LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 21 September. Tweede Blad Anno 1918. Dat zou misschien ongeveer 1000 opbren gen. De zaak komt later weer aan do orde. Op voorstel van B. en W., ha toelichting door den hoer Marbus. werd besloten van do afbraakhuizen hoek Menneweg, alleen het hout te verkoopen. Bij de rondvraag bracht de heer Speel man nog eens do voetbalkwestie ter spra ke. Nu gebleken is, zeide hij, dat hot voet- baltcrrein algemeen als ongeschikt wordt beoordeeld, zou ik B. en W. willen ver zoeken naar geschikter terrejn uit te zien. Zijn bedoeling was, dat van een ander stuk land van „Rusthoff" do huur zou worden opgezegd en dat daarna aan dien huurder weer zou worden verhuurd op conditie, dat hij onderverhuurd aan de voetbalvereeni- ging. De heer Warnaar beweerde dat zoo iets niet op den weg der gemeente ligt. De voetbalvereeniging dient daar zelf voor te zorgen, waarmee de Raad accoord ging. Hierna geheime zitting. VOORHOUT. Gemeenteraad. •—p- Voorzitter do burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. Na behandeling van eenige ingekomen Stukken, die voor kennisgeving worden aan genomen, komt hot punt clectricitoitsvoor- ziening ter tafel. Betaald zullen worden de gevraagde ga rantie door de bewoners van den 's-Gravon- domschenweg en door die van do Engelsche Laan, de bepaalde f 300 en f 350 in de bui tengewone onkosten. De heer Roezen heeft bij de H. S. M. ge ïnformeerd over gelijktijdige aansluiting n het station, waarop door do Directie direct een onderzoek is ingesteldhet ia niet onmogelijk, dat ook het station Piet- Gijzenbrug elect ris ch lioht zal betrekken. De zaak, in tótaal genomen is als volgt: De gemeente komt overeen met de Stede lijke Lichtfabrieken voor de abnormale kosten, gedurende 25 jaren een bedrag te betalen groot f 1428 de 'huiseigenaren ko men hier in de gemeente to gemoet met f 350 i>lus f 300 is f 650blijft de gemeente- kosten f 778. Do huiseigenaren zullen het met 10-ets. per week van do huurders kun- Door deze aansluitingen komen 70 licht- loozo gezinnen aan liohtvoor de nog over blijvende zal getracht worden oarbid to be komen, en die besohikbaar te stellen, de eerste maal uit bus, daarna uit vat, hetgeen 40 ets. per K.G. vcschilt in prijs. Bij de rondvraag brengt de heer Colijn koutsnoeie® op de Engelsche Laan ter spra ke de heer'Van der Laan de straatver lichting, welke 1 October zal ingaan en de Centrale Slachtplaats voor huissl achtingen. Do heer Roozen do vlcoschloosheid van Voorhout; do heer Angevaan informeert naar Regeoringssajet, Do Voorzitter beantwoordde do vragers. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig allo leden. Ingekomen zijneen schrijven van J. L. Crasvan M. Oudöhoorneen adres van be woners uit do omgeving van Woelwijk; een van de duurto-commissio van de LeddSche arbeidersbeweging, welke alle in handü® worden gesteld van B. en W. Besluiten comptabiliteit worden aangeno men, waarbij een voorstel van B. on W. ter sprake komt, inzake overschrijving van een post van f £>10Ö van den te heffen H. O. tot dekking én aflossing van do distributie- uitgaven. Hoewel dit jaar voor de inkomsten een gunstig jaar is, blijft liet te heffen percen tage van den H. O. bepaald op 3 pet. De verordening op het beheer van het badhidsbedrijf, 33 artikelen, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Alvorens over te gaan tot de benoeming van den boekhouder-kassier van het bad huis, wordt de zekerheidstelling vastge steld op f 500 en zijn jaarwedde op f 150. Op dè voordracht zijn door B. en W. ge plaatst de heeren C. v. d. Giessen en A. P. Schram de Jcmg. Bij dé stemming kregen do heer C. v. d. Giessen 9 en de heer A. P.- Schram de Jong 2 stemmen, zoodat de heer O. v. d. Gies3èö benoemd is. Alvorens over te gaan tot het vaststellen der tarieven deelt de Voorzitter mede, dat zij den Raad reetfe vóór zijn geweest, daar deze per circulaire door de gemeente ver- spreid zijn. Enkele leden maken aanmerk king op den prijs van f0.40 voor een kuip bad. De Voorzitter zegt, dat wie zich de weel de wil veroorloven van een kuipbad, dSt ook zal moeten betalen. De tarieven warden ongewijzigd goedge keurd B. en W. stellen voor- aan de Naaischool een subaid&e te verkenen van f 175. Da Naaischool blijkt een geliefkoosd onderwerp voor discussies. Op voorstel van den heer Kwak wordt het voorstel van B. en W. ge wijzigd en de subsidie van de gemeente ge bracht op f 200. Aan den Ned. Bond van Gemeente-amb tenaren stellen B. en W. voor een geschenk te geven van f 25 in het stichtingsfonds voor het te bouwen rust- en vacantie-oord. Goed gevonden. Bij de rondvraag verlangen de heeren Van Kempen en De Graaf het woord; deze laatste over de distributie. Do Voorzitter antwoordt, dat de men- üchen met gezonde klachten maar bij hem moeten komen-; zooveel mogelijk wordt dan verandering of verbetering aangebracht'. Hierna sluit do Voorzitter de openbare vergadering en gaat c3e Raad in geheime zitting voor het kohier H. O. IHËEZGHDEM, Lachen op zijn tijd. 1 jüjgg'j Geachte Redactie. Het typisch-lakonische stukje van den heer-Lamboo geeft mij aanleiding nog een maal een beroep te doen op Uw vriendelijke gastvrijheid. De geachte inzender beeft mij zeer veel genoegen gedaan. Allereerst en allermeest, omdat uit zijn schrijven juist zoo duidelijk - blijkt, dat varkensverzekering in het géheel niet belachelijk is. Overigens kan ik den heer L. verzekeren, dat het door mij bedoelde bericht er een is van zeer reoenten datum. Aan een beschouwing over hetgeen do schrijver zegt van het al dan niet stof-afno- men, wil ik mij om voor ieder huisvader begrijpelijke redenen liever niet wagen. U, Geachte Redactie, .betuig ik mijn be leefden dank en teeken Hoogachtend, Een Abonné. [Hoewel wij „Lachen" een aantrekkelijk onderworp vinden en heel gaarne zélf lachen, moeten wij dit. lachendebat nu tooh' onherroepelijk sluiten Red. „L. D."] LMGENRUBRIEK. I i Abonrié to Rijnsburg. De ©samen- eisahen voor het toelatingsexamen aan da door u genoemde Zeevaartscholen zijn van dien aard, dat een jongen,, die de 7do of 8sbo klasse eener M. U. L. O. sohoocl met vrucht heeft dcoiioopen, wel kan slagen.- Voor de Rotterdamscke sobool, die voor u bet meest, ge-schikt lijkt, is hot schoolgeld f 50 por jaar. De examens worden omstreeks half Juli afgenomen. Aanmelden bij den direoteur. De school beyindb rich in do Calandstraat, naast het Zeemanshuis. Abonné te Leiden. Vroeger was er in het bl o emb oil en vak wel toekomst. Op het oogenblik niet. Na den oorlog zal daarin -vermoedelijk wel verandoring komen. Gaat i over de opleiding van uw jongen eens met vertrouwde firma's in Sassenheim, Lisso of Hillegom spreken I M. C. A. K. Er is een groot aantal in stellingen, waaruit steun verleend kan wor- don aan onbemiddelde studenten maar wij hebben in het Jaarboek der Rijksuniversi teit er niet één kunnen vinden, speciaal voor studenten in do pharmacde. Wond u echter eens tot den rector-magnificus, prof. Van dor Hoeven. Deze zal u wel kunnen i inlichten. No. 17965. PERSOVERZICHT. Lichamelijke opvoeding. In „DE TELEGRAAF" vonden wij een artikel, waarin to velde wordt getrokken togen het „geliefhebber in het artikel licha melijke opvoeding." „Legio is het aantal bonden, Qomité's, maatschappijen en clubs,' zegt het blad, „dio zioh met de lichamelijke opvoeding bezighoudt', en hetmag dan ook geen verwondering wekken, dat uit aï het dilet tantisme en den grenzenloozeii onderlingen naijver wéinig nuttigs groeit, "fcen werke lijke, goed opgezotté en systematischs liohamelijke opvoeding bestaat in ons land niet en het wordt hoog tijd, dat de Regce- ring zich eens ernstig met de zaak der licha melijke opvoeding gaat occupeeren. De schrijver betoogt, dat er hier een ar beidsveld ligt voor den Minister van Onder wijs. Immers, hetgeen tot nog too van Kegee- ringswege gedaan is, komt niet in aanmer king om beschouwd te worden als een wer kelijk serieuzo poging, om iets nuttigs te bereiken, en dit mag dan ook geen verwon dering wekken van een Regeering bij het bestaan van een Tweede Kamer, waarva® zen der leden kon beweren, dat zwemmen luxe is, zonder een algemeen protest van zijn medcafgevaardigden uit te lokken. Intusschon kan niet worden verheeld,, dat onze Regeering allerlei proeven en proef- jog heeft genomen, maar zij wekte daarmee don indruk, dat de lichamelijke opvoeding ergens werd uitbesteed, en dan nog zonder dat men er rich heel erg om bekommerde, hoe dé bestedeling voor het kostgeld werd gehuisvest en verzorgd. Een der eerste pleegouders was de Ncderlantfech© Bond van Lichamelijke Opvoeding; daarnaast werd later een drietal inspecteurs der L. O. benoemd, een maatregel, dlio tot weinig practiach nut heeft geleid, hetgeen niet moet worden geweten aan de inspecteurs, maar aan het feit, dat er geen lichamelijke opvoeding te inspectoorén viel. Als nieuw- Bten maatregel keïmen wij de- ingestelde Staatscommissie voor de Lichamelijke Op voeding, die weldra haar tweejarig bestaan gaat vieren met een nog altijcLblanco con duitestaat. Het is iets, maar het is niet veel. Het Is zelfs zeer weinig, wanneer men bedenkt, dat het met do lichamelijke op voeding van onze jeugd dermate treurig 'is gesteld, dat niet minder dan 44 pet. onzer jongelingschap voor do nationale militie wondt afgekeurd. - Deze cijfers geven een zeer treurig beeld van de liohamelijke gesteldheid van ons volk, dat eouw onlang als een der sterkste on klöeksto monschenrassen bekend stond. - Hiertegen kan slechts een krachtig in- grijpon van do Regeering heipen, en da schrijver juicht zeer too het vroeger geuite" denkbeeld van dén lieer Hirschman, die het. wonschelijk oordeelde, dat de zaak der lichamelijke opvoeding gelegd werd in do handen van den Minister van Onderwijs. Het is bij do oprichting van heb nieuwe Ministerie van Onderwijs, Kunsten en We- tensohappen,, dat wij wijzen op den toe stand, waarin zich dto physieke gesteldheid van ons volk bevindt. Daarnaast sprekeD wij de hoop uit, dat onze Regeering hierin een aanleiding moge vinden den Minister van Onderwijs do behartiging der L. O,- b elan gen op to dragen. Bij ,ccn nieuw Ministerie past een nieuwo koers. „Dat men nu bij de instelling van dit nieuw.o Ministerie de oud'e begrippen overboord zette on die stelling huldigen ga, dat de liohamelijke opvoeding der jougd minstens evenveel zorg en toewijding ver- eüscht als de geestelijke opvoeding, en dat een up té date Ministerie van Onderwijs on verbiddelijk moet bestaan uit twee even be langrijke afcLelingen, waarvan de eene zorgt voor den geest, do andero voor hot lichaam. De uitvoering van het denkbeeld; behoeft niet to stranden ep groote moeilijkheden. Het komt" er alleen op aan, dat de zaak van uit een centraal-punt worde tei> hand geno men en door liet géheele land krachtig war- do doorgevoerdhet komt er op aan, dat de zaak dier lichamelijke opvoeding worde behartigd door daartoe bevoegde personen, dio deze bezigheid niet beschouwen als een FEUILLETON. TYSH® BS&1S. Roman uit hel laatst der 16de oeuw, naar het DeenscK, van VILHELM 0STERGAARD. 39) „Genadige lieer," sprak hij op beschei den, maar tooh niet al te deemoedigen toon. „Do anderen hebben mij tot hun zegsman gekozen, om u onzo klachten over te bren gen „Weer nieuwe klachten?" viel jonker Ty- oho uit, meer ongeduldig dan boos. „Nooit weet jullie eens met iets te voorschijn te komen dan mot klachten en nog eens klach- ten. Jullie rooft mij meer van. mijn kostba ren tijd dan ik wel berekenen kan. Wat sobeolt er nu weer aan, dab je het niet met mijn rentmeester verhandelen kunt?" „Genadige joaiker," hernam de grijze boer, „wij zijn overtuigd, dut u het beter ■-met ons meent dan de rentmeesterdie legt ons steeds' meer belasting op, do eene al drukkender dan do andere. Zoolang u berig waart met den bouw van dit prachtige kasteel, kwam er nooit een eind aan al het werk, dat wij verrichten moesten, en de schatting, dio wij moesten opbrengen, en dtat viel ons ten 6lotte zoo zwaar, dat onze klachten zelfs den Koning wel bereiken moesten. En toen heeft Zijn Genade een verordening gegeven on wij weten ook heel goed, dit u zic-h daaraan houden wilde, mam :iw rentmeester.... Ook de maten on ge. -'.ten schond hij Ja, u, groote heem a' -bruikt en vertrapt ons maar en tooh zóuflS u moeilijk buiten ons kun nen tijdverdrijf, maar als werkkring, die alles vraagt. Naast en «buiten den „schoolmees ter" moet er zijn een lccraar, die zórgt voor het liohamelijke welzijn der kinderen van ongeveer 6—13-jarigon leeftijd en hun alles bijbrengt, wat tot een behoorlijke lichamelijke opvoeding gerekend, kan wor den. Eerst na deze opvoeding, die hand in hand met het onderwijs moet gaa®, kan de sportbeoefening aan de beurt komen, soms nog onder behoorlijk toezicht en niet uit sluitend als gezond vermaak of met het oogmerk om aan wedstrijden deel te nemen on prijzen te winnenmaar ook met hét doel die verkregen- liohamelijke kracht en geoefendheid zoo lang mogelijk in stand te houden of zoo hoog mogelijk op to voeren." Anti-reformistische o p- p o si tie. In de Steil Marxistische S. D_,_ P. is sedert eeni.gen tijd oen antï-refor mistischo oppositie ontstaan togen de leiders als Wijnkoop en Van Ravesteyn, die de re dactie van „DE TRIBUNE" voeren. De op positie richt; zioh ecfitor niet zoozeer tegen hun binuenlandsohe, als wel togen hun bu-t- tcnlandsohe politiek, die, steunende op anti- Duitsoho elementen onder do kiezers, ge woon anti-Duitsoh of pro-Entente genoemd wordt', niet boido imperialüsmen bestrijdt,.ea die daarom een belemmering op zou leveren togen de totstandkoming van do eenheid van het werelidproletariaat. Als woordvoerder dier oppositie schrijft Herman Gorter in „Do Trihuno'' o.np: „Wij zullen niet dulden, dat in plaats van een binnenlandsche reformistische politiek nu oen buitenlandsohe reformistische poli tiek komt. Wij hebben niet het binnenlandsehe moe ras overwonnen, om nu in een buitenlandsch to verzinken. Wij zullen met alle macht trachten te verhinderen, dat de Nederlanü- Sche arbeidersklasse nu ook nog niet in dit moeras verzinkt. En evenals de tactiek, die ik tussohen 1895 en 1900 in de bmnenlandsólie politiek, tegen Troelstra begon, nu ten slotte heeft gezegevierd-, zoo .zal de tactiok, die wij nu togen Wijnkoop in de buitenlandsohe pol".- tick voeren, zegevieren. Geen zwijgen of verbergen, geen onderdrukken van onze mee- niu-g zal hem helpen. De Eenheid in do hoogste mate, naast den êénigen eïsch, dien de tijd nu stolt aan het internationale pioletaiiaat, en deze Eenheid wordt alleen bereikt door het openlijk cn oven storlr bestrijden van het Imperialisme der beide groepen." UIT DE OMSTREKEN HAZER8W0UDE. V IrfiFJ Gemeenteraad. Voörz.: de burgemeester. Afwezig de. heet I. B. Wesselingh. Ingekomen is a: Een verzoek yan het be- stuur "van don Ned. Bond der Gemeente ambtenaren, om zoo spoedig mógelijk jeen regeling te treffen tot het verbeteren van de jaarwedden va® Burg., Secretaris en ge meente-ambtenaren, met ingang van 1918. Op dé vergadering Va® B. en W. Ï3 er al over gesproken, maar mein is nog niet ge reed' gekomen. Voorts zijn ingekomen: het percentage van dén EL 0. te verhoogem van 1.9 op 2.45. Eeïi verzoek valn dien heer A. "Heester man namens de afdeeling Landbouw yan „BazerswoudeKoudekerk', om esn ver warmd! lokaal van de openbare school, "op het dorp te mogen gebrpikefa Jot bet geven van onderwijs in vee- en paardenkennis,- "gedurende den winter 1918 en 1919. 3 De Voorz.: Dergelijke cursussen zijn meer malen gehouden. B. en [W. stellen voor ook" hiervoor de school beschikbaar te stellen onder dezelfde voorwaarden als voorheen. Allen kunnen zich hiermee vereenigen. Een adres is ingekomen Van den heer A. Fortgens aam B. en ,W. over 3e salaris- regeling. Daar de verordening naar Gedep. Staten is gezonden en men daarvan nog -geen bericht heeft Ontvangen van al of niet goedkeuring, besluit mom het pdres van don heer A. Fortgens te laten rusten .tot men bericht heeft van Gedép, Staten. Ingekomen is dé mededeelïng, dat mej. Jonkor Tycho had hot voorhoofd in rim pels getrokken onder dia toespraak en met driftig gebaar waarschuwde hij „Pag op jo tong, Niels Gaardbe! Ik eisch niet meer van je, dan wat jo plicht is. Mijn rentmeester heeft in opdracht gekregen, om met rechtvaardigheid te werk te gaan. Heeft hij zioh hier niet aan gehouden, dan zal ik er met hem over sproken en aan jullie klachten moet dan eens een eind© komon I" Do boeron mompelden nog iets binnens monds, cllat- ochber -niet to verstaan was, en Niels Gaardbc verwij darde zich langzaam, zonder op da anderen te waobten. Maar teen trad or con krombeenig, smal-geschou- derd mannetje naar voren en do kameraad sprak tot hem „Nu is het jouw beurt, Por Hazelstok!" Do kleine krombecn zag er nit, of hij maar liever zoo dladelijk weer teruggevlucht was. Maar toch bleef hij staan cn Tycho Braho keek hem verbaasd aan „Wat wil jo?" Pot Hazolstok greep naar da lichte haar lok, dio hem over hot voorhoofd viel on draaide me-t do oogen, of hij maar het lie-fst dioa scherpen blik van don jonker ontwijken wilde. Maar ten slotte vabto hij toch den moed bij elkaar en met een radheid, of het een van buiten geleerd lesje was, dreunde Kij op „Strenge heer jonker! Wij zijn ohriste- lijke en godvruchtige mensohen en wij bid den onzen Lioven Heer, dat Hij ons bewa ren mogo voor al hetxboozomaar nu heb ben wij geen rustig oogenblik meer, sinds u laatst dio duivelsfiguur daar op do vorhoo- ging gezet hebtIk heb den kameraden be loofd,1 dab -ik onzon nood zou klagen, daar geen van do anderen het durfde. Evenmin Houdijck de hoofdakte heeft behaa'.d, tevc-us met het verzoek aanspraak .te jnogea maken op de toelage, die daarop gesteld is, het welk voor kennisgeving wordt, aangenomen. Stemming voorstel tot slu'.tiag der draak- localiteiten dés avonds om 9 pren. Nadat voor de tweede maal de stemmen gestaakt hebben, wordt het voorstel yerwolipou geacht. ■Vaststelling Gemeemtorekening dienst 1917. De Raad: heeft besloten haar vast te stellen: gewone ontvangsten 'f 44,454,87i/2, gewone uitgaven f 41,624.161/2; batig saldo 2830.71. Buitengewone ontvangsten en uitgaven f 14/300. Saldo dus nihil. Aides goedgekeurd. Aanbeveling van twee leden van het Col lege van Zetters. Aan de beurt van aftre ding zqïi de heeren J. Dekker en S. van Galen. Voorgesteld! worden als plaatsver vangers de heeren F. C. Wesseling en J. van Eeek,_ waartoe wordt besloten. Benoeming Commission tot wering yan Schoolverzuim. De leden moeten a'Jen af- trèden om de drie jaar. Voorgesteld wordt alle ledfen weer te herbenoemen. Aan den Rijndijk is eon vacature, doordat-de heer Meyer is weggegaan. Benoemd wordt nu het hoofd der School F. Boonsma. Als leden voor de Commissie vah liet Dorp 'zijn benoemd de heeren:" A. Fortgens, A. H Goldberg, ,W. C. Duncker, P. y. Nes, A. P. Ileyker, L. J. Windthorst en J. Bol. ■Voor dén Rijn: J. M. Hok, P. F. Ve'elen- tur'f, F. Boonsma; J. Groen, Dl N. Verïdey, F. C. Wille en F. O. [Wesselingh. Ingekomen is een bericht van fle Gemeen telijke Gasfabriek te Leiden, dat er be hoorlijke aanvoer van kolen is, zoodat wij hier weer met' de straatverlichting kun nen beginnen. Willen wij echter al -de lan taarns branden, dan zouden de kosten f 9000 bedragen. De iRaad heeft besloten do verlichting dit jaar aanmerkelijk te verbeteren. Verleden jaar brandden er aan den Rijndijk en in het dorp in het ge heel maar 6 lantaarns. Nu zullen er onge veer 28 branden, te beginnen met October en wel 17 in het dorp en 31 aan den Rijn dijk. In de Loete zullen er 2 lantaarns ge durende 2 maanden tot des avonds zeven uur branden B. on W. hebben een Huurcommissie be noemd die 1 October in werking .kan treden. Do secretaris is de heer F. Kuiper. Bij de rondvraag verzoekt do heer G. We zelenburg, om den Loeteweg weer eens na té zien, daar die weer zeer gevaarlijk wordt" voor rijtuigen. De heer W. O. Sohrier vraagt om uitbreiding van politie toezicht, vooral in den nacht. Over beide punten zal worden gesproken in de verga dering van B. en W. Niets meer aan do orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering, om over" te gaan in comité-generaal. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Voorzitterde Burgemeester. Aanwezig allo leden. t Ir gckoinen sukken lo. Een schrijven van den Commissaris dér "Kcu'-'ngin, dat in de laatste gewijzigde politieverordening do straf te hoog is ge steld De gevraagde verandering werd e&n- gebraebt.- Ten adrci van de R.-K. Bouwvakar. heldert-vereeniging „St.-Jozef". Dit adres wérd gesteld in handen van B. en W. 3 Een rapport van den heer Verhoog noodwoningen. Het rapport was niet gun stig, waarom van dit soort woningen in onze gemeente wel geen gobruik zal wor den gemaakt. Hierna deelde de Voorziter mede, dat de gasbegrooting in ontvangst en uitgaaf sloot met een bedrag van f 33,550. Ter sprake weid nu gebracht het op richten van een distribu/ciöblaadjc. Met den lieer De Gruiter zal nader overleg worden gepleegd, omtrent de kosten. Bo vendien zullen B. en W. een overzicht ge ven van de kosten,' welke op de oude ma nier zijn verbonden aan dc verschillende publicaties. Omtrent do verfraaiing van het Wan delpark deelde de Voorzitter mede, dat het aantal te kappen hoornen, volgens ge gevens van een deskundige, niet meevalt. heeft het geholpen, of wij al een spreuk aanhaalden uit het boek Cypriannswaar uit wij due opmaken, chat het een oude, ver stokte duivel is, die ons zoozeer vrèes aan jaagt En zoo smeoken, wij ootmoedig, of u die figuur toch wilt laten wegvoeren naar een plek, waar 'zij ons geen verderf kan aan brengen Maar verder kwam de man niet met zijn toespraak, want Tycho Brahe was in een paar sprongen dio trap af en bulderde: „Scheert je weg, dikhoofden, die jo bent! "Wou je mij leeren, hoe ik mijn figuren en curiosa zou opstellen? Zorgt maar,, dat je eerst" den duivel uit j e eigen lichaam bant I Yooruit, weg, zeg ik je!" Do boeren kozen het hazenpad, maar jon ker Tycho was zoo driftig geworden, dat hij nog eon eipdweegs volgde, schimpende en smalende op hun bijgeloof en onwetend heid Eerst toen hij al bij bet veld stond, hield hij op, droogde zich het zweet van het gelaat en toen keerde hij om en volgde i langzaam de kust naar „Uranieborg". Het was tegen den middag geworden en^ het eiland Hvecn lag heerlijk, door de zon beschenen, midden in de Sand, terwijl de hemel, dCé zioh over alles welfde, mot dezen prachtige® Septemberdag, van het reinste blauw was, hetwelk men zioh maar beden ken kam. Tyoho Brahe was nu op do hobgte van het oude elot „Sonderborg", dat zich eens verhief op de Zuidwestkust van het eiland. Hij had zoowel d© lastige boeren als de gas ten vergeten, zóózeer voelde hij zich getrof fen door de vreedzame schoonheid van het landschap. Terwijl hij de friseche lucht in ademde met lange teugen, stond hij nu en .dan stil en liet dien blik weiden over het prachtige, in zonlicht badende eiland. -Ruim uitzicht naar alle kanten, naar Oost en Weet, over Seela-nd, over Skaano heen, Noordwaarts naar het nieuwo „Kroon- berg", <ïat do Koning had late® bouwen, en naar het Zuiden langs de groote bosschon, vlak bij de Deensche hoofdstad. Hij voelde zich een gelukkig man. Het eiland was het vrije plekje voor hem ge worden, dat hij zoo lang gezocht had. Hier wa3 hij alleen heor. Ongestoord door kwaadsprekerij kon hij heel den langen dag met pen en boek bezig zijn en in heldere nachten op zijn torenkamers, terwijl „Ura nieborg", waarvan de koepels en-spitsen zich zoo vriendelijk afteckendan togen do. lucht, bevatte al wat hij liefhad. Hij zett© zich op een laag muurtje, dat nog over was van het oude „Oltidsborg," en, terwijl hij beurtelings den blik liet wei den over do Sond en over de velden en het lage kreupelgewas, dat als een donker groen raain zijn eigen slot als het ware om lijstte, bleef hij steeds vervuld van diezelfde gewaarwording va® geluk. Toen gleed er ee® schaduw voorbij, de schaduw van een monschde omtrekken daarvan waren duidelijk zichtbaar op het groe® vóór hem. Hij keek op e® herkende den naderbij getredone, maar deze soheen zóózeer verdiept in zijn eigen gedachten, dlat hij er geen vermoeden van had, hoe hij niet langer alleen was. Hij liep met het hoofd op d© borst gebogen, en, slank en teer van gestalte als hij was, had hij iets van een geestverschijning, iets als van dé verper soonlijking van leed on verdriet, d!at sterk afstak tegen het vroolijke, lichte zonneland schap. „Hoe zoo in gedachten verdiept, beste Erik Lange?" riep heer Tycho. „Jo ziet niets van al do aardscKe schoonheid,, die je omgeeft!" Erik Lange schrikte op bij het hooren van dit geluid, maar; toen hij Tycho Brahe hor- kende, richtte hij zich op en deed zicih ge- weid aan, om èen glimlach op het gelaat te tooveren. „De gedachten gaan haar eigen weg, beste TychoSoms nemen zij de tint van onweerswolken aan." Heer Erik zette ziek naast den slotheer op het muurtje; maar van den glimlach,' waartoe hij zioh gedwongon had, was niets over on andermaal was hij in een droevig zwijgen vervallen. Tycho Brahe sloeg hom opmerkzaam gade. „Het lijkt mij, beste vriend, dat er iets is, dat je hindert. Je bent nog bleekor en minder spraakzaam dan anders. Je moest' eens een tijdje komen ruston op „Uranie borg." Hier kan je in alle kalmte je alchï- misfcisoh© kunst beoefenen, die j e immers tooh nog niet opgegeven hebt En wil je. daar tussoh endoor mij en mijn assistenten wat helpe®, da® zal mij dit van harte wel- kom zijn. 't. Is mogelijk, dlat 'jo op die ma nier lust krijgt, om zélf een van mijn disci pelen te worden, en dat je je alchemie va ren laatj om je verdér „Dank voor je goede bedoelingen, Tycho Brahe," antwoordde heer Erik. Niets zal mij aangenamer wezen, dan eonigon tijd op „Urandéborg" te verblijven. Maar de al chemie opgeven, dat kan ik niet, om meer da® één reden." Hier hield hij plotseling op, of hij al meer gezegd had, dan hij wilde. Tycho, Brahe keek hem nog steeds vorscihend aan. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 5