleiding, er üen nadruk-op te leggen, dat alle concessies, welke Neder land bereid zou zijn te doen, ondergeschikt waren aan de onwrikbare voorwaarde, dat de Belgische regeering moest afzien, ook voor de toekomst, van aile territoriale aan spraken,, Hp maakte er de Belgische delegatie een verwijt van, dat zij zich niet bepaald had tot het uiteenzetten van haar grieven tegen het stelèel van het tractaat van 1839, maar 'dat zij eigenlijk de Nederlandsche regee- nng m staat van beschuldiging had gesteld voor de wijze, waarop deze het tractaat bad oneen en té moeten toepassen. j heer Van Swinderen verklaarde voorts, 'de?e klachten en verwijten (terwijl bij z& als onnauwkeurig en niet gerechtvaardigd kenschetste, hetgeen hij met enkele voor beelden aantoonde), niet alle te willen weer leggen. Hij schakelde op dezelfde wijze de p!oIiJ fcieke grieven uit, die voornamelük de wijze betroffen, waarop Nederland zijn neutraliteit tiioens den oorlog had in acht genomen.: Overgaande tot het régime der tractaten zelve, deed hij de overdrijving uitkomen, waaraan de Belgische delegatie zich had "schuldig gemaakt, toen zij1 de gevolgen van dit régime op het economische leven van België uiteenzette.- Hij zeide de overtuiging te hebben, dat het stelsel, dat sedert 1839. voor dé Schelde gold in geenerlei opzicht aan de économi sche ontwikkeling van België schade had btrokkend.- Desniettegenstaande is Nederland bereid om aan redelijke Verlangens te gemoet te ko men. Deze piogen echter op geenertei wijze afstand van grondgebied, 'noch internatio^ nale servituten inKbuderu De Belgische de-< legatie had verscheidene malen gesproken van het afgestane Limburg, („Limbourg cedè en een weder-aistaan („retrocession") van Zeeuwsch-Vlaanderen.; De Nederlandsche delegatie protesteert tegen deze kwalificaties, terwijl zij de historische dwaling aantoonde die er den grondslag van vormde. Zij vestigde de aandacht op de betoogin- gen, die van dag tot dag in de begeerde streken plaats hebben.; Daarna ontwikkelde jhr,- De Marees van Swinderen de concessies, waartoe Nederland eventueel bereid zou zijn. Nederland is geneigd met België het vraagstuk te onderzoeken, van een uit breiding van de regeling, die nu van kracht is, in den zin van een gemeenschappelijk .beheer van de Schelde wat de handels- scheepvaart betreft, in dier voege, dat er waarborgen zijn, dat de Schelde slechts aan de behoefte van de toenemende scheep vaart zal voldoen. In beginsel is Nederland ook niet tegen een verbinding van de Maas, de Schelde en den Rijn, indien een regeling wordt getrof fen ten opzichte van een behoorlijke aan sluiting van dit kanaal, met de waterwegen op Nederlandsok grondgebied. De aanleg van een kanaal Antwerp en- Moerdijk zal in beginsel evenmin tegen kanting ontmoeten, Eindelijk 13 Nederland bereid, om, des gevraagd, op Nederlandsch gebied verbe teringen aan te brengen in hetkanaal Grent-Terneuzen, op voorwaarde, dat de kosten voor een zeer groot deel door België zullen worden gedragen en dab er aan eeni ge inconveniënten, die voor Nederland uit den bestaanden toestand voortvloeien wor de tegemoet geko-men. Op grond van deze punten voelt Neder land zich gerechtigd do samenwerking van België te verzoeken, om te haren opzichte tot een bevredigende oplossing te gera ken van het vraagstuk der verbindingen te water in Limburg, daaronder begrepen een verbetering van den waterweg tusschen Maastricht en Luik, waarover men later tot een accoond zou kunnen komen. Deze samenwerking wordt - ook verzocht om op een voor Nederland bevredigende wijze de afwatering van de irrigatiewerken in de Hempen door het Nederlandsche grondge bied, te regelen. Overgaande tot de militaire vraagstuk ken zeide jhr. Van Swinderen, dat de uit eenzettingen van d'e Belgische delegatie de Nederlandsche niet heeft kunnen overtui gen van de noodzakelijkheid die voor Ne derland zou bestaan om in een militaire schikking te treden voor 'die verdediging van Limburg. Do oplossing, die door de Belgische de legatie van de Schelde was voorgesteld, verklaarde de Nederlandsche afgevaardig de voor volstrekt ontoelaatbaar. Vervolgens toonde hij aan, dat de Vol kenbond die gevaren, die België voor zijn veiligheid vreest,, zou kunnen verhelpen. Het Provinciaal Centraal-Stembureau heeft gistermiddag in zijn te 's-Gravenhage gehouden zitting benoemd verklaard tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land dr. A. C. A. Hoffman, be Gouda, als opvolger van het overleden lid, den heer W. B. van Liefland. Bij besluit van den Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland is de loting in die provincie voer de jnilitie becaald in het tjjdvak van 2 tot 29 Sep tember, e.k. De gemeente Utrecht besloot een geld- leening aan te gaan van 51/a procent, groot f 1,484.000. Gistermiddag hebben werklieden en ambtenaren gedemonstreerd voor het stad huis te Utrecht met de bedoeling de nood zakelijkheid van traktementsverhoogmg aan te toonen. Een deputatie werd door net college van B. en W. ontvangen. De "bur gemeester 6temde toe. dat het gemeen te- persónöel met de salarissen van. thans den winter niet kon ingaan en z.idé overwe ging toe van het denkbeeld, een herziening der, traktementen nog door den tegenwoor- digen Raad te laten afdoen. Door de lei ders der demonstratie werd Vreugde te kennen gegeven over het fait, dat hi:r amb tenaren en werklieden te zanten hadden ge- m.ar.ifesteerd. De betooging verliep in de beste orde. Men schrijft' uit' Apeldoorn aan „De Ntd.".* Gisterochtend stond een Zangvereeniging uit Elburg voor 't paleis (ter hoogte van de „leeuwen") enkele liederen te zingent, Snoedig kwam een hcodschap! van het paleis, dat II. M. hen om kwart voor tweeën zou ont vangen. Op den bepaalden tijd stond de Ko ningin met de Prinses, alsmede enkele log'é'S, buiten heb hek te wachten. Dadelijk daarop vrischenen de zangers, die direct door de Kcningin aangesproken werden. Hierna zon- gvn zij eenige liederen, waarmede de Konin gin Haar ingenomenheid betuigde. Zij ver zocht daarop te zingen: „Wij willen Holland houden", hetgeen ook door Haar en de Prin ses werd medegezongen. Dit werd gevolgd doTr een driewerf: „Leve de Koningin!" Hierna zongen de zangers, alsmede de weinige toeschouwers, het Wilhelmus, op- réeuw gevolgd door een driemaal herhaald: „Leve die Koningin!" B> M. dankte voor het gezang en trok zich 'daarna met het gezelschap terug. Zij had lach o.a. ook eenigen tijd met eeu blind meisje .onderhanden, dat het tochtje mede- maakte.- Na een ziekte van enkele dagen, ten gevolge van bloedvergiftiging, is op 54- jarigen leeftijd overleden ds. O. D. Mou- lijn, Ned.-Herv. predikant be Lent. Op het verzoek van het Verbond van Ned. Fabrikantenvereenigingen om de 1 pOt. N. U. MC heffing af te schaffen en de kosten van de N. U. M. ten laste vau 's Rijks schatkist te brengen, heeft de ML nister van Landbouw afwijzend beschikt. .UIT NED. OOST-IN DIE. Spoorwegongeluk. WELT EVREDEN, 15 Aug. („N. Crt."). Hedenmorgen vijf uren had eén treinbotsing plaats op het emplacement der S.# S. te Cheribon. De express Cheribon.Kroja reed tegen een personentrein der S. J. S., die opj weg was van Cheribon mhr Kadipaten. Een S. S.-locomotief en een S. J. S.-locomotief v/aren beschadigd en drie goederenwagens der S. J. S. werden zwaar beschadigd. Er, zijn geen persoonlijke ongelukken. Volgens den machinist der S. J. S. was de baan veilig; doch de stationschef beweert liet tegendeel. De signaaldraden waren doorge sneden. Er, wordt gedacht aan kwaadwillig heid. Japansche boycot. WELTEVREDEN, 15 Aug. („Hbld.") Heden zijn door do Chineezen de Japansche goederen volkomen geboycot Do Chineesche handelaren zijn n.l. onderling overeengekomen allo contrac ten met Japansche firma's en fabrieken te ver breken. Reeds tien dagen geleden is naar Japan ge seind, dat alle orders voor leveringen na den 15den Aug. hls niet gegeven behoorden te wor den beschouwd. De aanwezige' voorraden van Japansche goederen zullen morgen worden uit verkocht en er zullen geen nieuwe ingeslagen worden. Zij, dio zich niet aan do onderling© afspraak houden, zullen bij de eerste overtreding gestraft worden met boete. Wordt dan wederom in strijd met de boycot gehandeld, dan zal de overtreder eveneens door alle andere Chineezen geboycot worden. Enkele Chineezen, die in katoenen goederen - handelen en die te Tandjong-Priok facturen hebben ter waarde van twee ton, weigeren die goederen in ontvangst to nemen. Allo connec ties met Japansche Banken "zijn verbroken. Do wissels ex-Japan worden alleen betaald voor zendingen over Juli. (Do Chineezen hebben in Batavia, Semarang, Soerabaja en ook in do binnenlandsteden den kleinhandel in banden en voorzien de dessa's van goedkoop goed, als aardewerk, sitsen en getjapte kaïns en sarongs. Gedurende den oorlog was do handel in dergelijke goederen met Japan enorm toegenomen. Een boycot van Japansche goede ren door de Chineezen vooral door do Chi neesche importeurs, die do Chineesche klein handelaren in hol binnenland voorzien, kan van groote gévolgen zijn ep er mee toe bijdragen den handel met Europa in Europeesch fabrikaat to bevorderen. De weinige Japansche winkeliers, de Klingen en de Bawean-kooplieden, zullen van den toestand kunnen profiteeren, doch niet in groote mate, daar zij voornamelijk wederverkoo- pers en geen importeurs van Japansche goe deren zijn). WELTEVREDEN, 15 Aug. In de boycot van Japansche waren in Medan is nog geen veran dering gekomen. Tg Lisse poogde iemand voor het kantoor van de Haarlemsche Bank een rijwiel te stelen, dat voor een der ra men stond. Bij ontdekking zette dief het op oen loopea, achtervolgd door eenige menschen te voft, en later per rijwiel. Het bleek, toen hij gearresteerd was. een Duit- scher te zijn, die vrij goed gekleed was. Onder veel blijken van be- langstelling heeft Willem Paap. de badman van het Kurhaus te Zand voort, zijn zilveren jubileum' gevierd. Van het personeel der Zandvoortsche Terrein- en Hot el maatschap pij kreeg hij een leunstoel. Om één uur. werd hij gecomplimenteerd door dö directie bij monde van H. M. baron C-ollot d'Escury in diens woning; de veelzeggende onvelopp'e ontbrak niet, en Paap ontving toezegging van een badhoörn met inschrift. Des avonds werd de badman in het Kurhaus gehuldigd. De heer. M. D. Wouclhuizen sprak hem toé en kon hem een dikke enveloppe aanbieden. Als jongste "badgast van het Kurhaus bood de vierjarige Marcel Cotanier den badman een kistje sigaren aan. Gisteren hoeft do duizend- she passagier op de „E. L. T. A." gevlogen. Het was d'e heer E. E. Detmer, te Am sterdam. Tegen middernacht, b ij het s 1 ui ten van do café's op den Schiedamschen Dijk, to Rotterdam, hebben Spaansche zoekeden onder ling twist gekregen. De messen werden getrok ken en een van do Spanjaarden werd zwaar ver wond, met een diepe verwonding aan den hals, naar het ziekenhuis gebracht. De man heeft veel bloed verloren en men vreest voor zijn leven. Een anderen Spanjaard, dio een steekwond in de borst bokwara, heeft men op handen en voe ten do Bleekersteeg in zien kruipen, waar hij verdwenen is. De dader, eveneens een Span jaard, is gearresteerd en naar het politiebureau in do Groote Pauwcnsteeg gebracht. Te Bergen -_^o p-Zoom en te yiissingen waren séances van Rubini aan gekondigd. Deze vond het aantal genomen plaatsen, dat te Vlissingen precies 200 be droeg, te weinig, en weigerde to verschij nen. Te Middelburg, waar do zaal ook met uitverkocht was, volbracht hij enkele op- drachten., Te Haarlem is aangehouden ze kere B., woonachtig to Heerion, die aldaar ver schillende oplichterijen, tot een bedrag van ruiru f 30,000, zou hebben gepleegd. Do n e t fe o-p r o d u c t i e g e d u- rende Juli j.l. van de Staats- en particu liere kolenmijnen in Limburg bedraagt [totaal 316.840 ton, tegen 271.443 ton in Juni van dit jaar. Te Enschedé is in het zieke n- kuis opgenomen het 4-jarig. zoontje van den arbeider 0., wonende .te Lonneker, dat lij dende is aan nekkramp. ALPHEN. Gemeenteraad., Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de beer Kempenaar. Er is één vacature. De burgemeester deelt mede, dat de in ventaris der Centrale Keuken heeft opge bracht f 723.10, doch de groote koperen ke tel is niet verkocht. De rekening van het distributiebedrijf 2é kwartaal 191D ligt voor de Raadsleden ter inzage, evenals het verslag der gemeente- rekening dienst 1918. Het adres van mej. Groeneveld, verlos kundige, om aangesteld te worden als vroedvrouw, wordt gesteld in handen van B. en W. Op verzoek van den heer J. Meeuwen, onderwijzer aan -de O. L. 3. op den Ouds- hoornscheweg, wordt hem als zoodanig te gen 1 September eervol ontslag verleend. Thans komt de agenda in behandeling. Heb door de commissie van bijstand voor de water- en lichtbedrijven aangevraagd credieb voor den bouw van schaftlokalen, wordt met het oog op de tijdsomstandighe den, niet verleend en uitgesteld tot nadier. Op heb adres van H. Bauer, om hooger salaris, of toekenning van duurtetoeslag, wordt afwijzend beschikt, evenals op het adres van het comité ter behartiging vau de belangen van overheidspersoneel inzake toekenning van verlof- en vacanfcieg^ld aan personeel in gemeentedienst. Inzake de toekenning van een toeslag op de pensioenen van oud-gemeente-ambtena ren stellen B. en W. voor, over 1919, een van 25 procent te verleenen, mits hun in komsten, van wat oorzaak ook, eon bedrag van f 600 per jaar niet te boven gaan. Zon der hoofdelijke stemming alzoo besloten. B. en W. stellen voor, om de opbrengst van het verkochte brandspuithuis, groot f 3000, in mindering te brengen op een voor buitengewone doeleinden aan te gane leening. Ged. Staten willen het geld laten beleggen. De heer Van Dijk wil dat bedrag op het grootboek plaatsen. Dit voorstel' steunt de heer Van Dam. In stemming ge bracht wordt het aangenomen met 11 tegen •2 stemmen. Tegen de heeren Vlasman en Van Leeuwen. De huur van de aangekochte woning to Gouwsluie wordt bepaald, met 9 tegen 4 stemmen, op f 2.50 per week, terwijl do ge meente een toeslag geeft van 70 cent. Ged. .Staten geven in overweging aan den heer J. van Lokhorst wegens diensten als opperbrandmeestcr over het tijdvak 1 Jan. 1918 tot en met 31 Maart 1919 een belocp ning toe te kennen van f 100. In stemming gebracht, wordt dit echter verworpen -.met 9 tegen 4 stemmer- Ter beperking van personeel van bet le- vensmicMelenhedriif wordt besloten den heer H. Verduyn, op diens verzoek, tegen 1 Sep tember ontslag te verleenen als directeur. Do lieer A. Mijs blijft boekhouder tegen f 12 per week, onder bepaling, dat hem te allen tijdo ontslag kan worden verteend, terwijl de heer C. Vlasman bij de week op een salaris van f 20 aangesteld wordt al9 ambtenaar bij het bedrijf Voor do som van f 25 wordt besloten een hoefslag aan te koopen langs den Oostka naalweg. In samenwerking met de bouwvereeniging „Volksbelang", zal de Bloot, die parallel loopt met de Bloemhofstraat, gedempt wor den. Do voorgestelde wijzigingen van de gemeentebegrooting dienst 1918 worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het kohier van het schoolgeld over heb 2de kwartaal 19J9 wordt vastgesteld op f 1266.05. De gevraagde f 25 subsidie voor normali satie van nijverheidsproducten voor ge meentewerken, wordt verleend. In verhard met het voorstel van B. en W., naar aanleiding van het adres van de vereeniging van ambtenaren ter secretarie en ten kantore van den gemeente-ontvanger alhier, om herziening der jaarwedderege- ling, wordt besloten dit punt te verdagen, terwijl met 8 tegen 5 stemmen besloten wordt den chef der 3de afobeling voor bij zondere werkzaamheden f 100 per. jaar toe te kennen. Het verzoek yan den Voorzitter van den Raad van Arbeid om beschikbaarstelling van localiteiten, krachtens art. 357 der In validiteitswet, wordt ingewilligd, evenals het voorstel van B. en "W. tot beschikbaar stelling van do noodige localiteiten voor politiebureau. De gemeenterekening over 1918 zal door den accountart worden nagezien, waarna zij do commissie van onderzoek zal worden aan geboden. De rekening van bet grondbedrijf over 1917 is in druk den leden toegezonden, ter wijl zij voorloopig alzoo wordt vastgesteld, evenals de gemeenterekeningen van do voormalige gemeenten Alphen, Aarlander- veen en Oudshoorn, met vaststelling van staten van oninbare posten. De rekening van liet Algemeen Armbe stuur over 1918 wordt goedgekeurd. Het plaatselijk steuncomité over 1918 191.9 wordt dank gebracht voor dc bewezen diensten, terwijl de verantwoording wordt goedgekeurd. De rekeningen van het levensmiddelenbe- drijf tiii der water- on lichtbedrijven, clicngt 1918, worden voorloopig vastgesteld'. De breedte van de Bloemhofstrant worcjli bepaald op 12 M. en van een zijstraat ori 10 M.eventueele kosten komen voor re* kening der vereeniging „Volksbelang Tot gemeentewerklieden worden be noemd E. Horstman; en H. Zimmerman. Tot leden voor het Zetterscollego worden benoemd de heeren C, Panne vis, Ij. Ges- man en A. van Dam, en tot plaatsvervan gende leden de heeren J. W. O. Giant, G.- do Jeu en M. van Muiswinkel De wonhtgnaad. Cijfers geven, on? daarmede aan Sa Eoonen hoever de woningnood in onze gemeente fe gestegen, is ons onmogelijk. Dn wij ver moeden, voor, de gemeente-antoriteiten ?n gemeente-ambtenaren eveneens. Onmogelijk, eenvoudig omdat er geen cfers zijn'. Wat wrj weten is, dat da gemeente voor, hoogen prijs houten noodwoningen deed boawen, onj enkele der, gezinnen, dis door haar, zelve nit hun woning znn verjaagd; onder dak te brengen. Dat door da ge meente in een gemeentepakhuis snlcole ge zinnen zijn ondergebracht, omdat een pak huis altijd nog beter, en netter is dan eet bivaceeren onder, de open lucht. Dat ge huwde gezinnen reeds drie jaren hokken in benauwde woningen bij vader, en moedert thuis, omdat zij geen woning konden krijgen eü steeds met het meest mogelijke geduld, wachten of er eindelijk voor, hen een woning zal worden gebouwd. Meer weten wij niet. En het was daarom] van de Federatie van Wdningbouwvereenigingen goed gezien, per, adres het gemeentebestuur te verzoeken over te gaan tot het in-werking-stcllen van sen Woningbeurs. l.an toch eerst zuilen wij ia staat zijn vast te stellen hoe hoog de woningnood is gestegen, aan welke woningen 9n tegen welke huren er te Leiden gebrek is. Dan eerst is een doeltreffende woningbouw mo gelijk. Als wij te Leiden een Wonirgbeurs hebben als te Amsterdam, dan zal ook hier spoe dig kunnen werden geconstateerd, aan-noa- veel en aan welke woningen er, gebrek is. Dan eerst zal een goede woningpoütiek mfps gelijk zijn. En inmiddels? Bouwen en nog eens houwen. Dat er Ee veel woningen zullen komen vuur de resultaten van een in tö richten Woningfceurs bekend zuilen zijn, is voor ieder, die de lijdensgeschiedenis van een woningbouw heeft medugemaakt, absoluut uitgesloten. Daarvoor komen er te veel auto riteiten en ambtenaren aan ta pas. Wij mogen daarom den Woningbouwver- eenigingbesturen met de meeste vrijmoedig heid aanbevelen: Dorgt, dat er zooveel en zoo spoedig mogelijk woningen lan de, markt komen! Eeddnkt, dat duizenden hujseiger.areu mist smari"zitten te wachten of er nu haast een Minister komt, die de Huurcommissiewet opruimt, opdat zij ook eens wat O. W» kunnen maken. Bedenkt, dat de huiseigena ren naar de uitvaart van de Euurcommissie- wet zitten te snakken. En dat de heeren uit de huren zullen halen wat er uit ta balen valt, staat als een paal boven water. En waar de Woningbouwverenigingen zeker tot taak hebben wat vooruit te zien, zullen zij ons toestemmen, dat de eenige doeltreffende actie tegen die toekomst-brand schatting is, te zorgen, dat er binnen den kortst mogelijken tijd een voldoend aantal woningen aan de markt komt, om bet woning tekort tot zoo klein mogelijke proportie: terug te brengen. Ee Woningbouwverenigingen hebben dus tot taak: aanpakken. En architecten èn auto riteiten tot spoed aanzetten. Den heeren het bewustzijn bijbrengen, dat het vlugger, gaan moet dan een termjjn van twee jaren tusschen het inaken van de plannen en de uitvoering daarvan. Dat deze termijn zeker, anderhalf jaar te lang is. Hun duidelijk ma ken, dat alleen huisjesmelkers, zoowel groote a's kleine, met den huidigen slakkengang vrede kunnen hebben. Daarnaast de idee yan woningsocialisatie propagecren, als het eenige middel or.i de tegenstelling tusschen de vóór den oorlog gebouwde woningen en die der crisiswonin gen op te heffen. Om te ontkomen aan de abnormaal kooge weninghuren, ondanks de millioenen bijdragen van Rijk en van Ge meente. Als straks, naar wij hopen en ver trouwen, ds materialenprijzen weder wat naar beneden gaan, dan zal blijkèn, dat de buren van de in den oorlogstijd gebouwde wonin gen abnormaal hoog zijn, wat voor de huis eigenaren een fortuintje zal blijken te zijn. Daar zullen wij uit moeten dour socialisatie van alle woningen, met bepaling van den' huurprijs naar de waarde der woningen. In afwachting daarvan, bouwen zoo vlug als maar eenigszins mogelijk is. P. J. BOMLI. 3-Octoberstr: at No. 64. Leiden, 12 Augustus 1919. Louis Racmaakcrs. Louis Ra erna okers is in Nederland aangeko men, waar hij 10 dagen zal blijven om do muur-t schilderingen van do Leidsche universiteit to res'taureeren, zegt do „Tel.". DE OQRLOGSLIQUIDATIE. Over het vredesverdrag znet Duitscli-' Oostenrijk heet het nu weer De commissie, belast met het samenvoe gen der verschillende rapporten, zal de opstelling van het definitive verdrag met Oostenrijk voltooien. De opperste raad zal het morgen bekrachtigen. D'e onderteeke- ning zal 30 Augustus plaats hebben, yolgens de „Neue Freie Presso" is het ia

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 2