No. 17728. LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 11 December Tweeae öiaa Anno iïfT/. Nederland en de Oorlog. DE OORLOG BUITENLAND, INGEZONDEN VRAGENRUBRIEK. Melkrantsoeneering Ie Den Haag. Heden, Dinsdag, is te 's-Gr&venkage een ranteoeneeringsrogeling voor melk inge voerd. Als basis ie aangenomen een verbruik van 0,2 L. per persoon en per dag, met uit- eondtering van zieken, zwakken en kinderen beneden het jaar. Voor deze loatöten zal 1 L. per dag worclen beschikbaar gesteld; voor do ziekenhuizen is een afzonderlijke regeling .getroffen, terwijl op medisch advies grootere hoeveelheden voor zieken en zwakken verkrijgbaar zijn. Op de basis van dSt ranteoen zal per week voor Den Haag ongeveer 500,000 L. noodig zijn. De totaal-aanvoer per week bedraagt nog 800,000 L., zoodat er een surplus is van naar schatting 300,000 L. per week. De melkinrichtingen en slijters mogen deze hoeveelheid 's middags na 1 uur buiten de rantsoeneering om verkoopen. Men ver wacht dat zoodoende nog aan veler behoef ten Kan worden tegemoetgekomen. De tctaalaanvocr van rcgeeringsmelk bedraagt thans 250,000 L. per week. Uit het bakkersbedrijf. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bij schrijven van 30 No- vemb. '17 aan 't hoofdbestuur der Neder- landsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf medegedeeld, dat aan het verzoek om vorhooging van den maxi mumprijs van wittebrood niet kan worden voldaan. In de gehouden hoofdbestuursvergade ring der Nederlandsche Vórecniging van .Werkgevers in het Bakkersbedrijf kwam mede ter sprake een schrijven door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gericht t-ot de arbeidersorganisa ties in het bakkersbedrijf, waarbij de mi nister, op grond, dat een verlaging van den prijs van het ongebuild regeeringsmeel in verschillende provincies heeft plaats gehad, meent, op dien grond aanspraak te kunnen maken op het in dienst houden van personeel tegen redelijke vergoeding. Wan neer een bakkersgezel wordt ontslagen, heeft de minister verzocht aan de arbeiders organisaties dit eventueel geprecieeerd te zijner kennis to brengen. Naar aanleiding van het bovenstaande, heeft het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bak kersbedrijf de andere in Nederland be staande patroonsorganisaties t. w. den Ne- derlandschen Bakkersbond en den Provin cialen Frieschen Bakkersbond uitgenoo- digd, een gemeenschappelijke vergadering toegankelijk voor alle bakkers in Neder land, te beleggen, ter besproking van den onhoudbaren toestand in 't Bakkersbedrijf. Reparatieleder. Het Bureau voor Mededeclingen in zake do Voedselvoorziening deelt het volgende mede Het is voorgekomen, dat zelfreparateurs verlangden, dat hun precies het standaard gewicht voor een paar zolen en hakkon werd geleverd. Dit is echter oiot mogelijk. Hot reparatieleder komt. van eenige hon derdtallen looierijen en heeft niet steeds hetzelfde gewichtde kwaliteit moet echter steeds goed zijn. Intus9chen wordt er zoo véél doenlijk togen gewaakt., dat bij den verkoop van roparatielcder wordt ge knoeid Zoo is het niet geoorloofd, bij de verrekening met de ingeleverde bons zeker percentage af te trekken voor het leder dat afvalt. Daarmede toch is reeds rekening gehouden bij het bepalen van het stan- daardgcwncht. Jleeft men een coupon van b.v. 5 K.G. ontvangen, dan moet er van 5 K.G. bons naar het standaardgewicht worden ingeleverd. Tot nu toe geschiedt allo verzending alleen uit het Kijksledermagarijn te 's Her togenbosch. Dn gewerenveiling gaat niet door. Wij kwamen eenige dagen geleden naar aan leiding van een schrijven van eon inzender op tegen een publieke verkooping van 13.700 Beaumontgeweren, oud-model, doch overigens in goeden staat. l)o makelaar Do Vlaming zou op 10 Decem ber a.s. voor rekening van een particulioren eigenaar in Frascati te Amsterdam de wapens in veilig brengen. Onze opmerking trolc de aandacht der rijks- wapenfabricage-autoriteiten, met dit gevolg, 'dat de geweren door hot rijk werden gekocht en de veiling dus niet doorgaat. („Hbld.") Geen kannetjes koffie en thee bij het hotelontbijt. Het Rijksdistributiokantoor voor thee en kof fie roept de medewerking in van den Hotcl- houdensboud voor do richtige nakoming van de gewijzigde bepaling der Distributierogcling met betrekking tot den verkoop en aflevering van thee on koffie in hotels, restaurants, enz. Was het oorspronkelijk toegestaan de hotol- jastcn bij liet ontbijt de bekende kannetjes koffie en thee te blijven servccren, sedert kort is daarin bij ministericele circulaire verande ring gebracht. Het betreffende artikol bepaalt fhans: „De verkoop cn aflevering van tbeo en kof fie als drank in hotels, restaurants, wachtka mers en dergelijke, blijft toegestaan, nochtans onder dezo beperking, dat die verkoop en afle vering niet anders mag geschieden dan per kop". Het serveeren van koffie cn theo bij het ont bijt per kannetje is mitsdien in absoluten strijd met de beschikking van den Minister van "Landbouw cn overtreding strafbaar overeen komstig de bepalingen der Distributiewet. i („Hofelh.") Geen paardenmarkt. De bekende groote paardenmarkt te Goor op 14 December mag dit jaar, volgens be- anrit van den territorialen bevelhebber niet gehouden worden. Paler Raymond. TVtar Raymond, Franscli officier-geestelijke «n schüt"rr«nd redenaar, keort naar zijn vader land tanig. Honderd duizend frano heeft deze nobele vaderlander _met zyn prachtig talent hier te lande voor liefdadige dooleinden bijeen gebracht..nu roept hot front hem, don drie maal getroffene, opnieuw. Controle op den uitvoer. De klerk bij de H. IJ. S. M. te Groenlo, H., die voor een paar weken als verdacht vau spionnago (n.l. het aanbiodon van een gelde lijke belooning aan een spoorbeambte voor hot verkrijgen van inlichting omtrent den export naar Duitschland) was aangehouden, maar la ter op. vrijo voeten was gestold, omdat de justi tie geen termen aanwezig achtte, om tegen hem rechtsingang to verleenen, is thans door do H. IJ. S. M. ontslagen. Den beambte, die het geval bekend maakte, werd een belooning toegekend. De „La vin ia". Het Duitsche stoomschip „Lavinia" van de reederij Kirsten te Hamburg, dat na de be schieting door Britscbe marineschepen nabij Bergon met schade te IJmuiden werd binnen gebracht, is hedenmorgen van laatstgenoem de haven in zee gestoken. Toen het beslag, dat door de Bergers op schip en lading was gelegd, na borgstelling wa3 opgeheven, werd onmiddellijk met het lossen der lading cokes in Rchters aangevangen. Thans is deze lading gelost en zijn de lichters binnen door naar Delfzijl vertrokken. Het stoomschip is nu in ballast naar de vermoedelijke bestemmings plaats Delfzijl vertrokken, waar, naar wij vernemen, de lading weder zal worden inge nomen. Prijzen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek pu bliceerde in afl. 11 vaa zijn maandschrift ver- houdingvscijfèrs der prijzen van eenige door een 6-tal coöperaties verkochte artikelen, waarvoor vergelijking met vroegere perioden mogelijk was. Deze verlioudingscijfers waren voor: Lcïd- sclie kans 139 in 1914, 246 in October 1917, koffie resp. 88 cn 12G, margarine 99 en 123, botorolie 97 on 300, stroop 100 en 182, basterd suiker 91 en 116, suiker (melis) 89 en 103, thee 113 en 117 cn zout 80 en 100. (De prijzen van 1893 zijn gelijk 100 gesteld.) Uit een vergelijking van de prijzen van een aantal artikelen in Septembor e-n October 1917 blijkt, dat Leidscbe kaas steeg met 6 percent, boterolio met 16 pet. en rijst met 6 pet.; do- volgende artikelen werden niet in prijs ver hoogd: witte booncn, capucijners, groene erw ten, gort, havergort, Goudsche kaas, koffie, margarine, boekweitmeeï, roggemoei, tarwe meel, patentolic, soda, stroop, suiker, thee. zeep cn zout. (Zeep (Bristol) daalde 1 pet. in prijs). Het vorboudingscijfer van de gemiddelde prijzen van coke3 bij oen 8-tal gemeentelijke gasfabrieken, in 1913 is 100 gesteld, beliep in de groote gomeenten in 1914 95.58 en steeg ver volgens tot 123.73 in 1915, 15210 in 1910 200.99 in het eerste halfjaar van 1917, 243.16 in September en 243.27 in October 1917. De „Leipziger Volkszeitung" over de politiek der Centralen. De Leipziger Volkszeitung", het orgaan <l-er onafhankelijke socialisten, legt open lijk de onrustbarende plannen der Cenbra- lo mogendheden bloot. In zijn nummer van 1 December verklaart dit blad, dat men na de redevoeringen van Herfcling en Von Kühlmann er niet meer aan twijfelen kan, dat de Duitsche regeoring allerminst werkt voor den algemcenen vrede, die voorgesteld is door de Russen. Integen deel streeft zij naar een afzonderlijken vre de, welko haar veroorloven, den oorlog te gen de Westelijke mogendheden voort te zotten en haar veroverings- en annexatie plannen te verwezenlijken. De „Leipziger Volkszeitung" haalt do woorden van Von Kühlmann aan, welke geen illusies toela ten ten aanzien van de wonschen van Duitschlands tegenwoordige heerscliers „Wij zullen niet afwijken van een stand vastige on gematigde politiek, welke slechts rekening zal houden met de fei ten". De „Arbeiter Zeitumg" van 2 December schrijft in denzelfden geest. Een Antwerpsch wethouder voor den krijgsraad Te Anbwerpen brengt eon klein voorval, dat echter geen geringe beteekenis heeft, in verband met de waarde van de activis tische beweging, de geesten in beroering. De door iedereem geachte schopeno van onderwijs, dr. Desguin, is er voor een Duitsclien Krijgsraad gebracht, omdat hij tot de jonge onderwijzers, die zoo pas uit de gemeemtekweekschool kwamen, in zijn bureau oen toespraak had gehouden, waar in hij hen wees op de ministerieel voor schriften, die het aan het onderwijzend personeel verbieden zioh te bemoeien met politieken strijd en waarin hij hen ver zocht. zioh uit dien hoofde buiten de acti- vistischo beweging tc houden. Het Duitsche gerecht wees er op, dat de stad Antwerpen zich hardnekkig blijft verzetten tegen al de maatregelen van be stuurlijke scheiding, die de Duitschers in voeren cn dab de heer Desguin daarin meewerkt op zijn gebied. Dien tegenstand zou men weten te breken. Doch de Belgi sche advocaat, die den heer Desguin mocht bijstaan, gaf den krijgsraad in overweging dat de beschuldigde gedecoreerd was met oen Duitsoh e-ereteeken ora de vele dien sten, die hij bewees aan de Duitsche ge wonden gedurende- den oorlog van 1870. Dit nam de krijgsraad in overweging en men zag ook in dat men den grijsaard van 80 jaar bezwaarlijk kon deporteeren naar Duitschland. Men sprak hem dus vrij. Doch de hooge overheid casseerde het vonnis. De heer Desguin verschoen voor een nieuwen krijgsraad en werd veroor deeld tot 1000 mark Boete. Het activisme staat onder sterke be scherming, zeggen de Antwerpenaren. Dreigementen der Maximalisten. De „Prawda", het orgaan der bolsjewiki twij felt niet of de kapitalistenkliek zal de nieu we wetgevende vergadering door de macht van het kapitaai en door leugens trachten te kinderen bjj haar. arbeid voor vrede en vrijheid. Z$ waarschuwt hen echter niet meb vuur te speien, maar te zien naar het lot van Doechonin. De massa des voiks heeft j&jjn heideren blik behouden en laat zich niet ringeiooren. Dat Rusland een verrader zou zijn, omdat het zich niet langer stelt in dienst van het kapitaai, loochent het- blad; veeleer tfou het vemad zgn, wanneer het de eigen bevolking nog langer het slachtoffer liet zgn der kapitalisten en de arbeiders van.Frank- rgk, Engeland en Italië zullen oórdeelen, wanneer wjj verraad plegen; als wij opko men voor de rechten der volksmassa van alle landen door te werken voor wapenstilstand en vrede of wanneer wg aan de strategische combinaties van Lloyd George en Clemenceau gehoor geven. Het blad roept voorts de vol keren van Duitschland, Oostenrijk en Hon garije op om mede te werken aan den vrede. Verder komend op het annuleeren van Rus- lands buitenlandsche ttahuld, zegt het blad, dat het Russische volk niet verplicht kan Zgn jaarlijks een milliard roebel te betalen omdat het in den strijd van het internationale kapitaal werd gesleurd. Het heeft al genoeg betaald in bloed op de slagvelden. Het oogen- biik is gunstig om een streep door de reke ning te haien. Dit rij eea der vredesvoor waarden. Geheime documenten. Uit Petrograd wordt aan de ^Times" ge seind, d.d. 4 dezer: Lenin heeft onder do door hem gepubli ceerde documenten ook den tekst gepubli ceerd van een telegram aan Nabokoff, den Russischen zaakgelastigde te Londen, ge zonden door Teretsjenko, den toenmaligen Russischen minister van Buitenlandsche Za ken, gedateerd van October en voorz:en van de aanfceekening „extra-geheim, alleen voor minister Nabokoff'. Na gesproken te heb ben van een bijzondere bijeenkomst der Fran- sche, Italiaansche en Amerikaansche ge zanten, deelt Teretsjenko mede juist bericht ontvangen te hebben uit Madrid, dat een hooggeplaatste persoonlijkheid 13 Berlijn den Spaanschen gezant aldaar den wensch te kennen gegeven had vredesonderhandelingen te beginnen. De Spaansche regeering even wel kon niet op zich nemen aks bemiddelaar op te treden, en bepaalde zich er toe het feit te constateeren. Het telegram luidt verder: Toen zg dit bericht ontvangen "had, stond de Britsche regeering voor twee keuzen: zij moest liet Duitsche verzoek onbeantwoord laten of "zeer voorzichtig antwoorden. Niet- antvvoorden zou de Duitsche regeering do gelegenheid gegeven hebben dez9 actie te benutten, als een middel om den geest van het Duitsche volk weer wat op te heffen en Duitschlands positie te versterken, terwijl ook de opwinding in Rusland er dcor ge voed zou worden. Bijgevolg gaf de Rr.tsche regeering het volgende antwoord: „Z. M.'s regeering zou bereid zijn de mededeeling in ontvangst te nemen, die de Duitsche regeering met betrekking tot den vrede wenscht te doen, en Zou de zaak te zamen met haar bondgenooten overwegen." De Britsche regeering was kort geweest,, omdat Duitschland steeds de woorden en hun strek king in zijn voordeel verdraaide. Het telegram van Nabrokoff vervolgt: De gezanten bespraken de zaak met Bal four en kwamen tot de conclusie, dat dit eea nieuwe poging van Von Kühlmann was, om de geallieerden in een val te lokken. Be sloten werd, dat in geen omstandigheid een der geallieerden zou onderhandelen, alvo rens de zaak gezamenlijk kon worden be sproken. Nabokoff gaat voort: Het resultaat van de overwinningen in Mesopotaraië en aan het westelgk front i3, dat Engeland den over heers c henden invloed heeft. Uit alle inlichtingen blijkt, dat de Duit sche geest afneemt naarmate de Engelschen sterker worden. Nabokoff zeide: Rusland heeft deze actie ondersteund en met het oog op de belang rijkheid van de kwestie deelde hij Balfour mede, dat hg de boodschap naar den Rus sischen minister van Buitenlandsche Zaken op strikt geheime wijze zou overbrengen. Nabokoff merkte op, dat Rusland thans meer dan ooit den steun der geallieerden noodig heeft. De Pruisische kiesrechthervorming. De Duitsche bladen melden nog het vol gende over de debatten in het Pruisisch Huis van Afgevaardigden over de grond wetsherziening. Do onafhankelijke socialist Strobel wees er op, dat Duitschland, zoolang er geen democratisch kiesrecht is, geen vrede door vergelijk zal krijgen. Het Pruisische drie klassen-kiesrecht is de beste Bteun van 't militairisme, dat ten slotte de oorzaak van den oorlog ia. Daarom moet het Pruisische systeem uit den weg geruimd worden. Gij (tot de rechterzijde) hebt het volk in dezen nood-toestand gébracht. (Spi'. wordt tot de orde geroepen). Op de nationaal-libe- ralen kan men zich niet verlaten. Ook het centrum is bezig te zwenken. Men wil steeds voorrechten voor het land hebben, omdat daar aardappelen en mest worden geproduceerd. (Wij maken eohter geen kiesrecht voor heb lieve vee, maar voor Pruisische staatsburgers. Wij hebben ook het vrou wenkiesrecht noodig, want zonder de-hulp der vrouwen zou de heelo'heerlijkheid al lang in clkaa^ gevallen zijn. Ik herinner aan het bekende woord, dat de oorlog geen remise-partij zal worden. Wanneer dat juist is. kan de oorlog nog jarenlang duren. Dat het Heerenhuis behouden wordt, is een geweldige speculatie op het geduld van het volk. Dit kiesreclitvoorstel is lapwerk. Wat in Rusland mogelijk is, moet ook het Duitsche proletariaat nastreven. Het zal alle slechte kiesrechtbepalingen wegvagen. De kiesrecht-vijanden zijn tegelijk de «n- nexionisten, die den oorlog niet ten einde laten komen, do O.-W.-ers en groot-in- dustrieelen. Zolfs kiesrechtvergaderingen worden verboden. Met zulk een politiek ia geen vrede te maken. Het volk moet ein delijk stormloopen. In heb Westen staan vijf a zes millioen dappere soldaten. Welk een slachting zou Het worden, als daar de beslissing moest vallen Grootvorstin Tatlana. Volgens berichten uit Petrograd is het verhaal van de vlucht van grootvorstin Ta- tiana het verzinsel van een Amerikaanschen impressario. De grootvorstin leeft met haar familie te zamen in een klooster 20 werst van Tobolsk verwijderd, onder bewaking van 300 soldaten, die onder bevel staan van een vroegeren politieken banneling. Het pensioen van ex-koning Constantijn. Uit Athene wordt gemeld; dat geen enkele betaling tot dusver is gedaan aan den" ex- koning Constantijn, na zijn afstand en ver trek naar Zwitserland, hoewel op dat tgdstip de Grieksche regeering op zich nam een jaarlijksche betaling van een half millioen franc te doen. Dit uitstel van betaling ge schiedde om twee redenen: De een is, dat hier bepaald werd of de betaling zou geschieden als toevoegsel aan de begrooting. dan wel of het bedrag zou worden afgetrokken van de 80.000 pond Sterling van koning Alexanders civiele lijst, die te hoog wordt geacht, in verband met de verminderde uitgaven. De tweede reden is, dat koning Constan tijn tot dusver niet de formeele belofte beeft afgelegd, dat hg geen poging zal doen om den troon te herwinnen, en dat hij voort gaat Duitschland te dienen, in strijd met de belangen van Griekenland. In Grieksche officieele kringen meent men, dat dit wel het minste is, wat de koning kan doen vooj het subsidie, dat hij alleen verkrijgt uit consideratie voor de gevoelens voor zijn zoon, den tegenwoordigen koning. De „Arbeite-r-Zeitung" van 30 Novem ber meldt: Wij deelden gisteren mede, dat de vrouwelijke telefoon-beambten to Boe dapest een twee-urigo staking hadden op touw gezet. Naar de „Repszava" meldt, zijn gedurende de staking politie-agenten in uniform en in civiel de telefoon-centrale binnengedrongen, om de staaksters te dwingen, de staking op te geven. Zij stort ten zich op de meisjes, sloegen haar en mishandelden haar zoodanig, dat 30 vrou wen verwondingen opliepen. Ook andere bladen te Boedapest bevestigen deze daden der politie. Eén vrouw kreeg een zware verwonding aan haar buik ten ge volge van een schop, anderen vielen flauw. Rapport Salariscommissie. Als de Leidsche salariscommissie een oogenblik heeft gedacht dank te oogsten, voor de ingediende voorstellen, dan zal de na heb verschijnen van haar rapport losge komen critick haar zeer .teleurgesteld heb ben, zoo schreef de schrijver van „Brieven van een Leidenaar". De critiek, welke van de zijde van be langhebbenden is gekomen of nog zal ko men, is in hoofdzaak toe te schrijven aan. de commissie ad hoe zelve. Belangihebben den zijn zoo naief niet, of zij begrijpen zeer goed, waarom de noodige critiek moet worden uitgeoefend op het eindrapport van de salariscommissie. Als men weet, dat al de besturen van verschillende orga nisaties door de commissie ad hoe zijn ge hoord, en dat deze daardoor in de verwach ting leefden, dat met de we-nsohen van 't gemeentepersoneel rekening zou worden gehouden, dan zou het al zeer onbeschei den zijn om vóór het verschijnen van hot. officieele rapport kritiek uit te oefenen. Maar als nu uit het rapport blijkt, dat van al die tegemoetkomingen, toezeggingen en beloften niets is te vinden, is het clan een wonder, dat men daarover gaat critisee- ren, huishoudelijke en openbare vergade ringen gaat houden? Aan wien de schuld? Dat de Briefschrijver het gebruikelijke middeltje naar voren schuift, is begrijpe lijk. Als de nood aan den man komt, kun nen do belastingbetalers voor alles ge bruikt worden, vooral wanneer hot geld zaken betreft! Verder lazen wij, dab deze geen openbare vergaderingen houden, geen ingezonden stukken schrijven en het ge meentebestuur niet vermoeien met adres sen. Ik wil echter alleen wijzen op de tjok volle Stadszaal, toen ér een vergadering werd gehouden over het belastingstelsel. Dit was geen vergadering van ambtenaren en ook niet van socialisten. Op de verga deringen tegen den verhoogden gasprijs, waar niemand minder dan de heer Van Rossum du Ohattel de leiding had, en nog meer protest vergaderingen, die hetzelfde beoogden. Maar over de f 1-00.000, die noodig is voor betere arbeidsvoorwaarden van het gemeentepersoneel is het niet noodig de belastingbetalers wakker te maken. Daar over zal wellicht niemand struikelen, over tuigd, dat Leiden een van die plaatsen is, waarin het gemeentepersoneel het slechtst wordt betaald. Van die zijde behoeft de commissie ad hoe zich niet ongerust te ma ken. IntegendeelAl ware de salariscom missie met f 200.000 gekomen, dan nog heeft het gemeente-personeel het vertrou wen, dat de Leidsche burgerij haar stem niet zal verheffen tegen hpt ontwerpMen weet, dat van dat bedrag belasting wordt betaald; dat het besteed wordt in de ge meente en dus weer ten goede komt van de gemeenschap, en bovendien niet een normalen loonstandaard zou overtreffen bij andere gemeenten. Leiden staat in deze immers geheel op den achtergrond Het is dan ook geen onder-onsje-critiek, maar een gematigde en gerechtvaardigde critiek, die het gemeentepersoneel cr toe brengt om do gemeentelijke overheid te overtuigen, dat hot rapport van de com missie ad hoe niet beantwoordt aan 't doel. ZekerDe voornaamste grief is, dat het minimum op f 12.60 is gesteld, en liet. doet belanghebbenden aangenaam aan dat daar over wordt geschreven in dag- en week bladen buiten Leiden. Onder dit minimum valt ook groep I. Doze groep, die tot de ambtenaren behoort, stelt men in salaris golijk met de meest ondergeschikte betrek king van een gemeente-werkman. Als ambtenaar mag men toch zeker op zeer bescheiden toon tegen dit stelsel op komen. De betrekkingen, die in groep I worden bedoeld, spreken trouwens al boek- deelen. Do eischen, welke daaraan wor den gesteld, zijn van dien aard dat een sa laris van f 800—f 1100 met 3 twee-jaarlijk- sohe verhoogingen van f 100, geen.buiten gewone eisch is. Ook al komt men pas in betrekking dan is f 800 in normale tijden voor de betrekkingen, bedoeld in groep 7. gewettigd en zelfs in deze abnormale tij den zeer gewenscht. Wat betreft den duurtet-oeslag, weet de salariscommissie heel goed, dat het gehee- Ie gemeentepersoneel een tijdelijke loonv verhooging vóór een duurtetocalag stelt, en dit blijft stellen, ook indien diet rapport- door den Gemeenteraad mocht worden aangenomen. Het middel, om te sparen, is alleen al uit den booze, op grond, dat bijna geen enkele pas aangestelde, dat geld kan mis sen. De meesten zijn van onbemiddeldcm huize, cn is dit niet het geval, dan is het voor de ouders niet erg vleiend, dat de ge meente voogdij over hun kinderen stelt, 't Is bovendien een belemmering voor. cte studie, die de meesten nog volgen na hun diensttijd. En als men nu een bepaald be drag moet afstaau, waarmede anders dc studiekosten kuunen worden betaald, en men is tevens van onbemiddelde ouders, wat met bijna allen het geval is, dan blijft er geen enkele reden over om het spaarsysteem in te voeren. De oppositie, die lo wachten van de Directie en Commissarissen der Stedelijke Lichtfabrieken, komt geheel voor rekening van de commis sie ad hoe. Indien, de salariscommissie haar beloften, aan de hoofd- en afdeeliugsbo stuurders, in het rapport had verwezen lijkt, dan ware het. voedsel voor die oppo sitie zeer sdhaarscli geweest. Nu echter, op een door bedoelde directie uitgeschre ven vergadering, waarin een G0-tal amb tenaren aanwezig waren, hoorde men, dat de commissie ad hoc met een vriendelijken lach en waardigen tred over de beloften heen is gewandeld en net heeft gehan deld als 'waren er in heb geheel geen be zwaren naar voren gebracht. Het spreekt vanzelf dat op die vergadering de salaris- onnrmissieHu niet bepaald vriendelijk were beoordeeld, en dat, wanneer er door do directie der Lichtfabrieken gunstiger be palingen worden gemaakt, dan waarvan het rapport spreekt, daaraan de voorkeur wordt gegeven. Als de directie der Licht fabrieken 'het werkelijk goed bedoelt, dan is die vergadering niet tevergeefs geweest en verdient navolging bij andere takken van dienst. Hoe B. cn W. over de regeling denken, zullen wij spoedig vernemen; maar indien het rapport- ongeschonden uit den smelt* kroes moet komen, dan kan die smeltkroes niet te heet eijn, om het zoo spoedig mo gelijk to doen smelten en B. en W. krij gen weer opnieuw adressen voor den Raad van. de steeds groeiende georganiseerde Bonden en Vereonigingen van personeel in dienst der Overheid. Beleefd dankend, teekent met de meeste hoogaohting, O. M. A. v. d. L., tc Loiden. Ge kunt u voor vrijwilliger tc Kampen aanmoldon op het bu reau van den garnizoons-eommajulant, gebouw Gravonstein, Pieterskerkhof; aldaar kunt u allo gewenschlo inlichtingen verkrijgen, omtrent do voreischten, enz. Abonné K. L., te Leiden. Dat wij geoa Beursnoteering en Financieel© Causerie meer in ons blad plaatsen, vindt rijn oor zaak hierin, dat- wij do eerste te la-at ont vangen om nog denzelfden dag op te nomen, en dat wij thans voor do laatste geen plaats ruimte kunnen afstaan. Zoodra een en ander of één van beide weer kan, zullen vij er weer mee beginnen. H. P., te Leiden. Als uw inkomen ge schat is op f 650, zou uw aanslag moeten zijn f 10.35. Men heeft u genadig behandeld en cr vermoedelijk niet. aan gedacht, dat tl een rente ongevallenwet groot f 4 per week geniet. Dit bedrag geldt ook voor do belas ting. U zou dan aangeslagen kunnen wor den voor een inkomen van f 800 tot f 800 of op f 21.05. L.f tc Leiden. Kerstbrood, Moscovische tulband en Zandgebak zijn lekkernijen, waaraan een gewoon mensch in dezen ddstri- butietijd niet mag cïenken. Wij zullen daarom do recepten er voor maar rviefc geven. U zou de ingrediënten misschien niet eens kunnen krijgen. K. W. te L. Er zijn, zooals wij al eens meer zeiden, te Leiden veel Hofjes, doch naar verhouding van do liefhebbers cn lief hebsters nog te weinig. In het adresboek kunt u ze vinden met do opgave van de regenten. Bij hen moet u om plaatsing vragen. M. Zte Leiden. Personen uit een ander land en alhier woonachtig worden ook in de jdaatselijke belasting aangesla gen. Uw aanslag, zooals u dien opgeeft, is niet te hoog. W. D-. E., tc Leiden. Leider van den Volkszang alhier is de heer Oostveen, muzieklccraar te Amsterdam. Secretaresse der Vereen, tot bevordering van den Volks zang is mej. Van Wensen, Breestraat 81. Mej. L., te Leiden. Bij genocgzamo deelneming wordt in het Leidsche Volks huis een schaakcursus gegeven. Vraag het maar eens aan de directrice. Abonné, te Leiden. Voorzitter van do vereeniging tot bescherming van den trek hond in Nederland is jhr mr. Quarlos van Ufford, to 'e-Gravenhage. W. K., te Noordwijk. Den zuren smaak van de bloem weg te nemen, gaat niot. U hebt het meel blijkbaar to lang bewaard.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5