LEIDSC Vrijdag 13 Juni 1919. Ofïleieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS BINNENLAND PRIJS DEK ADVERTENTIENi 80 Cts. per regoL Des Zaterdags 40 Cts, per regel. Kleine advevtentiëü Woensda-g 55 Cts., Zaterdag 1.— bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- recht. Voor eventueel® opzending van brieven 10 Cts, porto to betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Ncordeindsptein. Telefoonnummers' voor Olrectie en Administratie 175, Redactie 1507. PKIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 mnd. f2.10, p. week fO.lG Buiten Leiden, waar agenten ge vestigd zijn, per week <Jt 9K 0.18 Franco per post 9JC 2.50 Nummer 18184. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. GELDIG VERKLAARDE BONS. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat vanaf Za terdag 14 Juni tot eq met Vrijdag 20 Juni ?rjn geldig verklaard: Bon JI15 voor 1 K.G. Itleiaardappelen 7 cent per K.G. Bon 1116 voor 2 K.G. Itleiaardappelen a 7 cent per K.G. Bon M 17 voor 31/2 ons Suiker. Bon M IS voor 1 ons Rijst- 1 21 cent per pond. Bon M 19 voor 3 ons Bruine Boenen 1 11 cent per pond. Bon M 20 voor 1 ons Groene Erwten a 11 cent per pond. Bon 1121 voor 1 ons Capucijners 27 cent per pond. Bon M 22 voor V-* ons Witte Boonen a 23 cent per por.d. KINDERMEELBOEKJE. Bon 5 voor 3'/2 ons Suiker. N. C. BE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 13 Juni 1919. STEUNCOMITÉ LEIDEN. De uitbetaling aan gcdemobiliseerden zal plaats hebben op ZATERDAG, 14 Juni des VOORMIDDAGS tussclien 9 cn 11 uur in de Sladsgcbocrzaad (ingang Brecstraat). Geen uitbetaling zal plaats hebben indien uit hc*. zakboekje niet blijkt dat ALLE WAPENS zijn ingeleverd, dus ZAKBOEKJE medebrengen HET DEMOBILISATIE-COMITE. Leiden, 12 Juni 1919. Leidscli Studenten-Corps. Over de plannen tot viering van het 69e Lustrum der Leidsche Hoogeschool, meldt men ons nader: De besluiten, door de corpsvergadering genomen, waren geheel in overeenstemming met het rapport der commissie inzake Lus trumviering 1920. Om -de genomen besluiten naar waarde te schatten, laten wg hierbij het voornaamste uit genoemd rapport volgen: De commissie begint met aan te toouen de kosten der maskerades, van 1900, 1905 en 1910. en hoe die kosten bestreden zijn. Na gegaan wordt verder, hoeveel do feestkas in 1920 zal bedragen en "hieruit blijkt dat gere kend kan worden hoogstens op do helft van het beschikbare bedrag in 191Ó. De commis sie schrikt er van terug de kosten eener maskerade in 1920 te begrooten; ze is echter van oordeel, dat genoemde kosten aanmerkelijk hooger zullen zijn dan in 1905 eu 1910; uiet alleen wegens do ontzaglijke prijsstijging der bc-nóodigdheden en 4er ar- beidsloonen, maar ook ten gevolge van liet feit, dat de voornaamste artikelen uit het buitenland betrokken werden en zoo ze al te vinden zijn fabelachtig duur zullen zijn. In het rapport volgen hierna beschouwin gen over de maskerades in de loopende jarcl^ Iran beteekenis voor het Corps en wal ze allengs geworden zijn. De commissie doet zien dat het oudtijds vanzelf sprak, dat do studenten zich feesten mochten veroorloven, die groote kosten met zich brachten. Zoowel de ouders als het publiek vonden het aeer natuurlijk, dat de studenten door luisterrijke feestelijkheden deden blijken van 'de bevoor rechte plaats, dia, ze in de maatschappij innamen. Te verklaren is dit uit de positie van het Corps; de verzameling der intellec ts ec-ie "jongelieden, die ook later de voor naamste posten in den lande zouden beklee- aen. Maar de studentenmaatschappij zelf was toen ingericht op een weinig onderbroken langdurig verblijf in Leiden, terwijl allen dio er deel van uitmaakten, zich gevoelden als een geheel, los van de buitenwereld. Was het dus te verwond even, dat het Lustrum, de week waarin het Corps tegenover de bui tenwereld op zor/n schitterende wijze van baar bestaan blijk gaf, door alle studenten beschouwd werd, als het culminatiepunt hun ner studiejaren, waarnaar reikhalzend werd uitgezien en waaraan niet zooveel blijde her inneringen werd teruggedacht? Konden zich ue?c toestanden gedurende vele jaren hand haven, allengs veranderde het karakter van de maskerades, waaraan hoe langer boa meer zorg en Jcosten besteed werden, om ten slotte te ontaarden ïn een praalzieke „stuaenteu riikdoenerij" en in eerzucht om tegenover bevriende corpsen te schitteren. De lustra waren geen uitingen meer van een gezellig feestvierende jongelingschap, maar werden feestwekea voor het publiek. Hebben in 1910 de reünisten zich niet beklaagd over het weinig genoeglijk samenzijn met de studenten, daar deze liet in de maskerade week veel te druk hadden? De maskerade werd een onmisbaar middel om het Corps een machtige positie te verschaffen tegen- ever de buitenwereld, die door vele aanvallen het bestaansrecht van de studenten-corpora ties trachtte te loochenen. Vooral dienden "daartoe bijkomende feesten. Door de opvoe ring van Alianora in 1910. was zeer zeker iets werkelijk moois tot stand gebracht, maar ilj heeft den indruk niet kunnen doen post vatten, dat het een verdienstelijke uiting was van den studentöngeesthet werd voor namelijk als een succes voor de kunstenaars aangemerkt, terwijl de studie en de inspan ning die vele corpsleden zich getroost had den, vergeten werden. Vau den optocht kan meu niet anders zeg gen, dan dat zij aan de deelnemers weinig genoegen verschaft en dat zij bij de duizen den toeschouwers wel de aandacht vestigt op het pronkachtige, maar geen idee van ver dienstelijkheid geeft. Integendeel, meer en meer stemmen gingen op tegen de steeds grooter wordende kosten en er waren velen die de maskerade beschouwden als ecu „wed spel wie het mooist het artistiekst en het duurst voor den dag zou komen." In het Corps 'zelf bleek men al evenzeer sterk gekant tegen de hooge. kosten der mas kerades. Verschillende bezuiuigingscommis- sies zijn ingesteld, maar hebben het meer als haar opdracht opgevat om in den bestaanden toestand bezuiniging aan te brengen, dan een oordeel te vellen over een ingrijpende verandering van de Lustrumviering. Ook uit de besprekingen over de maskerade 1915 bleek, dat. men er niet over dacht, te bre ken met de mos. Voor het Lustrum waren reeds plannen voor een optocht en bijkomen de leesten gereed. Door het uitbreken van den oorlog werden deze plannen niet verwezenlijkt, maar werd een gedeelte der feestkas bestemd voor het houden van een lustrum. De commissie merkt verder op: Reeds uit onze financieel© beschouwingen zult ge kunnen opmaken, dat een maskerade met do beperkte feestkas ten eenenmale on mogelijk is. Wordt er overgegaan tot het vormen van een waarborgfonds, dan zou een dusdanig bedrag moeten worden bijeen gebracht, als voor verwezenlijking niet vat baar zou blijken te zjjn. Van een hoofdelrjken omslag zal geen sprake kunnen zijn, daar ae Commissie er van overtuigd is, dat de leden zich daar sterk tegen zullen kanten, vooral wegens het hoogst onbillijke er van. Doch er zijn andere bezwaren, die volgens de commissie niet minder zwaar wegen en die voortvloeien uit de geweldige gebeurtenis- ren, die de laatste vijf jaren hebben plaats gegrepen en niet nagelaten hebben, hun stempel te drukken op de toestanden en de mentaliteit ia en buiten het Corps. Zij is er van overtuigd, dat het Corps een alleron- gnnstigsten indruk 20u maken, indien het een maskerade organiseerde, waarbij duizen den en duizendea besteed werden uitslui tend aan uiterlijk vertoon. Bg velen zou het zeer terecht ergernis opwekken, dat het L. S. C. zoo weinig de geest des tijds begrepen r.eeft Hierna bespreekt de commissie de verande ring. die onder de studenten zelf heeft plaats gevonden en dio ze als uitvloeisel beschouwt aan do totaal gewgzigde maatschappelijke toestanden, waardoor de meeste corpsleden genoodzaakt zijn van een bescheiden budget te leven en meer op den naam van „studee- renae" dan vau „student" aanspraak kunnen m&ken. Dit gevoelen de meeste corpsleden zeei goed. Bij hen dringen zich de gedachten aan do hooge kosten eener maskerade op den voorgrond terwrjl de oude mos van een mas- 1 erade ter viering van het jaarfeest der Leid sche Hoogeschool, als argument voor het bouden hiervan, zeer veel van zijn waarde verloren heeft. Hierop wordt in 't kort de lustrumviering 1915 besproken, waarbij op te merken valt, dat de duur van het Lustrum beperkt werd tot. 3 dagen, dat het geheel niet het karakter droeg van een studentenpraestatie, daar men in de „Bloemensproke" het werk van niet- ztanenten te bewonderen kreeg, dat de kos ten voor liet lustrum besteed werden op een wjjze, diö aan weinig corpsleden en reünisten voldoening verschafte. Het rapport komt tot de volgende con clusie: De Commissie van oordeel: dat financieel een Maskerade in 1920 onmogelijk is; dat hoewel de hoofdpersonen ongetwijfeld gevonden zullen worden, het gros der corps leden zich de hooge kosten eener maskerade niet zal 'kunnen veroorloven; dat de wil om zich aan te passen bij de geheel veranderde maatschappelijke toestan den in het Corps gevoeld wordt en ook in deze voorop moet staan; dat aan den goeden naam van het L.'S. C. door de viering van het Lustrum, waarbij praeftb en praal op den. voorgrond staan, schade zal berokkend worden; dat daarentegen van een waardige her denking van het 69e Lustrum der Hooge school zeer zeker naar buiten mag blijken. Adviseert den leden van het L. S. C.: lo. do optocht met bijkomende feesten iu den trant van 1905 en 1910 uit liet pro gramma der Lustrumviering te schrappen. 2o. aan de Lustrumviering geheel het karakter te geven van festiviteiten van stu denten en reünisten. 3o. den duur der Lustrumviering even als .in 1915 te beperken. 4o. ten spoedigste een Lustrumcommissie te benoemen, welke tot taak zal hebben plannen te ontwerpen, welke de financieele draagkracht der feestkas niet te boven zul len gaan. Daarbij zal gezorgd moeten wor den, .dat de begrooting der kosten beneden het' beschikbaar bedrag blijve. De commissie meent, dat tegen een ar tistieke studenten-praestatie, zooals een too- neelopvoering, hetzij in de openlucht, hetzij binnenshuis, niet de minste bezwaren beslaan mits iets werkelijk goeds geboden worde, en een eventueel tekort gedekt worde door een waarborgfonds, door vrijwillige bijdra gen bijeen gebracht. De commissie eindigt aldus: Aan het" eind van ons verslag gekomen, betreuren wij, evenals waarschijnlijk de mees ten -uwer, het verdwijnen van onze roem rijke maskerade en de tijden, waarin het Corps onbekommerd feesten organiseerde, die jaren van zich deden spreken; het onver biddelijke noodlot heeft ons echter gedwon gen, met bezorgdheid ©en blik in de toe komst te werpen en ons af te vragen of het Corps een verstandige politiek voerde, zich blind te staren op oude mQres, in plaats van zich aan te passen aan de zoo geheel ver anderde maatschappij. Geruimen tijd .geleden is hier ter Ste ele opgericht oen comité uit de burgerij, met het doel gelden bijeen te brengen voor een huldeblijk aan den burgemeester, jhr. mr. N. C. de Gijselaar, als uiting van waar deering voor de wijze, waarop hij zioh in do moeilijke jaren van het distributiewezen van zijn taak heeft gekweten. Ons bereikte 1 van dit comité het verzoek, om over deze kwestie het stilzwijgen te bewaren, tot bet l comité het tijdstip tot publicatie gekomen I achtte, waaraan wij in dit geval, begrijpc- lijkerwijs, gaarne voldeden. Eerst dan is in zulke aangelegenheden publicatie immers gewensoht, wanneer het goheelo program der plaats zullende hebben actie gereed is, m. a. w. wanneer het tijdstip is gekomen, dat het comité zelf naar buiten treedt. Zeer onaangenaam trof het ons daarom, in do „N. 11. Crt." cn „N. Crt." van gis teravond niet alleen dUt plan te zien ver meld, maar daaraan nog te zien toege voegd Het ligt in de bedoeling dit hulde blijk te doen bestaan uit een fontein, die in een nog aan te wijzen stadsgedeelte zal worden geplaatst en den naam va-" den burgemeester zal krijgen. Wij weten natuurlijk niet, ten gevolge van welke onbescheidenheid dit bericht in genoemd© bladen is gekomen. Maar deze onbescheidenheid, ten gevolge waarvan toch wereldkundig is geworden hetgeen nog niet voor publicatie was geschikt, nood zaakt ons, men zal dat begrijpen, nu ook den sluier te lichten en onzen lezers van de plannen op de hoogte te stellen. Thans kunnen wij nog mededeolen, hoe wel wij dat gisteren nog meenden te moe ten verzwijgen, dat het Leidsch Studenten corps f 100 beschikbaar heeft gesteld voor genoemd plan. De Vcreeniging tot Bev. der Bouw kunst alhier maakte met een aantal leden een excursie naar Alkmaar cn Bergen, meer speciaal met de bedoeling om in laatstgenoemde plaats een bezoek to bren- gen aan het veelgenoemde en afgebeelde villapark „Meerwijk". Dit park bevat een zestiental woningen, welke daar zijn neeir- geplant door de architecten mej. Krop holler en de heeren Staal, Blaauw, Lacroix cn Kramer, om zoo te zeggen: „In de vrije liefde tot de Kunst"! Waa het wonder, dat de Leidsche bouw- kundigen dit veel besproken, becritioeorde, dobh ook bewonderde villapark eens van nabij wilden zien? Immers neen! Daarom was het den deelnemers aan deze excursie allereerst een groot genoegen nog eens kennis te maken met die monumentale ge bouwen, welke in Alkmaar zelf nog beziens waardig zijn, om zich daarna per Tram naar Bergen te begeven. Diep verscholen tussohen zwaar opgaand! hout, ligt daar dan het villapark „Meer wijk". Enkele van de zestien villa's zijn verhuurd, doch het grootste gedeelte is nog onbewoond en dat deed den bezoekers in zekeren zin genoegen, daar zij nu in de ge legenheid waren ook do intereurs te be zichtigen. Aannemende nu, dat de geheele opzet van dezen villabouw is geweest, het in de gelegenheid stellen van de meest vooruit strevende architecten, om, los van alle traditiën, iets ultra-oorspronkelijks tot stand te brongen, kan ten slotte niets anders geconstateerd worden, dan dat de Leidsche bouwkundigen voor een groot- deel verwonderd waren over hetgeen zij hier op hun gebied liobbon zien voortbrengen, en een andier gedeelte vol bewondering was voor den groeten durf van deze bouw meesters Een spontane uiting van„mooi", „pit toresk", „doelmatig", neen, dat heb ik echter heusoh niet gehoord, aldus de secretaris der Vereeniging, de heer Fred. A. Wempe,. die ons doze raededeeling ver sohaft. De tooneelvereeniging „Nut cn Ver maak", bij do ouderen 'overbekend, bij do jongere generatie ook nog zeer gewaar- deod zal op Zondag 29 Juni liaar 45-jarig bestaan Herdenken. Op dien dag hoopt zij een gezelligen oudejaarsavond van de Voreeniging te vie ren in den tuin van „Zomerlust", uitslui tend voor leden, donatours en kunstlieven de leden met hun dames. Een strijkje zal den avond opvroolijken cn door het geven van voordraohten" zal do Voreeniging too- nen wat zij op het gebied der voordracht kunst vermag, terwijl voorts eenige ver rassingen d"en aanwezigen zullen worden bereid. Fen bal zal nauurlijk den avond beslui ten. Op Woensdag 2 Juli wordt op „Den Burcht" een gekostumeerdfeest gegeven, opgeluisterd door een flink muziekkorps in Ond-Nol 1 anclsch kostuum. Prijzen worden uitgeloofd voor de moest artistieke en geestigste kostuums. Er zal gelegenheid zijn voor introductie ook voor gekost.umeerden. Na afloop zal het gekostumeerd bal in „De Graanbeurs" worden gehoudon. Een feestcommissie is al druk aan het voorbereiden en zal straks haar program ma nader bekend maken. Ds. Chr. de. Meijero, predikant bij de Evangelisoh-Luthcrsche Gomeente alhier, heeft voor het beroep naar Deventer bo- dankt. Dr. J. A. Middendorp, alhier, ia be noemd tot vissOherij-consulenL Gaarne vestigen wij met een enkel woord do aandacht op,het dezer dagen ge opende photographisoh atelier „Prin- cessc", Mare 60, van den lieer Pierre Slegtcnhorst, voormalig chef van het van ouds bekendé atelier Bongenaars. De heer S. houdt er twee ateliers op na een voor menschen, die een portret wen- schen, eenvoudig natuurlijk, precies zooals de camera het weergeeft. En zoo zijn er ook nog. Het ander atelier is voor het maken van z.g. artistieke portretten half photo- grafie, half schilderwerk, waarin uitkomt heb eigene het persoonlijke zooals de pho- tograaf het ziet Zoo zullen de meesten wie is er niet een tikje ijdel? hun beel tenis wel wensahen. Voorts houdt de heer S. er een speciale inrichting voor vergrootingen op na. De heer II. E. van Dijken, alhier, is ter beschikking gesteld van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, om daar te lande t© worden benoemd tot adspïrant-commis- sar's van politie bq de algemeene politie. Hij zaJ als zoodanig worden geplaatst als leerling van de 1ste afdeeling der politie school te Batavia. Gisteren geraakte W. F. de J. in aanraking met de kap van den brug bij de Zijlpoort, waardoor hg een paar ribben brak en naar het Acad. Ziekenhuis moest vervoerd worden Vanochtend betrapte de politie op hec- tordaad I. T., toen hij een rijwiel kaapte vin een schuit, liggende aan de Oude-Vest. De duurte-bijslag. Daar gebleken is, dat er onzekerheid bestaat over hetgiea als duurte-bijslag 1919 zal worden uitgekeerd, ontleenen wij aan de Memorie van Toe lichting bij het Wetsontwerp No. 362 de navolgende bijzonderheden: De Regeering is „van de gedachte uitge gaan, dat een vermeerder.ng van het oude salaris voor gehuwden en kostwinners met 50pCt., voor ongehuwden met 25 p'Jt. en bovendien voor hen, die kinderen bened^a 18 jaar te hunnen laste hebben, een kinder bijslag van f50 per kind, als voldoende steun kan worden aangemerkt. Of deza steun wordt genoten als salarisvermeerdering of als duurtebrjslag, d<$t daarbij niet ter zake. Daarom zal, behalve in de enkele gavallsn, waarvoor zulks niet mogelijk is, de hoofd bijslag worden berekend als een p^rc^ntage van het oude salaris. Het ge:amen]gk be drag van hoofdbijslag en kinderbijslag zal dan ziju te verminderen met de salaris- verbetering sinds 1 Januari 1918. Da regeling, volgens welke ds R»2ge:ring zich voorstelt den duurtebjjslag toe te ken nen, sluit zich behoudens het vorenstaande en enkele wijzigingen, aan bij de regeling, welke voor 1918 heeft gegolden. De regeling is van toepassing op: a. het vaste personeel, in 's Rijks dienst; b. het personeel, dat, hoewel niet vast aangesteld, wat- zyn dienstprestatie, zijn bezoldiging en zgn verdere verhouding tot deu Staat betreft, een overeenkomstige positie inneemt als de Rijksambtenaren en Rqkswerklieden. Als voorbeelden van dit personeel worden genoemd: de losse en tijie- ljjko werklieden aan de Rijkswerkp'aatsen bij de Hembrug; de losse werklieden bij 's Rgks Munt; de hulpbesfcellers en hulp- boden bij do posterijen en de telegrafie. c. zij, die inzrjdelingschen Staatsdienst zijn; d. de onderwijzers der openbare en bij zondere scholen; de leeraren der bvjzondare hoogere burgerscholen; de leeraren der bij zondere gymnasia; de leeraren der openbare en der van Rijkswege gesubsidieerde bij zondere vakscholen, zoomede het niet onder wijzend personeel aan die onderwijsinrich tingen verbonden. e. lo. de militie-officieren, aangesteld op grond van de Militiewet 1901 en het reserve- personeel als bedoeld bij art. 1 der wet voor het reservepersoneel dar landmacht 1905, met uitzondering van hen, die de' vergoeding wegens kostwinnerschap ontvan gen; 2e. het personeeL der Koninklijke marine-reserve; alles voor zoover zij in werkelijken dianst zijn, ook gedurende gedeelten van het jaar. Er wordt rekening gehouden met het totaal-inkomen, en met alles, wat a'.s Zoon (ook voor over- en extra-werk) wordt ge noten. Wat voor de kinderen geldt, geldt ook voor natuurlijke, niet-erkende e:> pleegkin deren. De betrokkenen, hierboven genoemd, wor den verdeeld in drie categorieën: lo. p?r- sonen, die één of meer kinderen benedea.de 18 jaar hebben; 2o. gehuwde zonder kin deren: zij, die aantoonen, dat zij tot hun last hebben het onderhoud van kinderen van 18 jaar of ouder, ouders, pleegouders, grootouders, broeders of zusters; weduw naars ol gescheiden echtgenooten, die 02n eigen huishouden voeren; 3e. alle anderen. De lo. en 2o. categorie ontvangen geen bijslag als hun totaaliukomen meer dan f 6000 bedraagt, of wanneer zij vergoeding voor kostwinnerschap ontvangen; die van de eerste categorie niet, wanner hun in komen f5000 met zooveel maal f50 als zij kinderen hebben, bedraagt; de t we 3d 3 categorie niet, wanneer hun totaal-inkomen foOOO bedraagt. Voor de .derde categorie zijn de grenzen van het totaal-inkomen f3000, van het to taal-bedrag f2500 .of meer. Voor de .berekening van den hoofdbijslag wordt voor hen, die reeds op 1 Januari 1918 in dienst waren, uitgegaan van het jaarloon, dat zij op dien datum volgens de regeling, welke laatstelijk daarvoor goid, ontvingen. Waren zij op 1 Januari 1918 nog niet in dienst getreden, dan wordt uit gegaan van het bedrag, dat zy volgeus die! salarisregeling aan jaarioon zouden hebben ontvangen, indien zij op d en datum in aiensfc getreden zouden zijn. Over dit bedrag wordt berekend voor da personen, behoorende tot da -ersta en tweede categorie, 50 ten hond rd met een maximum van f500 en een minimum van 1400, en voor de psrsonen. behoorende tot de derde categorie, 25 ten.hond.rd ir-fc een maximum van f500 en. een minimam van f200. Hierbij wordt vervolgens de kinderbijslag opgeteld en het gezamenlgk bedrag van hoofd- en kinderbijslag wordt vervolgens verminderd met het bedrag, dat het tegen woordige jaarloon meer bedraagt dan heb jaarloon waarover 't percentage is berekend. De bijslag wordt uitgekeerd in vier ter- nijnen. en wel de eerste zoo spoedig mo gelijk tusschen den 15den er. dei Ratsten der maanden Juni, September en Decfm' er. De klachtcu over het bruinbrood. In verband met de vele klachten over het bruin- brood, heeft het college van directeuren van keuringsdiensten in haar te Amsterdam ge houden vergaderiug besloten, de aandacht van den Minister van Landbouw te vestigen op do onvoldoende kwaliteit \an het gele verde Regeeringsmeel. Het Rijkskantoor voor Melk- en Zuivel producten opgeheven. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 1 Juli op geheven de afd. Boter cn Melk van het Rijks kantoor voor Melk- en Zuivelproducten, den naam. van dit kantoor gewijzigd in Rijks kantoor voor Kaas"; eervol outslag verleênl aan de heeren dr. A. G. Breen, als pre-sideat- directeur van het Rijkskantoor voor Melk eü Zuivelprod., Th. J. A. Diephuls, als direc teur van de afdeeling Melk. en J. Edelman, ris directeur der afdeeling Boter, onder dankbetuiging voor de door hen in deze function bewezen diensten en met ingang van 1 Juli den heer dr A. G. Breen voor noemd benoemd tot liquidateur van de op geheven afdeclingen Boter en Melk. Tegen den vrede door geweld. Op de huishoudelijko vergadering der soe.-dem. K*i- Dierfractie, gehouden op 11 Juni 1.1., is een stemmig een resolutie aangenomen, waariö deze fractie haar adhaesie betuigt aan de critiek door do Italiaanselie soc. pariemem taire fractie uitgeoefend op de vredesvoor waarden, die de overwinnende mogendheden aan de volkeren van Gentraal-Europa trach ten op te leggen. Besloten werd de Italiaan- sche Kamerfractie telegrafisch hiervan in kennis te stellen. Hot adres der Zeeuwen, Bij het Proviu- cïaal Anti-anuexatie-comitó in Zeeland is be richt ingekomen, dat het aan de Koningin gezonden adres met de verzameling hand- teokcuiugcn aan den gezant te Parijs wordj opgezonden, opdat de conferentie voor de herziening van het verdrag van 18-39 d« uiting wet-e van de bevolking der Zeeuwsche eilanden. De ©x-koizor. Naar uit Berlijn aan de ,N. R. CV wordt geseind, publiceert de „Vorwarts'' eenige vertrouwelijke correspon denties van den „Bond van Duitschc vrouwen en mannon tot bescherming van de persoon lijke vrijheid en het. leven van Wilhelm 11"^ Eén van deze brieven verdient bij ons zekof aandacht. De brief is gericht aan den voor zitter van de afdeeling te Frankfort, oen luitenant-kolonel, cn afgezonden door dcu secretaris van den Bond te Görlitz, kapitein Hering. Daarin leest men o.a.: „Wij moeten opnieuw met alle macht de propaganda hervatten. Ik heb aan een divi sie-geestelijke, die bij Essen woont voor tref fvlijke connecties in Ncdrland heeft, eer gisteren per spoorbrief 20,000 mark gezon den, om opnieuw de Nederlandse he pers te bewerken. Daar de mark slechts op 18 staat, is 20,000-mark betrekkelijk weinig. Ik geloof, dat wij nog zeer vaak en di<?por in onzen zak moeten tasten." Het is misschien voor den goeden'roep der. Nederlandecho pcr3 in het buitenland nuttig, dat even op deze mededeeliug gewezen wordt, zegt de Berlijnscho correspondent van de „N< R. Ct.". Het is weer hetzelfde verschijnsel als onder den ogrlog, toen ook vaak celd word uitbetaald aan agenten in het buiten land. die dit beweerden voor dc bewerking van de vreemde pers te gebruiken, waarvan de z.g. bewerkte bladen weinig zullen hebben gemerkt. De wijze van bewerken was geen slecht zaakje voor den bewerker. Ten op- ziohte van denkeizer heeft men trouwens cl krasser dingen beleefd. Een paar weken geleden verscheen in do dorpen van de Mark (Brandenburg) een aristocratisch uitziend heer met een automobiel, die de boeren bij eenriep om hun den nood des keizers te schil deren. De Nederlanders lieten op aanstoken van- do entente den keizer honger lijden, Tortelde hij. Daarom moesten zijn getrouwee levensmiddelen voor hem bijeenbrengen. Do boeren waren onmiddellijk bereid van hun voorraad voor don keizer af te staan. Van alle kanten werden eieren, boter, worst, euz, aangebracht. Dit werd alles in den automo biel van den liczoeker geladen, die met tra nen van dankbaarheid in de oogen de boeren de hand drukte. Men heeft natuurlijk nooit meer van hem gehoord. De „bewerking van de Nedcrlandschc pers" zal men daarom ook niet al te tragisch moe ten opvatten. De heeren hebben nu eenmaal veel ge'ld noodig. Kapitein Hering dient re keningen voor drukwerk in ten bedrage van 150,000 mark. Verder beklaagt hij zieïi ovcf de liooge prijzen der advertentiën. Het „Ber liner Tageblatt" heeft voor het plaatsen van een oproep als advertentie 14-50 mark ge- oischt. Dit was hem te veel, ofschoon hij schrijft achteraf in twijfel te verhoeren of men de advertentie toch maar niet had moe ten plaatsen, daar, zooals hij zegt, „het bui tenland dit „Schweineblatt'1 zeker onder oogen krijgt". In- één der brieven heet hot, dat de Bond niet alleen door zijn afdeeling do telegrammen met het protest tegen de uitlevering van den keizer aan president

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1