Ró. 17761. LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 22 Januari Tweede Blad Anno f918. DE OORLOG ïCen saiaavs werk. Trotsky naar Pcirograd. De Berlijnschc avondbladen geven be- fiohouwingen over het vertrek van Trotzky naar Petrograd. Do „Vo8s. Ztg." ie van meoning, dat Trotzky daardoor ongetwijfeld voorloopig ont heven is van de verantwoordelijkheid voor het moeilijk besluit, hetwelk hij na zijn terugkeer te Brest-Litowsk zal moeten ne men. Het „Berl. Tagebl/' gelooft, dat de gede legeerden der Centrale mogendheden Trotz ky _den stillen wensch hebben medegegeven, dat hjj onderweg de noodzakelijkheid moge inzieD, de onderhandelingen anders te voereu dan tot dusverre, want tot op het laatste oogenblik heeft Trotzky bij ieder vraag stuk, dat zich voordeed, öf een afwijzen de houding in acht genomen öf de kunst yan het er omheenpraten beoefend. De „Tagliche Rundschau" zegt: „Door het vertrek van Trotzky worden de onder handelingen alweer gerekt, maar misschien komt hij te Petrograd tot het bewustzijn, dat gedurende zijn afwezigheid de toestand in Rusland nog moeilijker is geworden, het ver- Val nog meer vorderingen h.eft gemaakt, en dat er steeds minder aanleiding voor de Rus sische onderhandelaars bestaat, zich te Brest- Litovsk de pose van den overwinnaar aan te matigen, en dat de poging, de uitwerking ider revoluiionnaire redevoeringen van Trotz ky op Duitschland af te wacnten, hem en zijn kameraden slechts tot nadeel kan strek ken. Trotzky tegen Lenin. Naar aan dten Stockholmschen correspon dent van d'o „Voss. Ztg.'V uit betrouwbare bron wordt medegedeeld, is die scheuring, die zich reedis eenigen tijd geleden in den Raad van Volkscommissarissen te Petro grad openbaarde, thans van dien aard ge worden dat aan een overbrugging van de ontstane kloof niet meer te denken valt. In ingewijde kringen was het reeds lang bekend, dat Lenin ontevreden is, niet alleen over den invloed van Trotzky doch ook over zijn meeningen, die niet steedö met do sociaal-politieke opvattingen van Lenin schijnen to strookon. Trotzky is een voorstander van het practisch moge lijke, en het kon derhalve niet anders dan dat Lenin, die steeds ver heeft gestaan van hot werkelijko leven, en die zich angstval lig aan zijn theorieën vastklemt, meonings- verschil met hem moest krijgen. Thans is een geschil tusschen hen ontstaan, dat een Verdere samenwerking onmogelijk moet maken. De socialIsecring der Russische particu liere banken, zoomed'© de door Lenin be sloten overgave der Russische nijverheid in handen der arbeiders, zijn theoretische experimenten, die van een onbekendheid met het werkelijke leven getuigen, en dan ook in Trotzky een ernstigen tegenstander hej>ben gevonden. Brost-Litovsk heeft thans de breuk vol tooid solidair met Lenin is feitelijk slechte Krylonko, die het nog steeds niet schijnt te kunnen verkroppen, dat hij noch bij don wapenstilstand', nöch bij do vredesonder handelingen een rol heeft kunnen spelen. De overige leden der regeering, zoomede verreweg het grootste deel van hot uitvoe rend co-mitë van den soviet, staan onwan kelbaar aan Trotzky'a zijde. Verleden week heeft Lenin een ontcspannjingsreisje naar Finland ondernomen, waarvan hij nog niet is teruggekeerd, en het is dan ook geenszins uitgesloten, dat na d'ezo „ont spanning" zijn aftreden zal volgen. Algemeenc arbeidsplicht In Rusland. De Duitsohe pers publiceert een bericht van het Telegraaf-Agentschap to Petro grad, volgens hetwelk in verband met de toenemende verkeersmoeilijkheden en de storing, welke in den spoorwegdienst is in getreden ten gevolge van den groofcen sneeuwval, waardoor Petrograd zoo goed als afgesneden is van het overige gedeel te van het land, de regeering besloten heeft, den algemeenen arbeidsplicht in te voeren. Hiervoor komen alle personen, ongeacht hun rang of stand en positie, in aanmer king, die geen productieven arbeid ver richten, Overtreding of wederspannighei'd wordt door de revolutionnaire rechtbank be recht.. Max Harden over den vrede. Zaterdag heeft Maximiliaan Harden, naar hot „Hamburger Fremdenblalt" mededeelt, eon redo gehouden lor bestrijding der aimexionnis- tische cischen. Maximiliaan Harden sprak als. voorstander van eon vrede door vergelijk, en als besliste tegenstander van allo inlijvingen. Hij nam het standpunt in, dat het opperste Ie- gerbovel bij do vredesonderhandelingen geheel moest worden uitgeschakeld, dat veeleer de on derhandelingen niet militair, maar politiek moesten worden gevoerd. En Harden vond stonnachtigen bijval bij de grooto schaar toe hoorders, die de gehoorzaal vulde. Harden zeide, dat men nog nooit in een ge wichtiger stonde bijeengekomen was dan dezo, waarin do poging werd beproefd, een verzoening van mensch met measch tot stand te brengeu. Harden oefende critiek op de houding der Duii- sche regeoring, dio in tijden van nood anders spreekt dan in tijden van voorspoed. Dit is niet goed. Nu behoort men te weten, wat men wil en wat men moet willen. Aan het hoofd van het rijk staan mannen, die zich het vertrouwen nog moeten verwerven in tegenstelling met de hoogste legeraanvoerders. FveDals vroeger, ook tusschen Moltke en Bismarck, bestaat thans, naar het schijnt, pgii tegenstelling tusschen de politieke en militaire leidL g. Maar een oorlog als deze kan nooit zuiver militair worden gevoerd, want ten slotte ia het toch de taak der politiek, door wijfheid en vooruitziendheid oorlogen en catastrophen te vermijden en opdat zulko catastrophen zich niet herhalen, moeten de volken zijn aangewe zen op een internationaal scheidsgerecht. Ton slotte sprekende over het einde en over de bedoelingen van don oorlog, legde hij na druk op het grooto gevaar door inlijvingen van Russische gebieden in vijandschap te raken met Rusland, dat een onafzienbare ontwikkelings mogelijkheid bezit, en achtte hij het in het al gemeen verderfelijk om vreemde nationaliteiten in zich op te nemen. Het Elzas-Lotharingsche vraagstuk heeft volgens Harden in Frankrijk voor het beëindi gen van den oorlog geen beslissendo beteekenis, want het is voor eenige weinige personen slechts een prestige kwestie, voor een andore groep slechts een kwestie van kapitalistische belan gen, maar de grooto meerderheid van het Fran- sche volk, zeide Harden, denkt'er niet aan zich over Elzas-Lotharingon te laten doodbloeden! Daarom is het uur gekomen, waarop do wil der natie op een of andere wijze tot uitdruk king moet worden gebracht. Machts- en expan siepolitiek, eindigde hij, zijn varen van giste ren, wij zullen uit het woord internationaal we der een eerenaam moeten maken, en ons den plicht bewust worden, om het begrip vader landsliefde in ons te huwen aan het begrip Yau innige liefde lot de menschhcid. De politiek van Keizer Wilhelm. Men meldt aan de „Tel." uit Parijs: Het schijnt, diat d'o persoonlijke rol van dien keizer in het conflict Kühlmann-Lüdon- dorff nog duisterder is dan in vorige con flicten De bladen van alle richtingen ma ken er do rijksregeering een verwijt van, dat zij geen keus weet te doen tusschen cle diplomaten en do militairen, zich beurte lings met dezen en genen vereenigt en daardoor in een toestand van voortdurende weifeling verkeert. Keizer Wilhelm heeft in Maart 1916 op verzoek van Bethmann-Holweg Tirpitz ont- sla'gon en er zich op beroepen in December 1916 het initiatief tot een vredesaanbod te hebben genomen. Een maand daa.rop strijkt hij do vlag voor de marine-autoriteiten en protocolleeren bij president Wilson. In Juli 1917 wil Bethmann-Hollweg revanche nemen, door de mislukking van de duikboot-actie uit te spelen. De keizer steunt hem en kondigt 'n kiesrecht-hervor ming in Pruisen aan. Spoedig dl&arop laat hij Bethmann los onder prcosio van den kroonprins en van den generalen staf, maar kiest hij Von Kühlmann, wien gelast wordt de politiek van Bethmann-Holwe-g voort to zetten. In September 1917 laat Von Kühlmann vredesvoorstellen aan Engeland doen, wolko hij op bevel van Lüdendorff moet cïesavoueeren. Bij do onderhandelingen te Brest-Litovsk begint hetzelfde spel opnieuw onder om standigheden, welke het prestige van den keizer nog meer compromitteeren. Het tus schen boidetreden van Lüdendorff is be kend 'geworden door do aankondiging van zijn ontslag. De pa.ngermanistischo pers had zich in beweging gezet. De „Loipz. Neueste Nochr." verheelde zich niet de diplomatie van Von Kühlmann te qrualifi- ceeren als do kroon op alle fouten, die be gaan waren sedert hot ontslag van Bis marck. Nooit is sedert de gedenkwaardige diagen van 1903 die persoon des keizers zoo onwelwillend behandeld. Do „Deutsche Ta- geszeitung" dikte dit aan, door den terug keer van Von Bülow aan het bewind te eischen. De burgerlijke dienstplicht in Duitschland. Uit Parijs wordt gemeld dat in Duitsch land voortdurend gebrek is aan arbeids krachten, zoodat nu de wet op de burger lijke dienstplicht uitgebreid zal worden tot alle Duïtsohers, geboren tusschen 31 Maart 1858 en 31 December 1900, dus tus schen de 18 en 60 jaar. Voor geen enkel beroep wordt meer een uitzondering ge maakt. Om de gemoederen eerst wat tot rust te brengon, stellen de Duitsche bla den het voor, alsof 'het slechts om een tel ling gaat en niet om een onmiddellijke oproeping. Een ontploffing in een Duitsche munitiefabriek. Op een gesneuvelden Duitscher is on langs, vo'lgens een telegram van Router's correspondent, in het Fransche hoofd kwartier, een brief gevonden, die een be schrijving geeft van een ontzettende ont ploffing in een Duitsche munitiefabriek. De schrijver zegt: „Gisteravond zaten we om de tafel, toen we even voor tienen een geweldige ontploffing hoorden: we dach ten eerst aan een aardbeving. Maar van daag hoorden wij, dat er een ontploffing had plaats gehad in de chemis'ohe fabriek te Griesheim bij Frankfurt- Er ontstond een geweldige brand, die snel om zich heen greep. Het aantal dooden is nog-niet vastge steld. Ik sluit hier een krantenknipsel bij in. Men vermoedt, dat er spionnen aan het werk zijn geweest". Hef. Amerikaansche vliegerkorps. Onder de anderhalf millioen manschap pen, die thans in de Vereenisde Staten worden geoefend, zijn 3900 officieren en 82,120 soldaten voor het vliegercorps. Zes- on-tachtig-duizend vliegers. Braziliaansche hulp. In een interview met een medewerker van het „Petit Journal" heeft de Brazili aansche senator Machado verklaard, dat Brazilië krachtig zijn militaire hulp voor bereidt. Reeds zijn 400.000 vrijwilligers in gelijfd; waarschijnlijk zal Brazilië twee millioen man onder de wapens kunnen brengen; van dezen kan men eenige hon derd duizenden binnen enkele maanden in Frankrijk verwachten. Hulp van Uruguay aan de Entente. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de president van Uruguay bij de Kamers een wetsontwerp heeft ingediend voor een over eenkomst met de geallieerden, waarbij Uru guay er in toestemt aan de geallieerden een orediet to verleenen van 50 millioen gooiden piasters tegen 5 pet. rente, waarvoor door bemiddeling van do bank der republiek de beschikbare voorraden koren van den laat- ston oogst zullen worden aangekocht. De oogst wordt op 400 millioen K.G. graan geschat, dat is 1/3 meer dan vorige jaren. Dezo maatregel om koren aan dte geallieerden te leveren, wordt in hot alge meen door cite pers en door het publiek zeer gunstig beoordeeld. Een Spaansch schip getorpedeerd. Het Spaansche stoomschip Joaquin Humrou", is den 31 en December 70 mij len ten oost-en van Madeira, getorpedeerd, onder voorwendsel, dat het contrabande vervoerde. Het schip was op weg naar do Vereenig- de Staten met een lading, bestaande uit gelooide huiden, amandelen en andere goederen. Negentien leden van de beman ning zijn in booten aan land gekomener wordt nog een boot met 21 personen ver mist. Uit Madrid wordt gemeld, dat het tor- I pedeeren van de „Membra" in Spaansche politieke kringen diepe-ren indruk heeft gemaakt, dan vroegere gevallon. De bond van kapiteins en loodsen van Lyon heeft een protest ingediend bij den gezant van Duitschland en tevens bij den minister president en den minister van Marine- De Spaansche regeering heeft te Berlijn krachtig geprotesteerd. Hei hospitaalschip .,Rewa". In antwoord op een vraag, betreffende het zinken van het hospitaalschip „Rewa", heeft Macnamara, de secretaris der ad miraliteit in het Lagerhuis verklaart, dat de overeenkomst met Spanje in zake de aanwezigheid van Spaansche officieren, aan boord van hospitaalschepen, beperkt is tot de Middellandsche Zee en dat de bijzondere waarborgen, bij die overeen komst gegeven, alleen op die zee betrek king hebben. De „Rewa", welk vaartuig in het kanaal van Bristol £a- den grond gdboord is, had, toen hot zich in de Mid dellandsche Zee bevond, een Spaansch of ficier aan boord. Deze was, ingevolge de overeenkomst, te Gibraltar aan land ge gaan- Daar de overeenkomst geen betrekking heeft op het kanaal van Bristol, zou de tegenwoordigheid van een Spaansch offi cier aan boord van het schip toen liet zich daar bevond, geen waarborg hebben op geleverd voor de veiligheid van het schip, behalve die, welke door de Haagsche con ventie wordt gegeven. Macnamara zette uiteen, dat de Duit sche regeering, bij de jongste gedachtem- wisseling verklaard had, dat de vrije vaart van hospitaalschepen, voorzien van het ge bruikelijke ondieïsdheidingffteekcn, ge waarborgd wordt in den Atlantischen Oce aan en do Noordzee, met uitzondering van het Engelsche Kanaal en dat derge lijk© schepen dientengevolge zich vrij kunnen bewegen, mits zij ten westen der lijn Landsen-chQuessant blijven. De „Re wa" had zich gehouden aan deze bepa lingen. Do Duitsche terreur te Udine. Het nieuwe Italiaansche dagblad te Rome, de „Epoca", publiceert een interessant en te vens roerend verhaal van iemand uit het door de Oostenrijkers bezette Udine. De brief, het oersto bericht uit die streek, is naar Rome go- bracht door iemand, die de reri daarheen over Zwitserland maakte. De brief is op Kerstdag geschreven. Wij citeeren daaruit: Droefheid en ontsteltenis heerschen in Udine. In de straten ontmoet men maar zeidon men- schen en dezen wenschen elkaar meer met me lancholieke blikken dan met woorden een ge lukkig Kerstfeest Maar do restaurants en ca- fé's eijn vol met vijandelijke officieren en sol daten. Duitsche en Oostonrijkscho dagbladcor respondenten, demi-mondain es, handelaars en woekeraars. Zeer talrijk zijn de Galicische Jo den met hun sluwe gezichten. Terwijl men in do cafe's en restaurants feest viert, wordt in de huizen honger geleden. Alle levensmiddelen zijn verdwenen. Dadelijk nadat de vijand was binnengekomen, heeft hij de be volking gedwongen allen voorraad aan levens middelen in te leveren. Met Kerstmis, ovenals voor alle andere dagen, hoeft men queue moeten maken voor de verkoopplaatsen, die onder lei ding staan van den plaatselijken, commandant, om zijn dagelijksch rantsoen te halen, dat maar zeer klein is. De briefschrijver beschrijft vervolgens den schrik onder de bevolking van Udine in den nacht van 27 op 28 October, onder den gewel digen donder, die over de stad ging en de zware explosies der depots, die men springen liet, om zo niet in de handen van den vijand te laten vallen. Hij vervolgt: De laatste trein vertrok zeer vroeg. Diüzonden personen begaven zich toen nog te voet naar het nog vrije Italië. Ik be geleidde een tioep vluchtelingen tot de rivier Cormar. Het was ongeveer tien uur in den morgen, toen bij het riviertje de eerste scho- ton van den vijand de vluchtende menigte be reikten en in de stad een twaalftal granaten barsttenT.. Tegen '.waalf uur bereikten de eer ste motorwielrijders do stad, drongen er binnen en loRen in het wilde weg geweerschoten. Denzelfden dag bezette de vijand definitief de stad. Officieren en soldaten konden zich op bun geraak installeoren ij» de verlaten huizen, kazernes en hospitalen. Do Bulgaren worden ondorgobracht in het gemeentehuis. Den vol- gonden morgen riepen omroepers de_ bevolking die nog was achtergebleven in de verschillende wijken bijeen. De officieren spraken met het' meeste gemak Italiaansch en raadden de men- schen aan kalm te zijn. Zij verzekerden, dat de vrede spoedig gesloten zou worden, cn be dreigden met de ernstigste straffen dengenen, die zich niet volkomen aan de orders onder wierpen. Toen kwam de oliënde. De winkels werden opengebroken en de waren er uit gehaald. De cafés „Dorta" en Caranza" en het restaurant „Puntingham" werden als Duit si he cantijie in gericht. Eenige ongelukkige vrouwen versche nen er aan tafel naa:.t do vijandelijke officieren. Een manifest werd aar,geplakt, waarin het le ven en het bezit der bewoners gegarandeerd werd. Maar terwijl men het ophing verschenen de beul en zijn helpers "in de slad. Het manifest garandeerde ook eigendommen, maar de onbewaakte winkels en do verlaten huizen werden leeggeschud en den bowouers, die achter waren gebleven nam men de levens middelen af. In do theaters „Minerva" en „Sociale" be gonnen do cinema weer te draaien. Tusschen twee films traden danseressen en zangeressen voor de nieuwe bezc-lting van de stad op. In November hebben keizer Karl en (Ie ko ning van Bulgarije de stad bezocht. Dat was een dag van terreur. Niemand mocht op Btraat komen, er .werd bevolen alle vonsters en douren open te houden. Schildwachten op dc hoeken der straten zouden op een ieder schieten, die zich aan de vensters vertoonde. De brief besluit met de woorden: „Wij kun nen bet niet meer verdragen. Dat was nu onx Kerstfeest." Generaal Nivelle. Na de benoeming van generaal Pétain tot; generalissimus in Mei 19'7, heeft men niets meer van den heengaarden o-perbe' velhebber, generaal Nivelle gehoord. Thans blijkt uit een dagorder van gene raal Moinier, opperbevelhebber Van de Fransche strijdmacht in Noord-A frika, waarbij hij afscheid neemt van zijn troe pen, dat generaaL Nivelle reeds op 22 De cember 1917 tot zijn opvolger was be noemd- Deze benoeming is destijds niet gepu bliceerd. Wordt Sarratl gearresteerd? Gemeld wordt van Zwifcsersche zijde onder alle voorbehoud, dat in den Fran- schen Senaat geruchten in omloop zijn over de aanstaand© arrestatie van generaal Sarrail, in verband met diens betrekkingen met Caillaux. Do Rulgaarsche gozant Passavow te Bern heeft aan den Berner Bund medegedeeld, dat Sarrail in een „affaire" gewikkeld zou zijn. Een profest van Caillaux Volgens ingekomen berichten heeft Cail laux protest aangeteekend tegen het bevel bot zijn inhechtenisneming. Caillaux's advo caat verklaarde, dat ten opzichte van de z.g. nieuw© feiten, van het standpunt der verdediging geen bewijsmateriaal te vinden is. Marie Corelli veroordeeld. Dezer dagen heeft do bekende schrijfster Marie Corelli, terecht gestaan, beschul digd van „hamsteren". Zij had verschil lende waren ingeslagen, in oen hoeveel heid verre boven de normale behoefte van haar huishouding. Uit de getuigenverkla ring bleek, dat Mario Cor ©Ui bijzonder verontwaardigd wa3, toen op zekeren dag oen politiebeambte te haren -huizo ver scheen, om een onderzoek in te stellen. Zij was zoo boos, dat zij den man toeriep: „jelui brengt het geheele land op stelten met do voedselverordeningen. Lloyd George zal morgen moeten aftreden en in minder dan een week zal er revolutie zijn". Intusschen, do rechters blaken van de schuld van beklaagd© overtuigd en zoo werd ze tot 50 pond sterling boete veroor deeld. Roman van SILAS K. HGCICINtl. 62) Na de lunch kwam hij weer wat bij en ïlonterclo toen naar zijn elub. Hij was nog - altijd diep in gedachten en bitter ver toornd. Bardell had hem getrotseerd, be- leedigd1, vernederd; en hij was er niet de man naar, aldus beredeneerde hij, om zich bij een beleediging neer te leggen. Hij zou moeten bewijzen, dat zijn bedreigingen van wraak niet slechts ijdele grootspraak waren. Hij vond, dat het tot niets diende om er mot zijn clubgenooten over to spreken. Zij gaven geen zier om Bardell. Hij was niet- lang er, lid van do club en tijdens do periode dat hij dat wel was, werd hij altijd min of meer als een vreemdeling bschouwd. Hij vond eindelijk een rustig hoekje in do eetzaal en liet zich daar in een gemakke- lijken stoel neervallen. In de leeszaal was hot bijna altijd rustig en dikwijls leeg. Do clubleden waren over 't algemeen niet ver zot op literatuur. Ecu courant opnemend viel zijn oog op do woorden in vette letter: „Een soacatio- ncol geval van laster". Zijn belangstelling word opgewekt en die nam steeds toe. Het trof hem voor het eerst, dat de wetsbepa lingen voor laster bepaald eigenaardig waren. Laster behoeft niet noodzakelijk: eon lengen te wezen. Dio lean waarheid wezen, volle waarheid cn niets cldn do waarheid, maar als het dien persoon benadeelt, op wien do betrekking heeft, indien dio gezegd wordt mot het deel om te benadcelen Jasper legde het blad neer en dacht ern stiger dan ooit na. Alles scheen steeds meer gecompliceerd te wordien. Hij kon Bardell gomakkclijk benacBeelen, maar hij ver langde zichzelf dat niet terzelfder tijd te doen. Bardell te straffen en zichzelf te bescher men was do moeilijkheidhoe moest hij diat doen Hoe meer hij zijn brein inspande, dies to verwarder werd hij. In 't algemeen gesproken was Bardell geen dwaas. In zaken was hij bijzonder listig. Hij begreep, diat hij niet buitengewone omzichtigheid I moest te werk gaan, als hij zelf niet in d'e. klauwen van dte wet wilde vallen. Dreigen was gemakkelijk genoeg maar om zijn be dreiging ten uitvoer te brengen, was een geheel andere zaak. Hij was bejiieuwd of deze beschouwing van d© zaak zich ook aan Bardell had opge drongen d'at zou hem niet in het minst ver wonderen. Hij steldte zich voor hoe Bardell bij zijn schrijftafel zat te grinniken cn zijn woede laaide op en gloeide meer dan ooit. „O, ik zal het hem wel betaald zetten", mompelde bij. „Als hij denkt te kannen ontkomen, dan zal hij wel spoedig zijn ver- gissng inzien. Ik ben een Fenlovo on de Fonlovo's leggen zich niet bij do diügeu neer", en nadat hij aldus lucht had ge geven aan zijn overkropt gemoed, stond hij op en stapte hoovaardig het vertrek uit. HOOFDSTUK XXII. Wachtend. Richard Bardell wachtte mot veel onge duld op het vallen van den slag. Hij ver langde, dat het maar voorbij was, cn was niet voornemens werkloos te blijven. Hij was een dwaas geweest en volkomen bereid 1 do gevolgen daarvan nu op zich te nemen. Dat Fonlove zichzelf zou bena-deelen, als hij hem benadeelde, was iets, dat hem niet aanging. Voor hem kwam 't er maar op aan hoe hij het best den storm zou doorstaan. De diagen verstreken langzaam en waren moeilijk. Het was prachtig weerzacht en kalm en zonder wind. Heb bleeke zonlicht lag op de bruingetènbo boomen alsof het die zegende. De zomer scheen ongaarne heen te gaan. Maar Bardell vond die stilte onheil spellend. Het was als do stilte, die aan een zwaar onweer voorafgaat. Hij bracht, allo avondten thuis door en wel voornamelijk in de bibliotheek, waar hij meer rookte dan goed voor liem was. Jane kwam slechts zelden bij hem. Zij was geme lijk en prikkelbaar geworden. Zij had ook dwaas gehandeld en zou haar nagels wel van ergernis kunnen afbijten. Adela was do opgewektsto van het trio. Zij had haar lot met volkomen berusting aanvaard en was besloten er het beste van te maken. Nu zij opnieuw gezond en sterk was geworden, verdween elk spoor van ziekelijkheid bij haar. Gedane zaken nemen geen keer. Met het verleden was afgedaan. De toekomst lag voor haar en daarvan moest een zoo best mogelijk gebruik ge maakt worden. Zij had haar roman gehad en die was on gelukkig afgeloopen. Zij had bemind, be minde nog en had verloren. Zij trachtte zoo goed zij kon Hector Drysdalo te vergeten, maar dat was niet gemakkelijk. Heb zou veel gemakkelijker zijn geweest, als hij dood was geweest.De wetenschap, dat hij nog in leven was, dab zij hem mogolijk op een goeden dag onverwacht kon ontmoeten, hield haar min of meer op haar qui rive, J maar rij gaf rich niet aan droomen van een toekomstig geluk over. Zij zag met opmer kelijke helderheid zijn beschouwing van de zaak en begreep ook dat. haar eigen handel wijze niet kon verklaard worden. Het leven had haar misschien een weinig hard behan deld maar heb leven was hard voor de meeste menschen. Zij was nog beter af dan de meesten en voor wel duizend dingen moest zij dankbaar wezen. De wekelïjksche brief van Winifred schraagde haar moed in kooge mate. Wini fred was altijd opgeruimd en vroolijk; nooit sloop een klacht in haar brieven Zij en haar kléine expeditie bestreden ziekte en dood met grootcn moed cn onuitputte lijk geduld1, bestreden die onder de moei lijkste en meest deprimeerende omstandig-, heden, maar nooit bemerkte zij een zweem van moedeloosheid. Hoop en vertrouwen en geestdrift spraken uit iederen regel. Adela wenschto haar voorbeeld na te volgen. Zij wist natuurlijk, dat zij Winifred nooit zou kunnen evenaren. Zij bezat even min het geld als de bekwaamheid, was ook niet geoefend, maar zij zou toch wel iets kunnen doen haar penningske voegen bij dio totale som van mensckelijke hulpvaar digheid. Zij herinnerde zich, dat zij eens hun predikant in een preek bad hooren zeggen „dat de eenige manier om Christus te dienen was, hen te-dienen, voor wie Hij was gestorven". Zijn tekst, was: „Zoo wat gij aan een iegelijk van deze doet dat hebt. gij aan mij gedaan." Zij had dikwijls aan die woorden gedacht cn zij kwamen haar bijzonder wijs en waar voor. Niet door gezangen of litanieën te ringen of door gebeden te herhalen, dionen wij Hem, maar door Zijn kleincnMe helpen, door de hongerigen to voeden en de riekea te genesen, 4» bedroefden te troosten. Als een eerste stap in do goede richting begon zij les t© nemen in het verleenen van eerste hulp en in liet koken van rieken- kostjes. Zij hoopte rich later bij het Roocra Kruis aan te sluiten, of, als daar geen plaats voor haar was, zou zij wel een andere manier vinden om goed to doen. Zij was er verbaasd over hoeveel genoe gen zij daarin vond, zelfs nu reeds in het begjn. Zij begon te begrijpen, waarom menschen als lord Impey, Heitor Drysdale en Winifred Wiloughby zoo vol geestdrift voor hun werk waren. Het. was niet om geld of belooning, dat zij zich zoo vrijwillig gaven. Het grootste hulpbetoon sloot zijn belooning in zich. De oogst, lag in do po ging. Het zaaien gaf evenveel genot als het maaien. Zij verzamelden rijkdom in zichzelf, wonnen schatten voor zichzelf, clde do mot niet kon bederven, die niet door dieven konden gestolen worden. Aldus begon het leven zich onbewust te verruimen, zich in nieuwe richtingen te ontplooien, frissche tinten en kleuren aan te nomen, nieuwe mceningen cn wijder hori zons te openbaren. Zij gevoelde zich op een namiddag bij zonder geestdriftig gestemd, toen het dienstmeisje sir Jasper aandiende. Dade lijk zonk het hart haar in de cchot.nen en verdween allo kleur uit hilar warren. Sir Jasper trad de kamer binnen m- t het voorkomen van een overwinnaar, maar in zijn binnenste voelde hij zlrii veel minder zoker dan zijn manieren to kennen gaven. Adela stond op om hem te begroeten, maar zij ging hem niot tegemoet. Een oogenblik bleef hij »taan «i beschouwde haar fWorót ?»r»oigd.)

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 5