LEIDSCH m DAGBLAD. Donderdag 15 Mei 1919. Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS, BINNENLAND. FEUILLETON. ZZÏÏ.J^' IDEE. PRIJS DER ADVERTENTIES. gO Cts. per regel. Des Zaterdags 40 Cts. „er regel. Kleine advcrteoliën Woensdag 75 Uts., Zaterdag f 1.bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- rsoht. Voor evontueole opzending van brieven 10 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts'. Nummer 18161. Bureau Noordeindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 mnd. £240, p. week f0.15 Buiten Leiden, waar agenten ge vestigd zJjdj per week 0.16 Franco per post PJl c.,.; vx 2.50 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. BROODDISTRIBUTIE. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat de Minister ran Landbouw, Nijverheid en Handel, Heeft goedgevonden met ingang van 16 Mei 1919: J. In te trekken de maximumprijzen voor: [WITTEBROOD, BRUINBROOD, en ROGGEBROOD, 'enc-veos den maximum-kleinhandelnrrjsvoor: REGEERINGSBLOEM. II. Regeeringsbloem af te voeren van de lijst van goederen, aangewezen ingevolge artikel 1 der Distributiewet 1916. III. te bepalen dat Regeeringsbloem voor Üe fabricage van producten, die verkrijgbaar fcyn tegen inlevering van bons van wifcfce- tvroedkaarten, zal worden verstrekt tegen ?en prijs van 140.per 1O0 K.G. boord- Vrfj/spoorvrij. J. A. VAN HAMEL, Loco-Burgemeester. Leiden, 15 Mei 1919. Zitting van den Militieraad, naar aanleiding van de bijzondere maatregelen voor de lichtingen löttHen 1919. oQ Burgemeester van Deiden brengt brj dezei ter algemeena kennis, dat de Militie- raai zijn zitting, naar ^aanleiding van dö bijzondere maatregelen voor de lichtingen 1918 en I9I9, binnen deze gemeente in het Raadhuis zal bonden op MAANDAG 26 MEI a.s., des voormiddags te 10 uur voor do ingeschrevenen voor bovengenoemde lichtingen, die alsnog aanvraag tot het ver krijgen van vrijstelling V3n den dienst we gens broederdienst hebben gedaan. Bela ghebbanden zullen in deze zitting in de gelegenheid worden gesteld desgewenscjit hun aanvragen om1 vrijstelling toe te lichten of te doen toelichten en de uitspraak ni er om tr ent van den Militieraad te vernemen. De aandacht Wordt nog gevestigd op de navolgende bepalingen: Tegen de uitspraak van den Militieraad omtrent vrijstelling of uitsluiting kan binnen TIEN dagen, te rekenen van den dag, waarop die uitspraak is geschied bjj Gadeputeorde Staten der Provineie bezwaar worden in gebracht door den Militiecommissaris en 'door: lo. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2o. elk der overige voor de gemeente In geschrevenen of door zijn vader, m'oo- der, voogd of curator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoekschrift, dat b?- hooilük met redenen omkleed moet Zijn, ia ter Secretarie dezer gemeente, afdeeling Mi litaire Zaken (kamer No 9). Voor de inlevering wordt een bewijs van Ontvangst uitgereikt. Bezwaarschriften, niet ingericht of inge leverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. .T. A. AN HAMEL, Wethouder loco-B uirgemeester. Leiden, 15 Mei' 1919. STEUNCOMITÉ LEIDEN. De uitbetaling aan gedemobiliseerden zal plaats hebben op VRIJDAG 16 MEI a.s. DES NAMIDDAGS tusschen 2 en 4 uur in de Stads gehoorzaal (ingang Breestraat)* Geen uitbetaling zal plaats hebben indien uit het zakboekje niet blijkt dat ALLE WAPENS zijn ingeleverd, DUS ZAKBOEKJE mede brengen. HET DEMOBILISATIE-COMITE. LEIDSCH STUDENTENCORPS. Zeker een lustrumviering. Mogelijk een maskerade in 1920. Gi&temamiddag heeft het Leitlsoho Studen tencorps in het groot-auditorium van het Aca demiegebouw een vergadering gehouden, ter gelegenheid waarvan de praeses van het nieu we Collegium, de lieer J. W. Grataraa, de inaugureele rede heeft uitgesproken. Daarin word het programma van beginselen uiteengezet, dat zal aangeven de wijze, waarop het Collegium het Corps denkt te besturen. Er zijn van dit Collegium geen hervormin gen van hot Corps te wachten. Wol zal het stiefig toezicht jhouden op -het ontgroenen en zijn best doen het groenen-theator af te schaf fen of to voranderen. Het Collegium zal het Corps met kracht te gen aanvallen verdedigen en de propaganda togen hot ontgroenen, die nog steods wordt ge- voord, bestrijden. Er zal con brochure verschijnen, waarin oud- Corpsleden het goode van de instelling van het ontgroenen zullen uiteenzotten, wolko brochure in de verschillende universiteitssteden stelsel matig zal worden verspreid. Er is een Commissie benoemd, dio een ge schiedenis van het Corps zal schrijven. Een lustrumviering voor 1920, in overeen stemming mot de tijdsomstandigheden en met do tradities van het Corps tevens, wordt voor bereid. Nadat deze rede, die warm werd toegejuicht, was uitgesproken^ werden do belangen van bet Corps nog besproken en verschillende huishou delijke aangelegenheden behandeld. Besloten werd om een commissie te benoe men met de opdracht te onderzoeken of in 1920 een lustrumviering zal worden gehouden met of zonder maskerade. Dezecommissie zal over dit onderzoek rap port uitbrengen en voorstellen aan het Corps doen. Tot een vast plan is men derhalve nog niet gekomen. Protesfyergadcring van gemeente-ambtenaren. Gisteravond hielden do samenwerkende amb tenaren-organisaties, te weten: de afdeelingen Leiden van don Alg. Ned. Ambt Bond, dep Centra'len Nodcrlandschen ^Ambtenaarsbond en het Nationaal Verbond van Ambtenaren in het Nutigebouw oen openbare vergadering, naar aanleiding dor behandeling van de salaris- Voorstellen in den Gemeenteraad. Als sprekers waren do verschillende hoofdbestuurders aan gekondigd Zeer druk was de vergadering niet bezocht. De zaal wais ongeveer voor de helft ge vuld. Van do hoofdbestuurders was slechts aanwezig de heer Kempenaar, van jde Christe lijke organisatie, uit Den Haag. De anderen waren blijkens voorgelezen brieven verhinderd. Aan de uitnoodiging deze bijeenkomst bij te wonen, hadden een drietal Raadsleden gevolg gegeven, de heoren Van Gruting, Sijtsma en Zwiers. Hot eerst voerde do heer Penseel het woord, die zijn teleurstelling er over uitsprak, dat bij de vaststelling van do salarisrogeling zoo wei nig notie was gonomen van de wcnschen en verlangens der organisaties. Scherp oritiseérde hij do uitlating van den wethouder mr. Van der Pot, als zouden de Leid soke organisaties nog niet rijp zijn voor georganiseerd overleg, en merkte ^daarbij op, dat do organisaties voor dit doel eenparig samenwerken. Niet minder dan 75 pet. der ambtenaren zijn daarin vertegenwoordigd. Het speet hem, dat blijkbaar de wethouder on de Leidsohe Raad voor dit overleg nóg niet rijp zijn en hij hoopte, dat, dank zij den ijver dor ambtenaren, dat Col lege er weldra rijp voor zijn zal'. Do hoor De Kempenaar, van 's-Gravenhaje, voorzitter van den Alg. Nod. Chrislelijken Amb- tonaarsbond, ging vooral in tegen uitlatingen van mr. Briët, die minachtend van „lialvo hee- ren" sprak. Zoo iets noemde hij een vertrap pen van do Christelijke beginselen en dat daar dó rcchUche leden niet tegen opgekomen zijn, heeft hein diep bedroefd. Do tijd, dat de Chris telijke ambtenaren zich bij alles neerleggen, wat hun voormannen vermeenen te mogen doen en te laten, is voorbij. De regeling, zooals deze lot stand gekomen is, aohltc spreker beslist onvoldoende en hij wekte do organisaties met klem op daarin niet te berusten. De ongeorganiseerden moeten in de vereenigingen worden gohaaJd en boe zij ook op andere punten verdeeld zijn, hier kannen cn moeten zij öén lijn trekken. In de particuliere bedrijven is het georganiseerd overleg iets heel gewoons, waarom zou het niet bij de overheid kunnen worden toegepast? Als wij over ecnige maanden terugkomen, dan zal, naar spr. hoopt, do Raad oen verjongingskuur hebben onder gaan, en er zullen mannen zitten, die niet meer onze stiefvaders toonen te zijn, maar goede vaders, dio wat over hebben voor de ambtena ren, van wier arbeid en energie het welzijn der gemeente mede afhankelijk is. Spr.'s rede werd herhaaldelijk door applaus onderbroken en ten slotte hartelijk toegejuicht. Ten slotte werd een adres aan den Gemeen teraad voorgelezen, dat do organisaties, gezien hot kort verslag der zitting van 1 Mei j.l tot hun spijt hebben kennis genomen van de on- waardecrcnde uitdrukkingen, in deze zitting ge bezigd door eenigen der leden ten opzichte van hun organisaties en hun ledon; dat zij hebben bewezen, zeker voor georganiseerd overleg rijp te zijn, daar zij ter bevordering en vlugge af doening van besprekingen eendrachtig hebben samengewerkt, om te komen lot een voorstel van salarisi'egeling, waarbij alle ambtenaren in deze gemeente betrokken waren en daarmede genoegen hadden genomen; dat zij daarom den Raad verzoeken het daarheen te leidon, dat ten spoedigste een besluit worde genomen, waarin wordt uitgedrukt, dat voortaan in alle zaken, ambtenaren-belangen betreffende, geen beslis sing mag worden genomen, zonder met de orga nisaties daarin overleg to hebben gepleegd. Door allen van hun zetcd op to rijzen, gaven do aanwezigen hun instemming met dit adres te kennen. Do Voorzitter dankte, vóór hij sloot, de drie Raadsleden voor hun tegenwoordigheid. Geen der drie had zich op onwaardeerende wijzo uitgelaten weliswaar; maar zij-hadden tooh ook verzuimd tegen de gewraakte uitdrukking van den hoer Briöt en mr. Van der Pot te pro testeeren. Opgemerkt word, dat er wel van verscliil- lendo zijden een sst, was gehoord, bij do uit drukking „halve heeren". Bovendien, zoo verklaarde de heer Zwiers, „er zijn ook uitlatingen, die men geen antwoord vaardig keurt." (Applaus). Na er bij de aanwezige Raadsleden op Ic hebben aangedrongen voor het georganiseerd overleg op te komen, sloot de Voorzitter de vor- ga dering. rBeno'emd is tof notaris 'binnen het ar rondissement 's-Gr.avenhage, ter standplaats de igomeent© Leiden, de heer J. O .van der Hoyden, Candidaat-notaris te Nijmegen. Te Haarleru zijn als onderwijzeres ge slaagd de dames M. H. Bontje en J. Mecu- wis, alhier, Hot Sehouwtoonool (d'iirectïe A, v. 'd. Horst en Jan Musch) deelt on9 mode, dut dr. J. C. Walch, privaat-docent aan de Rijks-uui- versi toin alhier, voor het komend seizoen als dramaturgisch indewerker aan liet ge zelschap verbonden is. Bij resolutie van den Minister van Ko loniën is mr. Raden Mas Gondowinoto, al hier, ter beschikking gesteld van den gou verneur-generaal van Ned-Indië, om daar te lande te worden geplaatst bij den burreau- dieaist, daaronder begrepen de dienst tor grif fie van het hooggerechtshof en van Euro- peeschc of inlandse he rechtbanken. Vanwege de Vereeniging tot bev. dor Zendingszaak voor Leiden en Omstreken zal op Hemelvaartsdag a. s. des namiddags op het landgoed Oud-Poelgeest'', onder Oegst- geasfc haar negende Zendiugsfeest worden ge houden. In deze openluchtsamenkomst zul len spreken: prof. dr. H. M. van Nes, to Leiden, Openingsrede; ds. D. A. van den Bosch, Ned-Herv. pred. te 's-Cravcnhage. over: „De Zendingszaak, do zaak' des Ro- nings"; dr. N. Adriani. taalbeoefenaar in diénst der Zending, op Midden-Celebes, ever ..De arbeid van wijlen zendeling Ph. H. C. Hofman op Middén-Celebes'dr. N. C. Im- peta, Ger. prod, te Purmerend, over: „Zen- dmgszegen cn Zendingsvrucht'', en ds. C. de Meyorc, Luth. pred. te Leiden: Slotrede. Vendor zullen de Chr. Zangvereenigingen „Zingt den Heer" en „Halleluja" (dir. de lieer L. Kooien) van Leiden en de Chr.-Har- monie-Veroeil. „Athalia" (dir. de heer Joli. Noordanus), mede van hier, hun medewer king vérlecnen. Door aankoop van banken kan thans aan circa 1000 personen een zit plaats worden gegeven. In een vergadering van den Nod. R.-K. Metaalbewerkers/bond', den Algemeenen Bond en den Christel ijken Bond, is besloten aan de directie dor Kon. Ned. Grofsmederij en aan die der Kettingfabriek een ultima tum te zenden, om aan de verzoeken in zake ioonsverhooging en de 48-uirLge werkweek gevolg tc geven. Wordt hieraan niet voldaan, dan zou men 21 dezer in staking gaan. Met 200 stemmen voor, 7 tegen en 6 blanco, wend dit voorstel der hoofdbesturen aangenomen. Het personeel beneden den 18-jarigen leef tijd nam aan deze stemming niet deel. Do stukadoorswerken van do dn aan bouw zijnde fabrieksgebouwen aan do Zijl, zijn door de aannemers Gebrs. A. en J. den Ouden, opgedragen aan den heer Job. de Best, stukadoor alhier, wien ook zijn opge dragen de stukadoorswerken van een land huis aan den Leidsche Straatweg. -In een gedeelte -dezer gemeente worden proeven genomen met het automatisch aan steken der gaslantaarns. Met ingang van 1 Juli a.9. wordt de aanneming tan nieuwe adspiranten voor op leiding leerling-onderofficier bij da Kon. Ma rine weder opengesteld. Het aantal ta plaat sen candidaten bedraagt plm. 72. Zoodra dit aantal bereikt is, zal de aanneming we der voor den tijd van een jaar worden ge sloten v Gisteren werd de 24-jarige tim merman Beyersbergen van Henegouwen, al hier, die aan een perceel in de Brandewijn- steeg werkzaam was, hevig bloedend gevon den. Bij onderzoek bleek, dat hij zichzelf ernstig gewond had aan het dijbeen met een steekbeitel, waardoor dé slagader was ge troffen. Onmiddellijk werd hij naar het St.- Elisabethgos ticht gebracht. Zijn toestand is ernstig, hoewel niet levensgevaarlijk. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. In de afgoloopen week meldden zich om .steun aan 8 pers. Maakt met het totaal der vorige week a -5435 5443 Hiervan werden tot 6 Mei onder steund 3520 In do afgoloopen week kwamen voor Sleun in aanmerking 10 8530 pers. Thans worden door het Steuncomité ondersteund 674 Vorder worden door hot Crisis-Co mité ondersteund 2-51 Door de wachtgeldregeling worden ondersteund1 630 Broodkaarten. De directeur van het Rijks bureau voor de Distributie van Graan en Meel maakt bekend, dat de broodkaart van het 96ste tijdvak loopt van 16 tot en met 24 dezer. Betalingen uit Duitschland. De vischlian- handel op Duitschland dreigde moeilijkhe den te ondervinden door de bepalingen, dat! in bet buitenland niets mocht worden ge kocht buiten de Z. E. C. om, waartoe een ver bod tiet geldpitvoer werd in het leven ge roepen. Van uit de bezette gebieden on dervindt de handel evenwel geen belemme ring meer. omdat de geallieerden de betaling ler leveringen hebben goedgekeurd, mits die geschiede door middel van de door hen aangewezen bankinstellingen. Hiermede stel len de geallieerden dus feitelijk de wetge ving voor bet door hen bezette gebied bui ten werking. Oproep van den „Wereldbond". Do Nc- dcrlandsche af dealing van ilen „Wereldbond tot het bevorderen van een goede verstandhouding tusschen de volken door do Kerken", kennis genomen hebbende van de vredesvoorwaarden, door de geassocieerdo mogendheden opgesteld; ziende, dat deze voorwaarden niet in over eenstemming zijn met de verklaring, door ge noemde mogendheden bij schrijven van den Pre sident der Vereenigde Staten op 5 November 191$ aan de Duilsplie rogcering gezonden, waar in zij zicli bereid verklaren, „om op grond van de vredesvoorwaarden, door den. President in zijn Congresboodschap van 8 Januari 1918 op gesteld en de in zijn latere toespraken verkon digde grondstellingen met de Regeering van Duitschland vrede te sluiten"; van meening, dat dezo verklaring aan do ovenvin naars de zede lijke verplichting oplegt die voorwaarden en grondstellingen loyaal uit te voeren; geschokt door het feit, dat die zedelijke^ verplichting if menig' opzicht jnict is nagekomen; roept dö Christelijke Kerken op om te protesteeren te gen deze daad der geassocieerdo mogendheden, daar het met-nakomon door Regeeringen -van een in het openbaar aanvaarde zedelijke ver plichting van schadelijken invloed zijn inoet op ac verhouding der volken onderling, op het ze delijk leven in de wereld en belemmerend voor de komst van het Koninkrijk -Gods; en spreekt de hoop uit. dat zij mede zullen werken aan het vormen van een publieke opinie, die deze daad veroordeelt cn blijft aandringen op een vrede, waarin bedoelde beginselen loyaal zija uitgewerkt. De Engelsche zwarte lijst. Naar men ver neemt was de uitvoerende commissie van do N. O. T, bij de publicatie van de builen-wer- kingstoiling van de zwarte lijsten dor geasso cieerde regeeringen de opvatting toegedaan, dat onder deze zwarte lijsten ook viel de Engcischo zwarte lijst voor de schepen, welke mcening zij heeft kenbaar gomaakt aan de Engelsche legatie De uitvoerende commissie heeft thans echter bericht ontvangen van genoemde legatie, dat do opschorting dor geassocieerde zwarte lijsten niet insluit die dor zwarte lijst A-oor de schepen, zoodot deze gehandhaafd' blijft. Kleine gemeenten in Limburg. Men schrijft uit Limburg- aan het „Hblcl."; Het aantal Limburgse he gemeenten, met' een 'bevolking tusschen 1000 cn 2000 zielen, JOOpÊ in de tientallen eu zelfs is er oen zevertal, dat het niet of nauwelijks tot 500 brengt. Zoo telt, volgens de jongste offi- cieele opgave, Bèmmelen 253. Bingelrada 481, Ittervoort 292, Jabeek 447, Nunhem 293, Rijckholt 357 en Wynandsrade 532 inwoners. 't Spreekt vanzelf, dat in dergelijke mi- niatuurgemeentetjes liet bestuur vrijwel alles! te wenschen overlaat, daar de beloonicg, die er aan de bestuurders gegeven wordt zetfo bij combinatie van het secretarisambt met het burgemeesterschap zóó gering is, dat alleen maar menschen uit de plaatsen zelf zich beschikbaar stellen, die na benoe ming de functies, waartoe zij geroep?n wor den. al spoedig gaan beschouwen als min derwaardige bijbaantjes, terwijl zij zich vrij- Naar he! Fran^ch van VICTOR CHERBULIEZ. (Nadruk .verboden.) 8) Men zei van hem,,'s Is een wellevend mensoh." En dit was dan ook al, wat er van hem te zeggen viel. Hij was aangenaam m den omgang, altijd bereid tot een voorko menden groot, een vriendelijk wooTd, een gulle belofte, wat hem aioven licht en luch tig afging. Kortomhij behoorde tot het ras van de nagenoeg onschadelijke lediggaii- gers. Baron Tatricius cle Saligneux zou van het aardrijk hebben kunnen verdwijnen, zonder dat zijn land, zijn "departement, ja, zelfs zijn kanton er iets van gevoeld zou hebben, maar dat feit zou den baron zelf toch een groot hartzeer hebben bereid hij bad immers het leven ta lief, en in ieder geval had hij toch wel eens ©en enkele ga- lukkig gemaakt. Be heer Tdterol was niet lang meer in do herberg ,,Heb Witte Kruis" gebleven, om dat het zoo rumoerig kon toegaan in do ge lagkamer, als die vol liep mot vrachtrijders van dergelijk schreeuwerig publiek. ^een, als hij iets aan het bedenken was, pad hij behoefte aan rust en stilte om zich neen, co sinds zijn komst te Saligneux was zijn geest voortdurend druk bezig. Dan had hij het den waard niet kunnen vergeven, dat dio, zóó maar zonder ecnige voorberei ding, er van had durven spreken, dat, te beniger tijd Jean Têterol niet meer tot dezo Gerold zou beboeren hij had dit dan al een heel pijnlijk onderwerp gevonden en had dien ongeluksprofeet niet langer kunnen zien Abt Miraud, die op verkenning was 'ge gaan, deelde hem mee, dat er op een paar pas afstands van het dorp een bescheiden huisje te huur stond, dat d'e eigenaar be reid was te verkoop en. Têterol ging or heen huis en tuin ston den hom wel aan het was precies de nede rige kluizenaarswoning, die. hij zich altijd voorgesteld hadmaar nu hij zo kocht, wilde hij ze eerst een paar maanden bowc- nen, een schikking, waarmee de eigenaar genoegen nam. Hij-besteedde zijn dagen met rond te loopen met de handen in de zakken, zijn hoed met breeden, omgeslagen rand achter op het hoofd, steeds nu eens met den een, dan weer met den ander een praatje makend en op dio manier alles te weten komend van het grondbezit in de ge- mcento Saligneux, waardoor hij op het laatst bijna even goed ingelicht was alsr een beambte van het ka-daster. Ièdieren avond met zijn potlood in do hand on zijn opschrijfboekje open voor zich, maakte hij tal van berekeningen, waar hij 's nachts nog van droomde. Op een goeden dag stond hij een luchtje tc scheppen bij zijn deur cn maakte intus- scheii een praatje met de goedo vrouw, die bet huishouden voor hem dieed, toen zij op eens riep ,,Daar komen onze baron en onze pastoor samen den weg af." Têterol keek in do aangewezen richting en zag daar op tien pas af stands abt Mi raud, in gezelschap van een knappen, blon den. man-, nu niet meer in zijn allereerste jeugd, maar die tooh ook lang niet oud was te noemem Nog altijd even fier stond zijn hoofd op de schouderszijn sierlijke ge stalte was nog even lenigalleen do uit drukking van zijn gelaat was wat vermoeid, maar de trekken waren- fijn. Têterol liep vast den weg op. Abt Miraud gaf hem een wenk, om naderbij te kermen, en sprak tot De Saligneux Mijnheer cfe baron, mag ik u, voorstellen don heor Têterol, waar ik u al eens van go- sproken heb?" „Het doet mij genoegen met u kennis to maken, mijnheer Têterol," sprak de baron en liet deze woorden vergezeld gaan wm een echt ridderlijken groet. ,,Of liever: de kennismaking tc her nieuwen," antwoordde de heer Têterol, ter wijl hij een diepe buiging maakte. „Maar u was dan ook zoo jong, toen ik eenvoudig werkman was, in dienst van uw vader, dat ik mij heel best begrijpen kan, hoe u mij vergeten is." „Welkom hier," hernam de baron. „Sa ligneux is er trotsch op, telkens als liet terug ziet een van zijn burgers, die door schranderheid en wilskracht zijn weg lieeft gevonden door het leven en zich een eer volle positie heeft veroverd in de wereld." Hij zei dio woorden mot een plechtigheid, als waarmee hij een feestrede zou hebben uitgesproken in een landbouwkundige ver gadering. Hij had eenmaal enkele zinsneden uifc het hoofd geleerd, die hem te pas geko men waren, terwijl hij zijn functie van bur- gomeoster vervulde gedurende die ander half jaar. Dat waren van die passepar touts, die hij gebruikte als zijn omgeving hem feitelijk al heel weinig interesseerde on hij in zijn verbeelding te Parijs zat, in do Jookeyolub, in het „Café Anglads," op het; sportterrein Longchamps en irn de danszaal. Maar heer Têterol zag beeJ goed ao-o uitdrukking van liet gelaat van den baron, dat die met zijn gedachten er niet bij was. „Ja, mijnheer de baron, zijn weg door het leven licoffc gevonden zoo goed en zoo kwaad als dat ging," antwoordde hij. ,.Men doet wat men kan, nietwaar? Abt Miraud, die altijd zoo good voor mij is geweest, hoeft mij, als kleinen jongen, al geleerd, dat het geluk ligt in de middelmaat en dat de rijken eer te beklagen dan te benijden zijn. Die raadgeving heb ik in mijn oca* geknoopt; dat verzeker ik u, mijnbeer de baron „En gaat het <a niet. aan het hart, dat u Parijs hcefb moeten verlaten?" vroeg Dc Saligneux. „O, volstrekt niet, mijnheer de baron. Hier ben ik in mijn element. Ik voel er mij zoo gelukkig als die profeet Ja, boe heet hij ook weer, mijnheer de pastoor? Maar als die profeet, die drie dagen en drio nachten in den buik van den walvisch. ver bleef „Dat was Jonas," viel do pastoor In. „Juist, dien bedoel ik. Nu, ik voel mij dan zoo gelukkig als Jonas Ik heb ciau ook bijna acht en dertig jaren in den wal- visch gezeten en ik stikte er bijna. Gode zij dank werd ik eindelijk uitgeworpen en nu kaïn ik ten minste weer een stuk lucht en groen om mij heen zien. Want die Parijze- naars denken wel, dat zij ook van de natuur genieten, maar 7t is belachelijkdie boompjes, die zij er bijvoorbeeld op nahou den De heer Do Saligneux keek vol verbazing den wo'ndoriniensoh aan, dio den klokketoren van zijn dtorp verkoos boven de genoegens van Parijs. Neen, wat. hem betrofhij zat heel graa-g in den buik van den dalvisoh 1 ,,Bon je te-vrpden met je huisje?" vroeg de pastoor. „Dan denk ik wel. dat je het koop en zult.7' „Ik vrees ook, dat ik zoo dwaas zal zijn, ofschoon (ie koopsom mij wel wat hoog lijkt. Ik zal het ten minste goed moeten overleg gen." Baron De Saligneux dacht zeker, dat het gesprek nu al lang genoeg geduurd had. „Mijnheer Têterol," sprak hij op hoffe- 1 ijken, bijna vaderlijken toon, ,,als ik u het iets van dienst kan zijn, za-1 mij dit een waar genoegen wezen." 1 „Duizendmaal dank, mijnheer de baron!'5 riep Têterol. En, daar Do Saligneux bang was, dat Tcterol hem misschien dadelijk aan zijn woord zou-houden, voegde hij er nog zoo gauw mogelijk bij „Of ik u ook benijd, mijnheer Têterol. Daar kunt u nu kalm de rest van uw dagen te Saligneux doorbrengen, terwijl ik mor gen of overmorgen den blauwen hemel cn het frisscho groen moet vaarwel zeggen, omdat dringende zaken mij naar Parijs roe pon. Maar wend u tot mijn rentmeester, mijnheer Crépiu, gedurendo mijn afwezig heid. Ik zal hem dadelijk zeggen, dat hij zioh te uwer beschikking houdt. Tot ziens dus, mijnheer Têterol 1" En dat zeggende vervolgde liij zijn weg, nog steeds in gezelschap van abt Miraud dio hem al heel gauw vroeg: „Wel, mijnheer do baron, hoc vindt u hem nu?" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1