No. f7863. LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 25 Mel. Tweede Blad Anno 1918. Onder onze Vroede Vaderen. Kunst Letteren enz DE OORLOG BUITENLA* VRAGETOBRIEK. FEUILLETON, De Honden Slentel. 3>e beste verdienste ia die, waarvan men j&hwelf met bewuet is. Als de heer Boter- Ism44& wu3 had kunnen hooren op welk een tympathieke en waardeerende -wijze hij gisteren werd herdacht, dan zou hij er £elf over hebber verwonderd geeaan. En toch was do Raad het blijkbaar volmaakt eons met den burgemeester, toen deze sprak van 'b mans groot© trouwhartigheid en zijn onbaatzuchtig optreden, overal, waar hij voor het belang van anderen en voor de gemeenschap iets kon doen. Daarin heeft gelegen het geheim van zijn popula riteit, die menigeen, overigens misschion hooger staand©, hem zou kunnen benijden. Ondter do ingekomen stokken mogen wij niet. onopgemerkt laten voorbijgaan de mededeeling van een schrijven van Rijn land, vermeldend dót dit Hoogheemraad schap ten opzichte der aan de gemeente verleend© vegunning tot verbetering van den Hooge-Rijndijk, den eisch, om een vraterkcering ter hoogte van 90 oM. aan te brengen, heeft doen vervallen. Deze mede deling werd met applaus door den Raad ontvangen Wij hebben indertijd op deze o 5. ongemotiveerde bepaling een scherpe critiek geoefend en er een vermomde tegen werking in gezien. De tijd heeft ons gelijk gegeven Men zou er nu van kunnen zeg den BoTer laat dan nooit" en zich troos ten met de gedachte, dat nu het werk toch tot 3tand kan komen. Z-x> is het ook, maar ware het vóór den oorlog geschied, het zoo aanzienlijk min- cHer aan de gemeente hebben gekost. De deskundigen van Rijnland hadden in 1913 toch ook wel kunnen weten, wat nu tot hen schijnt doorgedrongen, dat ten behoeve ran waterkeering de goëisebbe verhooging niet noodig was. Gelukkig, dat de gemeente niet heeft toe gegeven. Men zou er dan een misstand heb ben gekregen en nu kan de toestand er nog goed worden, zij het dan ook voor wat meer geld. Ms men er vlug bij is, kan misschien d© oplevering van het werk welliobt nog sa- men vallen met de opening van het nieuwe Rijn-Schiekanaal en do groote provinciale brug in den Hooge-Rijndijk. Met betrekking tot de agencfo moeben ♦wij verwijzen -naar heb verslag, terwijl wij over de schenking van mr. Pape giste ren reeds een en ander hebben gezegd. Besluiten wij met op te merken, dat de Rn-nrMeden, dank zij een (Desbetreffende vraag van den heer Yan Romb-urgh, inzage zullen krijgen van een deskundig rapport over het neerstorten van de balans der ZijHngelbrug. Er zal aan den bouw, die écrrt van 1913 dateert-, iets gehaperd heb ben, waaromtrent men goed zal doen niet alleen den Raod. maar ook het publiek in te lichten. Jac. van Hoven. Jac. van Hoven is voor het seizoen 1918 ©cq 1919 verbonden aan de N. V. ,,Het Too- neel", dir. Willem Roy aards. Museum van kunstnijverheid. Naar het Corresp.-Bureau verneemt, is benoemd tot directeur van bet Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, de hoer Otboo van Tussenbroek, te Amstelveen, en tot directeur van de aan het Museum verbonden school voor bouwkunde, versie rende kunsten en kunst-ambachten, de heer H. O. Verkruijsen, te Haarlem. Voorte rijn benoemd tot hoofdleeraren aan voornoemde school, do heer en G. J. Blauw en P. Vorkmk, architecten te Am sterdam. Hst Residentie-orkest, Heb bestuur van de Haagsche Toonkun stenaars Vereeniging heeft dir. P. van An- rooy, dirigent van ,,Het Residentie- Orkest", Zondag den volgend en brief, ge- oohreven Weled. zeergel. Heer, Het bestuur cüer H. T. V. heeft bemidde lend willen optreden in het huidige Reei- dentie-orkestgeschil onze bemiddeling is eohtcr van d)e hand gewezen. Dit heeft tengevolge, dat nu de 62 ver bonden leden van 't R.-O. zich onherroepe lijk zullen afscheiden van het bestuur. Dit ware waarschijnlijk voorkomen, wanneer het bestuur der Vereeniging ..Het Residen tie-Orkest" met het bestuur der H. T. V. had willen onderhandelen over zekere voor waarden, bij inwilliging waarvan de ver bonden orkestleden bereid zou zijn geweest nieuwe verbintenissen met het orkestbe- sbuur aan te gaan. Een afschrift van deze voorwaarden gaat hierbij. Met het oog op de afscheiding die thans zal plaats vinden is ten behoeve der orkest leden een zoodanig fonds ter beschikking gesteld, dat zij zich kunnen oompleteeren tot een volledig orkest en de arbeid als Haagsch orkest op solide basis kunnen voortzetten. Nu verzoeken ondergeteekenden IJ be leefd hun te willen medodeelen, of U bereid is de functie van dirigent te aanvaarden bij het thans te reorganiseeren orkest. Tegen oompleteering van de verbonden orkestleden met de nog niet met hen aan gesloten, zullen waarschijnlijk bij de A. N. T. V. geen bezwaren bestaan. Ondergeteekenden verzoeken U besluit in deze met te doen beïnvloeden door de perfide perscampagne tegen de reorgani satieplannen gevoerd, noch door de ver keerde meening welke bij bet Bestuur der Vereeniging ,,Het Residentie-Orkest" om trent deze plannen heeft postgevat. Betreffende den in te voeren bestuurs vorm en verdere détails willen onderge teekenden U gaarne alle door U gewensch- to inlichtingen verschaffen. Het antwoord hierop van dr. Van An- rooy luidt: Ik weet niet, in hoeverre U door eenig comité der nieuwe combinatie gemachtigd zijt mij aanbiedingen te doen. Doch dit in het midden latend©, deel ik U medo, dat ik zooals van zelf spreekt onder alle omstandigheden zal tröuw blijven aan het Bestuur van ,,Het Residentie-Orkest", dat mij in Den Haag benoemd heeft. Ik kan natuurlijk met aannemen, dat U ook maar één o ogenblik een ander antwoord van mij zoudt hebben verwacht en beschouw dus, deze aanbieding waarop U mij blijkens een tweede briefje een bedenktijd laat van slechts drie dagen als zuiver pro forma gedaan. Nieuwe uitgaven. Verschenen is: „Hoe voeden wij ons thans best? Raadgevingen en voorschriften be treffende de keus en de bereiding van sma kelijke, voedzame sprjoem", door Martine Wit top Koning. Prijs 86 oent Uitg.; Urfcg.- Mjj. „Elsevier", te Amsterdam! De versperring van het kanaal te Zeebrugge. Van de grens wordt gemeld: Wat Reuter meedeelde over de v erop erring van het kanaal ZeebruggeBrugge kunnen we bevestigen, maar we moeten er bijvoegen dat deze week de schade wed hersteld zal zijn. Een groot aantal burgers is daarvoor aan het werk gesteld, 't Zijm jongelingen en mannen, vooral te Zeebrugge, Lisseweghe en Heist, voor dien dwangarbeid geprest. Over de raid zelf wordt nog voortdurend ge twist en eenigo bijzonderheden, die we thans van dit bezette punt van het 6treng afgesloten, kustgedeelte ontvingen, - zullen dan ook hun volle waarde hebben. De bewoners zullen niet Liqht dien bekenden Aprilnacht vergeten. Men stelle zich den toestand even voor. We hebben uitvoerig van Engelsche zijde vernomen, hoo het op ze© en aan den muur toeging. Ziehier; wat er dan aan de landzijde onder Belgen en Duitschers gebeurde. De bewonera waren ter ruste gegaan, de schildwachten stonden mijmerende op hun pos ten,, toen eensklaps uit zee een geweldig ka nongebulder vernomen word. Plotseling klonk een ernstiger alarmsein en zag men Duitschers vluchten, die ver schrik tt uitriepen: Do Ameri kanen landen! Dit Vlaanderen wordt ons dus volkomen be vestigd, wat de Britsche communiqué's mee deelden, nL hoe de Duitschors op den muur met de Yankees meenden te doen te hebben. Ook de burgers vluchtten. Door den nacht trokken ze heen, moeders met kinderen, grijs aards steunend op jongeren en hun aankomst verwekte in het, een half uurtje verder gele gen dorp Lisseweghe zoo'n ontsteltenis, dat men daar ook wegtrok. Die burgers vloden met ge mengde gevoelens, van de eene zijde vrees voor de huilende en barslende granaten, op zware slagen, maar dan ook do hoop die op- j vlamde, dat nu de zoo lang verbeide landing j werkelijk geschieden zou die drommen trok- ken in do richting van Brugge en ais ze even het hoofd wendden, zagen ze de kust in vuur, zagen ze vlammen, die hoog opsloegen, regens van vonken. Een munitiedepót bij de haven ont- j plofte, eenige hangars stortten in en vijftien 1 watervliegtuigen worden er vernield. De batterij j bij deze hangar kon niet meer vuron, een af- j weerbatterij bij het hotel sprong en op den muur j viel de reeds vermaarde brug met geweld in, zoodat er een opening ontstond van 25 tot 30 j meter breedte. Duitschers lagen bij het Palace- Hotel, stervend of dood neer. maar nog erger werd de schrik toen het nieuws klonk: Ze land den! waarop we hier reeds boven doelden. Dan waren er ook soldaten die op de vlucht sloe gen. Op het einde van den muur word gevoch ten, mam tegen man. Gewonden stortten van den wand in zee, versterkingen stroomden over de gewonden heen. De Engelsclien weerden zich als leeuwen, maar ook de Duitschers vochten na de eerste verrassing geweldig. Op den muur leidde men de aandacht van oen andere operatie af, het versperren der ha ven. Zooala we reedö konden meedeelen, had den de Duitschers 300 man aan verliezen; 'n zeventigtal dooden werdon op het militair kerk hof van Zeebrugge begraven, doch ook vrij veel Engel schen waren bezweken en dezen heeft men te Ostende ter aarde besteld. Toen do strijd voorbij was, werd de schade opgenomen, zoowel de voetbrug als de sluisdeu ren van Zeebrugge waren zoo goed als vernield maar al die schade zal deze week hersteld zijn. Mem weet dat de keizer Zeebrugge heeft be- aocht. Met zijn gevolg ging hij een kort eind op den muur; een eskader vliegtuigen hield daar boven de wacht en eenige torpedobooten, die in do voorhaven lagen, waren buiten. De keizer vertrok weer spoedig en bracht den nacht te Brugge door. Na den aanval werden verster kingen naar Zeebrugge gestuurd, en wel da delijk duizend nrnn marine en daarna ook in fanterie. Deze laatste was zeer afgemat; ze kwam van Yperen en had aan de gevechten deelgenomen. Nieuwe munitie werd in groote hoeveelheid aangevoerd en bij Dudzeele bouwde men andere depóts, waarvoor ook weer burgers werdon ge- requLreerd. En zoo legt men nu te Zeebrugge gröoto waakzaamheid aan den dag. De laatste onafhankelijke koning der Zuidzee. Engelsche bladen melden het overlijden van den pas 46-jarigen koning Go org Tubu II van Tonga. De Tonga-archipel met zijn nauwelijks 40.000 zielen tellende, maar schoone, fraai-ge- bouwdo en beterkkelijk zeer ontwikkelde in- heorasche bevolking gold als het best bestuur de en best georganiseerde land dor Zuidzee. In 1900 kwam het onder Engefocho protectoraat. Duitsche handelslieden en ook We>leyaansche zendelingen hebben vruchteloos getracht, de onafhankelijkheid van den ongeveer 150 eilan den en eilandjes omvattende Archipel te hand haven. Georg Tuba II was als onervaren jongeling van 21 jaar in 1893 zijn overgrootvader, een voortreffelijken regent, opgevolgd. Zijn doch ter, de vrucht van een „huwelijk uit liefde", zal, evenals de onlangs gestorven laatste koningin van Hawaï, nog eenigen tijd althans den schijn eener koninklijke regeering kunnen handhaven. Een groot stoomschip In 37 dagen gebouwd. Uit New-York wordt aan de „Times" ge seind, dat het ideaal van Sc-hwabb, om in zee wekerv een nieuw schip af te leveren, geladen en wel, niet alleenverwezenlijkt, doch overtrof fen is. Donderdag werd het stoomschip „Tucka- boe", 5548 ton, geladen overgedragen aan den kapitein en een bemanning van 37 personen. Het schip is in vijf weken en twee dagen ge bouwd. Er werd dag en nacht aan gewerkt door drie ploegen werklieden, die ieder acht uur dienst had don. Het schip was geladen met steenkool en andere voorraden en do aflevering had plaats onder .een enthousiast gejuich van de werk lieden. die het op de Camden-scheepswerf had den gemaakt. De „Chicago Tribune" deelt, volgons be richt van Duitsche zijde, mede, dat Parijs ge teisterd wordt door een muskietenplaag. „Zoo talrijk zijn zij", zegt het blad, „dat de prefect van politio aanplakbiljetten heeft laten ver spreiden en aanplakken,- waarin don bewoners wordt medegedeeld, hoe zij zjch tegen deze plaag kunnen verdedigen Hij adviseert, petro leum in de gootsteen en en op stilstaand water te gieten, maar zooals iedereen weet is in Pa rijs uiterst weinig petroleum te verkrijgen." In de mijn „General Blumental" bij Reck linghausen zijn zeven mijnwerkers, die onbe voegd van een lift gebruik maakten, daarmee in de diepte gestort. Eerst na 5 uren hard wer ken, kon men hen ophalen. Een was reeds over leden en de anderen zijn doodelijk gekwetst. In de mijn „Deutscher Kaiser" bij Ham- bom zijn Zaterdag vijftien mijnwerkers als ge volg van een mijngasontploffing onder neer stortende kolen bedolven en gedood. Een trein met verlofgangers liep in het station Ruphile, bij Arles, op een goederen trein. Er zijn 8 dooden en 21 gewonden. In het dorp Bodzanow, bij Wlozlawek ia Polen, zijn 2ö boerenplaatsen en in Goreniz© 32 huizen en 18 boerderijen afgebrand. Door een boschbrand in Klausenau bij Konitz zijn ongeveer 1000 morgen zwaar bout wmield. De „Deutsche Tagesztg." ontleent aaa „Prometheus", dat mem, ten einde de spoor wegen niet nog meer to belasten, met het transport van petroleum uit Roemenië naar de centrale rijken, het plan heeft opgevat, een buisleiding aan te leggen van Ploesti, het cen trum van het Roemeensche petroleumgebied. naar de Duitsch-Oostenrijksche grensplaats Oderberg. Deze leiding zou ongeveer 1200 K.M. lang worden; zij zou in eenige maanden tijds klaar kunnen zijn. Indien zij eenmaal in gebruik is gesteld, zal zij 30 tot 40 liter petro leum por seconde in Oderberg kunnen aan voeren, dus 2600 tot 3300 kubieke meter per dag. De bedrijfskosten, de rente en de delging van het bedrijfskapitaal zouden bij lange na niot zoo groote sommen verslinden als het transport per trein. Volgens de ..Leipz. Neueste Nachr." heeft Radoslawof verklaard, dat er binnenkort een begin zal worden gemaakt met den bouw van eon brug over de Donau, die het Bulgaar- sche spoorwegnet met het Roemeensche zal verbinden. FAILLISSEMENTEN. B. van den Hoek, Ameterdlam. Ch. Hoeven, landbouwer, te Moergestel. J. J. Bouokaert, caféhouder, ie Haarlem. Wed. F. B., te Rijczaterwoude. Wan neer de zaak zich heeft toegedragen, zoo als u het voorstelt, dan wordt u door den burgemeester of door den directeur van 't Levensmiddelenbedrijf groot onrecht aan gedaan en gaan deze heeren buiten hun wettelijke bevoegdheid. Wij raden u, eens een Kamerlid op te zoeken en hem de zaak te vertellen. Vindt hij ook, dat u on recht aangedaan wordt, dan kan hij het' wel hooger op zoeken. Voor u is het mis schien het meest geschikt mr. V. H. Rut gers op te zoeken. Wilt u de zaak liever aan een advocaat toevertrouwen, dan kunt u dit ook doen, doch dit kost n geld. Abonné te Leiden. -- Secretaris van de Leidteche geitenfokkersvereeniging is d'e heer J. M. van der Moolen, Heerenstraat 56, die u gaarne alle inlichtingen verstrekt. J. L. N.. te Leiden. Om voor machi nist opgeleid te worden, behoeft u niet naar Den Haag te gaan. Daarvoor is ge legenheid aan do Ambachtsschool alhier. Aanmelden bij den directeur. Militair te Leiden. Er zijn hier ver scheidene opkoopers van gedragen klee- ren. De adressen kunnen wij hier echter niet geven. xAbonné te Leiden. Uitwasschen met salmoniakzeep of geest van salmoniak. F. A. J. M. K., te Leiden. Mogelijk hebt u onder uw kennissen een Kamerlid, die u deze stukken zal kunnen laten in zien. Is dat niet het geval, dan kunt a zo inzien aan het daarbij betrokken de partement. Misschien wil men u ook wel een afschrift.' er van zenden. Naar het Engelsch doer L. G. MOBELEY. 0) Zij sprak op Hagenden toon, ©n met een grijpende beweging trok zij een fichu om naar schouders, die steeds afzakte. ,,Het schijnt, dat onze klokken, nooit goed gaan, ging zij voort, „er is geen één gelijk met de kerkklok, het is dus niet gemakkelijk pre cies te weten hoe laat het is. Ik begrijp juf frouw Donaldron natuurlijk niet geheel," ging zij met verwonderlijk weinig samen hang voort, „ofschoon ik zeker weet, dat de dominee en ik beiden haar met genoegen bij ons genomen hebben. Ik zou gewenscht heb ben, dat zij eens uitgehuild had in mijn ar- mvn, maar zij schijnt volstrekt geen be hoefte te-hebben uit te huilen. Mevrouw Rrent keek Harding klagend aan met oogen, zooals hij vol ergernis dacht-, als een verschrikte kabeljauw, terwijl zij weder een vlugge beweging maakte om haar fichu te grijpen. „Zij is zoo erg koel," ging de eentonige tem voort, ,,zoo vreeselijk kalm. Als mijn moeder was gestorven, toen ik achttien was, zou ik mij zelf haast uitgeput hebben van 't schreden maar d© meisjes van tegen woordig zijn heel anders, zoo vol zelfver trouwen, zoo geselukt om op zichzelf te staan." „Dat is gelukkig ook!" antwoordde Har ding kalmpjes, en hij bukte om de fichu op te rapen, waar de eigenares weer d© groot ste moefc&e mee had zij greep maar om rich heen, zich niet bewust, dat hot ding op den grond gefladderd was. „Maar kan ik baar even een bezoek brengen? Ik wou baar spreken over haar toekomst en ik moet a niet van 'uw vergadering afhou den. „O, ik zal zoo laat komen," zuchtte zij, terwijl zij met de eene hand de weerspan nige fichu vastgreep en hem die andore toe stak, „en ik was van plan nog zoo velerlei dingen af te doen op weg door hob dorp. Wat ben ik toch een gedachbelooze ziel I" „Ja, een gedachbelooze ziel, dat was se arme predikant! dacht Harding, toen hij de vrij slordige hall doorging, en Hopte aan de deur, cfie mevrouw Brent hem vaag had aangewezen. Toen hij een stem hoorde zeggen: „binnen" trad hij de kamer in. Evenals in de hall was het er niet netjes het herinnerde hem onbepaald aan de fichu, die niet op mevrouw Brents schou ders wilde blijven. Er was niets in de ka mer, dab met iets anders scheen te harmo nieeren dezelfde vaagheid, die mevrouw Brent kenmerkte, hing in deze ontvangka mer, en 't meisje in 't zwart, dat bij zijn binnentreden van de sofa opstond, vormde slechts één wanklank te meer op een plaats reeds zoo vol wanklanken. De weinige harmonie in haar omgeving was de schuld niet van Hilary; toch paste zij totaal niet in dat milieu, en toen rij hem te germoet kwam om hem te begroeten, be greep Harding dadelijk, waarom zij zoo on begrijpelijk was voor haar gastvrouw. Die fladderende en prikkelbare dame moest wel voelen, dat zij geen enkel aanrakings punt had met dit meisje, wiens kalm ge zicht en rustige bewegingen haar op een ander niveau plaatsten. „Ik kwam u even opzoeken om eens met ■u te praten over uw plannen voor de toe komst," zei Harding. „Ik wou u liever niet méér lastig vallen dan noodig was, maar nu kan het bepaald niet anders." „Ik moot hier morgen vandaan," ant woordde het jonge meisje. „Het was heel vriendelijk van mijnheer en mevrouw Brent mij zoo lang bij zich te houden, maar nu mc»et ik natuurlijk gaan. Zou ik kunnen torugkeéren naar onze vroegere kamers en werk zien te krijgen? Ik dacht, dat enkele van de kin deren, waaraan moeder les gaf, ook wel bij mij zouden komen. Ik was ge wend moeder met düo lessen te helpen." „Ik denk niet, dat (fit gaan zou." Har ding duwde een stoel voor haar vooruit en ging tegenover haar zitten. „Ik heb u een bebór plan voor te atollen een plan, dat ik, als uw voogd, u stellig zou raden aan te nemen." „Ik móet heb wel doen,_daar u mjjn voogd o, en zegt, dat ik moet aannemen, nietwaar?" zei re, en haar oogen leken heel groot en peinzend in haar wit gezicht. „En indien moeder u tot mijn voogd heeft aangesteld, doe fik ook graag al wat u zegt." „Ik beschouw mijzelf als uw voogd," ant woordde Harding langzaam; „zooals ik'u reeds zed, er was geen tijd voor formalitei ten. kan niet beweren, dat u in wette lijke beteekenis mijn pupil is. Maar in zede lijke bebeekenis reken ik, dat uw moeier u onder mijn hoedie gesteld heeft. Zij vroeg of ik voor uw belangen wou zorg dragen zij smeekte mij te maken, dat ge in uw rech ten wordt hersteld." „Ik weet zeker, dat moeder graag heeft, dat ik doe wat u van mij verlangt," zed Hilary heel eenvoudig. „Ik geloof, dat de wet er niets mee te maken heeft. Ik denk, dat moeder verlangde, dat ik uw pupil zou wezen." „Weet u wel zeker, dat u mij niets aan de hand kimt doen van wat zij bedoelde met die rechten van u?" „Heel zeker. Toen u mij d'en vorigen keer verbelde wat moeder gezegd had, begreep ik er hoegenaamd niets van. Het cachet, dat u mij hebt laten zien, droeg moeder al tijd. Ze zei, dat mijn vader het haar gege ven had. Het medaillon met het haar er in was ook een cadeau van hem, het is zijn haar. Maar moeder heeft nooit een woord tegen mij gesproken van onrechten, die hersteld moesten worden. Daar begrijp ik in heb geheel niets van." „Enfin," Harding maakte een beweging met zijr handl alsof hij het onderwerp weg wilde schuiven „misschien krijgen we wat licht in de zaak, wanneer we de papte nen of brieven nazien, die uw moeder mis schien heeft achtergelaten. Intusschen heb ik u een voorstel te doen," en in weinige woorden vertelde hij haar het plan van me vrouw Derfield, voor haar allereerste boe komst in ieder geval. „O P' was allee, wat Hilary op dot oqgen- blik zeggen kon„met die lieve dame mee gaan en bij haar logeeren? Maar kan dat wel JZou dab wel rijn zooala het hoort, om daar zoo maar te gaan logeeren? Moet ik niet zoo spoedig mogelijk werk zien te krijgen?" „Ik twijfel er niet aan of mevrouw Der- field zal een massa voor u te doen hebben." Harding sprak op ©enigszins bitteren toon. Hij maakte zichzelf met nadruk wijs, dlat een vtouw van de wereld van het type van mevrouw Derfield het meisje behandelen zou als een juffrouw van gezelschap en haar voortdurend zou bezig houden. ,.Ik zou niet denken, dat u een lui leventje hoeft, te leiden! Maar hij zweeg oven, ,,u zult niet geheel afhankelijk zijn van mevrouw Derfield. Haar broeder, sir Luke, beseft zoo diep, dat hij tegen zijn wil verantwoordelijk is voor al uw ver driet, dat hij een som gelds op u wil vast zetten." „Geld op mij vastzetten? Waarom?" „Omdat, zooals ik zeg, hij het ongeluk, dat uw moeders dood ten gevolge had, zeer sterk ter harte genomen heeft." Hilary kromp ineen, zij vouwde de han den stevig samen, maar toonde geen ander toeken van ontroering. „Uit hetgeen zijn zuster zegt zou ik den ken, dat sir Luke zeer gekwetst en bedroefd zou wezen, indien u dat geld niet aannam. Hij is een rijk"- manhij begrijpt, dat hij ten minste een geringe vergoeding kan ge ven voor de vreeselijke ramp, die u getrof fen heeft, en ik raad u aan, neem aan wat hij aanbiedt. Het zal u verheffen boven fei telijke armoede, en als u ten minstte voor een tijd bij mevrouw Derfield blijft, kunt u eens uitzien en uw plannen maken voor de toekomst." „Zou moeder willen, dat ik dat geld aan nam? Zou u denken, dat zij het graag had?" In Hilary's voorhoofd werd een rim pel getrokkenhaar oogen zagen hem ern stig vragend aan. „Ik denk zeker, dat zij het graag zou willen," antwoordde hij met overtuiging, nu zeer zeker van rijn zaakzeer zeker, dat een moeder, zoo bezorgd voor haar dochter als Hilary's moeder geweest waa, zou aan raden iets aan te nemen, dat haar kind ten minste voor armoede zou behoeden. „Zij ecu het zeker met mij eens rijn, dat u het _zoer edelmoedig aanbod van air Luke moet aannemen, daar ben ik volkomen van over tuigd." Hij merkte op, niet zonder ingeno menheid, dat Hilary niet informeerde naar het bedrag van het edelmoedig aanbod; rij toonde geen spoor van inhaligheid, noch zelfs van'eenvoudige wereldwijsheid. En dit beviel den mensch, die zooals hij het bij zichzelf uitdrukte, wereldwijsheid tot het uiterste gedreven had gezien, door de vrouw, waarop hij vast zijn vertrouwen ge vestigd had de vrouw, die dat geloovig vertrouwen had vernietigd ter wille van weelde en rijkdom. „Sir Luke is zeer edelmoedig," ging hij voort, „en als ge bij rijn zuster logeert, zult ge in een positie rijn, die menigeen u zal benijden. Ik hoop," op cEt punt be schouwde hij het als zijn plicht een voog den raad te geven „ik hoop, dat alles, wat voor u gedaan wordt, heilzaam voor u zal wezen." „Ik zal er mijn best voor doèn," sprak Hilary ernstig„iedereen is zoo goed voor mij en ge rijt toch allemaal vreemden. Denk als je blieft niet, dat ik ondankbaar ben." Zij stak haar handen uit met een smeekend gebaar. „Maar het is of de heele wereld voor mij ingestort is. Sedert moe ders dood heb ik een gevoel of ik in de duda- ternis rondtast." Haar stem trilde, maar haar gericht was nog kalm en bedaard en toen Harding langs het smalle pad naar huis liep na do laatste afspraken met baar gemaakt te hebben, herinnerde, hij rich mevrouw Der- fields beschrijving van haar met lichten spot en een zekere verachting vöor de on juistheid van oen vrouwelijke verbeelding» „Dat meisje is dó Lente gepersonifi eerd!" dacht hij. „Mevrouw Derfield laat rich 'door haar fantasie meeslepen Ach kom! dat meisje is een doodgewone jonge vrouw met een wit gezicht, geen kleur, geen bekoorlijkheid, bepaald geen schoon heid. De Lente gepersonifieerdHet mocht watl Heel beeldlrijk! Heel dwaas!" HOOFDSTUK V. Hilda Redburn. „Herhaal dat alles nog eens, Austdoe." Freda Marstonjïtond met haar rug naaf

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 5