LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 2 Januari 1918. 0fficieele Kennisgevingen. Nederland en de Oorlog. BINNENLAND PEIJ8 DRtt ADVERTENT I EN t jVac 15 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.20. Kleine advertentiën van 30 woor den 60 Cents contant; elk tiental woorden meer 12l/o Cent.—Incasso volgens post recht, (Voor cventuselo opzending van brieven 10 cent porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PEIJS DEZEK COURANT. Voor Leiden p. 3 mnd. f 1.85 p week f 0.14 Buiten Lorden waar agentCD ge vestigd zijn per week r..; 0.14 Franco per post 2.25 Nummer 17744. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. MELKSCHAARSCHTE. De Burgemeester brengt nogmaals onder de algemeene aandacht, dat het, TER VOORKO MING VAN ERGER, DRINGEND NOODZA KELIJK IS om, gedurende eenigen tijd, het ge bruik van melk tot het hoogst noodige te be perken. Hij doet daarom .nogmaals een ernstig beroep op de medewerking van alle Ingezetenen om, be houdens In onvermijdelijke gevallen, het melk gebruik te beperken tot TEN HOOGSTE EEN KWART LITER PER DAG EN PER HOOFD. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester van Leiden BRANUSTOFFFNCOMMISSIK LEIDEN. Overeenkomstig thans verkregen machti ging van de Rijkskol endistributie kunnen aan KAMERBEWONERS persoonlijk 6 brandstoffeneenheden door ons worden ver strekt, eventueel verminderd met dat aan taal eenheden, dat ten hunnen behoeve reeds aan hun kamerverhuurders is toe gewezen. Terwijl 'au deze 6 eenheden de eerste 3 zullen worden berekend tegen den ouden prij9, moet voor de laatste 3 een bijbetaling geschieden te onzen kantore overeenkom stig onze publicatie d.d. 31 December 1917. Voor kamerbewoners worden thans eigen „Couponkonrten" bêschikbaar gesteld. Elke couponkaart. bevat 0 bons even tueel verminderd met zooveel bons als een heden aan ham kamerverhuurders te hun- non behoeve zijn verstrekt. Deze bons zul len geldig zijn voor de soort en gedurende den tijd, voor elke bon nader door ons te publiceer en. Losse bons zullen door den handel niet in behandeling mogen worden genomen, en evenmin bons, dio niet van hot stempel onzer Commissie zijn voorzien, daar cHt stempel voor bon 4, 5 on 6 tevens het be wijs is, dat bijbetaling is geschied. Aanvragen om deze couponkaarten moe- ten bij ons Bureau worden ingediend door eiken kamerhuurder door al zijn kamerbewo ners iegelijk onder overlegging zijuer brand- stoffenkaart en legitimaliekaarf on niet ver melding van de namen en voornamen der ka merbewoners. Deze aanvrage moei door do kamerbewoners mede ondertcekond worden. Voor elke haardstede van een inwonende, aan wien de. couponkaart wordt verstrekt, wordt een haardstede aan den kamerver huurder in mindering gebracht met betrek king tot zijn rantsoen. Met het oog op inneming van de brand- stoffenbaarten voor do derde distributie, kunnen voorloopig slechts die aanvragen in behandeling worden genomen, die vóór Maandag 7 Januari a.s. bij ons Bureau zijn ingcdiend!. De Dir. v. h. Brandstoffenbureau. KRAMER. Leiden, 2 Januari 1918. LEIDEN, 2 JANUARI. Gisteren was het veertig jaar geleden, dat onze stadgenoot dr. J. G. van der Sluys zich hier als geneesheer vestigde. Het lag in het voornemen van den jubilaris om dezen dag onopgemerkt te laten voorbij gaan. Verschillende zijner vrienden, pa tiënten en oud-patiënten waren er echter achter gekomen en zoo kon de populaire dokter niet verhinderen, dat van allen kant belangstel Ling werd getoond in den vorm van bloemstukken en persoonlijke en schriftelijke gclukwenschen Ook van do zijde zijner collega's werd dr. Van der •Sluys gel-uk gewenscht. Men zou het onzen dokter, wanneer hij op het rijwiel door do stad rijdt en zijn patiënten bezoekt, waarlijk niet aanzien, dat hij reeds een veertigjarige praktijk achter zich heeft. Do opbrengst van den verkoop op gisteren van do bloempjes vanwege de Tuborculose-commissie der afd. Leiden van den Ned. Chr. Graf. Bond was f 346 42V&. Uitslag der door B. en W. alhier ge houden aanbesteding van het leveren van straatklinkers en metselsteenen, in zes per- «ck?elen. Perceel 1, 75.000 Waalklinkers; 2. 50.000 Rijnstraatklinkers; 3. 60,000 vlakke grijze klinkers; 4. 50.000 blauwe lc st. Jufferklinkers; 5. 15.000 Boerengrauw; 6. 10.000 Ondergrauw. Inschrijvers: A. W. Burgers, Weert, 1. f51.50, G. J. W. KoolemansBeynen, Oegst- geest, 3. f36; 4. f39.70; N. V. „Leidsche Bouwm.-Handei", v.h. H. v. d. Berg en J. den Duyn to Leiden, 1. f52 en f48: J. L. Hoos en Zn., Leiderdorp, 2. f 39.35; A. v. d. Kop pel, IJselstein, 1. f56; firma Van* I-Ieste- ren en v. d. Pol, Tiel, 1. f52; Gebrs. Koning, Leiderdorp, 3. f36.25; 5. f29,25; 6. f25.25. 'Al deze prijzen per 1000 stuks. Uitslag der door B. en W. gehouden-aan besteding van het leveren van Kiezelzand en Gewasschen Grind, in twee perceelen, per «Ceel 1: kiezelzand per kub. M.; perceel 2. gewasschen grind par kub'. M. Inschrijvers J. Wilbrink, te Leiderdorp: 1. C4.60; 2. f6.90; J. H. Onil;t, te Zoe- terwoude, 2. f7 30; N. V. „Lsiuiché Bouw materialen-Handel, v.h. H. v. d. Berg en J. den Duyn, Leiden," 1. f4.78, 2 f7.15. Heden herdacht de heer W. van Dieet, •orcmios iste klasse hij de H. U S. M. e* werkzaam te Amsterdam, administratie gebouw bij genoemde Maatschappij, gebo ren te Voorschoten en vroeger verblijvende te Leiden, dat hij 25 jaren geleden in dienst trad bij die Maatschappij. Bij de I^dsche Spaarbank is in de maand December ingelegd f 140,484.02 en terugbetaald f 165,272.51, terwijl 82 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 60 boekjes geheël werden uitbetaald. Het tegoed der 14,306 inleggers bedroeg einde Dcember f 3,139,072.70 (waarbij nog komt de bij te schrijven rente op 31 December 1917). In December 1917 werd een bedrag van f 86,344.01 ingelegd op de.. Rijkspost spaarbank alhier en daaronder ressor- teerendo hulpkantoren, en uitbetaald f 80,774.57i/>. Het noramer van het laatst uitgegeven boekje was 42,887. Gisteren zakte de zesjarige J. de M., uit de Mand'emakerssteeg, toen Kij zich aan de Aalmarkt op het ijs had begeven, tus- schen clen wal en een daar liggende schuit door het ijs. Een voorbijganger zag juist dat het knaapje er door zakte, greep het bij de kleeren en trok het er weer uit. De ouders kregen hun jongetje zóó gelukkig alleen met een nat pak en den schrik thuis. POLITIE. GEVONDEN VOORWERPEN. Oud heerenrijwielgouden brilring met 6loutolsR.-K. kerkboek; jongens- matrozenmujtözwart kinderknoops- 6ckoentje; sleutels een paar grijze wollen handschoenen; kinderjurk; portemonnaio met inhouddolkmes in schededames- taschje met kwastje; groote lederen muil korf broche met heerenportretzwart fluweelon zakstempel met 4 letters goudeo ring grijze heerendasgebrand zilveren rokspeldsmal bruin bontje; zwart taschjo met lepel, borstel, enz. blauw étui met schrijfbehoeften hand schoenen kluwen wit garen en een zwart koordje; zilveren lorgnetkettinkjover- voerbewijs van den militair Houthof 'groenachtige blouse; Friesche schaats; Fransch schoolboek van W. van der Gies- sen; zakmes; zwart fluweelon handmof; witte vrouwenzakbrilzilveren armband met blauw steentje; bank van leening- briefje ten name van Val der en; licht- bruino hond. Gevonden in het Postkantoor: GoTidlen ring. Gevonden in de Electrische Tram: Broche met paarse steen; zwarte rozen krans portemonnaio met inhoudlioht- bruino glacé-handschoen; taschje met R..-K. kerkboek en zakdoek; een paar don leer bruine glacé-handschoenen; zakspie- geltjo; heorenparapluie2 damespara- pluies. Terug te bekomen en inlichtingen fco ver krijgen' eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdags, van één tot drie uren n.m. ten politieburcele alhier. UIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen weck meldden zich aan om steun - 5G pers. Maakt met het totaal der vorige week A 3598 3654 Hiervan werden direct afgew. 872 Tot 29 Doe. waren behandeld 2747 In do afgeloopen week kwamen in behandeling 45 2782 pors. Thans worden ondersteund 571 personen. UIT ONS LAND. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Het Haagsch Toonecl-Ensemble". „Het Haagsch Tooneel-Ensemble" is hier reeds een paar maal onder directie van Henri Poolman opgetreden. Achteraf vernemen we, dat de directie een twee-hoofdige was, dat ook Mertens hiervan deel uitmaakte. Voor kort is er een scheiding gekomen en hebben de beide directeuren elk een gezelschap. De laatste heeft dat onder den naam „Hot Haagsch Tooneel-Ensemble'' gehouden. Gis teren heeft dit ensemble een tweetal voor stellingen hier gegeven. In den middag een matinée met „De Kleine Lord", waarvoor niet veel belangstelling was. 's Avonds ging „Mijn Baby", de Amerikaansche klucht, die hier indertijd reeds door een Duitseh gezel schap en door Louis Bouwmeester Jr. ge geven is. Er was vrijwel alleen belangstel ling op de goedkoopere rangen. De .beide vorige keeren hebben we van „Mijn Baby"' geen goeds kunnen zeggen. Nu al evenmin. We zagen eenige gezichten, be kend van de opvoering door Bouwmeester Jr., die hun kracht in het komische nog in even sterke mate bezitten, maar al doen ze de toeschouwers herhaaldelijk lachen, „Mijn Baby' kunnen ze niet tot een amusemente stuk maken. Hierna ging de Nieuwjaarswensch, Tko- masvaer en Pieternel op de Leidsche planken, evenwel zonder de lustige bruiloft. Alleen de Nieuwjaarswensch. Als Thomasvaer trad op Van Seventer, als Picternel mevrouw MertensDe Jaeger. Ze hebben 't over alles en nog wat gehad, hoofdzakelijk wel over do regeeringsarlikelen ea Posthuma. De mi nister moest natuurlijk menige veer laten. Ook onze stad is niet vergeten. Er is ge sproken over de bxandstoffencommissie, over het steeds duurder worden van het gar, ter wijl do electriciteitsverbniikers er minder kwaad aan toe zijn, niettegenstaande vroeger do tekorten van de eleetriciteitefabriek uoor de gasverbrulkers werden bygepas', over de mislukking van het plan tot verhooging van het tramtarief, zooals dat werd voorgesteld, over de centrale keuken, die in den tijd van veertig dagen Verrees en over het station, waarvoor ons spoedig een nieuw werd toe- gewenscht. Aan 'tslot zegewenschen voor de koningin, de burgemeester, het schouwburg bestuur en de Lèidenaars. 't Schynt dat het, gelet op den inhoud van dezen wensch, bij deze samenspraak tusschen Thomasvaer en Pieternel niet zal blyven, maar dat we een volgend jaar we derom goede wensckea zullen kunnen aau- hoereo. Koffio en thee. De minister van Landbouw heeft, voor zoover, noodig met intrekking van het be paalde in vorige beschikkingen, bepaald: lo. De leveranciers van thee en koffie aan detaillisten zullen ook nog in he<t tijd vak van 29 December 1917 tot en met 12 Januari 1918 aan detaillisten thee en koffio mogen afleveren en wel op een hun door een detaillist over te leggen: bon No. 3 eener thee- en koffiekaart 0,05 IC.G. thee, bon No. 5 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. thee, bon No. 8 eener thee- en koffie kaart 0.05 K.G. koffie. 2o. Gedurende Eet tijdvak, aanvangende 1 Januari en eindigende 15 Januari 1918, zal door detaillisten aan verbruikers nog thee en koffie mogen worden afgeleverd en wei op: bon No. 9 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. thee, bon No. 26 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Klachten over petroleum. De minister van Landbouw richtte tot de burgemeesters de navolgende circulaire, ge- dagteekend 31 December 1.1.: Mij bereiken klachten over de hoedanig heid van petroleum, welke door sommige kleinhandelaren wordt verkocht. Het schijnt, dat enkele hunner hun voorraad hebben willen vergrooten door toevoeging van water. Ook tydens het vervoer moet het voorgekomen zijn, dat vervoerders of hun personeel een gedeelte van den inhoud der vaten petroleum vervingen door water. Hoe wel van de zijde der petroleurn-importeurs al het mogelijke wordt gedaan om derge lijke handelingen tegen te gaan, zijn deze uit den aard der zaak. meermalen moeilijk to bewijzen. Ik wil in heb bijzonder uw aandacht op deze aangelegenheid vestigen, om daardoor te bevorderen, dat de politie autoriteiten do bedrijvers van deze onregel matigheden doen opsporen, opdat tegen hen maatregelen kunnen genomen worden, om zulks in den vervolge to voorkomen. Do petroleuniprijs. In antwoord op vragen van den heer Oud betreffende den maxim, um-kleinhandelprys voor petroleum to Amsterdam, heeft de mi nister .van Landbouw, Nijverheid en Han del het volgende medegedeeld:: De motieven, welke.geleid hebben tot het vaststellen van een lagoren maxim um-klein handelprijs voor petroleum, uitsluitend be stemd tot huishoudelyk gebruik, voor de gemeente Amsterdam, ^rjn ontleend aan een ter zake tob my gericht verzoekvan het betreffende gemeentebestuur. Het heeft de strekking opdrijving van den door dit gemeentebestuur verlaagden prys door middel van proces-verbaal te kimnen keeren. De overige gemeenten kunnen dezelfde motieven doen gelden voor zoover zij de petroleum uit eigen middelen tob verlaag den prijs beschikbaar doen stellen. 1 Uitvoer van caseine. Do minister van Landbouw heeft bepaald, dat het in art. 1 sub b van zij 11 beschikking, van 3 Augustus 1.1. (houdende voorschriften betreffende den uitvoer van caseïne( gewij zigd bij zijn beschikking van 5 November) bepaalde zal worden gelezen als volgt: 1 b. zij zrjn gehouden voor elke K.G. caseïne, waarvoor vergunning tot uitvoer wordt ver leend, een bedrag af te dragen aan de N. V. Nederlandsche UitvoermaatsckappyDit bedrag zal maandelijks door de Rijkscom missie van Toezicht op do Kaasvereeniging worden vastgesteld en is gelijk aan het ver schil tusschen den vastgestelde productie prijs, waarin een matige winst is bogrëpen, en den exportprijs der caseïne. I Verbod verkoop en afleyering van ruwe glycerine enz. De minister van Landbouw lieeft ver boden dan verkoop en do aflevering Van ruwo glycerine, glycerine water, en zeenzie- dcrsonderloog. Dit verbod is niet van toepassing op recht- streekschen verkoop en aflevering aan Ne derlandsche glyc eri ne-raf fi n ad er jjjen PJuimvee enz. De „Sts.-CrV' bevat regelen ingevolge ministerieele beschikking van 24 November, aangevuld by ministerieele beschikking van 7 December, door de Rijkscommissie van Toezicht op de Eiervereeniging en de Pluira- veeveroeniging, gesteld ter zake van hot verteenen van ontheffing van het verbod tot invriezen van pluimvee, wild, wilde konijnen en tamme konijnen. De Engelsche gevangenen in Nederland. Kolonel Gibbs, de oudste der Engelsche officieren, die Zaterdag hier uit Duitech- land zijn aangekomen, verzocht aan Reu ters Bürea-u, floor middel van do Noder- landsche pers den dank dor Engelschen over jte broqffen voor de liarteljike ontvangst ia Holland, zoowel als voor de talrijke 'bloemen en andere betuigingen van welwillendheid. Kolonel Gibbs verzekerde, dat de Engel schen door dit hartelijk welkom zeer ge troffen waren. Maatregelen bij vliegeraanvallen. Door B. en W. van Vlissingen is een dienst georganiseerd, om op ue meest snelle en practische wijze huïp te verieenen bij eventueel© ongevallen, veroorzaakt door bom men uit vliegtuigen, welke onverhoopt in die gemeente mochten worden geworpen. De dienst, die onder algemeene leiding van den commissaris van politie staat, i3 ver deeld in twee deelen. De medische afdeeling staat onder leiding van den arte dr. A. Staverman en bestaat verder uit een aantal leden van de transpor fccolonne van de Roode Kruis-afdeeling, die in staat zijn de eerste hulp by ongelukken te verieenen, en die verdeeld, over verschillende stadsgedeelten, in het bezit zijn van verbandmateriaal, .ter wijl een groot aantal draagbrancards ter beschikking is gesteld. De technische afdeeling staat onder lei ding van den gemeente-bouwmeester, wiens personeel, in hun woningen een goed licht gevende lantaarn en andere onontbeerlijke gereedschappen heeft, terwijl aan de stad- schuur steeds een wagen gereed staat, be vattende lantaarns en andere werktuigen. Aan de ingezetenen is aanbevolen zich rustig en kalm te houden en snel de be velen te geven, door het bevoegd gezag op te volgen; de huizen niet te verlaten, zich te begeven naar de benedenverdiepingen en zich niet brj do ramen op te houden; de voordeuren te openen, opdat voorbijgangers zich in de huizen in veiligheid kunnen stellen; alle lichten in huis, welke naar buiten stralen, te dooven en niet op te rapen niet-gesprongen bommen of deelen van projectielen, voornamelijk buizen. Wordt een bijzondere reuk waargenomen, dan wordt aanbevolen zich op een afstand te houden, met het oog op het gevaar voor het in ademen van vergiftige gassen. Duitsche vliegmachine gedaald. Maandagmiddag te 12 uur kwam in den Clarapolder, bij do Zeeuwsch-Vlaamscho grens", een Duitsche vliegmachine neer. De inzittenden, een onderofficier en een adspi- rant offieier, werden geïnterneerd. Een verdwaalde tweedekker. Een Duitecho tweedekker vloog gisteren te kwart over elven over Aardenburg en St.-Kruis. Hy vloog zeer laag en werd uit gt.-Kruis beschoten. Grensincident. Zondagmorgen, omstreeks 9 uur, wilde 'n Duitseh. deserteur naar Nederland uitwij ken. Op pl.m. 10 Meter van Nederiandscli grondgebied gekomen, werd hij door een Duitsdien schildwacht aangeroepen. Op deze sommatie nam hij de vlucht, waarop de Duitsche post begon te schie ten. Nog voer hij Eoll'andsck grondgebied kon bereiken, was zijn rechterhand nage noeg geheel weggeschoten. Heb gelukte hem toch nog het vrije Holland te berei ken. Doch hier was hij nog niet veilig, want ook daar werd hem nog een kogel nagezonden. De verwonde is naar het gashuis te Vcn- lo overgebracht, alwaar zijn arm op advies van den dokter geamputeerd zal worden. De zaak is in handen der militaire auto riteiten gesteld. („Maasb.") Verlengde Kerstvacantie. Tor bezuiniging op brandstoffen hébben B. en W. van Amsterdam aan al'le school besturen daar ter stede, dus ook aan de Belgische school te Amsterdam, opgelegd de Kerstvacantie tot en met 7 Januari te laten doorgaan. In beslag genomen. Door inbezitnamen op groote schaal zijn in de maand December te Rotterdam weder groote hoeveelheden levensmiddelen en indus- iriebenoodigdliedon door do „Centrale con trole op do distributiowet'' aan den ,.kctting- handel" onttrokken. In verschillende pakhuizen en vcemcu wa ren deze goederen, waarvan de waarde vele millioencn bedragen, opgeslagen, om do prij zen op te drijven of in afwachting van de prijsstijgingen, om do 0."W. van de heeren „tussclienhandclaars'' nog mot eenige „ton nen" tc vermeerderen, ten koste van de ge meenschap. In December werden totaal in bezit geno men pl.m. "2000 nikkelen stuivertjes, 41*1 kis ten harde zeep, pl.m. 13.000 K.G. lijnolie, 1730 kisten slaolie, 12,700 K.G. soda, pl.m. 1G000 K.G. koffie, 233 kisten gecondenseerde melk, 105 K.G. antimonium, (metaal waarvan men letters giet), 3000 K.G. draadnagels, 300.000 K.G. reuzel, 150,000 K.G. cacao en chocolade, pl.m. 100,000 K.G. traan- en smeerolie, 5G7000 K G. katoenzaadolie, 15,000 K.G. andere soor ten olie, pl.m. 58,000 K. G. technisch vet en 52,500 K.G. eetbare vetten. Behalve de processen-verbaal, opgemaakt aan de afdoelingsbureaux, werden aan het hoofdbureau van politio opgemaakt 208 pro- f cessen-verbaal wegens allerlei overtredingen l der distributiewet. Scheuren yan grasland- Het blijkt, dat sommige landbouwers nieï tot het scheuren van grasland overgaan, om dat zij vreezen, dat hetgeen zij op dat land zullen talen, in het geheel door de Regee- ring in bezit zal worden genomen. In dit verband wordt in do „Staatscourant" opgemerkt, dat uit den aard dei" zaak voor do gewassen, goteeld op gescheurd land, geen uitzondering op do algemeen te stellen regeling kan worden gemaakt. Aan JA andere zijd© zullen echter in gee- nen deöïe de op grasland geteelde gewas sen by die van het bouwland ten ach tax worden gesteld. Buitengewone omstandigheden voorbehou den, zullen voederbieten, koolrapen cn p.ar- depeen in ruime hoeveelheden aar. do ver bouwers worden gelaten, terwijl, indien het mogelijk is haver, gerst en andere vee voeders aan de verbouwers voor veevoeder te laten, ook zij, die deze gewa; en op ge scheurd grasland hebben geteeld, daarvan zullen kunnen profiteers. Den landbouwers in de Vcohoulerij:treken wordt derhalve nogmaals dringend aange raden, om tot het scheuren van grasland over to gaan. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, zal worden tegengegaan, dat in *do bouwstreken meer veevoeder wordt verbouwd dan voor eigen behoefte noodig is, terwijl hetgeen nog te veel mocht wor den verbouwd, voor de zandstroken zal wor den bestemd. In de veehouderij streken zal men derhalve voor de voeding van zjjn vee op eigen verbouw zrjn aangewezen. r* Ter benoeming van een deurwaarder in het arrondissement 's-Gravenhage, ter standplaats Helft, xijn voorgedragen de heeren1. C. D. Abbink, deurwaarders- klerk te Delft; 2. H. Joostcn Jr., idem te 's-Gravenhage; 3. J. H. Oostenrijk, pro cureursklerk te 's-Gravehage. Z. K. H. de Prins vertoefde Maandag enkele uren te Rotterdam. Het bezoek gold de stoomschepen „Sin- doro", „Koningin-Regentes" en „Zee land", dio aan do Lloydskade gereed lig gen om 9 Januari met het eerste transport Engelsche gewonden on ongeneeslijk ver minkten, dio op dien dag per Roode-Kruis- trcin uit Duitseh land komen, do eerste reis naar Boston to aanvaarden, van waar deze schepen zullen terugkeeren met Duitsche gewonden, die in Engelsche krijgsgevan genschap geweest zijn. Het bezoek strekte zich -uit tot de groote loods Holland op genoemd terrein, welke als hospitaal is in gericht, ten einde de transporten daarin to doen verblijven tusschen aankomst van treinen en booten. Door den Nationalen Woningraad zaJ Maandag 11 en Dinsdag 12 Februari a.s. een woningcongres worden gehouden in hot Concertgebouw te Amsterdam (kleine zaal). In de overtuiging, dat alom gevoeld wordt, dat met kracht en beleid tegen den woningnood moet worden opgetreden, om do ernstige gevolgen te keeren, roept de Nationale Woningraad alle belangstcllen den tot bijwoning van dat congres op. Den eersten dag zal minister mr. M. W, F. Treub een algemeene inleiding geven. Do verbouwing van do voormalige bibliotheek d'cr Technischo Hoogeschool te Delft is thans voltooid. De ruime lokalen, herschapen in een comfortabel modern kan toor, met centraio verwarming, electrisch licht, enz., zijn in gebruik genomen door de administratie, waarvoor het gebrek aan ruimte, met d© uitbreiding van het aantal schoolgebouwen en het toenemen van he/ aantal studenten, steeds klemmender word'. Do heeren Poppe, Nagtzaam, Groe nencüaal en Reinaldïa. stellen voorB. en W. van Haarlem uit te noodigen aan de Noo r c! -Zuid-H ol 1 andsche Tr am we gm aat schappij voorstellen te cloen tot wijziging van art. 39 der concessievoorwaarden, ir dien zin, dat do regeling omtrent het loon, de rusttijden en den arbeidsduur van het personeel door de concessionarissen wordt vastgesteld, nadat de regelingen door den Raad der gemeente Haarlem zijn goed gekeurd. Voorts de gevraagde ontheffing inzake de tarieven niet te verieenen en de behandeling daarvan op te schorten totdat de wijziging van art. 39 bedoeld in sub I is tot stand gekomen. Heb was Zondag 1.1. een plechtige ure voor de Ned.-Hcrv. Kerk to Epe, waai do inwijding van het Gedenkraam zou plaats vinden. Bij het heengaan van ds. J. A. Prins, dio thans te Leiden Woont, na een bij «ia 29-jarige ambtsvervulling, voelde het Kerkbestuur, zoowel als vrienden en ver eerders, zich gedrongen tot hot aanbieden van een huldeblijk, maar niet ep do wijze als zulks meest gebruikelijk is. Immers, de aftredende leeraar was, raon wist het, niet gesteld op persoonlijke geschenken, on dan ook, men wild1© hem gaarne danken on eeron óp zulk ccn wijze, dat zijn naam 011 werk ook bij het nageslacht in gedachte en dankbare herinnering zou blijven. Zoo viel do'keuzo op een gedenkraam. De 'uitvoering van dit gewichtige werk werd opgedragen aan den lieer Jan Schou ten, wiens ateliers te Delft een groote be kendheid- in den lande hebben verworven. Do heer Schouten is gelukkig geslaagd. In fraaie tint ziét men op liet raam behalve hot goodgelijkcnd portret van ds. Prins met naam en jaartallen, een paar voor stellingen uit do Schrift, naar aanleiding van het woord in Markus 10 14 en Luk as 10 30—36. Naast het. portret, staat ver meld 1 Cor 9 19 (do tekst der intreerede vóór 29 jaar te Epe) en 1 Cor. 16 1314, (de tekst van zijn afscheidsrede). Lager ziet. men do afbeelding van do Gemeento- woning, de welbekende stichting van dezen predikant. Do omlijsting van het raam in zandsteen geschiedde langs aanwijzing van den bou wer der Eper Gcmccntewoniiig dor archi tect, den heer M. A. van Xieukorken, te 's-Gravenhage. Na een rede door ds. Goedhuis, naar aan leiding van 1 Sam. 16 1—13, schetst,- deze in hot kort, wat do gemeente te Epe mocht ontvangen in zijn voorganger, cte. Prins, on hoe de gdachte een gedenkraam te plaatsen heefb geleid tot hetgeen thans ï&l ar orden aanschouwd. Onder orgels) el

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 1