LEIDSCH DAGBLAD Brandstoffen-Commissie Leiden. Zaterdag 2 Augustus 1919. Officieels Kennisgevingen, STADSNIEUWS BINNENLAND PRIJS DER ADYERTENTIENi 60 Ots. per rcgeL Des Zaterdags '40 Ots. per regel. Kleine adyertentiSn Woensdag 5«6 Ots., Zaterdag f 1.— bij eon maximum j&atul woorden van 30. Incasso volgens post* recht. Yocxr eventueel© opzending van brieven. JQ £)ts? porto to betalen, Bewijsnummer 50t& Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZEE COUEANT: yoör EeMen p, 3 mn4, £2.10, p. week" £0.16 Euiton Leiden, waar agenten ge vestigd zijn, por week ,„s m*. 0.15 Franco per post M M 2.50 Nummer 18227- &jsf Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. GEMEENTEREKENING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algcmeene kennis, dat de re kening en verantwoording van de out/ vangsten cn uitgaven dezer gemeente, over liet jaar 1917, met al de daarbij behooren- de bescheiden, aan den Gemeenteraad is overgelegd, Degelijk voor een ieder gedu rende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter lening is neergelegd, en in druk, itegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal wo.'den gesteld. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leidien, 31 Juli 1919 STEUNCOMITÉ LEIDEN. De LAATSTE uitbetaling aan gedemobilisecr- den (welke tussclien 1 April en 31 Juli 1919 met onbepaald klein verlof huiswaarts zijn ge gaan) zal plaats hebben op MAANDAG 4 AUGUSTUS 1919 des NAMIDDAGS lusschen 2 en 3 uur in het gebouw Steuncomité, Bree- straat 119. HET DEMCBILISATIE-COMITE, Verjaardag Tan H. M. dc Koningin-Moeder. Door het uisteken van vlaggen van torens m gevels van openbare gebouwen en van particuliere woningen werd heden alhier de een-en-zestigste verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, die ten Paleize te Soest- ijk vertoeft, herdacht. 'Feestelijkheden hebben er, al is de oor lóg oorbij, hier niet plaats. Het carillon van den Stadhuistoren, liet- Velk eiken Zaterdag zich hooren laat, deed iliaiiö enkele nummers weerklinken, welke deden vernemen, dat het een bijzondere dag is. De draaiorgels vormden ook geen eigen lijk programma-nummer, daar die ook elk'en Jaatsten dag de: week in actie zijn. Namens de Leidsche Chr. "Oranje-Veree- niging werd aan de Hooge Jubilaresse door voorzitter en secretaris, de heeren ds. 1L Thomas en P. Spaa Jr., telegrafisch een hartelijke gelukwensch gezonden. Morgen wordt de verjaardag kerkelijk her dacht. Eugen de Rubini, de bekende telepaath, heelt alhier in de Stadszaal een tweede ?éai ce gegevea, en wel gisteravond De be- langstellng was niet zco groot, als de eerste maal, hetgeen te begrepen was: eerst Rubini, toer. Mcrini, nu nog eens Rubini in een kort tgm'hestek. Na zijn gebruikelijke toespraak verzocht 'de impressario den jn de zaal verspreid zit tend'. n zich meer aan te sluiten, aan welk verzoek gaarne werd voldaan. Toen bleek, 'dat de zaak nagenoeg voor de helft was ge vuld. Het balkon was goed bezocht. Onder 'de bezoekers waren ook weer doctoren. De opdrachten werden door Rubini weer YoiYoerd met en zonder contact en ook werd andermaal door hem met de wichel roede gewerkt. "Waai* de experimenten mis lukten, kregen de opdrachtgevers daarvan 'de schuld. Een der opdrachten, een haer het 'haar op te kammen, was ddarom moeilijk, wijl hij weinig of geen haar had. By de massa-suggestie bleven 'slechts twee 'darres in de zaal met de handen gesloten feitten. Zij konden dienst doen op het podium. Bovendien vond Rubini toch ijog enkele men- tcheii in de zaal, die hem bij' zijn suggestie- proeven van dienst kenden zijn en het wa ren. Over het algemeen kon hij beter met vrouwen dan met mannen opschieten. Aan rumoerigheid of liever aan gebrek van volkomen stilte in de zaal, werden mis lukkingen geweten. Veler ^conclusie en cok dei onze was, dat Rubini minder vlug en menigmaal ook min der zeker werkte dan Morini en dat de sug gestie-proeven van deze belangwekkender re sultaten opleverden dan van gene. Een heelen avond te vullen met' één film is altijd ©enigszins gewaagd. Men moet dan toch wel een groote zekerheid hebben, 'dat de film in den smaak zal vallen, Het Luxortheater heeft, naar het ons wil voorko men, in de Nordisk film „Veritas Vincit" (de waarheid zegeviert)"echter een geluk kige keus te dezen aanzien gedaan. Men kan zien, dat er niets is gespaard om de film aantrekkelijk te maken, waarin men peed "cslaagd is. Het gevevene is boeiend en de vaste lijn, die door het in drie tijdperken verd'elde stuk (Romeinsche keizertijd, mid deleeuwen en 't hedendaagsche) heenloopt, laat zich wei'volgen. .Geslaagd is voor het in Den Haag! ge houden examen Stenografie systeem-,,Pont", me;).; T. Pranger, alhier. Tot onderwijzeres aan de R.-K. school te Baz'erswoude is met ingang' van 12 Aug. foonoemd mej. H. Raaphorst, alhier. f— De Raad van Oegstgeest benoemde als hoofd der school aan den Morsch aldaar, ais opvolger van den heer Den Ouden, den heer J. van Noord, alhier, den derde op' de jBpoidrachJv De Directeur van het Brandstoffen-Bareau maakt bekend, dat met ingang van heden worden geldig verklaard de hierna te noemen bons en dat de op de kaarten genoemde handelaar gemachtigd is op de gewone en nader op dc kaarten omschreven wy'ze, de navolgende aflevering te doen: Minimum-l&antsoeilkaart (voor alls ingezetenen). Op bon A rood Brood (Ua en lib) 1 eenheid Anthracict. (la en lb) (2a cu 2b) (3a en 3b) (4a en 4b) (5a en 5b) (6a en 6b) (7a en 7b) 8 (8a en 8bl 9 (9a cn 9b) 10 (10a cn 10b) Eierkolen. Gascokes. Eierkolen. Anthraciet. dat do beschikbaarstelling van alle eenheden op het minimam rantsoen geschiedt tot nader order, waardoor de geldigverklaring van de Bons 1IV bij nadere beschikking steeds kan worden ingetrokken, dat op een koogor genummerde bon slechts brandstollen mogen worden betrokken, wanneer op de lager genummerde bon de beschik baar gestelde brandstol is afgenomen, r.oodat fo.v. op bon S5 slechts brand stollen mogen worden afgeleverd, indien op bon 1 brandstof is gekocht, dat bon A. rood B rood 11 (lla en lib) van de Minimam rantsoen- kaart aitslaitend geldig is tot niterlijk 311 September n.s. en dat der halve op deze bon, ongezien of op lager geimmmerde bons brandstof wordt afgenomen door den handel kan worden afgeleverd. dat bestellingen uitsluitend mogen geschieden op de by de brandstoffenkaarten verstrekte bestelbiljetten, welke ook bij afhaling in het bezit der afhalers moeten zijn en door den handelaar moeten worden voorzien van den datum van afhaling. 'dat de maximum-pryzen zyn: 1 eenheid (1 H.L.) Anthraciet 1 (1 H.L.) Eierkolen 1 (2 H.L.) Gascokes alles met inachtneming van de gemeenten op de maximum-prijslijst aangegeven.' Afgehaald. f 3,55 f 2,95 f d, verhoogingen voor de Thuisbezorgd. f 3,65 f 3,05 f 4,20 verschillende buiten- LEIDEN, 23 Juli 1919. De Directeur voornoemd KRAMER. Onze oud-stadgenoot', de heer B. G. A- Smeets, vroeger, werkzaam bij het onder wijs te dezer stede, than3 reserve-lste-iui- tenaut, secretaris der Staatscommissie inzake de Lichamelijke Ontwikkeling in het Legrr, is benoemd tot directeur der Tuchtschool te Nijmegen. De kantoren en magazijnen van de coöperatieve inkoopsvereeniging (voor win keliers) „Ons Belang" zullen, vermoedelijk reeds met {September a.s., worden gevestigd in de ruime panden aan de Nieuwstraat, tot dusverre als bewaarplaatsen in gebruik bij de firma Gebrs. Reinke, welke haar zaken alhier opheft. De Minister van Financiën mankt be land, dal ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen, enz. alhier, eerste afdee- ling, onder Jetter B., £5.32, wegens te wei nig betaalde inkomstenbelasting over- 1915—1916. Op het Parkconcert van a.s. Dinsdag avond te acht uren zal het volgend pro gramma ten gehoore worden gebracht: Marsch, Ludwig; Ouverture, Govrert; i Concert-Wals, Gillet; „Der Gra£ von Luxem burg", potpourri, Léhar; Marche Militair, Geiii Rondo, Waldteulel; „Kuost'er -Leban", M ai.-, Strauss; „Marehe des petits Pierrots", j Bore. Aan het postkantoor Leiden der Rijks- postspaarbank en de daaronder resso.teeren- I de hulppostkantoren werd gedurende Juli 1919 ingelegd f 136.444.06 en terugbe taald 1108.863.18. Het laatste door dat kantoor uitgegeven l-oek'jé draagt het nummer 45.536. KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden: Volkshuis. Vereen. V. Vrrjt.- Herv. Zondag halfelf, ds. E. I. van der Brugh, van Tiel. - Broodkaart. 1 De 105do broodkaart is geldig van Dinsdag 5 Augustus tot en met iWoensdag 13 Augustus. Voor het i05de tijdvak zullen de paars gekleurde kaarten gelden als wittebroodkaarten, aanvullings kaarten voor wittebrood en dagbroodkaar ten. Kunstmest. Het Rij-kskuntoor voor IQunslbmedbsboffen £Kiinstme.cjt-Gomm.issie) maakt bekend dat een bepekte hoeveelheid Chilisalpetei* en zwavelzure-ammoniak wordt beschikbaar gesteld voor landbouw- vereenigingen., idie bestellingen recht streeks of door tusschenkomst. van een han delaar kunnen indienendat do levering zal geschieden na betalingdat de prijzen bedragena. voor Chilisalpeter f 28 per 100 K.G.b. voor zwavelzure-ammaniak f 30 per 100 K.G. alles bruto voor netto, vrij uit schaal, af opslagplaatsen der com missie dat de monsternamo zal geschie den door do Kunstmest-Commissie bij de aflevering aan de opslagplaatsen, terwijl de aldus genomen monsters zullen worden onderzocht door het Rijkslandbouwproef- station te Maastrichtdat voor het Chili salpeter een gehalte aan stiksfof als nitraat van 151/2 pek wordt gewaarborgddat voor den zwavelzuren ammoniak een gehalte aan stikstof als ammoniak van 20 pet- wordt gewaarborgddat door de Kunstmest- Commissie geen provisie of vergoedingen worden toegekenddat geen bestellingen beneden 5000 -K.G. worden aangenomen. Maximumpryzen-kalkeieren. Do Minis ter van Landbouw heeft vastgesteld de na volgende jiryeon voor kalkeieren: in den groothandel, prima qualiteit 11 ets., in den kleinhandel, prima qualiteit 12 ets. Deze maximumprijzen golden niet voor kalkeieren, die ten behoeve van gemeente besturen met toestemming van don Minis ter van Landbouw zijn in gekalkt. Uitvoer bepalingen opgeheven. Bij Kon. besluit zijn opgeheven het verbod van uitvoer van ruwe tabak; van sigaren, sigaretten en verdere bewerkte producten van tabak; van celluloid in eiken vorm; van kaliumzouten en magnesiumzouten, voor zoover betreft magnesiumzouten met uitzondering echter van magnesia; van inmaakpotten en dergelijk geglazuurd aar dewerk, hetwelk voor do inmaak kan wor den gebezigd. Rubber. Bij Kon. besluit is tijdelijk op geheven het verbod van uitvoer van rub ber, guttapercha en daaruit vervaardigde artikelen, met uitzondering echter van auto- en rijwielbanden en dcntalrubber. Maximum-pryzen. Naar „Do Tijd" ver neemt, overweegt de Regeering, om, met het oog op de blijvende duurte van ver schillende artikelen, maximum-prijzen vast te stellen. Java-suiker oogst 1920. Naar het Pers bureau -Vaz Diaz, 'Amsterdam, verneemt, is bij de directie van een der cultuur-on dernemingen telegrafisch mededecling ont vangen, dat ii it oogst 1920 afdoeningen hebben plaats gevonden tot eeA hoeveel heid van ongeveer 2 000.000 picols supé rieur eerste band. tegen den prijs van f 32 per picol De Klcet-coiiiinissie. De ICloct-commi&- sie deelt mede, dat zij een dezer dagen wederom in staat htiopt te zijn f 100.000 naar Indië over te maken. Volgens de uit Indie ontvangen berichten mag worden aangenomen, dat cle alsdan in Indië cn Nederland bijeengebrachte gelden voldoen de zullen zijn tot het herstel der schaden, welke daarvoor in aanmerking komen. Nederland en België. Men méldt uit Terneuzen De nog steeds in België tot uiting ko mende annexatieverlangens, die ondanks de op 4 Juni 1.1. door den Raad van Vier genomen' beslissing nog niet tot zwijgen zijn gebracht, doch integendeel nog vrijmoedi ger dan vroeger tot uiting komen, en zich nu ook uiten in het zenden van tol ©gram men voor de herziening van het tractaat van 1839 te Parijs, hebben hot Protest- comité aanleiding gegeven tot het verzen den van het volgende telegram „Zijne Excellentie Larocho, President van Internationale Commis sie van Veertien voor de herziening van het verdrag van 1839, Parijs. Hot protestcomité tegen annexatie van Nederlandsch grondgebied te Terneuzen, vertegenwoordigende de meerderjarige be volking, die zich bij het petionnement heeft uitgesproken Nederlander te zijn, en dat ook steeds te willen blijven onder de Re geering van hot roemruchtige stamhuis van Oranje vertegenwoordigd door H. M. Ko ningin Wilhelmina, voelt zich gedrongen naar aanleiding van do nog steeds in Bel gië tot uiting komende annexionistische verlangens hoewel de Raad van Vier op 4 Juni besloot, dat bij do onderhandelingen over de rgelingen tusschen Beligë en Ne- deifland souvereine ien territoriale wijzi gingen buiten bespreking zouden blijven opnieuw uiting te geven aan zijn trouw aan het vaderland, Nederland, en aan zijn Koningin Wilhelminaspreekt het vertrou wen uit, dat de Raad van Veertien over eenkomstig do beginselen, die aan den Vol kerenbond tot grondslag liggen, er tegen zal waken, dat de eeuwenoude territoriale en souvereine rechten van Nederland op Zeeuwsch-Vlaanderen en de Schelde of het kanaal van Terneuzen zullen worden ge krenkt, of een aanslag zoude worden ge daan op de nationaliteit van de bevolking onzer streek protesteert tegen den indruk dien vcrschillondo Belgische annexionisti- scho kringen trachten te vestigen, als zoude toepassing van het tractaat van 1839 t-eu opzichte van de Schelde en het kanaal van Terneuzen nadeelig zijn voor de ont wikkeling der havens van Antwerpen en Gent waar gebleken is, dat het verkeer op die havens onder het tot nu toe geldend regiem tot aan den oorlog voortdurend is toegenomen. De Voorzitter van het Comité voornoemd, Koelmans." Van do verzending van ddt telegram is medcdeoliiig gedaan aan H. M. de Koningin aan den Minister van B uiten tan döche Za ken on ook aan den heer Loudon, den Ne- dcrlandschen gezant te Parijs. Door den Raad van Terneuzen, die toe vallig juist vergaderde, is besloten een telegram van adhacsiebctuiging te zenden. De redacteur te Brussel van „De Ms.bde" seint: Volgens de „Ftoile" zal de heer Van Vollenhovon België spoedig verlaten. Dit bericht zal, zoo zegt het blad, met oprechte spijt vernomen worden, want heel Belgic kent de groote diensten, door den minister-resident tijdens de bezetting be wezen. Do heer Van Vollenhovon zal tot gevol machtigd minister benoemd worden en ëcn nieuwen post krijgen. Tot nu toe is nog geen bevestiging /an dit bericht kunnen verkregen worden. Do heer Van Vollenhovcn is naar Nederland vertrokken. Nederlands handel cn de Duits/he export. Van het grootste belang acht de Haag- echo correspondent van het „Berliner Ta- geblatb" het rapport van een gezien Hol landsehen handolse xpert-, zoo juist uit Duitsehland teruggekeerd. Het oordeel van toonaangevende firma's over de vooruitzichten van onzen handel met Dir'tschland is, dat deze het best kon geschieden, wanneer een direct verkeer tus sclien do UancTelaars onderling mogelijk was. Wel werden in enkele gevallen door hot afsluiten met Duitsche Regecrings- lichamen hoogere prijzen verkregen, maar tegen het tijdverlies, dat aan do eenvoudig ste transacties met die bureaux verbondon was, woog dit voordeel niet op. Als een belangrijk artikel voor den uit voer naar Duitsehland beschouwde de zegs man van den correspondent, groenten. In do kringen der Nederlandscho groenten- exporteurs voelde men, dat de slechte stand van de Duitsche valuta een ernstig beletsel was, maar aan den anderen kant zou men niet graag do Duitsche markt, ver liezen, zoodat men tot groote tegemoetko mingen bereid was, en is dan ook volkomen bereid, den Puitschcn handel met credietcn te ondersteunen, onder voorwaarde, dat do Hollandscbe Banken de Duitsche biljet ten met een bepaalde marge financieren. In Nederlandscho Bankkringen is men niet ongeneigd, dit vraagstuk in overweging te nemen, wanneer maar die zekerhleiid be staat, dat de toestand in Duitsehland zich consolideert. De betaling zal dus in hoofdzaak moeten geschieden in den vorm van waren, waar bij, afgezien van dc groote uitvoerartike len, als kali, kolen, enz., nog een groot aantal andere in aanmerking komt. De correspondent denkt hierbij bijv. aan de vele artikelen op electroteehnisch gebied, d/ie Nederland op het oogenblik dringend noodig heeft. Een ander, zeer belangrijk, artikel is schrijfmachines Hetzelfde geldt voor drukkerijmachines, landbouwmachines enz. De Duitsche regeering, besluit de han- delscxpevt, moet rich' voor oogen houden, dat het er thans om gaat, dc Nederland- echo markt met Duitsche producten to verzorgen, anders zullen de concurrenten een geweldigen voorsprong krijgen. Men meldt uit Apeldoorn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn gistermorgen, vergezeld van barones H. Sloet van Marxvcld en jhr. Reigersberg Versluys, met den Koninklij ken ealonwagen, verbonden aan den trein van 11.10 uit Apeldoorn na,ar Soestdijk af gereisd. Bij aankomst aan het Apelcloorn- sclie station, waarheen de vorstelijke per sonen van Het- Loo per auto waren geko men, was de burgemeester ter ontvangst aanwezig. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gcm. to Gouda in do vacature ds. Borkelbacli van der Sprenkel ds. S. W. G. Verheul, te Delfzijl. De heer L. Ypey, directeur der ge meente-duinwaterleiding in Den Haag heeft den Raad oni gezondheidsredenen eervol ontslag uit die betrekking verzocht. Op de vraag, door de toekomstige R.-K. leden van den Amstordainschen R^ad gericht tot één lid van elke partij- groep in dien komenden Raad, of die groepen bereid zijn, te trachten over eenige punten van beleid voor het gemeente bestuur tot overeenstemming te geraken, is door allen geantwoord'. Alleen de heer Wijnkoop heeft geweigerd aan het overleg deol te nemen. De R.-K. groep heeft ëen program sa mengesteld en afdrukken toegezonden aan de andere groepen als agenda voor con vergadering, die in de tweede week van Augustus zal worden gehouden. Gisteravond had het bestuur def E.L.T.A., te Amsterdam ter gelegenheid van do opening der tentoonsteling, een aantal genoodigden aan een maaltijd in het restaurant op het tcntoonstellings-ter' rein vereenigd. Aan den disch zaten o.a. de Ministers Van IJsselsteijn en König, do waarnemen* cl)o burgemeester, de heer Wibaut, de welw houders Van Tienen en Den Ilertog cn voorts de gepens. vice:admiraal Tydeman, majoor Walaardt Sacré, de plaatselijke commandant enz. Naar wij vernemen onthield de Minister- van Marine zich van deelneming aan het diner in verband met het ongeval, (lat gis termiddag de marine had getroffen. De tafelpresident, generaal Snijders, verzocht bij den aanvang van den maaltijd de aan wezigen zich een oogenblik van hun zetels te verheffen. Hij sprak woorden van wee moed met het slachtoffer, dat gistermid dag bij de uitoefening van zijn plicht was omgekomen, en uitte zijn deelneming voor d'o nagelaten betrekkingen. Hij uitte cle beste wcnschon voor het herstel van luite nant Bakker, wien in een telegram daar van uitdrukking werd gegeven. Voorts bracht generaal Snijders een heildronk uit op H. M. en heb Koninklijk Huis. De Raad te Alkmaar besloot den gas- prijs van 15 ets, op 12 ets. per kub. AL te brengen. Benoemd is tob notaris binnen het ar- rond. Arnhem, ter standplaats Arnhem mr. Th. V. J. M. Feldbrugge, cand.-notaris te Arnhem. Te Yelp is op G9-jarigen leeftijd plot seling overleden de emeritus-predikant der Ned.-Herv. Gem. J. W. Knottenbelt, to Haarlem. Benoemd is tot rechter in de arron- dissementö-rechtbank te Utrecht mr. J. A. F. van Asperen, thans inspecteur d'er reg. en dom., tevens rechter-plaatsvervanger in de arrond. rechtbank te Rotterdamtob rechter in de arrond.-rechtbank te Al melo, mr. A. C. Leendertz, thans ambte naar van het O. M. bij de kantongerech ten in het arrond. Zwolle, ter standpl. Zwolle on is aan mr. P. W. H. Truyen, op zijn verzoek, met ingang van 16 Augus tus 1919, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van rechter in de arrond.- rechtbank te Roermond. Gistermiddag werd in een der za.len van het Rotterdamseh Leeskabinet, de heer J. J. Walters gehuldigd, die sedert 50 jaren de functie van onder-bibliotheca ris aan deze inrichting heeft bekleed. Do jubilaris werd toegesproken door den heer D. G'roll, namens do hoofdcommissie door dr. A. Plate, namens ck> leden door den bibliothecaris, dr. A. Schilling, namens het bibliotheekpersoneel, door den heer P. R. Mees als penningmeester van het Kabi net en door den heer J. Hudig, den eeni- gen nog in leven zijnden oprichter. Den jubilaris werden eenige enveloppen met inhoud ter hand gesteld, benevens een ete van Harting en een zilveren inktkoker. De Raad van Goes heeft besloten f 50 toe te staan vcor de oprichting van een ge denkboeken van Frans Naerehout, te Vlis- singen. Bij Kon. besluit is benoemd tot school opziener in het district 's-Gravenhage, de heer'J. H. van Westendorp J.Dzn.. te Schie dam1, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als schoolopziener in het arrondis sement Loenen; ïs, met ingang van 16 dezer,- benoemd tob inspecteur van het lager onder wijs in de lst-e inspectie, mr. P. W. H. Truijen, thans rechter in de rechtbank te Roermond en schaalopziener in het arrond is-, sement Weert, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag uit laatstgemelde be trekking. Het Tweede Kamerlid de heer F. Bo»1 (Pla'ttelandersbond) zal aftreden, -en ver vangen worden door den heer A. Braat van dien Bond. Volgens de halfiaarlijksehe opgave in heo „Boetiüchemsch Weekblad" bedraagt 't aantal vacatures in de Ned.-Herv. Kerk op. 1 Juli I7S, tegen 172 op 1 Januarir Aldus: Gelderland 14, Zuid-Holland 41, Noord- ITolland 28, Zeeland 17, Utrecht 13, Fries land 24, O ver ijs el 13, Grouingen 19, Noord- Braltmt 5 en Drente 4. Iu do vijftiende zitting der Alg. Sy node dor Ned.-Herv. Kerk kwam in behan deling het rapport van dr. Deeleman over het vrouwenkiesrecht. Gestemd werd over» de eerste conclusie: omi opnieuw dezo kwestie aan het oordcol der Kerk te onderwerpen. De conclusie wordt verworpen. Yéór stemden dis heeren dr. Deeleman, Scbolto, Cronier, Eilerts dc Haan, prof. Va-n Veon, A. de Haan, Franke, met het pracadvies van prof. Slotemaker de Bruine. Tegen de heeren Picard, Zoete, Callenfels, Veen- man, Van Druten, Sneep, Landman, Bon- gers, Tromp, Wccncr, Tammens, Weiland met het pracadvies van prof. Van Veld huizén cn den secretaris. Alzoo komen de andere conclusies niet moer in^ stemming en is de heele kwestie van het actieve en passieve vrouwenkiesrecht voorloopig weer van de baan. 't Is echter te verwachten, dat zij een volgend jaar wel weer opnieuw aan d-o orde zal komen. De gewone audiëntie vau den Minister! vatf Binnenlandsche Zaken zal Woensdag e.k. niet plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1