No. 17736. LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 20 December Tweed© Blad Anno 19! a DE OORLOG, BUITENLAND, Nederland en de Oorlog m 0E OMSTREKEN Kunst, Letteren enz. TWEEDE KAMER, De levensmlddelenvooixiening In Engeland. Lord Rhondda heeft de levensmiddelen- oommiariën der Londensche boroughs toe gesproken. Hg zeide, dat hg maatregelen nam om een einde te maken aan de „food queua" (de files van wachtenden voor win kels). De kwestie was er in hoofdzaak een van distributie. De plaatselijke levensmid- delencommiffliën hadden groote bevoegdhe den en zg dienden maatregelen te nemen om aan deze „queues* een einde te maken, geljjk dat al was geschied te Birmingham, Sheffield en andere plaatsen. Spr. overwoog, thans het voorstel om eiken klant voor boter en margarine te noodzaken zich in een be paalden winkel te doen inschrijven. Er was, zeide lord Rhondda, geen vrees 'dat de Duitschers „ons zullen uithongeren", maar er zullen wel ontberingen te dulden zijn. Men moest zich de riem wat nauwer aanhalen, maar men behoefde niet bang te zijn den oorlog te zullen verliezen, indien men maar vastberadenheid toonde en spr. was overtuigd dat men dat doen zou. Er ziju maatregelen genomen om winstmaken ten gevolge van 'den toestand te voorkomen. XM alle handelaars worden ingeschreven, zou het mogelijk zijn om de overtredend© winst- makers van dat register te schrappen. In antwoord op verchillendo vragen zei de lord Rhondda, dat er niet genoeg mar garine, boter en spek in het land was. De hoeveelheid margarine, die werd geprodu ceerd, nam snel toe en in den aanstaanden zomer zou zij het viervoud zijn van die in 1915. De aanvoer van Scandinavië zou ech ter waarschijnlijk beperkt zijn. Er was geen vrees voor vleeschnood, maar er zou waar schijnlijk wel schaarschte zijn. Wat tarwe betreft was de toestand erger dan twep maanden geledon, wegens de be hoeften van Frankrijk en Italië en het was waarschijnlijk, dat gedwongen rantsoenee ring zou worden ingevoerd. Lord Rhondda; voegde hier betreffende het vleesch nog aan toe, dat, als de fokkers het vee niet tegen de vastgestelde prijzen leverden, hij niet zou aarzelen het vee te requireeren. Het zou wellicht noodig zijn de margarinelevering onder toezicht -te stellen, daar spr. vele winkels verdacht om de „queues" te bevor deren als middel van reclame. De prijs van melk zal dezen winter niet worden gewijzigd, maar 3Ve p. per gal lon goedkooper worden in den aanstaanden zomer» De aanvoer van thee zou weldra voldoen de ziin. Japan en de Ver. Staten. Burggraaf Isaii heeft in een rede, waarin hij een blik wierp over zijn werk in de Ver. Staten gezegd, dat er aangaande China, niet langer eenige kwestie bestaat tusschen Japan en de Ver. Staten. Een minister-crisis in Roemenie? Volgens de „Tel. Un." meldt do „Djen", dat Bratianu na een ministerraad aan den koning het ontslag van hot geheele kabinet heeft aangeboden. De koning heeft nog niet heslist. Bratianu zou tot dezen step zijn overgegaan door de antwoorden van Amerika en ingeland op het verzoek om hulp van Roemenië. Do netelige positie Tan liet Roemeoneche Leger. De „Times" verneemt, d.d. 11 dezer, uit liet fioemeensche hoofdkwartier, dat het bericht van den wapenstilstand als een donderslag het Roemeenache volk, dat na zijn opoffe ringen en na den geslaagden tegenstand tegen 's vijands wanhopige pogingen, er naar haakte den strijd tot het oindo toet voort te zetten, overviel. Vooral het leger aan het front slaat geen geloof aan de mogelijkheid van een vrede zonder over winning. Allen 2agen met den grootsten heldenmoed de ontberingen van den winter- veldtccht tegemoet, doch aangezien 100,000 Russen op de flank van het Roemeensche leger stonden, konden de Roemeniërs geen meester in hun eigen land zijn. Daar d© Russen tot wapenstilstand besloten hadden, moesten de Roemeniërs wel volgen. Uit gezaghebbende bron vernam de cor respondent, dat, terwijl de Russisch© wa penstilstand gericht is op den vrede, de over eenkomst met Roemenië een zuiver mili taire maatregel is, welke door de omstan digheden wordt voorgeschreven, en in 1) geneet geen politieke beteekenfs heeft. Do Roemeensche gedelegeerden hebben met succes aangedrongen op de voorwaarde, dat de vijand geen troepen van het Roe meensche front terugtrekt, om zo tegen de gen' len in 't vuur te brengen. 1 respondent vernam uit ae allerbeste Oren, uat wat ook gebeuren moge Roemenië trouw zal bljjven aan zgn bond- genooten. Leninistische persvrijheid. De Londensche correspondent van de „Tel." meldt; „De persvrijheid in Rusland werd onder het tsaristische bewind ternauwernood zoo zeer gekneveld n!s onder het bestuur van den quasi-ane Lenin. Het volgende kan tot bewijs <1 telling strekken. Naar de r.< correspondent van de „Daily Tel." d.d. 18 November uit Retro- grad meldde, nam de meerderheid van het uitvoerend comité van .de soviet de volgende motie aan: "De onderdrukking der bourgeoisbladen is niet louter een kwestie van militaire noodzakelijkheid tijdens de revolutie, doch onvermijdelijk als overgangsmaatregel naar 'de instelling van een nieuw persregiem, krachtens hetwelk kap't'.llsti che eigen ars^ drukkerijen en couranten ophouden, auto cratische bewerkers van de openbare mee ning te zijn. Verder moet wordon overge gaan tot de in-beslag-neming van parti culiere drukkerijen en papiervoorraden door de soviot-regeering, opdat partijen en frac ties m kunnen gebruiken naar verhouding van bet aantal har er leden. Het herstel der ■.g. drukpersvrijheid, anders gezegd de teruggava sondes meer van drukpersen ea papier aan do kapitalisten, die don geest van het volk vergiftigen, ware een onduld bare capitulatie aan den wil van het kapi taal, de overgave van een der belangrijkste posities der revolutie, een maatregel van centra-revolutionnairen aard." Tot zoover deze merkwaardige motie. Volgens denzelfden correspondent gaf Lenin zelf nog de volgende toelichting tot dit krasse besluit: „Wij belsjewiki verklaarden steeds, datwjj als wij de macht in handen kregen,-de bour geoisbladen zouden onderdrukken. De bourgeoispera dulden, staat gelijk met ophouden socialist te zijn. Er kan in de revo lutie geen stilstand zijn. Wjj moeten vooruit öf teruggaan. Ieder, die over de persvrijheid spreekt, gaat achteruit en brengt den trein tót staan, die met vollen stoom het socia lisme tegemoet snelt. Wjj verbraken het juk der bourgeoisie, gelijk de eerste revo lutie het juk van het tsarisme brak. En als het na de eerste revolutie juist was, de royalistische couranten te onderdrukken, dan is de onderdrukking der bourgeoisbladen op dit oogenblik juist. Werklieden, gij moet breken met het denkbeeld der persvrijheid." Aldus vatteu Lenin en zijn bende de vrij heid op. De hemel beware ieder land voor die soort „vrijheid I" Kerensky. Omtrent het verblijf van Kerensky wor den nog steeds de meest merkwaardige ge ruchten verspreid, doch zekerheid daarom trent is niet te verkrijgen. Wel wordt uit Haparanda vernomen, dat Kerensky aan de bladen van Petrograd een tegenspraak heeft gezonden van het bericht, dat de voor- loopige regeering van haar rechten afstand zou hebben gedaan. „Geljjk uit mijn mani fest van 14 November blijkt, heb ik namens de voorloopige regeering nooit afstand ge daan van de regeering. Ik zou zelfs niet ge rechtigd zijn, dat eigenmachtig te doen en acht het de plicht der voorloopige regeering tegenover het Russische volk en de Consti tuante, haar rechten te handhaven. Ik heb het slechte noodig geacht persoonlijk van den titel van eersten minister en van de daaraan verbonden rechten, voorloopig ten gunste van do voorloopige regeering afstand te doen. Ten slotte betuigt Kerensky zijn instem ming met het manifest der voorloopige re geering tegen de bolsjewilri. De Joden en de vorovorlng van Jeruzalem. De opperrabbijn te Londen heeft aan koning Gerorge een schrijven gericht ter golukwenscliing namens de Jood- scho gemeenten in het rijk met de Britsclie overwinningen in Palestina. „De bezetting van Jeruzalem, zoo spoedig volgend op do bolangrfjko verklaring van do Britsclie rogeering over Palestina als het na tionaal thuis van het Joodsche volk, vervult het hart van millioenen van mijn broederen in geheel de wereld met diep dankbaarheid jegens den Almachtigen God, die alleen wonderen doet. Het Huis'Israël, dat 2500 ja- reu geleden Jeruzalem hooger stelde dan zijn hoogste vreugde, bidt thans vurig, dat overal het heldhaftig pogen dor Britsclie strijdkrach ten spoedig met volkomen en duurzaam suc ces moge worden bekroond." De koning beantwoordde dit schrijven met een hartelijke dankbetuiging. De opperrabijn seinde aan generaal Allcn- by: „Het Britsche Jodendom trilt van vrcug- cïe over het roemrijk nieuws uit Palestina en zendt zijn hartelijke gelukwenschen ter ge legenheid van den historischen intocht in de Heilige Stad." Bij den sabbathdionst zal in alle synagoges dank worden gebracht voor de verovering van Jeruzalem. De revolutie in Portugal. De Portugeesche Legatie te 's-Graven- hage, zendt de volgende mededeeling: De Portugeesche Regeering spreekt zoo beslist mogelijk alle 5 erdachtmakingen in de Duitsche en Duitscli-gezinde pers tegen, betreffende den aard en de internationale oogmerken van de politieke beweging, welke in Portugal heeft gezegevierd. Deze oogmerken zijn in alle proclamaties an het comité, dat tengevolge van die be weging gekozen word, omschreven en zijn als volgt door de regeering, die het ver ving, bevestigd: volkomen trouw aan net aloude verbond tusschen Portugal en Enge land evenals aan de edelo zaak der gealli eerden. De bedoelde politieke beweging had eon strikt nationaal en republikeinsch karakter sondor eenig verband met vreemde, lipaai- sche of andere elementen. Dit wordt overigens bewezen door de daden van het comité en van de regeering, en door de vijandige houding zelve van de Duitsche en Duit-sch-gezinde bladen, en do beschieting van het eiland Madeira, nadat het zegevieren van de Portugeesche bewe ging aan de geheele wereld bekend was go- worden, leveren de beste tegenspraak van de kwaadwillige verdachtmakingen, waar van hier sprake is. Desniettemin acht de Portugeesche regee ring het noodig de openbare moenlng in allo landen te waarschuwen tegen deze be richten, welke in omloop worden gebracht met het doel onrust onder de goallieerdo volken te zaaien, in de steeds weer op levende, doch steeds ook weer teleurge stelde hoop, dat door zulke middelen de eensgezindheid, do standvastigheid en do overtuiging waarmede zij tot heil van het algemeen strijden, zal worden verzwakt. De typhoon In Japan. De Petit Marseillais" ontleent aan den op 14 December aangekomen Japan Ad vertiser" de volgende bijzonderheden over den typhoon in Japan Het aantal dooden is ontzettend. De ma- toricele schade bedraagt meer dan 250 mil- lioen franc. Alleen op de prefectuur te Toïcio heeft men ruim 500 dooden geteld. Drieduizend huizon zijn verwoest en 150,000 overstroomd; 200,000 menschen zijn vol komen dakloos. Verscheidene dorpen in de omgeving van Tokio werden geheel ver woest; te Simamura vond men 300,000 dooden. Het kleine eiland bij Uruyasu is verdwenen, de inwoners zijn omgekomen. Alweer is in Pruisen een heelo wagon lading goederen gestolen. Ditmaal is het een wagon bedrukte katoenen stoffen, die ecnigen tijd geleden van Miinchen-Gladbach naar Neuss werd verzonden, doch ondanks de ijverigste nasporingen niet meer te vinden is. Koning Peter van Servië is uit Salo- niki te Piraeus aangekomen. Z. M. 2^1 den winter te Castella, hg Piraeus, doorbrengen, waar een landhuis is gehuurd. Tusschen Berlijn en Dessau is een pak ket, bevattende een bedrag van 900,000 mark, verdwenen. In hot pakket bevonden zich 4Yj pet. schatkistobligaties op de zesde oorlogsleenmg en couponbladen, die voor een filiaal van ee® Berlijnsche bank to Dessau beètemd waren. Op het postkan toor te Berlijn werd hét pakket volgens de voorschriften aangegeven. Een gedenktseken van Belgische dankbaarheid. Het Belgische monument op den Amers- foortschen Berg, bedoeld als een gedenktec- ken van Belgische dankbaarheid aan de Ne- deiiandsche natie voor de gastvrijheid in ons land ondervonden, is thans voltooid en voor het publiek opengesteld. Alleen de parkaan- leg er om heen, zal nog wat tijd vorderen, waarom men de officieele overdracht dan ook niet voor volgend N jaar April of Mei mag verwachten. Het monument is ontworpen door den Bel gischen architect Hoste, de uitvoering is ge heel het werk van geïnterneerden. Het is opgetrokken in mistkleurigen baksteen in waalvorm en maakt een zeer massieven in druk. Het bestaat uit twee deelen, het hoofd werk, de 14 M. hooge uitzichttoren en een voormuur op eenigen afstand en lager plan, beiden verbonden door twee breede met heg gen omzoomde paden. De voormuur stelt voor het lijden van Bel gië, do bovenbouw de verheffing, de opbeu ring van het lqdende volk door Nederland. Beide werken dragen hoogst merkwaardige friezen, reliefs in metalliek beton. Aan den voet van het bouwwerk een wa terpartij te midden van uitgebouwde bakken bestemd voor bloem versiering. Aan den ach terkant het vredessymbocl roet welvaart en overvloed. Aan weerskanten leiden trappen naar boven, afgesloten door hekken, in kunst smeedwerk. De trappen leidon naar de ga lerij, welke den bovenbouw schraagt op klei ne kolommen. De galerij wordt in 't midden onderbroken door een portaal, mystiek be licht door het in lood gevat:e gebrand glas in de decoratief afgewerkte deuren. Iu dit portaal is op den eenen muur een groote steenen plaat met opdracht. Aan den anderen muur zal een steenon plaat ingemetseld worden, waarin gegrift do namen van alle hier gestorven geïnterneer den. De bovenverdieping bereikt men in de door 'n fraai gebrand glazen dak overdekte por trettengalerij. Goederenvervoer. De Kamer van Koophandel te Wagenin- gen heeft een adres gericht aan den minis ter van landbouw, waarin inzake de beper king van het vervoer per spoor van goede ren wordt bepleit aan handel en industrie ten minste gedurende 1 of 2 dagen per weck gelegenheid tot vervoer op de spoorwegen te laten. Houtvervocr. De minister van Landbouw, gezien zijn be schikking van 26 November, houdende verbod van vervoer van hout, heeft bepaald dat dit verbod niet van toepassing is op: 1. teen of griendhout, ook genaamd twijghout: 2. waar den- of rijshout, inits geen brandhout zijnde; 3. osschenhakhout, bestemd voor den tuinbouw of voor waterworken; 4. dwarsliggers; 5 palen onder hout bestemd voor Rijkstelegraaf- en telefoonlijnen voor den openbaren dienst en voor de mijnen in Limburg; 6. hout in vlotten; 7. hout te water vervoerd wordende in of ten behoeve van den militairen dienst, blijkende öf uit het militair geleide, öf door de betrok ken militaire autoriteit te verstrekken geleide- biljet, vermeldende plaatsen van afvaart en bestemming, naam van schip en schippor, ge wicht der lading en ongeveer tijdsbepaling van de reis. Dagrantsoenbons verlofgangers. Do opperbevelhebber hoeft de volgende or der ter kennis van do landmacht gebracht: Aangezien het herhaaldelijk voorkomt, dat militairen mot periodiek verlof vertrekken, zoDder dat hun dagrantsoenbons worden uit gereikt, en dientengevolge, hetzij van de be trokken militairen of van de gemeentebestu ren klachten bij het departement van Oorlog inkomen, vestig ik bij deze uw aandacht op legerorder 1917, waarbij is bepaald, dat aan ieder militair, die voor ten hoogste zeven ach tereenvolgende dagen met verlof vertrekt, on- geeoht voor welk doel, dagrantsoenbons kun nen worden verstrekt, Bedoelde bona kunnen door compagnies (batterij enz.) commandan ten, ingevolge het bepaalde in legerorde 1917, deel B., No. 134, rechtstreeks worden aange vraagd aan de Vie afdeeling van het depar tement van Oorlog. Ik vertrouw er op, dat dergelijke klachten voortaan niet meer be hoeven te worden ingebracht, Een ontevredenheidsbetuiging. De opperbevelhebber heeft aan de autoritei ten van de landmacht zijn ontstemming be tuigd over de aanwezigheid van scherpe patro nen in de zakken van ingeleverde kloeding en uitrusting in de magazijnen van kleeding, loc als is geconstateerd. Dit kan toch alleen een gevolg zijn van nalatigheid van officieren en kader, belast met de uitgifte van munitie. Van hen, die belast zijn mot het innemen van mu nitie van met vorlof vertrekkenden en van hen, die met de administratie van munitie bela9t zijn. Doch in de eerste plaats is iets dergelijks te wijten aan gebrek aan toezicht van den betrok ken compagnies- (batterij- enz.) commandant. Do hoogore chefs zijn uitgenoodigd den onder hen staanden commandanten nadrukkelijk on- dor het oog te brengen, dat zij in hun commando voor nalatigheden persoonlijk verantwoordelijk zijn. Artis in oorlogstijd. Dat ook de dierentuin in onze hoofdstad mede de gevolgen van den oorlog ondervindt, kan wel ni'.t anders. Er is nu eenmaal schaarschte aan voedingsmiddelen, vooral voor de vegeta rische gaston van onzen dierentuin. Zoo krij gen nu b.v. de olifanten hout te eten. Versehe kastaujetakken wordon mot graagte door die reuzen gegeten. En hoe pienter weten die die ren met poot en snuit de takken van som9 10 c.M. doorsnede en meer in stukjes to breken en zo verder met hun kiezen fijn te malen. Ondanks de slechte tijden bracht mevrouw dc leeuwin „Saida"* een welgeboren leeuwtje ter wereld, da', hel zeer goed maakt. De smokkelarij voorheen en ihnns. Men schrijft van de Oostgrens aan het „Hbld." Wat- is er nog over van de smokkelarij uit de jaren 1915 en 191G? Zoo goed als niets. Een enkel© poging, welke nog hier of daar gewaagd wordt, tot frauduleus vervoor naar de overzijde der grens wordt in 'en regel verijdeld. Een staf van ambtenaren is daartoe dag en nacht in de weer. En do maatregelen, welke in verband hiermede genomen zijn, hoo hard ook voor zooveel rustige burgers in den lande, zijn doel treffend gebleken. Merkwaardig is heb wel dat er op 't oogenblik tusschen grensbewoners een ruil handel is geboren van levensbehoeften tegen draadnagels of spijkers. We keeven hiermede dus een paar duizend jaren terug. Maar het ijzeren geld en dc „schijntjes" konden den laats ten tijd den smokkelaar weinig jneer bekoren, hadden heel weinig waarde voor hem. Vandaar ruilhandel in een artikel, dat meer gewild is, omdat het in oen anderen vorm is gegoten. Doch dit alles is niet meer het werk van do smokke laars in den echten zinDezen toch zijn weg uit dé „gevaarlijke zóne" om in voor hen betere oorden tot inkeer of nadenken te komen. Velen hunner zwerven rond in streken, waar hun verblijf nog wordt ge duld vaak zonder werk en zonder brood. Anderen moeten arbeiden onder streng toezicht in do hun aangewezen verblijf plaats. En zooveel anderen vertoeven óf in de gevangenis óf zijn hun heil buitenslands gaan zoeken, waar ze we-1 veel kunnen ver dienen, maar ook moeten deelen in al de misère van een groote schaarschte. Hoe zeer elen verlangen naar hun vroeger thuis bliürt wel het meest uit do pogingen, welke bij de militaire autoriteiten gedaan worden, om verlof t-ot terugkeer in het voor hen verboden gebied. Maar deze auto riteiten blijken en terecht zeer voor zichtig. Voor hetgeen hierin bereikt is, verdient d-9 Nederlandsche regeering, die is opgetre den met zulk een kracht en energie, slechts SASSENHEIM. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig allo leden. Ingekomen stukkon 1. Een verzoek van D. Zandbergen ora dispensatie van art. 31 der Bouwverorde ning, tot plaatsing van een schuurtje. Goedgekeurd. 2. Een verzoek van J. Molenaar aan den Menneweg, om tot Mei a.s. in zijn huis te mogen blijven wonen. Het verzoek wordt toegestaan, omdat Molenaar met 1 Mei een ander liuis kan betrekken. 3. Een schrijven van dr. Quant c. 8. om f 150 subsidie voor het vaststellen van een wijkverpleegster voor de plaatsen Sassen- heim, Voorhout, Warmond en Kaag. De Voorzitter zegt, dat het een moeilijk© zaak ia, vooral in dezen tijd, en dan, ook van R,-K. zijde wordt voor een verpleegster gewerkt. Bovendien kan „Het Groene Kruis" een verpleegster krijgen met Rijkssubsidie. De heer Warna&r wordt het vreemd, dat, waar nog geen statut-en of reglementen zijn, men om subsidie komt. Na eenige discussie wordt besloten het voorstel aan te houden en nog eens met een der adressanten de zaak nader te bespre ken. 4. Een schrijven van don Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren voor Zuid-Holland, om do salarissen van de gemeente-ambte naren in overeenstemming te brengen met die eischen des tijch. De Raad achtte wijziging niet. noodig. Aan den Bond' zal de staat van salarissen worden opgezonden, dan kunnen de heeren zelf oordeelon, dat herziening op het oogen blik niet noodzakelijk is. Mededeelingen De Voorzitter deelt mede 1. dat B. en W. met. de voorzitters der verschillende vakvereenigingen hebben ge confereerd voor een Centrale Keuken. Uit de besprekingen bleek duidelijk, dat zoo'n inrichting hier niet gewonscht wordt. 2. Dat het weiland van „Rusthoff" is verhuurd voor f 4241.58, „Rusthoff" zelf voor f 550 per jaar. 3. Dat het gasverbruik tot wederopzeg- gens van 2 op 4 M3. per gezinslid1 is ge bracht; de winkeliers krijgen 10 MS. toe slag. 4. Dat de huur van het stukje gemeente grond in den Floris-Schouten-straat, ver huurd aan Niekerk, is gebracht van f 20 op f 40 huur per jaar. 5. Dat de heer Morbus een telefoon krijgt, voor rekening van de gemeente, wegens drukke bezigheden met de distributie. Aan den heer O. van Eek werd eervol ontslag verleend als administrateur van het distributiebedrijf, met ingang van 1 Januari. In zijn plaats wordt benoemd de heer Visser Vlasveld. Deze krijgt ook de administratie van het Grondbedrijf. Op voorstel van B. en W. weiden met algemeene stemmen de jaarwedden der onderwijzers van de openbare .school in overeenstemming gebracht met de regeling door Ged. Staten gewenscht. Het aanvullingskohier schoolgelden 4de kwartaal werd goedgekeurd. De verordening, regelende de samenstel ling en den werkkring van de Commissie van Bijstand van het Grondbedrijf, werd goedgekeurd. Evenzoo de gemeentebegrooting, die werd vastgesteld op een bedrag van f 103,708.03. Hierna was aan de orde: dirurtetoe-sla-g gemeente-ambtenaren. De Voorzitter vond do salarissen voldoende waarom werd beslo ten geen duurtetoeslag te geven. Alleen aan de heeren Verhoog en Pot-man werd f 5 per maand meer gegeven als ambtenaar bij de distributie. De gemeentewerkman H. Jansen werd in vasten dienst genomen. Op voorstel van B. en W. werd aan hen, die minder dan f 750 inkomen hebben, een toeslag van 14 ets. p. L. petroleum toe gestaan. Hierna geheime zitting. In openbare zitting werd meegedeeld, dat op voorstel van B. en W. het suppl. kohier H. O. is vastgesteld op f 700. Bij de rondvraag deelde de heer Marbus mede, dat 3 Januari een veiling van hak hout zal worden gehouden van eenige per- ceelon hak- en takhout. De heer Bader sprak er zijn verwondering over uit, dat een uitweg van „Rusthoff" anders op de kaart st-aat aangegeven dan bij den koop was bepaald. De zaak zal worden onderzocht. Het „Calderon Tooueel''. Men maldt ons uit Amsterdam: Naur aanleiding van do mededeeling^ welk© door de directie van het „Calderon- Tóoneel" in de pers is versprei! ala zou door de reorganisatie van het „Calderoa- Tooneel" het vooruitzicht, zijn geopend, dat de exploitatie in Januari a.s. zou kunnen worden hervat, moet het hoofdbestuur van de Nederlandsche. Toonedkunitenaars-Ver- eemging hierdoor bekend maken, dat de geëngageerdc-n van deze theater-onderneming zich ten gevolg© van de niet-bcteling hun ner gages, genoodzaakt hebben gezien huu dienstbetrekking to beëindigen. Het hoofdbestuur protesteert ten stellig ste tegen deze houding van de directie van het „Calderon-Toonec-1", de heeren Vineent Eerghegge en dr. Jos. van der Velde, en meent, dat het allereerst op den weg van deze directie zou hebben gelegen om voor de nakoming van do door hen jegens da geer.gageerden aangegane geldelijke ver- verplichtingen te zorgen. Opgave van Personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. N. J. Schols, K.-K. Wees- en Oudeliodenhuis. E. G. Seepers, Doezastraat 37a. A. C. L. Binnendijk, en gezin, scheikundig ingenieur. Mariünpoelstrsat 3. Mej. R. M. L. v. a. Sando BakhuiJzen. Oude Vest 45. McJ. H. M. Elferink. Oostdwarsgr. 15. Mej. L. A. van Slooten. Nieuwstccg 10a. W. F. Me lissen, Gerrlt Doustr. 55. Mej". M. L. Lenjvcld, huishoudster. Munnikenstr. 5. Mej. C. C. v. d. Akker. Nieuwe-Rijn 42. Mej. A. M. van Gestel, Hoogcwoerd CSa. Th. T. J. Maancn. Julianastr. 2. A. H. L. Bartea, huisschLlder, Buitenrusttr. 8A. L. M. C. RollLn Couquerquc. Apothekcrsdljk 35. J. C. v. d. Bas en gezin, koffiehuishoudor. Korte Mare 2. Mej. M. C. Weenink, Botermarkt 3. P. Kabel en gezin, sigarenmaker, Nieuwsteeg 11. Mej. P. A. C. Schaap, dienstbode Terweepark 4. J. J. Logger-Langenhorst, Breestr. S3. L. Se- gaar. Heljnslusstr. 15. D. Veerunan. dienstbod#. Plantsoen 17. B. J. Asseler. landarbeider, Hout markt 10. McJ. S. Hagens. Zljlslngcl 44B. W. M. Gleüm-ScbatteDhelm. verkoopster Heerengr. 80a. J. Buis. "dienstbode, Oegstgeestcriaan 11. Mej. K, W. Meijer, verpleegster, H.-Kerkgracht 17. Mej. J. Overes, dienstbode, Zoetervr.-Singel 47. Me/. G. Burggraaf, dienstbode. Haarlemmerstr. 100. A. J. M. v. d. Velden. Garenmarkt 20. Zitting van gisteren. Financiën. De heer YAN SCHALK wenscht salaris- verhooging voor de grens-commiezen. Ook ter beteugeling van den smokkelhandel ie meer mutatie in het korps nooddg. De heer ENGELS bestrijdt do afschaf fing van den assistentenra-ng. De heer YAN KAALTE vraagt lotsver betering voor de commiezen-verificateurs. De heer TER LAAN bepleit een meer uniforme salarisregeling voor de Rijke klerken. Ook chiurt hot te lang voordat zij in aanmerking kunnen komen voor bevor dering tot de 1ste klasse. Voor deze cate gorie moet spoedig iets gedsaan worden. Ook de detaciieeringstoelage moet aanzien lijk worden verhoogd. De MINISTER YAN FINANCIEN, de heer TREUB. kan den heer Oud niet toe geven, dat aan do door hem genoemde amb tenaren een onrecht is geschied. Do assis- tentenrang kan niet gemist worden. Spr. zou liever de commiezen, die in dienst zijn, terug wenschen, in plaats van de militaire commiezen, maar dc Minister van Oorlog en de Opperbevelhebber hebben bier to be slissen. Beter waa het nog, wanneer geen aanvulling van het korps noodig was, maar in de gegeven omstandigheden kan men daar niet buiten. Het artikel wordt aangenomen, evenals de andere artikelen. Waterweg van Dordrecht naar Zee. Hierover voeren het woord de heeren DE MURALT, DE KANTER, YAN DER MOLEN, BONGAERTS, TER LAAN en SMEENGE. Te zes uren wordt de vergadering geslo ten, nadat besloten is het ontwerp Donder dagavond verder te behandelen.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5