VRAGENRÜBRIEK. fr FEUILLETON, W-% De Oonden Sleutel. No. 17908. Nederland en de Oorlog. §£uinkMt-ontB'nning. f Doos don lagen waterstand op do Maas kuu- aaü da uitstekende bruinkolen van do onlgia- jnag Graetherhoido bij Siltard slechts in ge- hoevcolheden par m vervoerd worden. Jet ia jammer, zoo zegt de „N. Ct.". dat er gpen veatiiodiiicalijntjo met don spoorweg is ge- yfH Juist in deze tijden zou de uitmuntoa- de bruinkool, dia daar wordt gedolven, zoo ijpad te pan komen.- Aan do organisatie dar bruinkoolonIginnin- geit is nog veel te doem. Ei liagcm toch nog grooto terroinon to-onl- jimen. Soms ia het groot aantal cdgonaren een Rzwaar voor particuliere ontgiunors. Kam het ^laaNm'ijnbcdrijf hier niet regelend optreden 'én, als speculanten de ontginning vochinderon, na a*xnauing tot de ontginning avor te gaan, &or do daarvoor vatbare terreinen op eenvou- dijo wijze to onteigenen? - Hot is een heel groot Nedorlamfcche belang om ricli vooral ten aanzien van do steenkolen Eveel mogelijk' onafhankelijk te maken van buitenland, dat ook na den oorlog zal pro- ron een gedeelte der oorlogskosten af te wentelen op do neutralen. Bovendien vor- 1 schaffen do bruinkoolomtgimningen aan vele iiijvoro handen, geen mijnwerkera, maar uns- Èllod lab'ourswork. Rijwielbanden. Do Minister van Landbouw heeft bepaald, dat het aan fabrikanten van rijwielbanden ver boden is rijwielbanden af to leveren. Dit vorbod Vs niet van. toepassing op do aflevering van rij wielbanden voor legerdoeleinden, onder voor- vraardo .dat de fabrikant wekelijks aan het Rijkskantoor voor Rijwielbandon (R. D. R.) op- gftvo doet van de hoeveelheid on do soort der afgeleverde banden en het onderdeel der leger- idnvinistratie aan welke do aflovoring ge- flchioddo. Van het vorbod kan ontheffing worden ver leend door hqt R. D. R Aangc?;ren door Duitschc vliegers. Do stoomkusttroiller Cornelia Y.M. 373 van do rocderij Goodhart, rapporteerde gislermor- igpn bij aankomst te IJmuiden, Maandagmiddag dicht bij hot vuurschip van Terschelling door- Duitsche vliegmachines, waarvan een ge- mcikt was No. 2515, to zijn aamgevallon. Er worden uit machinegeweren vijf schoten op hel stoomschip gelost, die geen van allo troffen. Qp do nadering van een Zoppelin vertrokken tfb vliegtuigen in NoordoJijko richting. Het rantsoen der Belgische geïnterneerden. 't Belgisch plaatsvervangend Kamorlid voor Charleroi, Victor Emest, deelt aan hot „Bel gisch Dagblad"- mede een telegram to hebben Óntvamgon van Minister Vandervolde, waarin dezo moldt, dat do Belgische regoering dria- H stappen bij de Noderiandscho regeering godaan om to verkrijgen, dat hot rantsoen vlcosch cn. aardappolon dor Belgische ge- &.torneerdon zal worden verhoogd. Het Ameri- faanscho Roodo Kruis heeft zich in boginsel bnrald verklaard een in Engeland op to richten JftstolBng, welko den goinlernoorden pakjes sal 'faoze&don, to stouncn.. Uitwisseling van krijgsgevangenen. De eerste Engolscho godolcgoerdo ter En- fcekcb-Duitscho conferentie betreffendo het fcjgfigevangenonwczem, Lord Newton, heeft gisteren togonover een vertegenwoordiger der £91-3 zijn voldoening uitgesproken over liet re sultaat, van den arbeid van hem en zijn oolle- ga's, welko langor dan vijf woken hadden ge stuurd en somtijds zeer moeilijk waren geweest, bord Nowton scheen er prijs op te stollon, dat melding wordt gemaakt van de grooto dionsten rfoor jhr van Vredenburch, Nederlands oh ge zant to Stockholm bewezen, die do geheele con fer emtio had gcloid, en wel in de Framscho taal,- torwijl de gedelegeerden hun opmerkingen lot hem richton in hun landstaal, dus in het En- feelsch' en Duilsch. Een Duitsche granaat in een Nederlandscha boerderij. Gistermiddag to vier uur, tijdens een vlie- jttraanval boven Knockc is oen granaat van let Duitscho afweergeschut op het karnhuis van dë boordorij van don beer De Vijver, te Sfnt Anna ter Muiden, gemeente Sluis, terecht gekomen. Het gebouwtje, juist door do bewo ners verlaten, werd inwendig vernield. Geoa persoonlijke ongelukken. Even later vielen nog- een viertal granaten noer in het veld rondom Sluis. i Keuring van afgekeurden. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de herkeuring van personen, die voor 1918 voor den krijgsdienst ongeschikt zijn verklaard on goboren zijn in een der jaren 1006, 1897 en 1898 zal worden gehouden ia September, October en November laat ste keuringsdag 9 November. In het belang dor deugdelijkheid dor keuring verdient het naar het oordeel- van don Minister aanbeveling, de keuring zoo be regelen, dat tusschon de morgen- en mid daguren, waarop gekeurd wordt een vol doende rusttijd ligt, en dat do verschijning in don morgen- en in den middagtijd over twee of meer uren wordt verdeeld. Belanghebbenden moeten in het algemeen verschijnen voor den militickouringsraad voor do gemeente, waar zij in het keurings- rogister zijn ingeschreven. De uitspraak luidtgeschikt, voorloopïg ongeschikt of voorgoed ongeschikt. Zij die togen do uitspraak van dien keu- ringsraad bezwaar hebben kunnen een na der onderzoek aanvragen bij den herkeu- ringsraad. In elke provincie wordt één herkouningsraad ingesteld, samengesteld op dezelfde wijze'alsl de militiokourings- raden, met dien verstande, dat meer daD bweo geneesheeren, tegelijkertijd ritting kunnen hebben. Belanghebbenden wordoD niettemin slechts door twee geneeskundigen onderzocht. Het onderzoek wordt voor donzelfden persoon ton hoogste twee maal herhaald. Gesmaskers voor het Ncderlandsche leger. Door deen Opperbevelhebber ia bepaald, dat binnenkort, zal worden overgegaan tot do ver strekking van gasmaskers aan do korpsen. Tor behandeling en tot oefening is bepaald dat bij ieder bataillon infanterie-, regiment hu zaren bij iedere afdeeling veld-axtillcrio en in ieder vak van een bezette stelling een officier van gezondheid zal worden aangewezen als gasmasker-officier. Zijn taak is hot uitreikon en passend maken van do gasmaskers en toebehooren, het toe zicht op hulpmiddelen, enz. Voor het aanpassen van gasmaskers is noo- dig een gaskamer (een afgesloten ruimte, waarin stikgas wordt ontwikkeld. Deze kamer moet minstens 100 M. verwijderd zijn van be- woondo plaatsen, terwijl deuren en ramen good moeten zijn afgosloton en een deur zoor spoedig ia to bereiken voor hen, wien het raaskar niet past, zoodat dezo spoedig naar-buiten kan ont vluchten. In plaatsen, waar niet over een gaskamer wordt beschikt, kan oen voorstel aan don op perbevelhebber worden gedaan om een derge lijke kamer in te richten, waarvoor een bedrag van f 425 beschikbaar kan worden gestold. Er zal veelvuldig rftet de troep moeten wor den geoofond opdat oen ieder in hot gebruik en een boperklo ademhaling bodroven worde. De konvooi-kwestie in het Engelsch* Hoogerhuis. Reutor seint ons uit Londen: Li het Hooger huis verklaarde do Lord-Ivanseliar ton opzichte van het Noderiandscho konvooi, dat de houding der Briteoho regeering bepaald werd door do - aohting, verschuldigd aan de gevoeligheden van een neutralen staat on door de volkomen zekerheid omtrent passagiers on lading terwijl de historische positio door Engeland aange nomen omtrent con,vooien .onverkort werd ge handhaafd. Het oarlogskabinet nam het be-, sluit, pa allo omstandigheden to hebben over wogen. Do Franscho, Amerikaansohe en ïia- liaanscho regeeringen werden officieus er van in Kennis gesteld en deze waren zoor ingeno men met do getroffen schikkingen. Kostwinnersvergoeding. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat in den - vervolge hot loon, dat de kostwinner ge noot ten tijde van zijn opkomst ander de wape nen niet meer als grondslag zal dienen voöT de berekening dor uit te koeren vergooding wegens kostwinnerschap. In. een desbetreffende circu- lairo aan do Burgemeesters-heet het o.m.: Hot is mijn wensch, dat u, van 16 Juli an. af, voor den verderen duur. der tegenwoordi- go buitengewone tijdsomstandigheden aan neemt, dat hetgeen do verwanten derven tenge- volgo van het verblijf in werkelijkcn dienst Van den dienstplichligo in den regel .piet minder' is dan hetgeen zijn aanvergoeding zouden be hoeven ter voorkoming van een tekort aan vol- doendo middelen - tot levensonderhoud. U gelieve derhalvo lor zake vaji hot verblijf in workelijkon dienst na 15 Juli 1918 de. ver goedingen 'te regelen naar do noodzakelijke ge- zinsbohoeftoa Voor do berekening van het geen do gezinnen voor levensonderhoud aan in komsten noodig hebben, dient u zich stipt te houden aan den u door den Commissaris der Koningin verstrekken maatstaf. Mocht uhet in oen bepaald geval noodig achten van -"dien maatstaf af te wijkon, dan behoort u daartoe niet over te gaan dan na mijn machtiging daartoo te hebben verkregon. Ik meen goed te doen u er nog op te wijzen, dat do vorgoetlingon ook in het stolsel „ver goeding volgons de gezinsbohoofton"- in geen geval het bij de wot gestolde maximum (thans f 3 por dag) mogen overschrijden en dat bij toepassing van dit stolsel de aanleiding tot net varleenen van bijslag komt te vervallen, zoo dat u er zich van behoort te onthouden, itr zake van het verblijf in workelijkeir dienst, voor zoovor dit valt na 15 Juli x.s., op de ver gooding bovendien- bijslag too te kennen. In beslag genomen. Werd do vorige week to Zocterwoudo van een inwoner dier gemeonte een zak torwemeol in beslag genomen, thans zijn. in den afgeloopen nacht, van een slager uit Hazerswoude drie zakken haver ontnomen, welke voor aflevering waron bestemd. EERSTE KAMER, -V. - Vergadering Van gisteren'. !J; Ingekomen is een witboek betreffende bet uitvaren ran het convaoL Vervolgens wordt overgegaan tot het trek ken" van afdeelingen en daarna gaat de Ka mer in de afdeeiingen tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters. De openbare vergadering wordt geschorst. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER deelt na heropening, mede, dat de afdeelingen.: hebben benoemd, tot voorzitters de poeren Smits, MichielS, Van Karne'oeek, Reekers, Bin nerts en Van der Does de Willebois en tot ondervoorzit ters de heeren Stork, Bavingh, 't Hooft, Van Houten en Van den Berg. Spr. deelt verder mede, dat hei wetsont werp betreffende het scheuren van gras land in de afdeelingen zal worden onderzocht Aan de orde is de suppletoire landbanw- begrooting, betreffende de levensmiddelen- voorzien Lag; verder komt pok aan de orde, de motie-Reekers, betreffende de ^alarieering van het griffie-personeel en voorts zal deze week de ouderdomsrente nog worden behan deld; maar niet de wijziging yan 'de ver- ïhogen^bolasfcing en cte yerxenteng van cTen termijn voor de verdeJigingsbelasting. Do heer OKEMHR wenscht VaB de agen- da af te voeren de wijziging van de Indische -krijgswet, aangezien het niet geWenschi ia, het wetsontwerp met gpoed fco behandelen en met het oog" <xn de meening, welke ten deze wellicht de volgende Mfnisler van Ko loniën zal 2gjn toegedaan. De lieer DE .WAAL MALEFIJT kan zich hiermede niet vcreonigen. De heer .VAN KOL heeft eveneens be zwaar tegen uitstel en wenscht ook spoedige afdoening. De heer STORK ondersteunt het voorstel van den heer iCremer, waar het een niet zoo heel eenvoudig onderwerp js. Qok acht spr. het principieel juister, dat eon demisionair kabinet geen zaken afdoet, -waarover groot verschil van gevoelens bestaak Hef voorstel-CREMER, om de wijziging der Indische krijgswet piet te behandelen, wordt met 20 tegen 18 stemtaen verworpen. De heer DE GIJSELAAR meent, dat men principieel niet eerst moet behandelen, de duurte bi js'ag der gepensionneerde koloniale ambtenaren; de duurtebjjslag der Euxogee- pche ambtenaren' moot z-i. voorgaan. .Spr. Btelt een wijziging der agenda in «Een zip Voor. De VOORZITTER geeft toe, dat dit juist is, waarna aldus besloten wordt. De vergadering wordt San verdaagd tot Woensdag twee urenf. Prov. Staten v. Zuid-Holland. Na het omtrent de gisteren gehouden vergadering thans nog het volgende Goedgekeurd werden o.a. toekenning van f 150 subsidie aan de afd. Zuid Holland der Vereeniging tot bevordering der pluimvee houderij in Nederland; -adere regeling 'van hot? subsidie voorde vakschool voor meisjes van de Zitavereeniging to Leiden;, alsvoren betreffendo de Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken-; ver hooging van su beidie voor dc vakschool van het Genootschap „Mathesis ScientLarum Genitrix" te Leiden; goedkeuring van een tijdolijke verhooging van het verpleoggeld voor Zuidl-Hollandsche patiënten der 1st» klasse iu „St.-Bavo"- te Noordlwijkerhout verzekering van de scheepvaartverbinding tusschen dien Hollandlsohen Uael en die Gouwe bij Gouda en overneming van in de Gouwe gelegen Rijkswerkenplannon tot -verbetering van de Gouwe bij Gouwesluia, Boskoop en WadtËngsveenaankoop van drie poroeolen te Waddingsveen. Electriciieitsvoorzienlng. Daarna waren aan de orde de voorstellen van Gedop. Staten betreffende de ontwerp- olootriciteitevoorrionmg. Nadat die heeren prof. mr. A. C. VISSER VAN IJZEND OORN, DE VRIES ROBBE on PF/R.A eenige bezwaren tegen de veror dening hadden ontwikkeld, tewijl deze door mr. J. LIMBURG was verdedigd, word art. 1 (verbod van aanleg of exploitatie van een inrichting tot voortbrenging en leve ring van electrischen stroom, enz. zonder vergunning van Gedeputeerde Staten) aan genomen met 55 tegen 19 stemmen. De geheele verordening werd daarna zon der stemming aangenomen, evenals daarna ook do punten 2 en 3 van het voorstel van Gedep. Staten- Pensioen Ged. Staten, Hierna kreeg dr. .J. TH. DE VISSER, 't woord, om een «foor hem ingediend voorstel toe te lichten tot benoeming van een com missie uit do Staten over het toekennen van pensioen aan leden van Ged. Staten en om' aan die commissieop to dragen te dezer zake een ontwerp op to maken. Spr. wees ter motiveering van zijn voorstel er op, dab het z.i. in verband met den drukken werkkring ran de leden van Ged. Staten wensch cl ijk is, dat hun een pensioen wordia toegekend. Het voorstel werd aangenomen en in be doelde commissie werden benoemd tot voor zitter prof. mr. A. O. Visser van IJ/en- doorn, en tot loden (alfabetisch) de heeren E. Eldersheim Bz., O. J. L. van der Meer, mr. V. H. Rutgers, A. W. Sehippors, dr. Th. Stoep en dr. J. H. de Visser. De begroeiing voor 1919. Do heeren mr. ZAAT.TER, DE ZEEUW en KARREEMAN bespraken daarna bij de bogrooting voor 1919 nog do klacht, dat de omgeving van 'a-Gravenhagedee winters zooveel overlast van water onderton dt. Do vraag werd behandeld of dit kan ge weten worden aan minder goede bemaling door het Hoogheemraattechap Delfland. Hot lid van-Ged. Staten jhr. mr. DE GEER deelde in aansluiting aan het in de stukken, reeds vermelde to dezer zake nog een en ander mede omtrent het onderzo-A naar de oorzaak van het waterbezwaar en naar do aan te wenden middelen tot verbe tering waarna de heeren ZA ATJER en DE ZEEUW can3bateerdon. dat de toestand in Delfland te dezer zake onvoldoonde is en op krachtige maatregelen aandrongen, waarbij mr. 7,A AT.TER mot betrekking tob de aansprakelijkheid in heb bijzonder wees op de taak van het toezicht hebbend col lege van Gedop. Staten. Do heer DE GEER deelde, nog mede, dat Gedop. Staten zich voorstellen zooveel mo gelijk te bespoedigen een reglementswijzi ging tot behcerschïng van den boozemstand in Delfland. De heer VAN LIEFLAND besprak nog do klacht over den slechten toestand der duinbeplantingon speciaal onder Loosdlui- nen. Jhr. mr. VON FISENNE, lid van Ge- dep. Staten, beantwoordde de opmerking met eenige nadere mededeelingen in aan sluiting aan de Memorie van Antwoord te dezer zake waarin gezegd is, dat de aan dacht van Delfland op do klacht zal wor- don gevestigd. Do provinciale begroeting werd daarna zonder stemming aangenomen, waarde de voorzitter do zomervergadering in naam der Koningin sloot. Wij ontvingen zulk een groot aantal vra gen over het bod rag van den aasslag in de plaatselijke directe bolaaring, dat er geen denken aan is deze alle te beaabwoordam Het komt trouwens ook meer aan op het bedrag van heb inkomen, waarvoor men ia aangeslagen, clan op do belasting zelf. Is dat bedrag j uiat, dan mag men veilig aan nemen dab do belastingen ook juist is. Aan het Stadhuis verrekent men rioh niet. En den aanslag na den toegest-anon af trek staat op het biljet vermeld."Alleen ala dat niet juist ia, wat ieder aangeslagene zeK het best kan booordeelen, kan men me* kans op succes reel ameoren. Abonnó, te Leiden..Of de door u be doelde loten v/aard zijn gekocht te worden, kunnen wij niet beoordeelon. Daarvoor zoo een onderzoek naar de soliditeit der Maat schappij moeten worden ingesteld, waar mede wij ons niet kunnen bemoeien. In het algemeen kunnen wij wel tot voorzichtig heid aanmanon. Mevrouw J. B. T., te Leidsehendam Evenals van roode bessen kunt u ook van zwarte bessen jam maken. Daarbij kunt u met minder suiker volstaan. Evenals kersen on morellen kunt u die zwarte bossen ook op brandewijn zetten. Abonné, te Alphen. Als het dagmeisje ouder dan 16 jaar is, moet er belasting voor betaald worden. Van S., te Leiden. U doet het best daarover den secretaris van de Rentecom missie, den heer F. G. Rosier, te raadple gen. Deze zal u alle inlichtingen kunnen geven. AdresMariënpoelstraat 13. J. G. D. v. H., te Leiden. Het is wei hard voor u den opkooper van het u ont stolen rijwiel te zien rijden zonder dat u het terug kunt krijgen. Wij zouden de zaak in- handen geven van een advocaat, als, zoo u zegb, de politie er niets aan kan doen. H. D. A., te Leiden. Als héb meisje na 7 weken vertrokt, moogt gij den gextepen- ning afhouden. F. v. D., te R. Do dienstbode, die met de 3 maanden gehuurd is, mag wel met zes weken opzeggen, als zij dat dan maar doet tegen den gebruikelijken termijn van Med, Augustus, November of Februari. W. v. d. R., te L. Ala mevrouw eerst met u heeft afgesproken en u dan weer op zegt, moet zij u schadevergoeding betalen, bestaande uit het bedrag van het loon voor den opzogbijdL A. v. d. H., te Leiiden. Alleen zij wor den cïït jaar herkeurd, die in een der jaren 1894, 1895, 1896, 1897 eü 1898 geboren zijn en vóór 1918 zijn afgekeurd. G. Z., to Noordwijk. Ja, hij zal te zijner tijd wel worden opgeroepen. Alleen, als hij zes maanden goehend had, zou hij vrij rijn. J. M. C., alhier.Do beste weg per fieta van hier naar Stroe ia als volgtBrug- Leidlerdorp, Groonei^Kjk, Alphen aan den Rijn, Bodograven, Woorden, Utrecht, cïo Bildt, Soeeberberg, Amersfoort, Achter veld, BarnevolcD, Stroe. Afstand ongoveer 95 KM. J. J. K, alhier. Van Den Haag naar Bergen op Zoom is de weg als volgtDen Haag, Delft, Overschie, Rotterdam, Baren- drecht, Oude Maasbrug, de Blaak, Mijns- boerenland, Westmaas Klaaswaal, Middel- sluis, Numansdorp. Willemstad, Dintel- oord, Steenbergen, Oude-Moien, Halsteren, Borgen op Zoom. Afstand ruim 80 K.M. Zoydfra gij ia do provincie Noord-Brabant rijt, - gaat gij naar 't gemeentehuis van de eersto gemeente die gij passeert en vraagt cfaar een wegkaart voor de provinciale wegen. Naar het Engelsch W- door L. G. MOBELEY, H) Nooit had zijn huis hem eenzamer en som- border toegeschenen dan op dioa herfstavond. Zolfs niet dian eersten keor, toen hij zijn on- gptnoubïleerdo ontvangkamer had rondgekeken zich in zijn verbeelding tooneeltjes had ge schetst, was hot hom zoo eenzaam voorgekomen «■Is nu, het misto immers alles, wat een vrouw «r in zóu kunnen brengen. Do aanraking van een Vrouwenhand zou het geheel hervormen. Maar er was geen kans, dat or ooit een vrouw cenig deel van zijn woning zou aanraken, dacht hij echt barbaarsch; een vrouw had zijn leven oonmaal vernietigd, hij was niet zoo dwaas zich hog oens to laten beetnemen. Tem minste, hij •T^as niet Zoo dwaas een vróuw to laton weten, [dat do lus al om zijn hals zat en dat haar han- :Hon' konden aantrekken, wanneer zij wilde. $Tcou, niet wanneer zij wildel Hij wierp zichzelf ih oou fauteuil in zijn patiëntenkamor en staar- 3o sotnb'or in hot vuur zekeor niet, vanrnwr rij maar wildel Hij'was geen slachtoffer Taa- .«n enkele vrouw. Niet voor do tweede maalt iWio esns gebeten is, past wol op voor den rivceden këcr. Dan was het verstandige® wreed- te zijn; verondersteld, dat zijn gedrag mot den irinirt van wreedheid bestempeld kon worden. jZün gedttohfon dwarrel don zonder samenhang fond; maar al dwarrelden zij nog' zoo snel, ab ph heel fijne draad Hepen do woorden er door oern, die hem zoo aanhoudend varvolgden; dB woorden, uitgesproken- door de zachte stem van Austico: „Dan zou u oven wreed zijn als hij ia." Meondo zij dat? Kon zij dat meenen, dat, als hij nonsens! Hij droomde, wilde droomon. Nooit, geen enkele seconde had hij haar toe gestaan do dingen te gissen, die wed eens in zijn hoofd waren opgokomenl Hij had zijn mas- 'kor goen oogenblik afgenomen. Daarmee troost te hij rich, als balsem op zijn ziel. niet vercnoe- don do, met zijn onhandige mannen-hersenon dat zijn oogen moetf dan eens aan Austico alios hadden verteld, wat hij zoo ijvmag trachtte haar te verbergen, alios, wat zijn zelf wemaohte te weten! Maar ofschoon hij zoo zeker was, dat het hom gelukt was de waarheid voor Austico te ver bergen, een waarheid, die hij zichzelf niet lan ger verborgen kon, keerden rijn gedachten al weder terug tol hot onderhond, dat bij zoo- even'mot haar gehad had. Do klank van haar stom zelfsweergalmde in zijn ooren; haar oogen on do peinzende uitdrukking daarin traden tosschen hem en alios, wat hij trachtte te doem. Hij noemde zichzelf een dwaas en gaf zich' nog allerlei andere namen, maar dit' scheen niot hot gewenschte resultaat to vor krijgen; en zijn gedachten draaiden steedfl rond in wat hij grimmig noemde: „een vicieuze cirkel" en koorden altijd terug tot dezelfde woorden: „Dan zon n even wreed zijn als hij." Het was nonsens, in één woord nonsens, te veronderstellen ten eerste, dat Austico Dor- field, de zuster van den overleden Square, coit oen dokter zou aankijken, en dan nog wei een dorpsdokter, als iets andere 'dan eon hod ge wone kennis, en ten tweede, dat hij zijn eigen frota zoozeer am vergeten «en wat hfi ver schuldigd was aan zichzelf en aan. l>a«r om sfin gedachten te veroorloven af te dwalen naar de mogelijkheid van «m vasten band tne- scben Kon beiden. Een vast on band? Hij schrik to geërgerd en pookte in hot vuur alsof hot toededen van harde porren aan oen groot stak atoen kool hem helpen zou van zijn1' onaan gename gedachten af te komen. Een nauwer band? Wat was er toch mot hem gebeurd? Was hij hoolemaal stapelgek geworden, dat hij op dit gedoelto van den dag over aen vrouw kon bagmnen te denken en over een nauwer band tueschan hom en haar? Jaren geleden had hij de vrouwen afgezworen en al haar daden! Hilda had voorgoed alio liefde voor en alle ge loof in de vrouw gedood. Tem minste zija gedachten gingen al weder dien dwazen wog op, dien! zij dien middag reeds verscheidene malen waron ppgogaau; ten minste, hij was oonmaal volkomen zeker geweest, dat zijn go- loof en liafdo tot do vrouw vernietigd was. Nu iweifelde dia zekerheid op dat punt. Het ij3, dat jaren lang zijn hart met ijzeren greep bad vastgehouden, scheen onverklaarbaar en plot seling gesmolten te zijn. Iets nfouws en zachts cn teedcra vloeide zijn hart binnen. Maar waar dtendo dat allee toe? Liever bard en koud ge- bleven dan. dit invloeien van-warmte en zacht heid "to bespeuren en niet in staat te zijn het tot het zijne to maken. „En goddank, ik bob nog oenig gevoel van trota," mompoTdo hij, terwijl hij weder een stevigen woeden dton aanval deed op heb stak steenkool, dab uiteen barstte in vlam- menpraohö; „mij buigen voor een rijke vrouw heeft noodt in mijn lijn gelegen en zal dat ook nooit doen." Maar ofschoon hij trachtte zichzelf te verzekeren, dak (Et heb slot van do beele gesotriedenia was, misten zijn verzokoringon allo overtuigingL «n noch hét stuk, dat hij trnohtbe te schrijven voor een medisch tijdschrift, nooh do gevallen, cfihij opschreef in rijn eagen boek, hielpen hem om zijn gedachten af te leidon of het geluid van de stem van Austioe heb zwijgen op to loggen. En zij scheen bepaald boos op hem te rijn, ja, dlat scheen wel zoo, toen hij vorklaalrd had or ovenzoo over te drenken als Drinbar. Zij had hem letterlijk wegge zonden on hem daarbij aangezien mot ver achting in haar oogen. Hij dacht niét graag aan dion verachtelijke® blik. Hij dacht lie ver aan haar oogen, zooals altijd zacht en lief en verstandigoogen, die schenen mode to gevoelen met een man, zelfs wanneor die man boos en soherp en uit zijn humeur waal Er waa trouwens geen enkele reden waar om zij boos zou wezen, omdat hij orkencte een gevoel van trots te bezitten, dien men aan den eerbied voor zichzelf verschuldigd is, niets dan het rechtmatig" voorrecht van ieder fatsoenlijk man. Zij, een verstandige vrouw, zooals zij altijd getoond had te we zen, had dit standpunt dadelijk moeten be-' grijpen. „En waarom is het buiten kwestie, fat ge zoudb probeeron je op haar stand punt te plaatsen 1" Die woorden weerklon ken in zijn Ooren, als of iemand zo had uit gesproken. Hij legde de pen neer, waarmee hij tever geefs trachtto rijn meening op be schrijven over ruggegraathersenmeningiüishij zat te staren naar zijn eigen inktkoker, terwijl de gedachte meer vasten vorm begon aan te nemen en voortdurond terugkeerde .Waarom zou je niet probeoren je op haar standpunt te plaatsen?" Wat was haar standpunt I De verrassende sprong, dien zijn eigen hart deed, toon hij die vraag on der do oogen zag, verbaasde heem. Reeds zoo langen tijd had hij zichzelf wijs gemaakt, fat geon vrouw ter wereld ooit do macht had in zijn hort te roeren, zoodot hij soh haast ergordo over dien verbazondon sprong. En toch, toen hij achterover leun de in, zijn. stoel en vaag naar den inktkoker zat te kijken, kwam een heolo hoop droomen bijna éven verbazend) als de sprong van zijn hart, plotseling zijn leven beroeren. Droo men van iemand, die in den grooten arm stoel bij hot vuur zat iemand, waar hij nu en dan mee kon praten; iemand, wier bevallige persoonlijkheid een nieuw ele ment zou brengen in zijn sombere kamer. Droomen van blauwe oogen, die de zijne ontmootten met een uitdrukking, die hij er nooit in gezien hadeen uitdrukking, die hij rioh alleen kon voorstellen! Droo- mon van een tegenwoordigheid, die zijn loven zou vervullen met een nieuwen gloed, een nieuwe krachtMaar, heb waren slechts droomen l „Dan zou u oven wreed zijn als hij 1" De stem van Austice, de woorden van Ausbica keerden in zijn herinnering terug on was he-t rijn verwarde verbeelding? Of wa ren er tranen geweest in haar stem? Zou het mogelijk zijn, dat zij dat hij Zijn geclaohten geraakten in verwarring, die, wolken chaos zij ook' vormcSeh, licht bevat ten. Kon het wezen, dat hij een dwaas was, niettegenstaande al zijn vedriet? Do ver warring van zijn gedhehten eindigde met gezond nadenken en er was een zonderling lachje om Miles Harding's gericht, toen hij zich nogmaals over zijn werk heenboog en een uitvoerige beschrijving opmaakte van hersen-ruggegraat-meningitis, terwijl zijn hart klopte van een ongekende, buitenge wone vreugde. Li! K V 4V v - .(Wordt vêxvolgd.)

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 5