LEIDSCH DAGBLAD. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. STADSNIEUWS. Vrijdag 4 April 1919. Officieels Kennisgevingen. FEUILLETON. IJsland's B®k©ris*g*. KIEZERSLIJST 1919—1920. De Burgemeester der gemeente Leiden Gelet op art. 13 der Kieswet Brengt ter algemeens kennis, dat de ver- zooken om verbetering van de Kiezerslijst, dieDst 1910—1920, met de bewijsstukken tot en met 21 April a.s. op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn ne- dergolegd en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. J. A. VAN HAMEL, Weth. Lo. Burgem, Leiden, 4 April 1919. STEUNCOMITÉ LEIDEN. De uitbetaling aan gedemobiliscerden zal plaats hebben op ZATERDAG 5 APRIL a.s. in de Stads-Gehoorzaal (ingang Brecstraat) van des voormiddags 9 tot 11 uur. GEEN UITBETALING zal plaats hebben in dien blijkt uit het zakboekje dat niet ALLE WAPENS zijn ingeleverd; dus zakboekje mede brengen. HET COMITÉ. Soiróo Joh. N. ZandbergenCharles Lamberts Hurrelbrinck. Mogelijk 'had do pianist te weinig bekend heid aan dézo soiree gegeven, waard?or de muziek- en voordracht-avond weinig be zoekt was. In de Nutszaal was h< 1 koud en. ongezellig, welke stemming op de uitvoer ders terugwerkte en er van hun praestaties niet veel warmte uitging. Nog betor ware het geweest, indien dé pianist Zandbergen zich niet had gecombineerd met den decla mator Charles Lamberts Hurrelbrinck. De heer Hurrelbrinck zeide mee,* op, dan dat hij declaim eer de; hetgeen te roemen viel, was zijn sterik geheugen, dut hem in d'e lan ge voordrachten niet in den steek liet, noch in de Porum's scene uiit Shakesjpeairo's „Ju- liua Caesar", noch in Wildenbruch's „Hexen- 1104*', waarvan de Hollandeche vertaling niet viel te Toornen. De heer Zandbergen had do bijpassende muziek van Schillings niet mach tig kunnen worden, dus had de illustratie zelf als componist ondernomen. Evenwel heeft hij ons de muziek van. Schillings niet kunnen doen vergeten. Beter beviel ons de compositie „Improvi satie op oen thema van Berlioz", tevens in zich sluitend een herdenking van Berli-oz' vij-ftiigisten sterfdlag, onlangs herdlacht. Nog f>eter beviel ons do hoor Zandbergen op bot gebied van den componist Liszt, waar de pia nist zich thuis gevoelt, welke muziek,' be staande uit „Gondoliera" en Tarantello do bravoure sur „La Muotte de Porti-ci" met bra- vour en briljante techniek werd vertollct. In plaats van Saint Saëns' „Valee nonchalante** hoorden wij diens „Danso Macahm'', geen gelukkige ruil. Een orkeststuk, vertolkt voor klavior, valt altijd, wat Mank betreft, af, al wordt het nog zoo goed gcspeeldl Debus sy's ,,Luit>e •beTgamasquo'' beleef do, volgens het programma, een eerste uitvoering. Toch niet geheel, want een der vier doelen, „Cla^r de luno" 'hébben wij onlangs in don Schouw burg hooron vertolken. "Bot een extra-num mor, waarin wij gaarne de n iet-gespeelde „Valse nonchalante" gelioord! hadden, kwam het niet. De koude atmosfeer noopte tot zoo spoedig mogelijk vertrek. „Door Oefening Sterk''. Van ruito acht uren tot bij twaalven is er gisteravond in do groofce Stadszaal ge turnd. De toeschouwers waren in zeer gtoo- ten getale opgekomen en zaten óf beneden rondom het gynmastiekterrein óf op het balkon; de genoodigden meer in 't bijzonder op het frontbalkon, zooals dit in den Jaataten tijd bij uitvoeringen als deze regel is ge worden. De Ohr. gymnastiek- en schermvereeniging „D. 0. S.", verkorting van den hierboven geplaatsten naami, gaf haar jaarlijksche uit voering. Evenals te voren werd de uitvoering ook nu geopend en geleid door den heer A. M. Verschoor, die een en ander altijd zóó goed doefc dat een ander het hem zeker niet zou verbeteren. Hij opende met gebsd, riep, allen het welkom toe, sprak over gymnastiek in 't algemeen en over de gymnastiek, be oefend door deze Christelijke Vereniging; deelde mede, dat zij ook met ziekte had te kampen gehad en dat zjj nog steeds in bloeienden staat verkeert, en sloot later het samenzijn, toen al heelwat menschen thuis of op weg naar huis waren, met dankgebed. In den loop van den avond rustte op hem nog de aangename taak den heer J. de Kok, die nu leider of directeur is van beide afdeelingen, van de dames en van de he er en, namens de Vereeniging aan te bieden een bewijs van waar dee ring, hulde en dankbaar heid, een mooie schemerlamp, en om acht dames, die op het podium hadden gewerkt, te bedanken en het teeken te geven, dat lcinderen haar elk bloemen konden over handigen. Ook nu weer hebben wij van deze Ver eeniging veel goed en mooi werk gezien. Jammer, dat het programma zóó was over laden, dat de estafetten!oop, stokoefeniagen door heeren werkende leden en standen moesten vervallen. De opmarsch onder de tonen van goede muziek onder leiding van den heer A. Ver- sney, achter de vlag was een flinke getals- krachtpresta-tie en de openingsstand een vlug heids- en rangschikkingsdemonstratie, welke indruk moest maken. Wat verder te zien werd gegeven met slot oefeningen door de dames, vrjje-oefentngon door dames en heeren, oefeningen aan onder scheidene werktuigen en springen, legde eeD zeer gunstig getuigenis af van net willen en kunnen van leden en ad spirant-leden, want ook deze. laatsten, tot de kleinsten toe, ex is tegenwoordig veel liefhebberij om met kleine kinderen üit te komen weecdm zmh dapper. De dames waren echter in de springkunst niet zoo gelukkig of be dreven als de heeren. Die rokken ook, hè'i De zgn. gemengde oefeningen van aent dames op het podium, dat er wel wat heel kaal uitzag, in buitengewone kleedij en extr3 belicht, werden keurig uitgevoerd en oogst ten dan ook welverdienden bijval. Op de plastische standen door dames is dit een en ander mede van toepassing. Gaarne had zeker menig belangstellende een verklaring omtrent deze standen gehoord of ïh hei programma gelezen. De hindernisbaan bracht weer veel leven en beweging teweeg. Gelukkig vielen er geen erg te betreuren incidenten voor, al werd er een ruit aaD do bovengang gebroken, al geraakte een nekstok in 't ongereede, en al werd het verzoek aan de heeren om niet te rooken en dat aan velen, om niet op stoelen te staan, in den wind geslagen en met voeten getreden. Alvorens wij deze mededeelingen Iveslui- tea. moet ons van het hart een Voord van hulde voor den directeur, den heer J- de Kok. Wij wallen hier even op hein doen vallen geen licht van een schemerlamp, maar een electrischen stralenbundel, om hem in dab volle licht voor te stellen als een bij zonder bekwaam directeur. Dat hij dit is, bewees de uitvoering van gisteren, zijn leiding van het groot» geheel en zgn vóór turnen. Voordracht over Vogels. Op don laatsten cursusavond voor "natuur liefhebbers vond dr. H. G. Delsman een vrij talrijk en aandachtig gehoor, waaronder, wat als een verblijdend verschijnsel gelden mag, vooral ook veel jeugdige vogelvriend jes. „Als", begon spreker, „men het dierenrijk in tweo grooto groepen mocht verdeden, n.l. in sympathieke en antipathieke dieren, dan zou men ongetwijfeld de vogels onder de eerste scharen, om de vele aantrekkelijke eigenschap pen, die zij beziltèn, n.l. hun bouw, hun opge* wokthoid en hun sierlijke vluoht. Er zijn enkele soorten, die niet vliegen, zooals do casuaris en do struis; andere ook, die een overgangsvorm, vertoonen, zooals de pinguïn, waarbij de vóorpoolon zich tot vleugels ont wikkelen, ook zijn er versteeningen van vogels gevonden, waarbij do vleugels nog duidelijk do sporen van teoncn vertoonen. De snavel is zeer uiteenioopend van vorm. Men kan dien onderscheidein in tweo soorten, n.l. de korte, steenharde, die er op berekend j zijn ora zaden op te pikken en de lange spitse I voor do insccten-etondo vogols. Bij gebrek aan I tandon geschiedt hel kauwon niet met den bek, maar wordt verricht door den maag, welke van een dikken, gespierden wand is voorzien; vooral bij do zaadeters vaak hard en oneffen als een rasp. Deze laatste bezitten voorts een krop, waarin het zaad wordt geweekt, vóór het in do maag wordt opgenomen. Ook om zijn kleur bokoort de vogel ons. Vooral de mannetjes zijn vaak prachtig getooid, de wijfjes zijn niet zoo opvallend van vederdos, wat haar tot minder gemakkelijkon prooi maakt, wanneer zij op het nest zitten te broeden. Do eieren zijn zeer verschillend in grootte, welke niet altijd afhankelijk is van den omvang van de uit te broeden vogel, doch ook van het ontwilckolirtgstijdperkdo ncstvldedars komen n.l. meeT ontwikkeld ter wereld dan de nest- bb'jvors, vandaar dat de eieren dezor laatste soort naar verhouding kleineir zijn dan 'de const o. Het meest is de vogel wel te bewonderen om zijn bouwkunst. Do inrichting van het nest doet ons vaak denken aan wijs beleid cn inzicht; andero uitingen wijzen or echter op, dat niets dan instinct hen drijft cn ook het geheugen geen deel or aan heeft; de vogel uit een broed machine bouwt bijv- hetzelfde nest als zijn soorl- genooten. De zwaluw mag wol do inotselaar on der do vogels genoemd worden; van klei en speeksel voorziet hij den buitenkant van zijn woning van een stevigen wand. De z.g. eetbare vogelnesten in het Oosten bestaan uitsluitend uit speeksel, dat als oen slijmigo draad uit den bek komt en zich in de lucht geheel verhardt. Het trekken der vogels is voorts een zeer ver wonderlijk verschijnsel en valt over de geheele wereld waar te nemen, ook bij kooivogels open baart zich op een zekeren tijd van het jaar een trekzucht, waarbij zij zich togen de tralies soms ten bloede vliegen, na enkele dagen wordt het dier weer rustig. Hoe zij hun richting bepalen, valt niet met zekerheid te zeggen; sommigen, o.m. de roodborstjes, die des nachts trekken, bewijzen, dat de zon hun niet tot gids is, zooals veelal wordt gedacht. De leouwerik soheert dicht over het zeevlak heen, do ooievaar daarentegen mijdt de zee, vandaar dat hij in Engeland niet voorkomt; de laatste vliegt Z.-ö. in tegenstel ling mot de meesten, die de Z.-"W. richting kiezen. Do hoogst interessante rede, met tal van fraaie lichtbeelden toegelicht, werd besloten met een bezichtiging der opgelette vogels, nestjes en eieren, waarvan een aardige verzameling aanwezig. Men dankte den spreker met een zeer harte lijk applaus. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. STAAT VAN ONTVANGSTEN EN UITGAVEN over de maand MAART 1019. Vorige opgavo 355974.43 Sedert ontvangen van: Collecto dubbelljo ol cent 472.27 Kon. Nat. Steuncomité ondersteuning 13155.47 Idem rest. op huurbons 1031.28 Gemoonte Leidon saldo tekort per Dcc. 1913 3983.92 ld. per Jan. 191915217.38 356446.70 33433.05 3S9SS4 75 Torugbotallng voorschot en route v. 1511.90 391399.05 Verb, waarborgsom E. H. W. fabrieken 5. Maandbijdrago 10. 15.— 391414.G5 Uitgaven: fc tot 2S5o week 4057SS.44 2-35o tot 239o week283S7.75 434176.19 Saldo tekort 42176.54 Saldo to goed van het Kon. Nat. Steuncomité14193.88 Saldo tegoed van de Gom. Leiden over Febr. 1919 13470.9G Idom over Maart 1919 13G91.70 Voorschotten 1100.— e.TGl.W Saldo FBIJS DEB ADVEETENTIENi Ots. paf ïagei. Dee Zaterdags 40 Uta. 'per rogeL Kleine advertentiën Woensdag '76 Ots, Zaterdag i 1.— bij oen maximwn aantal woorden ran 30. Incasso volgens poot. gecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts, rorto te betalen. Bewijsnummer 6 Ots, ir- Nummer 18128. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. GELDIG VERKLAARDE BONS. Do Burgemeester der Gemeente Leiden brengt Ier algemeene kennis dat vanaf Zaterdag 5 'April tot cn met Vrijdag 11 April geldig zijn Verklaard: Bon K 88 voor 1/2 pond Suiker. Bon K 89 voor i ons Rijst a 14 ct. p. pond- Bon K 90 voor 1 ons Groono Erwten a 11 ct. per pond. Eon K 91 voor 3 ons Bruine Boonen a 11 ct. per pond. Bon. K 92 voor do helft van een pakje zeep poeder (25 pet. vetzuur) a 22 ct. p. pakje. Bon K 93 voor 1 K G. gcoond. Taptemelk met Suiker a 65 ct. per K.G, Bon K 94 v. 1/2 ons belegen Volvette Kaas a 17 cent per ons, of 1/2 ons belegen Leidseho Kaas a 14i/5 oent per ons, Bon K 95 voor 1 K.G. Kleiaardappelon a 8 tent per K.G. Bon K 96 voor 1 K.G. Zandaardappelen a 5Vb toent per K.G. EXTRA BON Bon K 97 voor 1 ons Kalizcop (zijnde de helft van een stuk) a 8 oent por ons of 16 cent per stuk. KINDERMEELBOEKJE. Bon 38 ^or 1/2 pond Suiker. Bon 39 voor 1 pond Kindermeel a 40 cent per pond of 2 maal 1/2 pond Kindermeel a 2JL 'pent per 1/2 pond- Bon 40 voor 1 pakjo zeeppoeder (35 pet. yetzuur) a 24 ct. per pakje. Zeeppoeder is uitsluitend verkrijgbaar bij winkoliers, belast met den verkoop "van kinder- xneol. (e J. A. VAN HAMEL, Weth.-Loco-Burg. Leiden, 4 April 1919. KRENTENBROOD. Do Burgemeester cler Gemeente Leiden brengt, ter algemeene leennis, dat de Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel, HEEFT GOEDGEVONDEN met wijziging voos* zooveel noodig van de bestaande voorschriften te bepalen 1. dat krenten en/of sucadbbrood, bereid van regeeringsbloem, zal mogen worden verkocht uitsluitend tot een gewicht van 60 gram, 250 gram en 500 gram. 2. dat dit krenten en/of sucadebrood slechts kan worden verkocht tegen inleve ring van Wibtebrooclsbons, vertegenwoordi gende een gewicht van respectievelijk 50, -200 cn 400 gram: 3. dat voor krenten on/o£ sucadebrood geen maximumprijs zal gelden. J. A. VAN HAMEL, Wcth Lo. Burgem. Leiden, 4 April 1919. INTREKKING MAXIMUM KLEINHANDEL- PRIJS VOOR ZOUT. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dab de Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel, HEEFT GOEDGEVONDEN met ingang van heden in te trekken de bij zijn beschikking van 23 Januari 1919, no. 67500, Afcleoling Crisiszaken, Bureau "Volks voeding, vastgostelden maxiimim-kloinhan- delprijs voor zout. J. A. VAN HAMEL, "VVotli. Lo. Burgem. Leiden, 4 April 1919. Novelle van WILHELM POECK. (Nadruk verboden.) 4) Ja, hot was oen goedo gedachte van hem geweest, de bootyisscherij or aan to geven en naar het Noorden to gaan. Daar begon nen zij dekschepen to bouwen, ten einde or mee op d'e haaienvangst te varen. Ook van uit de booten ving men den haai, maar dat ging toch moeilijk on was met groot ge- raar vorbonden. Met de groote vis schors- vaart uigen kon men veel verder weg en kreeg veel groot-er buit. Toen hij daar twe.e jaren had geviseht, was hij naar het fjord in zijn woonplaats teruggekeerd, en dat was zijn geluk. Wpjit toen hij Jens Nielsen van d'e nieuwe manier van visehvangen vertelde, kocht deze dade lijk den volgenden winter in Denemarken een kleinen kotter, liet dien volgens Björns aanwijzingen uitrusten, en plaatste hem den eorstvolgonden zomer als stuurman daarop. De ld cine koopman had veel met hem op, dat wist Björn, en hij was daa-r trotsch op. Hij wist ook, dat do koopman steeds op hem pochte tegen' zijn zwager Finnur en zijn nicht Aslaug, als zij Daar het fjord kwamen. Dat deed hem bijzonder veel genoegen. Maar hij was daarom toch niet met zijn *ot. tevreden. De Eidergans" had gelijk, Jens Nielsen streek d'e winst op, de lover van oen enkelen haai veranderde voor hem to goud, want er werden voor haai traan booge prijzen besteed. Björn, die niets ver dronk on dos winters op de hoeve van zijn broeder werkte, had in den loop van den tijd een vermogen van tweehonderd daal- ders opgespaard. Dat had hem vroeger al tijd een groote som gelds toegesohonen. Was het dat werkelijk? Hij rekende na en lrwam tot do 'ontdekking, dat Jens Nielsen in den vorigon vangtijd, na aft-rek van alle onkosten, reeds alleen aan levertraan meer dan duizend specie-daalders verdiend moest hebbon. Dat leek hom plotseling, in aan merking genomen de geringe moeite, die hij daarmee gehad had, een verbazend groote som, on zijn spaarpenningen, daar bij verged eken, niet de moeite waard om er van te spreken. Hij dacht er lang over na en nam eindelijk een besluit. Hij wou het tot iet-s brengen. Maar als hij het doel had bereikt ja, dan was" As laug misscliion reeds lang getrouwd. Maar misschien ook niet. Men kon immers niet weten Wat had zij dien Zondag vriendelijk met hem gesproken Juist zoo als vroeger, toen zij nog kinderen waren en samen bij hot fjord speelden. Aslaug had hém toch altijd gaarne mogen lijden en hij haar. Maar Mar met zijn spotverzen en de menschen! Hadden zij misschien gelijk? Waa Aslaug niot hoogmoedig en verlangde zij niet een voornamen vrijer? De men schen praten zooveel. „Voorwaarts, Björn 1" Hij kon onder het rijden het best naden ken. Zoo was hom alles, wat hij nu wilde, onder een rit naar do hoeve van zijn broe der, die aan den anderen kant ,ran liet fjord lag, helder geworen. Hij had eenige clagen bij hem willen doorbrengen, want de timmerman, in de koopplaats, zou nog een paar nieuwe planken in cle „De Goede Hoop" zetten, voordat men weer in zee ging. Maar nu had hij geen rust. Hij word gedreven doo-r het verlangen met Jens Niel sen te spreken. Hij bleef slechts een nacht., haalde den volgenden morgen heel in do vroegte zijn bruintje van hot land een aan vaardde dén terugweg. Dio weg leidde langs het strand. Een frls- sche wind deed breedo golven van uit zee aanrollen. Witte vlokkon schuim vlogen vroolijk voor hom uit en hechtten zich, even als door jongens geworpen sneeuwballen, aan man on paard. Bruintje snoof in den windde frisscho morgenlucht en de zon maakt-cn het dier dartel. Hij begon zijwaarts in de aanrollende golven te trappelen al sot hij hoopt-o zich in haar gezelschap nog beter te amuseeren. Witte wolken met uitgera felde randen gleden over de zon, af en toe was daaronder een groote, donker gekleur de. Rondom hot fjord verhieven zich hoog© borgenBaza.l tzuilen 'stonden in mooie groe pen tot dicht bij den oever. De zon scheen on verdween. licht on schaduw wisseldon elkaar af. Hot voorkomen van het fjord landschap veranderde voortdurend. Nu eens was het stralend en vriendelijk, do rotsen verhieven zich bovallig en fier in do blauwo lucht, bot water glinsterde, de hoopen schuim lagon tusschen het zeegras als witte schapen op een groene weide. Dan weer werd hot donker en dreigend. Som bere bergsloten verhieven zich, door diepe kloven gescheiden d'e zeo loeide, de golven gleden als grijzo slangen^over de zwarte steenen en lieten grimmig de witte tanden zien aan de bowonors der sloten daar boven. Björn was een eenvoudig man, die ge woonlijk sleohts do natuur met den blik van heb beroep aanschouwde. Do lucht hot- water en de wol ken interesseerden hem voornamelijk als weoraankondigers. Maar nu was heb hem zco blijmoedig en licht om het hart, dat hij plotseling ook opmerkte, hoe moo-i alles om hem heen toch was. Do vreemdelingen, die uit verre landen overkwamen, prezen dit land en do IJs- landscho dichters bezongen in liederen de schoonheid er van. Zij hadden gelijkIJs land was een mooi en een trotsch land men moest het liefhebben. En daar, achter de rotsen, waar nu de zon doorbrak, lag het Oddurdal, waar As laug vertoefde. Aslaug, Finnur's dochter, do boerendoch ter van den groeten Baer. „Wacht maar, Mar, je kent mij niot, al ben je ook nog zoo uitgeslapen en een dich ter. Jij, oude vrouwenliefhebber, zoudt zelf wel met haar willen trouwen, hé?" Bij die voorstelling moest Björn harte lijk lachen. Het paard stapte door een stroompje, dat daar in het fjord uit-monddo. Björn greep de teugels vaster, liet de stijgbeugels varen en trok de been en omhoog. Dat stond niet bepaald mooi, maar daar hielden zijn gedachten zich vorder niet mee op. Hij gun de den waterval, die even boven de mon ding na-ar beneden klaterde, geen blik maar reed! aan den anderen kant van den oever een hol binnen. Het was een groote ruimtevan boven stroomde het water over den ingang naar beneden. Hier plachten de reizigers, die van het zuiden naar liet noor don trokken, hun namen in de zachte steen te snijden. Er waren er zeer veleook dio van Björn reeds verscheidene malen. Hij drong zijn paard dicht tegen do rots aan, trok zijn mes uit zijn zak, sneed een naooi^ FBIJS DEZEB COÜKANTi lVoot Leiden p. 8 mud. f 2J.0, p. week 20J.6 Buiten Leaden, waar agenten ge vestigd zijn, per week n u u 0.16 Franco per post o soa eta sa sra <LüO Omtrent de verkiezingen voor oet kies college der Ned.-Herv. Gem, alhier, waar van wjj 'den uitslag gisteren reeds be richtten, kunnen Wij thans nog het volgende mededeelen: Er moesten 27 leden gekozen worden, o. w. 22 periodiek aftredende. Door bedan ken, vertrek of overlijden waren bovendien nog 5 vacatures ontstaan. Er waren twee condidatenlijsten, een van dc gematigd-orthodoxe Kiesvereeniging „De Ned.-Herv. Kerk" toet de confessioneel© Ver. van Kerkerandsleden en Gemachtigden, en een van de Geref. Kiesvereeniging „Geloof en Belijdenis". De Vrijzinnig-Hervormden na men geen deel aan de verkiezingen. De twee candidafcenlijsten kwamen, zoovel? het de aftredenden betreft, geheel overeen. Voor de vijf tusschentijdsche vacatures wa ren (door ,,De Ned.-Herv. Kerk" met de „Ver. van Kerkeraadsleden en Gemachtig den" gesteld de heeren mr. dr. J. Schok king, P. O. Zandee, H. J. de Jong, o. A* van der Reyden en J. H. van Weizen. Daar stonden van „Geloof en Belijdenis" tegen over: de heeren A. van Biemon, J. Bink, J. Serdijn, W. Splinter en P. J. J. Zaa.oerg. De gezamenlijk gestelde candklaten wer den allen herkozen, met 920 tot 92S stemmen. Gekozen werden de candidaten der gema tigd-orthodoxen met de confessioneelen, resp. met 563, 513, 512, 509 en 513 stemmen. De candidaten der Gereformeerden kregen 428, 415, 415, 419 en 415 stemtoon. In do Groanbours sprak gisteravond voor do communistische partij hot Tweede- Kamerlid Wijnkoop. Do zaal was meer dan govuld, doch zeer v-elo nieuwsgierigen be vonden zich daaronder ben ovens S. D. A. P.-era, zooals ook telkens bleek bij het ap plaus bij hot debat. Do voorzitter van do afdeel in g Lenden van de communistisch© partij, dr. Knuttel, opende on zoide voorts, dat candidaten voor do Provinciale Staten gesteld zijn, om op die manier het proletariaat gelegenheid te geven te protesteeren tegen het kapita lisme. Natuurlijk ontbrak do aanval op do leugen-pers dor bourgeoisie en S. D .A. P. niet, de groei der partij is hier ook niet zoo groot als elders. Ons blad, ook vallend onder deze eere- bctiteling, zal daarom met enkele regels volstaan. Alvorens tot zijn eigenlijk onderwerp van den avond te komen, „de rovolution- nairen in het parlement" maakte de heer Wijnkoop eersb een uitstapj'e van 2 uur praten naar het buitenland. Het Bolsje wisme in Rusland, het halvo-Bolsjewisme in Hongarije, het S^artacisme in Duitsch- land, werden uitvoerig verdedigd en toege licht. Do berichten, die het voorstellen, als of in Rusland een terreur heersoht, min stens even org, zoo niot erger als onder het Tsarisme, worden (gemakkelijk) allemaal laster en leugen genoemd, en uitgespeeld worden do gevallen, waarin inderdaad van - overdrijving sprake ia geweest. Het commu nisme is zoo zacht als een lam, het pleegt alleen geweld, wanneer bet geweld wordt aangedaan. Drie kwartier werden dan aan het bin nenland gewijd. Yan deze regcering, met den volgeling van den Jezuiet Loyola Ruys de Beerenbrouck aan 't hoofd, deugt nie men dal. Alle ministers werden successie velijk naar beneden gehaald. De regeering ruit op tüoor de voorbereiding van den burgeroorlog, niet de communisten, dio denken er niet aan, (be willen alleen do macht. (Wanneer de meerderheid van bet volk zich daaraan oehter niet goedschiks onderwerp, dan pleegt. h$t geweld on ge weld zal met geweld beantwoord moeten worden Do arbeiders moeten zelf het sein geven voor dio revolutie, de leiders zijn gerëèd. Voor debat meldde, ach aan de heer Tjalsma, die het opnam voor de S. D. A. P. Een oogenblik dreigde het mis .te loopon in do vergadering, doch de rust werd her steld. Do heer Wijnkoop antwoordde 'uitvoerig, zoodat do vergadering bij twaalven huis waarts ging. A on een ferme B in den wand en lach té zeer voldaan, toen hij dat had volbracht. En nu gaf hij het paard een klap met zijn hand, waarop hot met den overmoed, dien het reeds, den geheelen morgen had getoond midden door een neervallenden waterstraal weer op open terrein kwam. Togen den middag bereikte Björn de ouderlijke hut. Hij ging naar binnen, nam een buidel met geld uit zijn kist en stak dien in zijn zak van zijn buis. En toen reed hij onmiddellijk verder naar de koopplaats, regelrecht voor Jena Nielsen's huis, bond zijn paard aan een haak en begaf zich naar het „Comptoir." Jens Nielsen was oen kleine man met grijs haar en uitpuilende, sluwe oogen. Al- los aan hem was vet cn vettig, zijn vingers cn zijn hoofd, zijn stem, zijn lichaam en zelfs rijn kleeding tot aan de zolen van zijn laar zen. Kwade tongen beweerden, dat het het vet was der IJslandsohe boeren en vis- schers, die met hem in handelsrelatie ston den, cn omdat het zooveel was, kwam het door do vingers en door de kleercn weer naar buiten. Dat mocht wezen hoe het wil de, Jens Nielsen was in elk geval een flink zakenman en over het geheel ook betrouw baar. Jens Nielsen dreef hanctel, zooals elk koopman op IJsland met alles, wat door God en menschen aan natuurlijke en kunst- matigo goederen in dc wereld wordt voort gebracht. Glasruiten, buskruit en cichorei, koren in godorschten, gemalen, gebakken of vloeibaren toestand', tabak, geweren, hengelsnoeren, speeldoozon, petroleum, Portwijn, spijkers, suiker en linnen, pitch- pino planken, havergrutten, horloges en zagen'; dit alles en nog veel meer kon men in den winkel van Jens Nielsen koop en? (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1