Nederland en de Oorlog. UIT DE OMSTREKEN Kunst, Letteren enz VROUWENRUBRIEK. Knoeierijen mei levensmiddelen. De firma Passtoors te Hilversum pleegde on geregeldheden mei de levering van levens middelen. De burgemeester deelde in den Raad mede, dat hij de firma Passtoore niet als grossier wenschte voor to dragen, omdat hij de bewijzen had, .dat de firma glauberzout, oen product, dat waardeloos is en gebruikt wordt in de weveryen, had verkocht als soda tegen de maximumprijzen van soda. Uit eon naar aanleiding van deze kwestie door den burgemeester uitgegeven dossier blijkt, hoe de firma Passtpors het argelooze publiek minderwaardige rommel heeft wil len doeif slikken voor soda. Tevens blijkt, dat de inbeslagnemingen bij deze firma heb ben plaats gehad in overleg met de soda-cora- missie en den minister van Landbouw, Han del en Nijverheid. Uit het door den directeur vau den keu ringsdienst ingesteld onderzoek blijkt, dat do firma Passtoors het glauberzout aan kruide niers verkocht. Wel was op de faetuurs aan gegeven glauberzout", doch de prijs was die voor soda n.l. 12.5 ct. per K G. terwijl vol gens deskundigen glauberzout 73/4 ct. per E.G. weard is Aan een winkelier leveTde de firma volgens factuur soda, wat })ij onderzoek niets dan fijn glauberzout bleek te zijn. De zaak kwam uit, doordat de firma Passtoor9 plotseling aan een der grootste sodafabrikanten zulke groote bestellingen glauberzout deed, dat deze fa brikant aan den Hilversumschen keurings dienst daarvan kennis gaf, onder medodee- ling, dat hij de overtuiging had, dat de fir ma deze kwantums niet alleen voor de indus trieën noodig kon hebben. Werkelijk bleek het vermoeden dezen fabrikant juist te zijn. Een gravin-siyokkelaarster. Op den 13den October il. kregen de kommie zen te Zevenaar van het departement van bui- tenlandsche zaken, althans van een ambtenaar van dat departement, telefonische mededeeling, dat spoedig te Zevenaar op haar reis naar Duitschland zou aankomen gravin E. C. F. von Pinten, geboren baronesse Vnn Alten, die met eenig respect moest worden behandeld en niet ran den lijve mocht worden gevisiteerd. Ze had te Noord wijk gelogeerd en was te Berlijn gedo- micilecrd bij den onderstaatssecretaris Von Stumm. Spoedig daarop kwam reeds de bagage van de barones, bestaande uit niet minder dan elf vollfs. In afwachting van de komst van de eige naresse werden deze zoolang in het visitatie- lokaal opgeborgen. Geheel in strijd met de aan de kommiezen gegeven instructies kwam even later te Zeve- ïiaar aan do opperwachtmeester der marechaus- ièo J. van Wijk, uit Arnhem, die aan de kom miezen meedeelde, dat hij op last van zijn supe rieuren' een zeer nauwkeurig onderzoek moest instellen naar de bagage van de gravin Von P. De kommiezen deelden mede, dat zij ingevolge hun opdracht geen medewerking konden ver- leenen, waarop de wachtmeester verklaarde slechts te handden ingevolge zijn instructies en dus de verantwoording op zich te zullen ne men. 0 Eerst den volgenden dag kwam de gravin, vergezeld van haar dochtertje en de gouver nante vau het meisje, terwijl ze als bagage nog 5 colli's meebracht. Toen de wachtmeester haar verzocht hem te volgen, om hem in staat te stellen de bagage to onderzoeken, vroeg de gravin hoogst ver baasd, of hij dan géén order uit Den Haag had gekregen. De wachtmeester deelde haar mede, dat. hij slecnts zijn instructies volgde en dien tengevolge genoodzaakt wa-3 een nauw keurig onderzoek in te stellen. Onder pro test was de gravin genoodzaakt hem te volgen. Toen de koffers geopend werden, bleek, clat deze oogenschijnlijk slechte de gewone rrisbenoodigheden als gebruikte ondergoe deren, toiletartikelen enz. bevatten, maar bij nader onderzoek bleek, dat "oncl'cr in de koffers een groote hoeveelheid smokkelwaar was verborgen, zoodanig verpakt, dat dit bij een vluchtig onderzoek niet ontdekt zou zijn. Do verboden waar bestond uit een groote voorraad nieuwe manufacturen, on geveer 25 paar nieuwe schoenen, pl. m. 100 KG. levensmiddelen, koffie, tliee enz., ja z' Ifs 100 nieuwe spenen voor zuigflesschen. De gelieele voorraad, die een waarde van eenige duizenden guldens vertegenwoor digde, werd in beslag genomen. Zoozeer was do gravin overtuigd, dat de geheele zaak op een misverstand berustte, dat zo de kommiezen verzocht haar zoo spoedig mogelijk de goederen na te zenden aan haar tijdelijk domicclie bij den onderstaatssecre taris van buitenlandteche zaken Yon Stumm te Berlijn. In afwachting van nadere bevelen werd de gravin niet aangehouden, maar werd haar toegestaan den nacht iu een hotel door te. brengen. Zondagsmiddags mocht ze met achter lating van haar bagage doorreizen. Met den trein, die te Zevcnaar .aankwam, stapte toen eon andere dame die zich hield of zij gravin Yon P. niet kencle, doch die, zich voorstellende als gravin Yon P. uit Berlijn verzocht, spoedig haar bagage te onder zoeken, omdat ze met denzelfden trein wilde doorreizen. Spoedig bleek, dat ook deze damo een zeer groote bagage bij zich had, die maar weinig verschilde met die van gravin Yon P. geboren Yan A., cEo haar zustor bleek te zijn. Ook deze bagage werd in beslag genomen. Eerstgenoemde dame, wier zaak gisteren voor de rechtbank te Arnhem behandeld word, was niet verschenen. De chef-verifi cateur Kroezen verklaarde nog. dat de mededecling uit Den Haag hem niet be vreemd had, daar hij wel meer zulke mododeelingen van het mi nisterie van buitenland- sclie zakon ontving. Met wien hij had gesproken wist getuige niet.' Het O. M. wees er op, dat het optreden van bokl. getuigde van een buitengewone brutaliteit. Misbruik makende van haar positie had ze gepoogd een groote hoeveel heid artikelen uit. te voeren. Een strenge straf achtte spr. dan ook gemotiveerd. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf met last tot onmiddellijke gevangenneming en verbeurdverklaring der goederen. Een belooning voor spionnage-jagers. Yanwege het General Kommando" vnn het. 7de Duitsche legercorps is langs de grenzen een gedrukte waarschuwing ver spreid in Duitsch en Hollandseh waarin Neder landsche werklieden, die vaak de grens passeer en, ernstig worden aangemaand voorzichtig te zijn met Engckche spionnageagenten en zich niet te laten verleiden tot 't plegen van straf bare handelingen. Nog kort geleden is een Nederlandsch arbeider, dio er zich toe ge leend liad belangrijke militaire inlichtingen uit Duitschland over te brengen, gevat en zit. nu in de gevangenis. De waarschuwing zegt verder, dat hij, dio zich beschikbaar stelt voor spionnagedienst, streng wordt gestraft, terwijl een beloo ning wordb gegeven aan hem, die de Duit sche autoriteiten voor -verspieders waar schuwt. Veevoeder en 't scheuren van grasland. Men schrijft aan het ..Hbld": In onze oostelijke zandstreken komen steeds meer weilanden disponibel, om te wor den gescheurd voor den verbouw van rogge on andere producten, bestemd voor menschc- lijke voeding. Ze-er gewenscht is het natuur lijk, dat hiervoor niet de slechtste gronden in aanmerking komen, muar goede wei- cn hooilanden met een flinke zode, waarin het reservevoedsel ligt opgehoopt. Het getal wei- en hooilanden zal dus aan merkelijk inkrimpen, hetgeen in zoover niet zonder eeDige. bezorgdheid k'an gadegeslagen worden, dat in de zandstreken de oppervlakte wei- en hooiland voor de grascultuur niet groot genoeg is, om in normale tijden zelfs in de behoefto aan gras en hooi tc voorzien. Het tekort moet op de een of andere wijze worden aangevuld. Door de voorgenomen omscheuring zal de grasopbrengst noodwendig afnemen, en al zal ook de veestapel door noodslochting wellicht verminderen, deze vermindering zal hopen wij, tot een zeer klein getal beperkt blijven. Daarom moeten o.ï. in het belang van onzen veestapel maatregelen getroffen worden, om op andere wijze in den veovoedernood te voorzien. Met kracht moet worden aange drongen, desnoods met financieelen steun van regeerin gswege, op den verbouw van knol- en wortelgewassen en grocnvoeder op daar voor bestemde akkers. En over 't algemeen wo'rdt in de zandstreken nog te weinig zorg aan deze teelt besteed. Op zoovele boerde rijen is de verbouw van knolrapen, mangel- wortels enz. bijzaak. Men msent nog al te veel, dat deze gewassen geen of weinig be mesting van den bodem noodig hebben, om een goeden oogst op te leveren, En toch is een flinke bemesting zeer noodig. Nu zal met de noodzakelijke inkrimping van den runderstapel ook de mestgewinniDg afnemen, zeer ten nadeelo van de zandige bouwlanden, die zoozeer een flinke bemes ting met degelijken stalmest behoeven, om een goeden oog9t op te leveren, vooral thans nu de kunstmest zoo scbaarsch en peperduur is. Beschikbaarstelling van laatstgenoemde meststof tegen verminderden prijs ware daar om in het belang der veevoedercultuur ten zeerste gewenscht. Mogelijk ook, dat«een pre- miestelsiel in den zin als voor de cultuur van gewassen op gescheurd weiland gunstig zou worken. Op de zandgronden hangen veeteelt en landbouw zeer nauw samen. Zonder een flin ken runderstapel geen voldoende mest en der halve te geringe oogsten. En in onzo zand streken is thans reeds gebrek aan voldoende meststoffen; over 't algemeen wordt er in de zandstreken te weinig gemest, voor een groot- gedeelte een gevolg van een tekort aan mest. 't Ware wel zeer wenschclijk, eens na te gaan, op hoeveel landerijen in de zandstreken nog nauwelijks halve of kwarloogslen wor den geteeld. De uitkomsten zouden verbij sterend zijn. VOORHOUT. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Togonwoordig alle leden. Mededeeling heeft plaats van verschillende ingekomen stukken, w.o. de teruggezonden be grooting, die met do gemaakte opmerkingen gewijzigd, opnieuw wordt vastgesteld. Het adres van den onderwijzer Zwart om verhooging van salaris met f 100, wordt aan gehouden totdat de beslissing op een vroegor genomen Raadsbesluit, daarmede in Velband, binnenkomt. De eoueierge van het raadhuis, mej. Helena van Diemei, vroeg hooger salaris, doch het adres was ongezegeld en werd daarom ter zijde gelegd. Do Bond van Gemeentewerklieden had oven eens eeu ongezegcld adres ingezonden, dat het zelfde lot onderging. Ds. Do Haan, van hier, dr. Quant, van Sas- senheim, ds. Thys cn ds. Wuslenhoff, van Sas- 6enheim, vroegen voor de oprichting van eon wijkverpleging voor de dorpen Sassenhcim, Do Kaag, AVarmond en Voorhout, gezamenlijk een subsidie van f 100. B. en W. zullen onderzoeken, of het werke lijk f 100 waard is. Een verordening op hel rooken /van sigaret ten c-n tabak) van jeugdige personen beneden 12 jaren werd goedgekeurd. De heer Van der Laan pleitte hier voor een regeling van Rijkswege, heel wat beter dan een plaatselijke verordening. Met den heer Angovajron stemde deze dan ook tegen. De heer Van Rijn noemde het een schandaal, het rooken van jeugdige personen. Op haar verzoek kreeg de onderwijzeres, mej, Van Genk, met ingang van 15 Nov. j.l. eervol ontslag. De voorzitter deelt riede, dat het 40-jarig jubileum van den gemeente-veldwachter onop gemerkt is gepasseerd. Men wil echter zijn prestaties met een blijk van waardeering be loon en, en hem een gratificatie toekennen. B. en W. stellen voor f 50. De heer Angeva- ren wil liever een eadeaux geven, wat B. en W. in overweging zullen nemen De heer Van der Laan brengt bij de rond vraag het loon van de distributie-ambtenaar ter sprako, waarop de Voorzitter zegt, dat de amb tenaar Van Stijn reeds op f 720 salaris kwam. 4 Verder vraagt de heer Van der Laan waarom wikelo neringdoenden, door hem met name ge noemd, uitgesloten werden van verkoop van Regceringslcvcnsmiddelen. Do Voorzitter zegt, dat dit een zaak is van den burgemeester, cn hij rekening heeft gehou den met het .hoofdbedrijf dier personen. De toestand onder do arbeidersbevolking eisch t, dat wel eens toeslag kon gegeven worden op do petroleum. De Voorzitter merkt op, dat men toch maar 2 liter per halve maand kan krijgen, dus niet meer besteodt^jrlan wanneer ze onbeperkt tegen gewone prijzen te koop is. De heer Angevaren merkt op, dat er veel noodverlichting gebezigd wordt, die ook vree- selijk duur is. De laatste 6preker geeft in over weging de lindeboomen in Dorp en „De Knip" to rooien. Wethouder Warmerdam verwacht, dat de bewoners er tegen op zullen komen, wat de Voorzitter niet zoo vreesolijk schijnt te vinden; en waar wethouder Col ijn. gevaar acht voor do wegbermen in „De Kniplaan", denkt de Voor zitter aan afzagen. Do heer Van Rijn zou nog graag rioleering en betere afwatering wenschen bij de O. L. S. en voldwachterswoning, wat toegezegd en waarop de vergadering gesloten wordt. NOORDWIJKERHOUT. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester Van Iersel. 'Afwe zig de heer P. Verdegaal. De Voorzitter brengt in behandeling do be grooting dienst 1918, die heeft gecirculeerd, maar waaraan nog eenige veranderingen zijn aangohracht. De H. O is er opgebracht tot een bedrag van f 16.000; voor wegen is f 500 gevoegd aan de f 5000 wegens duurte materialen, de distribu- tiekosten komen er op voor, voor f 15.000. Wegens het aannemen der nieuwe verorde ning onderwijzers-salarisregeling, is die post met f 1000 verhoogd, met het oog op het voor stel aanstellen gemeente-opzichter f 150; en voor reparatie school in do Zilk f 800, waaraan een schuin dak zal gemaakt worden daar na den looddiefstal de gang bij regen onderloopt ëh de kleeren der schoolkinderen niet droog kunnen hangen. Do geheele begrooting sloot in ontvangsten f 51.862.74, in uitgaven f 52.138.49; nadeelig saldo f 275.75. Hierna werd goedgekeurd dat het maximum bedrag van den H. O. van f 10.000 op f 16.000 zal worden gebracht, alsook de instructie van den gemeente-secretaris. De Voorzitter deelt medo, dat de heer Gooi als distributie-directeur vrijwillig ontslag heeft aangevraagd, hetwelk B. en W. eervol hebben verleend tegen 1 Januari. De leiding van het Distributiebureau zal zon der, kosten voor de gemeente, berusten bij don burgemeester; en voor administrateur is aan gesteld de heer Th. van Noort, te Noordwijk, die aldaar aan het bureau workzaam is. In verband met die verandering zal de borgtocht van dien ambtenaar van f 2000 op f 4000 ge bracht worden, wat wordt goedgekeurd. Door den heer E. Oostdam wordt goinfor- mcerd naar de distributie-commissie. De Voorzitter zegt, dat deze reeds is be noemd. En de uitbreiding? draagt de heer Oostdam. De Voorzitter zegt, dat hij voor uitbreiding niet to vinden is. Wil hij iets weten, dan zal hij don monschen wel vragen. Opgedrongen in lichtingen wenscht hij niet. Het voorstel van B. en W. om oen gemeente- opzichter aan to stellen komt hierop in be handeling en met algemecne 6temmgn wordt daarvoor gekozen de heer W. v. d. Klugt, op het uitgetrokken salaris, en wel vcor den tijd van een jaar. Ten slotte deed de Voorzitter nog een voor stel namens B. en W. om to besluiten tot het in stellen van een Huurcommissie. Spreker zegt, dat voor de kosten, die voor 50 pet. door het Rijk worden vergoed een be drag ran f 250 op de bcgrooting is gebracht, .dat echter zeker niet in geheel noodig zal zijn. Dg huren, vau huizen, na 1 Januari 1916 ver hoogd, zullen niet gehandhaafd kunnen blijven, als de verhooging door den verhuurder niet aannemelijk kan gemaakt worden aan do com missie door huitengowoon groote en kostbare reparatie of verbouwing of anderszins. Kalenders. Ons werden toegezonden de volgende kalen ders over 1918: N.V. Wernink's Kalk fabrieken. ..Noord-Brabant", Mij. van Verzekering op liet Leven te Waalwijk, opgericht 1843. Een verdwijnend beroep. Sieecls talrijker worden de klachten over het gebrek aan goede costuumnaaisters, die bij zich aan huis een japon kondan maken, mooier dan waartoe de huisnaaister in staat is, en degelijker dan het confectiewerk. Inderdaad hebben wij hier te doen met een verdwijnend beroep, wat we echter met reclen kunnen betreuren. Voor iemand met een „makkelijk'' figuur en een z.g „bede laarsgezicht", wie allee ongeveer goed staat, is confectie een uitkomst. Vooral nu de grootere magazijnen zich meer op dege lijkheid zijn gaan toeleggen. Echter b het ook waar, dat zoo'n japon nooit eens iets „eigens" geeft. De dame echter, dio er de voorkeur aan geeft, stof en patroon te zoe ken, om daarvan iets te laten maken, ver keert in het moeilijke geval, dat zij eon handige naaister moet hebben, die zoo iets vermag uit te voeren. En terwijl er een tien- of twintigtal jaren geleden een over vloed van jonge meisjes was, die na eenige leerjaren „op atelier" zich als coetumière vestigden en met de hulp van eeD paar leerlingetjee vrij aardig werk leverden, gaan diezelfde meisjes mi liever naar de fabriek, waar ze hetzelfde werk met minder bedrijfsrisico en in meer aangename om geving met een aantal gezellige collega's kunnen uitvoeren. De vraag naar een goede naaister is 'thans zoo groot, en het werk, dat men aan de enkele vertrouwde krachten heeft opge dragen, neemt zoo toe, dat die arme nijvere werksters onder het jachtig prikken van den naald zenuwziek worden; aan dezen toestand kan niet eerder een eind komen, voor men besluit, het confectie werk te aanvaarden. ReedB is dit werk naar den eisch van het. publiek de laatste jaren enorm vooruitgegaan. Binnen onafzien- baren tijd zal dit werk zóó worden geleverd, dat er plaats is voor persoonlijken smaak, individueels distinctie. Modesnufje. De mode van dit seizoen is.... verrukke lijk. Ze geeft inderdaad „olck wat wils". Zachte soepele stofjes worden met eenige rimpels op den schouder tot blouse ver werkt-, lange, ruime mouw, nauwe manchet, een enkel sierstukje in frapp eerend kleurtje, voilé, tout. Schoot of geen schoot, naar smaak. Schoot in den vorm van pan den, voor en achter, of als wijcflubberend strookje. Alles vlug, vlot en.... coquet. Opvallend ia de rage voor siierstcekjes. In een crèpe-de -Chinoblouse haakt men lange kraag, ceintuur enz. van koordachtige zijde of wol een randje vaste, met telkens twee losse steken or tuschen. Dat heeft een ver rassend effect, ^angs het bandfluweel van den bol van een hoed maakt men iets der gelijks. Als tint neemt men voor rose b.v. hemelsblauw, voor pauwblauw zilver, voor groen oranjekleur. Als tegenhanger van den enormen hals kraag, die ons een silhouet geeft, waarbij dat van den koetsiers-cachenez nog sier lijker is, worden minuatuurhoedjea hier en daar gedragen. Die bolletjes zijn echter zóó ingewikkeld van samenstelling, dat het wonderen van hoedentechniek genoemd kunnen worden. Grappig staat menige dame het lage kachelpijp-model, dat zoo uit do garderobe van haar heer gemaal ge roofd schijnt. Waanwijs wipt d'r neus tegen het. strakke voiletje aan. Er zijn nog nooit zooveel voiles gedragen. Men trekt ze rondom het hoofd en om hot goed glad te trekken naait men aan «Jen onderkant een fluweeltje ter lengte van den halsomvang, wat met een drukknoopje wordt vastgemaakt. Het speldje, dat de voile stuk trekt, kan dus worden gemist. Het ontstaan van den klokrok. Natuurlijk werd de klokrok in Parijs ge boren, maar geen modiste had aan die ge boorte deel. Een Fransch vrouwenblad deelt hierover het volgende mee In een eenvoudig dorpje in Zuid-Frank rijk werd de eerste klokrok gedragen door do dochter van.... een klokkenmaker. De vader had do klok uit een der groote ker ken afgenomen en moest deze horstellen. Het bovenstuk, waar de klepel in hangt, was er geheel uitgenomen. Het ondeu gende dochtertje klom in hot gat en had zoo do klok als een rok aan. Toevallig zag een schilder, dio nu eenmaal altijdyn Frank rijk rondzwerven, het meisje en het duurde niet lang of ze was op het doek vereeuwigd. Een paar maanden later prijkte op een van de Parijsehe schilderijententoonstellingen „Het meesje met den klokrok". Tot hiertoe 't vrouwenblad. De Parijsche modiste deed het verdere. „Nu kunnen we praten," zei Impey. ,.Dat. kun jij doen als je daarin lust hebt," bromde Fenlove. „ïk weet niet zeker of ik daartie wel capabel ben." .,Dan is het beter, dat ik heenga." „Wees toch niet zoo ezelachtig, Impey. Zio je dan niet boe ontdaan ik ben. Die vloer is bcestachtrj? harddat kan ik je wel zeggen." „Dan moet je dikkere kleeden nemen, Jasper." Jasper gluurde naar zijn bezoeker alsof Hij hem wel zou willen bijten. Impey bleef echter onverstoorbaar. ,.Nu, laat eens hooren waar al dat gedoe om is," ging hij schertsend voort. Jasper stak een sigaar aan om zijn zenu wen te kalmeeren en deed toen zijn verhaal. Hij vertelde het niet heel goedzijn geest was te verward!, zijn humeur te sterk ge prikkeld. Yan het hoofdthema dwaalde hij telkens op zijwegen. Hij verviel in schimp redenen en onwelvoeglijke uitdrukkingen, In herhalingen en maakte glossen, maar toen hij eindelijk zweeg, begreep Impey vrij duidelijk hoe de zaken stonden en was ook vele dingen te weten gekomen, waarvan hij vóór dien tijd niets wist. Er heerschte verscheidene oogenblikken Btilte. Toen zei Impey langzaam en hij Was nu heel ernstig: „Wel, Jasper, voor zoover ik het kan beoordeel en, heeft zij om twee redenen bezwaar met je te trouwen en beide zijn vrij gewichtig. In de eerste plaats houdt zij ndet van je en ten tweede keurt rij je levenswijze af. De eerste kan.wel een gevolg zijn van de tweede „Wel, wat is er verkeerd in mijn leven?" ■kauwde Jasper boos. „Was bet niet beter dat je een stap verder ging en vroeg wat er goed in is?" vroeg Impey. Jasper kleurde tot de wortels van zijn haar. „Ik leef als een gentleman." „Natuurlijk, als jij tevreden bent, dan behoeft er verder niets gezegd te worden," ging Impey langzaam voort. „De dame echter keurt het niet goed." „Zij is mal. Dat beteekent niets. Groote goedheid „Ik ben geneigd te denken, dat zij het niet ver mis heeft-," ging Impey onmeedoo- gend voort. „Wat is er van een rationeel standpunt in je leven goed te keuren? Wat heb je ooit gedaan, dat als verdienstelijk of zelfs als lofwaardig kan beschouwd wor den Je bent gezond en stork, bezit een mooi kapitaal, en toch, heb je wel ooit iets ge daan voor het welzijn van de wereld? Je bent een man en ik vind, dat iedere man een manswerk moet doen." „Zou je willen, dat ik in een fabriek werkte of een omnibus bestuurde of de straat veegde?" „Neen, Jasper, dat zou ik je niet willen zien doen, maar er zijn groote ondernemin gen, waaraan je zoudt kunnen deel nemen „Ondernemingen kunnen naar den duivel lóopen. Ik ben geen huichelachtig philan- throop." „Je bent, voor zoover ik kan nagaan, heelomaal geen philanthroop. Je bent slechts een zelfzuchtig ledigganger „Kom, Impey, nu praat je maar wat," zei Fenlove verachtelijk. „Je hebt me hier binnengehaald om naar je te luisteren," ging Impey voort, „en nu zul je naar mij luisteren. Ik deel de meening van de jongedame geheel. „Je hebt je leven tot dusver met nuttelooze en verkeerde genoegens doorgebracht. Je hebt tot dusver nooit een hand uitgestoken, om je tijdgenooten of je land van dienst te zijn. Met dergelijke kwesties als opvoeding of drankbestrijding of maatschappelijke hervormingen heb jij je nooit ingelaten. Je hebt nooit beproefd een vriend te zijn voor wien geen vriend heeft-, of een gevallene op het goede pad terug to brengen. Je bent nooit lid geweest van een plaatselijk bestuur of van een college van voogden, of hebt een ziekenhuis mee beheerd. Jo bent van maand tot maand en van jaar tot jaar je eigen zelfzuchtigen weg gegaan, zonder je om iets anders te bekommeren dan om je eigen ge noegens en amusementen. Buiten breng jij je tijd door met jagen en schieten en kaart spelen en misschien af en toe met een spel "kolf. Hier in de stad verbeuzel jij je Teven in olubs, café-cliantants en theaters en ik weet niet wat al meeri Yraag je zelf af, man, of dat een waardig leven is voor een verstandig mensch. Hoe lam je verwachten, dat een meisje met idealen en een gezond oordcel zulk een bestaan zal goedkeuren?" „Ik leef niet anders dan honderd andere mannen van mijn st-and," bracht Fenlove gemelijk in het midden. „Dat doet niéts ter zake. Als andere mannen hun leven willen verknoeien en den dwaas uithangen, dan is dat geen reden, waarom jij dat ook zou doen. Je schijnt ver wonderd, dat een rechtgeaard on odel- denkend meisje niet op jo verliefd is. Maar waarop moet zij verliefd worden?" „Ik ben een gentleman, in elk gevak" „Een gentleman is een man, die iets doet, Iets verdienstelijks doet. Jij trekt den Deus op voor dr. Drysdal e, noemt hem een been zager, een jager op microben. Laat mij je zeggen, dat je niet waard bent rijn schoo ft nen te poetsen. Drysdal e was een gentle man. Ik kende hem slechts oppervlakkig, beter zijn reputatie. Een werker Een man, die zich aan onderzoekingen wijdde met een geduld en een geestdrift, waarvan jij geen begrip hebt. Een man, die, ofschoon hij jong stierf, naam maakto, zijn deel voegde bij den groeten voorraad van menschelijke kennis en in geen geringe mate hielp het lijden der menschen te verminderen en het menschelijk leven te verlengen. Als ik iemand zooals jij hoor smalen op zulk een man, dan wordb ik boos." „Ja, je schijnt je wat opgewonden te hebben, wat?" spotte Fenlove. „Maar ik heb zeer zeker geen preek verwacht, toen ik je om raad vroeg." „Ik heb je steeds dóór raad gegeven. Als je de liefde van een vrouw verlangt maak je <lan barer waardig. Liefde komt dikwijls uit achting voort. Doe iets, dat haar be wondering zal opwekken. Laat haar zien, dat je het leven ernstig opneemt-, diat je de wereld niet beschouwt als het speelterrein van die rijken,- maar ais het slagveld van de sterken. Laat haar zien, dat je een ziel hebt gekregen, die meer verlangt dan kaartspe len en wedrennen dat je loven niet zon der beteekenis is, maar vol beteekenis." „Mijn beste Impey, je bent over het ge heel veel te hoogdravend. Ik geloof niet, dat vrouwen werkelijk een zier om zulke dingen gevenzoo zijn zo niet geschapen. Waar zij om geven, dat zijn mooie kleeren en genoegens, dio haar opwinden. Praat er mij niet van. Wat?" „Maar je hebt mij toegestemd, dat- juf frouw Adela niet tot die soort behoort. Waarom hield zij zooveel van Hector Drys- dale? Zij bewonderde hem blijkbaar. Ziin grootheid van karakter r rijn geestdrift trok ken haar aan. Zij zag in hem 'n man, die met heel zijn hart en ziel en al zijn krachten een manswerk deed, terwijl jouw ijdel en ledig bestaan haar afstoot." „IJdel en ledig inderdaad!" En Fenlove sprong uit zijn stoel op en begon in de kamer op en negr to loopen. „Ik moet zeg gen, Impey, je toont mij macBt.ig veel sym pathie. Je kunt je niet voorstellen, hoe krankzinnig veel ik van haar houd. Wel, man, zij is even mooi als oranjebloesem en even frisch." „Ik hel) haar niet gezien," antwoordde Impey, „doch ik neem dat gaarne aan, maar dat is een reden te meer voor je om te trachten je ha-rer waardig te maken. Win haar bewondering eerst cn dan zal mogelijk de liefde komen." „Dat gaat te langzaam in zijn werk, Im pey. Er zouden maanden en jaren mee heen gaan. Ik moet haar dadelijk hebben. Dat moot ik, bij St.-Joris. Je kunt je niet voor stellen hoe lief zij is. Kun je niet een mid del bedenken, waardoor ik haar kan nood zaken zich aan de overeenkomst te houden Kun je niet begrijpen hoe bedrieglijk ik van mijn rechten ben beroofd? Zij behoort mij toe. Wij waren op een haar na getrouwd ge weest. Werkelijk, ik moet mijn rechten op haar kunnen laten gelden." „Ik zie er niets anders op, dan wat ik je aan de hand heb gedaan," zei Impey pein zend. „De wet zal je niet helpen. Het is een vrouw vergund vóór haar huwelijk van geda-chten te veranderen, wat ook daarna haar moest mogen veroorloofd zijn. Je kunt haar niet wegvoeren en haar niet met ge weld trouwen." x&rtvzkff&r

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 6