Kunst, Letteren enz. DE OORLOG. BUITENLAND. TELEGRAMN. TWEEDE KAiER. LAATSTE BERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht. Boogsfe* barometerstand nabij 775 in guid-ïhiitschland. Laagste stand 765.0 te fikagen. Verwachting tot den avond van 14 Dec. Matigen, later wellicht t-oenemende zuide lijke tot westelijken wónd. Nevelige tot zwaarbewolkte lucht. "Weinig of geen re gen. Iets zachter. Wegens la LcJdcn Aan de hulzen collecte houden, ■onder schriftelijke vergunning van B7 en W.: W. 4. H. Ie Rotterdam, tot f 15 of 15 d. "Wegens overtreding der Politie-Verordonlng van de gemeente Leiden: J. D. tot 1 8 of 3 d.*, 0. v. R. tot t 1 of 1 <1.; A. S., V. C. te Oegstgcest, tot f 1 of 1 d.-, I. 0.. J. O. hulsvr. Th. W, S„ A- W., P. K. R., P. d. W.; II. A. 0., ieder tot f 2 of 2 d.: 5. N. wed. v. A. tot f 3 of 3 d.; L. P. tot f 0,50 of 1 d.; H. F. v. W., D. M. V., G. K.. II. S., H. v. d. B-, H. v. d H., 0. N. K. eigenlijk genaamd 0 N. V. to Zaandam J. v. Z. to Leiderdorp, J. d. K.. 0. v. A. te Hnzerswoudc, J. v. O. te Voor schoten, P. V. H. P. leder tot f 1 of 1 d., J. D. tot f 2 of 2 d. Wegens overtreding der Pol. Ver. v. d. gemeente Rljnsburg A. Gl. wed. 17. K M. D. h.vr. F. Z. en A. 17. allen to Rijnsburg ieder tot t 1 of 1 d. Wegens overtreding der Pol. Ver. voor de ge meente Voorscholen G. N. te Voorschoten tot f 3 of l m. tsch Wegens overtreding dor Pol. Ver. voor do ge meente Katwijk D. v. D. te Katwijk aan Zee tot f 2 of 2 d. Vrijgesproken werd A. d. G. beklaagd van over treding der Drankwet. Waar geen woonplaats la vermeld zijn de veroor deelden te Lelden woonachtig. Expositie van schilderwerk van Van der Valk. Eeaige stadgenooten hebben aan de „La kenhal" ten geschenke gegeven een schil derij van M. W. van der Valk„Landschap met molens in cte omstreken van Leiden" Het treft wel aardig samen met het feit, dat deze schilder, sinds een tiental jaren onze stadgenoot, a.s. Zondag zijn GOsten geboortedag herdenkt, ter ecro waarvan de Leidsche Kunstvereeniging dien Zendag ©n volgende dagen in de Kunstzaal van 't „Leidsch Dagblad" een tentoonstelling geeft van schilderijen, t-ekeningen, enz., in Leidsch bezit en van ettelijke teekenin- gen enz in bezit van den schilder. Onge twijfeld zullen dezer dagen bevoegden in verschillende bladen en tijdschriften dezen fijnen en voornamen meester herdenken en op zijn beteekenis wijzen. Do bekende tee kenaar Alb. Hahn opende de rij met een uitnemend stuk in do Socialistische Gids" van December. Den 29sten is er een ten toonstelling van Van der Valk's werk in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Kalenders. Verschenen is een kalender van de Le- TensverzekeringrMaatschappijen Utrecht" en ,,Piëtas". Nieuwe Uitgaven, Verschenen is: Brengt Indië naar Ne derland", door mr. H. van de Rivière, te Groningen. UitgaveNationaal Secreta- riaat te Groningen. ACADEMIENIEUWS. Amsterdam: Bevorderd zijn tot arts <ie heeren A. van Defc, gob. te Amsterdam, en mej. J. A. de Tong, geb. te Amsterdam. Groningen Bevorderd is tot doctor in de geneeskunde, op een proefschrift, get: „Klinisch-anatomisch onderzoek van aortitis luetica", mej. H. Leemhuis, geb. te Wijmeer. Aan deze Universiteit werden heden nog bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, op Stellingen, moj. H. Tus- Bingh iMaarsixigh, geb. te Stadskanaal, en de heer A. W. Schade van Westrum, geb. te Amsterdam, op proefschrift: .„Klinisch onderhoek over bioedkatalastot doctor in de geneeskunde de heer G. J. v. Thie- aen, arts, geb. to Enschede, op proef schrift: „Kirkmansystoemen"tot doctor ln de wis- en natuurkunde de heer P. Mul- i'er, geb. te Leiden. De algemeens toestand. Ook nu govern do telegrammen van do ge vechtsterreinen weinig nieuws. Generaal Allon- by heeft den 11 den December zijn intocht in Jeruzalem gehouden en zijn troepen hebben nog eenige vorderingen gemaakt, maar daar 19 dan ook de voornaamste wijziging mee aan gegeven. Voor de Entente is er voor 't overige weinig reden tot tevredenheid. We zeiden reeds eerder, dat er zekere zenuwachtigheid is op to merken. Men wordt er ontevreden over wat gebourt of liovor niet gebeurt. Dat blijkt uit het feit, dat in Italië nog herhaaldelijk generaals van hun pest worden ontheven, maar nog meer uit do mede deel ing die de „Köln. Ztg." uit Frankrijk aot- vangt, dat namelijk Sarrail zal worden ontheven van de leiding der expeditie te Salonikl. Dal be sluit zou reeds een poosje geleden genomen zijn, maar door do censuur in Frankrijk was 't niet bekend geworden. En nog is er een duidelijker toeken wan neer ten minste de „Zuïcber Tageanzeiger", waaraan dit bericht is ontleend, juist is inge licht dat do positie van Halg geschokt Is. Dit zou een gevolg zijn van den slag bij Kamo- iijk. Deze was eerst met fanfares in de En- gelseho pers ontvangen, '«maar de Duitschers hebben onmiddellijk een geweldig tegen-offen sief opgezet en wisten een deel van het verlies to hernemen, wat de Engelschen toch ook niet goedkoop te staan is gekomen. Dat heeft het vertrouwen iu Haig, dio dus naar we vernemen volgens de Engelschen meer profijt had moeten trekken van zijn aanvankelijke successen, on dermijnd en reeds wordt een opvolger als chof van do Engelschc legermacht in Frankrijk ge noemd en wel generaal Allenby, de leider der succesvolle operaties op Sinaï en in Palestina. -Er zal vertrouwen moeten komen aan hot westelijk front, want daar zullen do geallieer den de handen vol krijgen. Al do berichten wij zen er op, dat ze weer van aanvallend verde digend zullen optreden. Dc treinen uit het oos ten rollen bij voortduring aan en voeren groo- te troepenmassa's naar Frankrijk en België. Rusland is uitgeschakeld door de Centrales, ook als de onderhandelingen mislukken. Het geheel© leger van bet oostelijk front kan des noods gebruikt en ook Oostenrijk-Hongarije hoeft den Duitschers krachtigen steun met sol daten toegezegd. De artillerie is reeds druk ker in do weer, de verkenningen nemen toe en sterk is de toename der vliegerafdeelingen, vooral in België. In Vlaanderen, aan de Che- ïnin de9 Dames en bij Verdun groeit de troe penmacht der Cenlralen aan en militaire des kundigen in Frankrijk verwachten misschien wel op al deze plaatsen tegelijk een krachtig offensief. Do gelegenheid was voor de Centra- len misschen nooit voordeeliger. En nu de zaken voor do geallieerden zoo on gunstig zijn geloopen ten gevolge van. het ver raad van Rusland, is dat waarschijnlijk do oor zaak, dat do Entente-mogendheden tegenover de maximalisten een- wat veranderde houding aannemen, dat zo zich daar niet meer zoo te genover stollen, dat ze do onderhandelingen in het oosten geen beletselen meer in den weg leg gen. Do gezanten der geallieerden zullen voe ling houden met de regeering te Pctrograd. Er komen nog steeds tegenstrijdige berièhten uit Rusland. Nu eens heet het dat het regiem der bolsjewöd ten einde schijnt te loopon, dan. weer dat ze 't bij de boeren hebben verkorven door de arrestatio van minister Tsernof, maar later wordt gemeld, dat de bolsjewiki op het boe- roncongres werden toegejuicht en dat het ter rein, waar ze de baas zijn uitgestrekter wordt. Doch één ding staat- vast, dat do bolsjewiki do macht hebben en nog houden voorloopig en dat zo zich min dor gemakkelijk dan de met allen goede maatjes willende Kerenski uit het zadel zullen laten lichten. Nu wordt er gestreden tusschen troepen van de maximalisten en Kaledin. Hoe die strijd zal eindigen? 't Is niet bekend, misschién is 't al afgeloopcn, doch aan het oostelijk front zal ook een zego hier van Kaledin geen uitwerking hebben. Met één slag ia 't bovendien niet ge ëindigd, want de maximalisten hebben overal troepen en beschikken over do meest moderne strijdmiddelen. In den binnenlaodsschen strijd zal in Rusland misschien, wel meer bloed vloeien dan in vorder© gevechten tegen den buitcnland- schen vijand- De Petrogradscho correspondent van de „Daily Chron." vernam nog, naar hij beweert nit good ingelichte bron, dat de Duitschers aan do gedolcgcerden der bolsjewiki de volgende voorwaarden stelden voor den wapenstilstand, die ïr' onder voorbehoud mededeelt: OnL ng van Petrograd door dc Russen tot aan uo sluiting van den algemeenen vrede; waarborgen, da# de Oostzeevloot niet tegen de Duitschers zal worden gebruikt; daarvoor zul len de scheepskanonnen moeten worden gede monteerd; afstand voordat de vredesonderhan delingen worden, geopend, van do geheel© Oekraïne aan Oostenrijk, tot en met dc noord kust van do Zwarte Zee. Gaan de Japanners de Russen in het oosten reeds bestoken? Duidelijk zijn de berichten op dit punt nog niet Do „Time9" verneemt uit Washington, dat hot bericht uit Tokio dat Japanscbo troepen te Wladiwoetok geland zijn, door de Japanscho ambassade bevestigd wordt. In antwoord op gedane onderzoekingen wordt verklaard, dat Ja pan er genietroepen heeft heengezonden, om de haven, als eindpunt van de Transsiberische lijn gedurende eenigen tijd te bc-heeren. -> Een te Berlijn opgevangen draadloos tele gram van do Russische regeering luidt, dat de Japanschc gezant heeft verklaard, dat Japan noch het plan heeft gehad, noch zal hebben, Rusland den oorlog te verklaren. Een lid van het Japansche gezantschap heeft voorts het gerucht tegengesproken, dat er tus schen Engeland en Japan een verdrag bestaat, volgens hetwelk Japan Rusland den oorlog zal verklaren, als dit een afzonderlijken vrede met Duitschland mocht sluiten. Een Engelsch luchtschip vernield. Een officieel bericht uit Berlijn meldt, dat een der Duitsclie marine-vliegtuigen, be stuurd door luitenant ter zee Christiansen, den 11 December 'e morgens, tijdens een verken ningstocht bij De Hoofden, het Engelsch© luehlsohip „0 27" heeft vernield. Hot viel brandend in zee. Do rovolutionnaire beweging in Portugal. Het Portugeesehe gezantschap te 's-Gra- venhage meldt het volgende over de revo lutie in Portugal. Yolgens een uit Lissabon aan de Portu- geesche legatie te 's-Gravenhago gezonden telegram, is den 3en dezer maand een re- volutionnaire beweging, die een uitsluitend republikeinsch karakter had, uitgebroken en den 6en geëindigd met de verkiezing van een comité, onder voorzitterschap van den heer Sidonio Cardoso da Silva Paes, kolonel van het Portugeesehe leger en hoogleeraar aan de universiteit te Coïm- bra, en waarvan ook deel uitmaken de heeren Maehado Santos, officier van de krijgsmarine en Feliciamo Costa, officier van het legeT. Dit comité heeft in de Lissabonsche „Staatscourant" een proclamatie uitge geven, waarbij die uitoefening van alle rechten en de getrouwe naleving- van het verbond tusschen Portugal en Groot-Brit- tannië worden gewaarborgd, evenals van alle andere internationale verbintenissen, welke in naam van het Bortugecsche volk zijn aangegaan. Het heeft voorts besluiten uitgevaardigd, waarbijde vrijheid en hun vroegere ambten worden teruggegeven aan hen die bij de politieke beweging van 33 December 1916 gevangen genomen wer den; de maatregelen worden ingetrokken, door de vorige regeering tegen de vrijheid van drukpers genomen en de verbannings- besluiten tegen journalisten, alsmede de door bedoelde regeering aan oenige Por tugeesehe bisschoppen opgelegde straffen berden nietig verklaard. Hetzelfde telegram meldt, dat alle mi nisteries in werking zijn en het normale, leven in den staat hersteld is. De president der -Portugeesehe republiek is in hechtenis genomen, omdat hij weiger de af te treden. Sidono Paes heeft de Matin" gemach tigd tot de volgende verklaring „De geallieerden kunnen absoluut op on» rekenen". Op het station te Düren, in Rijnland, zijn twee treinen op elkaar geloopen. 20 personen zijn gedood en 30 gewond. Omtrent het spoorwegongeluk bij Haam), waarbij circa 40 personen gedood en 50 zwaar gewond werden, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld. Van den trein met Italiaansdie krijgs gevangenen waren 20 wagens losgeraakt en op de lijn blijven staan. De D-trein BerlijnKeulen reed in volle vaart op die wagens in, waardoor er verschillende ver brijzeld werden en ook de D-trein-locomo- tief ontspoorde. Tot overmaat van ramp reed vervolgens een uit ïïamm komende goederentrein met zulk een kracht op den puinhoop in, dat de locomotief door de personenwagens heendrong en tegen de eneltreinmaehine aanbotste. Daarna ont stond brand, waardoor het grootste deel der wagens van den D-trein vernield werd. De Dublinsche correspondent van de „Times" verneemt, dat de politie te Bel fast op 25 November twee padvinders van de Sinnfeiners heeft aangehouden, die van een boot, die te Belfast was aangeko men, met een valies aan wal stapten, dat genoeg ontplofbare stoffen bevatte, om een geheele straat in de lucht te laten vliegen. Ook te Glasgow moet in verband met deze zaak iemand in hechtenis genomen zijn. In de voering van het valies zijn, naar ver luidt-, dépêches gevonden. Een groote brand in Brooklyn verniel de Maandagavond vier groote gebouwen van de Morse Droogdok-Maatschappij. De schade wordt op een millioen dollar geschat. Volgens de „Köln. Volks-Ztg." van 1 December heeft clo ingenieur Daegreus te Gothenburg een nieuw surrogaat ontdekt voor wol en katoen; het wordt vervaar digd van een soort van turfmos, dat op de uitgestrekte veengronden in de provincie Smaland veelvuldig groeit. Er is reeds een naamlooze vennootschap opgericht, die do uitvinding zal exploiteer enzij zal de grondstof in een turfstroofabriek laten be werken en in een fabriek te Gothenburg tot wol laten spinnen. De directie der Saksische Staatsspoor wegen heeft 3-1.000.000 mark uitgetrokken voor aanschaffing van nieuwe locomotie ven en goederenwagens. Dc zaak Caillaux. PARIJS, 12 Dec. (Part. „Hbld.'") De vrienden van Caillaux, die wellicht nog kon den meenen, dat de beschuldigingen onvol doend© gegrond waren, hebben zich door dc publicatie van het requisitoir van de regee ring rekenschap kunnen geven van de bui- lengewonen ernst van zijn positie. Dc acte van beschuldiging bewijst door aanhalingen uit dc gevonden brieven de intimiteit welke bestond niet alleen tusschen CaillauS en Bo- lo, maar ook met Aïmereyda. Caillaux heeft gezegd, dat bij sinds 1914 in geenerlei be trekking beeft gestaan tot den directeur van den „Bonnet Rouge' terwijl uit zijn brieven blijkt, dat hij in Februari 1917 Aïmereyda nog aanmoedigde en gelukwenschte met diens artikelen. Zijn besprekingen in Italië gehouden, waar van de rapporten van den Franschen' ambas sadeur en van de Frausche marine- en mili taire attachés gewagen, bewijzen, dat zijn bedoeling was invloedrijk© Italiaansche poli tici over to balon een afzonderlijken vrede te sluiten door hun voordeelen voor oogen te spiegelen, welke Duitschland zou verleenen, met het voornemen zichzelf tot minister-pre sident in Frankrijk te laten maken onder den invloed van die afvalligheid van Italië en dan zijn plannen uit te voeren, n.l. opoffering van Servië en Roemenië, een bondgenoot schap met Duitschland, Italië, en Spanje te gen Engeland en Rusland. Het schijnt gehandeld te hebben onder den invloed van zclfvergoeding en om ten kost© van alles zijn plannen te verwezenlijken; wel licht ook kwam er wrok bij over het feit, dat men hem stelselmatig overal buiten heeft gehouden. In de redevoering over'zijn politiek, welke hij heeft aangekondigd, zal bij waarschijnlijk trachten zjjn vrienden weer om zich to ver een i gen door te verklaren, dat men in hem de republiek wil treffen; maar indien al de tegen Clemenceau gekante socialisten hem wellicht zullen volgen, zoo schijnt bet toch twijfelachtig, dat zelfs d© rad. socialisten hem zullen kunnen steunen tegenover zoo veel onrecht aan zijn kant. PARIJS, 12 Dec. (R. O.) In den brief, waarin de militaire gouverneur van Parijs verzoekt do parlementaire onscnenbaar- heid ten opzichte van Caillaux op te hef fen, wordt gezegdIn den löop van het onderzoek naar de beschuldiging van ver standhouding met den vijand, dat nu voor de burgerlijke en de militaire rechtbank wordt voortgezet, is «de ontdekking gedaan dat in de verblijfplaatsen \an bijkans alle gevangenen een groot aantal brieven van Joseph Caillaux aanwezig was, die geen twijfel laten omtrent den aard der betrek kingen, die er tusschen Caillaux en de ge vangenen bestonden. De militaire gouver neur geeft dan verscheiden brieven weer, door Caillaux aan Bolo geschreven tus schen 1 Mei 1916 en 26 Juli 1917 en zegt, dat deze correspondentie op denzelfden voet werd 'voortgezet, zelfs toen Bolo van hoogverraad was beschuldigd. Den 5den Augustus 1917 bijkans op den avond van Bolo's aanh'j.iding-, schreef Caillaux aan dezen, dat hij deed wat noodig was om de campagne tot een einde te brengen. Ver volgens wijst de militaire gouverneur op de betrokkingen van Caillaux met Almr.- reyda en zegt, dat Caillaux gedurende 1915 en 1916 en tot de aanhouding van Aï mereyda in 1917 niet 6lechts het optreden van dezen niet openlijk afkeurde, maar hem geluk wenschto met zijn artikels. De gouverneur zegt, dab Caillaux zijn sympa thie uitstrekte tot de gehöêlc omgeving van Aïmereyda in het gebouw der „Bon- •net Rouge",* waarvan de brandkast met Duit sch geld gevuld was. Caillaux hielp met zijn geld aan de oprichting der .„Tran- ohée républicaine" en eens heeft hij te Mamers Duval, Marion, Landau en Gold- sky ontvangen. De militaire gouverneur herinnert dan aan de bijeenkomst, dis Cavallini, die door Loustalot en Comby was voorgesteld, in November 1916 met Caillaux gehad heeft. Enkele dagen later ontmoette Cail laux, die oen paspoort had op naam van Joseph Rouard Cavallini opnieuw in Rome De gouverneur zegt dan„Eenige belang rijke documenten, "waarvan de echfchtid zeker is, berusten bij het ministerie van buitenlanclscl zaken. Zij bewijzen duide lijk, dat Caillaux in December 1916 in re latie kwam mot" personen, die in alle op zichten verdacht zijn, niet slechts wat hun verleden en hun uitgesproken onzij dige meeningen betreft, maar ook wegens hun bekende pro-Duitschheid. Drie dezer personen zijn sedert in hechtenis genomen als medeplichtigen van Cavallini. De onderhandelingen in het oosten. BERLIJN, 12 Bee. (W.B.) De „Times" be vat berichten uit Rusland over dc Duitsche vredesvoorwaarden die aan de Russische ge delegeerden zouden zijn voorgelegd. Daartegen over kan worden verklaard, dat aan deze ge delegeerden in het geheel geen vredesvoorwaar den voorgelegd werden en dat alleen de vraag van een wapenstilstand ter sprake gekomen is. Alle Engelschc berichten zijn verzonnen om do Russische openbare mecuing tegen Duitsch land en tegen de vredesïdee op te bitsen. Grondstoffen en levensmiddelen voor Engeland. LONDEN, 12 Dec. (R.0.) Bij de ontvangst van de parlementaire commissie van het Trades Union Congres wees Lloyd George er op dat een van de grootste moeilijkheden voor alle landen, zoowel neutrale als oorlogvoerende, zou zijn, het verkrijgen van grondstoffen na den oorlog. Daar er échter op het oogenblik geen vrij goederenverkeer bestaat is de kwes tie van fiscale politiek in de toekomst noch dringend, noch vereischt zij onmiddellijke op lossing. Omtrent de levensmiddelen had hij, naar hij zeide, dien ochtend juist een vergade ring gehad met Amerikaansche vertegenwoor digers, waai in hij getracht had schikkingen te treffen voor productie in Amerika en voor den aankoop van levensmiddelen aldaar Wat de margarine-voorziening betreft, neemt de FooJ- controlleo* maatregelen om de productie zoo hoog mogelijk op to voeren. Lloyd George zei, dat men niet over het hoofd moest zieu, wal er reeds gedaan was. De prijs van het brood was met 25 pet. verlaagd die van in Engeland ge produceerd vlecsch met 7 en dc prijs van aard appelen mc-t -10 pet. In 't vierde jaay van den oorlog, eindigde Lloyd George, lijden wij niet alleen geen honger, maar wordt er misschien minder gebrek en ontbering geleden dan door menig ongelukkig volk vóór don oorlog. In de Italiaansche Kamer. ROME, 13 Dcc. (Ag. Stof.) Minister Orlando las in de Kamer een minislerieele verklaring voor waarin onder meer wordt gezegd: Onze mi litaire toestand is in deze maand aanzienlijk vorbcterd doch blijft moeilijk. Iniussclien. het handhaven 'der Piavelinio is met bet oog op den buitengewonen samenloop van tegenslagen, een feit van onberekenbare militaire en _mo- leelo waarde. Aan de dappero soldaten en ma trozen wordt dc dankbaro hulde van het va derland gebracht. Ten overstaan van de volks vertegenwoordiging wordt de erkentelijkheid herhaald, verschuldigd aan de Fransclio en En gelschc troepen, die in direct© voeling met den vijand, in nauwe wapenbroederschap de een heid in geest en dool der drio groote geallieer de naties hebben gesmeed. Hoe groot ook het leed en het onverdiend ongeluk ons treft, de re geering, dat de eenige plicht is tegenstand te bioden met allo kracht door den toestand ver eischt, geen verwijten lo doen en niet te dralen daar dit de actio tot herstel zou verzwakken. Zitting van heden. Beëediging mr. Janssen. Bidden aanvang der vergadering had da Beëediging plaats van het nieuw herkozen lid voor Maastricht, den heer Janssen. Na verschilleq.de kleinere wetsontwerpen, betreffende verlenging van den duur van den dienstplicht bij den landstorm, land weer en militie, welke zonder hoofdelijke stemming' werden aangenomen, werd aan do orde gesteld de Marinebegrooting. Be VOORZITTER opent de algemeens be schouwingen. De heer HUGEXHOLTZ wijst er op, dat er geen sprake van is, dat vele der in aan bouw zijnde schepen nog in dezen oorlog in dienst kunnen worden gesteld, zoodat zij voor de handhaving van onze neutraliteit geen dienst kunnen doen. Alles wat we dus votee- ren voor deze schepen, is een vooruitloopen op de toekomst, alsoE er dan geen ontwape ning te verwachten is. Voor den vliegdiensi geldt precies hetzelfde, omdat ook daarvoor een belangrijk deel der motoren uit liet bui tenland moet komen. Spr. vraagt of het juist is, dat bij Ben Helder een 80 H.A. bouwland is onteigend voor het maken van een vliegkamp. SpT. meent, dat de Minister daartoe niet het recht had, zonder toestem ming van de Staten-Generaal. Het pogen van de regeering om de strikste neutraliteit in acht te nemen, moest haar er tevens toe lei den de pogingen tot ontwapening niet bij voorbaat onmogelijk te maken. Met voldoening heeft spr. geconstateerd, dat er een contact gekomen is tusschen het Marinebestuur en den Bond van Minder Ma rinepersoneel, en dat or van beide zijden ge legenheid bestaat tot vriendelijke samenwer king. Spr. zou nu ook gaarno zien, dat toe gelaten werd dat „Het Anker" aan boord gelezen en verspreid werd en in verband hiermede wijst spr. op het feit, dat „Het Anker" zich nooit schuldig heeft gemaakt aan anti-militnrisme of ondermijning van de krijgstucht. H. M. de Koningin heeft heden den Lic'.iv,benoemden Nederlandschen gezant te Washington, mr. Aug. Philips ten koninklijken Paleiz© in Den Haag ontvangen te zijner be- eediging. Na afloop daarvan verleende de Ko ningin den gezant een audiëntie. Do gezant is voornemens per eerstvolgende scheepsgelegenheid, hetzij met de „Frisia", van de Koninklijke Hollandsch© Lloyd, hetzij met do „Nieuw-Amsterdam", naar zijn post te ver trekken. De dezetr dagen ingestelde Staats commissie betreffende de eventueel© her ziening der traktement-en van officieren enz. van Zee- en Landmacht, zal Maandag a. door den Minister van Oorlog in diens Departement in Den Haag worden geïnstal leerd'. Men meldt ons uit Rotterdam: Hedenmorgen werd alhier door de dienst bode bewusteloos op bed aangetroffen de 84-jarigo emeritus-predikant I. J. Dermout, wonende Hang 11. Do hulp der reddingsbrigade werd inge roepen, echter tevergeefs, want door dr. Van der Zwet werd het overlijden van den predikant geconstateerd. Prijsverlaging der varkens. Naar liet officieel orgaan van den Ned. Sla gershond meldt, wordt een prijsverlaging van liet slachlgcwicht der regecringsvarkens Dog deze week gepubliceerd. Suikerexport naar Zweden. Onlangs meldden wij, dat groeven genomen waren met het verpakken van suiker in pa pieren zakken, en in suikervaten. Dit geschiedde, "hmdat Engeland den uit voer van jute-grondstoffen naar Nederland slechts heeft toegestaan onder voorwaarde, dat do Iiier vervaardigde zakken niet uit Neder land uitgevoerd woiden. Naar wij thans vernemen, voldeden dc sui kervaten beter dan dc papieren zakken, zoo dat nu de suiker in deze vaten verpakt, naar Zweden geëxporteerd wordt. De suikerexport van Nederland naar Zwe den vindt Ihaus wederom op vrij normale wij.se plaats. Engelsch Tlieger aaiigehonden. Hedenmorgen is in den Ottcrpolder onder Skcdrccht aangetroffen do 18-jarige Engeï- sche vlieger F. \Y. Wasman, uit Norfolk. Hij was ..boy"' op een Êngclsch watervliegtuig, dat hedennacht in den polder aan den grond geraakte. Bij het aanzetten van den motor om weder op te stijgen, viel hij achterover uit de machine, maar bleef ongedeerd. Na op het politiebureau te Sliedrecht to zijn onder vraagd, is hij overgebracht naar den garni zoenscommandant te Dordrecht. Van. het vliegtuig heeft men niets meer gezien. L'eu Franscli luchtschip geland. Men seint ons uit Utrecht: Hedenmorgen omstreeks halizes is een sigaarvormig lucht schip met schuitje vastgeraakt in de tele graafdraden, even buiten Utrecht, op den hoek van den St.-Athonie-dijk en Vechtdijk, onder de gemeente Achttienhoven. Nadat een telegraafpaal wa.s omgetrok ken en de draden waren gebreken, raakt© liet luchtschip weer los en dreef in de rich ting HaarlemHilversum. In een weiland, gelegen in genoemden hoek, werden gevonden twee koperen ben- zinehouders. een deel van een pompappar raat. een oliespuit, een valscherm, een ge deukt groot koperen reservoir en eenige deelen hout. IJt-t luchtschip was vermoede lijk niet bemand. Er is niet op geschoten. Op een der benzinehouders stond o.m. het volgende: „Pyrene trade-mark, to operate turnhandler to left work like a pump; made in United States of America by Pvreno m. t. G. Co. New-York N. Y." Men seint ons uit Laren: Hedenmorgen omstreeks 7 uur is te Eemnes-Buiten een luchtschip gedaald en terecht gekomen op het huis van den bakker Van Eek. Het dak van het huis werd beschadigd. Het luchtschip, een tamelijk klein type, was van Fransche nationaliteit en had twee motoren, welke vernield werden; het was bewapend met één machinegeweer. De inzittenden zijn gevlucht» vermoedelijk in de richting Baarn. Een Fransch uniform jas, pet en handschoenen zijn op den weg gevonden. Nederlandsche militairen zijn uit gezonden om de gevluchten op te sporen. De telefoonlijnen te Eemnes zijn door het luchtschip gedeeltelijk vernield; ook zijn de draden van de eleotrische verlichting m de nabijheid van het huis van den bakker Van Eek afgebroken. Het luchtschip was, na te zijn neergekomen, nog slechts gedeeltelik met gas gevuld. Het kwam ait zuidelijke richting. Vermoedelijk heeft de bemanning het luchtschip verlaten, toen het dalende was. Brieven, Kaarten en jassen zijn in den gon del gevonden. Nader vernemen wij nog uit Laren, dat het luchtschip voer met een vlag rood-wit- blauw gestreept en een groene ster in het midden. Uit Rotterdam seint men ons: Bij Poortugael zijn vier Engelsche vliegere aangetroffen afkomstig uit een marinevlieg- tuig. Ze zijn om drie uur uit een luchtschip geslagen door een motordefect. Eén van do neergekomen vliegers had zjju been ge broken. Het luchtschip is met één man ver der gegaan. MARKTBERICHTEN. GOUDA, 13 Dec. Kaas. Aangevoerd 53 part. Handel vlug. lo kw. f 08 a 69.50, 2e kw. f 65 a 67, gestempelde i 71.50. Boter redelijke aanvoer, handel goed. Goe- botcr f 1.50 a 1.60, w&boter f 1.40 a 1.50. Melkvee redolijke aanvoer, handel en prijzen Ic-ls vooruit, vette varkens weinig aanvoer, handel matig, per pond f 0 49 a 0.54, magere biggen goede aanvoer, handel matig, per week f 1 a t.75, vette schapen weinig aqnvoer, han del gewoon f 32 a 38, lammeren goede aanv. handel gewoon f 18 a 30, nuchtere kalveren goede aanvoer handel vlug f 14 a 24, fokkal- voren f 18 a 30. Eieren weinig aanvoer handel Ilauw f 20 a 21 per 100 atuke.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 3