Burgerlijke Stand Lelden. Tijdens den Wapenstilstand TELEGRAMMEN LAATSTE BERICHTEN, RECHTZAKEN SPMT. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogst*) barometerstand 760.1 to Vlissin- gen. Laagste stand 752.5 to Skagen. Verwachting tot (Ten avond van 19 Juni:* Toenc monden, Zuidelijken tot "Westelijken ■wind. Toenemende bewolking met kans o.p onweer of regen. Koeler, nemen. Het gewas dor krokussen is overal goed, terwijl de tulpen en hyacinten er ook best voor staan. De prijzen zijn zeer goed. KATWIJK. Do Raad vergadert Don derdagmorgen te halfelf. LEIDERDORP. De collecte voor den ge wapen den dienst beeft opgebracht 1 12.063, ALPHEN. Gemeenteraad, Voorz.: de burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren Hoogendijk ?n Kempenaar. Er is één vacature. De notulen der beide vorige vergaderin gen worden vastgesteld. Ingekomen is het jaarverslag van de Am- backtsteekenschool, dat voor de Raadsleden ter visie ligt. Een schrijven van mej. Drent, dat zij haar benoeming tot onderwijzeres aan de O. L. S. op den Oudshocrnsche-weg, aan neemt. Een schrijven van den heer Van Dam, dat hij het archiefgebouw, het voormalige raadhuis van Oudshoorn, van de gemeente wil koopen voor f6000, de veldwachter kan dan nog geruimen tjjd in zijn woning blij ven. Dit worde gerenvoyeerd naar B. en \V. Een 3chrijven van S. van Veen, om eervol ontslag als nachtwachter, en een verzoek om uitkeering van het wachtgeld. Thans is aan de orde de vaststelling der bouw- en woningveiordening. De Voorzitter wil deze artikelsgewijze behandelen. De heer Herngreen ip hier feegen, daar de Raads commissie nog eerst rapport moet uitbren gen. Zij heeft dab niet kunnen doen, oio- dat de verordening te kort -in haar bezit is. Daarom wordt dit punt verdaagd. Het voorsCel van B. en W. inzake de overname van een rijwiel van het water leidingbedrijf wordt aangenomen. Naar aanleiding van het verzoek van nét Departemeht Alphen aan den Rijn der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, om ver hooging van subsidie voor de Ambackts- teekenschool, stellen B. en W. voor dit te brengen op f 635. De heer Van Dam vindt dat te kras; hij wil het van f225 op |4UÜ brengen. De heer Herngreen jteunt dit voorstel. In stemming gebracht, worcfo het aangekomen met 7 tegen 4 stemman. Tegen de heeren Boot, VlasmaD, Van Le/u- wec en Van Djjk. Overeenkomstig het voor stal van R en W. tot wijziging van de ver ordeningen op de leveriag van gas, elec- triditeit en water, wordt besloten. Besloten wordt tot herstelling van de be strating in de H'ooitstraat en de Raadhuis straat over te gaan; ook tot aanstelling van twee gemeentewerklieden. B. en W- komen met een voorstel lot het verleenen van een ere diet groot f435, voor de afscheidnig van de opslagplaats van grint m ae Raadhuisstraat naöij Gouwsluis. De heer Van Dijk vindt hot beter, dat al die za ken op de begrooting voorkomen. Zoio heelt men er zoo weinig kijk op, hij dringt aan op bezuiniging. Nadab hierover in geheime zitting is geraadpleegd, wordt besloten als nog geen crediet te verloenen, vóór onder zocht is of de opslagplaats van grint niet verplaatst kan wordea naar dé plaats, waar nu do vuilnis opgeborgen wordt, daar dat terrein toch nooit in zijn geheel gebruikt wordt. (4 verzoek van Ged. Staten wordt beslo ten de reden mede te deelen betreffend^ do niet-uitbetaling van beiooning aan den Of perbrandmeester over het tijdvak 1 Jan. 1918—1 April 1919. Het voorstel van B. en W. naar aanlei ding van het adres van de politiebeambten oir» herziening hunner jaarweddenregeling, wordt in stemming gebracht en aang;nomen met- 7 tegen 4. Tegen de heeren Van Leeu wen, Van Dam, Boot en Vlasman. Naar aanleiding van het adres van B. Heyman e.a. om herziening hunner jaarwed- deregeling, wordt het voorstel van B en [W, aangenomen, terwijl tevens op voorstel van den heer v. Dam voor elk kind be neden 14 jaar f25 wordt uitgekeerd. Voor de aanschaffing van uitrustings stukken voor personeel van de motorspuiten en voor de aanvulling van den inventaris der brandspuiten, wordt een crediet toege^ staan van f1900. De heer Van Dijk dringt nogmaals op bezuiniging aan. Het verzoek van P. Hellingman om eer vol ontslag als onderwijzer aan de 'O. L, schooi aan den Oudshoornschen weg, met irgang van I Sept. 1919, wordt ingewil ligd evenals dat van C. Boot om eervol ont slag als gemeentewerkman met ingang van 1 Juli 1919. I. en W. stellen voor een sproeiwagen aan te koopen. De heer Herngreen is .er tegen, daar dit veel te hoog in kosten loopt, var een rekenkundig man had hij vernomen, dat zoo'n wagen op zhi minst f1000 per jaar kost. Hij oordeelt het dan maai* beter de brandferanen te gebruiken, dat is niet zoo duur en even doeltreffend. De heer Ranke js vac meeging, (lat één wagen dan nog met vlodoende is. Het voorstel van R. en W. wordt in stemming gebracht en verworpen liet 9 tegen 3 stemmen. Tegen de hoeren De Wit, Van Dam, Ranke Herngreen, Knape, Bol, Rijlaarsdam, Boot en Verduyn. Tot leden der commissie voor "bet nazien der rekeningen over 1918 worden benoemd do heeren Knape, Verduyn en Boot en tot plaatsvervangende leden, do h&erea Ranke, Bol en Rijlaarsdam. Over de vaststelling van "het kohier van 'den hoofdelijkon omsfag dienst 1919 ^aat men in geheime zitting. Na heropening wordt de vergadering geschorst voor het oo- &erzoek van do geloofsbrieven der nieuw- 'ckozen Raadsleden. Tot commissieleden wer- *n benoemd do heeren Verduyn, Boot en "Knape. Bij monde van den heer Verduyn worut medegedeeld, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden, zoodafc hjj adviseert tot goedkeuring te besluiten. Besloten wordt een woning aan to koo pen in wijk Steekt, voor f2000 van Jac. Straven, voor een politiebeambte. Ee heeren G. de Jeu en J. Hengeveld Jzn., verzoeken om aansluiting van hun huizen aan de rioleering in de Oranjestraat. B. en Wl willen hiervoor f100 vragen. De heer Van Dam vindt dat te weinig en wil dat stellen op f300. De heer Herngroeen steunt dit voorstel. Dat van den heer Van Dam wordt in stemming gebracht en aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Vla's- man en Van Leeuwen. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. GEBOREN: Johannes, Z. van J. de Lange en J. Boer. Paulns Johannes. Z. van P. J. Wetselaar en M. C. v. Evert. Catharina Maria, D. van S. Horvath en M. C. Stakenburg. Agnes, D. van J. van Eyk de Lange en A. Haarland. Susanna, D. van A. Klein en L. de Boer. Piet, Z. van D. Brouwer en H. Labrijn. Christina, D. van C. A. Niehot en J. C. Neuteboom. Johanna, D. van P. Blanken- stjjn en S. Pelt. Willem, Z. van J de Wit en S. S. Sjardin. Gerardus, Z. van M. Ouwerkerk en C. M. Schenk. Jo hannes Martinus, Z. van A. J. Mulder en T. Jacobse. Johannes, Z. van H. Tege-s laar en J. E. Sterk. Antoon Gerardus, '■Z. van H. A. Huntelman en C. M. Robijn. Agatha Catharina, D. van R. Cramer en I. Stol. Hendrik Johannes, Z. van H. J. Wallaard en J. M. de Jong. Catha rina Maria, D. van J. F. van Doorn en C. M. Tevonderen. Albert Wouter, Z. van L. J. G. J. Otfces en H. v. d. Noort. Henrietta Sjoerdje Grietje, D. 'van S. Geertsma en R van Dam. Cornelis Da niël4, Z. van C. D. Zandvliet en M. E. van Rijn. Adriana Wilhelmina, D. van J. Oostendorp en A. v. d. Starren. Hen drik. Z. van P. J. Le Blansch en A. Barelds. Leo Paul, Z. van J. Flipso en G. O. Splinter. - GEHUWD. P. G. Lombert jm. en 0. Kraaneveld jd. H. do Ligny jm. en O. J. Kooreman jd. D. Teyn jm. en M. Siera jd. J. G. van Nienwenhuyzen jm. en A. de Roode jd. W. F. O&stveen jm. en M. Phi- lippo jd. P. J. Holverda jm. en M. van Vliet jd. M. Gordijn jm. en A. W. S. J. de Romijn jd. A. Hollebeek jm. en M. Ouwerkerk jd. J. Wessel jm. en L. J. de Gioot jd'. D. Kraay jm. en J. W. A-nes jd. OVERLEDEN. B. J. van Halderen w. 62 j. A. M. Tasscron wed. J. W Taffijn 90 j. M. P. M. Kreuger wed. D. Zirkzee 80 j. R. Rood'bergen m. 63 j. Levenloos geboren bind1 van J. v. d. Mejj en A. M. Rietdijk. E. M. Spierenburg d. 21. j. B. Krot, wed. Brittijn 85 j. M. J. E. Rens d. 8 mnd. N. van den Berg, ongeh, man 75 j. H. P. van Dieren, ongeb. man 70 j. C. M. Mouris, z. 4 möd. W. J. Steen bergen d. 21 j. Levenloos geboren kind van A. Kreuger en Th. v. Slinigerland. A. Plug, z. 22 mnd. G. Wegbrands geb. Schrama, vr. 63 j. J. A. Pietera z. 22 mnd. J. Verhoog z. 14 j. De algemeen© toestand. Momenteel wordt de'toestand geheel be- heerscht door de vraagzal Duitsohland het vredesverdrag teekenen 1 Concessies, die eenige verandering in hert wezen der vredesvoorwaarden brengen, zijn niet ge daan, gelijk men na de telegrammen van gisteren heeft kunnen zien. Slechts op on dergeschikte punten hebben de goaJlieerden wijzigingen toegestaan. Bij het antwoord is zolfs eon schrijven gevolgd, onderteekend door Clemenceau, maar opgesteld door den secretaris van Lloyd George, naar het heet, dat een zoo saherp requisitoir tegen Duitsohland is, als officieel door de entente nog niet aan haar tegenpartij is ter hand gesteld. Men oordeele zelfin het Tweede Blad zal men den volledigen tekst, zooals het Wolffbureau dezen geeft, vinden weer gegeven. Ons direct geuit vermoeden, dat het bou wen op de oneenighoid onder de geallieer den onderling, waaruit dan zou voort vloeien een belangrijke wijziging van het vredesverdrag, door niets gerechtvaardigd werd, blijkt ons niet t-e hebben be drogen. Over tal van dingen mogen de ge allieerden het inderdaad oneens zijn, in groote lijnen heersaht er ten aanzien van de houding tegenover de overwonnen vij anden aan te nomen, voldoende eensgezind heid, om alle splijtingspogingen in de en tente te ondervangen. Trouwens, was voor het zelfrespect der entente een belangrijk terugkomen op haar besluiten mogelijk 1 Zij zou zich daarmee immers zelf een brevet van onbekwaamheid hebben uitgoreikt. De Duitschers staan thans voor hét moei lijke geval: „to make the best of it\ Is dit, gelijk gezegd, op zichzelf re:ds een allesbehalve aangename taak, des te on aangenamer wordt deze nog, wanneer men den inwendigen toestand van Duitseh!and beschouwt. Er is absoluut geen eensgezind heid. Zelfs in regeeringskringen, zoo wordt van alle zijden verzekerd, mankeert ben ©enenmale de zoo hoog noodïge eendracht. Gisteravond werd Brockdórff Rantzau te Weimar verwacht. Rantzau en de zijnen wilden begrijpelijkerwijs na het antwoord der geassocieerden in ontvangst te hebben genomen, geen minuut verloren laten gaan. Hun pfan was, het aanstonds te beginnen 10 bestudeeren. Daartoe had de Fransche over heid in den extratrein, die hen van Ver sailles oaar Weimar vervoerde, inrichtingen laten aanbrengen om hun het schrijven enz. te vergemakkelijken en ook aan de ver lichting van de wagons zorg besteed. Morgen vergaderen te Weimar de oattg- fracties en Vrijdag of Zaterdag uiterlijk zal de Nationale Vergadering zich bezag houden met de groote telken-kwestie. Maan dagavond 7 uur, uiterlijk, moet het Duitsche beslissende antwoord binnen zijn, gelijk psea weet! Zooals bekend is, voeren de onafhanke lijke socialisten een sterke propaganda voor v/el teekenen der voorwaarden, ov rtuigd, dat de tijd deze spoedig zal veranderen. Zelfs wordt beweerd, dat de* staking-aan de bladen te Berlijn en Miinchen daarmee in verband staat, ten einde aldus hefc inwerken van de voorstanders van niet-teekenen op de publieke opinie, tegen te gaan. In htfeverra dit juist is, valt moeilijk nog te beoordeelen, daar sterker dan ooit iedere partij haar propaganda voert en niet terugschrikt voor een of andere lastercampagne. Bij een-huis zoeking bij Clara Zetkin, een leidster der» onafhankelijken te Berlijn, is een aantal aanteekeningen gevonden, waaruit blijkt, dat voor de naaste toekomst een aanslag tegen het "bestaande bestuur in do maak was. De beweging zou van Spandau uitgaan. Bovendien is de regfeering ter oora ge komen, dat de algemeene staking tegan het einde dezer week is te wacht an. En alsof dit alles nog niet genoeg is, uiterst rechts schijnt men zich eveneens te roeren, zoodat Vele officieren reeds zich hebben uitgelaten'in een geest, dat de repu bliek den langsten tijd geduurd had. Uit angst voor een nationalistische reactie schij nen daarom vele democraten voor niet-tee kenen te zijn. x Uit een en ander blijkt echter meer dan duidelijk, hoe Duitschland inwendig hopeloos verdeeld is en dat op een moment, dat het juut de grootste saamhoorigheid aan den dag. hoorde te leggen. Scheidemann, de minister-president wilde zich niet uitlaten over de strekking waarin het Duitsche antwoord zal uitvallen, hetgeen alleszins te begrijpen is! Door genoemde staking beschikken we over weinig Duitsche persstemmen. De „Vor- warts* zegt o.m.: „R t antwoord der entente doet als 'n nieuwe oorlogsverklaring aan. Het heele stuk ademt den geest van den onver- zoeolijksten haat en de aanmatigendste eigen gerechtigheid. In de volgende dagen krijgt de ernstigste beslïèsing der wereldgeschiede nis haar beslag, die toch, hoe zo ook uitvalt, niet beslissend zal zijn, want het Duitsche volk kan den strijd om recht en leven niet op^ geven. Moge het zich krachtig genoeg toonen om dien nu al krachtig verder te voeren, dooiclat het op "de onvervulbare, onaanneme lijke en onteeren'de eischen van het entente- kap. italismè een vastberaden neen laat hoo- ren." Ook de „Frankf. Ztg." kan het uiteinde lijke vredesverdrag niet scherp genoeg laken, doch eindigt aldus: ,.Wat wij thans ook doen, de verantwoor ding, die wij op ons laden is onmetelijk groot. Duitschland is niet in staat den vijand te wei geren om te teekenen, als het 'daartoe door een ultimatum gedwongen wordt. LateQ wij ons dus in het onvermijdelijke schikken en hoj en op een betere toekomst. Er zijn goede voorteekenen, dat zij niet zal komen in storm en onweer, niet in machtsontplooiing, maar door den wil der volkeren, die zonder de medewerking van Midden-Europa niet in vrede leven kunnen." Do Engelsoho pers is verdeóld op de zelfde manier als bij de beoordeeling" der eerste vredesvoorwaarden. De beruohte „Northoliffe-pers" prijst ten zeerste het begeleidend schrijven bij dit entente-ant woord, doch betreurt het, dat zelfs deze concessies nog gedaan zijn. Bladen als „Daily News", die do voorwaarden te 6cherp vonden destijds, raden thans Duitsohland aan te teekenen, verzekerend, dat het onrecht der regeling tenslotte door de ra acht der gebeurtenissen zal worden goedgemaakt en erkennend, dat thans voor Duitsohland geen andere weg mogelijk is. De Daily Herald", het Engelsche arbei dersorgaan. handhaaft volledig haar mee- nipg, dat het een gedicteerde vrede wordt, maar laat in niets doorschemeren, !at van arbeiderszijde daadwerkelijke steun in kort tijdsbestek is te verwachten, en daar op komt het voor Duitschland tooh aan. De Fransohe pers blijft overtuigd van Duitschland's onderteekenen, rij het na eenige „bokkesprongen", zooals Hérvé schrijft in de „Victoire" en prijst het en tente-antwoord, maar vooral den bijgaan- den brief. Marcel Hutip zegt o.m. ,,De in-beweging-zetting tegen Dinsdag ochtend 24 Juni bevolen, van een krijgs macht der geallieerden tor sterkte van 600.000 man met grof geschut van een ver mogen, 'waar men geen denkbeeld van heeft, zal regeering en vergadering te Wei- mar met den neus op de werkelijkheid du wen» die er alleen op aankomt. Ze zullen onderteekenen Brockdorff Rantzau heeft een saherp pro test d'oen hoor en tegen de incidenten, bij het vertrek der Duitsche gedelegeerden uit Versailles voorgevallen. Clemenceau heeft zijn leedwezen betuigd en debetrokken pre fect en commissaris van politie ontslagen. Geen halve maatregelen dus! KORTE BERICHTEN. Vandaag zullen de trams in Antwer pen weer rijden. Zij, die het werk niet her vat hebben, kunnen zich als ontslagen be schouwen. De maatschappij meent over voldoende personeel to beschikken om eten dienst weer aan den gang te zetten. Er rijn politiemaatregelen genomen om alle moge lijke baldadigheden te keer te gaan. Maandag, rond 2 uur namiddag, zoo meldt „Ons Vaderland", deden geweldige ontploffingen do Brusselaars uit hun hui zen loop en. In Bosoh voorde vlogen de rui ten stuk. Bijwijlen kon men denken dat de donder rommelde, zoo snel volgden rioh de ratelende ontploffingen op. Het rijn munitiestapels van Groenen- dael die de onlangs in de lucht gevlogen obussen gaan vervoegen. Weer is de plaats waar 't gevaar woedt, afgesloten. Om 3 uur begon met vernieuwe heftig heid 'de dans. Een dikke rookkolom stijgt op van uit het koersiplein, waar nog vele munitiestapels wachten om hun verschrik kelijke taal te spreken. De ontploffingen rijn talrijker daji de vorige maal. Men heofb nog geen slachtof fers gomeld. De schade is overgroot. In Wurteanberg rijn de Arsolradon bij de wet afgeschaft Te Graudenz hebben - vrijwilliger-troe- pen een monarchistische betooging gehou den. Do „Vorwarta" wil, dat Noske in de zen zeer streng zal optreden. Het Hof van Cassatie te* Parijs heeft het verzoek van Lenoir, die wegens ver standhouding met den vijand ter dood is veroordeeld, tot revisie van rijn proces, verworpen. Cravin Markievics, de gearresteerde leidster dor Sinn Fein era, die tot lid van het parlement werd gekozen, is te Mallow op# Ierland tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld wegens deelneming aan een onwettige vergadering en opruiing. Het Bolsjewistisch leger in Rusland heeft Oefa bezet en Koltsjak'o troepen te ruggedreven. Zij moeten veel gevangenen en buit hebben gemaakt. Do Mexicaan ache gezant te Washing ton heeft de Amerikaanscho regeering mee gedeeld, dat de Mexicaansoho regeering het betreden van haar grondgebied door Ame rikaanscho troopen als een schending van haar rechten beschouwt. Do vrede met Duitschland. PARIJS, 17 Jnni (R. 0.). De ontwerp overeenkomst, aan de Duitschers overhan digd tegelijk met de geallieerde nota, voor ziet in de voortduring der bezetting door de geallieerden van Duitsch gebied als waarborg voor de uitvoering van het verdrag door Duitschland. Geen Duitsche troepen zuller. in het bezette gebied worden toe gelaten, doch alleen politie, waarvan de sterkte door de geallieerden zal word in bepaald,' mag in dit gebied gehouden wor den ter verzekering der openbare orde. Een burgerlijk lichaam onder den titel Geïnterallieerde hooge commissie voor Rijn land", zal de opperste vertegenwoordiging der geallieerden in het bezette gebied vormen. Zij zal bestaan uit 4 leden-verte- I genwoordigers van België, Frankrijk, Groof- Brittannië en-de Vereenigde Staten. BERLIJN, 17 Juni. (W. B.) In de entente nota wordt verder gezegd: Duitse.hland heeft van zijn buren alles geroofd wüt slechts te gebruiken of weg te voeren was. Het heeft vaartuigen van alle naties in volle zee ver nield, ook als er voor passagiers en equips ges geen mogelijkheid tot redding bestond. Het is niet meer dan. rechtvaardig, dat her stel plaats vindt en dat do mishandelde vol ken een tjjdlang beschermd blijven tegen een concurrentie van een land, waar de in dustrie intact bleef en zelfs door de in bezet gebied gestolen werktuigen versterkt is. Hoe hard deze bepalingen voor Duitschland ook mogen zijn, Jt heeft die aan zich zelf te wijten. Niemand moet Jrjden onder, de gevolgen van den oorlog dan Duitschland en niet de vollen, aan wie Duitschland schade berokken de. Indien niet al degenen rechtvaardigheid wedervaart, die aanspraak op gerechtigheid hebben, dan zal dit befceekenen het bloot stellen van de wereld aan een nieuw onheil. PARIJS, 17 Juni (R. 0.). Clemenceau; zond aan den voorzitter der Duitsche dele gatie een schrijven, waarin hij zijn spijt .betuigt over de wanordelijke incidenten, voorgekomen bij het vertrek der gedele geerden en mededeelt, dat den prefekt van Seine et Oise opgedragen is aan Von Hengel excuus aan te bieden. De betrokken prefekt benevens de commissaris van politie, zqn ontslagen. De Turksclio vredesdelegatie. PARIJS, 17 Jimi (R. O.) De Opperste Raad ontving de Turkschen gedelegeerden. Do Groot-Vizier deed eon mededeling, waar in hij deed uitkomen, dat de deelneming van Turkije aan den oorlog te wijten' in aan het Comité voor Eenheid en Vooruitgang, dat tegen do wensckea der bevolking handelde. De sultan protesteert tegen den afstand van Smyrna aan Griekenland en dringt aan op handhaving der integriteit van het Tu-rk- seho Rijk. Wilson naar Brussel. PARIJS, 17 Juni. (R. 0.). President Wilson is naar Brussel vertrokken. ADENKERKE, 17 Jnui. (Havas). President Wilson is met zjjn eclngenoote en dochter te 8.45 hier aangekomen. Zij werden ontvangen door den koning en do koningin, den Ame- rikaanschen gezant en heb hem gedurende zjjn verblqf in België toegevoegde gevolg De troepen brachten den president hun eer bewijzen. Het gezelschap vertrok daarna per auto om een bezoek aan het front te breügen. Do Fransche regeering overwinnaren. PARIJS, 17 Juni. (R. O.). Bij de dis cussie over de Russische politiek der gealli eerden verwierp de Kamer im.t 365 tegen 140 stemmen etn motie-Cachin, waarbij het te rugtrekken der troepen gevraagd werd. Een motie van vertrouwen in de regeering weid met 349 tegen 137 stemmen aangeno men. Uit Duiteoh-Oobtenrijk. WEENEN, 17 April. (Korr. Bur.). De „Wiener Zeitung" bevat de opheffing der vergeldingsmaatregel, indertijd genomen te gen eon aantal zaken en industrieele onder nemingen, voornamelijk Engelsoho, Fran- scho en Itaüaansche. Uit Bolsjewistisch Hongarije. BOEDAPEST, 17 Jan. (Hong. Kon*. Bur.) iOp aanzogging der geallieerden hebben wij do noodigo maatregelen getroffen, om de krijgsoperatie op to schorten. Toch gin gen de Tsjechen over de gansche linie met nanzienlijiko strijdkrachten tot den aanval ever, en treden zij de bevelen der geallieoiv don, om do operaties te staken, met voeten. Ondor zulke omstandigheden troffen onze troepen, noodgedwongen, krachtige verdedi gingsmaatregelen. Ten Westen van Elerjos in do dalen van Sojo en Rima, en in de om geving van Leva zijn heftige gevechten aan don^ang. •De Amerikaansche arbeidersfederatie. ATLANTIC CITY, 17 Juni. (R, 0). Do conventie der Amerikaansche arbeiders federatie besloot tot weigering dei eiken*, oing der arbeiders in Bolsjewistisch "Rus* land. Do werkliedenfederatie weigerde een air* gemeeno staking uit te schrijven. Staking in'Canada uitgesteld. MONTREAL," 17 Juni. (R. O.). De, voorgestelde staking van winkelbediendenj in de dominions langs de Oauadijra-PacifiQ-i Railway ia uitgesteld. STADSNIEUWS. Hedenmiddag werd door den civiel-*, ingenieur en architect, den heer A. G. Beltman, te Enschedé, in „Zomerlust", ak hier, voor rekening van de firma L. S. de Leeuw en Zonen, te Amsterdam, aanbe steed: hefc bouwen van een sh?3bouw, enz. mefc een oppervfakte van 1130 vierk. M. op haar fabrieksterrein aan de Os- en Paar- denlaan alhier. Hefc aantal inschrijvingen bedroeg 13, n.L van de heeren J. Zitman en Zn., Leiden, f45.300; C. van Dorssen, Rotterdam, f 45.000; B. J. Kroeze, Enschedé, f43.490; J. van Egfceren, 'Enschedé, f43.476; M. van der Velden, Leiderdorp, f43.100; Gebrs. Geel, Amsterdam, f43.000; Gébrs. A. en J. den Ouden, Alphen en Leiden, f43.000; J. A. Trebbe, Enschedé, f41.440; Th. G. Earthen, Leiden f40.880; G. A. Jeunink, Enschedé, f40.171; T. en B. van der Staal, Lisse, f40.000; J. Harfceveld en J. de Vrind, Leiden, f39.220, en H. A. Vosse, Den Haag, f38.760. De staking in de haven te Amsterdam. Men meldt ons uit AmsterdamDo sta« king in de haven heeft zich heden zooala oc<k verwacht werd niefe onaanzienlijk uitgebreid. Behalve de boot-werkers, in dienst van de Stoomvaart-Mij. „Neder land", die reeds gisteren de staking had den geproclameerd (zie omïer Gemengd Nieuws) hebben hednmorgen ook de haven arbeiders van de Kon. Holl. Lloyd, Kom Ncd. Stoomboot-Mij. en Holland-Amerika- lijn, het werk neergelegd. Zij allen eischen, dat de bekende grieven zullen worden weg genomen. De staking, die thans circa 140O arbeiderg omvat, heeft blijkbaar niet de sympathie van de vakvereenigingsbesturen. Immers werd gisteravond in een gecom (rineerde Bestuursvergadering der Boot workersorganisaties besloten den leden te adviseeren, weder aan het werk te gaan, opdat de besturen met de „Scheepvaart- verceniging" over de bestaande grieven in onderhandeling zouden kunnen treden. Dit advies werd den bootwerkers hedenmorgen in een openlucht-vergadering aan den kap van de Handelskade medegedeeld, doch de bootwerkers gaven te kennen, dit advies niet te zullen opvolgen. De strijd wordt dan ook buiten dè orgar nisatics om gevoerd. Hedenmorgen verga dert het Bestuur van de „Scheepvaarbver- eeniging" om rijn houding te bepalen. Do Stajjl-Industrie. Het Persbureau Vaz Diaz meldt ous: Wij vernemen, dat wederom een Ameri kaansche Staal- en IJzercombinatie. zich in ons land heeft geïnteresseerd met het oog op do staalleveranties, welke in de naaste toekomst verwacht worden. De Consolidated Steel Corporation. een combinatie van de Bethlehem Steel en Co., Combria Steel Co., Éackawanna Steel Co., en anderen heeft de firma Chas. T. Sturk en Co., te New-York, benoemd als hun alr lecnvertogenwoordigers voor Nederland. Het Ho-llandsehc kantoor van de firma Chas. T. Stork cn Co. Inc. te Rotterdam zal tinvnkort hiervoor een kantoor openen aan ce Leuvehaven aldaar. Het belang, om in Europa direct vertegea- woordigxl tc rijD> .schijnt dus bij de verschil lende Amerikaansche staalproducenten meer en moor te worden ingezien. H. M. de Koningin bezocht hedennamid- dag met H. K. H. de Prinses hot achtste Zendingsfeesfc van den Bond van Afdeelin- gen der Nederlandse he Zcndiugsvereeniging in Zuid-Holland, zoomede het daaraan verbon den zevende k'nrlerzendiv- sfc op Br. Ms. landgoed /.Raaphorst" oLV; Wassenaar. De vorstelijke personen v;rschenen te drie uren met gevolg op hefc terrein. H. M. bracht hefc eerst een bezoek aan bet kinderzeneftugsfeest. HAAGSCH GERECHTSHOF. Dit Gerechtshof wees heden arrest in de volgende zaken J. H. 'T., behanger uit Delft, wegeim diefstal van léerdoek te K a t w ij k-a a n- Z e e veroordeeld tot 3 maanden gevangc- nas straf. G. M. v. d. L., wegens diefstal van hrood- kanrten te Noordwijkorhout ver oordeeld tot 1 aar gevangenisstraf. Het Hof bevestigde deze vonnissen. VOETBAL. Ajax heeft gisteren te Stockholm van Tigrorma, gewonnen met 20. Met de rust was de stand 10. De doelpunten werden gomaakt door Hordijk en Broekman. MARKTBERICHTEN.' AMSTERDAM, 18 Juni. 65 vette kalve ren le kw. f 2.20, 2o kw. f 2, 3e kw. f 1.60. 158 nuchtere kalveren f 1S--32. 5 schapen. 38 lammeren. 464 vette varkeos le kw. f 2, 2o en 3e kw. f 1.701.90. WOERDEN, IS Juni. Aangevoerd *240 partijen kaas. le kw. f 7377, 2e kw. f 70 —73j Riiksmerk i 76. Handel vlug.

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 3