LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 14 Augustus 1919. Qfficieeie Kennisgevingen. STADSNIEUWS BINNENLAND StlBT TB KOOF. PRIJS DER ADVERTENTIES 80 Ota, per rege-l. Des Zaterdags '40 Oto« per regel. Kleine advextentiën "Woensdag. 76 Ots., Zaterdag f 1.— bij een maximum tan tal ■woorden van 30. Incasso volgens post* recht. Voor eventueel© opzending van brieven J0 pis, porto te betalen. Bewijsnummer 5 CH Bureau Noordeindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PEIJS DEZEB COUKANT: ïobr Eeïden p. S mni f2.10, p. week f018 Buiten Leiden, waar agenten ge vestigd zijn. per week 0.13 Franco per post 2.50 Nummer 18237. GELDIG VERKLAARDE BONS. De Burgemeestor der gemeente Leiden brengt ter algemeen© kennis dat van af [Vrijdag 15 Augustus tot en met Donder dag 21 Augustus zijn geldig verklaard:; Bon M 49 voor 3or.s SUIKER. KINDERMEELBOEKJE. Bon 14 voor 3*/s ons SUIKER. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. Leiden, 14 Augustus 1919. GELDIGHEID BON 13 DER NORMAAL- MARGARINEKAART. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt 'tor algemeene kennis, dat bon 13 der Normaal- margarinekaart geldig is vanaf Vrijdag 15 'Augustus 1919 tot en met Vrijdag 22 Augus tus 1919. N. C DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden. 14 Augustus 1919. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien bet verzoek van de Broodfabriek „do Zeeuw", om vergunning tot uitbrei ding dor broodfabriek aan de Korte Mare No. 22, kad. Sectio B. No. 2681 door het plaatsen van" een electromotor van 0.45 P. K. als aanjager voor de heeteluchtoven in de bakkerij van genoemd! perceel. Gelet op de artt. 6 en 7 der HINDER WET. Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is alsmede dat op Woensdag, den 27en Aug. o.k., des namiddags te halftwee op heb Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn rij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor hot gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezworen mondoling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Augustus 1919. Hel „Luxcr-theaier" Heden brachten wij con bezoek aan het -,.Luxor-thealer;aan den Stationsweg, en wij waren verbaasd. Was dit theater reeds de gelef koosde onspaningsplaats voor het Leicfsche publiek en kon do Leidenaar met trots wijzen op dit theater, de directie, die van heit standpunt uitgaat hier een in richting te bezitten, welke de concurren tie met do grooto steden kan doorstaan, heeft kosten, noch moeite ontzien om het in deze richting te leiden Doch laten wij niet afdwalen en liever vertellen, waardoor v/ij zoo één en al be wondering waren. Men was nog druk aan het werk, doch wij konden ous nu reeds een denkbeeld er van vormen, wat voor „heksenwerk" in acht dagen tijds tot stand was gebracht. Bil ons binnentreden konden wij reeds bemerken, dat de entree een andere kleur heeft gekregen. In de hal een eiken betim mering met rood gobelin, terwijl eenige kristallen kronen voor: een pracht verlich- ■bing 7,org dragon. Rieten meubeltjes met kleurige kussentjes zorgen voor een aan genaam zitje. In de z.aal eeii eiken betim mering met champegnekleur gobelin, ter wijl het geheel een artistiek décor is mach tig geworden. Een gedeelte van de stalles is nu inge richt voor loges. Gezellige boxen voor twee en vier personen. De loges boven hebben een geheele aankleeding ondergaan, r zoo- dat ook deze gansch zijn afgesloten Wij hebben ook een eigenaardige ver andering van do verlichting kunnen con- etatecren. In plaats van dc kristallen kro nen heeft men aangebracht: zijden kappen niet een middellijn van 1.50 Meter. Een fijne, gedempte verlichting is het resul taat. En nu het tooneel Zooals men weet, doet ook van morgen af do variété haar intrede in „Luxor". Bioscoop blijft hoofdzaak, doch als een aangename afwisseling zal do directie, zoo als zij dat in alles tot nu toe heeft ge toond, zorgen voor 1ste klas nummers. Om die variété-nummers goed tot hun recht te doen komen, is het zeer ruime fcoonecl prachtvol aangekleed. Nog rest ons thans te vermelden, dat de direotie, voor zoover heb mogelijk was, al les door Loidsohe firma's heeft doen ver richten. Heb timmerwerk werd uitgevoerd door c{q firma G. Splinter, Hooigracht, het schilder- en decoratdewerk door de fir ma H. P. Jansen, Oude Singel, terwijl de firma M. J. Dool voor" de bekleeding heeft zorg gedragen. Wij zijn er van overtuigd, dat de hoe ren De liegt en De Jong met hun nu schit terende inrichting kunnen zeggen: „Veni, Tidi, Vici". Voor het openingsprogramma is aange kondigd de groote en grooische film ..Die Voortrekkers". Men heeft al heel wat historische films zien afdraaien,meest uit den Roracinscken tijd. Van een troffenden eenvoud is, daarbij vergeleken, deze film, óók een historische, maar van zóó gansch anderen opzet en voor ons, Nederlanders, van zóó nabije strekking, dat het de tot heden vertoonde verre in de schaduw stelt. „Die Voortrekkers" brengt een nage noeg natuurgetrouwe wedergave van den grooten trek der Zuid-Afrikaansche Boeren naar het land der Zoeloe's ter stichting van c?o grooto Zuid-Afrikaansche Repu bliek; de avontuurlijke reis dier eerste dappere Booren onder leiding van Pieter Retief, dio verraderlijk door den Zoeloe koning Dingaan werden vermoordden geweldigen slag bij Bloedrivier, waar vol gens do geschiedenis 20,000 Zoeloe's den strijd aanbonden tegen ongeveer 500.Boe ren, een slag, düe eindigde met een volko men nederlaag der kaffers, die duizenden dooden moesten achterlatendo schitteren de overwinning van generaal Pretorius en do zijnen, welke de grondslag 'was voor de vorming der groote Republiek Zuid- Afrika. Dat alles heeft de African Eilm Product-ions Ltd." zoo natuurgetrouw mo gelijk in dit meesterwerk van cinematogra fie neergelegd als document voor hot nage slacht en tor herinnering aan den moed en den durf van mannen als Retief, Faber, Landman en anderennamen, die ons met eerbied vervullen. Afgescheiden nog van zijn historische waardo, staat- dit filmwerk ook in zijn uit werking en opzet op een bijzonder plan. Harold Shaw, de bewerker van het sce nario, heeft ieder brokje geschiedenis uit gewerkt en gebruikt tot in de kleinste détails. Do opnamen zijn gemaakt in het j lancl zelf, do medespelenden waren de be- wonersen zelfs de enorme moeilijkheden, vrbonden aan het ensceneeren van taferee- I len, waarbij duizenden Zoeloes hun mede werking moesten verleenen, heeft hij schitterend weten t-e overwinnen. De meest- huiveringwekkende, maar tovens meest grootsche tafereel-ende gebeurtenissen in Dingaans Kraal, en do slag aan de Bloed rivier, waren van een fantastische com positie. Méér zullen wij er maar niet varj zeggen. De belangstellende ga zelf zienDat is j het beste. Het ..Thalia-theater" zal van morgen a£ o.a. geven „American Girls", een Hollandscho operettefilm, en wel met zang-begeleiding van mej. Corrio Rentmeester cn den heer J. Blitz, tenor. Men verzoekt ons mede te deelen, dat, m-1 hrt oog op de groote belangstelling* de tentoonstelling van penningen in het stedelijk mus.um „De Lakenhal" zal verlengd worden tot en met a.s. Zaterdag, Bij Kon. besluit is het voorschot, uit 's Rijks kas verleend ten behoeve van de volkshuisvesting aan deze gemeente, ver hoogd tot f 611,600 voor den aankoop van grond en den bouw van 118 woningen door de vereeniging „Eensgezindheid". Geslaagd is voor het Staatsexamen, akte A, mej. Margarelha Cohen, alhier. Reserve-officier van gezondheid 2de kl. C. Mout wordt 15 dezer overgeplaatst- bij den militaire geneesk. dienst alhier. Ingekomen is voor „Schoolkindervoe ding f 4.00J/L gecollecteerd op de gouden bruiloft van „Oomo Toon en Tanto Suzo". STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. Jn de afgeloopen week meldden zich om steun aan 3 pers. Maakt met- het totaal der vo rige week 5383 pers. Hiervan werden tot 6 Aug. ondersteund In de afgeloopen week kwamen voor steun in aanmerking 1 pers. 5286 pers. 3379 pers. 3380 pers. Thaus worden door het Steun comité ondersteund 451 pers. Verder worden door het Crisis- Comité onderstound 178 pers. Door lo wachtgeldregeling worden ondersteund 229 pers. I i Broodbakken. De Minister van Landbouw j heeft bepaaldlo. het is den bakker ver- boden, behoudens de uitzondering, ge maakt in art 17 (1), hem geleverde Re- j gcqringsbloem, R-egedringsmeeF of rogge, anders dari in eigen bakkerij tot respectie velijk wittebrood, bruinbrood, of grof rog gebrood te verwerken; 2o. het- is den bak ker geoorloofd brood te bakken van andere dan Regeeringsgrondstoffen3o. het loon- bakken is den bakker toegestaan. De Minister heeft naar liij aan do burge meesters heeft geschreven, deze beschik king genomen, ten einde het den bakkers mogelijk te maken, brood te bakken van de vrijgegeven granen van den inlandschen oogst- Regeeringsbloem. De Minister van Land bouw brengt tor kennis, dat in een bekend making van 7 dezer een storende fout is geslopen De laatste regels der corste ali nea cn de tweede alinea van deze bekend making dienen als volgt gelezen te worden met ingang van 8 Augustus eerstko mende zal worden verstaan onder regee- ringsbloem ven mengsel van36 pCt Ame- rikaansche bloom, 5 pCt. lapiocameel en 9 pCt. gerstebloem, en 50 pCt. bloem, ver kregen door uitmaling op 76 pCt van bui ten la ndsche tarwe. Kaas in beslag genomen. Lozer dagen is op last van den Minister van Landbouw bij do firma S. Parlcvlict ,te Kalwijk-aan-dcn-Rijn, ailo voorradige kaas in bezit genomen. Het ne men van dezen maatregel vond ziin aanleiding in do omstandigheid, dat genoemde firma een partij kaas naar België had verkocht, terwijl door het bestaande uitvoerverbod een dergelijke uitvoer niet anders dan frauduleus kan ge- vlucdcn. Het ligt in het voornemen, van den Minister ook ton aanzien van andere firma's denzelfden maatregel te nemen. Nederlandsche arbeiders voor Frankrijk. De directeur van den dienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling vestigt do aandacht van werklieden, dio voornemens zijn of aangezocht worden, om in Frankrijk werk te zoeken, op de wcnschelijkhcid, om niet in le gaan op aanbiedingen van particuliere bemld-- delingsbureaux, alvorens daarover inlichtingen te hebben ingowonnen bij het orgaan van dc openbare arbeidsbemiddeling in de gemeerde, waar men woont. Uit officieele gegevens is ge- i bleken, dat zich, in Frankrijk millioenen werk- I loozo gedemobiliseerden bevinden, die vóór j vreemde werkkrachten moeten worden ge plaatst. Zoodra het mogelijk is, dat bepaalde groepen van Nederlandsche arbeiders in Frank rijk werk zullen vindon, hetgeen bijv. voor land- bon wkrach ten niet uitgesloten is, zullen de ar beidsbeurzen daarover worden ingelicht. öiigavcn vcor het Ministerie van Arbeid. Ingediend is bij do Twcedo Kamer eon wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van het afzonderlijk hoofdsuk der S taats - begrooting voor het dienstjaar 1917, dat de uitgaven bevalt voor hot Ministerie van Arbeid. Uitgaven, dio een rechtstreieksch gevolg van het uitbreken en verloop van besmettelijk© ziekten zijn geweest, moeten worden verhoogd niet f 135.000 De kosten van do Huurcommissiewet worden f 68.000 booger geraamd. Voorts worden voor eeni ge andere posten keiuere verhoogingen ge vraagd. Vee naar België cn Frankrijk. Deze week zullen van Regeeringswego naar de grenssta tions, waar het naar België uit te voeren vee passeert, mot het oog op hier te lande heer- schende mond- en klauwzeer, quarantaine-maat regelen worden getroffen. Het uit te voeren vee zal aan dezo grensstations een vijftal dagen af gezonderd worden vóór en aleer het naar Bel gië uitgevoerd zal mogen worden. Do districts- veoarjs to Groningen heeft te Leeuwarden voor den uitvoer naar Frankrijk goedgokeurd 118 runderen on voor België 23 drachtige vaarzen. Nederland en België. Dc Parijsche corres pondent van de „N. R. Ot." heeft Auguste Gauvain van het „Journal des Débats" ondervraagd over "dó Nederlandsch-Belgi- sche kwestie Aan dit gesprek ontleenen wij het vol gende De geallieerden en geassocieerden zullen de uitlevering van den voormaligen keizer vragen. Dit staat in het vredesverdrag. Daarover is de groote raad het eens. Het. gaat niet aan, dat. één zich daaraan zou onttrekken. Ziedaar zijn stellig oordeel. Ik had het uitgelokt-, gedachtig aan de stemmen uit heb kamp der Entente die voor dien stap waar schuwden. Ik herinnerde den lieer Gauvain aan de vraag van Lansingwat, als de vierschaar Wilhelm vrijspreekt, evenals aan het verhaal van Havas' correspondent, die in Amerongen polshoogte is gaan ne men en van daar den indruk meegenomen heeft, dat de groote meerderheid van ons volk tegen de uitlevering is, niet ter wijle van de mooie oogen van Pruisen's afge treden koning, maar om redenen van gast recht en do wijze, waarop hij vermoedelijk zal terecht staan. Ook daarover wilde ik den heer Gauvain hoorenacht u het in den haak, vroeg ik hem, dat de beklaagde wordt gevonnist door menschen, die tevens partij zijn? Wat wil u dan, antwoordde de leider der buitenlandscho afdeeling van het blad, dat Nederland een goed hart toedraagt, en het eenige in Parijs is, dat in Holland, zij het niet bestendig, vertegenwoordigd is. Moe ten vertegenwoordigers van onzijdige Sta ten dat do.en Maar die zijn immers even min neutraal. Onzijdig waren do landen, cüe niet hebben durven vechten, of hop dan ook buiten den oorlog hebben kunnen blij ven een waarborg voor een onpartijdig oordeel geeft dat niet. Het is bij de gewone rechtspraak eender gesteld. Degenen, die- daar vonnis strijken tegen een moordenaar of anderen misdadiger, zijn er zelf ook meer of minder rechtstreeks bij betrokken. Ze komen niet voor hun eigen belang, maar voor de samenleving op. Gauvin zeide verder De voorgenomen behandeling van de zaak i ?s volstrekt niet onrechtvaardig, hield de j heer Gauvain staande, en hij liet.er op vol- 1 genIk begrijp voor Holland is het een 1 beetje lastig. Als ik de Nederlandsche Re geering was zou ik tegen den vroegeren keizer zeggen Verlaat het land, ga waar heen u wilt. Dan zou hij naar Duitschlanci vertrekken en dan moet Duitschland hem uitleveren. Dat asylrecht, och (de heer Gauvain liet verstaan, dat hij er in deze omstandigheden niet veel om geeft) enfin, het bestaat nu eens. Zoo zou ik doen. En hoe stelt u u voor, dat het geschil tusschen België en Nederland zal worden opgelost, antwoordde ik Dat moet in der minne gebeuren. Ik be hoef u niet te verhelen, dat de sympa thieën in Frankrijk naar België uitgaan, ter wille van het. verleden, cn om de rol, i dio dit land in den oorlog heeft gespeeld. Ik geloof, dab België tijdens den oorlog ten gevolge van den geografisclien toestand geleden heeft. Naar mijn meening moet do Scheldemond worden geïnternationali seerd. Dc vredesconferentie had dit met de groote waterwegen moeten doen. Zie den Donau. Bovendien moeten oorlogschepen vrijheid hebben, de Schelde op te varen. In het algemeen geldt in de internatio nale politiek, dat hij succes heeft, die op punt na pun't tegenstribbelt en de andere partij 700 weinig mogelijk toestaat. Dat is een groote fout. Ik ging de heer Gauvain voort, vind integendeel, dat dit een échec is. Uw regeering moet zich afvragen Hoe kan ik de Belgische verlangens bevredigen zonder mijn eigen belangen te benaclkelen? Ik verteldo hem van de protestbeweging in do stukken van ons gebied, welke een tijd bedreigd leken. De heer Gauvain scheen daar niet veel waarde aan te hech ten was dit verzet niet kunstmatig 1 wilde hij vragen. Maar och, die kwestie van de souvereiniteit in verband met den Schelde- oever en zuidelijk Limburg wilde hij laten rusten. België had immers nog geen terri toriale eischen onder woorden gebracht. Het beste ware, als Holland vergoedin gen in Geldëru en Oost-Friesland wilde aanvaarden tegen afstand van kleine stroo- Icen in het zuiden aan België, meende Gau vain. Maar enfin, dat wil het niet. Nu zegt u me, dat de commissie weer tot deu 20en uiteengaat. Dan wordt de Nederland sche zienswijze toegelicht. Dat alles -hoeft zoo lang niet te duren. Over administratie ve quaesties als de verbreeding van het ka naal GentTerneuzen moeten Nederland en België het onderling eens worden. De. heer Gauvain bleef er bijde Neder landsche regeering moet z.i. een inschikke lijker houding aannemen. Wegens het overlijden van Andrew Car- negio is de vlag halfstok geheschen op der toren van het vredespaleis te 's-Gravenhage. VolgeDS het „H'old.zal de weldra verschijnende gemeent? begroeting voor 1920 voor Rotterdam ceu ongedekt tekort van ongeveer tien millioen aanwijzen. Gistermiddag had in „Artis",%te Am sterdam, een algemeene vergadering plaats der Vaste Keurings-Commissie der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw cn Plant kunde, onder leiding van den voorzitter, den heer J. H. Kauffmanu. De vergadering had t-e beslissen of cl© maandelijkscho keuringen, welke tot nu too regelmatig in „Arcis", te Amsterdam, ge houden werden, zouden worden overge bracht naar Den Haag, voor dén proeftijd van één jaar. Bij een te voren door het bestuur ingesteld onderzoek was gebleken, dat 56 stemmen, waaronder 16 die van in zenders op de keuringen, vóór een ver plaatsing naar Den Kaag waren, cn 44 stepimen, waaronder 14 van inzenders, tegen een verplaatsing. De voorzitter deel de mede, dat het bestuur zich neutraal in deze zaak hield. Nu werd met 21 stemmen tegen 11 stemmen en 4 blanco stemmen be sloten de maanclelijksche keuringen t'e Am sterdam te handhaven. Over do wijze van beoordeeling op de Groote Keuring ontspon zich. Daar aan leiding van een schrijven van den heer J. C. Muyen, te Deventer, een uitgebreide discussie De heeren Van Laren en "Witte (Leiden) meeneu, dat men één systeem van beoordeeling moet blijven volgen, en geen prijsvragen moet uitschrijven, waarhij zeer goede inzendingen vaak geen onderschei ding krijgen. Wenscht men bepaalde plan ten ingezonden te zien, dan kunnen daar voor extra-prijzen worden uitgeloofd. Be sloten werd do samenwerkende afdeelingen met deze opmerkingen in kennis te stellen. Eeaigd weken geleden meldden wij, dat le IJmuideu, vinder voorzitterschap van den heer A. S. Groen, een commissie was opgericht om te trachten een gedenkteeken op te richten voor de tijdens den oorlog verongelukte visschers. Aan de vakorganisaties was een uitnoodiging gezonden iemand uit liaar midden aan te wij zen om iu vorengenoemde commissie zitting to nemen. De Centrale Bond van Transportarbei ders hooft het aanbod evenwel niét aanvaard en in een uitvoerig schrijven aan do Vereeni- ging van.Reeders van Visschorsvaarluigen zijn standpunt uiteengezet, hetwelk hierop neer komt, dat men niet samen wil werken met een commissie, waarin verscheidene leden, naar hot oordeel van den Gentralen Bond, de visschers tijdens den oorlog, om winstbejag niet humaan behandeld hebben. Gisternamiddag is op de Nieuwe Al gemeene Begraafplaats te Utrecht het ge denkteeken op het graf van den heer A. L. Gerritsen, in leven directeur van de Prol. Christelijke Kweekschool („Klokken berg") to Nijmegen aan de familie over gedragen. Als voorzitter, van do commissie uit de oud-leerlingen, welke zich voor de oprichting van het gedenkteeken had ge vormd, voerde cte heer J. Hobma, te Utrecht het woord. Dr. H. A. Gerretsen, uit Loosduinen, aanvaardde namens de fa milie, onder dank dit huldeblijk, gewijd aan de nagedachtenis van zijn vader. Dc «Synode der Ned.-Hcrv. Kerk bereidt het ontwerp van een reglement op de predi- kantstraktemenlon voor. Op voorstel van prof. Slotemaker do Bruine werd besloten aan de kerkeraden van alle ge meenten door tusscbenkomst der kerkelijke be sturen een schrijven le richten, waarin met verwijzing naar het in dc Synode behandelde de beide volgende vragen worden gesteld: lo. Zal het mogelijk en vvenschebjk zijn om een H. O. van de leden der Kerk te heffen om uit do opbrengst het predikantstraktement op peil te brengen? 2o TYat zal er, naar het oor deel der kerkeraden, moeten geschieden, als zij van oordeel zijn, dat do hoofdelijke omslag niet mogelijk of wenschelijk is? (Nadruk verboden.) 15) „Het is wei hard voor hen," zei May denstone „maar het- is toch eigenlijk maar een kwestie van gevoel, nietwaar?" Ik donk, dat Rosewarne wel een goeden prijs zou geven?" „Ik vrees, dat u Rosewarne niet kent. Als hij de hoeve kocht,-zou hij er zeker de Jelbar's uitzetten, ofschoon er hoegenaamd geen reden is, waarom hij ze niet als pach ters zou laten blijven. Voor zoo'n jongen knaap zou het niet gemakkelijk zijn een andere boerderij te pachten. Als Steven geld als hypotheek opnam, zou Rosewarne de hypotheek opkoopen." Maydenstono kon niet- laten to vinden, 'dat Kenwyn Rosewarne's wraakzucht als te zeker aannammaar, daar hij niet alle omstandigheden kende, zei hij niets. „Maar," zei Kenwyn, „tusschen ons ge legd, Jclbart heeft mij gevraagd de boer derij ondershantte te. koopen, om te voor komen, dat zij in handen van Rosewarne valt. Hij zegt, dat hij rustig zal storvcn, als ik dat doe, en aan Steven de boerderij ver huur tegen den gowonen prijs van deze streek. Afgezien nog van den wensck om hem te helpen, zijn er ook andere redenen, waarom ik graag cïo boerderij zon koopen. Vooreerst zou het een thuis voor mijn zus ter zijn, als ik vóór liaar stierf. Maar u ziet do moeilijke verhouding, waarin ik er door tegenover Rosewarno zou komen, vooral omdat wij al niet op den besten voet met elkaar staan. „Ja, het zou nogal lastig zijn," zei May» denstone, niet geneigd een meening to geven over een onderwerp, waarvan hij zoo weinig wist. „Wat is Rosewarne's bedoeling met zoo veel land te koopen hij heeft geen zoon „Neen," zei Ivonwyn, met een grimmigen lach, „het is voor zijn dochter, die er niet op gesteld is. Door de ironio van het lot zal juffrouw Rosewarne een bezitting erven dio haar een der gróótste grondeigenaars in dit deel van het land zal maken." Zij reden een eind zwijgend verder, en toen zei Kenwyn „Ik wil niet, dat u vermoedt, dat, vol gens mij, llosowarne geheel geleid wordt door zelfzuchtige beweegredenen en per soonlijke eerzucht. Hij heeft zeker den landbouw in deze streek verbeterd, en hij is een goed, ofschoon streng landheer. Uit hetgeen ik kan opmaken, is zijn idee een soort van goedhartig despotisme. Hij hoop te hier een groote familie te vestigen, maar, zooals u weet, is hij hierin teleur gesteld behalve indirect cloor het hu welijk van zijn doohter, als zij trouwt. Maar ik heb bezwaar tegen het grondbeginsel van cïo zaak. Ik vind, dat het een schrede achterwaarts is voor iedereen, om in dezen tijd zijn eigendommen to vermeerderen, en soms voel ik een hevigen aandrang, om de mem schen te verbeteren, of zij dit wonschon of niet. Als u kunt begrijpen, wat ik meen. is het niet, omdat Rosewarne gelijk schijnt to hebben, dat ik vind, dat hij ongelijk heeft. Het zou mij minder kunnen schelen, als hij zijn rijkdom openlijk in zijn eigen belang> gebruikte. Als hij dit land gekocht liacl, om er een groot jachtterrein van te i maken, zou het mij niet zoo hinderen. Groote, zolfzuchtige monopolies dragen hun eigen gevaar openlijk met zich. Zij zijn èen natuurlijk verschijnsel van dezen tijd, en I ik geloof, dat zij door terukwerking tot de j ware democratie zullen leiden. Maar ik koester een sterk wantrouwen tegen het i monopolio, dat den vorm van altruïsme i' aanneemt-." In theorie was Mayd>onstone het met hem eens, maar hij begon te bemerken, diat Kenwyn in zijn karakter de zwakheid van den doctrinair had de neiging om een on verzoenlijke houding aan to nemenen hij was cr niet zeker van, of hij niet geleid werd door een persoonlijken haat tegen Rosewarno. Maydenstone wilde geen partij kiezen, maar als zijn practische sympathie gevraagd werd, zou hij niet aarzelen het te doen, en hij was daarenboven voor het oogenblik verdiept in zijn eigen gedachten- gang. Daarom gaf hij geen antwoord, maar zei „Hoe, zei u, was de naam van de boer derij?" „Tregiffian, he.t heeft een zeer mooie be- teekenis, ofschoon in de gegeven om standigheden ironisch de Plaats der Vergiffenis." .Dus dab huisje op de heide behoort aan Jelbart V% „Ja, gewoonlijk ziet hij het 's zomers te verhuren maar in den winter is het zoo vochtig, dat het bijna niet bewoonbaar is. Iemand, Burkinshaw geheeten een kun stenaar heeft het het laatst gehad. Hij cn zijn vrouw zijn er drie maanden ge weest; in het eind van September zijn zo weggegaan." Maydenstone kon niet ontkennen, dlat het hem verlichtte te hooren, dat Burkins haw gerouwd was. Do zonderlinge trek in Esther Rosewarne was dus blijkbaar niet te verklaren uit zoo iets gewoons als een geheime liefde. De oorzaak lag dieper, en al was die niet duidelijk, scheen de heide, die hem den geheelen dag bedrogen had, er in zekeren zin het zinnebeeld van. Van zijn opvatting omtrent de heide, dat dezo een mogelijke oplossing van haar verborg, ging hij over de heide zelf denken, cn zoo vond hij zich weldrti verdiept in een werk van samenstelling, dat zyn kundigheid bijna ontgaan was. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1