Agenda van :'e week BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. TWEEDE KAMER. UIT DE OMSTREKEN Zaterdag: Stadszaai (Kleine Zaal): Voordracht dr. Fred, van Eeden. 8 uur- „Graanbeurs" Balavond. ,,K. O. S." Zondag: A j ax-Hil versum. 2 uur. Schouwburg: „De Dister. 8 uur. Stadszaai: „De Pastoor van Neuviïïette.* 8 uur. „Prediker": Stadsev angel isatie ,,Je- ruël." Openb. samenkomst. Halfzeven. Kin- dersamenkomst, 3 uur. Uitvoering Leidsch Post Telegraaf-Harmo- nie-gezelschap „Prinses Juliana.'* Maandag: Schouwburg: „Nachtwacht". 8 uur. Stadszaai: Openb. vergadering Rapport Sa- lariscommissie. 8 uur. Dinsdag: .Volkshuis: Leeskring „Vendel." 8 uur. Woensdag: Stadszaai: Vijfde Volksbijeenkomst. 8 uur. Schouwburg: „Eva Bonheur." Halfacht Donderdag: Volkshuis: Moedercursus. 8 uur. Dagelijks: „Holiandia-Bioscoop". Oranjegracht, Woens dag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 en van 5 tot 7 uur. Dagelijks om 8 uur. „Imperial-Theater", Stationsweg. S uur. „Thalia-Theater" Haarlemmerstraat 52, 7 u. fe Zondag3 alleen 8 uur (Woensdag- en Zater dagmiddag ook 2 uur): Leidsche kunstclub „De Sphinx", Rapenburg 81. Werkdagen van 1012 en van 25 uur. Des Zondags van 24 nur. Morgen, Z o n d s g, zullen geopend zijn de apotheken van de heeren W. Pelle (firma Garrer en Dijkstra), Kort-Rapenburg 12, tel. 594, en M. J. Markx, Haarlemmerstraat 274, tel. 641. De gemeente-apotheek is 'e Zondags steeds gesloten. den nacht ontstond een formeel gevecht. De deserteurs lagen plat op een akker en schoten naar de gedaanten der grenswachters van wie er een doodelijk getroffen en een ander ge wond word. Een officier te paard snelde toe. Kogels floten om hem heen en haastig vluchtte hij weg. De grenswacht kreeg versterking en de deserteurs moesten terug. Ze renden 't land in. Wat er Terder met hen gebeurde, is ons niet bekend. Woensdagnacht waren de electrische draden in de omgeving van Selzaete weer op verschei dene plaatsen doorgesneden. Grensincident. Men meldt van de grens aan de „N.R.Ct": Naar wij vernemen, hadden de inzittenden uit den kabelballon, welke j.l. Zaterdag.'door vliegers in brand werd geschoten en nabij Oosiburg is nedergevalltn, den kabelballon al voor Brugge kunnen verlaten. De bedoeling was dus wel degelijk den bal lon te vernietigen. De vliegmachines waren dus alle wèl Duitsche, die het gevaarlijke werk boven ons gebied volbrachten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben gisteren in de Dierenluinzaal in Den Haag den zangavond van de Nationale Ver- eeniging voor den Volkfezang bijgewoond. Benoemd is tot officier van justitie bij de rechtbank ie 's-Gravenhage mr. J. de Vries van Doesburgh, thans in gelijke betrekking te Leeuwarden. Benoemd is tot commissaris van politie te Culemborg de heer J. Blok, thans inspec teur van politie 2de kl. te 's-Gravenhage. De nieuwbenoemde Zendingsconsul mr. J. M. J. Schepper, hoopt, naar „De Rott." meldt, in April naar Indië te kunnen ver trekken. Het Februari-congres van de S.D.A.P. zal, naar „Het Volk" meldt, 2 en 3 Februari in ,,Musis Sacrum'" ie Arnhem gehouden wor den. Van den kansel is in de Ned. Herw. Kerk te Ede afgekondigd, dat het besluit van den Kerkeraad inzake niet-toelaten tot den doop van kinderen, wier ouders niet of niet trouw genoeg de kerk bezochten, door dezen is in getrokken. Meer dan 100 kinderen waren on gedoopt gebleven. („Stand."). Benoemd z-n, met ingang van den datum achter hun namen vermeld, tot burgemeesters der gemeenten: Hcesch, A. M. A. Wolters se cretaris dier gemeente (2 Februari); Rozen- daal, F. J..W. baron van Pallandt van Rosen- dael (2 Februari); Scherpen zoel, mr. A. Royaards van Scherpcnzeel (12 Februari); Brielle, N. J. C. S. H. Lette (1 Februari); Achttienhoven en Westbroek, J. P. C. ten Geusendam (3 Februari); Lonnekcr, M. A. H. M. Stroink (1 Februari). De rechtbank te Dordrecht heeft ter vervulling eener vacature van rechter in haar college, de volgende alfabetische lijst van aan beveling opgemaakt: mr. C. W. Thöne, kan tonrechter te Lenlmer; mr. A.A. van der Veen, substituut-griffier bij de rechtbank to Dordrecht: Mr.dr. B.I. Zijlstra, rachter in de rechtbank te Zfêrikzee. Mr. F. F. Viehoff, substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Heeren veen, ls met het lot afgevallen tegen een van bo vengenoemde candidaten. UIT NED. OOST-INDIE. Volksraad. BATAVIA, 16 Jan. („N. Crt."). Bij de verkiezingen voor den Volksraad is geoD en kele Chinees gekozen. Het grootste aantal stemmen, dat een der Chinéesche candidaten op zich had vëreenigd, bedroeg slechte 13. RECLAMES k 40 cents per regel. A LA CORSETiERE RAMONOT, LEIDEN Breest-aat 34. Tel. Int. 1425. PfïPQFT5'n alle maten en prijzen vUnuL lOsteeds voorbanden 6870 i Naar aanleiding van hetbericht betreffende de eerste vrouwelijke eandd-at- notnris op den afslag in „Frascati", te Am sterdam, aldaar met gejuich door heeren makelaars en verdere aanwezigen begroet, moge hier niet onvermeld blijven, dat reeds gedurende ruim twee jaar te Voorschoten mej. J. C. Tukker, al3 candidnat-notaris ten kantore van den notaris C. J. A. Boom werk zaam is en gedurende dien tijd bij verschei dene publieke verkoopingen dien nolaris as sisteerde. Gistervoormiddag werd brand ontdekt in de groentendrogerij van Blad en Prins te Schiedam. De brandweer wist het vuur te beperken tot het voorgedpelte van het pand links van den hoofdingang. Terwijl drie kinderen in een huls aan de Kipstraat, te Rotterdam, alleen thuis waren gelaten, heeft één hunner, een jongetje van 3 jaar, bruineboonen, door moe der voor haar verbek uitgespreid om te drogen, in zjja mond gestopt en ingeslikt. Een van de boontjes is in de keel Win het jongentje" blijven steken en toen de andere kinderen om hulp riepen en een buurman het knaapje opnam en naar het ziekenhuis bracht, bleek het bij aankomst aldaar reeds gestikt G,N. R. CL") Verraden door zjjn... over hemd. Voor enkele weken werd ingebroken in het magazijn van de firma Loor, hoek Maartensborug en Lijnmarkt te Utrecht Men heeft sedert niets meer van deze zaak -gehoord, maar thans valt er toch weer iets van te melden. Het „Utr. D.bld." vertelt nl. het volgende: Wij hebben destijds reeds medegedeeld, dat een van de dieven zich in het huis van de firma had verkleed; bij die gelegenheid heeft een van de daders een nieuw overhemd aangetrokken; zijn eigen exemplaar werd la ter in de Oudegracht opgevischt en bleef in banden der politie. Met dat exemplaar is de r echerche op onderzoek gegaan. Dit over hemd bad aan de voorzijde een klein merk- teeken, waarop o.a. oen nummer geschre ven stond, blijkbaar een cijfer, zooals waa.h- en strijkinrichtingen wel zetten in boorden en manchetten, ter herkenning van het goed. De recherche toog met het overhemd naar een Utrechtsche strijkinricating; maar dezo verklaarde, dat dit nummer niet in Utrecht kon thuis behooren en verwees de recherche naar Rotterdam. Om het nummer daar op te zoeken, was ook niet zoo gemakkelijk, want Rotterdam beeft ongeveer 150 groots strijkc- rijen en meer dan 200 kleinere onderne mingen. Na héél lang sporen, vond de po litie eindelijk de strijkinr.ch ing, bij wie het bewuste nummer thuis hoorde, en toen was het mogelijk den eigenaar van het overhemd te vinden. Deze persoon nu is te Rotterdam aangehouden en naar U reent overgebracht Hij beweerde met den diefstal bij de firma Ioior niets te maken te hebben, maar de po litie vond t ermen genoeg din den man voor loopig in arrest te houden. De waarn. com missaris in de tweede sectie zond gisteren twee rechercheurs naaf Den Haag, omdat ook daar vermoedelijk met succes kon wor den gespoord naar nog andere medeplichti gen. Men hoopt thans eenig licht in deze zaak te kunnen ontsteken. Gisterochtend is een groot pak- huis van de firma Stokhu'zen. te Meppel, waarin een massa distributie-artikelen, rijst en kofife, opgeslagen waren, totaal afge brand. Oorzaak onbekend. TeUijmegen is in de Fransche- straat het 17-jarig dienstmeisje O. Fran sen uit de derde verdieping op straat ge vallen. Zij was op slag dcod. Wegens dikken mist is de post- boot voor Vlieland gistermiddag niet van Harlingen teruggekeerd, waardoor Vlieland pas Maandag weer verbinding met den vas ten wal kan krijgen. Een visscher van Tessel voer voor eenigen tijd met zijn vaartuig te mid den van een aantal kistjes boter, waarvan hij er in enkele uren een groot aantal wist binnen boord te krijgen. Hjj ontving hiervoor thans een bergloon van ruim f1200. Donderdag zlrjn 11 meisjes en 5 mannen, werkzaam op de Hengelosche Bont- weverjj, te Hengelo, aangehouden, verdacht van verduistering van geweven goederen ten nadeele dier fabriek. Op belangrijke voor raden werd reeds beslag gelegd. Het tramverkeer van Emm en naar Ter Apel is ge3taakt door het hooge water. In de buurt van Ruimerwold zijn 50 boer derijen ingesloten. Er is hu'p van militairen gevraagd, omdat kwa dwil i ten gaten in den weg moeien gemaakt hebben. Zitting van gisteren. Binnenlandsche Zaken. De heer VAN WIJNBERGEN vraagt bij afd. C. (scholen voor vakopleiding en teckenscholen) meer steun voor deze scholen. De heer SMEENGE vraagt ook meer subsidie voor het vak onderwij?. Do heer HF.ERLb bespreekt de subsidie-aan vrage der Zita-vereeniging te Leiden, welke z.i. geen vakschool is, maar *n hoofdzaak een pen sion voor d^raes Wat de Memorie van Ant woord betreft, deze geeft omtreul deze school e-m verkeerden indruk. De heer KETELAAR vraagt ook meer subsi die voor het vakonderwijs. De heer RÜÖDENBURG vraagt meer subsi die voor het vakonderwijs te Vclsen. De heer GERHARD dringt aan op steun van het vakonderwijs en bepleit, om bij de subsi- dieering der vakscholen de voorwaarde te ver binden der toelating van meisjes. De heer TER LAAN bepleiT vorhooging der subsidie voor de ambachtsschool te Zaandam. De heer B0NGAERTS bepleit subsidieering der ambachtsschool te Roermond. De MINISTER zou gaarne aan al do geuite wenschen te gemoet komen, maar dat kan niet. Wij gaan nog een toekomst in, waarvan wij niet welen hoeveel van 's lands financiën wordt ge vorderd, en de Minister moet herhalen, dat hij voorloopig niet verder kan gaan, dan wat hij voor deze begrooting heeft aangevraagd. Wan neer do motie-Teenstra en de heden aangeno men amendementen moesten worden uitgevoerd, zou de belastingheffing veel te drukkend wor den. Spr. kan niet anders doen, dan overwegen, welke het meest voor steun in aanmerking ko men. Gemis aan waardeering voor de school fe Zaandam bestaat bij hem allerminst en hij kan den heer Ter Laan toezegging doen, dat hij vooral dia aanvraag nog eens zeer ernstig zal overwegen. De heer DE KANTER betreurt, dat sommige provinciale besturen geen subsidié geven aan neutrale vakscholen. Bij art. 144, (subsidie ten behoeve van het zeevaartkundig onderwijs) betoogt de heer NIERSTRASZ dat de thans gegeven eubsidiën geheel onvoldoende zijn, en dringend verhooging behoeven. Do MINISTER kan geen enkele toezegging doen. HOOFDSTUK V. Afdeeüng V (Lager Onderwijs). Aan do orde zijn thans de algemoene beschou wingen over het Lager Onderwijs. Do heer DE KANTER hoopt, dat de Minister in dezo periodo een onderzoek zal laten instel len, opdat de noodige voorstellen tot verbetering de nieuwe Kamer in September zullen bereikt hebben. Het resultaat van het lager onderwijs, de parate kennis na het verlaten der school, is zeer gering. Een 7de leerjaar zal in het alge meen "moeten warden toegepast. Do heer JUTEN wijst op de moeilijkheden, welke aan de besturen der bijzondere scholen worden berokkend door de hoogo steenkolen- prijzen en verzoekt den Minister deze zaak eens onder de aandacht te brengen van zijn ambt genoot van Landbouw. Do heer K. TER LAAN bepleit uitbreiding der leerplichtwet tot het 8ste leerjaar en vraagt of het nog mogelijk is, dat in dat zittingsjaar de technische herziening der leerplichtwet tot stand komt. Ook dringt hij aan om meer te doen voor de lichamelijke opvoeding. De heer VAN DER MOLEN wijst ook op de verschillende leemten in het Volksonderwijs en vraagt nadere inlichtingen omtrent het schrij ven van den inspecteur in zake de salarieering der openbare scholen. De heer DE VISSER zou gaarne zien, dat aan de bijzondere kweekscholen meer subsidie werd verleend, en bepleit verandering der voorwaar den in zake de subsidieering. De heer OTTO bespreekt art. 29 der wet tot regeling van het L. O. en dringt aan op vernie tiging van het besluit van den Raad van Am sterdam, waarbij een onderwijzer aan. de O. 1. School no. 137 werd benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School no. 94. Deze overplaatsing zou in strijd zijn inet bovenbedoeld wetsartikel. Do heer VAN GILSE wil, dat liet lager onder wijs geheel rijkszaak wordt, en meent, dat het lager onderwijs ook het voorbereidend OiTdor- wijs moet omvatten. De opleiding tot onderwij zer moet ook verbeterd worden, terwijl het aan tal onderwijzers gelijken tred moet houden met hel aantal kinderen. Verder bepleit hij naast het paedagogisch, een hygiënisch schooltoezicht. Do MINISTER betwijfelt of de mogelijkheid bestaat, dat in dit zittingjaar de wijziging der leerplichtwet wordt ter hand genomen, daar er nog zeer veel andere zaken zijn, welke dringend een oplossing vragen. Naar het door den heer Tor Laan gesignaleerd schoolverzuim zal hij een onderzoek instellen en ook naar de werking der Commissie van Toezicht. Voor de lichamelijke opvoeding zou inderdaad meer gedaan moeten worden, maar dit stuit af op de daaraan verbonden kosten. Den heer Van der Molen wil hij mededeelen, dat het schrij ven van den inspecteur een vertrouwelijk ka rakter had, zoodat hij daarover niet verder kan uitweiden. Meer subsidie aan bijzondere kweek scholen kunnen voorloopig met worden verleend. Den heer Otto geeft hij toe, dat zijn wetsinter pretatie betreffende art. 29 der O. L. wet juist is, maar het betrof te Amsterdam een bijzonder geval en daarom kan de Regeering niet tot ver nietiging van het besluit van den Raad van Amsterdam overgaan. De zaak der hoogc ko- lenprijzen gaat spr. niet aan, maar deze druk ken niet alleen op het bijzonder onderwijs, maar ook op het openbaar onderwijs en taJ van par ticulieren. Bij art. 169, (toelagen voor huisvesting cn ver pleging van kw.eekelingen opgeleid bij de Rijks kweekscholen), dringt de heer GERHARD aan op verhooging van die toelagen. Do MINISTER zegt, bij suppletoire begroo ting met een voorstel to komen tot verbooging der toelagen. Bij art. 171 (subsidiën voor kweekscholen tot opleiding van onderwijzeres) bepleit de hoor VAN DER MOLEN subsidieverhooging voor bijzondere kweekscholen. Do MIN. zegt, dat de aangevraagde som bij dezo begrooting, met kan worden overschreden. Bij art. 172 vraagt de heer GERHARD verbe tering van salaris voor do onderwijzers aan de voorbereidende klasse voor de opleiding tot on derwijzeres. De MINISTER zal het overwegen. Bij art. 176 verdedigdt de heer HUGENHOLTZ een amendement om aan de 12 hoofden en on derwijzers lusschen 40 on 60 jaar, aan de Rijks ktve-'r scholen in de gemeente Vledder de eind- salarissen met f 300 te verhoogon. Spr. zegt, dat deze menschen in een noodtoestand verkeeron en hun loest-and treurig is. De MINISTER geeft toe, dat de toestand dezer menschen treurig is en zij de verhooging zeer zeker verdienen, maar er is eenmaal besloten in afwachting van het rapport der Staatscom missie geen salarisverhooging te geven en daar om moet hij zich principieel tegen het amende ment verzetten. Bovendien vallen deze onder- wijzoite onder do salarisverhooging door spr. voorgesteld. De heer HUGENHOLTZ handhaaft zjjn amen dement Besloten wordt de stemming over het amende ment a.e. Dinsdag te doen plaats bobben. Bij art. 183 wijst de heer VAN* DER MOLEN op de steeds grooter wordende exploitatiekos ten der scholen, o.a. ook door de hooge kolen- prijzen. Wanneer de Regeering de subsidies niet verhoogt, zouden scholen gesloten moeten wor den, en dan stond de Regeering voor nog veel grootero moeilijkheden. Do MINISTER ontkent de moeilijkheden niet, maar do wet verzet zich op dit oogenblik tegen uitbreiding der subsidiën. By art. 186 vraagt de heer VAN DER MO LEN pensioen voor de onderwijzers van de scholen voor zwakzinnigen. De MINISTER erkent do' wenschelijkheid hiervan, maar men kan dezo zaak zonder wets wijziging niet regelen. Bij art. 188 bespreekt de heer KOSTER de lichamelijke opvoeding en dringt aan op meer dere uitbreiding van dit instituut en steun van regeeringswege. Door do mobilisatie zijn een groot aantal leerkrachten gevormd en is een groote belangstelling gewekt, waarvan thans ge bruik gemaakt moet worden. Ook zijn meer sportterreinen noodig. Do MINISTER zegt, dat een meer systemati sche verdeeling der gelden noodzakelijk is. Spr. is overtuigd van het groote nut der lichamelijke opvoeding en sport. Meer centralisatie is noodig maar deze mag niet leiden tot stilstand. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdag a s. to halféén. BODEGRAVEN. Evenals in de steden zijn ook hier de onbeheerde fietsen niet veilig meer. De héér J. was in den avond even op bezoek hij iemand in de Spoorstraat en had zjjn fiets buiten laten staan. Toen hij wegging, kwam hij tot de ontdekking, dat de fiets verdwenen was. De "heer D. A. van Binsbergen, hoofd der Chr. school te Moerkapelle, is benoemd tot hoofd aan de Da-Costa-school, alhier. HAZERSWOUDE. Ook de Ohr. school aan den Rjjndijk zal waarschijnlijk veranderd worden in een inrichting voor lager onderwijs met uitge breid leerplan. De onlangs opgerichte Chr.-Hist kies- vereeniging is in een week tijds in ledental verdubbeld en telt nu reeds 73 leden. De heer Jac. Koetsier, alhier, is be noemd tot tjjdeljjk onderwijzer te Boskoop. Bij de wed. A. van Dorp, in het Riet veld, werd door dieven de aanwezige kelder- voorraad boter, kaas, vleesch en vet meege nomen. De roeiboot van den boomkweeker G. v. d. Bosch werd ontvreemd en de riemen werden uit de postboot gestolen, terwijl el ders iu het Rietveld nog eenige paren kousen werden gemist In de tuinbouwvereeniging „Luctor et Emergo" werd tot bestuurslid gekozen in plaats van den heer W. Slootweg, die be dankte, de heer Jac. Matze. In deze gemeente komen gevallen V3n diphlheritis voor. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Kerk te Werkendam door ds. G. J. Wielenga, alhier. HTT.LEGOM. Alhier worden pogingen aangewend om een afdeeüng op te richten van den Economischen Bond. Vrijdagavond heeft de beer J, R. Snoeck Heukemans, lid der Tweede Kamer, voor de Chr.-Hist. Kiesvereeniging alhier een rede gehouden over de coalitie en of deze stand houdt of niet KATWIJK. Van de fe IJmuiden liggende trawl- vaartuigen de K.W. 93 en 1C3, zijn goederen ontvreemd, w.o. bjjna de geheele voorraad victualiën. Wegens het doen van nieuwe inkoopen wërd nierdoor het uitvaren be langrijk vertraagd. KATWIJK-AAN-ZEE. Werden bet vorige jaar op het erf van den heer Den D. alhier meermalen hoe veelheden haring vermist welke haring in de onmiddellijke omgeving van de mili-aire politie-wacht lag, thans werd sinds eenigen tijd het erf van den heer P. geplunderd, voornamelijk brandhout De P. stelde een wacht aan om op zijn erf toezicht te hou den. Hedenmorgen is het deze wacht gelukt eenige militairen op heeterdaad te betrap pen, die zich schuldig maakten aan het weg nemen van hout Ook deze mlli'airen be hoorden tot de politie-wacht Kort geleden kwam een diefstal van touw aan het licht en ook bij dit onderzoek kwam openhaar, dat het militairen hadden gedaan, behoo- rende tot een politie-wacht De eigenaars van panden, alwaar de militairen zijn inge kwartierd, maken zich over een dergelijk brutaal optreden zeer ongerust en men vraagt zich af: hapert er iets in de leiding? Is er wel voldoende coniróle? De heer H. van Schie, die in de Gere formeerde Kerk alhier tot ouderling is ge kozen, heeft voor die benoeming bedankt. - De Anti-Rev. Kiesvereeniging Meld een ledenvergadering in het reede. jjlol.aal. Bij1 de verkiezing van de aftredende bestuurs leden deelde het bestuur mede, dat het una niem Besloten had zich voor een "herkie zing niet meer beschikbaar te staten cn de leiding aan meer jonge krachten toe te vertrouwen. Gekozen werden de heeren W. Verschoor, C. A. Veltkamp, G. van Duijn, D. van Leeuwen, H. J. H. van Lunt- mel cn T. A. Postma, welke heeren zich deze benoeming" lieten welgevallen. Nadat de heer P. Bloot, penniagmeest r, reken ng en verantwoording had gedaan en enkele ingekomen stukken waren behandeld, ver kreeg de héér VV. Verschoor, alhier, het woord om te spreken over de evenredige vertegenwoordiging, in verband met het nieuwe kiesstelsel. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bij den melselaar.knecht M., alhier, is gisteren in diens afwezigheid f 25 ontvreemd. De daders, een paar jeugdige deugnieten vrn nog geen veertien jaren, xjjn door de politie opgespoord. Proces-verbaal is natuur lijk onvermijdelijk. NIEUWEWETERING. Uitgenoodigd door het eomité voor Winterlezingen, trad gisteravond voor een belangstellend publiek op ds. Den Hertog van 's-Gravenhage, met het onderwerp: „Twijfel." NOORD WIJK-AAN-ZEE. i In het viilatje van mej. Dr., aan den. Boerhaveweg, is in den nacht van Woensdag op Donderdag ingebroken. Koperen lampen en ornamenten, benevens een deel van de electrische schelgeleiding, werden ontvreemd. NOORDWIJK-BINNEN. Het aantal kiezers voor den Gemeen- raad bedraagt voor 1918: 1665, juist 30Q meer dan voor 1917. Aangezien de gemeente 13 Raadsleden telt, zal een groep kiezers van 129 aanspraak kunnen maken op één zetel, NOORDWIJKEEHOUT. In een vergadering van den tuinders- bond „Eensgezindheid", werd het geheeld bestuur herkozen. In pla3ts van den heer O. v. d. Laan, van Voorhout, die bedankte, zal een boekhouder worden aangesteld. OEGSTGEEST. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot bur- gemees.er van deze gemeente en van Voor hout de heer J. G. M. van Griethuysen. OUDEWETERING. In den afgeloopen naoht is door eenige jongelui nogal burengerucht gemaakt en straatschenderij gepleegd. Bellen zijn stuk- gelrokken, schuiten op den weg gezet, slo ten geforceerd, ramen gebeukt en dergelijks. Wij hopen, dat zulke dingen niet meer zullen voorkomen. RIJNZATERWOUDK Voor een goed bezette zaal, trad gis teravond voor ons Nutsdepartement op da heer Jan Groot uit Volendam. Vóór de pauzo droeg hji voor: „Enoch Arden", van Tennyson. Na de pauze was de humor aan het woerd. Op keurige wijze werden tal van stukjes ten gehoore gebracht en de voorzitter was zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij den heer Groot een hartelijk „Tot Weer zien" toewenschte. I SASSEN HEIM. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer P. Besselaar. VOORSCHOTEN. Op 1 Februari a.3. zal de heer G. A. Paap aftreden als ontvanger van deze ge meente. De heer Paap, die deze functie' bijna 35 jaren met de meeste nauwgezetheid! heeft vervuld, gevoelt zich daartoe gedwon-j gen wegens gevorderden leef ijl. Da geméén- tenaren zullen in hem heel veel verliezen, oangezien hij altijd de raadsman van velen i was en steeds bereid hen te helpen. Voor den cutsus „Eerste hulp bij ongelukken", met dr. J. A. Duymac-r van Twist als consulent hebben zich 42 dames en 13 heeren opgegeven. WADDINGSVEEN. De heer Kreupeling heeft ontslag ge nomen als secretaris van den Bloemenciaal- Bchen polder. Maandag 28 Januari zuilen stemgerechtigde ingelanden een secretaris benoemen. Op de voordracht staan" de heeren R. P. Reddingius, van Wadd.ngsveen, en J« L. Huizing, van Gouda. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Genï, alhier ds. J. J. Timmer, te W'aarder. WARMOND. Loop der bevolking: Op 1 Januari-1917 bestond de bevolkng uit 2081. Er werden geboren 59, er overleden 26 personen. 'In de gemeente vestigden zich 105, er ver trokken 103 personen. Het getal der ver meerdering is 35. Op 31 Dec. 1917 be-^1 Uroeg het aantal inwoners 2116. KERKELIJKE BERICHTEN. Oegstgeest: Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te tien uren, ds. H. C'. Pruys, van Hoenderloo, in „Irene" en dr. A. M. Brou wer in de Bewaarschool aan den Morsch. 's Avonds te halfzeven, ds. J. P. Snoep, in „Irene." Rijnsburg: Chr.-Geref. Gem. Zondag morgen te halftien en 'savoods te vijf uren, docent F. Lengkeek, van Den Haag. Warmond: Ned.-Herv. Kerk. Zondag morgen te tien uren ds.* Van V jjngaarden van Voorscho en. Des namiddags geen dienst ACADEMIENIEUWS. Groningen. Bevorderd is tot arte de heer S. van der Veen, geb. te Gro ningen. Delft Geslaagd zijn voor liet ingenieurs-examen voor mijn-ingenieur, de heeren A. C. D. Bothé, A. Cosijn, G. H. Edixhoven, G. J. Geursen, C. F. A. de Groot, A. Harting, A. van Hoek, E. B. van der Harck, O. Z. van Sandiok, J. H. W. Schaf er, A. A. G. Schiefcrdecker, J. C. L. J. Seclig (met lof). GEMEENTELIJKE ARSEIDSBEURS. Geopend van den morgeus 9—12 aar en dö® mlddago van 2-6 sur. STADSTJMMERWFRF. TELEFOON UT, Aanvraag van Werkzoekenden. 2 Kantoorbedienden, 2 Schrijvers, 1 aauk. Rouw- k>t'i cckt'iiGitr. 35 Tl min ei li eden, 4 Kistenmakers 85 Metselaars, 10 Stucadoors. 20 Orperliedcn. 1 Wit ter 5 steenhouwers, 2*1 Schilden 1 SebeepsschlI- dtr. 2 Kleermakers 2 Behangers, Stoffeerder, 1 Smid. 1 Smidsknecht, 15 BiiRsenmakers. 2 Electrl- clens, 8 Loodgieters, 8 Grof-Bt.nl wo-i ers. 1 Kras- scur. 1 Letterzetter 9 kers. 1 Suikerwerker, 7 Spekslagers 2 VevU* '-r'eitus, 3 Kcllners, 1 Kok, 8 Schippers, SO Grondwerkers, 3 Betonwerkers. 1 Kruideniersbediende. 1 AViJnkooperskneeht, 5 Tex tielarbeiders, 1 Portier 17 Loopknechten, 16 Loop* Jongens, 130 losse Werklieden, 1 "Winkeljuffrouw, 3 Werksters 25 Fabrl«k8arhcMeea». 1 Hoi«fes*Bêe&«r#

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 2