Agenda van de week BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN. Vrijdag: Schouwburg: „De Troubadour*. 8 uut. Zaterdag: „Zomer2org"Feestavond a!d. Leiden Ned. Ver. tot Afsch. v. Alcoholhoudende Dranken. 8 uur. Zondag: Stadszaal (Kleine Zaal): Ned. Zionisten bond". Half acht. - „De Graanbeurs" Opera-Concert. 8 O. Maandag: Schouwburg: „Micheline". Halfachfc. Stadszaal (kleine zaal): Ver. „Neder land-Frankrijk". 8 uur. I Volkshuis: Voordracht met lichtbeelden. Halfacht. Dinsdag: Stadszaal: „Sempre Crescendo". Kwar tier over zevenen Volkshuis: Moedercursus. 8 uur. Woensdag: Stadszaal: Openbare uitvoering van leer lingen der Muziekschool Mij. voor Toonkunst 1 uur en 7 uur. Van 16 tot en met 23 Dec., van 1 tot 5 uur, tentoonstelling Leidsche Kunstver., in de Kunstzaal van het „Leidsch Dag blad". Dagelijks: „Hollandia-Bioscoop", Oranjegracht, Woens dag- en Zaterdagmiddag van 2 tol 4 en van 5 tot 7 uur. Dagelijks om S uur. „Imperial-Theater", Stationsweg, 8 uur „Thalia-Theater" Haarlemmerstraat 52, 7 u. 's Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zater dagmiddag ook 2 uur). Leidsche kunstclub „De Sphinx", Rapenburg 81. Werkdagen van 1012 en van 25 uur. Des Zondags van 24 uur. opgave van dengene die haar deed, mede- deeling aan haar bestuur moet geschieden. Mochten praktijken als vorenbedoeld te uwer kennis komen, of mochten aanwijzin gen in uw bezit geraken omtrent het vast houden, opkoopen of versmelten van pas munt als vorenbedoeld, dan zou ik het op hoogen prijs stellen hiervan onverwijld mededeeling te ontvangen, met alle inlich tingen, welke u te dezer zake zoudt kun nen verstrekken. Nikkelen stuiversjn beslag genomen. Door de politie te 's-Gravenhage zijn na bekomen machtiging van den burgemeester in bezit genomen 775 en 734 nikkelen stui vers, welke met speculatieve doeleinden werden vastgehouden. Lompen. Ingesteld is een oommissie van advies in zake lompen, waarvan tot voorzitter is be noemd prof. dr. G. van Itêrson Jr. te Delft en tot leden de heeren A Asselberg te Bergen-op-Zoom, H. M. J. Blomjous, te Tilburg, D. S. Gohen, te Rotterdam, J. H. M. Eras, Tilburg, een der directeuren der firma Van Gelder Zonen, te Amsterdam, M. C. Sanders, te Eerbeek, een der direc teuren der N. V. „Spinnerij Nijverdal", te Helmond, P. J. J. de Wit, te Helmond en A- Veerman A.zn., te Amsterdam. Ccbrulk van deugdelijk papier. De minister van binnenlaiidsche zaken heelt ean Gedep. Staten der provinciën medegedeeld, dat, ofschoon de prijzen van papier in :t alge meen zeer gestegen zijn en door hem dan ook bij herhaling op zoo groot mogelijke bezuini ging in het papierverbruik is aangedrongen, hierin toch geen aanleiding mag worden ge vonden, om stukken, welke tot in de verre toe komst dienen te worden bewaard, zoöals be scheiden voor archieven, registers, enz. op ander papier te laten drukken, dan hetwelk is vervaardigd van gegarandeerd zuivere lompen, waarvan- door een watermerk in eik vel dient blijken. Eveneens verdient, volgens genoemden mi nister, bet gebruik van de schrijfmachine geen aanbeveling voor belangrijke minuten, aange zien dit schTift spoedig verbleekt cn onleesbaar wórdt. Aute-rijverbcd. De eerste en tweede voorzitter van de Ned. Chauffcursvereenigïng hebben, naar aanleiding van het rijverbod voor automobieler, een onder- ïoud gehad met do Toewijzingscommissie voor de benzine, waarbij zij er o.a. op wezen, dat er door spaarzaamheid nog een kleine hoeveelheid benzine bij particulieren aanwezig kan zijn, dat ?r dus materiaal is cn er dus geen reden bestaat om den chauffeur uit den dienst te ontslaan, al mocht en kon ook heel weinig ge bruik van de auto door den patroon gemaakt worden; docli than9, door dezen maatregel, wordt het werken van den chauffeur onmoge lijk gemaakt en is dus iedere patroon vrij zijn chauffeur aan de; deur te zetten. Ook werd gewezen op het zoo plotselinge uitvaardigen van liet verbod, voor particuliere automobielen, niettegenstaande de minister in een bepaald schrijven gezegd had, een open oog te hebben voor de belangen der particu liere chauffeurs. Er werd besloten een request aan den mi nister te richteD, met het verzoek namens de Nederlandsche Ghauffeursvereeniging, tot op heffing van hel zoogenaamde rijverbod, of al thans wijziging en tegemoetkoming. Nog werd gevraagd, datrijvergunningen slechts verleend zouden worden voor hen, die de auto zullen moeten gebruiken voor alge meen landsbelang cn dan nog wanneer er geen gebruik van een ander vervoermiddel kan ge maakt worden. Smokkelen. Do Rijksambtenaren vonden bij visitatie van het stoomschip „KarLsruhe 9" een partij planton vet, welke in de kolenbunkers was verstopt om naar België te worden uit gesmokkeld. Het planten vet is in beslag genomen, terwijl do stuurman naar Middel burg is getransporteerd. ïmokkelen van slachtvee. Dezer dagen is in liet grensgebied Berg-' eik-Wcebo&ch en Luikgestel 's nacht-s veel •lachtveo over de grens gegaan. Reeds gisternacht zijn eenige koeien aan gehouden, terwijl do rijksveldwachter van Weebosch door Rijksambtenaren gea-rreo- teord werd, waarna aardiige partijtjes smokkelwaar op hem bevonden werden. Op smokkelaars geschoten. In den Ooipolder onder Ubbergen, heb ben kommiezen smokkelaars achtervolgd. Erv werd wel 17-maal op hen geschoten, maar zij ontkwamen met achterlating van 300 pond zeep. Of} 70-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden dr. J. Coert, VToeger jaren arte van de hofhouding van H. M. de Koningin. Te Haarlem is op 51-jarigen leeftijd overleden notaris J. C. Burkers. Hg was o.m. bestuurder van de afdeeling der Gustaaf- Adolf-Vereeniging, van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en commissaris der Rijnlandsche Hypotheekbank. De Raad van Utrecht benoemde tot zesden wethouder den heer dr. J. van Leeu wen, lid der Tweede Kamer, die de benoe ming aannam. Hg verklaarde voor het Ka merlidmaatschap te zullen bedanken. Naar wij vernemen is ter plaatsing in het nieuwe gebouw van het departe ment van Landbouw, Nijverheid en Han del te 's-Gravenhage, onder dankzegging, aanvaard, een door den heer F. G. Ver boef vervaardigd portret van wijlen mr. O. J. Sickesz van de Cloese, den eersten directeur-generaal van den Landbouw toen nog onder Binnenlandsche Zaken en den grooten ij veraar voor een afzonder lijk ministerie van Landbouw. Het gebeurt zelden, dat aan de Gro ninger Universiteit 4 promoties op één dag plaats hebben, maar nog nooit zal het zijn voorgekomen, dat een paar verloof den op denzelfden dag in dezelfde facul teit de doctorstitel haalden, direct na el kander. Zij promoveerde to 2, hij to 3 uur. Dit hoogst zeldzame geval had gisteren (Donderdag) aau de Groninger Hooge- school plaats. In den afgeloopen nachtis de sclievem'ngsehe logger „SCH. 304" bij stand paal 61 (tusschen IJmuiden en Zandvoort) op het strand geloopen. Op den 7den December haalde een vermoedelijk Belgische vrouw, bö het gezin Van Ooyen, Hjpg, te Rotterdam, het jongste kind, om zich daarmede volgens voorgeven, naar rijke heeren te begeven voor ondersteuning van dat gezin. Tot groots droefheid der ouders zijn de Belgische vrouw en het kind heden nog niet teruggekeerd. De politie vraagt door het geheele land hun opsporing. De vrouw is 27 jaar; het kind is een meisje van twee jaar. Van een drietal spoorwegrij tuigen, staande op het emplacement van het station D. P., te Rotterdam, is nagenoeg al het koperwerk gestolen, waaronder een com plete stcomkraan, koperen pijp®n, handgre pen, plaatjes, enz. De laatste weken was het aan tal aangiften van diefstal van goederen uit winkels te Delft zeer groot. De recherche is er thans in geslaagd de daders aan te fiouden: het waren een drietal knapen van 13 tot 17 jaar en een 12-jarig meisje, die met elkaar een formeele dievenbende vorm den. Bij huiszoeking werd een gedeelte van het ontvreemde, als doozen zeep, eau-de- Cologne, sigaretten en kleedingstukken, gevmden en in beslag genomen. De woningnood ia te Amster- dam zóó groot, dat, als er ergens een huis leeg staat, zich onmiddellijk een heirleger van gegadigden op weg begeeft, om te trach ten het ta huren. Maar niet ieder leegstaand huis is te huur. ook al omdat het in den regel al vergeven was nog vóór het leeg kwam. Dat geeft natuurlijk veel last aan eigenaars of opzichters, die tientallen huur- grage menschen voor niemendal te woord moeten staan. En zoo gebeurde het, dat wjj gisteren ergens in de stad aan een leeg perceel een huur'oordje zagen aangeslagen, waarop te lezen stond: „Dit hui3 is niet te huur". Dat is het nieuwste. („Volk") Gisteravond is in „Frascati" bij opbod en afslag verkocht het winkelhuis Kabel-straat 177, to Amsterdam, groot 90 vierk. M.,' voor een som van f 92,500, het geen een bedrag van ruim f1027 per vierk. M. beteekent Dinsdagavond bij het vertrek van den trein 141 te Zwolle, wilde de mili tair Van Houten, woonachtig bij Heerenveen, nog in den trein springen, toen deze reeds in beweging was. Hij geraakte onder de wie len, werd vreeselijk verminkt opgenomen en is kort daarop aan de gevolgen overleden. De stoomt ram dienst Kampen Elburg is nog niet hersteld. De tramweg heeft zóó ernstig geleden van den water vloed, dat het geruimen tjjd, in elk geval nog eenige weken, zal duren, vóór de tam weder rijden kan. De straatweg naar Elburg is goed, maar de binnenwegen zijn per fiets nog niet te passeeren vanwege het vele slik, dat de vloed naliet. Gisteren is in het ziekenhuis te Sliedrecht overleden het 4-jarige doch tertje van den Belg De E, dat op 22 No vember. door een noodlottig toeval, in den kelder van D„ te Papendrecht, door het afgaan van een jachtgeweer in het hoofd werd getroffen. Het lijkje is in beslag ge nomen. Ejj gelegenheid cener rede over het nieuwe kiesstelsel, te Horst gehouden, is het Eerste Kamerlid 0. Haffmans van de ruim één meter hooge tribune gevallen, met het gevolg, dat een b en zen uw gekneusd en gescheurd is. Twee ter plaatse aanwe zige doctoren verleenden den ouden heer de eerste hulp. Als verdacht van doodslag op den milicien Chr. C., die te Ittervoort op 10 December 's avonds met een wonde aan het achterhoofd dood op dea weg werd ge vonden, is door de marechaussée der brigade Grathem aangehouden P. M. L., een 23-jarige landbouwer en militair met klein verlof aldaar vertoevende. De aanleiding van heit treurige feit moet gezocht worden in de om standigheid, dat C., de verslagene, verkee ring had met een zuster van L„ waartegen deze zich telkens had verzet. De Justitie heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Tie ver dachte bevindt zich in arrest en zal naar het Huis vau Bewaring te Maastricht wor den overgebracht. Naar aanleiding van het ver drinken van den onder-officier Maandag, te Naarden, aan den Thierensweg, in een sloot, waarin slechts weinig water was, wordt het volgende medegedeeld aan het „Hbld.": Een nauwkeurig onderzoek heeft uitge maakt dat de drie militairen, die in ver band met bovengenoemd feit in arrest zijn gesteld, geheel onschuldig zijn aan misdaad of geweldpleging. Nadat te zamen nog al cohol was genuttigd, di9 in een flesch was medegenomen, heeft men den beschonken ondcr-officier alleen gelaten, wat door ge tuigen is bevestigd. Uit den tosstand van de kleeding, waarin het ijjk van den overledene werd gevonden, bleek, dat hij waarschrjkljjk aan den kant van dien weg zioh even heeft willen afzonderen en daarbij in het water is gegleden. Hoogstens treft dus den drie gearresteerden het verwijt, dat zij hun mak ker in dien toestand alleen achterlieten, doch een dergelijke afloop wordt in den regel door lieden, die zelf beschonken zjjn, niet voorzien. Onlangs werd ingebroken in de Ned.-Herv. Kerk te Ilpeadam; de brand kast werd geforceerd en een bedrag van pl.m. f5000 gestolen. Nu is ingebroken in do Ned.-Herv. Kerk te Purmer. Men heeft ook daar de brandkast trachten te openen, doch de sleutel is in het slot afgebroken. Daarna heeft men in de kast der bibliotheek een offerbus en een collectebus der Zondags school geledigd. De inhoud bedroeg pl.m. f12. Do daders van beide diefstallen zjjn nog niet ontdekt. Mens chrijft aan „De Standaard": De baldadigheden te Middelharnis, als ge volg van het sluiten der herbergen op Zon dag en Cbr. feestdagen, nemen hand over hand toe. Niet alleen nemen de oproerma kers de ruiten der Ned.-Herv. Kerk tot mikpunt, ook die van enkele Raadsleden, benevens van particulieren, moesten het al ontgelden. De levenmakers gaan in hun bestialiteit zoo ver, dat de dienstdoende pre dikant der Ned.-Herv. Kerk wordt opge wacht en door een zingende en joelend- vloekende bende naar de kerk of catechisatie wordt begeleid. Ook is het al voorgekomen, dat een troep, welke hem naar den dienst had begeleid, de terugkomende doopelingea afwachtte en de kinderen, welke zooeven den doop hadden ontvangen, van hun dekens en verdere bedekselen beroofd en geplunderd werden. De politie staat tegen dergelijke daden betrekkelijk machteloos. Vandaar dat het ge meentebestuur reeds versterking van het. politiecorps heeft aangevraagd. In Maas en Waal is de bieten- campagne ongeveer afgeloopen. Het beschot was goed en bedroeg per H.A. 30,000 tot 35,OW kilo. Het suikergehalte is hoog. Te Alphen aan de Maas heb ben Zigcunersvrcruwen bij van Wl een bedrag van f4600 ontvreemd. Op een boelgoed te Deersum (Fr.) werd een vloerkleed verkocht, dat 25 jaar gebruikt was en toen als nieuw gekocht was voor 25 gulden. Nu bracht het f27 op. H et arbei dsconf liet te Tilburg. Gisterochtend hebben de besturen van de Tilburgsche Fabrikantenvereeniging en van de bjj de staking betrokken arbeiders organisaties opnieuw eenige uren achtereen geconfereerd. Hoewel men hetgeen bespro ken werd nog geheim wenschte te houder, is toch uitgelekt, dat aangaande verschil lende punten overeenstemming werd ver kregen. Ten opzichte van den dnurtetoeslag bleven de opvattingen echter nog verdeeld. De arbeidersorganisaties vragen 10 pCfc. duurtetoeslag op het loon der gehuwden en 5 pCt. op dat der ongehuwden; de fabrikan ten daarentegen wenschen allen arbeider^ ongehuwd of gehuwd, een toeslag van 5 pGt te geven. De bestuurders der werkliedenorganisaties zullen in een ledenvergadering rapport uit brengen over de gevoerde onderhandelingen. Men gelooft te Tüburg algemeen, dat de staking, die, zooal3 men weet, reeds vele weken duurt, thans haar einde nadert BODEGRAVEN. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, da. F. Kijftenbolt, te Leerdam. HAARLEMMERMEER, Een wagenmaker in deze gemeente had in zijn rookkast een partgtje vleesch. Onbe kenden hebben zeker gemeend, dat het ge noog gerookt was, althans onze wagenmaker kwam tot de ontdekking, dat het vleesch spoorloos was verdwenen. HAZERSWOUDE. Gisteravond, hield ds. Bolkenstein, van Katwijk, in „Salvatori", op uitneodiging van de Chr. Jongelingsvereeniging „Eere zij God", een lezing over „Judas Simons- zoon Iskariot". De belangstelling was groot, de aandacht onverdeeld. De collec te bedroeg ruim elf gulden. HILLEGOM. De stemming voor den Raad, vaca ture-wijlen A. Topper, B.-K., had den vol genden uitslag: de heeren P. Huis, S.-D., 157P. Klaver, R.-K., 538 en E. Zwols- man. C.-H., 193 stemmen. Gekozen is dus do heer P. Klaver. KATWIJK-AAN-ZEE. T 3 IJmuiden kwamen binnen de log gers „KW 84," met £998 en „KW 89" met f 4204 besomming. LEIDERDORP. Tot leden van het kiescollege der Ned.- Herv. Gem. zijn gekozen de heeren W. Ramp, A. Rgnsburger Pa, J. van Muiden en. W. van den Berg. Het bestuur van den polder Achthovea heeft den omslag over 1917 bepaald op f 2150 per H.A. ~LISSE. Bij den smid M. Bruinen is een hon denkar tegen een groote spiegelruit gereden, zoodat deze werd verbrijzeld. Gisteren heeft een houtverkooping plaats gehad op „Wassergeest". De prgzen van het hout waren zeer hoog, want het hak hout bracht f4 f5 per R. roede op. Voor de Vrijzinnige Kiesvereeniging „Volksbelang", traden gisteravond in „De Witte Zwaan" als sprekers op mr. A. J. Fokker en mr. M. SÜngamberg, over het onderwerp„Het nieuwe kiesstelsel en de politieke toestand". NIEUW-VENNEP. Alhier hield de Chr. Jóngel.-Vereen. „Johannes" haar jaarvergadering, die dit maal een bijzonder feestelgk karakter droeg, daar het 12i/2-jarig bestaan werd herdacht De bgeenkomst werd met gebed geopend door ds. Lekkerkerker. Daarna trad als §preker voor dezen avond op ds. D. A. v. den Bosch, van 's-Gravenhage. Hn hield een rede naar aanleiding van Efese 6 vers 1417. Het kerkgebouw was stampvol met naar schatting 500 personen, die den spreker met aandacht volgden. Hierna haa de eigenlijke jaarvergadering plaats, waarbij Mees, dat de Vereen. 55 leden telt, de kas sloot met een batig saldo van ruim f41 en de bibliotheek een 400- tal boeken telt. Bij den voordrachtwedstrijd werd de lste jrgs gewonnen door J. Westein, de tweede door P. Eveleens en de derde door F. Dol. De zangvereenigmg „Looft den Heer", onder directie van den heer P. Via, verleende haar medewerking. Zuster Van Ketel, wijkverpleegster al hier, deed te Amsterdam met gunstig gevolg examen als enquêtrice, Niet minder dan een 60-tal zware iepe- fcoomen, staande langs de dorpswegen, zul len gerooid worden, om te worden gedistri bueerd. Het rooierswerk is opgedragen aan Hordijk alhier. Do heer J. Lewis, 'doodgraver, die ontslag uit zijn ambt heeft gevraagd, heeft ruim 51 jaar deze functie waargenomen. Steeds heeft het kerkhof er keurig onder houden uitgezien en getuigt van zijn goede zorg. De heer Lewis is 75 jaar oud. NOORDWIJK. Het departement Nocudwijk van het Nut van 't Algemeen organiseerde Donderdagavond een ouderwetsche Nutsavond. De leden hiel den voordrachten, terwijl de heer en mevr. Hcog-Berkemeier en mej. L. van Nes voor het muzikaal gedeelte zorgden. Uit het langdurig applaus bleek duidelijk, dat hun bijdragen hoogeJijk werden gewaardeerd. De zaal was ge heel gevuld, wat het bestuur zeker wel een aanleiding zal zijn een dergelijken avond met eigen krachten nogmaals te geven. NOORDWIJKERHOUT. De afd, Noordwijkerhout van de Algom. Ver. voor Bloembollencultuur hield een leden vergadering, welke druk bezocht was. Aan de orde was de behandeling van den beschrijvings brief, welke geen aanleiding gaf tot bijzondere bespreking. Tot afgevaardigden naar de 185ste Algem. Vergadering te Haarlem werden be noemd, de heeren L. M. van Noort on N. G. v. d. Zalm, tot hun plaatsvervangers de heeren W. Guldcmond en E. Oostdam H.zn. Voor het hoofdbestuur werden gekozen, do heeren CL Eggink, te Voorschoten, en J. van Rijn, te 's-Gravenzaii.de. Hierna had de gebruikelijke verloting plaats. Vanwege de Ned. Naaivereeniging afcL Noordwijkerhout, had alhier een uitdeelïng .plaats van gemaakte kleedingstukken. Vele ge zinnen, van verschillende kerkgenootschappen, hadden een blijden dag. Voor de vacante betrekking van gemeente ontvanger, tevens ambtenaar ter Secretarie, al hier, hebben zich 28 sollicitanten aangemeld. TER-AAR. De Raad vergadert Dinsdag 18 De cember des voormiddags te elf uur. VOORHOUT. In „De Bonte Koe" vergaderde de afd. voor Bloembollencultuur, waarbij de voorzitter, do heer C. Colijn, in zijn inleidend woord do opruiming van do bollen voor abnormaal ge bruik besprak, alsook het heuglijk feit van de oprichting van „Codro". Na voorlezing der notulen werden tot afge vaardigde en plaatsvervanger voor de Alg. Verg. gekozen de heeren P. van der Lans Lz., en P. v. d. Hulst G.Thzn. voor candidaten voor het hoofdbestuur werden gekozen in de vacature J. de Groaff, te Leiden, de heer C. Eggink, te Voorschoten; in de vacature-L. Staalduinen Jr. te 's-Gravenhage de heer J. van Rijn Mz, te 'cs-Gravenhage. Hierop werd de beschrijvingsbrief behandeld. De secretaris, de heer Vester, dcod verslag van een te Utrecht gehouden vergadering met betrekking tot de hooge prijzen der brandstof fen. Gunstige resultaten waren tot nog too Diet to conslatecren geweest. VOORSCHOTEN. Van den winkelier J. W. K. aan den Rijn dijk, heeft men koperen gewichten gestolen. WASSENAAR. In een leegstaande villa in het park „De Kievit" zijn do koperen kranen ontvreemd, ter wijl van den heer v. <L K. in de Langstraat een voor het huis staand rijwiel werd gestolen. Een brutaal staaltje van houtdiefstal ia in den nacht van Dingdag op Woensdag op „Groot Perrijn" afgewikkeld. Toen Woensdag morgen do arbeider v. L. naar zijn werk ging, zag hij op den straatweg een sleeperewagen staan en in bet bosch een paar mannen bezig met houthakken Het zaakje niet vertrouwende, toog hij naar den veldwachter H., die terstond met v. L een onderzoek ging instellen. De heeren bleken lont geroken te hebben en wa- ren verdwenen. Een 20-tal boom en waren a£- gozaagd en zouden waarschijnlijk bij dag ge transporteerd moeten worden. De voerman bleek van niets te weten. De heer O. Hoogteijling zal 17 De cember a.s. veertig jaren werkzaam zijn op de landgoederen van H: M. de Konin gin, vroeger behoorende aan Prinses von Wieu. WOUBRUGGE. Door B. en W. is tot kantooröioud- sber van het telephoonkantoor alhier, be noemd, mej. A. T. Korsman, met ingang van 1 Januari 1918 en op dien datum eer vol ontslagen de heer K. J. Korsman, uit die betrekking. ZWAMMERDAM. Aan de schoolkindervoeding op de Op'. School no. 1 nemen 21 leeriingen deel, aan do Chr. School 14 leorlingon. In de eerste Nutslezing trad, voor de ge heel gevulde zaal, vanwege het hoofdbestuur op mej. Coenen, doctoranda in de Nederl. Let teren te Amsterdam, die een interessante cau serie hield over de „Heks van Haarlem", dra ma van dr. Frederik van Eeden. Mej. Huisin- ga, die spr. vergezelde, acteerde de treffendste gedeelten. Ook gaf laatstgenoemde na de pauze nog om keur van humoristische bijdragen. Veel applaus. RIJNZATERWOUDE. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voorzitter: burge meester Nina-ber. Besloten wordt a-an de onderwijzeres des O. L. S. een toelage te geven van f 60 voos het onderwijs ki de nuttige handwerken^ De heer C. van Tol had dit op f 100 willen brengen, maar zijn voorstel viel met 6 te gen 2 stemmen, die van den beer Eikelen- boora en den Voorzitter. De belooning' voor heriialingsonderwijs wordt van 60 ct. op 75 ct. per uur gebracht. De iheer Schouder, veldwachter en bode, vraagt om een toeslag. Op voorstel van den heer Compeer wordt hem een bedrag van f50 toegekend. Tegen: de beide wet houders. Ingekomen i9 een voorstel van den heer Bosman, om hem het onderhoud der wegen op te dragen tegen f 525 per jaar, met bij. levering van materialen. Conform heli voorstel van het Dag. Bestuur wordt be sloten normale tijden af te wadhen. Tot lid van de schattmgsoommis9ie Rijks inkomstenbelasting wordt benoemd wet houder Hoogeboom, met 6 stemmen In be ginsel wordt besloten tot verbetering van de Stollenbrug. Daar moét een schoeiing a-angebracht worden. Dan biedt do Voorzitter de gemeente- rekening 1916 aan. De heer Van Tol wil daarvoor graag een commissie. U loopt vooruit, dat komt nog, is het antwoord. Er is een nadeelig saldo van f 1046.47. De begrootang voor 1918 sluit in inkomsten eq uitgaven met een bedrag van f 10764.86^. De heer Van Tol wil, dat de commissi; voor de gemeenterekening zoo noodig een accountant er bij kan nemen. Dat kan de commissie niet doen; dat recht hebben B. en W. Wel zal de commissie aan B. en W. kunnen voorstellen daartoe over te gaan. De Voorzitter gaat op een en onder nader in. De begrooting zal circuleereu. In de rekening-commissie worden dan benoemd de heeren O. van Tol, Oompeer en Eike- lcnboom. De heer Van Tol zegt vervolgens, dat de Voorzitter in gebreke gebleven is wat be treft de instructie van den secretaris. Na de vernietiging van art. 1 door Ged. Sta ten is hij met een nieuw voorstel geko men, nl. aan Ged. Staten te verzoeken,- goed te keuren dat de secretaris dagelijks, behalve Zaterdags, Zondags en feestda gen, van 24 uren nam. in de gemeente te spreken moet. wezen. De Voorzitter zegt-, dat de secretaris (dus hij zelf) Dinsdags en Vrijdags te spre ken is. Do heer Compeer weet dit niet eens Het staat toch aangeplakt, dat kunt u le zen, tot 's nachts toe, met een lantaarn tje, is het bescheid. En tot den heer Van TolU doet het workomen, alsof ik den menschen niet ter wille ben. Zij kunnen zioh heusch niet beklagen. Als burgemees' ter zit ik altijd voor niets. Als het is om mij persoonlijk onaangenaam te wezen, zeg het dan. Ik ben reeds verscheidene malen voor niet-s geweest, zegt de heer Van Tol. Dan was ik ongesteld, is het antwoord. Als je nu ook altijd ongesteld bent, zegt de vorige spreker weer, Deze wil toch zijn voorstel behandeld zien. Het wordt evenwel niet gesteund en blijft dus buiten stemming. Daarna word de vergadering gesloten.- KERKELIJKE BERICHTEN. Oegstgeest. Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te tien uren ds. A. J. Ruys en in de Bewaarschool aan den Morsch de heer L. Ligthart. 's Avonds te halfzeven in „Irene" ds. J. P. Snoep. FAILLISSEMENTEN. R. Ran, fabrikant en koopman in machi nerieën, Amsterdam. S. H Schuurmans, weduwe van O. Out^ zonder beroep, Amsterdam. D. Alter, koopman, Den Haag. P. El E. Ferreri, effectenhandelaar, Dea Haag. I EL Scholten Jr., koopman, Den Haag. D. Rijckenberg, schilder en koopman, te Enschedé. W. de Vries, kruidenier, te Losser. 1 M. de Vries, vloesohhouwer, te Rotterdam* A. Feingold, koopman, te Rotterdam. A. M. P. van Raay, te Rotterdam. G. Bosman, koopman, te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 2