LEIDSCH DAGBLAD. Pak me mee. Donderdag 3 Januari 1918. Officieele Kennisgevingen. FEUILLETON. Nederland en de Oorlog. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. Do rechter beschikt zoo spoedig mogelijk op het verzoekschrift na verhoor of behoor lijke oproeping van partijen. Do rechter willigt het verzoek in, indien hem snmmierlijk blijkt, dat do huurder ge durende den 'huurtijd zijn verplichtingen op behoorlijke wijze is nagekomen, cn dut voor opzegging overigens geen geldige reden be stond. Hij bepaalt dan tevens een termijn van ten hoogste zes maanden, gedurende welken do huur na het eindigen van den overeengekomen huurtijd zal voortduren. De rechter kan den termijn op schrifte lijk verzoek des huurders, na verhoor of behoorlijke oproeping van den verhuurder, eens of meermalen, telkens met ten hoogste zes maanden verleugen. Hot verzoek ge schiedt vóór het verstrijken van twee derde gedeelten van den bepaalden termijn. Deze blijft loopen totdat de rechter omtrent de verlenging heeft beschikt. Is ingevolge do Huureommissiewet om trent dc-n huurprijs der woning bij einduit spraak beslist, dan blijft die huurprijs ongewijzigd van kracht. Is die wet ten aan zien van de woning niet van toepassing, of is cwntrent den huurprijs niet bij einduit spraak beslist, dan bepaalt de rechter con voor do woning redelijken huurprijs. Overigens stelt hij bij de toepassing van het voorafgaande zoodanige voorwaarden en maakt hij zoodanige bepalingen, als hij met het oog op de belangen des huurders en des verhuurders noodig oordeelt. Ook kan hij op schriftelijk verzoek van dezen, laatste, na verhoor of behoorlijke oproe ping van den huurder ten allen tijde den termijn verkorten, indien hij .oordeelt dat daarvoor geldige reden bestaan. De grif fier geeft dien huurder daarvan onverwijld kennis. Partijen worden geacht voor den bepaal den tormijn een huur te hebben aangegaan, onder do voorwaarden en bepalingen, door den rechter gesteld'. Hetzelfde geldt in ge val van verlenging van den termijn. Togen de beslissing der kantonrechters is geen rechtsmiddel toegelaten, behoudens voorziening in cassatie in het belang dor wet. Wanneer voor heb eindigen van de huur eener woning een opzegging niot wordt ver eischt on partijen niet tot overeenstemming zijn gekomen omtrent een niciiwc huur, kan de huurder zich bij verzoekschrift wen den tot den rechter van het kanton, waar de woning gelegen is, met het verzoek te bepalen dat een nieuwe huur zal tob stand komen. Het verzoek geschiedt binnen een week na het verstrijken vaii den tijd, bij de over eenkomst voor het aangaan.van een nieuwe huur bepaald, en, indien die tijd niet be paald is, uiterlijk binnen, drie maanden vóór het einde van de huur. Verder gelden ook in dit geval in hoofd zaak verder dezelfde bepalingen als in het hier voren bedoeldo geval, waarin voor het eindigen van de huur een opzegging wor.dt vereischt. Nietig is elk becKng waardoor de huur der eener woning onder bepaalde omstan digheden geacht zou worden de huur te hebben opgezegd of verplicht zou zijn dit te doen, en elk becling waarbij eenige bevoegdheid, bij deze wet aan huurder of verhuurder toegekend, zou wor den uitgesloten of beperkt. Deze wet is niet van toepassing ten aan zien van woningen, verhuurd met'bouw- of weilanden, kweekerijen, moestuinen cn der- gelije landerijen. Zij kan werden aangehaald als „Huur- opzeggingwet" en vervalt binnen 6 maan den na den dag waarop do Kroon, den Raad van State gehoord, zal hebben ver klaard' dat do tegenwoordige buitengewone omstandigheden hebben opgehouden te be staan. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend Toen bij de schriftelijke en mondelinge gcdachtenwissoling omtrent het wetsont werp dat geleid heeft tot de Huurcommis- sievet van de zijde der State n- G ener a al do meaning werd geuit, dat in het ontwerp een voorschrift behoorde to zijn opgenomen, waardoor de huiseigenaar, wiens'huurprijs door de huurcommissio niet was goed- gekeurd, liet recht werd ontzegd die huur to doen eindigen, heeft do Regeering ge meend aan het denkbeeld geen gevolg te mogen geven, voornamelijk omdat een der gelijk voorschrift onnootlig voorkwam, ver mits de voorgeste-ldo 'bepalingen zouden werken, onafhankelijk van des huurders toedoen cn belangen, zoodat de verhuurder tegenover een iiicuwen huurder niet in gunstiger conditie zou verkeeren ter aan- zien van den huurprijs en cr dus voor hem I tot liüuropzegging geen aanleiding zou be staan, behoudens in enkele sporadische ge vallen, 'uit plaagziekte of om andere redenen Do uitslag heeft inbussehen niet aan de verwachting beantwoord. De wet blijkt niet door allen, daarbij betrokken, naar letter en geest- te worden nageleefd. Nadat zij nog slechts enkele maanden in werking was, kwamen uit verschillende oor den des lands berichten in omtrent tegen werking van verhuurders. Uit verschillende streken des lands zijn namelijk betrouwbare berichten ingekomen dat, wanneer een huurcommissio in voor den verhuurder ongunstigen zin uitspraak gedaan heeft, deze de huur opzegtzelfs wordt vaak niet geschroomd in huurover eenkomsten de bepaling op te nemen, dat, ingeval de huurcommiesie geen genoegen neemt met een gevraagde huurvorhooging, de huur kan worden opgezegd, ja zelfster zijn gevallen voorgekomen, diat verhuur ders na de uitspraak eener huurcommissio do huur hunner woningen hebben opgezegd en verklaard, liever dan zich te voegen naar do uitspraak der huurcommissio, de panden to zullen onttrekken aan hun be stemming, zulks nog wel zonder de zaak aan het oordeel van den kantonrechter te hebben onderworpen. Onder deze omstan digheden is het des wetgevers plicht de bevoegdheid tot het doen eindigen van de huur aan banden te leggen. Yan dat wapen wordt niet alleen mis bruik gemaakt, waar het geldt de woningen van lagere huurwaarde, zooals bedoeld in de Huurcommissdewet. Over do gansche lijn wordt door dit middel pressie geoefend op de huurders, hetzij om de woning tegen onrod'elijk hoogo huur te blijven bewonen, hetzij om haar tegen buitensporigen prijs te koop en. Moest wel, ook om practische redenen, de werking der Huurcommissie- wet beperkt blijven, mede met het oog op de kosten, thans bestaat er geen aanleiding eenige afscheiding tusschen woningen van hoogcre on van lagero huurwaarde te ma ken. De meer gefortuneerde standen kon den zich, indien do huuropslag hun te hoog voorkwam, - allicht roet kleinere en dus goedkoopero woningen behelpen, doch het gedwongen verlaten van de woning moet, wanneer het aantal beschikbare perccelen zoo gering is als thans, ook de wolgestelden gevoelig treffen. Daarbij komt dat, naar de ontvangen berichten, juist do beperking der toepasse lijkheid van do Huurcoinmissiewet voor vele huiseigenaren do aanleiding is gewor den om bij huizen van hoogoro huurwaarde een ongemotiveerde huuropdrijving door te voeren, die tc-n aanzien van de mindere woningen, niet meer zou slagcii. Op deze gronden heeft de regeering haar voorstellen niet ingekleed als aanvulling van do Huurcommissiewet, doch als een afzonderlijk wetsvoorstel, geldende voor iedero huurwoning. Een andere reden waarom liier de grens scheiding der Huurcommissiewet achter wege kan blijven is deze, dat thans de preventieve werking veel meer op den voor grond treedt. Het Eiigelseli-Australiscli gew ondenfranspoil. Gisteren kwamen te Roosendaal een aan tal Engelsch-Australische invaliden aan per trein van Aken via Antwerpen-Esschen. Het convooi was niet zoo groot als aanvankelijk was medegedeeld. Er waren namelijk '298 ernstig gewonden en zieken \an allerlei, onder \vi9 28 officieren. Aan het station waren ter ontvangst aan wezig de commandant van Roosendaal, over ste Van der Kooy, met verscheidene offi cieren; de echtgencotc van den Engelschen gezant I^ady Townky met miss Yullemy. heiden vertegenwoordigend het Engolsche Roode Kruis; de aalmoezenier kapelaan Oomen, voorzitter van de afdeeling Roer- sendaal van het Roode Kruis, met mevrouw Van Gilse. bestuurslid dier afdeelingj vcort- luitenant ,S. Sturkop met den officier van gezondheid F. H. van Loon, aau welke offi cieren het commando over den trein van Roosendaal naar Rotterdam is opgedragen. Vanwege „Het Roode Kruis'- waren ver der tot het verleenen van Hulp aanwezig een aantal brancardiers en eenige dame?, die ook voor zoover mogelijk aan de aan komends gewonden broed en versnaperingen verschaften. Ten aanzien van de v-rteha fing van brood wordt medegedeeld, dat kapelaan Oomen iu Den Haag meel had aangevraagd, ten einde de komende gewonden van brood te kun nen voorzien. Op die aanvraag is echter geen antwoord gekomen. Daarop hebben de zusters van het pensionaat hun rantsoen brood afgestaan, zoodat de gewonden nu toch brood konden ontvangen. De trein arriveerde te Rotterdam te ruim 5 uur aan het station D.P. en omstreeks hallzes aan de Lloydkade: Daar werden zij door de transport-colonne van het <Roode Kruis direct uit den trein naar boord der schepen „Zeeland''. „Sindoro" en „Koningin Regentes" overgebracht. Dr. Heymans van het Roode Kruis en. eenige officieren van gezondheid, een zenuw arts en ruim 40 verpleegzusters maken de reis mede om aan boord de verpleging waar te nemen. Eei*3t omstreeks 9 uur was de inscheping afgeloopen. De nieuwe Staaisleeuing. Het resultaat van de inschrijving op de nieuwe Staatslecning van 500 millioen guldon was gisteren, den eersten dag waarop de in schrijving geopend was. nog weinig bevredi gend. Uit Den Haag b. v. was voor niet meer dan C'/a millioen ingeschreven. Zooal3 men weet, is de inschrijving ook heden en Vrijdag nog opengesteld. Verminderd rantsoen Tan peulvruchten. De minister van Landbouw heeft onder in trekking van het ter zake bepaalde bij zijn circulaire van 24 October 1917, vastgesteld voor peulvruchten een rantsoen van Va K.G, per hoofd cn per vier weken. Dit verlaagde rantsoen geldt voor de pe riode welke op 1 -Januari 1918 aanvangt. Dc vep.oorzicning. De niet voor mensclielijkc gebruik ge schikt zijnde oliën en vetten zullen binnen kort van legecringswego worden geïnven tariseerd. Men zal trachten deze door verschil lende processen voor de consumptie geschikt te maken, teneinde in een dreigend tekort aan vet te kunnen voorzien, meldt „De Vee handel." Uit Duitschland terug. Te Dinxpcrlo is Dinsdag uit Pruisen oen Ncderlandséh militair aangekomen, die vier maanden geleden uit IJmuiden met bijzonder verlof naar Essen was gegaan om de begrafe nis van zijn moeder bij te wonen. Daar hij niet op de daarvoor aangewezen plaats do Pruisische g reus was overgegaan, had men hem in arrest genomen. Hij heeft (e Munster vier maanden in de gevangenis doorgebracht. Men verdacht hem van spionnage. („N.R.Ct.") Eugolschc vlieger geïnterneerd. Maandag is onder Biervliet- een Engelsclie vliegmachine gedaald. De inzittende waarne mer werd geïnterneerd, nij had te veel te lij den gehad van de koude in de bovenlucht- Nederlander geëxecuteerd. Den 19den Maart 1917 werd door de Duit- schers in Gent de te Dordrecht thuisbe- hoorende stoomsle&pboot „Cor' der N. V. Gebr. Bos in beslag genomen en de be manning er van m gevangenschap gezet). Opvarenden waren Arie Hougee. kapitein, en H. van der Linden, machinist, benevens de stuurmansleerling De Schutter, gedomici lieerd te Womeldinge. Aanleiding tot de aanhouding was het crinoeden van smokkelarij van brieven. De boot bleef 10 a 12 dagen aan den ketting en werd toen vrijgegeven. Ook Do Schutter herkreeg zijn vrijheid. Deze bracht de door een andere boot gesleept wordende „Oor" naar Dordrecht terug. Toen Hougee en Van der Linden eenige maanden in gevangen schap hadden doorgebracht, werd door do familie, via het ministerie van Buitenlancl- sche Zaken, naar hun toestand geïnformeerd. Het antwoord luidde, dat vooral voor den kapitein de zaken er niet best voor stonden. Op 14 Juli j.l. zond de Nederlandsche con sul te Gent, de heer Kuyck, den burgemees ter van Dordrecht een schrijven, waarin hij berichtte, dat na onderzoek, de Duitsche rechtbank te Gent den 12den Juli j.l. von nis had gewezeu, waarbij Hougee veroor deeld werd tot de doodstraf wegens spion nage of wegens vervoer van spionnagc- brieven (dit was niet recht duidelijk). Onmiddellijk na de ontvangst van dit be richt heeft- de familie den Belgischen ver dediger van Hougee opgedragen 'een ver zoek om gratie tot den Duitichen keizer te richten. En het resultaat daarvan? Gisteren heeft de burgemeester van Dordrecht van- vego liet ministerie van Buitenlandsclie Zaken de mededeeling ontvangen, dat Hou gee 20 December j.l. door de Duitschers in België is geëxecuteerd. Do ongelukkige was 8 December 1872 te Sliedrecht geboren en dus 45 jaren oud. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—8 regels f 1.05. Iedere regel moer 0.20. Kleine advertentiën van 30 woor den 50 Cents contant; elk tiental woorden meer 127a Cent. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 cent porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cents. Nummer 17745. VERVOER VAN ONGESCHILD EIKENHOUT. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeen© kennis dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft goed gevonden: in te trekken zijn beschikking van 2G Novem ber j.l No 847, Afding Crisiszaken, Bureau A. Z betreffende hét verbod van aflevering en vervoer van ongeschild eikenhout. N. C, de GIJSELA AR, Burgemeester. Leiden, 3 Januari 1918. DIRECTE BELASTINGEN'. Dc Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat oan den Ontvanger der Directe Be lastingen is ter hand gesteld het kohier der Per son eolc belasting no. 13 van den dienst 1917. cvccu- to-r verklaag den 29 December J.l. en herinnert voort den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den by do Wet bepaalden voet te voldoen. N. O. DE GIJ&KLVAR, Burgemeester. Leiden, 3 Januari 1918. LEERPLICHTW ET. Vrijstelling van de verplichting, opgelegd bij art. 1 der Wet. De Burgemeester van Leiden; herinnert ouders voogden cn verzorgers van de in deze gemeente woo \-tchtige kinderen, op wio do leerplichtwet van toepassing is en die zich wenschen te beroepen op eenige vrijstelling van de naleving der in art 1 dier wet opgelegde verplichting: dat zij zich niet kunnen boioepcn op eenigo vrij stelling van do bedoelde verplichting, zoolaDg zij niet aan hem hebben kennis gegeven voor welk kind on op welken grond zij op vrijstelling aan spraak mccnon te mogen maken; rial ilczo kennisgevir g. zoolang do aanspraak op vrijstelling blijft voortduren en de kinderen nog in den leerplichtigen leeftijd vallen, telkons na ver loop van twaalf maanden, opnieuw moet worden "ngcdlcnd; "Hlat ouders; voogden en vcrzcrge'rs. die ovcrwe- ,ond bezwaar hebben tegen bet onderwijs op alle Linnen den afstand van 4 Kilometer vuu de woning gelegen scholen, waar voor bun kinderen plaats tc verkrijge is. zich op de vrijstelling genoemd sub 8 van art 7 der leerplichtwet, nllcèn kunnen beroe pen. indien zij aan de hierboven bedoelde kennis geving de schriftelijke verklaring hebben toege voegd. dat -/ij tegen bet onderwijs op alle binnen den afstand van 4 Kilometer Aan de woning ge legen scholen waarop voor dc kinderen plaats te verKriJgen Is. zóó overwegend bczvvuar hebben, dat zij br.u kinderen voorloopig liever van liet door de wetgevorderde onderwijs verstoken laten, dan hen aan een dier scholen toe tc vertrouwen:. cl-it deze verklaring, om geldig te zijn, ook de haudleckcning moet dragen van den heer Arron dissement s-Sehoolopziener: en dat formulieren a-oor de kennisgeving van ver meende vrijstelling kosteloos verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. Leiden, 3 Januari 1918. X Het eerstverschijnend nummer bevat o.a. als voorplaat: Gelukkige Nieuwjaar. Verder: 1918? door Ton van Tast. Nieuw jaarwenschen, naar do beroemde Gohilderij van Jan Steen. Prinses Juliana op het ijs, mot 2 foto's. Een aardig groepje schnateenrijdsters en hardrijderij to Joure. Een schilderachtig winter- gezicht t-o Leiden en te 's-Hage. Bom men op Goes, met 2 foto's. Een nieuw monument in de buurt van het Internee- ringskamp buiten Amersfoort verrezen. Do bekende sohermleeraar Giandomenici, te Amsterdam, had het plan opgevat, een sellerm-concours voor juniores to organi seer cn. Dr. Fokker, te Amsterdam, heeft zijn 25-jarig jubileum herdacht als leeraar in de Spaansche, Italiaansche en Maleischo talen. De Vereeniging „Ons Leger" heeft een feestavond gegeven in „Tivoli", te Utrechte Oncïer de Oorlogsfoto's trekken de aan dacht Het decoreeren van Chineosche officier- te Nogent-sur-Marne. Aan het Bi lgischo front. Aan hot- Italiaan sche front. Mil it ai rp Oostcnrijksch- Hongaan?cho vlieger gereed om op te stijgen. Een pagina Carricaturen door Ton van Tast. LEIDEN, 3 JANUARI. -De officier van gezond beid 2de ld. D.-I. leger H. G. Bar, is aangewezen een leer gang te volgen aan de Lerdsche Vereeniging ter bevordering der tropische geneeskunde. Bij resolutie van den Minister van Koloniën is ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal vaa Ned.-Indië, om daar te lande te worden benoemd, de heer I. E. Grince le Roy, alhier, tot administratief amb tenaar op de bezittingen buiten Java en Madoera. JEen man's wex-ls. Roman van SILAS K HOCKING. 39) Na haar onderhoud met den dokter, haasbto Adela zich weer naar het bed van haar vader. Hij lag nog steeds met ge fronste wenkbrauwen en een peinzende uitdrukking in zijn oogen naar de zóldering te star sr.. ,,De dokter zegt, dut. u prachtig vooruit gaat, zei zij vroolijk,'terwijl zij zich naar hem toeboog en hem kuste. „Vooruitgaat, hè?" bromde hij goed ge luimd. ,,'fc Komt mij voor, dat ik volkomen stil lig ,,U weet wel. wat. ik bedoel, lieveling," zei zo lachend, „maar 't doet me plezier, dat u nog kunt schorteen. Wat ik zeggen wilde, was u in staat den jongen man te bedanken, die u te Irulp kwam?" „Ik weet hot niet. Ik vrees van niet," brom dé hij. Bij beschikking van den Minister van BjnnenlandsC'he Zaken, is, voor heb tijdvak van 1 Januari 1918 tot en met 31'December 1919, benoemd tot assistent bij 's Rijks Mu seum voor Natuurlijke Historie aan de Rijks universiteit alhier, de heer M. A. Koekoek, alhier. Bij ministeriéele beschikking is de heer G. H. Eggiuk, vroeger alhier, thans te Rot terdam, met 1 Febr. a.s. benoemd tot klerk bij 's Rijks werven, met standplaats Wil lemsoord. Mr. J. C. van der Lip, wethouder, zal op Zond/a-g 6 Januari a.s. den dag her- denkon, waarop hij vóór 25 jaren als advo- -caat werd becedigd en zicht als advocaat en proopreur alhier vestigde. De heer Van der Lip wenscht dezen dag onopgemerkt to laten voorbijgaan. Als aanvulling van ons bericht omtrent hot jubileum van clr. J. G. van der Sluya kunnen wij mededeclen, dat deze op 1 Januari ook veertig jaar als arts verbonden was aan het H. G.- of Arme Wee®- en Kinderhuis aan de Hooglandsche-Kerk- gracht. Door het College van Regenten werd de jubilaris voor de vele diensten, in deze kwaliteit aan de Stichting bewezen, ge-luk- gewenscht en bij monde van don voorzitter, mr. J. C. van der Lip in hartelijke woor den toegesproken. Hedenmorgen reed langs den Oude- Rijn een handwagen met een zak met cokes, bestuurd door een kleinen jongen, die deze brandstof naar de ouderlijke woning zou brengen. Een melkwagen van de „Land bouw" passeerde den knaap, reed diens wagen aan, waardoor deze kantelde en met de kostbare vracht in het water stortte. Kar en vracht werdén gelukkig spoedig op het. droge gebracht. UIT ONZE STAD. Medewerksters en Medewerkers gevraagd. Het Leidsche Steuncomité is genoodzaakt sleeds meer hooi op den vork te nemen. Men donke maar aan do verstrekking van bons voor goedkoope klompen, scliooisel en sajet en aan do uitreiking van rabatbons voor voedsel uil de Centrale Keuken. Het werk neemt er dus zien- deroogen toe en zeker zal er nog wel meer te doen komen. Groot is reeds het aantal vrijwil lige medewerksters en medewerkers, doch. nog altijd zijn er krachten te kort. Vooral is er be- hoefto aan jonge menschen van beiderlei kunne voor het verrichten van allerlei schrijfwerk. Daarbij is er veel, dat ook aan huis kan worden verricht. Het Comité doet daarom een beroep op jongo vrouwen en mannen, ora iets van him vrijen tijd te offeren aan do gemeenschap. Vele handen maken licht werk. Hoe meer er zich aanmelden, hoe vlugger cn hoe geregelder alles kan worden afgewerkt. Wij brengen gaarne dit verzoek van 't Steun comité tot onzo lezers met do opwekking er bij, in het bijzonder tot onzo jongelui, jongens en meisjes, om zich daarvoor aan het Steuncomité Breostraat 119, aan to melden. Ieder gcvoele in deze moeilijke tijdsomstan digheden zijn gemeenschapsplicht. Collecte dubbcltje-cenl. De collecte een-dubbeltjc-of-een-cent heeft de vorige week f 1Q6.675 opgebracht, aanzienlijk minder dus dan in de daaraan voorafgaande weck. UIT ONS LAND. Voorkoming van ontruiming van woningen. Thans is ingediend het aangekondigde" wetsontwerp houdende maatregelen ten oindo te voorkomen dat huurders in do tegenwoordig© buitengewone omstandig heden uit hun woningen worden gezet, indien daarvoor niet gelcligc redenen be staan. Voorgesteld wordt o.a. het volgende to bepalen Wanneer voor het eindigen van de huur eener woning een opzegging wordt vereischt. cn do huur door of namens den verhuurder is opgezegd, kan cl'o huurder zich bij ver zoekschrift wenden tot den rechter van het kanton, met het verzoek de opzegging nietig te verklaren. Het verzoek geschiedt binnen een weck na do opzegging. Het maakt de opzegging krachteloos totdat do rechter daaromtrent heeft beschikt. Do griffier geeft den ver huurder onverwijld kennis van de indiening van het verzoekschrift. „De dokter zegt, dat hij zijn -\yerk prach tig heeft gedaan, beter dan hij het zelf zou hebben kunnen doen." „Hij scheen vrij handig," antwoordde® Bardell ontwijkend. „Wij hebben werkelijk alles aan hem te danken," ging zij voort. „Door u te vinden heeft hij waarschijnlijk uw leven gered. „O, ik krijg een ollendSg gevoel, als ik be denk wat er had kunnen gebeuren." „Ik ben ternauwernood aan den dood ontkomen," zei hij langzaam en peinzend. „Ik noem het een daad der Voorzienig heid, vader," antwoordde zij met stralende oogen. „God heeft nog meer werk voor u te doen in do wereld." „Dat hoop ik, Adela." „O, ik ben cr zeker van. -Zulke dingen gebeuren niet bij toeval." Hij gaf daarop geen antwoord. Hij wenschto haar eenvoudlig geloof niet tc ver zwakken maar hij kon er zichzelf niet toe brengen te gelooven, dat hij van zooveel gewicht was om het voorwerp te zijn van een speoialo voorzienigheid. Hij was in den laatsten tijd verwonderlijk nederig gewor den. Zijn overgroot zelfbewustzijn waa van hem afgegleden als een oud, versleten klec- chngstuk. Hij zag zijn vroeger leven in zijn ware kleuren en hij voelde er zicli be schaamd over. „Hij heeft u zeker niet zijn naam ge zegd?" ging zij na een lange pauze voort. „Neen, hij -heeft bijna niet gesproken en ik reken, dat ik den moesten tijd bewuste loos was." „Zou 'ii hom herkennen, als u hem weer zag?" „Dat geloof ik wel. O ja, antwoordde hij onrustig. „Do wereld is niet zoo groot," zei zij na denkend. „Misschien ontmoeten wij hom op een goeden dag weer. Dat hoop ik. Ik zou hem zoo gaarne kennen c-n hem zoggen hoe dankbaar ik hem ben." „Ik denk niet, daf hij bedankt wenscht to worden," beweerde hij na een lange pauze en op hetzelfde oogenblik kwam dc verpleegster binnen. Later op dén dag zat Adela alleen in de zoogenaamde zitkamer. Eon bock lag op i haar schoot, maar zij las niet. Zij dacht met eenigen weemoed aan de vrij tragische j I stoornis in hun genoeglijk verbbjf aldaar. Het was heel stil en leeg in hrt vertrek. Do heeren vermeden het, omdat zij er niet. konden rooken. Enkelo van do dames om dezelfde redende rest, omdat zij het ge zelschap ,an het andcro geslacht prefereer den. Het kostte Adela groot© moeito haar tranen in te houden. Hun reis was zoo veel belovend begonnen en zij had een veertien dagen lang zoo echt genoten, en nu Plotseling werd dc deur opengeduwd en de portier trad binneu met een koperen blaadje in zijn hand, waarop een visite kaartje lag. Adela sprong overeind niet een blik vol belangstelling in haar oogen. „Voor mij?" vroeg zij. „Voor u, mademoiselle." Zij nam het kaartjo op en een warme blos overtoog haar gelaat. „Lord Impey 1" riep zij uit. „Waar is. hij?" „In het salon, mademoiselle." Zij vloog dadelijk weg haar oogen schit ter don, haar gezicht straalde van genoe gen. Zij kende lord Impey wel niet heel goed, zij had hem slechte tweemaal gezien PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden p. 3 mnd. f 1.85 p. week f 0.14 Buiten Lo?den waar agenten ge vestigd zfjn per week L.. 0.14 Franco per post 2.25 i~t nnii i i miBi' i iiuan— en slechts eenmaal gesproken. Maar in haar oogcnblikkclijke stemming was iedereen, dio met haar tehuis in verband stoud, haar dubbel welkom. Hij kwam met ernstig gelaat en uitgesto ken hand nader om haar te begroeten. Men had hem haars vaders ongeluk meegedeeld en hij was nu zeer met. liaar begaan. Hij was naar Felberg gekomen in de hoop van Richard Bardell iets omtrent. Winifred Willoughby te vernemen. Toen hij tot de ontdekking kwam hoe weinig Jane Bardell te vertrouwen was, was zijn eerste impul- sio geweest onverwijld naar Londen terug te gaan en op een of andero manier de ge heel© waarheid te weten te komen. Latere bedenkingen evenwel kregen do overhand. Hij had Jane stilzwijgendheid beloofd en er zou met overhaast handelen niets te bereiken zijn hij zou de waarheid lang3 omwegou moeten uitvinden en er niets bij verliezen als hij langzaam en voor zichtig te werk ging. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 1