fro. 178*99. LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 21 Mei. Tweede Blad Anno 1918. GEMEENTEZAKEN, FEUILLETON, Do Ooaden Sleutel. Nederland en de Oorlog, Benoemingen en ontslag. Toor do benoeming van een leeraar in de geschiedenis aan de H. B. S. voor Jongens, tor voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van dén heer Kunst, -wordt voorgedragen dr. D. Brouwer, leeraar aan de Kon. Hoogere Burgerschool „Prins Hendrik der Nederlanden", te Apeldoorn. Ter vervulling der vacature in d)e Engel- öcho taal en Letterkunde aan de H. B. S. wordt de volgende voordracht aangebo den: lo. F. J. Hopman, leeraar in de En- gelsche taal aan het gymnasium te Apel doorn 2o. M. K. Valken, tijdelijk leeraar aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus aan dé 3de Van cte Bcechstraat en aan de beide stedelijke gymnasia te 's-GraVénhage. In verband met zijn éls. vertrek naar Ned.-Inddé vraagt- de heer E. J. Eggink, controleur der gemeentebelastingen, met ingang van 29 Mei a.s. eervol ontslag als lid der achattingscommissio bij- de Rijks- inkomstenbelasting. B. en W. stellen voor dit ontslag te verleen en. Voorts stellen B. en W. voor eervol ont slag te verleenen aan roej. J. C. H. Bijle- veld, als onderwijzeres aan de Meisjes- achool 2de klasse, en aan den heer H. Vis aing a als onderwijzer aan de school 2de klasse no. 3. Aankoop vap perceelen. In de op Zaterdag 4 dézer alhier gehou den openbare veiling waren B, en W. in de gelegenheid de perceelen Hoogwoerd 5 en Jocfonkcrb>teeg 1 aa n te koop en voor f 18,625 en het perceel Jcdenkerksteeg No. 3 voor f 1750. Aankoop van deze perceelen is gewonsckt met het oog op de plannen van de Maat schappij tot Exploitatie van Tramwegen tot het maken van een electriscbe tramver- bindang van I>en Haag naar Leiden via Voorburg en de daarmede gepaard gaande verbrcedEng van de Jodenkerksteeg. Zij geven den Raad mitsdien in overwe ging a. te besluiten tot den aankoop van de perceelen. Hoogewoerd B en Jodenkerk- steeg 1 voor f 18,625 en van het perceel Jodenkerksteek No. 3 voor f 1750. Beschikbaarstelling van kloedingstoffen. Naar aanleiding van een adires der Duurtocoiruhiseie uit de Leidiseh© Arbei dersbeweging inzake de verstrekking van katoen en andere voor ondérkleeding be- noodSgd© stoffen togen goedkoopen prijs, brengen B. en W. het volgende ondier de aandacht van den Raad. Reedb in het begin van het jaar werden bij het Rijksmanufacturenbureau te 's-Gra venhage door den burgemeester pogingen .aangewend om een hier ter stede in bezit genomen partij ruwe katoen (83,344 el) aan dé gemeente Leiden toegewezen te krijgen ton einde cföe onder die arbeidersbevolking te dfistribueeren. Ook daarna is nog eenige malen tevergeefs getracht een partij ka toen of ondergoederen aan deze gemeente ter distribueering onder de bevolking te ontvangen. Thans heeft- evenwel het Kon. Nat. Steuncomtió een partij van pi. m. 20,000 el katoen en keper en p-1. m. 4000 el graslin nen bij uitzondering beschikbaar gesteld, terwijl bovendben nog toezegging is gedaan, dat een partij goederen (ondérideerén) waarover het Steuncomité de beschikking hoopt, te verkrijgen, geheel of ton deel© ter beschikking van de gemeente Leiden zal worden gestel dl Ten behoeve van den aankoop van ge noemde goederen, welke vermoedelijk on der 2400 gezinnen zal kunnen worden gedis tribueerd, zal voorloopig een bedrag van f 20,000 noodig zijn, waarvan echter een groot gedeelte zal worden terug ontvan gen. B. en W. geven daarom den Raad in overweging hun college te machtigen ge noemde stoffen van het Kon. Nat. Steun comité aan te koopen voor ongeveer f20,000, ten einde diïë stoffen op nader te regelen wijze onder de ingezetenen te düs- tribueeren. Uitbrciding van het politie-personeol. Met het oog op de vele diefstallen en andere misdrijven en de toonem-ende onvei- Naar het Engelsch door L. G. MOBELEY. 6) „Woont miss Hilary Donaldron hier!" vroeg A'usbioe. Juffrouw Ryles trok haastig met de eene hand aan haar slecht vastgemaakte japon, streek met de andere een lok haar van haar gezicht en gaf toen beleefd antwoord. „Ja, mevrouw, zij en haar moeder wonen hier beiden." „En mijnheer Donaldron Ï3 er ook een mijnheer Donaldron?" „God zeg ene u, neen mevrouw me vrouw Donaldron is \^od*uwezij is weduwe geweest zoolang ik haar gókend heb. Zij was or heel 3lecht aan toe, arm menschIk weet zeker, dat zij een harden dobber had om er te komen." „Kan ik miss Donaldron sproken!" Austice trad de smalle gang in, hopende den woordenstroom der huisjuffrouw to stremmen. Maar juffrouw Ryles Het zich Biet gëmakkelijk tegenhouden, „Arm jong. meisje, zij heeft zich heel akelig gemaakt, toen haar moedor gisteren niet thuis kwam, zooals zij verwacht had. Ik weet- zeker, dat het een geluk voor haar is, dat. een dame zooals u naar haar komt bezoekenen zij moet nog wat huur beta len ook. Niet, dat ik te erg zal aandringen op die huur, maar ik ben zelf ook maar een vrouw, die door werken aan den kost moet komt en ik moet toch vooruit." dk zou j ui f rouw Donaldron graag wil- Jeu spréken i Austice op beslisten toon ligheid, welke in het bijzonder in de hand worden gewerkt door de beperkte straat verlichting en de steeds grooter wordende criminaliteit-, wordt door dén burgemeester voorgesteld het politiepersoneel to verster ken met 12 man, waardoor het corps wordt gebracht op 112 man. B. en W., zich hier mede vereenigeneï, stollen voor aan den burgemeester yoor dat doel f 8000 beschik baar te 6tellen. Vorhoogiug huur gasmeters. Bij de reorganisatie van do administratie der Lichfabrieken is gebleken, dat do meterhuren bij lange niet toereikend zijn om de koeten van den meterdienst te dek ken. In vel© andere gemeenten zijn do meterhuren dan ook belangrijk hoogor dair te Leiden. Het tekort wordrt tot diusver aangevuld uit de winst op dé gaslevering. Waar even wel het gasbedrijf onder do tegenwoordige omstandigheden mot verlies werkt, moet dit tekort nu op andere wijze gevonden worden. Yoor 't jaar 1917 hebben do verschillen de meterkosten zonder die voor de munt meters, rond f 30,000 bedragen. De op brengst uit do mciterhuur bedroeg in 1917 rond f 16,700 zoo dat het tekort bedroeg f 13,300. Door Commissarissen wordt nu voorgesteld de tarieven aldVis te verhoo- gen, dat, naar capaciteit der meters van 3 5, 10, 20, 30. 50, 60, 80, 100, 150 en 200 lichten deze tarieven reap, worden gesteld op f020, f 0.25, f 0.30, f 0.50, f0.70 fl, f 1.30, f 1.65, f2, f2.75 en f3. De totaio opbrengst zal dan bedragen f 30,8*10.60. B. en W. geven den Raad in overweging tot deze herziening te besluiten. UIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. In do afgeloopen week meldden zich voor ondersteuning aan8 pers. Maakt met het totaal der vorige week A4209 4217 Hiervan zijn tot 15 Mei 1918 onder steund 3028. In de afgeloopen week kwamen voor ondersteuning in aanmerking 7 3030 Thans worden door het Steuncomité ondersteund 440 Verder werden door het Gris la- Comité ondersteund 178 pers. CJIT ONS LAND. Een ©ïscli tot schadeloosstelling. Te 's-Gravenhage zijn tijdens de relletjes van eenige weken geleden, door de politie eenige teekeningen in beslag genomen, wel ke aan het gebouw van het Haagsch Vak- oomité waren tentoongesteld. Naar wij vernemen heeft de teekenaar M. v. d. "Werff thans een eieoh tot schadeloos stelling bij de gemeente 's-Gravenhage In- ges'eld omdat cRe op 13 en 14 April j.k in beslag genomen teekeningen aan hem in zeer beschadigden staat door de justitie zijn teruggegeven. Zaalboonen. Het Bureau voor Mededeeüngen iüzake de Voedselvoorziening meldt: Geklaagd wordt, dat landbouwers, met name die grasland scheurden, vergeefs 'uit zien naar zaaiboonen. De regeering stelt evenwel zooveel zaaiboonen van zeer goede kwaliteit beschikbaar als noodig is. De land bouwers hebben zich dus slechts te wenden tot de handelaren om zaaiboonen te kragen. Mochten er landbouwers zgc, die in dezen eenig bezwaar ondervinden, dan kunnen zij van de Cultuurcommissies de noodig© in lichtingen ontvangen. Chocoladereepen van gemeentewege. Door den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is den burgemeeabera een missive toegezonden, waarin er op go- toen juffrouw Ryles even ophield om adém te scheppen zag zij kans er een woordje tusschen te brengen. „Wilt u mij bij haar kamer brengen." „Het was zulk een klein snoesje, dat je haar met gemak had kunnen omblazen als je haar aankeek," vertrouwde j-uffrouw Ryles later toe aan een boezemvriendin „maar ik verzeker je, ze had iets over zich, dat- je dadelijk deed) voelen, ze zou wel ge daan krijgen, wat zij wenschte en dadelijk ook. Je kon niet anders dan doen wat- ze zei, net of ze de koningin was." Daar juffrouw Rylea van deze waarheid overtuigd was geworden, deed zij dadelijk een dleur links open en liet Austice in een kamer, zooals de nette dame, niet geweend aan dé achterbuurten van Noord-Londen, of eigenlijk aan geen enkele achterbuurt, er nooit een gezien had. Een paardén-haren sofa en armstoel, beide ver heen op hot pad van vervallen heid, een tafeltje aan het raam, vrij slordig opgestapeld met boeken, een groot© tafel in het midden, bedékt met naaiwerk, een pia-no togen dén eenen muur en 'n chiffon nière met een zeer gemegde collectie porse lein tegen den andéren, een ka-al gesleten karpet, niet- minder kale gordijnen, een wand met een verschrikkelijk verschoten behang, versierd mot goedkoop© oleogra fieën dat- allee maakte een geheel uit zoo als Austice Derfield nog nooit in haar leven had aanschouwd „Wat een vrceselijk verblijf! En welk soort van menschen kunnen hier met mo gelijkheid in wonen?" Er was juist tijd. dat deze gedachten vluchtig bij haar opkwamen voordat de deur openging en een jong meisje onstui mig de kamer binnenkwam. wezen wordt, dat bij de bestaande schaarschte aan voedingsmiddelen, choco lade steeds meer een zeer op prijs gesteld artikel voor bijvoeding is geworden. Naar mate echter dit feit de aandacht is gaan trekken, is dit artikel, althans voor zoover voor bescheiden beurzen bereikbaar, moei lijker verkrijgbaar geworden, en doordat do opkoopers zich van winkelvoorraden wisten en weten meester te maken, en doordat onder hen, die bij den handel in chocolade betrokken zijn, er personen »jn, die er grooter belang in zien aan de hun ten verkoop gegeven chocolade een andere ^bestemming te geven, dan ze langs clirecten weg in consumptie te brengen. Dé minister acht de distributie van cho colade op kaarten, bons of op welke andere wijze dan ook van een centraal punt uit, practisch onmogelijk en ook niet wenschè- lijk op grond van de overweging, dat de nog beschikbare voorraden grondstoffen inbegrepen niet zeer groot meer zijn. Anderzijds is de handel in chocolade zich in eene, economisch gesproken zoo absoluut nuttelooze richting gaan Ontwikkelen, dat de minister meent, niet te mogen nalaten, althans nog te trachten aan de reeteerende voorraden, een meer doelmatige bestem ming te geven. Hij heeft zich tot doei voorgenomen, door de fabrikanten van chocolade aan de ge meentebesturen, die daarvoor onder nader te noemen voorwaarden in aanmerking wen- schen te komen, een zekere, nader vast te stellen hoeveelheid chocolade te doen leve ren in td«en vorm van ree pen of tabletten tegen een prjjs vam f 11 per 100 stuks, ieder van ongeveer 30 h 40 gram; deze reepen zullen en detail moéten worden verkocht tegen 12Va ct. per stuk, door winkeliers, aan te wijzen door de gemeentebesturen. Het gemeentebestuur zal tot dien verkoop uitsluitend winkeliers mogen aanwjjzen, die, op welke wijze dan ook, dat bestuur waar borgen, dat de verkoop uitsluitend aan di recte consumenten en tegen den vastgestel den prijs zal geschieden. Aan het slot zyner missive merkt de mi nister nog op, dat Jiefc zijn voornemen is, 'de chocolade-fabricage overigens vrij te la ten, met deze beperking, dat voorshands geen poeder mag worden afgeleverd noch ver werkt. Weverijen stopgozot. De weverijen der firma H. ten Kate H2n. en Co te Almelo zijn heden wegen3 gebrek aan grondstoffen voor onbepaalden tijd stop gezet'. In normale omstandigheden werken op deze fabrieken ruim 3200 arbeiders, De voeding in Nederland en in Duifschland. Aan een brief ran den Borlijnschen „Hbld."- oorrospondent ontleenen we: „Lees ik de berichten over de voeding ten onzent, aangevuld met klachten van vrienden on kennissen in particuliere brieven, dan komt steeds de gedachte bij me boven: Eea herhaling van wat er .te Berlijn geschied i9, drie jaar ge leden. Wij, Berlijners, hebben deze misère van de steeds talrijker wordende rantsoêneeringen, van uit den openlijken handel verdwijnende voe dingsmiddelen, die plotseling niet moer te ont dekken zijn met den dag dat hun prijs aan een wettelijk maximum gebonden wordt, va.n sluik handel, kettingfrandel, al zoo lang mee gemaakt dat we er aan go wend .geraakt zijn. Zóó er aan gewond, dat ons gemopper natuurlijk volko men ten onrechte wat kinderachtig lijkt Ik schrijf dit dan ook alleen om mijn landgenoo- ten dezen, op het eerste gezicht schamel en, doch in werkelijkheid niet on wezenlijken troost te geven: Er zal een tijd komen, hoe moeilijk gij u dit thans ook kunt voorstellen, dat ge niet steeds denkt, niet voortdurend praat over vlee3ch en brood en rijst en boter, dat ge u ge resigneerd ai valt dit een Nederlander ook zwaar in het onvermijdelijke hebt leer en schikken. Er zal een feijd komen, dat de hoer des huizes zonder bro&men eet, wat de scha mele pot schaft en bewondering heeft voor do vrouw, die nog kans zag dit allea op tafel to brengen. Ik zal een vergelijking trekken tusschen wat op dit oogenblik de Duitsche en de Nederlan der krijgt? Eerst gerantsoeneerd: Brood en meel samen 1950 gr. in de week. Iets meer dus dan in Nederland. En naar ik vernomen heb ook van betere kwaliteit. Het brood, dat nu in Berlijn gebakken wordt is in- „Ze is als het ware incarnatie van de lente 1" Deze geeftaohbe flitste door Aua- tioe's brein voordat cte andere gedachten nog goed en wel weg waren, en een oogen blik bleef zij in stille verbazing naar de binnenkomende kijken. Wat voerde zulk een meisje op zulk een plaats uit? Dat con trast was niet onder woorden te brengen. Waarom moest zoo iets levendige en krach tigs leven tusschen vier vale muren met die vervallen meubelen? En een poardéha- ren sofa! En dit meisje met haar levendig gezichtje en haar roodbruin haar? Onge rijmd „Pardbn, mevrouw, ik denk, dat er een vergissing heeft plaats gehad," brak de stem van het meisje mevrouw Derfields verwarden gediachtengang af. „U komt toch zeker niet voor mij Ik ben Hilary Do naldron,." ..Ja, zeker wel, ik wou u graag even spreken," zei Austice heel vriendelijk, ter wijl al het tragische van haar boodschap baar plotseling voor den geest stond. „Ik ben expres in de stad gekomen om u een bezoek te brengen." „Om mij een bezoek te brengen?" Onbe grensde verbazing klonk in Hilary's stem. „Hoe grappig! Moeder en ik kennen bijna niemand u is toch niet de oude vriendin van moedér, is 't wei?" viel zij zichzelf in dé rede met een verlangden klank in haar stem. „Neen. Ik heb uw moeder nooit gekend'. Maar." Austice zweeg even, zij deinsde onweer staanbaar terug voor de^taak, die zij op zich genomen had, „ik ben bang zij kwam wat dichter bij het jomge meisje en legde de hand op haar arm, „hot spijt mij derdaad uitnemend, blijft aelfs in oud-bakken toestand drie, vier dagen genietbaar. En het wittebrood, alleen voor «leken en zwak ken, i3 zelfs prima. Boter en margarine samen 70 gram ia de weck, In Nederland dus drie en een half maal zooveel. Melk alleen voor kinderen beneden de zes jaar en voor zieken. In Nederland niet gerant soeneerd. Aardappelen zeven pond per week. In Ne derland nu nog vier pond por weok. Vleosch en vet een half pond per week, in begrepen een vierde gedeelte been en 50 gram worst. Zuiver vleesch dus ongeveer 160 gram. Suiker anderhalf pond per maand. In Ne derland ongelimiteerd. Eieren één, ten hoogste twee in de'maand. Ik zal mij beperken tot de voornaamste ar tikelen. Op de olgcmeene levensmiddelenkaart wordt af en toe uitgedeeld een paar on3 gort of gries, een pond marmelade of kunsthonig, een paar noa maccaroni, gedroogde groente. Zoo goed ale nooit kaas een heel enkelen keer hebben we van den winter p. pers. 1/4 ons gehad nooit rijst, erwten, boonen, koffie, thee, cacao. Artikelen bovendien geheel uit den legitimen handel verdwenen met sago en cho colade en nog veel meer. Koek en koekjes en taartjes, die te genieten en te betalen zijn, die eenige voedingswaarde bezitten, bestaan er niet meer. Groente in blik mag niet verkocht worden. Dezen winter is er bijna geen andere groente geweest dan koolrapen, Brus-selsch lof en spi nazie. Kool zag men slechts bij uitzondering. Nu ziet men spinazie, sla, rhabarber (die voor de toebereiding meer suiker eischt dan het rantsoen gedoogt) en komen de asperges. Bij ons is er belangrijk meer groente. Visch, versoh of gerookt of gedroogd, ia van de markt zoo goed als geheel verdwenen, wordt alleen nog in restauraties opgediend. Bij ona in Nederland ia er betrekkelijk overvloed van en gerookt is zij tegen niet te koogen prijs 13 ct. een zalmbokkimg in alle winkels te krijgen. Men ziet: met een reeks van zeer belangrijke artikelen, zooals boter en kaas. gebak, cacao, chocolade, melk, visch, groente het in Ne derland'nog veel boter gesteld dan in Duitsch- land. AUeen met brood iets slechter en met aardappelen gedurendo een week of vier vijf werkelijk slechter. Nu heb ik alleen gesproken over voedings middelen. Doch voor het dagelijksch Ieren moet mon ook kleeren en schoenen hebben. Schoenen uit leer zijn hier uitverkocht. On der- en bovengoed is, zelfs met ..Bezugschein", ®oo goed als niet meer te koop. Geen zakdoek, geen hemd, geen kous, geen luier, wol len of katoenen jakje voor de baby. Behoorlijke wasoh- en toiletzeep is er niet meer. Alleen wat brandstoffen betreft, hebben wij het hier veel beter dan in Nederland. Zoo goed ais geen beperking van gas, el eet ris ch licht en huisbrand." Bljkskantoor voor kleodingvoorzienlng. De minister van Landbouw heeft ingesteld een Rijkskantoor voor Kleedervoorziening, het welk, onder leiding van den directeur-generaal van den Arbeid, de fabricage der grondstoffen voor deze voorziening en don aanmaak der wollen. Ideedoren zal behartigen. Tot directeur van dit bureau is benoemd de heer H. Hertzber ger, lid van de firma Emil Hertzberger, te Rot terdam Van den Bond van Mannelijke en Vrouwelijke Arbeiders in de klee ding industrie en aanver wante vakkon ontvangen wij een schrijven, waarin gezegd wordt, dat de aangekondigde in stelling van een rijkskantoor voor kleeding een maatregel is, die te laat komt, doordat de prij zen van de stoffen 'geweldig zijn opgaloopen. Verder oefent do bond kritiek op de keus van den keer Emil Hertzberger tot directeur van dit rijfcskantoor. Als directeur van de N.V. Em. Hertzberger's fabrieken van Confectie eai Werk- manskleeding te Rotterdam acht men dezen niet de man om dit kantoor onpartijdig to besturen; tot directeur moet geen fabrikant worden be noemd maar een zakenkundig, neutraal per soon. De verdeeling van het werk aan de fa brikanten en looncon fectionn airs zou de af- deeling opgedragen willen zien aan de arbeids inspectie. die beschikt over gegevens nopens, het aantal arbeiders, op een bepaalden datum bij iederen fabrikant in dienst. Ten slotte wordt er op gewezen, dat bij het vaststellen der loonen de organisaties der werk nemers recht op medezeggingschap hebben. vreeselijk, maar ik kom, omdat omdat ik u een slecht© tijding heb mee te deolon." „Een elechbe tijding?" Austioe bemerkte, dait> Hilary haar adém inhield, on dat haar handen een punt van heb blauwe schortje, dat zij voor had, verfrommelden, maar op hetzelfde oogenblik scheen zij zichzelf met moed aan te gorden om den naderenden slag te ontvangen. Karakter en moed," dacht. Austice. Weder een van die snel opkomende gedach ten. Zacht cörukt© zij Hilary's arm. „Lieve, het spijt mij zoo, het opijt mij zoo vreeselijk," zei ze, ,.en ik kan dé ge dachte niet verdragen, d/a.t ik u verdriet moet doen. Maar ik ben bang, dat ik u slechte tijding moet brengen omtrent uw moeder." „Omtrent moeder? En u zei, dat u haar niet kende? Waar ia zijl Waarom heeft zij u gezonden, om mij iets van haar t© vertel len? Waarom heeft, zij niet- geschreven?" „Zij heeft- een ongeluk gehad." Nog stewfe w?u de stem van Austice heel zacht. „Zij is gisteren uit geweest, nietwaar?" „Een ongeluk?" Droevig keek zij op tot do sympathieke oogen, cfie op haar geves tigd waren. „Ja zij is uitgegaan, ten min st©, zij ging do stad uit, voor een namiddag en avond. Ik had haar gisteravond terug verwacht. Zo zei, dat het misschien laat zou wordén, maar zij was wel van plan gister avond thuis te kornen. Wat was het voor een ongeluk? Ach. wees zoo goed het mij spoedig te vertellen, dén kan ik dadelijk naar haar toe gaan." ..Het wa.-. een heel ernstig ongeluk, con héél ernstig ongeluk." Het medegevoel in do oogen van do vriendelijke dame, de ernst van haar stem werdc-n door de too- hoordbter begrepen. Hilary verfrommelde Tur'prijzen. Het Bureau voor Mededeelmger in zake dé VoódselvoorzioninK meiöt: Ia a&ashiltlsig de einde Maori gepubli ceerde piaj»riM4f.iin£ voor huisbrand yoor bet tijdvak J. April j91831 Maart 1919, welke al« leen de kolen belvof. is "an nog een nadere re geling getroffen voor i.*rf Tcor huisbrand. Van i. Mei af ral, c.cnals vcor kolen, ocdJ eeu reductie van f 1.50 per eenheid worden ge geven voor turf, die afgeleverd wordt op de minimum-rantsoenen l(du« op de elf brand- stoffeneenheden vcor de klassen IVTI van groep A), op de zomerranlsoenen (dus de 01. eenheden voor de verbruiker» van. groep A, die geen gasaansluiting hehbon), op de extra-rant- aopQon voor zieken, kvarmvrouwon en pas-ge borenen en op de helft (der drie eenheden) vaa de rantsoenen len behoeve van katuerbowociera. Evonala voor kolen komen er ook twee prij zen voor, 11.1. met f 1 50 verminderde prijs voor do hierboven genoemde rantsoenen, on de ge wone prijs voor do aanvuUingsrantsoonen van groep A en voor do rantsoenen van do groepeh B, C en D. De kosten voor do verlaging met f 1.50 zullen.' worden gedekt door de prijsstelling van turf voor de industrie. Vaseline. De minister van Landbouw, nijverheid ötf handel brengt het volgende 'lor kennis van be langhebbenden Ieder, dio partijen vaseline (witte of gele) in" eigendom of in bewaring heeft, Is gehouden daarvan opgave te doen aan het Rijks-Distri butiekantoor voor geneesmiddelen, enz. (R. D.- G.), Oranje-Nassauiaan 13, te Amsterdam. De indiening van deze opgavon zal moeten ge schieden voor de eerste maal vóór 25 Mei; zij zullen moeten zijn opgemaakt naar den toestand op 20 Mei. Telkens nó drie maanden oioet deze opgava worden herhaald. Maaiers en hooiers. De Minister van Landbouw heeft tot de gemeentebesturen d© navolgende circulairs gericht: Ik heb de eer, u mede tc doden, dat ik, evenals zulks ten vorigen jare heeft plaat© gehad, ook dit jaar, mot het oog op het bij zonder karakter van de werkzaamheden bij den hooioogst, gemeend heb ran de bij dien oogst betrokken maaiers en hooiera eenige aanvulling van het levensmiddelenrantsoen te moeten toekennea. Te dien einde zaL worden verstrekt een extra-rantsoen peulvruchten van 8/4 K. CH per week, zoolang do voorraden zulks toela ten. Verder zal in stede van het ten vori gen jare verstrekte rantsoen gort een extra- rantsoen boekweitmee-I worden beschikbaar geeteld van l1/® K.G. per vier weken. Aangezien in de maand Juni door de hooi er3 het zwaarste werk verricht wordt, acht ik een verstrekking slechte voor één vier- wekelijksch tijdvak ea wel voor die maand voldoende. Geconserveerde oesters. Men schrijft uit Zierikzee: Nadat eenige wekenproeven waren ge nomen, welke schitterende resultaten ople verden, is men begonnen met het conservee- ren van een partij van. circa 20.000 oesters, welke binnenkort In den handel zullen, worden gebracht en zeer zeker bij het hecr- sohende gebrek aan vleesch veel aftrek zul len vinden. De smaak der geconserveerde oesters moet geheel gelijk blijven aan die van de versche* De „Nieuw-Amsterdam". Het stoonischiip „Nieuw-Amsterdam" van de Holland-Amerika-Lijn is voor de voorgeno men reis naar Amerika verzekerd voor vier mil- iioen gulden, waarvan de regeering ongeveer 9/10 gedeelte voor haar rekening neemt. Vreemde vliegers boven Axel en IJzendijke. Gistermiddag ongeveer 5 uur is over Axel op zeer groote hoogte een vliegtuig van onbekende nationaliteit gevlogen, komende uit zuid-westen on koersende in noordelijke richting. Donderdagmiddag zijn rer3oheidene vreemde r. vliegtuigen boven IJzendijke geweest, oveneen® van onbekendo nationaliteit Uitvoer van zilver. Men schrijft uit Enschedé aan bet „HblcL": Na het verdwijnen van een groot deel onzer nikkelen en bronzen pasmunt en het gondgeld niet langer do punt van haar schort, zij stond heel stijf, heel stil, maar weder snakt© zij naar acl'e-m. ,,U toch niet. dut. moeder ge dood werd?" fhr.-sterde zij. „Waarom heeft men riet iemand ge7a-)aden om mij te halen?" „Daar was geen tijd voor. Ocharm kind. kijk toch niet alcof ik u in een stee- non beeld had vertvuderd De stem van Austice trilde2ij had tra nen in de oogen: ..Het ia eon ongeluk ge weest door een auto. Uw der zat. in een huurrijtuig-je en de auto deed het paard schrikken. Alles, wat mogelijk wa3, werd voor mevrouw Dvpankon gedaan. Hot was alles zoo gauw afgeloopen. Er zou geen tijd geweest zijn om u fce laten halen." „Ik begrijp het niet Het verlogen ge zicht van het meisje, die verbijstering in haar stem, wekten al Austice's teedérhedd op .Moeder wjü 'nee? wèl, toen rij giste ren wegging brei wèl, alleen moe. Zij was bijna >.l£*d moe. Maar zij kan niet dood zijn. Moeder kan niet dood .".ijn. Ik moet dadelijk naar haar toe. Zij verlaadt» altijd naar raij als haar iet3 mankeerde." „Tic wou u mc-t mij meenomen." zei Au3- tico vriendelijk hot was itu niet het. ge schikte oogenblik om Hilary te herinneren, dht har moeder haar in het geheel ijle* moer noodig zou hebben. Mevrouw Donal dron is in het huis van mijn broer te Gran^ ley het ongeluk is gebeurd vlak bij ifis poort. Ik ben rijn zuster, mevrouw Der field, en ik wéu u voad'aag meenemen naa# Grentley." IWONH vervolgd

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 5