LEIDSCH m DAGBLAD. stadsnieuws. Dinsdag 30 April 1918. Officieele Kennisgevingen, Nederland en de Oorlog. PRIJS DER ADVERTENTIES!. 1—5 regels f 1.05. Ieders regel meer 0.20. Kleine advertentiën van 30 woor- Uen 50 Cents oontant; elk tiental woorden meer 12'/> Cent.—Incasso volgens postreoht, Voor eventueels opzending van brieven 10 cent porto té betalon. Bewijsnummer 5 Cents. - wvT-ajxnrrrr.n.-r—^-^-.—.-rgvw-r-pewi'Bgp-ST- Nummer 17643. Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT, Voor Leiden p. 3 mnd, f 1.85 p. week I Ml Bulten Lo'den waar agenten ge vestigd zijn per week -1 n IR Franco per post R25 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. GELDIG VERKLAARDE BON. Do Burgemeester cler gemeente Leiden brengt ter algemeen© kennis dait morgen aan de Yischmarkt tegenover het Distri- butiobureau uit een schuit prei zal worden verstrekt. 15' cent per K.G.. In verband hiermede wordt BON No. 90 geldüg veklaard voor 1 E.G. prei h 15 cent per K.G.. N. C. DE GIJSELA AR. Burgemeester. Leiden, 30 April 1918. VLEESCH VOORZIENING. De Burgemeester van Leiden brengt ter ken nis van de ingezetenen, dat morgen, (Woens dag) voor varkensvieesch in aanmerking komen de niuntnc/i'? der leven?nviddelenkaarten van 140008000. Do verkoop geschiedt op liet Openbaar .Slacht huis van v.m. 9 tot n.m. 4 uur, ingang Pasleur- etraa t. Gegadigden gelieven hunne levensmiddelen kaarten en verpakkingsmateriaal mede te brengen - N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester, i Leddeu, 30 April 1918. CEMENTKALK. Do Burgemeester van Lcicüon maakt be kend! dat de Minister van Landbouw, Nijs verheid on Handel Gezien artikel S der Distributiewet 1016; Heeft Goedgevonden voor cementkalk.' ook wel genaamd zak- ikalk of geblusclite (gemalen) Hydraulische kalk een maximum groothandel prijs vast te /stellen- van f 4.50 per 100 K.G. franco op of in vervoermiddel ter plaatae waar de fabrikant of importeur zijn opslagplaatsen heeft. N, C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 30 April 1918. De Burgemeester en Wethouders van Leiden loon te weten dat door den Raad dier gemeente, Xn zijn vergadering -van den llen April 1918, is vastgesteld 'de volgonile verordening: VERORDENING, houden do wijziging der verordening op de Mark- j ten van 26 Mei 1898 (Gemeenteblad No. 10), laatstelijk gewijzigd bij verordening van ften 6en November 1913 (Gemeenteblad Mo. 37). EENIG ARTIKEL. Aan het slot van art. 17 vervallen de woor den: „en op Dondordag, des vóormiddags van 8 tot 12 en des namiddags van 2 tot 5 uur". Vastgesteld door den Gemeenteraad van Lei den, in zijn openbare vergadering van den llen 'April 1918. De Burgemeester, N. G. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN, Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 16-18 April 1918, B. No. 497 (2e afd.) G. S. No. 37, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30en April 1918. BuFgemeester en We hcudi-is voorn., N. C. DE GIJSELAAR. Burgeni. VAN STRIJEN, Secretaris. Verjaardag van Prinses Juliana. Vandaag is Prinses Juliana neigen, jaar geworden. D<| gewone vlaggen tooi herinnerde h~den alhier aan dit. feit.- In het micldag- uur deed het carillon van den Stadhuis- i, 'toren zich hoor en. Ook weerklonk langs straten en grachten draaiorgel muziek. De Chr. za-ngvereeniging ,Ledta-goh", wolko toevallig hedenavond in ,,Do Graanbeurs" een uitvoering geeft, deed haar programma met heb oog op 30 April op Oranjepapier drukken. Tehuis voor schoolgaands kinderen. Uit het jaarverslag van die Yereeniging Tehuis voor Schoolgaande Kinderen", uitgebracht op de laatste ja-arlijkscbe alge- meene vergadering, wordt herinnerd aan het groote verlies, d!at de Vereendging leed door den dood van mej. C van Manen, een der op rich titers, ciie zich met hart en ziel aan de belangen van het Tehuis heeft ge wijd. Mevr. Goudsmit—Oohen bedankte als Beoret-areisso en ook raoj. Alma moest we- j Igens vertrek uit deze gemeente als pen ningmeester es bedanken. In d'eze vacatures werd voorzien door de benoeming van de dames mej. C. Prins, mevr. Van Blom Van der Goot en mevr. Heinsiu- Montijn. De directrice, mej. Buut, verkreeg eer vol ontslag wegens een benoeming in ge lijke betrekking te Rotterdam. In haar plaats werd benoemd mej. A. Sleveor, die met veel toewijding haar taak aanvaardde. Met dankbaarheid wordt, melding gemaakt van een legaat, van f 1000. door don heer «T. Hartevelt Az. aan het Tehuis vermaakt. Door dc groote dirurte van ievensmidlcfo- - Jen, enz. zijn de uitgaven angstwekkend boegen ome». Er waa in Februari nog^ slechte f 12 in kas. Gelukkig kwamen op een bedio in het. „Leicfech Dagblad" ver schillende giiften in, zoodat het mogelijk bleek vooralsnog het Tohuis geopend te houden Het Tohuis werd bezocht door 6368 kin deren voor den geheelen en 1232 kinderen voor den hal ven dag. Vrouwenkiesrecht. Gisteren hield Yle aid. Leiden van cïe Vereenigimg voor Vrouwenkiesrecht in het Nutsgebouw een ledenvergadering, onder voorzitterschap van mevr. Alings-Van Mels. Onder meer werd de beschrijvings brief voor de algemeene Zomervergadering to Utrecht behandeld. Beeloten word de afgevaardigde op te dragen, te pogen de al gemeene .Wintervergadering te Leiden t© doen plaats hebben. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde werden resp. benoemd mevr. M. Blöm-Düren en mej. M. Schuyt Best. - Op 15 Juni zal hier een propagandadag worden gehouden, waarin als spreekster zal optreden mevr. Thiel-Wurfbain, te Amsterdammevr. Van Leeuwen verklaar de ach bereid eenige liederen te zangen, terwijl mede een violist zal optreden. Nog werd het bestuur opgedragen het houden van cursussen over verschillende staatkundige en economische onderwerpen te overwegen. Grenswijziging der Gemeente. De heer Hugo van Poelgeest-, directeur van-de te Leiderdorp gevestigde n.v. Steen fabriek Ouderzorg", wier belangen in liooge mate betrokken zijn bij de grenswij ziging tusschen de gemeente Leiderdorp en de gemeente Leiden, heeft een acllrea ge zonden aan den Gemeenteraad, waarin hij o.m. opmerkt, dat de vennootschap twee fabrieken heeft, Ouderzorg" en CTanton" Ouderzorg" ligt aan den Lage-RijncEjk een gedeelte van de opslagplaatsen dier fa briek ligt in de Waard. De fabriek Can ton." ligb met haar opslagplaatsen in de Waard. De producten der beide fabrieken vullen elkaar aan, zoodat zoowel bij het verwerken der grondstoffen als bij het los sen en laden der goederen regelmatig alle werkzaamheden in elkaar grijpen, werk lieden en materialen heen en weer gaan. Zooals het plan tot grenswijziging mi is, zal de Waard bij Leiden komen en zal de grens t-usschen Leiderdorp en Leiden loo- pen langs den oever van den Oude-Rijn, aan den Leiderdorpschen kant, zoodat de Rijn bij Leiden zal behooron. Daaruit voor ziet adressant voor de zaak groote nadoelen welke nader door hem worden uiteengezet. Ook van de logische redenen, die tot annexatie door grootere gemeenten terecht leiden, zijn volgens adressant juist aan te voeren tegen overgang van do bezitting in de Waard. Hij ziet het algemeen, belang niet te kort gedaan, integendeel beter be hartigd, als de grens tusschen Leiden en Leiderdorp zal loop en midden door de Zijl, Nieuwe Kanaal ,,Rijn-Schie" en Nieuwe- Rijn. Als de door adressant aangegeven over wegingen er niet toe kunnen leiden, dat deze grens wordt getrokken, vraagt deze den Raad om er toe mede te willen wer ken, dat zooveel mogelijk alle bezwaren, maar in ieder geval de financieele nadoe len, die uit de grenswijziging voor rijn on derneming en de daarbij betrokken per sonen zullen voorkomen, bij de wet of bij afzonderlijk contract -zullen worden opge heven, Rogoering en Zending. Gisteravond hield de Nederlanrfeche Bond van Zendelingkweekelingen zijn voor jaarsvergadering in het gebouw van de Nederlandsche Zendingsohood te Oegat- geest. Deze Bond beoogt het doel de a.s. Zendelingen van alle in ons land bestaan de Zondingscorporaties te vereenigen, can zoodoende een bap.dl te loggen, die later van beteekenia kan zijn voor de samenwer king op de verschillende Zendingsterredr nen in ons Indië. Do bedoeling is ook con tact te zoeken met buiten! andsch© Zen- clSngshuizen met enkele Duitsche Zen dingshuizon staan zij reedb in verbinding, terwijl pogingen worden aangewend om ook verband te krijgen met de Engelsche a.s. zendelingen. Na bespreking van de huishoudelijke aan gelegenheden werd de vergadering ge opend, waarook verschillejnde belangstel lenden waren genoodigd! Als spreker trad op mr. J. N. J. Schepper, nieuwbenoemd Zondingsconsul, met het onderwerpRe geering en Zending. Spreker merkte te voren op, dat hij zich alleen zou bezig houden met de verhouding t-usschen do Regeering en de Chr. Zending- in die heidenlanden. Die verhouding is allesbehalve gemakkelijk te bepalen. Eenerrijds toch hebben R. en Z. 'n gemeen schappelijke ta-ak en hetzelfde arbeidsveld; vele concrete doeleinden zijn liaar gemeen. Maar anderzijcfe is het einddoel voor beide verschillend en levtifa beide 'uit geheel on derscheiden beginselen, wat verscheiden heid! van middelen en werkmethoden .on vermijdelijk met zich brengt. Er is natuur lijk voortdurende aanraking tusschen R. en Z. op maatschappelijk terrein. Beidie trachten ieder van eigen standpunt uit en op eigen wijze de bevolking op te voeden tot de haar toekomende plaats in de we reld, haar te associé er en aan de Wesfccr- sclie cultuur met behoud van eigen Oos- terseh karakter. Maar is voor de R. die associatie doel, voor de Z. is zij middel. De Tl. treedt politie k-pacdagogisch op en heeft, een sociaal-politieke baak (de be volking op te voeden tot waarcfögo onder danen van het Ned. gouvernement, tot autonome cmderdcelen van den Ned. Staat). Zij werkt dus aan den buitenkant en van buiten af; is op daden en fedt-en uit (omzetting van den maatschappelijken en politteken toestand). Zij beveelt en ge bruikt „voor haar djpel desnoods dwang. Zij is nrj. eens geneigd» of genoodzaakt de toe standen te laten, zooals zij zijn, dan weer tracht rij d/o-or dtruk van boven af-haar doeleinden in den korteb mogelijken tijd te bereiken. De Z. daarentegen treedt, godsdiens bi g-paedagogisch op en heeft een gocfedienstdg-sociale taak (d!e be volking dloor en tot hot. Evangelie op te voeden, haar in aanraking te brengen mot den persoon van Jezus Christusdirecte verandering van de maatschappelijke toe standen is daarbij slechts haar middel). Zij werkt aan den binnenkant en van binnen udttracht do innerlijke gezindheid te ver anderen. Bij haar treedt het dienend ka rakter op den voorgrond, het overreden en het wekken van een eigen overtuiging door heb indragen van een nieuw levensbeginsel in het persoonlijk karakter en in den volks aard. Zij beveelt nooit en schuwt al wat dwingt. Zij verricht met geestelijke midde len een geduldsworkopvoeding langs ge leidelijken weg tot ware a menschen. ui. kinderen Gods Wie aldus de groote verschillen tusschen de Regeerings- en c?e Z endings taak, -doel einden, -beginselen en -methoden goed in ziet, zal volgens spreker tevens begrijpen, hoe bij die onmiskenbare aanraking tus schen R. on Z. zich telkens moeilijkheden zullen voordben. R. en Z. moeten nu een maal tot op zekere hoogte kunnen samen gaan, zullen niet beide elkander tegenwer ken en in de wielen rijden. Bij dat samen gaan zal voor vruchtbaren arbeid èn door do R. èn clodr de Z. drieërlei zijn in acht te nemen lo: diat ieder van beide vrij blijve naar eigen beginselen te handelen2odlat elk met de taak en cïe moeilijkheden van de ander welwillend rekening houde; 3or dat mem van weerszij en open zij, vertrouwen toono en in elkander belang stelle. In de kringen der bestuursambtenaren groedt sympathie voor de Zendiingsarbeid. Dat is gelukkig. Maar het is ook gevaar lijk. Want sympathie voert zoo licht tot een steiiaen van en daarmede een in grijpen in! het werk der Zending. Daar van is deze allesbehalve gediend. Zij wil alleen vrij zijn en zichzelve blijven. Zij wil de R. alles open laten zien en ook overleg met haar plegen. Maar wat zij, omdat het in strijd is met haar karakter en haar levensbeginsel, niet wil en dan ook nim mer zal gedoogen, is als een werktuig in de Rogeeringsmachme te worden gescha keld Ook niet op het gebied van het onder wijs. Op haar vrijheid stelt de Zending prijs. Daaraan kan noch" mag zij laten tornen. Harerzijds dient de Zencfing zich er wel van bewusb te wezen, dat rij aan de be stuurstaak der R. evenmin moeilijkheden in den weg mag leggen. De R. toch draagt een element in zich, dab voor een goede opvoeding van de bevolking evenmin on misbaar is als overreding en overtuiging, en dat de Z. juist mist en missen wilhet dwingende gezag en de gehoorzaamheid. Zonder die laatste \frare niet alleen de be stuurstaak onuitvoerbaar, *maar zou ook de Z. vaak vruchteloos bij de bevolking aan- knoopingspunten vinden. Do R. plege ech ter in haar eigen belang en in dat der be volking overleg met de Z. over de vraag: waar, wann ee r en in welk© mate rij dwang zal toepassen. Het bovenstaande word door spreker nader toegelicht en verduidelijkt door aan de practijk ontleende voorbeelden. Ten slotte behandelde spreker art. 123 van het Regeeringsreglement en de wen- aóhelijkheid van zijn behoud. Hij komt tot de conclusie, dat men het artikel, ondanks de vele theoretische bedenkingen er tegen en de moeilijke toepassing er van, voor- ïoopig moet behouden.- Het zal echter in dezen rin zijn te wijzigen, dat de toelating niet langer wordt verleend aan den zende ling, maar aan de zendende Kerk, ge meente of corporatie. In de avondvergadering, waar eveneens verschillende gonoochgden aanwezig waren en waar gelegenheid was voor kennisma king en conversatie, eprak dr. J. R. Cal- lenbach, Ned.-Herv. pred. te Rotterdam en Voorzitter van het Sangir- en Talaud- Gomitó, over: De Humor van Luther. Vereemglnfl van Geitenhouders. Vermoedelijk mede in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden, is ook in cBeze gemeente opgericht een Voreeniging van Geitenhouders. Dool is het fokken van een goed- melkgevende geit en verbetering van het fokmateriaal. Zij tracht dit doel te berei ken door bovengenoemde middelen en ver der door het coöperatief koopen van do dieren het voeder, enz. en het houden van vergaderingen en leringen in verband met de strekking der Vereenigditg. Als adviseur treedt de dieren-arts dr. Roos op, (Se ook reeds bij het aanschaffen van jonge dieren den leden bijstond. Ook is een fonds aan de Vereeniging verbonden, om geldelijken steun tê verleenen wanneer een der dieren sterft om een nieuwe geit aan te schaffen. Ongetwijfeld verdient deze nieuwe Ver- eenigingt onze sympathie en wij wijzen per sonen, die zich er bij zouden willen aan sluiten, gaarne het adres van hot secret-ar riaatHeeronetraat 56. De Leidsohe Bestu underspend hield zijn jaarvergadering. Do jaarverslagen van secre taris on penningmeester werden, na enkele op merkingen, goedgekeurd. Evenzoo het verslag van het Bureau voor Arbeidsrecht. Den ambte naar werd dank gebracht voor de verrichte werkzaamheden. Als voorzitter werd gekozen de beer T. Grocneveld. Als bezoldigd secretaris de heer J. J. van Stralen. Li de overige bestuurs- plaatsen werden gekozen de heeren H. J. Baart, H. Boy, F. J. Bakker, A de Bruin, F. Haasbeek, H. Lacourt en J. S. Tierolf. Voor de controlecommissie vrorden gekozen do hoeren P. M Enserinok, C. Huisman en J. J. Zeeger- man. De yorkiering v«n vijf leden voor d® Gwa-, missie voor Arbcidsrontwikkeling werd wegons het late uur uitgesteld tot de volgende verga dering. Naar aanleiding van meeningsverschil om trent de contributie, werd hot vaststellen van dc begrooting eveneens uitgesteld tot die ver gadering. D© examen-commissie der Vereeniging ,,Boerha-ave" heeft; in haar zitting van gisteravond het clip'oma Alg. Ziekenver pleging uitgereikt aan de zusters L. 0 Stoové en W. E. Nieratraaz, opgeleid in het Hópital wallon, en aan de zusters D, Derssant, S. M. van der Oord, E. Elling, A. Gerritsen, N. Wijnands en T. van Dijk, opgeleid in hot Diakonessenhuis, alhier. Mr. A. van der Eist, alhier, is herkozen als bestuurslid van het Centraal Genootschap voor Kindorherstellings- en Vacaatie-kolonies. Als commissaris der Vacïerlandsc-he Hypotheekbank te 's-Gravenhage is her kozen de heer H. M. Sasse, alhier. Thans blijkt, -diat die heer D. Beuth, die in de vergadering van Vrijdag j.l*. van den Economisdhen Bond tot bestuurslid werd voorgesteld1, bij nadere overweging heeft besdoten alsnog in het bestuur zit ting te nemen. Aan den muzikant bij het vierde rog, inf. alhier den heer J. van der Kaay ia heden de zilveren medaille wegens 24-jarigen militairen dienst uitgereikt. Ds. Ohr. de Meijere, prec&kant bij cïe Luthersche Gem. Naarden-Bussum, beroe pen alhier, nam Zondiag afscheid van rijn gemeente. Een dameskoor zong eenige lie deren. Namens d© gemeenteleckfi werd dén scheidenden predikant een bureau ministro aangeboden, Ds. De Méijere zal, zooals wij reeds meldden, op 12 Men rijn intrede alhier doen. Gistermiddag werd op de Blauw- poortsbrug een zesjarig meisje door een wielrijder aangereden. Heb meisje kwam te vallen en kon niet weder opstaan. Dr. Suringar, die er toevallig passeerde en het kind voorloopig onderzocht, adviseerde de kleine over te brengen naar het Acade misch Ziekenhuis. Nadat het door een po- litie-agent in dragende houding er heen was gebracht, bleek, dab heb rechterbeen was gebroken, UIT ONZE STAD. Voor ho! Steuncomité. Bij den lsten penningmeester van liet Steuncomité zijn ingekomen 3e navolgende biljetten: P. H. f60.—; J. M. M. R f 10.—a W. H. f2.50; A. T. O. 12.60; C. I. N. 12.—; v. P. f3.—; prof. mr. E. M. M. f 15. R. y. A. f5.totaal met onze vorige opgave f 9956.16. Ons TEKORT was f 12219.79V* Verzonden 2000 biljetten. Ontvangen 2S5 biljetten 9956.16 Blijft TEKORT t 2263.631/2 Het gaat op 't oogenblik sleoht 8 bil jetten voor een bedrag van f90.En dat waar er nog een tekort is van meer dan tweeduizend gulden. Een sleohto belooning voor het belangloos werken van al de dames en keeaen, die "na al moer dan drie-en-eanr half jaar zich aan hei Steoncomité wijden. Er zpn ongetwijfeld nog Leidenaars genoeg, die een flink bedrag kunnen afzonderen en stellig honderden, die een kleinere gift kun nen zenden. Vinden ai die 1700 stadge- nooten, die nog niets zonden en een in- achrijvingsbiljet ontvingen, het zoo gemak- kelirk zich buiten alles te honden? Kunnen ze dat voor hun geweten verantwoorden in deze voor duizenden zoo moeilijke, zoo be droevende tijden? Laten de gefortuneerde stadgenooten alsnog blijk geven van hun weldadigheidszin en ook de minder ge£oi> tuneerden bewijzen, dat vele kleintjes een groote jnaken. UIT ÓNS LAND, 'Wit NEDERLAND EN OUITSCHLAND. Er js geen verandering in den toestand gekomen, in welken zin ook. Do onderhan delingen duren voort. De „Nordd. Allgem. Ztg." bericht, dat de Nederlandsche gezant baron Gevers weder te Berlijn terug is en Maandagoch tend een bezoek op het ministerie van bni- tenlandsche zaken heeft gebracht. Het „Ned. Tel. Ag." bericht uit Keulen, dat volgens een telegram uit Berlijn aan de „Köln. Zeit." over de onderhandelingen tus schen Dnitschland en Nederland er op het oogenblik alleszins uitzicht bestaat op een minnelijke schikking en dat het niet buiten gesloten is, dat da onderhandelingen in de eerstvolgende dagen tot een gunstig einde komen. Ook de redactie van het ,,Berl. Tagebl." merkt op, als onderschrift van een corres pondentie van haar Haagschen berichtgever over de Duitech-Nederlandsche kwesties: „Naar wij vernemen, valt uit de te be- voegder plaatse ontvangen berichten te hopen op een voor beide partijen bevredi gende oplossing der hangende kwesties." Duitschlands pressie op Nederland be sprekende, schrijft de „Pall Mali Gaz.", dat het Duitsche militaire machtsvertoon zekere moreelen indruk heeft gemaakt op de wei nige nog overgebleven Europeesoho neu tralen. Maar zelfs de verst denkbare vorde ringen kunnen geen einde aan den oorlog maken of het net verscheuren van de zee macht, welke alle vruchten van successen! te land denkbeeldig maakt Duitechland kart zijd welvaart slechts herkrijgen op voorwaar* den, die de beheerschers der zee het zullerf oplegger- De Rotterdamsche correspondent van de „Daily News" seint: „Nederland Jeeft ge bukt voor de "Duitsche gepantserde vmstt na een periode van 24 uren, waarin de toe stand ernstig werd genoemd en iedereen wel moest gelooven, dat de onderhandelin gen op het doode punt waren gekomen en men op den rand stond van vrede of oorlog." Na een overzicht van den loop der on derhandelingen zegt de c rrespondent: Hoe wel het nog niet mogelijk is in bijzonder heden den aard van de overeenkomst aan te geven, mag wel worden aangenomen, dat het zand- en grintvervoer binnenkort zal worden (hervat en dat ook weldra een oeconomische overeenkomst zal worden af gekondigd. Het heet dat die overeenkomst groote oeconomische voordeelen zal brengen aan Duitechland en automatisch aan Duitsoh- land in de toekomst kandelsvoordeelen ml geven, die van groote waarde zullen zijn met net oog op de uitvoerverboden van de En tente en de tegenwoordige Britsche handels betrekkingen. Nederlandsch geld zal op nieuw naar het oosten vloeion in plaats van naar het westen. Nederland zal gedwongen worden opnieuw afgewerkt? a t ke en te le veren im r uil voor grondstoffen en het Duit sche erediet zal in het land stijgen ondanks het feit, dat de meerderheid van het volk van harte het Duitsche militarisme en de Duitsche methode verafschuwt. Of het Nederlandsche besluit om voor het schijnbaar onvermijdelijke te buigen, beslist noodzakelijk was met het oog op do militaire positie van het land, wordt" betwistbaar go- acht in ver vooruitziende kringen, die mes tten, dat zelfs nu er maar één front ia, Duitechland zou airzelen het gevaar te loo- pen van een aanval door een half miliioen vastberaden mannen op zijn flank en van het verschaffen van een bruggenhoofd aan de Entente, dat een uitstekende basis Zóu leve ren voor vliegeraanvallen op Essen en het industriegebied. Een vooraanstaande Nederlandsche per soonlijkheid, geïnterviewd door het „Jour nal", verzekerde iïiegenlee', dat. N derlaml voor de Duitsche bedreiging niet zou buk ken. Wij hebben aldus de geïnterviewde Nederlander 500.000 man onder de wa penen, die als één man zouden oprukken tegen de beleedigers van onze neutraliteit wie dat ook zijn zouden. Het gedrag van Holland zal hetzelfde zijn als van België. Het zal de Schelde verde digen, zooals België de Maas heeft verdedigd, Nederland voegde hij er aan toe lijdt veel ten gevolge van den oorlog. De Bchaarschte aan levensmiddelen heeft haar niterste grens bereikt. Wy hebben den wniter nagenoeg zonder brands ofïe.i do rg' bracht, maar wij zui.en noch voor het graan der Entente, noch voor de Duitsche brandstof fen afstand doen van wat wij ons recht achten. De „Figaro" bespreekt de houding van Duitechland tegenover de neulra'en. Het blad constateert, dat Duitechland plot selinge schrikaanjaging: n gebruikt, om aan de neutralen buitensporige concessies af te persen in ruil voor producten, die Duitsck- land zelf gemakkelijk verkrijgt. De „Echo de Paris" ziet in de pischen v^n fuitsch.'and slechts voorwendsels, waar van het een gunstige gelegenheid verwacht; om het vrije Nederland onder zijn juk te brengen en het vervolgens te onderwerpen, ten einde het oeconomisch en militair te exploiteeren evenals het België gedurende vier jaren heeft gedaan. Hun iot "zal voortaan afhangen van de Eransche, Engelsche en Amerikaansche le gers. Onze vrede zal ook hun wede zijn. Door onze overwinning zal het bestaan van deze landen verzekerd worden en door onze nederlaag vernietigd, maar onderwijl vraagt Duitechland zich af, o£ schending van hnn neutraliteit zijn kansen op de overwinning niet zou verhoogeu. Deze overweging alléén leidt Duitechland bij zijn beslissing. In een hoofdartikel: „Nederland in ge vaar" schrijft Hervé in de „Victoire": Het groote gevaar, dat Nederland bedreigt, ligt 'in de roes, waarin de geheele Duitsche mi litaire wereld verkeert sinds de overwinnin gen op het Russische front ^n de jongste successen op het westfront. Hervé voegt hieraan toe niet te twijfelen aan de fierheid van dit kleine volk van vrije mannen, maar wel of het lang weerstand zal kunnen bie den aan den wildeman. Hervé besluit: Wij hebben Servië en Roemenië laten verplette ren; maar thans, nu wij een generalissimus hebben voor alle geallieerden, zou het niet tel verontechuldigen zijn, indien wij Neder land ook lieten verpletteren. Heeft men te Londen en Parijs gedacht aan het geval, dat Nederland mocht worde» behandeld, evenals België? Da Italiaansche pers bespreekt de hui dige politiek van Duitechland, welk» ten doel heeft van Nederlaaid en Zwitserland doorvoerfaciliteiten en gunstige handels- voorwaarden te verkrijgeb. De bladen zijn van meening, dat Duitechland, als het den tijd gekomen acht, niet zal aarzelen zijn bekende dwaug-paliliek tegenover de kleine staten aan te wenden en wgzen er oft dat de kleine naties li ieruit kunnen zien, wat van een overwinnend Duitechland kan wor den verwacht. Het lijdelijk stopzetten der militaire verloven. Van verschiiileude zijden is gevraagd af, nu etc militaire verleven tijdelijk zijn stop gezet, daardoor ook in dienst moeten blij ven do onderofficierenkorporaals en man- aoitappeu. die, autérieur aan den dezer dagen genomen maatregel, reeds in het genet vmi onbepaald (klein) verlof zqgden

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 1