LEIDSCH DAGBLAD. stadsnieuws feuilleton. Donderdag 12 December 1918. Officieels Kennisgevingen. GEMEENTEZAKEN PRIJS DER ADVERT ENT f ENT (Van 1—5 regels f 1.05. Iedere regel meer 1 0.20. Kleine adverteotiën van 30 woor- 'Hen 50 Cents ooDtant; elk tiental woorden meer 121/* Cent.—Inoaseo volgens postrechf. Voor eventueelo opzending van brieven 10 cent porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Neordeindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden p. 3 mnd. f 2.10 p. week 0.1$ Buiten Leden waar agenten gevestigd zijn per weck M p 0.13 Franco per post J 2.50 Nummer 18034. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GELDIGE VISCHKAARTEN. Dc Directeur van het Distributiebedrijf voor Vleesch en Visch brengt ter kennis van belanghebbenden, dat. morgen (Vrijdag) voor visch geldig is Serie I No. 750—JOOO on Serie .J No. 1—550. Leidenj 12 December 1918. SLAOLIE. Do Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; Gezien artikel 8 de: Distributïewet 1916, HEEFT GOEDGEVONDEN: MET INTREKKING IN ZOOVERRE VAN DE MINISTRIEELE BESCHIKKING VAN 10 JULI 1918, No. 39500: I. vast te stellen de navolgende maximum- prezen voor slaolie, in flesschen, inhoudende SO c.L.: A. in den groot- en tussch en handel f 2.35 per flesch; B. in .den kleinhandel f2.75 per flesch. II. te bepalen: 1. dat vorenstaande maximumgrootkaüidel- en tusschenhandelprijzcn zijn te verstaan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer, inclusief emballage 2. dat vorenstaande maximumkkinhandel- prijzen zijn te verstaan inolusicf verpakking. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 12 December. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den Gezien art. .8, le alinea, der Hinderwet; Brengen bij cJezo ter algemeens kennis, dat doo«r hen op 9 December j.l. vergun ning is verleend aan J. C. VAN DER STEEN en rechtverkrijgendou, tot het uit breiden van cüb banketbakkerij aan de Lon- gebrug No. 33b door het bijtrekken van het perceel Langebrug No. 35, Sectie G No. iB48 en het plaatsen van 3 oleotromotoren van 2 pk. en 1 electromotor van 3 pk. N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris Leiden, den 12d:n December 1913, De Vcreeniging van den Hancléldrij- venden en Industrieolon Middenstand Voor Leiden en Omstreken heeft zich met een adres tot den gemeenteraad gewend, waar in zij mededeelt, dat zij met algemeene in stemming van hot voornemen om de Za- "ierdagavoncDsluiting één uur te vervroegen "kennis nam, doch dat hot haar verwonderde dat omtrent de andere dagen geen eenstem migheid word verkregen. i. it de gehouden enquête blijkt toch, dat niet alleen de overgroote moorderheid der belanghebbenden zeiven, maar dat alle ge raadpleegde colleges vóór do 8 uur-sluiting rijn. Daar verder do Rijksregeering door de invoering van een 8jurigon werkdag, van don vrijen Zaterdagmiddag enz. krachtig blijkt werkzaam te zijn om de levenstoe standen dor werknemers er werkgevers te verbeteren, daar kan toch verwacht wor den, dat ook van gemeentewege blijk van /richt in do sociale cisohen des tijds A-ordo gegeven en het voorbeeld dor Hooge Rcgeoring navolging vinde. Mitsdien komt do Veroeniging bij den Raad mot het eerbiedig verzoek het slui tingsuur op II uur n.m. voor den Zater dag en 8 uur n.m. voor de overigo dagen te willen vaststellen Gisteravond hield het Nederlandsch Ar beidersseoretariaat en het Rev. Oomité in „De Graanbeurs" een druk bezochte ver gadering, waarin als sprekers optraden de hoeren B. Lansink Jr., uit Amsterdam, en L. de Visser, uit Den Haag. De heer Heykoop, uit Rotterdam, die onlangs alhier voor de afd. Leiden dei: S. D. A. P. was opgetreden en waarmede toen de heer De Visser debatteerde, was tot debat uitgenoodigd. Hg had, zooals de voorzitter in zijn openingswoord zeide, bericht van verhin dering gezonden, doch hg wilde bij een andere gelegenheid wel een debatavond met De Visser aangaan. Hierna besprak de heer Larnsink de eischen van het N. A. S., zooals deze reeds eerder medegedeeld zijn en drong er Lij de aanwezigen op aan daarvoor propaganda te maken. De heer De Visser behandelde op ironi sche wijze de revolutie van de S. D. A P. en vond daarin aanleiding de hoofdmannen dezer partij, met name mr. Troelstra, te hekelen. Gaarne zal hg in een openbaar debat tegen den heer Heykoop optreden en dezen zelfs wel het laatste woord gunnen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt Alleen werden aan het siot door oen der aanwezigen eenige rhede- deeliogen gedaan over de alhier vanwege het P. A. S. en het Rev. Oomité opgerichte .vcreeniging van godemobiliseerden. Aan don uitgang werd een collecte ge houden. Hedenmorgen kwam alhier mot een trein uit Dordrecht zekeren J. H. P., om zich met zijn vrouw naar het Acad. Zieken huis to begeven. Op het station zakte de man evenwel in elkander. Door spoorweg beambten werd hij naar het Acad. Zieken huis gebracht, alwaar hij kort na aankomst overleed. Zooals wij reeds bobben gemold, was cenigo dagen geleden bij de firma Kaas on Co., alhier, een belangrijke partij gocderoe gestolen. Do politie heeft de daders nu ge arresteerd,- Heden ontvingen wij do nieuwste rege ring dor troinoloop ingaande 10 De cember a.s. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914 In de afgeloopen week meldden zich om abound 3296 personen. In den Afgeloopen taal dor vorigo week a 4713 personen letaal 4775 personen Hiervan worden tot 11 December onder steunt 3296 personen. In den afgeloopen weck kwamen voor steun in aanmerking 13 personentotaal 3S09 personen. Thans worden doör het Steuncomité on dersteund 635 personen. Verder worden dfoor heb Crisas-Coanitó ondersteund 275 per sonen. Door do wachtgeldregeling worden ondersteund 815 personen. Voorstel tot verkorting der Kersivacantie. Zooals bekend is, hebben B. en W. zich in do maand October van dit jaar, met het oog op bet veelvuldig voorkomen van gevallen van z.g. Spaansclio griep in deze gemeente on tor voor koming van verdere verspreiding dier ziekte, op advies van hot College van Schoolartsen, ge noodzaakt gevzion, om do verschillende scholen voor openbaar onderwijs tijdelijk te sluiten, ter wijl aan do besturen der bijzondere echolen oen verzoolt word gericht, om ten aanzien dier in richtingen, oen besluit van gelijke strekking te nomen. Van heropening der scholen kon tot nu too geen sprake zijn, aangezien de ziekte, die in deze gemeente een zeer kwaadaardig karakter draagt, nog steeds blijft heorschen. Alleen hebben zij, na raadpleging van het Collego van Schoolartsen cn gelet op de examon- bolangen der dcsbelreffendo leerlingen, in het laatst der vorigo maand besloten tot hervatting dor lessen aan do hoögsto klasse (do examen klasse) van hot Gymnasium, van de Hoogere Burgorsehool voor JoDgons, van do Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen en van de openbare Jongensschool 2e klasse (school voor meer "uitgebreid lager onderwijs), onder voorwaarde, dat de leerlingen in. ruime lokalen ondergebracht on ver uit elkander geplaatst worden. De lessen op do vcrscliillendo onderwijsin richtingen hebben alzoo reeds geruimen tijd moe ten stilstaan terwijl hervatting, behoudens bo- 'vengenoemdo uitzondering, ook thans nog niet Leeft kannen plaats hebben. Mocht dit ovonwel, naar zij hopen, nog vóór of in don loop der aanstaande Kerstvacanlie kunnen geschieden, dan komt het hun gc- wcnscht voor, om tlio vacantio eenigszins te verkorten, tenoindc de schade, <lie van dc ge dwongen vacantio het gevolg is, eenigermato in te halen. Voor alle inrichtingen is do duur der Kerstvacantio vastgesteld op ongeveer veer tien dagen. B. on W. zoudon nu die vacantio op do verschillende scholen, behoudens hot even tueel nog gesloten houden dier inrichtingen wegens het blijven heerschon der Spaanscho griep, dit jaar willen doen aanvangen op Dinsdag, den 24ston December, na afloop van den ochtendschooltijd en willen doen voortduren tot en met Donderdag, den 2dcu Januari 1919, zoodafc do lessen dan weder teginnen op Vrijdag den 3den Januari a.s. In verband met het bovenstaande geven zij den Raad mitsdien in overweging te be sluiten, dat, in afwijking van het daarom trent bepaalde bij dc desbetreffende veror deningen en behoudens het eventueel nog gesleten houden der scholen wegens het bljj- Yon heer3chen dor Spaanscho griep, de Korstvacnntie op het Gymgasiura, de' beido Hoogere Burgerscholen, do Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen en do openharo herhalingsscholen dit jaar zal aan vangen op Dinsdag, den 24stcn December, na afloop van den ochtendsehooltijd en zal voortduren tot en met. Donderdag, den 2 de a Januari 1919. Salarisregeling van liet onderwijzend persouecL In verband met art. 4, tweede lid der wet van 23 Februari 1918, tot verhooging van onderwgzersweddon, hebben B. en W. na de Plaatselijke Sehoolcommissió te hebben ge hoord, een regeling voor de salarieering van ue hoofden der scholen en de onderwijzers ea onderwijzeressen bij het openbaar onder- whs eh bij het ojKsnbaar bewaarschool-onder* wijs ontworpen B. en W. achten het noodig, hoe kort het geleden moge zyn, dat de sala rissen werden herzien en voor de traktc- mentsverbetering uitsluitend van de onder wijzers van bijstand bij het l. o. niet min der dan ruim f45.000 per jaar werd gevo teerd, noodig, om bij do opnieuw vaststel ling der jaarwedden, andermaal tot verhoo ging daarvan over to gaan. Zelfs zouden zij dio verhooging nog wat verder willen uit strekken, dan do Plaatselijke Schoolcommis sie voorstelt. Ken minimum-stamtraktement van f900 's jaars voor do hier bedoelde amb tenaren is toch h. i. ia den tegenwoordige* tijd niet te hoog te noemen, al zien zij niet over het hoofd, dat aan allo hoofden cn on derwijzers van bijstand oener lagere school boven huil wedde nog ingovolgo artikel 1 der zooovcn genoemde wot een bedrag van f 100 '3 jaars uit 's Rijks kas wordt toege kend. Met een maxi mum-wedde van f 1700 en iet bepalen van allo tweejaarlijkschc perio dieke verhoogingon op f 100 per jaar kun non zij zich volkomen vereenigen, zoodat zij, aangezien, in hun voorstol het aanvangssa laris f 100 liooger is, het aantal periodieke verhoogingen in plaats van op 9 wenschou tepaald te zien op 8, d. L nog één meer, dan d© bestaand© regeling mogelijk maakt. Op deze wijze zullen dus do onderwijzers en on- ïCMT. Naar het Engelsch ran OHARLE8 GARYI GE. H2) Miss Mary nam zo mot werkelijk bevende handen van hem aan en als Neville niet blind geweest waro, had hij moeten zien hoo het met haar gesteld was. Maar hij was een bcscheidbn jongeling en niet een, die denkt, dat ied'ero vrouw verliefd op hem is. „Wat zijn zo mooi!" fluisterde zo; „en - zo cïocn mij eenigszins terugdenken aan Engeland dat lieve, dierbare Engeland!" Maar zij zuchtte niet zooals zij eenigo weken geleden gedaan zou hebben, voordat rij dozen jongen man leende. „Verloren Hoop" was sedert dat oogenblik een heel andero, plaats voor haar geworden. Zij praatten en Neville luisterde. Zij animeer de hom zooals gewoonlijk een pijp op te steken cn schonk hem een kop thee. En op dat oogenblik, toen Novillo zoi, dat hij weg moest, dïicht zij aan Jiaar vader en begreep niet waar hij kon wezen. „Ik geloof, dat ik hom even to gemoot loop". Natuurlijk vroeg Neville permissie met haar moo to gaan en heb tweetal waude-1 do op en verwijcterdlo zich van het kamp. Mr. Brown was con rieten man gaan bezoeken Do meeste jc-vutö luanr.on zouden van die ge- °P 'n schapc:.bo:-rd?orij en zij waren alleen, tegenheid geprofiteerd cn haar het hof ge maakt hebben, maar Neville was niet ver liefd op Miss Brown. Toen hij naast haar voortliep, dacht hij eigenlijk aan den sc-hat, ondier die kist verborgen, cn hij be rekend© hoo lang het nog duren moest voordat hij „Verloren Hoop" verlaten zou. „Ik denk, dab u blij zou zijn, als u weer naar Engeland kon terugkeeren, Miss Mary?" zoi hij Zij schrikte een weinig. „Dat - weet ik niet. Het is hier buiten heel prettig". „Ja, dlat is zoo", stemde Novillo toe; „nu vooral. Maar toch men tolt dte dagen van zijn ballingschap, nietwaar?" „J-ja", stemdlo rij aarzelend toe. „Dua u zult blij zijn, als \i heen kunt gaan?" „O ja," antwoordde hij dadelijk. „Na tuurlijk zal heb mij spijten mijn vrienden to vorlaten on cHa/t alles hot zal mij op ij ten van u en mijnheer Brown te moeten afscheid nomen maar dat ia nu eenmaal altijd zoo, nietwaar?" „Ja", fluisterde rij zwak en rij liet het hoofd hangon. „Is is u van plan gauw heen te gaan?" Neville sprak nu wab zachter. „Ja", zei hij. „Heb is op 't oogenblik nog een geheim, maar Syl en ik gaan weldra weg". De kleur vordfween van haar wangenzij werd bleek doodsbleek; dook Neville merkte het niet ophij keek recht voor zich uit. „Ik ik wist hot niet", bracht zij er met moeite uit, terwijl zij trachtte op zorgloo- zen toon te spreken. „Maar u zal natuur lijk blij rijn, dat u heen kunt gaan". Haar stem brak en do traDen kwamen haar in do oogen zoodat zij niet kon zien waar zij liep, haar voeten raakten verward in het hakhout en zij struikelde. Neville stak cte hand uit en greep haar, en toon hij clit deed zag hij haar gericht. „Wat is er?" vroeg hij onnoczel. „Hebt ge u bezeerd?" Zij beefdo van het hoofd tob de voeten, maar zotte zich er dapper tegen in, „Het is niets. Mijn voet- rij stot terde. „U heeft uw voet verstuikt, denk ik," zei hij bezorgt! „Neen, neon," en zij keek van links naar rechts. „Het is heuaoh niets. Misschien heb ik hem wat verdraaid. Heb is beter nu maar terug te gaan." „Wacht even. Wilt u niet oven gaan zit ten om uit to rusten?" Zij bewoog zich echter voort en schudde het hoofd. „In ieder geval moet u mij een arm ge ven." Hier drong hij op aan en trok haar hand door rijn arm. Die hand beefde als een blad on scheen van, hem terug te dein zen en toch tegelijkertijd zich aan hem vast te klampen. „U h'ebt u bezeerd", zei Ne ville „U heeft zeker uw voet wat verdraaid, toen -u struikelde. Wel. wel, u riet cr wit van! Het spijt mij, hoor!" Dit nu is de slechts mogelijke toon om aan te nemen tegenover een jong meisje in Miss Mary's toestand. Zij begon nog meer to beven, de tranen rolden haar langs do wangen en eern snik ontsnapte haar hijgen de borst. Neville dacht, dat rij zou flauw vallen en sloeg zijn arm om haar heen. Zij viel ook haast flauw cn haar lief hoofdje viol tegen zijn schouder. HelaasHelaas! Toon, plotseling, in een oogwenk, be- dorwijzeresson zonder hoofdakte of bij akten een bezoldiging ontvangen van f 900f 1700 's jaars, na 16 jaar te bereiken, zeker een voldoend traktement, indien men in aan merking neemt, dat zij allen daarboven de zooeven genoemde f .100 uit 's Rijks ka3 deelachtig worden en velen van hen ook nog den kindertoeslag ad f 40 per kind bo ven de twee cn den huishuur toeslag ad f50 ingevolge de wet van 0 Juni 1913 (S. 239) van het Rijk genieten. Voor het bezit der hoofdakte is li. i. een .toelage van f 200 's jaars voldoende. In te- genstolLing met de Plaatselijke Schoolcom missie komt hun derhalve vorhoog.ing van de toelage niet wen schel ijk voor, ook al 13 do bestaande ongelijkheid in het bedrag van de laatste 4 periodieke verhoogingen ten opzichte van hen, die wel en hen, die nice in het bezit dier akte zijn, in ons voorstel vervallen. In de bezoldigi ng voor do z-g- bij akten, genoemd in artikel 13 der bestaande veror dening, behoeft evenmin wijziging te worden gebracht. Wel zouden zij echter een aparie belooning willen toegekend zien aan het I-«crsoneel der school, welke als leerschool verbonden is aan do Gemeentelijke Kweek school voor Onderwijzers en Onderwijzeres sen albicr. Een bedrag van f 100 's jaars lijkt hun voor het beoogde doel voldoende. Omtrent do tegemoetkoming in de huis huur, welke in de bestaande verordening voor de mannelijko onderwijzers van bijstana ".ndien zij gehuwd of weduwnaar met inwo nende kinderen zijn of als kostwinner van een gezin zijn te beschouwen en bovendien den leeftijd van 28 jaar bereikt hebben, op f 75 per jaar bepaald is, laat cLe Plaatse lijke Schoolcommissie zich in haar rapport niet uit. Er bestaat h. i. echter alleszins aanleiding deze tegemoetkoming te verhoo gen en te stellen op f 150. Tevens achten zij het dan billijk, dat crict alleen de onderwij zers doch ook de onderwijzeressen, die als kostwinster van oen gezin zijn te beschou won, do tegemoetkoming deelachtig worden. Volgens do geldende regeling genieten de hoofden der jongensscholen le en 2e klasso eon aanvangswedde van f 2100; de hoofden der meisjesscholen le en 2o klasse en do hoofden der scholen 2e klasse voor jongens en meisjes een van f 1900de hoofden der soholon 3de en 4do klasse, een van f 1700. Na 3, G, 9 en 12 jaar dienst als hoofd aan een bijzondere of buitenge wone school voor lager onderwijs, hetzij hier, hetzij elders, wordt, een periodieke verhooging van f 109 toegekend. Gelet op het traJrtement van clo hoofden der leerscholen, verbonden aan do Rijks kweekscholen, hetwelk krachtens do nieu- wo Rijksregeling niet minder dan f 2600, met G twee-jaarlijksehe verhoogingen van f 200', alzoo tot een maximum van f -3800 's jaars bedraagt, i.« o. i. oen verhooging zoowel van do minima als van de maxima met f 400 en het .toekennen dei- periodieke verhoogingen om '7e 2 in plaats van. om de o jaar, zeker niet overdrevente psoei: men. Verder dient aan het hoofd der school, welke als leerschool aan de Kweek school verbondon is, om de zoo even bij de bespreking van do traktementen der ondor- wijzers van bijstand opgegeven reden, con toelage van f 100 's jaars toegekend te worden, terwijl het ons ton slotte rationeel voorkomt, dat, nu de onderwijzeressen van bijsband geheel dezelfde bezoldiging ont vangen als him mannelijke collega's, ook aan de hoofden der meisjesscholen lo cn 2e klasse dezelfde ;aarweddo wordt toege- kond aJs de hoofden der jongensscholen le en 2e klasse zullen genieten. De vergoeding voor huishuur, sedert 1917 vastgesteld op -100 's jaara, kan, met heb oog op de tegenwoordige huurprijzen voor de hoofden van scholen nicfc meer vol doende worden genoemd. Een verhooging tot f 450 stellen zij daarom voor. De belooning, aan het plaatsvervangend hjofd toegekend, komt h. i. ook voor ver andering in aanmerl-ing. In artikel 11 der bestaande verordening is i.eze belooning bepaald op f 100 per jaar, doch indien de greep hij heb. Heb bloecl steeg hem naar heb gezichttoon werd hij bleek en zag er boetvaardig uit berouwhebbend. Hij was boos op zichzelf. Wat een domoor was hij geweest wat een blinde idioot, om dtat niet oer gezien to hebbenEn waarom, waarom kon hij do liefde niet beantwoor den, dio zoo duidelijk sprak uit haar voch tige oogen en bevende gestalte? Maar hij wist zeker cliat li ij dit. niet kon, en daar hij een eerlijke jonge man was, ofschoon een heel dcunme, hij kon niet iete voorwonden, wat hij niet gevoelde. „Ik geloof, dat u liever wat moest rus ten," zoi hij. „Als u hier wilt gaan ribbon, zal ik naar uw huis loepen". Zijn toon vol sympathie, maar toch, ach! zonder liefde, verkilde haar door en door en gaf haar kracht. Het was oen vreeselijk, maar een opwekkend middel. „Neen", zei ze, rich van hem terugtrek kende, en zij stond voor hom met een bleek afgewend gericht„ik, ik ben nu weer hooi wél en ik wou liever naar huis gaan. Wees zoo goed niet met mij mee te gaan", zei ze met weifelende stem. Neville stond met gebogen hoofdhij voelde zich onuitsprekelijk schuldig en ongelukkig. „Heel go edr", zei hij. Vaar wol 1" „O, vaarwel", zei ze met een weinig na druk op het woord, alsof zij hem wou to kennen geven, dab liet indercBaad een vaar wel was een hang en laatst vaarwel. Toen sloeg rij de oogen op naar zijn ge richt, met een blik, die Neville dagen lang vervolgde, koorde rich om en liet hem al leen. Neville bleef een oogenblik staan met do oogen naar den grond gericht; toen keek hij op en zag do btoomen, die zij uit waarneming eenigszins van langen duur' is, is heb gewoonte, althans in geval van va catures, bovendien nog het verschil tus- schen de minimum-veddc van het hoofd, cn de eigen wedde bij afzonderlijk itaada- besluib als gratificatie toe te kennen. Dit nu lijkt B. en W. een handelwijze, dio op den duur niet mag worden bestendigd- In de verordening behcort do vergoeding in haar geheel te worden geregeld. Een rogoling, zooals o. a.. laatst in de gemeente Delft is vastgesteld, schijnt hun toe, het mees1 aonbevelenswwaardig to zijn en ook heb meest in overeenstemming met de regeling, die in artikel 11 der on langs vastgestelde verordening, regelende den rechtstoestand van de ambtenaren der gemeente Leiden 's neergelegd. Met het oog op het zich beschikbaar stellen voor waarnemingen gedurende kor ten tijd zou men het plaatsvervangend hoofd een belooniog van f 50 kunnen toe kennen, terwijl voor het goval de vervan ging van het hoofd der school meer dan dertig achtereenvolgende dagen heeft ge duurd, gedurende den tijd der waarneming het verschil tusscVn de minimum-wedde van het hoofd dei school en de eigen wedde aan het plaatsvervangend hoofd ten gocdo zou moeten komen. Een billijke en alles zins voldoende regeling, die speciale Raads besluiten overbodig maakt, is dan getroffen Een overgangsbepaling waakt er voor, dat de tegenwoordige plaatsvervangende hoof den van do wijziging geen nadeel lijden. Behalve do bezoldiging van de hoofden van scholen en de onderwijzers van bij stand bij het lager onderwijs, vraagt ook salarisregeling voor de vakonderwijzeres sen in de handwerken om herziening. Overeenkomstig het advies van de Plaat solijke Schoolcommissie stellen B. en W. voor, zoowol heb minimum als het maxi mum haroT jaarwedde met f 50 's jaars te verhoogen. Zij zullen dan ontvangen f 250 's jaars, met 6 fcwee-jaarlijkscho ver hoogingen van f 25, alzoo tot een maxi mum van f 400 per jaar, verhoogd met f 100 voor de eerste onderwijzeres. Voor de vak- onderwijzeressen op de scholen der tweede klasse voor jongens en meisjes stijgt dan do aanvangswedde tot f 25 'e jaars per wekelijksch lesuur, sm de 2 jaar te verhoo gen met 2.50 's jaars per wekelijksch lesuur. Tcngevolgro van do herziening van de sala- risregelingon bij het Lager Onderwijs moet ook weder do laatstelijk bij raadsbesluit van 25 Juli 1918 vastgestelde jaarwedderegeling voor he-t hoofd on het verdero onderwijzend personeel dor buitengewone school wijziging ondergaan. Zij toch ontvangen oen bezoldiging, die over eenkomt met do bezoldigingen, dio aan do -scholen voor gewoon lagor onderwijs worden uitgekeerd, plus een flinke toelage wegens het -bqzondero karakter der school. Do wodde van het hoofd der school, thans 2200f 2600 bedragende, dient derhalve met 400, zoowel wat .het minimum als het maxi mum betreft, te worden verhoogd, de perio dieke verhoogingen behooren om do 2 jaren te worden toegekendterwijl do vergooding voor huishuur tot f 450 moot worden verhoogd. Evenals het hoofd der school ontvangen ook' de onderwijzers en onderwijzeressen van bij stand f 500 meer uit do gemeentekas dan hun collega's bij het govvoon lagor onderwijs. Voor hen, dio in het bezit der hoofdakto zijn, moet do aanvangswedde, met inbegrip van do beta ling voor de hoofdakte, derhalve stijgen tot f 1600, terwijl do onderwijzeressen zonder hoofdakte 1400 behooren te genieten. Aan beido catogoriecn dienen 8 twecjaarlijksche ver hoogingon van f 100 in uitzicht to worden ge steld. Een dordo verordening, die wijziging behoeft is do verordening van 1 Februari 1917, rege- iendo do bezoldiging van het onderwijzend per soneel, belast met het geven van het openbaar herhalingsonderwijs Geheel overeenkomstig het advies van do Plaatselijko Schoolcommissïo geven B. en W. in overweging de aanvangswedden van het hoofd der school ad f 350 cn van de overige onderwijzers en onderwijzeressen ad f 200 met f 50 to vorhoogen cn hun de 3 periodieke ver haar hand had laten vallenin een eersto opwelling greep hij zo cn liep haar ach terna. „Uw bloemen", zei hij met heesche stem. Zij keerd'o zioli om cn keek eerst naar zijn. gericht en toen naar die bloemen. „Ik ik hoop .dlat u ze wilt nemon", stamoldo hij, „of ik zou moeten donkoa, dat ik u in eenig opricht beleedigd' heb". Een glimlach, heel droevig en treurig cn heel lief, vertoonde rich evon op baar gericht. „Noen", zei ze, „u heeft mij niet bo- JeeCi&gcL U is altijd vriendelijk voor mij geweest cn ik zal één bloom cén bloem maar nemen, tot herinnering, als u weg is". Zij nam een van do kleinste en onaanzien lijkst© van dien heelen bouquet en zoo bleef hij staan met do rest in zijn hand". Hij wiorp zo wog mot zoo iets van een vloek en liep voort. Vijf minuten daarna kwam Lockot aangekopen en zag clo blocmcu verspreid op den grond liggen. Hij bukte en keek or onverschillig naarmaar naar mate hij zo beter bekeek veranderde zij a gezicht, en do loome onverschilligheid werd grooto belangstelling. Hij herkende een van do bloemen als bo- hoorende tot een soort, die niet in de. vlat- to van „Verloren Hoop" groeide, maar in do vallei aan gene rijde der heuvels. Hij fronsto do wenkbrauwen cn keok do stoero gestalte van Novillo na, dio op een afstand voortliep. Toen lachto hij langaam; hij ver zamelde de bloemen zorgvuldig, verborg zo in zijn jas on wandelde met loosmen tred voort, Deze tred was meer kunstmatig dan natuurlijk, want straks had hij heel hard geloopon. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 1