LEIDSCH mDAGBLAD. Zaterdag 7 Juni 1919. Maandag, Tweeden Pinksterdag, verschijnt het „Leïdseh Dagblad51 niet Nederland en België. STADSNIEUWS. PBIJS DEK ADNEKTENTIENi 20 01*. pet U84.G& Dee Zaterdags to Cts, (K segel. Kierne advertentiën Woensdag W Ota., Zateadsg f 1.— by eon maximum aanval woorden van 30. Idcssso volgens post- recht. Voor eventueclo opzending van brievsir 10 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Nummer 18180- dit nummer bestaat uit DRIE Biaden. EERSTE BLAD. Bureau Ncorde'mdspisin. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. "PKIJS DEZER COURANT: yoor Leiden p. 3 mnd, f 2.10, p. week f 0.13 Luiten Lenden, waar agenten ge* vestigt! zjjn; per week v., 0,18. Franco per post #>J M 2.50. Hoewel het langzamerhand uit den gang van zaken in het Ncderlondsch-Belgisch geding reeds duidelijk was geworden, dat voor oenigen afstand van grondgebied niet ernstig meer behoefde te warden gevreesd, thans "is er zekerheid in dezo zoo belang rijke materie. De verklaring,, door onzen minister van buitenlandsche zaken gisterenmiddag in beidé Kamers 'afgelegd en reeds volledig door ons meegedeeld, laat daaromtrent niet den minsten twijfel meer toe. De ver- derp behandeling van de diverse vraag punten zal zoo dienen plaats te vinden, dat niet geraakt wordt aan Hollandsch territoir, zelfs niet aan eonig souverein reoht. Daarmee is, om zoo te zeggen, deze zoo veel stof opwaaiendo kwestie van de baan, daar de verdere regeling, van hoe veel belang ook, toch bijzaak is geworden, nu alle reden voor bezorgdheid is "weg gevallen. Uit dc tevens door onzen minister over gelegde Belgische" eischen die nog nim mer volledig waren gepubliceerd, zooals men zich zal herinneren blijkt, hoe Bel gië ofschoon niet ronduit zeggendewij willen Limburg (met name Maastricht) en Zeeuwsch-Ylaanderen, toch in dien geest zijn eischen had geredigeerd, zij het ook nog zoo fluweel-zacht ingekleed. Hetgeen doet erkennen, dat de krachtige manifesta ties van Zeeuwen en Limburgers voor bet blijven in ons staatsverband niet noodeloos zijn geweest, maar integendeel van zeer veel n'ut. Hun stemmen hebben de door België te hulp geroepen groote bondgenoo- ten overtuigd van hun gezindheid ten op zichte van Nederland. Minister Van IvarnebÊek kan met grooto tevredenheid terugzien op heb door hem te Parijs bereikte resultaat-. Hij is er in ge slaagd! al onze rechten onverkort te hand haven zonder eenigo concessie of zijstap te doen. Hij heeft in deze met bekwame band ons staatsschip langs do dreigende klip pen en draaikolken gestuurd en het bo- houden in do veilige haven doen "ankeren. Erkend zij tevens, dat ook dc geallieerden zich in deze in enkele opzichten voor hen ingewikkelde kwestie, dank zij het feit, dat Bolgiö niet alleen hun bondgenoot was maar ook onbetwistbaar rechten kon doen gel dien op hun dankbaarheid, alleszins rechtvaardig zijn optreden en niet in het^ minst door voorkeur of meerdere sym pathie zich hebben laten leiden. Zonder onderscheid des lands hebben zij deze zaak in de goede richting gébracht. De verdere procedure beantwoordt vol ledig aan do hier te lande gekoesterde wenschen. Weliswaar is een commissie in gesteld, samengesteld uit vertegenwoor digers der vijf groote mogendheden België en Nederland, maar deze commissie ver zoekt beide direct- belanghebbenden na onderling overleg gemeenschappelijke for mules voor te leggen. Dat. wil dus feitelijk zooveel zeggen als: regelen' jullie beiden samen de kwesties nu maar, daar zullen wij straks ons fiat daarop wel geven. Onze minister heefi zich opnieuw bereid Verklaard België zoover tegemoet te ko men als dat vereenigbaar is met Neder- land's rechten en belangen, 't Is daarom te hopen, dat van Belgische zijde thans den aanvankelijk ingeslagen weg, die tot niets dan echecs voor onzen zuidelijken na- buurstaat heeft, geleid, zal worden verla ten en dat-, hoezeer de van annexatie-lust bezielde minderheid, teleurgesteld als deze ïs, misschien nog zal pogen te ohicaneeren, moge worden ingeslagen het pad, voe rende tot dc zoo gewenschtc toenadering tussohen beide stamverwante volkeren. Zooveel gemeenschappelijke belangen vereenigen België en Nederland, belangen, die in dc toekomst nog zullen groeien en 'toenemen, dat ook onzerzijds, nu de ge varen zijn afgewend, alles dient te worden gedaan, om de hoog gerezen golven wcor te doen luwen en de volksgeest niet blij vend te vergiftigen met afkeer. We erken nen, dat. België's houding niet te scherp to laken is geweest. Bcschouwen wij dat na den voor ons in alle opzichten mooien afloop als een boozen droom, door de oor- logspsyche bij onze zooveel geleden heb bende buren gewekt dien het zoet is geen rancune na te dragen. Wellicht, dat ons land uit het nader in connectie treden met de voormannen der geallieerden nog voordeden zal plukken. Misschien is zoo toch do gelegenheid ge opend om heel wat ingevreten misverstand te doen verdwijnen Verandering van het Systeem der Collegegelden. De Litterarische Faculteit der Leidsche Studenten heeft zich met een adres tot H. M. de Koningin gericht, waarin zij eerbiedig tö kennen geeft, dat ziij, naar aanleiding *an het adres ^an den Senaat der. Rijks universiteit te Leiden van 26 Februari 1919 aan H. M. besloten heeft, M. haar instem ming te betuigen met dit adres, maar tevens 11. M. te wijzen op de noodzakelijkheid, dat de afschaffing van schoolgelden in de eerste plaats worde doorgevoerd bij het lager en voorbereidend universitair onderwijs; 10. dat het, naar de meening van de literaire faculteit, waar de studenten dienen te blijven voortkomen uif de leerlingen van het middelbaar en gymnasiaal .onderwjjs, al- lereers'. noodig is, dat zoowel dit als ook het lager onderwas volkomen kosteloos worden gemaakt, 200 noodig met vergoeding van de inkomsten, die gederfd worden door de niet- ^irekt productieve arbeidskracht van de leer lingen; 2o. dat anders de vermindering door af trek van- de collegegelden, waar de studie kosten- reeds lang zoo hoog zgn, dat het voor mindervermogenden thans onmogelijk is te studeeren, slechts zeer weinigen de gele genheid zou openen tot studie; 3o. dat het echter, naar de meening van do literaire faculteit, geenszins noodig is, waar het budget van de Rijks-Universiteiten reeds zoo hoog is, de bezittende klassen te ontlasten van een som, welke bij het tegen woordige belastingstelsel door de geheele bevolking zou moeten worden opgebracht; redenen waarom de Literaire Faculteit: I. H. ,M. eerbiedig verzoekt bij de Staten- Generaal een voorstel aanhangig te maken tot afschaffing van het bestaande systeem van collegelden en tot invoering van een stelsel met sterke progressie volgens de in komens van de geldgevers en een hoog' mi nimum dat vrij blrjve; 11. H. M. eerbiedig verzoekt tegelijker tijd bij' de Staten-Generaal een voorstel aan hangig te maken tot afschaffing van de examengelden; III. zich aansluit bij de instemming be tuigd door den Senaat met het voorstel aan Hr. Ms- regeering om voor onvermogende jongelieden van buitengowoneU aanleg op' ruimer schaal studiebeurzen beschikbaar 'te stellen. Tehuis voor schoolgaande kinderen te Leiden Het afgeloopen jaar is, evenals voor alle Yereenigingen, een moeilijk jaar geweest voor liet Tehuis voor Schoolgaande kinderen. De financieele toestand drong tot allergroot ste zuinigheid, zoodat een gedrukt jaarver slag ditmaal achterwege moest blijven. Toch waren er verschillende' lichtpunten. Doordat de Centrale Keuken in een onzer zalen haar distributielokaal heeft gehouden, konden wij zegt het bestuur op voor- deelige wijze van het goede eten voor onze kinderen profiteeren. Van da gemeente moch ten wij een subsidie van f250 ontvangen. Van de tooneelvereeniging „Dedil" ontvin gen wjj f 130. Na pogingen, door het bestuur daartoe aangewend, kreeg het verschillende giften, waaronder een groote hoeveelheid zand voor tien speeltuin. Wij kregen, aldus het bestuur verder, eenige nieuwe contribueerendé le den, hoewel ook vele leden bedankten. De school werd bezocht door 6346 kinde ren voor den geheelen en 482 voor den hal ven dag. De gezondheidstoestand was over het ge heel zeer goed. Dr. Blöte komt telkens het Tehuis bezoeken. Het baden, dat gedurende de laatste jaren gestaakt moest worden, vindt weer iedere week geregeld plaats. De ijverige directrice en helpster, werden krachtig ter zijde gestaan door jongedames van de School voor Maatschappelijk Werk, te Amsterdam. De schoenmaker en stoelenmatter gaven ge regeld hun lessen en gedurende de vier win termaanden werd ook gymnastiekles gege ven. In het bestuur zqn verschillende veran deringen gekomen. De Sociaal-Democratische Raadsfractie. Blijkens een mededeeling in het „Leidsch Arbeidersblad" zijn de aanstaande Soc.-Dem. Raadsleden bij elkaar geweest en hebben zich geconstitueerd tob een fractie. Besloten is ook de Sociaal-Democratische Raadsleden van Hülegom, Leiderdorp, Oegstgeest en Voor schoten uit te noodigen de fractievergaderin gen bij te wonen. Het bestuur is aldus samengesteld: Gro©- neveld, voorz.; Oostveen (Overrijn 8) secre taris; Van Stralen werd 2de voorzitter, ter wijl Van Eek zich bereid verklaarde als 2de secretaris de fractie zooveel mogelijk bij te "staan. De fractie splitste zich in verschillende commissies. Onderwijs, volksontwikkeling, al- gemeene zaken (Groeneveld)overheidsper soneel (Dubbeldéman en Van Stralen); ge meentebedrijven, gemeentediensten, finan ciën (De la Rie en v. d. Zeeuw); vrouwen- en klnderbelangen (Baart-Braggaar en Dub- be-iemau-Trago); volkshuisvesting, werkver schaffing. armenzorg, drankbestrijding (Oost veen en Van Weeren). Aan de commissies werd opgedragen ver schillende voorstellen voor te bereiden. Maan dag 30 Juni komt de Raadsfractie weder bjj- ecn. Ds. Chr. de Meyerë, precL bij de Evang.-Luth. Gem. alhier, is beroepen te Deventer (vac.-ds. P. Stegenga.) Omtrent de plannen tob gedachtenisvie ring van het vertrek der Pilgrim1 Fathers naar Amerika in 1620, kan worden mede gedeeld, dat reeds in September 1918 de Éngelsch-Amerikaansche commissie, welke de herdenkingsfeesten voorbereidt, in eon brief van dr. J. Rendel Harris, te Manchestor, zich' tot enkele Nederlanders heeft gewend. In overeenstemming met den daarbij uitgespro ken wensch is een Nederlaaidsche commissie gevormd, die, in samenwerking met de Én gelsch-Amerikaansche, de herdenking hier te lande in Sept. 1920 voorbereidt. Deze Nederlandsche commissie, welke op mtbreiding van het getal harer leden be dacht is, heeft tot voorzitter prof. dr. F. Pijper en tot secretaris dr. D. Piooy, beiden alhier, die tevens in de Engelsch-Ameri- kaansche' commissie zijn opgenomen. - - Naar wij vernemen, is de Maatschappij „Beperkt Grondbezit", alhier, door aankoop^ eigenares geworden van de gronden, gelegen aan den Rijnsburger weg en de Warmonder laan nabij de 'Zendingsschool, onder Oegst geest toebehoorende aan de familie Schuur man, Schimmel van Akkeren, te Haarlem, tot een gezamenlijke oppervlakte van 17 H.A. Ter behartiging van de algemeens stu- diebelangen van de studeerenden aan de uni versiteit alhier, hebben 'de voorzitters der vijf studenten-faculteiten zich vereenigd on der den naam Conventus Praesidium, Een paar oudjes, Daniel van der Lelie en Maria Flaman, wonende Mare^ingel 17, zullen a.s. Woensdag hun gouden bruiloft vieren, in samenwerking met. hun kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. De man die vele jaren nachtwaker was in een fabriek en de zeventig al lang is gepasseerd, kan niet meer werken. Moeder de vrouw is zoo goed als blind. De oudelui zijn op een pen sioentje aangewezen. Mogelijk zijn er vriendelijke stadgenooten, die er toe willen medewerken, om het echt paar den dag vaa hun huwelijk tot een pïettigen, zonnigen dag tc maken. Zij' weten nu het adres! De heer J. Geytënbe-ek geeft in zijn eta lages in Fotografie „Electra", aan de Bres- straat alhier, iets nieuws te zien, n.l. door hem gemaakte fotografieën, eerst op hout geplakt en daarna als houtsnijwerk behan deld. De foto's van personen en van groe pen in de natuurlijke vormen kunnen zóó best' als versiering dienst doen. Het is t*en aardig, denkbeeld, goed tot werkelijkheid ge worden. De rodelbaan ten behoeve van het sa natoriumfonds van de Ver. van Onderoffi cieren „Ons Belang", op het terrein naast ./Zomerzorg" wordt eerst Tweeden Pinkster dag in gebruik gesteld. Vermeldden wij gisteren, dat er voor een partij Leidsche kaas f1000 ter markt betaald is geworden, de firma Leman Zo- n°n, alhier, deelt 0113 nu mede, dat zij gis teren voor een partij Leidsche kaas a-an den landbouwer C. Warmerdam, te Voorhout, de som van f1121 uitbetaalde, en zjj reeds meerdere malen f 1000 voor een partij be taalde. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van de Ver. ,.'s Zomers Buiten", alhier. KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden. Nutszaal: Rel. Soc. Zondag avond te halfacht, ds. J. B. Th. Hugenholtz, van Purmerend. Vereen, vait Vrijz.-Herv. Volkshuis. Zon dagmorgen te halfelf, ds, A. van der Wissel. Broodkaart. Da directeur van het Rijks bureau voor de distributie van graan en meel maakt bekend dat dé broodkaart van het 90ste tijdvak loopt van 12 Juni tot en met 20 Juni. IJzer en Staal. De Minister van Land bouw heeft met ingang van heden ingetrok ken do beschikking van zijn ambtsvoorgan ger van 29 Augustus 1918 betreffende distri- butieregeling ijzer en staal. Wintervoorraad brandstoffen. De Rijksko- lendistributie hoeft aan de BrancUloffcncom- missies medegedeeld, dat de minimum-rantsoe nen, ovenals de aanvullingsrantsoencn, thans geheel beschikbaar kunnen worden gesteld- Op de aanvullingsrantsoencn zal evenwel niet an ders dan turf mogen worden afgeleverd. Het publiek wordt dus in de gelegenheid go-Aeld, de brandstoffen, voor gebruik in den as. winter bestemd, thans reeds geheel in te slaan. Op vele plaatsen blijkt echter van 'n groote terughoudendheid bij hot bestellen van brand stoffen, in het bijzonder van turf, waardoor de afvoer uit de venen stagnatie dreigt te onder vinden. Opslag van turf tor plaatse van ver- bruik is, behalve kostbaar, sleolits in beperkte mato mogelijk, zooda-t, wanneer liet publiek niet afneemt, de aanvoer naar de verbruikscenlra noodwendig moet worden verminderd. Wanneer thans minder wordt vervoerd dan mogelijk zou zijn, kan dit in dc volgendo maanden niet wor den ingehaald, en zal do sterk vergroote turf- produclie voor do bra.ndstoffenvoorziening niet tot haar recht komen. Aan de verbruikers, die tot opslaan in staat ziju, wordt dan ook met aandrang in overweging gegeven, thans turf to bestellen. Harde kalizecp. Do Minister van Land bouw heeft het artikel harde kalizecp afge voerd van de lijst van goederen, aangowezen krachtens art. 1 der Distributiowot 1916, en in getrokken do voor dezo zeep vastgestelde maxi mumprijzen. De zomerdicn3trcgeling. Naar „De Msb." vernoemt, is do datum, waarop de zomordionst- rcgoling op de spoorwegen zal worden ingevoerd thans definitief vastgesteld op Woensdag 9 Juli aanstaande. Dc 8-uren-dag en do papier industrie. Het bestuur van de Vereen, van Nederl. Pak pierf abrikan ten heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het zegt, dat de Id voer van den wettclijkon 8-urigon-werkdag en zeker van de 45-urige-wcrkweek voor de Nederlandsche papier-industrie, welke groo- ten'deels op export is aangewezen, een ge vaarlijke proefneming moet worden .geacht, zoo niet met groote mato van waarschijnlijk heid raag worden aangenomen, dat in de an dere belangrijke papier-produeeerende landen de 8-urige-werkdag eveneens zal worden in gevoerd en waarin het dan ook ten sterkste af moet raden een dergelijke proefneming te nemen hierbij wijzende op Noorwegen, dat eveneens een belangrijk papier-produceercnd en exportecrend land is, en dat den 8-urigen werkdag reeds ge ruimen tijd geloden wet telijk invoerde, docli voor do papierfabrieken een uitzondering op dezen werktijd maakte. De klachten over do zilyerbons. De Minister van Financiën heeft het volgende medegedeeld in antwoord op een schriftelijke vraag van het Kamerlid Ter Hall betreffende den onzindelijken toestand der in omloop zijnde zilverbons: I11 verband met de klachten over den on- zindelijken toestand, waarin de in omloop 2ijnde zilverbons zouden verkeeren, heeft de ondergeteekende zich tot zqn ambtgenoot van Arbeid gewend, met het verzoek het ad vies van den Centralen Gezondheidsraad in te winnen. Ia zijn advies deelt de Raa'd mede, dat de mogelijkheid, dat door zilver- bons ziektekiemen - van den penen mensch op den anderen worden overgebracht, niet is te ontkennen; dat dergelijke overbrenging echter evengoed door allerlei andere voor werpen van dagelijksch gebruik, aTs bijv. pa pieren geld van hoogere waarde, boeken, kleeren, öetwaren, enz. kan plaats hebben. De ervaring der latere jaren heeft echter, volgens het advies, geleerd, dat men aan de overbrenging van besmettelijke ziekten door 1 \ccrwerpen niet al te veel beteekehis moet i hechten. De rol, welke de zilverbens >11 dit j opzicht kunnen spelen, wordt niet bepaald door den tjjd van circulatie en dus ook niet 'goot den graad van vuilheid. Zoowel schoone als vuile bons kunnen de dragers van ziekte kiemen zijn. Spoediger onttrekken aan de cir culatie zal dus, naar het oordeel van 'den Raad. weinig invloed op den omvang van hef? gevaar voor de volksgezondheid hebben. Hetzelfde geldt voor verbetering van de qualiteit van het papier. In verband met bovenstaand advies en met de omstandigheid, dat de circulatie van #1- veibons geleidelijk afneemt, hu net zilver geld door het' publiek niet langer in dre mate aan hot verkeer wordt onttrokken, meent de minister, dat voor het nemen van Bijzon dere maatregelen geen aanleiding besta-at. Dat de zooeven bedoelde vermindering niet zonder belang is. moge hieruit blijken, dat het in omloop' zijnd bedrag is gelaaid van f 70.300.000 op 9 November 1913 tot' f54.400.000 op 31 Mei 1919. Zooals wel vanzelf spreekt', kan van 'de zijde van het' publiek eensdeels door een zorgvuldig omgaan met de nog in omloop zijnde bons, welker vuilheid toch voor een j groot' deel haar oórzaak vindt in de wijze, waarop' ze worden gebruikt, anderdeels door I Zich te onthouden van het oppotten van zil vergeld, veel worden gedaan om aan de ge uite klachten ta gemoet te komen. Intusschen zal de Minister het nóodige verrichten, opdat' de verplichting om' voor den omloop niet geschikte zilverbons in te trekken, opnieuw met nadruk onder de. aan dacht van de betrokken ambtenaren worde 'gebracht. Ook zal hjj, indien alsnog de aatt- tnaak van zilverbons noodig mocht blijken, Zich ó'fiitrent' de boedanigheid en de bewer king vsn het voor dien aanmaak te bezigen napier, zooveel mogelijk doen voorlichten Belasting op waardèver meerdering. Omtrent de plannen tot het indienen van oen ontwerp, dat 'bedoelt den Minister van Financiën in staat te stellen 39 pCt. van olie waardevermeerdering van roerend en oroerend goed tusschen 1 Mei 1916 on 1 Mei 1919 te heffen, kan het „ïïbld." mededeelen, dat periodieke heffingen in het voornemen liggen. Het zou niet de bedoeling zijn, dc Eégeering tot slechts één heffing te mach tigen. Hieraan kan worden toegevoegd, dat de opbrengst der heffing, dié uittor aard slechts zeer vaag kan worden geraamd, doch op ten minste tweehonderd millioen kan wor den gesteld, bestemd zou worden voor del ging der crisisuitgaven en zoo die binnen kort aanzienlijk mochten dalen, voor snellere aflossing der crisislceningen. In ieder ge val zal de opbrengst, volgens de bestaande plannen, niet aan den gewonen dienst ten 'goede komen. Do datum van 1 Mei 1916, gekozen in verband met dc technische inrichting en de eischen der belastingadministratie, zal wel licht nog worden vervroegd. Het feit even wel, dat men zicili het gamakkelijkst basee ren kan op de gegevens der ve 1* de daging s- belasting, die op dien datum in werking trad, maakt dit niet waarschijnlijk. Invoer van fokdieren uit Engeland. Van den liandelsattachó bij het gezantschap te Lon den is bericht ontvangen, dat voor den uitvoer van fokdieren uit Engeland een „Privy Council Licence" van het Export Licence Departement noodig is en dat dit Departement waarschijn lijk thans geen bezwaren zal mak on tegen het verlecnen van toestemming tot uitvoer van een beperkt aantal stamboekdieren voor fokdoel- oinden. De handelsattaché geeft verder in overweging 'den Engek-ohen exporteur, van wien de fokdie ren gekocht worden, op te dragen, zioh met hem in verbinding to stellen, voor het geval hij met hot verkrijgen der uitvoervergunning eenige moeilijkhoden ondervindt. Opgemerkt dient nog te worden, dat voor den invoer van runderen, schapen en varkens in Nederland do toestom Ai ing noodig is van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Han del en dat deze toestemming voor den invoer van levende runderen in het algemeen niet wordt verleend. Invoervergunningen voor schapen en varkens voor fokdoeleinden worden onder be paalde voorwaarden wel verleend. H. M. de Koningin heeft gisteroch tend ten paleize Huis ten Bosch den Minis.- ter van Buitenlandsche Zaken, jhr. Van Karnebe'ek, na diens terugkeer uit Parijs, in audiëntie ontvangen. Het beheer der stallen vail II. M. de Koningin-Moeder is met ingang van 1 Juli a.s- door H. M. opgedragen aan Ilocgstder- zélver kamerheer mr. S. W. B. Graaf van Limburg Stirum. H. M. heeft jhr. Tritsen Elias, secretaris voor de zaken van welda digheid, -met ingang van denzeifden datum benoemd tot Hóogsiderzelver secretaris, ter wijl jhr. mr. W. Röell, bij het aanvaarden, der betrekking van hofmaarschalk, hoofd der secrccarie van H. M. blijft. De koninklijke familie lieeft het ver blijf in het Huis ten Bosch beëindigd en heeft- thans het landhuis „den Ruigcnhoek" te Saheveningen betrokken. H. M. de 'Koningin hseft, evenals dit voor do Eerste, Tweede en Derde Nederland sche Jaarbeurs, welke van 23 Februari tot' 7 Maart 1920 te Utrecht zal worden gehou den.. het Beschermvrouwschap aanvaard. -- II. M. de Koningin-Moeder heeft een zilveren, een groote en een kleine bronzen medaille beschikbaar gesteld voor d:u étala- gewedst-rijd te 's-Gravenhage. Nainens de Havencommissie van Soïie- veningen is een telegram aan B. cn IV. van 's-Gravenhage gezonden, waarin gezegd wordt Nu de sohepen de trawlvisscherij eindi gen, om voor de liaringvisscherij gereed to maken, blijkt opnieuw do grooto noodzake lijkheid van uitbreiding dier haven. Heb gaat met groote moèilijkhe-den gepaard de sohepen naar behooren te lossen en te la den. Reeds vertrokken sohepen naar an dere plaatsen, da-ar geen plaats aan de kade vrij is. Een persoonlijk overtuigen van de onhoudbaarheid yan dezen toestand zal door ons op prijs gesteld worden. Verzoe ken nogmaals beleefd en dringend den aan leg der tweede binnenhaven met den mees ten spoed te willen behandelen. In het te verwachten voorscel van B. en W. van Amsterdam, betreffende de sala risregeling der gemeente-am';tinaren, waar bij het vroeger voorgestelde aantal groepen van 22 is teruggebracht tot 15. wordt het minimum-salaris bepaald op f 1500. De Regeering heeft, meldt „Het N. v. d. D.", officieel aan het gemeentebe stuur van Amsterdam medegedeeld, dat. zij de cpnoessie tot het hebben van een tele foonnet-, aan Amsterdam 1 November 1S96, voor den tijd van 25 jaren verleend, aan het einde van dien termijn niet wensclit tc verlengen. Do Minister verlangt vóór 1 Augustus to vernemen of de gemeente be reid is, te onderhandelen over cfe voor waarden, waarop de gebouwen, lijnen, toe stellen met alle^ wat daartoe behoort, door hot Rijk zullen kunnen worden overge nomen. De Minister van Ondorwijs heeft, met wijziging in zooverre van zijn beschikking van 9 Mei, bepaald, dat het schriftelijk ge deelte der examens als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres, voor zooveel de com missie, welko ie Haarlem zitting houdt, aangaat, zal afgenomen worden te Amster dam. Burgemeester F. C. A. H. L. Cavaljé, to Purmerond, 'dié eenige maanden wegens overspanning verlof heeft gekregen, heeft' thans tegen 1 Juli ontslag ingediend. Prof. dr. C. H. H. Spronck, hooglee raar aan de universiteit te Utrecht, welkö tot dusverre onderwijs gaf in de ziektekun- dige-ontlebdkunde, heeft gisteren afscheid genomen van zijn studenten, aangezien hij na de vacantie een nieuwen leerstoel in do serologic aldaar hoopt to bezetten en als directeur zal optreden van het nieuw© Rijksinstituut voor Serologic, dat te Utrecht gevestigd zal worden. Te Arnhem lieeft het hoofdstembureau aangewezen tot lid van de Provinciale Sta ten van Gelderland, in de vacatures, ont staan door het overlijden van den heer A, Ph. R. C. baron van der Borch van Ver- wolde en het bedanken van jhr. H. do Ra- nitz: de lieeren C. Roeterdink, antirev., to Gorssel, en H. Wï Sannes, Econ. Bond, to Apeldoorn. Gedeputeerde Staten van Overijsel hebben voor de wethouders in do groote gemeenten v^n Overijsel de volgende sala rissen vastgesteld!Zwolle en Enschedé f 1500, Deventer f 1250, Almelo f 1200, Kampen en Hengelo f 1000 en Olcfenzaal f 900, alle ingaande op 1 Januari 191$. Tot lid van het hoofdbestuur der Con fessioneel© Vereeniging is herkozen mr. dr. J. Schokking te Leiden en werden gekozen ds. Yan Leeuwen, to Arnhemds. Groot Enzerink, te Leeuwarden, en dé heer Re in eyer, te Apeldoorn. Men meldlb uit Middelburg, dat de ker- keraad der Ge-ref. Iverk aldaar andermaal het besluit tot schorsing van ds. Netelen bos heeft verworpen. Voor het van 20 tot 30 Juli e.k. te Lon den in do „Grafton Galleries" te houden congres en daaraan verbonden Technical School der Imperial Society of English Dance Teachers zijn voor do Nederlandsche Dansonderwijzersvereeniging afgevaardigd de heeren S. van Stratum, tc Groningen, on I. D. Meijer, to Borculo. Deze heeren hebben als opdracht dc ele mentaire cn technische kennis van het vak grondig te bestudeeren, zoomede de tegen woordig zeer gewilde Engclscho modern© dansen, w.o. de „Jazz" zich een plaats heeft veroverd, to bpoefenen. „Tevens zal getracht

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1