No. 17731. LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 14 December Tweede Blad Anno 1917. DE OORLOG. M Nederland en de Oorlog, TWEEDE KAMER. VR&OEMRÜBRIEK, T De aviatcur Böhme gesneuveld. De Alieger-luitenant Erwin Böhme, uit Holx- minden, een der meest bekende Duitsche avia- leurs de bevelvoerder van het vlieger-cskader- Bölcke, is aan het westelijk front gesneuveld, nadat hij zijn 35sten tegenstander had over wonnen. Do koizcr van Duitschland had hem de orde Pour le mérite verleend, welke hem echter niet meer overhandigd kon worden. Duitsche meerderheids-socialisten zijn boos. Do „Vorwarts" protesteert er heftig tegen, 'dat het oppercommando in do Marken de so- cioal-domocratische vergadering, die Zondag LI. to Berlijn zou plaats vindon en waartoe de politie reeds toestemming had verleend, heeft verboden. Het blad verwijst naar do verklarin- gon van den rijkskanselier over het recht van vergaderen en zegt dat de nieuwe kanselier bij do militaire autoriteiten al even weinig succes heeft al9 zijn voorgangers. De „Vorwarts" meent dat Duitschland zich door dit verbod te genover het buitenland bloot gegoven heeft en dringt er op aan dat de militairen von een taak worden ontheven, tot welker behartiging hen al het noodige ontbreekt. De soc.-dem. partij had Zondag tevens een vergadering te Prcnzlau, noordelijk van Berlijn uitgeschreven, waarin Heilmann over „vrijheid on vrede*' zou spreken. Deze bijéénkomst werd evencous zonder opgaaf van redenen door het oppercommando verboden. De honger in Duitschland. Tn een artikel in een Zweedsch blad, dat juist in Engeland is ontvangen, protesteert de schrijver togen do misleidende berichten over don levensmiddelcntocstand in Duitschland, eooals die steeds in de pio-Duilsche pers le lezen zijn. De schrijver geeft toe, dat hij een bewonderaar is van de Duitsche natie, maar hij moet erkennen, niet to kunnen inzien wat Duitschland denkt te bereiken door dit bedrog. Hij zelf moest, zoo verklaart hij, een prach tige betrekking te Berlijn als electrotecliDisek ingenieur zeer tegen zijn zin laten varen, om dat zijn gezondheid ernstig gevaar liep wegens do onvoldoende voeding. Ziekten wegens on dervoeding sloopen het gansche rijk, zoo zegt hij. Do spreekkamers dergeneesheer en te Berlijn zitten stampvol Hij geeft toe, dat men nog wel dinors kan krijgen van 2.50 Mark, maar daarvan is do voedingswaarde zóó gering, dat men 'n half uur later weer honger heeft. Iu zijn pension bestond de voornaamste gang van de Abcndtisch gedurende den geheolen winter uit rapen of knollen." Hij verliet Duitschland G maanden geloden, maar verklaart, dat uit do door hem ontvangen berichten blijkt, dat de toestand volstrekt niet verbeterd is. Dc Engelsche scheepsbouw en de duikfcooloorlog. De parlementaire secretaris van het minis terie van scheepsbouw deelde in het Lagerhuis mede, dat de tonnenmaat dor in November vol tooide schepen die der verloren gegane vaar tuigen ten gevolge van vijandelijke aanvallen «eer dicht nabij komt. Een groot aantal standaardscbepen naderen hun voltooiing. Carson over Kocincnië. Sir Edward C-arson heeft in het Mansion House ter gelegenheid van do oprichting cener Engelsch-Roemeenschd vereeniging, een rede gehouden, waarin hij o.a. ver- klaarde ,,Ik geloof niet, dat iemand in het Ver- ceni-gd Koninkrijk het eind© van den oor log zou wcnschen, zonder dat de vrijheid van Roemenië verzekerd zou zijn. De Brit- sche icgeering is nooit afgeweken van haar besluit om haar plicht jegens Roe menie te vervuilen. Roemenië rekende op de hulp van Rusland, maar dit kon niets voor het land doen, wegens de binnen- landsche moeilijkheden, door Duitschland veroorzaakt. „Roemenië ging niet vrijwillig in den oorlog;, het werd daartoe genoodzaakt, ter a ordediging van zijn bestaan. Roeme- nië's moedig besluit, om vol te houden tot 'fc einde, legt ons de verplichting op, even eens voort te gaan tot het einde cn tot het is hersteld. Vrcdesgepraat is misdadig en misleidend. Geen enkele natie mag de zen oorlog beëindigen, als zij alleen haar eigen zelfzuchtige doeleinden bereikt heeft Daarvoor strijden wij niet. Wij strijden voor vrijheid en vrede voor de gansche wereld. Deze oorlog mag niet eindigen, zonder dat de rechten der kleine naties, zoowel als die van het Britscho rijk, ver zekerd zijn. „Ik herhaal u", zeide Carson, zich wen dende tot den Roemeenschen gezant-, „dat clezo regeering besloten is om vo^rt te taan, tot voor all dn het gemeenschappe- ujk doel is bereikt, waarvoor-wij in dezen oorlog gingen. Op andere voorwaarden zal de tegenwoordige regecring geen vrede sluiten. Wij zullen doen wat wij kunnen. Het is niet gemakkelijk om Roemenië te helpen. Er gaat nauwelijks een dag voor bij, dut wij niet overwegen, wat wij kun nen doen om onzen dapperen bondgenoot bij te staan en wij zullen cfat tot het einde blijven doen". „Gesteund door de geallieerden, kan Roemenië er zeker van zijn, dat, wat het ook te lijden moge hebben, het op den duur vrijheid en vrede zal liebben verworven. „Amerika en Engeland zijn ieder voor zichzelf in staat de gegeven beloften na te komen. „Door een vredesverdrag met Duitsoh- ïand of Oostenrijk te onderteekenen, zou den wij geen stap vooruitkomen in de rich ting van een werkelijken vrede." Dc Oostenrijkers en Hongaren In do 1 Ycrccnigdo Staten. In verband met do oorlogsverklaring aan Oostenrijk-Hongarije zijn meer dan een millioen personen toegevoegd aan do lijs- ipn van vijandelijke buitenlanders. Velen, dio sedert lang verdacht werden de oor logsplannen van de regeering te dwars- boomen, zijn gearresteerd en zullen geïn terneerd worden, wanneer zij de autori teiten niet kunnen overtuigen van hun vredelievende gevoelens. Alle Oostenrijkers en Hongaren moeten tot op 100 yard afstand van de dokken blijven. Uitlatingen van Amerikanen. Op het diner van de „Pennsylvania So ciety", hetwelk gisteren plaats vond, hield Ju3serand een toespraak, waarin hij o. a. zeide „De Franschen zullen het jaar 1917 in hun hart gegrift houden, toen de Verec- nigdo Staten aan den oorlog gingen deel nomen." De leider der republikeinsohe partij in den Senaat, Lodge, zeide: „Er mag geen wapéhsfcilsta-nd, geen pin gelen met Duitschland zijn. Zijn woord is waardeloos. Er kan geen hoop op een be slissing zijn, uitgezonderd door physieke waarborgen, op het slagveld bevochten". Theodore Roosevelt verklaarde: „Oostenrijk-Hongarije en Turkije zijn geen naties, maar ras-tyrannieën, en noch democratie, noch beschaving zullen veilig zijn, zoolang deze staten in hun huidigea vorm bestaan". De spreker bracht hulde aan Frankrijks brouw en vaderlandsliefde en verklaarde, dat Frankrijk „de ziel der wereld reddo". De Russische kroonjuweelen vermist. Naar Parijsohe bladen uit Petrograd vernemen, is de regeering van Lenin tot de ontdekking gekomen, dat de Russische kroonjuweelen, die op een waarde van 500 millioen francs worden geschat, uit het museum der Hermitage zijn verdAvenen. Zij zijn Avaarschijn lijk in heb begin van den oorlog naar heb buitenland in veiligheid gebracht. Pelroleumkaart. De minister van Landbouw maakt bekend, dat bon No. 5 der Rijkspetroleumdistributio- kaart geldig zal zijn van lè December tot en met 31 December voor een hoeveelheid van 2 L. Oliën en vetten voor de zeep-industrie. De minister van Landbouw maakt bekend, dat in het belang van de volksvoeding het ver bruik van oliën on votten in do zeepindustrie zooveel doenlijk behoort to Avordon beperkt, en in verband daarmede do verstrekking van zoo genaamde Industriezcep slechts in hoogstnood zakelijke gevallen kan geschiedon en lot ten hoogste 25 pet. van de in de voorafgaande pe riode verstrekte hoeveelheid. Meelgebrek. Te Dreumel heerscht volslagen meelgebrek. Enkele bakkers hebben reeds de vorige week niet kunnen bakken. Een enkele was nog voor zien, waardoor zijn winkel zoo druk bestormd werd, dat de politie tusschen beide moest tre den. Stroo in beslag genomen. Bij den veehouder Van der Ploeg te Bak- keveen (Fr.), is op last van den minister van Landbouw ruim 120.000 K.G. stroo in beslag genomen, dat voor f45 de 1000 K.G. ver kocht werd, d,i. f 10 boven den maximum prijs. Bovendien is tegen v. d. P. proces verbaal opgemaakt Verstrekking van veevoeder. Het Kamerlid da heer Sibinga Muller heeft den l.lden November de volgendo vraag inge zonden: Aan de landbouwers in Drente en Overijsel is bekend gemaakt, dat hun geen suikerbieten als veevoer zullen worden verstrekt, nieta-e- genstaande hun eerst de gelegenheid was gegeven die te bestellen. Velen maakten daarvan gebruik en bestelden daarom weinig of jgleen koolrapen, mangelwortels of peeën bij dé maatschappij- „Bieta." Is de minister bereid, alsnog in dit be sluit wijziging te brengen en c.q. de gele genheid te openen, om deze bestellers alsnog door de verstrekking van koolrapen, mhn- gelwortels en peeën van het zoo hoog noo dige te voorzien? De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft daarop den lOden dezer ge antwoord: Toen bleek, dat de suikerbieten, voor Bel gische rekening gecontracteerd in Neder land, niet konden worden uitgevoerd, is be sloten die aan de veevoedering in Nederland ten goede te doen komen. De Toewgzingscommissie voor Veevoeder gaf daarom aan de veevoederbureaux de noo dige opdrachten. De totaal aangevraagde' hoeveelheid be droeg ten slotte, in het tijdvak tot 11 Octo ber, ruim 3S2.000 ton suikerbieten; beschik baar kwam ten slotte een hoeveelheid .van ruim 55.900 ton suikerbieten. Er kon dus slechts aan een aeer gering gedeelte der aanvragen worden voldaan; zg1, voor wie niets beschikbaar bleek, kregen daarvan volgens door de Toewrjzingscommio- sie aan de veevoederbureaux op 25 October gegeven opdracht kort na dien datum bericht. In onderscheiding met de aflevering van de suikerbieten is, wat voerbieten betreft, het mogelijk geweest rekening te houden met de bijzondere behoeften der zandstreken. Daarenboven is thans nog een hoeveelheid van 7 h 12 duizend ton suikerbieten be schikbaar gekomen, welke zullen worden uit gekeerd in de eerste plaats aan de landbou wers op de zandstreken, die wel suikerbieten besteld, maar niets gekregen hebben; een en ander geschiedt op aanwijzing van de vee voederbureaux. Waar echter een hoeveelheid van circa 316.100 ton aanvragen voor suikerbieten on uitgevoerd moest bleven en daarvoor ten hoogste 12.000 ton beschikbaar is, is het niet mogelyk een ieder op de zandstreken te helpen. Tegen den burgerlijken dienstplicht. Ecu vergadoring dor afd. Rotterdam van den Ccntralen Bond van Transport on Havenar beiders heeft gisteren een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt legen de plannen der regeering betreffende de invoering van een burgerlijken dienstplicht, waarin zij niets an ders ziet dan een wettelijk gedwongen onder kruipers-brigade. De stormtroepen. Krachlens machtiging van de Koningin heeft de minister van oorlog bepaald, dal aan de tot do stormtroepen behooic-nde militairen, .die aan bepaalde eischen voldoen, een onderscheidings- tceken kan worden toegekond, bestaande uit een lis van grijs laken, aan do randen gebiesd, in de kleur der uitmonstering van de uniform, en aan de bovenzijde voorzien van een knoop met springende granaat, een en ander te dra gen op het ondereinde van elke mouw van veldjas of korte-jas en de verplicht voorge schreven overkleeding. Een Duitsch vaartuig onder Hollandsche vlag. Do voorzitter van het Londcnsehe Prijzen- hof verklaarde tot wettigen prijs het stoom schip „Hainborn", dat. volgons de bewerin gen van de Kroon, toebehoorde aan en onder controle stond van den vijand, ofschoon het onder Hollandscho vlag voer. De voorzitter zeide, dat, ofschoon de „Ham- born" in naam toebehoort aan een in Neder land ingeschreven maatschappij, uitsluitend vij andelijke onderdanen bij het sohip geïnteres seerd waren. Inderdaad was het een Duitsch vaartuig, toebehoorende aan Duitsche eigenaars. f Derhalvo beval het Hof, dat het schip tot goeden prijs zon verklaard worden. Vergunning om in beroep to gaan is ver leend. Het einde van een grens-ineident. Destijds meldden we, hoe aan Sint-Anna Ter Muiden een Duitsch officier met een slinkschen streek een jongen Belg eenige passen over do grens lokte, waarop de bur ger, door detectiven er. soldaten vastge grepen en in de tram voor Brugge gestopt werd. Later liepen er «allerlei geruchten over dit geval, o.m. dat de aangehoudene gefusilleerd zou zijn. De „Tel." verneemt nu met zekerheid, dat G. B., zoo heet deze Belg, die langen tijd te Sluis woonde, in het burgerkamp van Holzminden gevangen zit. Ontvluchting van de Belgische kust. Men meldt d.d 10 December van de grensf Ondanks vele bezwaren en hindernissen is het toch weer drio koenen Vlamingen ge lukt de Belgische kust le ontvluchten, 't Was heden weer groote opeisching van burgers te Heist. De laatste sform had den nieuAven dijk, door de Duitschers tusschen Knokko en Duinbergcr-Heist gelegd, zeer beschadigd en driohonderdvijftig man werden door den bezet ter opgeroepen om aldaar te gaan arbeiden. Deze drie gevluchte arbeiders weigerden op nieuw in dienst te treden van den vijand. Lie ver wilden ze hun leven wagen bij een ernstige poging tot ontA'luchtcD. Dezen nacht om l uur a'crtrokkea ze van een punt der kust in een slechte boot, de cenigo echter, die zo hadden kunnen bemachtigen. Slechts kort waren ze in zee, of 't werd zeer bedrijvig te Brugge. Torpedojagers kruisten en motor- booten voereu met geraas v orbij. Do sloep was lek. Een der drie jongemannen moest vooildurend water uitscheppen; soms stond er veertig centimeter water in do jol. Om niet opgemerkt te worden als er marinevaartui gen dichtbij kwamen, wierpen de koene gas ten zich languit op den bodem. Vier uren zwalkten ze aldus tusschen den vijand door. Toen scheen 't gevaar der oorlogsschepen ge weken. De vluchtelingen zetten de reis naar Holland voort. Voorbij* Knokke moeten de Duitschers nog onraad, gemerkt hebben, want er werd in de richting der sloop geschot n. Tegen 7 uur hedenmorgen bereikten de ont snapten eindelijk het strand van Cadzand. Ne- derlandsche mariniers troffen hen aan en na men heb drietal mee naar de wacht. Men onthaalde hier de geArluchten allerbest en voorzag hen \ran eten en warm drinken. („Tel.") Bom-aanvallen op Zeeuwsch-Vlaanderen. Het Kamerlid de heer Muralt heeft den 23cn November do vergende vragen ingezonden: lo, Zijn naar aanleiding van do bommen- aanvallen op plaatsen in Zeeland door den minister of door den opperbevelhebber van land- en zeemacht maatregelen getroffen om in de daarvoor in aanmerking komende gemeen ten bijzondere kenteekenen te doen aanbrengen, dio bij dag en nacht kunnen bevorderen, dat de bestuurders van vliegtuigen zich kunnen ver gewissen, dat zij zich boven Nederlandsch ge bied bevinden? 2o. Is do minister bereid voorstellen te doen, of to overwegen, om de schade, die Nederland- scho burgers hebben geleden of nog zullen lij den, door bommenaanvallen van uit vreemde a'liegtuigen, te vergoeden uit 's Rijks schatkist, wanneer de betrokken buitenlandsche regee- ring(en), om welke redenen dan ook, weigeren die schade te vergoeden? De minister van Oorlog lieeft daarop den 11 den dezer geantwoord: lo. Reeds sinds kort na de mobilisatie is op middelen gezonnen om aan bestuurders van vliegtuigen, kenbaar te maken, dat zij zich bovon Nederlandsch gebied bevinden. Als ge volg daarvan wappert do Neder!andsche vlag van do torons der kerken in do grensgemeenten. Terwijl dat kenteeken uiteraard alleen overdag dienst doet, is een practisch algemeen bruik baar kenieeken voor den nacht niet gevonden kunnon worden. 2o. Tot nog toe hebben de betrokken buiten landsche rcgeeriiigcn niet geweigerd do door bommenaanvallen van uit vreemde vliegtuigen hier te lande toegebrachto schade te vergoeden. Het is dus niet noodig, thans Teeds te beslissen, hoe gehandeld zed worden, wanneer dat anders mocht zijn. Naar hot den minister roods than6 voor komt, zal het aanbeveling verdienen ieder zoo danig geval op zich zelf te beoordeelcn, waarbij hij echter aanteekent, dat voorstellen naar aan leiding van een van buiten komend onheil niet in de eerste plaats van zijn departement behoe ven uit te gaan. Zitting van gisteren. Marinebegrooting. Do heer HUGENHOLTZ vraagt den Minister nog of deze bereid is nu en dan d'e leiders van den Bond van Minder Ma rine-personeel persoonlijk te ontvangen, in het Militair strafrecht. Yerder bepleit spreker opneming van het instituut der voorwaardelijke veroordeeling De heer VOORT VAN ZIJP brengt- hulde aan de nagedachtenis van luitenant Do Jongh, die heb leven Het bij bet redden van een drenkeling. Spr. betuigt den Minister zijn dank voor het uitbreiden van den vliegaanbouw cn w&ardteert Bpr. de resultaten, verkregen door die Nedorl. Industrie en bepleit op dit gebied een permanente samenwerking tusschen de Departementen Oorlog en Marine. Yerder dïringt spreker aan op een vlug gere aanbouw dier vloot. Vooral voor Indië is het noodig, dat wij na den oorlog onze marine uitbreiden. Spr. wenscht den Minister geluk met het feit, dat die verhouding tusschen den Minis ter en den Bond van Minder Marine-perso neel is verbeterd en verwacht daarvan voor beide partijen gunstige resultaten. Ook bepleit spr. reorganisatie van het Departement. De technische staf van het Departement van Marine is meer dan 20 jaren ten achter. De verwerping van het wetsontwerp tot het stichten van een adspirantenschool te Dordrecht wettigt de vraag of de Kamer den thans daarvoor uitgetrokken post kan accepteeren, alhoewel spr. de toename van het aantal marine-officieren toejuicht. Tegen Dordrecht heeft spr. ernstige bezwa ren. De heer OUD is voldaan over de tot stand-koming tusschen den Minister en den Bond van Minder Marine-personeel. Tegen de vestiging van de adspirantenschool to Dordrecht heeft spr. bezwaren evenals tegen do kostschoolmcthodo. Ten slotte maakt spr. opmerkingen over de sala- rieering epeciaal wat betreft de positie van de onder-officderen. Persoonlijk feit. Do heer VAN IDSINGA a-raagt het woord voor een persoonlijk feit. Verleden week Donderdag zou de Minister hem ver weten hebben, dat hij zich op onparlemen taire wijze had uitgelaten. De VOORZITTER meent, dat er geen reden is deze zaak thans ter sprake te bren gen. Wanneer hij werkelijk zich onparle mentair had uitgedrukt, dan zou spr. hom tot de or do hebben geroepen. De MINISTER VAN BINNENLAND- SOHE ZAKEN wil zich niet mengen in het beleid van den Voorzitter, maar de heer Van Idsinga had het Regeeringsbeloid ver geleken met een „Opéra bouffe". Het kost spr. geen moeite om te gelooven, dat do heer Van Idsinga, die hij reeds jajen lang om zijn rechtschapenheid bewondering toe draagt, geen onwelwillendheid tegenover hem heeft bedoeld. Do heer VAN IDSINGA verklaart zich met deze verklaring en die van den Voor zitter tevreden en zal verder van het woord afzien. De VOORZITTER sluit hierna het inci dent. Marinebegrooting. De heer JANSEN spreekt over de moei lijkheden, welke bij den aanbouw der sche pen worden ondervonden. Hierna bespreekt spreker de te stichten opleidingsschool te Dordrecht en meent- dat deze school niet voldoende zal zijn om het gebrek aan officieren aan te vullen. Men zal eerst moeten beginnen met de officieren in dienst te houden door hen een betere lovenspositie t-o verschaffen. Spreker zal dan ook voor het amende- ment-Bichon van IJsselmonde stemmen, om da aangevraagde gelden voor de adspi rantenschool te Dordrecht niet toe te staan. Ten slotte vraagt spreker overleg van het rapport omtrent de oorzaak van het onge luk op Hr. Ms. „Gelderland". Do heer SIBINGA MULDER wijst ook op heb belang, dat de positie der zee-offi cieren verbeterd wordt om de goede krach ten in dienst te houden. Do heer DE JONG, bespreekt ook de ojj- leidingsschool te Dordrecht. De heer NTERSTRASZ, bespreekt het algemeen© Regeeringsbeloid, in verband met den oorlogstoestand' in de Noordzee en de moeilijkheden, ontstaan door do ver sperring voor de scheepvaart. Hij meent, dat heb de plicht is van de Regeering om ten koste van andere groote belangen de scheepvaart zooveel mogelijk intact te hou den. Het wegnemen van heb lichtschip Noord-Hinder legt do vaart op Engeland onoverkomelijke moeilijkheden op. Wij mo gen ons niet neerleggen bij allerlei maat regelen, welke dOor heb buitenland worden gedecreteerd. De heer KETELAAR heeft ook meb vol- cüoening vernomen, dab er een band is ge legd tusschen den Minister en den Bond van Marine-personeel. De heer BICHON VAN IJSSELMONDE bespreekt den aanbouw van onze oorlogs schepen, maar zou niet gaarne de conclu sies trekken, welke de heer Hugenholtz deed©r mag op dit oogonblilc geen stil stand bij don aanbouw zijn. Toch meent spr. den Minister er een grief ran te moeten maken, dat steeds nieuwe gelden voor ver deren aanbouw worden aangevraagd terwijl do in aanbouw zijnde schepen niet kunnen worden afgebouwd. Spr. gelooft niet, dat alle maatregelen zijn genomen om een vlug gere aanbouw te bewerkstelligen. Spr. zou willen, dat de Minster in onderhandelingen treedt meb Duitschland1, inzake de levering dier noodige materialen. Ook bepleit spr. de reorganisatie van het depa-rt-emenbsuitbreicling van staf en een college voor de admiraliteit van meer Conti nu iteit te krijgen in de defensie-aangelegen heden. Do MINISTER VAN MARINE, de heer RAMBONlsET, zegt, dat hot bom zeer spijt, dat het rapport, inzake het ongeluk met do „Gelderland" nog ui eb is gepubliceerd en zet de reden daarvan nader uiteen. Ver volgons beantwoordt spr. de opmerkingen betreffende het personeel cn zegt, dat het verstrekken van voedsel in naturs niet te verwacliton is, evenmin als geldelijke voe ding. Spr. kan niet «eggen of hij nog meer zeemilitie naar Indië zal sturen op ditn oogenblik echter virR bij daar gv^u |i.au- leiding toe, De Minister dankt vogr de lylde, aan luitenant Do Jorjg gebracht,, ea zegt, dat do Regecring gioli gaarne hierbij aansluit en verzocht daurna zijn redo tot. morgen to mogen uitstellen. Do heer BRUMEIt vroeg serïof om eenige vragen to mogen richten aan den ro miseer van Landbouw betreffende de regeling der brandstoffenprijzen en de navordering sedert 1 December geldend. Vrijdag zal over dit verzoek worden beslist. De vergadering wordt hierna geschorst. AVONDVERGADERING. Bg de voortzetting der behandeling van de Waterslaafsbcflrcotfng vroeg de heer BONQAERTS inlichtingen om trent waarnemingen bij overstroomingen en het maken van een statistiek cmtrtat het scheepvaartverkeer op onze groote stroo- men. Ook vroeg bij gegevens omtrent de mate van ontbossching in het stroomgebied, ter wijl hij waarschuwde voor te vrcezen over stroomingen. De MINISTER was het met den heer. Bongaerts eens, dat meer waarnemingen ge- wenscht zijn. Eet verzamelen van statistieken ligt niet op den weg van het waterstaatkundig beheer. Inzake ontbossching stelt de Minister oen onderzoek in. Inzake de noriualiseering van de Nienwo Merwede waarschuwde de heer Bongacrts er tegen, dat de zuinigheid niet de wijsheid be- driege. Bij de normaliseering zjjn ook de be langen aran de zalmvisscherrj betrokken. De MINISTER deelde mede, dat voor het onderwerpelrjke doel een post van f 80 mille op de begrooting staat Aan de zalmvia- öcherij zal ook aandacht Avorden geschonken. De heeren BONQAERTS, NIERSTRASZ' VAN GROENEXDAAL en NOLENS bespra ken de Maas-kanalisatie en de MINISTER verklaarde, dat het rijn streven is die kana lisatie zoo spoedig mogelijk tot uitvoering te doen komen, zoodra de Alaas-kanaifsade zal tot stand zijn gekomen moeten ook de noo dige maatregelen voor een snelverv.-er zijn getroffen. De heer SMEENGE besprak de verbete ring der sluis bij Gouda voor den waterweg AmsterdamRotterdam. De MINISTER zal bevorderen, dat het Rijk de helft der kosten bijdraagt voor de uitvoering van een der beide hiervoor ge maakte plannen. Voorts zegde de MINISTER den heer Smeenge toe met den Minister van Landbouw te zullen bespreken Let ma ken van een gelegenheid te Kansweert voor de verpleging van zieke of door een oqgevaJ getroffen schippers. Met betrekking tot de verbetering van enkele kanalen in Limburg wees de heer NOLENS nog op het belang van deze verbetering voor de kolenontgin- nmg. De MINISTER' zegt eerstdaags averwe- ging toe. De heer SMEENGE dringt aan op verbe tering van de spoorbrug over de Spoorweg- haven te Dordrecht De MINISTER zegt, dat medewerking van rijk, gemeente en spoorwegmaatschappijen noodig is. De heeren SMEENGE en SIEBINGA MUL DER betoogen de wenscheiijkheid van subsi die voor een weg van Eoogeveen naar Mep- peL De MINISTER zal zien wat hij doen kan bg een eventueel noodige suepletoiro be- begrootïng. De heer KLEEREKOPER klaagt ernstig over verwaarloozing van de belangen van het spoorwegpersoneel cn betoogt, dat door de mobilisatie de regeling een Staatsbelang heeft gekregen bg de opdrijving der tarieven. Spr. bepleit voorts de wensche.ijkheid van Staats exploitatie der spoorwegen en ophef ing der stakingswetten. De heer BEUMER betoogt, dat de belan gen van het personeel niet gediend zijn met opheffing der stakingswetten en Staatsexploi tatie, doch dat daartoe andere dingen noo dig zijn zooals verbetering van loo.aen en werktijden, permanent scheidsgerecht en wat- meer Zondagsrust. Spreker acht de verhooging van de spoor wegtarieven niet voldoende gemotiveerd. De heer SIEBINGA MULDER dringt aan op steun voor den aanleg van een tramlijn van Emmen naar Sappemeer. De lieer KOSTER hoopt, dat spoedig het rapport zal verschijnen van de commissie voor de arbeidsvoorwaarden van het spoor wegpersoneel. Hij betoogt de noodzakelijk- heid van loonsverbetering en van erkenning der personeelsbomlen door de Maatschap pijen. Tegen, een permanent scheidsgerecht heeft spreker bezwaar. Hij dringt voorts aan op verbetering der dier.st- en rusttijden en op ineer Zondagsrust, en opj het meet al: en van. hulpdiensten en den tijd ia militairen dx-i-st voor het pensioen. Ten slotte -dringt spreker aan op verbetering der regeling omtrent nit- keering van loon bij riekte, bestaande b'J de S.S. Te 12 cur wordt de vergadering gesloten. ïfe-rr. Van P... te Lelden. Appelbollen ta maken is nogal bewerkelijk en men dient, er tarwebloem vcor te hebben. 200 g-rsm bloetn, 200 gr. boter en 'V k 1 Liter water. Neem gedeelte ran de bloem, doorkneed dezs met w2ter en 1/3 neel van de feotor. Een rasteiplank en has-kirol met bbsm be strooien, bet deeg e'p de piink leggen, hot uitrol'en, terwijl er hier en daar kleine sfcts- jes boter opgelegd zijn. i' -r.e betvertcing her halen z-ooiang bloem en boter in liet meei verwerkt zon- Eet zoer lenig bewerkte deeg wordt uitgerold en in vierkante stokken ge sneden. Op elk stak wordt een geseliidt, oir- geboorde zere appel ge;>ha,:-t. vatraa voor af de opening h. gevuld met fyse kaaoe.' en suiker. Het deeg wordt lan om dos appel gebogen, met bloem cn beter besuekc-o en vervolgens in eon heewa over gebakken, bob- dat «to korst b-uin lg geworden.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5