LEIDSCH SSh DAGBLAD. Donderdag 24 Januari 1918. Officieele Kennisgevingen. Nederland en de Oorlog. PR1J8 DER ADVEBTENTttENt Vu l5 regels f 1.05. Iedere regel meef 0.20. Kleine advertentiën van 30 woor den 50 Cents contant; elk tiental woorden nu r 1279 Cent. Incasso volgens postrechL .Voor eventueele opzending van brieven 10 cent porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Koordeindsplein. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden p. 3 mnd. f 1.85 p. week 0.14 Buiten Le'den waar agenten ge vestigd zijn per week u u 0.14 Franco per post km ks oos ks cc* m 2.23 Nummer 17763. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. INSCHRIJVING VOOR DE KOSTELOOZE BRANDSTOFFEN VERSTREKKING Burgemeester Wethouders brengen ter ken nis van belanghebbenden dat op Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Januari a.s. alsnog gelegenheid zal worden gegeven tot inschrijving ter koste'.ooze verkrijging van bons voor 3 H.L. gascokes. Do inschrijving heeft plaats in de Stadsge hoorzaal. de Sociëteit „Musis Sacrum" en de Gasfabriek aan de Langegracht en wel van 8-12 en van 1-5 uur. Mede te brengen: de Levensmiddelenkaart, de brrndsioffenkaarien en de gebruikte bestelbil- jetten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Januari 1918. VERBOD VERVOER UIEN EN KOOL. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeeno kennis dat de Minister van Land bouw. Nijverheid on Handel, gezien artikel 8, lste lid der Distributiewet 1916, heeft goedge vonden te bepalen: Artikel I. Het vervoer van uien en kool uit cenig deel van de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland naar alle andore deelen van het Rijk, hetzij in.of buiten die provincies gelegen, is verboden. Artikel II. Het verbod, in het voorgaande artikel gesteld, is niet van toepassing op het vervoer van uien en kool, gedekt door een vervoerbewijs, afgege ven door do Rijkscommissie van Toezicht op de Vereeniging „Groenten-Centrale". N. C. DE GIJSELAAR, Burgomeester. Leidon, 24 Januari 1918. „fclDEN. 24 JAN jARI. Gisteravond hield do bekende ij veraar voor het spiritisme, ds. M. Beversluys, voor een talrijk publiek in de Kleine Stadszaal zijn tweedo voordracht over het spiritis me. De voornaamste vraag voor den mensch is wel ue vraag, of hij na den dood zal voortbestaan. Do meesten bereiken in dit leven niet hun ideaal en als zij het berei ken, dan bevredigt het niet. Het leven gaat snel voorbij en aan het einde gekomen, vraagt men zioh afWaarvoor heb ik ge leefd? De gedachte, tot asch te vergaan, schenkt geen voldoening. Aan het voortbe staan wil de mensch gaarne gelooven en hij verbindt daaraan ook zoo iets van een oor deel over dit leven. Na de verschillende meeningen over het leven na dit leven te hebben gogeven, en de lichamelijke opstanding, ook zooals deze in do christelijke geloofsleer is voorgesteld te hebben verworpen, deed spr. uitkomen, welk een voldoening het ons zal kannen schenken, wanneer wij de verzekerdheid bezitten, dat zij, die van ons heengegaan zijn, inderdaad nog leven cn nog op aarde met ons in contact kunnen komen. En deze verzekerdheid geeft, volgens hem, het spi ritisme, dat hij als een bijna even krachtig bewijs van Gods reddende liefdemacht be schouwt, als de verschijning van God op aarde. In het tweede deel van zijn met aandacht gevolgde voordracht, trachtte spr. uit de spiritistische verschijnselen het ree el bewijs te leveren, dat onze afgestorvenen nog met ons in contact kunnen komen. Daarvan gaf hij tal van sterk sprekende voorbeelden, mede door hem zelf ervaren. Het tikken en kloppen, waarmede wel eens gespot wordt, beschouwde hij als seinen van geesten uit een andore wereld. In dit licht beschouwd, is het sterven niet de dood, maar het weder geboren worden in een anderen bestaans vorm. Een der aanwezigen drong aan het einde op het houden van een séance aan. Do spr. ried aan hiervoor een kring te vormen. Do off. van gez. 2de kl. van het O.-I. leger, J. C. Maier is aangewezen een leer gang te volgen in tropische ziekten, hy giëne en bacteriulogie, aan de Leidsche Ver eeniging ter bevordering der tropische ge neeskunde. Tot commies-redacteur ter gemeente secretarie te Delft, is benoemd mr. Rijnen berg, alhier Ter benoeming van een leeraar in het handteekenen aan de H. B. Scholen met 5- jarigen cursus te 's-Gravenhage, is de vol gende aanbeveling aan den Raad gedaan W C A. Ridderhof, Leiden, en R. L. G. A. Junod, te Arnhem. Er zijn dezo week in verschillende dee len der stad, in het geheel reeds acht rij wielen gestolen. ITet achtste werd gister avond yitdc gang van ,,Do Harmonie", aan cD Breestraat ontvreemd. De dader was een als heer gekleed persoon, die do aan dacht der politie reeds had getrokken, doordat hij eenigen tijd voor dit koffiehuis heen en weer wandelde, ^oon hij eindelijk het café binnenging, terwijl een dame blijk baar op den aitïrijè^ Weef staaOg hield de politie een oogje in het zeil. Het duurde niet lang, of hij kwam met een rijwiel aan de hand er weer uit. Beiden werden nu in gerekend. Het bleken Hagenaars te zijn, het echtpaar J. B. V. De man, nog slechts 20 jaar, bekepde in deze en de vorige week, in Den Haag en Leiden niet minder dan 15 rijwielen te hebben ontvreemd, waarvan 4 te Leiden. Zijn vrouw hielp hem bij dit werk, door op een afstand, zoo noodig, sei nen te geven. Bij onderzoek bleek, dat de man deser teur was van het 4de reg. infanterie. Vereeniging van brandstoffen-commissies in Zuid-Holland. De Vereeniging van brandstoffen-commis sies in de provincie Zuid-Holland heeft gis termiddag in hotel Coomans te Rotterdam een vergadering gehouden onder voorzitter schap van mr. P. E. Briët uit Leiden. Hij deelclo mede, dat het bestuur tot tweede-voorzitter heeft aangewezen den heer A. H. Hiidernisse te Alphen, tot secretaris den heer M. Kramer te Leiden, en tot penningmeester den heer J. D. A. Sneep te Boskoop. Een informatiebureau zal op bescheiden voet worden begonnen. De secretaris van de vereeniging zal voorloopig met de lei ding van het informatiebureau belast zijn. Mocht dit in de toekomst noodig blijken, dan kan tot uitbreiding, wellicht tot aan stelling van een bezoldigden ambtenaar worden overgegaan. Het bestuur stelde voor, dat elke aan gesloten brandstoffencommissie (b. e. c.) voorloopig aan de vereeniging f 2.50 2al af dragen per 1000 inwoners van een district. Do voorzitter zedde, dat hij reeds in de vorige vergadering er op gewezen heeft, dat het wenschelijk is, de bestaande rechte loosheid tegenover de beslissingen van de b. s. c. over gevallen van overtreding van die gegeven voorschrijfben, op te heffen, en de gelegenheid tot hooger beroep bij een onpartijdig college in te stellen. Het be stuur had gemeend, dat dit college een com missie van beroep zou moeten zijn, bestaan- do uit een jurist als voorzitter, met een brancfetoffenhandelaar en een directeur van een brandstoffenburoau. Besloten werd na discussie dit punt aan te houden tot de volgende vergadering, en inmiddels daaromtrent in overleg te treden met de rijks kole-ndistributie, die ook in dezo tot medewerking bereid is. Besloten werd, in zake do financieel© ver antwoordelijkheid, dat het bestuur deze zaak nog eens nader zal overleggen en de brandstoffencommissie van advies zal dienen. De heer Hildemisse zoido in zijn toelich ting over do toepassing circulaire rijks kolendistributio, dat d'o commissie door de voorgeschreven wijze van aflevering van de brandstofeenheden tegen den lagen en tegen den hoogeren (kestenden) prijs, voor administratieve moeilijkheden worden ge steld. De ci rul aire bepaalt, dat in Februari en ook in Maart telkens een goedkoope en een dure eenheid moeten worden afgele verd. Het bestuur vraagt nu, of het geoor loofd is, de eerste tien eenheden tegen den lagen prijs en do verder af te geven een heden tegen den hoogeren prijs af te leveren. Nadat o.m. opgemerkt was, dat deze cir culaire te laat is ingekomen, en de b. e. c- te Bodegraven als haar oordeel had uiteen gezet, dat het een onmogelijkheid is, na te vorderen op iets, d'afc geleverd en betaald is, zette de heer Van Woerden, vertegen woordiger van het rijksbureau, uiteen, dat de bedoeling van deze voorschriften is ge weest, te zorgen, dat niet alle goedkoooe eenheden zouden worden opgebruikt. Het zou inderdaad eenvoudiger zijn, de eerste 10 eenheden tegen den lagen prijs af te leveren, maar spr. meende, dat de getrof fen regeling toch geen overwegende admi nistratieve moeilijkheden behoeft mede te brengen. Bovendien staat de prijs tot April niet absoluut vast. Deze kan hooger wor den geeft men dus 10 eenheden tegen den goedkoop en prijs, dan bestaat de kans, dat men de menschen daarmede dupeert, om dat de verdere eenheden nog duurder kun nen worden dan zij thans reeds zijn. Uit de vergadering werd o.m. nog mede gedeeld, dat enkele districten nog niet. hun deel ontvangen hebben, (hetgeen naar het oordeel van den heer Van Woerden wellicht aan moeilijkheden in het vervoer kan wor den toegeschreven) en de opmerking werd gemaakt- dab er in de brandscoffenvoorzic- nï.ng zoowel als in de prijzen waartegen ge leverd is, in ons land geen eenvormigheid heeft bestaan. Met de opmerking van den voorzitter, dat de bedoeling van do circulaire dus terecht is geweest, do menschen ook in Februari en in Maart tot zuinigheid te dwingen, werd dit punt als afgedaan be schouwd. Behandeling van het circulaire schrijven der Ja s. c. to Goes, waarvan do strekking is, aan klasse I meer dan 10 eenheden te verstrekken. Do voorzitter stelde voor, dit punt niet in behandeling te nemen. De ver gadering verklaarde zich daartegen. Opgemerkt werd, dat in elk ^eval da ge zinnen, die niet over gas beschikken, met 10 eenheden niet kunnen toakomen, en dat men het voorstel-Goes in dien zin zou kun nen beperken. De heer Van Woerden merkte op, dat het bjj de r.k.d. een punt van overweging uit maakt, in hoeverre liet wenschelijk is, in verschillende districten aan het rantsoen, voornamelijk van klasse T, uitbreiding te geven, nu de beschikbare voorraad ruimer is geworden, doordat höogere klassen, m:t" het oog op de duro prijzen, hun rantsoen niet geheel betrekken,De Jpe Je kennon meerdere eenheden zal pien dan echter in geen geval tegen den goedkoopen prijs kun nen geven, omdat dit een bevoorrechting tegenover andere klassen zou zijn. De heer Hulsman deelde mede, dat de r.k.d. het schrijven van de b.s.c. te Goes van den minister ter behandeling heeft ontvangen. De zaak zal binnenkort worden afgehandeld en er zal publiciteit aan wor den gegeven. Het bestuur nam een voorstel uit de ver gadering over, met de strekking, dat de ver eeniging zich tot de r.k.d. zal wenden, ten einde op het schrijven van Goes nog nader de aandacht te vestigen. Bodegraven stelde voor, dat de vereeniging bjj de r.k.d. zou aandringen op gelijkmatige distributie van de brandstoffensoorten, over eenkomstig de plaatselijke behoeften van vóór den-oorlog. Do heer Ninaber lichtte dit voorstel toe, waarbij hij er de aandacht op vestigde, dat reeds in het najaar van 1917 in turfstreken, waar men nooit anders dan turf beeft ge stookt. antliraciet is gedistribueerd. In het district Bodegraven is in de laatste jaren 8600 H.L. cokes verstookt. De meerdere productie van do gasfabriek werd vroeger steeds verkocht aan andere districten, voor huisbrand. Rekent men, dat thans 50 pCt. van het normale verbruik noodig is, dan komt men tot 4300 H.L., terwijl in de laatste 12 maanden 10600 H.L. geproduceerd is. De r.k.d. heeft nu bepaald, dat alle gepro duceerde cokes in het district moet blijven, waardoor ieder gezin in BodegravenZwam- merdam 4.5 eenheden zeer slechte cokes heeft moeten ontvangen, tegen zeer dureii I prfs. Op het herhaalde verzoek, een deel van de cokes aan andere b.s.c. te mogen overdoen, is steeds afwijzend beschikt Een meer gelijkmatige verdeeling achtte spr. noodig. Na eenige gedachtenwisseling zeide de heer Van Woerden, dat de r.k.d. een her ziening van de stookwaarde der verschillende eenheden en van hun verhouding overweegt. Men vergete overigens niet. dat er in ons land thans geen Belgische, Duitsehe en En- I gelsche authraciet wordt aangevoerd, dat wij zijn aangewezen op uitsluitend L'.mbirgsche 1 antliraciet, en het dus een onmogelijkheid is, ieder van antliraciet te voorzien. Alphen stelde voor, dat de vereeniging er bij de r.k.d. op zou aandringen, het verbod in te trekken betreffende de ver strekking van gascokes aan groepen B. en G. De heer Hildcrnisse wees er op, dat de cokes volgens voorschrift bewaard moet wor den voor groep A, terwijl de groepen B en Cl deze biaadstof gaarne zaud:n verbruiken. De heer Van Woerden bracht in he't mid den, dat in de laatste circulaire het voor schrift is gegeven, dat zoolang er goed- i koope eenheden moeten .geleverd worden, in I de eerste plaats de aanwezige cokes ge- l bruikt moet worden. Op voorstel van den voorzitter werd be- sloten, dit punt aan te houden tot nh de j verstrekking van 10 eenheden. Nog stelde Alphen voor een bespreking i van de aflevering per gewicht of per maat. De heer Hildernisse lichtte dit punt in I het kort toe, waarbjj hij als zijn oordeel te i kennen gaf, dat het minimum-gewicht gega randeerd moet zijn. De heer Ninaber pleitte voor het verkocpen per gewicht. De heer Van Woerden wees er op, dat zoowel het een als het ander geoorloofd is. Gevraagd werd nog wat gedaan kan wor den tegen overtreding, d.w.z. tegen een handelaar, die te weinig gewicht geeft. Het antwoord was, dat de b.s.c. het recht heeft, een overtreder van de voorschriften uit te sluiten van de distributie. De „Nieuw-Amsterdam''. Het Haagsch Correspondeniiebureau meldt; Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat het vaststaat, dat de „Nieuw-AmsterdanT' na aankomst in Amerika naar ons land zal tcrug- keeren. De Amerikaansche autoriteiten had den daartegen, in verband met de voorloo pig© nieuwe regeling, in zake onze scheep vaart, geen bezwaar. De vertraging in het uitvaren zou hieraan zijn toe te schrijven, dat de directie der Holland-Amerika-lijn nog wachtende is op een schriftelijk bewijs dat bet schip on-gemoeid door de duikbooten de reis naar Amerika zal kunnen ondernemen. Het bunkeren der IJmuider stoomtrawlers. In aansluiting op hetgeen betreffende de levering van kolen is medegedeeld, op de al gemeeno vergadering der Vereeniging van Reeders van Visschersvaarluigen te IJrnui- den van jJ. Maandag en het telegram van don heer Gneist, den Duitschen kandclsatta- ché in Den Haag, heeft het bestuur de leden uiigenoodigd vóór of op 25 Januari a.s. te willen berichten, of zij zich willen verbinden met opgaaf voor welke schepen, om in de Noordzee te vissehen en de gevangen visch op een Nederlandsche markt aan te voeren. Zoo spoedig mogelijk zullen dan maatrege len worden genomen,' om de aflevering van kolon mogelijk ie maken. De „Berwsse''. Wolff seint uit Berlijn: Naar aanleiding van de tussëhen Engeland cn Nederland gewisselde nota's over de vBer- nis9c'' schrijft de „Nordd. Allg, Ztg.": Tegen over de huichelachtige uitlatingen van den heer Balfour over de Duitsehe oorlogvoering 'ter zee, consuieeren wij opnieuw, dat het En geland geweest is, dat ons tol den onbepork- ten duikbooloorlog dwong. De Nederlandsche stoomboot zou nooit binnen liet afgesloten gebied zijn gekomen, indien zij niet uoor een Engelsche hulpkruiser liicrtec gedwongen was gewordcn^De Nederlandsche regeeriDg heeft dus volkomen gehandeld in overeenstemming met de feilelijke cn rechtelijke omstandighe den, door de Engelsche regeeriDg aansprake lijk te stellen voor de schade aan de stoom boot „Bernisso'' door de gewelddaad-van den E'jgelsoJicn hulpkruiser toegebracht. Dat Duiisehland ten slotte eveneens tot het militaire middel van de verbodon zone toe vlucht nam, was uilsluitend een antwoord op gelijksoortige Engelsche maatregelen. Het doel van de kleine geschiedenisvervalsching waaraan Balfour zioh schuldig maakte, is volkomen duidelijk. Do Engelsche regeering zoekt naar argumenten om op Duitsohland de schuld te laden voor de beschadiging van de„Bernis3e" en elk middel is haar hiervoor goed genoeg. Do Nedcrlandsoho regeering echter heeft zich gelukkig door de argumen ten van Balfour niet laten overbluffen en is bij haar oorspronkelijke meening gebleven. Als Engeland verdere onderhandelingen over zulke bezwaren weigert, toont dat voldoende welke overtuigingskracht Balfour aan zijn eigen argumenten toeschrijft. Het liggeld van onze schepen In Amerika. Op een in Pen Haag gehouden openbare vergadering is door nu. Troelstra o.m. het volgende gezegd: „Voor de schepen, die than3 in de Ame rikaansche havens liggen, betaalt de regee ring aan de schatrijke maatschappijen de som van f700.000 liggeld per week en deze moeten door de verbruikers van het brood betaald worden. „Zoo moet het arme Nederlandsche volk aan die rijke reeders f700.000 liggeld be talen, terwijl die schepen, wanneer ze hier lagen, toch niet gebruikt konden worden." Naar aanleiding van deze uitlating heeft het „Hbld." zich gewend tot de directies van eenige onzer grootste stoomvaartlijnen en het volgende vernamen: Indien onze schepen in de Nederlandsche wateren waren gebleven, zouden de maat schappijen niets hebben verdiend, da's juist Gelukkig is dit niet het geval en werden de schepen door de Reg. gecharterd voor het aanbrengen van granen en andere le vensmiddelen. Deze laadruimte is dus geheel in handen der regeering. Toen de booten in de Vereenigde Staten moesten blijven liggen, lagen ze daar voor rekening van ons gou vernement. Verschillende reederijen hebben er her haaldelijk in Den Haag op aangedrongen, dc schepen te laten yaren, doch de. regeering wenschte dat niet, ze wilde, in 't algemeen landsbelang, eer3t de moeilijkheden met Ame rika tot definitieve oplossing brengen. Zoolang dus de regeering over deze sche pen beschikt, komen alle kosten voor haar rekening, een algemeen erkende regel, dié niet den grooteren of minderen welstand der maatschappijen niets uitstaande heeft. Een dreigement. De „Köln. Zeitung'' schrijft over het ver huren van Nederlandsche schepen aan Ame rika: „Het verdrag draagt een schaamtevol vij genblad: de neutraliteitsbreuk is bedekt met de bepaling, dat deze schepen niet in liet spergebied "zullen worden gebruikt, alsof zij daardoor minder de oorlogsbehoeften van onze vijanden zouden 'dienen. Ieder schip, dat ergens voor onze tegenstanders-vaart, versterkt de positie, van den vijand. De neutraliteitsbreuk blijft onm'skenbaar. Door het verdrag met den vijand zijn de geleverde schepen volgens het volkerenrecht voor ons vijandelijke schepen geworden. Daara n zul len wij Nederland herinneren als in verband met hetgeen moet komen, getracht zal wor den, Duitsehe misdaden te construeeren." De uitvoer van runderen. Naar „De Veehandel" meedeelt, vordert de runderenuiivoer snel. Bijna op iedere leve- ring-splaats worden echter enkoio dieren t© weinig geleverd, zoodat er een tekort is. Verleden week werden er meer dieren af gekeurd' dan daarvoor. Rommel accepteert de zeer deskundige Duitsc-lio commissie niet. De exporteurs leveren over het algemeen goede kwaliteit, zeer tot tevredenheid der afne mers. To Utrecht werden 228 koeien geleverd; te Rotterdam den eersten keer 203, en den tweeden keer 263. De kwaliteit viel daar niet mee. Prins Hendrik en de Duitsehe krijgs gevangenen. Prins Hendrik heeft dezer dagen drie Duitsehe officieren ontvangen, die deel uit maken van het Garden-Sekützcn-Bataillon, waartoe hij ook behoord heeft, t.w. kapitein Stephan, lc-luitenant Gans Edler zu Putlitz en luitenant graaf Spec, een familielid van den bekenden admiraal. Pakketpost voor Engelsche krijgsgevangenen. Het laatst© te Hoek van Holland binnen gekomen Engelsche couvooi heeft hier de respectabelo hoeveelheid van pl. m. 48,000 zakken pakketpost voor Engelsche krijgs gevangenen aangevoerd. Een hoeveelheid che tot dlusver nog niet bereikt werd. Koffie, gécn'ihee. Antwoordende op vele telefonische aanvra gen of de „Oriori' van de Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij, die de vorig© week hier binnenviel, thee liccft aangevoerd, de mede- deeling dat van thee-aanvoer geen sprake is. nef schip had in: 10,500 balen koffie, waar van. door bemiddeling van het bestuur van de N.O.T. 9250 balen zijn vrijgegeven. Omtrent de mogelijkheid van thee-aanvoe ren kan eerst worden gesproken als onze In dische vrachten door de Vereenigde Staten zijn vrijgegeven. Draadlooze telegrafie. Naar liet „N. v. d D/ verneemt zal, zoodra de tijdsomstandigheden daartoe geschikt zijn, in ons land een fabriek worden opgericht, waar de toestellen vervaardigd zullen worden noodig voor draadlooze telegrafie. Tot dus ver was men aangewezen op de groole bui tenlands die maatschappijen, de' Engelsche Mareoni-Mij. of de Duitsehe ..Telefunkcn''. Do fabriek wordt geslicht in hoofdzaak met den steun der stoomvaari-maatseliappijeu, die voor haar schepen wel de voornaamste af* neomstera zijn voor de toestellen en inrich tingen dor draadlooze telegrafie. Aan het hoofd van deze fabriek zal komen te slaan do heer Dubois, luitenant-ter-zee 2e klasse, tot dusver chef van den militairen radio-tclegrafischen dienst van het leger. De plannen tot oprichting dezer nieuwe indus- trioele ondernoming in ons land zijn thans zo« goed als gereed. Het vluchtoord fe Gouda. „De Tijd" deelt in aansluiting aan het debat, in de Tweede Kamer gehouden, fcet volgende mede: „De zeer primitieve kassen van de Snij- groenkweekerij zijn aanvankelijk verhuurd voor het bagatel van f87.609 per jaar, daar na voor f65.700 per jaar. „Er is met 's Rijks geld eenvoudig ge smeten; de Rekenkamer is zelfs verplicht geweest, nadere beschikking te vragen op de rekeningen van bier, wijn en... diners! „Het meest ergerlijke is intusschen, dat de heer IJssel de Schepper president-com missaris is van de Snijgroenmaaischappij en het onereus contract voor de regeering heeft afgesloten! „Er zal thans een onderzoek worden in gesteld, naar de wijze waarop de gelden voor de vluchtoorden worden besteed en ook naar de voordeelen, welke de personen te Gouda, die het vluchtoord verhuren, heb ben genoten." Het blad waarschuwt er voor: de hand van dengene, die het onderzoek leidt, zal gepautserd moeten wezen. „Want hij grijpt in een wespennestI „Meteen zou kunnen worden onderzocht, waarom verschillende leveranties voor het leger juist van uit Gouda geschieden. „En wat het onereus contract mefc de Regeering betreft, het zou de moeite waard zijn te achterhalen, wie de eigenlijke samen steller is van dat contract. „Zgn onze inlichtingen juist, dan zou de juridische adviseur van de Stearine Kaar senfabriek daarmede niet onbekend zijn ged weest en deze adviseur is weder een bekend regeerings-commissaris Aardappelen. Do omstandigheid, dat door minister Pos- thuma in zijn memorie van antwoord op de Lovensmiddelenontwerpen bij de vermelding on zer voorraden betreffende dc aardappelen alleen worl medegedeeld, dat dc distributie van dit voedingsproduct volgens het beslaande rant soen tot den nieuwen oogst zal kunnen worden - volgehouden, hoeft hier en daar eenige onge rustheid gewekt. De sobere mededeoiins dat thans nog vijftig burgemeesters in den lande in gebreke bleven opgaven to verstrekken omtrent den aardappel- voorraad in hun gemeenten is niet in staat die ongerustheid weg te nemen. Uiterlijk den len November 1917 toch moest, volgens mrniste- rieelo circulaire aan de burgemeesters worden meegedeeld de resultaten van den aardappel oogst. Op hun beurt moesten door hen ten spoedigste dio opgaven aan de desbetreffende afdeoling van het ministerie vau Landlwuvr worden doorgezonden. Welke opvatting een groot deel dezer ver tegenwoordigers der regeering had van de te betrachten spoed, blijkt daaruit dat blijkbaar bij hot verschijnen der memorie nog niet kon wordeu meegedeeld, welko hoeveelheid dc jong ste aardappeloogst heeft opgeleverd. Uit de memorie blijkt ook niet, dat den lang- zaaru w erk on den burgemeesters aan 't verstand werd gebracht, dat hun manier van doen geen aanboveling is voor een eventueele herbenoe ming. Met dat al blijft het een feit, dat de me morie niet in staat was eon juiste opgave aan gaande dit belangrijko voodingsartikel, het eenige nagenoeg ten aanzien waarvan wij van het buitenland onafhankelijk zijn, te ver strekken. Intusschen vernamen wc uit gezaghebbende kringen, wo deelen dit ter geruststelling mee, dat tot April a.s. de aardappelvoorziening voor do groote gemeenten geregeld is, bij de regee ring hot plan beslaat om dc controle over de aardappelvoorraden aan de burgemeesters te onttrekken en in don loop van Februari zal worden bepaald hoe 't met de aardappclrant- soonccring tot aan den nieuwen oogst zal gaan. Smokkelirucs. Enkoio dagen geleden werd te Bergen op Zoom een spanzaag in beslag genomen, waar van het houten gedeelte hol was en bij onder zoek 21 stukjes kwatta bevatte. Den volgenden dag bleek een kruiwagen een dubbelen bodem to bevatten, die als schuilplaats voor 200 stuk jes kwatta dienst deed. En Vrijdag haalde men uit den dubbelen bodem van een anderen krui wagen 5 1/2 K.G. harde zoop voor den dag. Alles om eventjes de grenzen overgebracht te worden. Duitsehe deserteurs naar hei front terug. Van Alkmaar vertrokken weder een zes tal deserteurs uit het kamp te Bergen onder gelolde, naar de grens, om zich weer bij de Duitselio troepen te voegen. Duitsehe kinderen. Gisteravond keerde langs Zevenaar weder een transport Duitsehe kinde-ren terug naar Duitschland. BONENLAND „Geschreven haudteekeningeri'. Men schrijft aan ,,Dc N. Crt." Door verschillondó Rijks- en gemoente- bureaux cn de Rekenkamer wordt nog altijd' dc edscli gesteld, dat de daar aan te bieden kwitanties voorzien moeten zijn van een „geschreven" liandteekening. Op be doeld© bureaux schijnt echter artikel 13 van de Zegelwet 1917, luidende „voor d© toepassing dezer wet worden s bukken, welke voorzien zijn van een pa raaf, het. facsimilé van een handteekening of paraaf, of den afdruk van een naam- (A

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 1